1883. N°. 118. Zaterdag 6 October. Kunst, Wetenschap en Letteren. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. GOESCHE De uitgave dezeT Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als huiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met hijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Den ingeschrevenen voor de BRANDWEER, die vermeenen redenen van vrijstelling te hebben, wordt herinnerd, dat zij deze vóór den 11 October a. s. ter secretarie moeten opgeven, wordende de na dien tijd ingediende reclames voor het eerstvolgende jaar met meer aargenomen. Goes, den 4 October 1883. Burgemeester en Wethouders van Goes, J G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HASTÏAS. GOES, 5 October 1883. Het wetsontwerp, door de regeering voorgedragen en waarbij aan de gemeenten van de personeele belasting wordt ontnomen, maar tevens wordt vergund van de belasting op de gebouwde eigendommen 60 opcenten (thans 40) en van die op de ongebouwde 40 (thans 10) te heffen, zal voor verschillende gemeenten verlies opleveren. Voor Middelburg o. a. bedraagt dit 8860, voor Vlissingen 3374. Voor Goes zou de uitkomst, berekend naar de be grooting voor 1884, zijn als volgt 4/5 van het personeel ad 22607,08% bedraagt thans 18085,66 Zoo men slechts 3/5 behouden mag heeft de gemeente daarvan 13564,25 en alzoo eene mindere inkomst van het personeel van4521,41' Daartegenover staan de volgende verlioo- gingen het kohier der grondbelasting over 1883 wijst eene opbrengst voor het rijk van de belasting op de gebouwde eigendommen aan van 7791,02 Het verschil tusschen 40 en 60 opcenten daarop bedraagt1558,20. De rijksbelasting op de onge bouwde eigendommen bedraagt 3059,85. Het verschil tus schen 10 en 40 opcenten is 917,95 dus eene vermeerderde inkomst voor de gemeente ad2476,15 blijft alzoo eene vermindering van 2045.26' waarin waarschijnlijk door verhooging van den H. O. zou moeten voorzien worden. Blijkens de Memorie van Toelichting heeft de Mi nister voorzien, dat de voorgestelde regeling in het nadeel zal zijn van »de stedelijke gemeenten, binnen welke weinig ongebouwde eigendommen liggen" en Goes geeft te dezen aanzien de proef op de som. De opmer king van den Minister«Men houde hierbij intusschen in het oog, dat de financiën dezer gemeenten gebaat zijn door de uitkeering van 30 percent der kosten van het lager onderwijs uit 's Rijks kas" bevat, naar onze meening, een zwak argument ter ontzenuwing van het bovenaangeduide bezwaar, aan 's Ministers regeling ver bonden, en is een schrale tioost voor »de stedelijke gemeenten", die zich, zonder evenredige vergoeding, van een deel van hare inkomsten beroofd zien. Intusschen blijkt liet ontwerp voor sommige andere gemeenten voordeelig te zijn. Althans worden o. a. genoemd de gemeenten 's-Heer Arendskerke, waar het eene vermeerdering van inkomsten ad ƒ2672 zou op leveren en Wissekerke, waar het voordeel 3449 zou zijn. Eene der vele instellingen, waarop Goes bogen kan en die, trots haar zeer langdurig bestaan, zich voort durend in den steun en in de belangstelling van het Goesche publiek mag verheugen, is zeker wel de boekerij van het departement Goes der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Ziet men andere instellingen verdwijnen of een kwijnend bestaan voortslepen, de Goesche boekerij treedt ieder jaar tegen het naderen van den winter als verjongd te voorschijn. De tijden, waarin slechts belangstelling bestond voor de werken van Loosjes, Bekker en Deken enz. zijn voorbij, evenals deze schrijver en schrijfsters reeds geruimen tijd ter ziele zijn. Hunne werken zijn echter nog altijd in onze boekerij te vinden, maar zij heeft, rekening houdende met den geest des volks, ook een zekeren rijkdom verkregen aan nieuwere literatuur. Naast Maurits Lijnslager", Willem Levend" enz. staan de werken van Van Lennep, Hofdijk, Cremer, Conscience, Bulwer, Dickens enz., terwijl ook die van vele schrijvers uit den allerlaatsten tijd hunne plaats in de boekenkast hebben ingenomen. Ook een betrekkelijk aanzienlijk getal illustratiën, waaronder «Eigen haard", »De aarde en hare volken" enz., zijn in de boekerij aanwezig. Morgen, Zaterdag den 6den, wordt zij weder geopend voor hen, die gedurende de lange winteravonden gratis goede lectuur verlangen. Wij vestigen daarop gaarne de aandacht van belangstellenden, overtuigd als wij zijn, dat doar zeer velen de tijd bezwaarlijk nuttiger zal kunnen gebruikt worden dan door het lezen van de boeken eener instelling, die zich in eene welverdiende populariteit verheugen mag. In het «Dagblad" van gisteren bespreekt Ardjoco de geruchten, dat men in Indië oen keurkorps zou willen maken van Sinjos (kinderen van een Europee- schen vader en eene Javaansche moeder) er. dat men den inlanders familienamen wil geven. Indien men op eenige wijze al de klassen der Sinjos, die zich nu vaak achtergezet wanen en onder wie niet altijd een aangename geest ten opzichte der Europe anen wordt aangetroffen, aan het Europeesch bestuur kon verbinden, dan zou dit zeker aanbeveling verdienen. Wij merken echter op, dat zeer veel ontwikkelde Sinjos, vooral onder hen die in Europa zijn opgevoed, te vinden zijn en dat nu reeds velen als burgerlijk ambtenaar of als officier bij het Indische leger zich gunstig on derscheiden en hun alle eer van de zijde des bestuurs wedervaart. Het vormen nu van een keurkorps zou zich natuurlijk tot alle klassen der Sinjos moeten uitstrekken, en niet geheel ondenkbaar komt het ens voor, dat liet vormen van een korps uit eene bepaalde kaste in een land als ons Indië eerder aanleiding tot samenzwerin gen zou kunnen geven, dan wanneer men, zooals thans, de Sinjos, vermengd met de Europeanen, in alle aan gelegenheden doet optreden, waardoor minder gewicht wordt gelegd op hun oorsprong. Het tweede plan, den inlanders familienamen te geven, komt ons, als in strijd met de zeden en ge woonten der inlanders, genoegzaam onuitvoerbaar, zooal gewenscht, voor, aangezien die zeden en gewoonten herhaalde naams veranderingen der inlanders met zich voeren. Bij trouwen, geboorte van kindeven of bij langdurige ziekte van dezen veranderen de inlanders hunnen naam en aangezien in het binnenland de con- nexiën der inlanders zich niet verder dan hun district, veelal ternauwernood buiten de dessa, uitstrekken, levert dit weinig bezwaar op. Wellicht zou eene categorie van min of meer ge- emancipeerde inlanders uit de hoofdplaatsen het ver langen naar familienamen openbaren, maar verreweg de groote massa zou er, dunkt ons, niet mee gediend zijn en 't zal ook uit dien hoofde altijd bezwaarlijk blijven om een «burgerlijken stand" in Indië intevoeren. Zooals we in ons vorig no. meldden, is Maandag avond te Middelburg plotseling overleden mr. W. C. Borsius, lid van de Eerste Kamer. De heer Borsius, in 1826 te De Bilt geboren, stu deerde te Utrecht en promoveerde daar in 1848, ves tigde zich als advocaat te Middelburg en schiep zich daar door zijn groote, degelijke rechtskennis een zich steeds uitbreidende praktijk. In 1865 werd hij tot lid van den gemeenteraad van Middelburg gekozen en in 1871 tot lid der Eerste Kamer, welke betrekking hij tot zijn dood bekleedde. Voorts was de heer Borsius voorzitter der Kamer van Koophandel en Fabrieken lid van het polderbestuur van Walcheren en deken der orde van advocaten. Hij behoorde ook tot de leden van het Zeeuwsch Genootschap der wetenschappen en was ridder dei- orden van den Nederlandschen Leeuw en van de Eikekroon. Naar men ons mededeelt, hebben o. a. de schouw burgen te Groningen, Nijmegen en Delft gebruik ge maakt van de Asbestosverf, met welke brandvrije verf onlangs eene welgeslaagde proef op hpt terrein van »D' IJsbreker" te Amsterdam is genomen. De wel wat hooge prijswaarover onlangs geklaagd werd schijnt toen per liter voor monsterbusjes bedoeld, maar voor groote hoeveelheden belangrijk lager te zijn. In Engeland schijnt wekelijks reeds meer dan 40000 kilo uit de fabrieken te Londen en Birmingham, waarvan de heer C J. Kooman alhier agent is, te worden af- gelever'. Eene belangrijke reductie schijnt aan de assurantie-premie van de met asbestosverf geschilderde gebouwen verbonden te kunnen worden. Althans meldt mendat de gebouwen der groote Intern. Visscherij- tentoonstelling te Londen om die reden voor de helft lager dan de gewone premie konden verzekerd worden. Wederom een drukpersquaestie. De heer J. H. Mooren, directeur van het rijkstele graafkantoor te Kampen, heeft zich tot de Tweede Kamer gewend met een bezwaarschrift, omdat hem door den Minister van Waterstaat is verboden in het blaadje «De Aanwijzer" (waarin h'.j politiek, voorna melijk gemeentebelangen, behandelt) te schrijven of gelijksoortig schrijven in eenig ander blad te onder nemen, op gevaar zich aan ernstige maatregelen bloot te stellen. Een der voornaamste argumenten van den Minister is dat de staatsburger, die bij de telegraaf in dienst treedt of blijft, zich in de uitoefening der hem als zoodanig gewaarborgde rechten in verband met zijn post van vertrouwen, die hem van verschillende zaken op de hoogte doet zijn, behoort te beperken of, zoo hij daartegen bezwaar heeft, den telegraafdienst behoort e verlaten. Bovendien meent de Minister, dat het in art. 2 van het rijkstelegraafreglement vervat verbod aan de ambtenaren der rijkstelegraaf om tot de redac tiën van dagbladen in eenige betrekking te staan, moet geacht worden te gelden voor hetgeen door den heer Mooren geschreven wordt, ofschoon dit alleen inge zonden stukken zijn over openbare aangelegenheden. Hansweerd. Gedurende de maand September zijn aan het Rijkstelegraaf kantoor behandtld 641 telegr. alsontvangen 239, verzonden 402. Voorts werden hier ingeklaard 629 stoom- en zeil schepen, waaronder 148 visch- en mosselschuiten, uit geklaard 714 stoom- en zeilschepen, waaronder 143 visch- en mosselschuitenzoodat gedurende het 3e kwartaal '83 werden uitgeklaard 2003 stoom- en zeil schepen ingeklaard 2298 dito dito. Kruininge. Aan het personeel der brandweer is door de Zeeuwsche maatschappij van brandverzekering te Middelburg eene premie van f 15 toegekend voor de verleende hulp bij gelegenheid van den brand in deze gemeente op jl. Vrijdag. Waarde. Voor de ramp op Java is in deze ge meente 35,70 ingezameld. Ierseke. Ongeveer vijftig ingezetenen dezer gemeente zijn lijdende aan oogontsteking, bij velen gepaard met koortsen. Na een nauwgezet onderzoek heeft de genees heer verklaard, dat de oorzaak daarvan gezocht moet worden in het eten van trichineusch v irkensvleesch, waarom iedereen aangeraden wordt zulk vleesch niet dan goed gekookt of gebraden te gebruiken. De provin ciale geneeskundige inspecteur is met deze zaak in kennis gesteld. Over het geheel gaat de ziekte gepaard met luste loosheid en pijnlijke aandoeningen der spieren. Eene lijderes is ernstig ongesteld en niet buiten gevaar. De verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Gouda, ter vervanging van inr. M. Bichon van IJselmonde, is bepaald op 30 October a. s. en de htrstemming, zoo noodig, op Dinsdag 13 November d. a v. Naar men aan het «Dagbl." mededeelt, bestaat het voornemen om tegen de volgende week voor de openbare zitting der Tweede Kam.-r aan de orde te stellenlo. het wetsvoorstel-Vermeulen betrekkelijk de schoolwet; 2o. het wetsontwerp tot aanwijzing van de gestichten, waar gevangenis of hechtenis moet worden ondergaan. Op de spoorwegbegrooting voor 't volgende jaar zijn o. a. gelden aangevraagd voor 't leggen van een dubbel spoor tusschen Ruzendaal en Bergen-op-Zoom en tusschen Middelburg cn Vlissingen. Bij goedkeuring dier begrooting worden in 1884 de spoorwegstations te Rozendaal en de buitenhaven te Vlissingen uitgeVireid. Aan den beer B. J. G. Volck is een fraaie stoel aangeboden, als geschenk van de leden der Noordpool expeditie, inet het bijschrift, dat hij, die zoo hard gewerkt heeft, nu wel eens mocht rusten, Te Utrecht is ontvangen het navolgend schrijven uit Hammerfest, van den kommandant der «Willem Barents" «Den 18den kwamen we in welstand hier van onzen hoogst interessanten tocht terug, 't Was ondoenlijk dit jaar de Kara-zee in te komen. «Wij vernamen hier, dat de «Varna" gezonken is en de opvarenden zich zeiven netjes uit dat ijs-labyrint geholpen hebben, waarover wij ons hartelijk verblijdden. «Wij ontvingen hier geen enkele courant. «Den 13den hadden wij zwaar stormweder uit het westen, waardoor wij kluiver, schild, kluifhout en stagzeil verloren; wij liggen nu in reparatie, om den 23sten naar het vaderland te vertrekken. Groet de Utrechtsche vrienden Door bemiddeling der Nederl. Handelmaatschappij is eergisteren weder 30,000 overgemaakt aan de plaatselijke commissie te Batavia voor de ramp op Java, in liet geheel derhalve 293,000. lh-t tweede examen in boekhouden en handels- coirespondentie vanwege de vereeniging van handels bedienden «Mercurius" te Rotterdam zal plaatshebben in het begin der maand November a. s. Deze vereeniging heeft ook eene informatie bureau, waardoor patroons in de gelegenheid zijn bediendeu en dezen op hun beurt eene betrekking te vragen. Nu is haar echter door de ervaring geleerd, dat er in den laatsten tijd gebrek is aan goede bedienden. Menig actief jongmcnsch kan daarmee waarschijnlijk zijn voo: deel doen. Maandagavond had er te Rotterdam eene ver gadering plaats van ongeveer tweehonderd kasteleins om te beraadslagen over het indienen van een adres aan de Ministers van Justitie en van Binnenlandsche Zaken, om te verzoeken, dat, met het oog op de voor gestelde verliooging van den accijns op het gedistilleerd en personeel, tot eene herziening der drankwet worde overgegaan. De vergadering zal a. s. Maandag worden voortgezet, daar men nog niet tot een resultaat kwam. Onze lezers zullen zeker met genoegen in ons vorig nommer gezien hebben, dat Woensdag 10 October «Het Nederland-ch Tooneel" in de nieuwe Schouwburg zaal «de Prins van Oranje" zal optreden. Is toch eene tooneelvoorstelling in onze stad, ge woonlijk zoo karig bedeeld met amusementen, reeds een genot, hoeveel te meer moet het dit zijn, wanneer de opvoering geschiedt door eenige leden van genoemd tooneel, waaronder we ditmaal weder aantreffen mej. Jeanne De Groot, de beer en mevrouw Faassen, de heeren De Vos, Mutters, De la Mar, Victor Faassen enz. Doch ook de stukken, die ten tooneele zullen worden gevoerd, zijn volgens de recensiën in verschil lende bladen een bezoek overwaardig. Suzanne, een oorspronkelijk tooneelspel (een rare avis in de hedm- daagsche Nederlandsche letterkunde) door den heer Jan C. De Vos, verwierf in Rotterdam grooten lof, terwijl ook het blijspel «Kleine Handen" zeer gunstig werd beoordeeld. We hopen dan ook, dat deze poging van «liet Ne- derlandsch Tooneel", om Goes eenig kunstgenot te doen smaken, door eene goede opkomst krachtig zal worden gesteund Wij vleien ons in dat geval den naderenden winter wat ruimer bedeeld te zien worden met too- neelvoorstellingen dan het vorig winterseizoen. Bedankt voor het beroep naar Kattendijke door den heer II. Feijkes, cand. bij het prov. keikbestuur van Groningen. De algemeene Synode der Ned. Herv. kerk heeft een schrijven gezonden aan de kerkeraden van de ge meenten dier kerk, met de uitnoodiging 1. om hunne aandacht op de zoo belangrijke zaak der Zondagsrust gevestigd te houden; 2. om de pogingen te steunen van zoovelen, die werkzaam zijn tot bevordering van Zondagsrust en van Zondagsheiliging 3. om op te letten, of zij in hunnen kring iets op merken, wat tot bevordering van dit doel onder de aandacht, hetzij van plaatselijke besturen, hetzij van den Iloogen Raad, zou kunnen worden gebracht; 4. om door gepaste middelen mede te wei ken tot opwekking en versterking der publieke overtuiging, dat, èn van de Hooge regeering, èn van iederen werk gever, het de plicht en de roeping is, aan elk, dien zij in hun dienst hebben, de noodige Zondagsrust te geven, opdat ieder in de gelegenheid zij den Christe- lijken rustdag te heiligen. Ierseke. In de spaarbank op school I alhier is gedurende het verloopen kwartaal ingelegd 70,96 en terugbetaald 53,96. Sedert de oprichting, den 20 Nov. 1882, is totaal ingelegd 348,29% en terug genomen 96,24, van de resteerende 252,05% is ƒ221 in de rijkspostspaarbank overgebracht Op school II is in dit kwartaal ingelegd 7,32 en terugbetaald 21,07%. De geheele inleg sedert de oprichting, 23 Aug. 1882 bedraagt 172,55 waurvan in 't geheel ƒ60,49 teruggenom-n is, zoodat er blijft 112,06%, waar au echter 99,75 in de rijkspost spaarbank is ingeschreven. Tolen. Woensdag had hier de opening plaats van het nieuwe schoolgebouw. De feesteommhsie trok onder begeleiding van muziek met ongeveer 450 kin deren van de oude school, waar zij allen vereenigd waren, naar het nieuwe schoolgebouw De stad had een feestelijk aanzien, niettegenstaande het weder zeer slecht was. De kinderen werden in het nieuwe school gebouw in groepjes verdeeld en in het midden stonden de gemeenteraad, de disti ictsschoolopziener en enkele genoodigden. De burg. meester sprak den kinderen een hartelijk welkom toe, hen aansporende een goed gebruik van deze school te maken, die nu aan alle eischen van de wet op het lager onderwijs voldoet. Verder richtte hij nog het woord tot den heer Van Gorkom, tot de onderwijzers, tot den heer Wagtho als lid van de pro vinciale staten, tot den heer Hannink, architect, den heer Van de Weert als uitvoerder en verder tot het publiek. De heer Van Gorkom, districtsschoolopziener, richtte daarop tot ieder eene kernachtige toespraakhij ver dedigde het onderwijs op welsprekende wijze, en elk zijner woorden deed den warmen voorstander van het openbaar Jager onderwijs uitkomen. Hij wenschte Tolen geluk met zulk eene school en hoopte dat de gemeente zich in toenemenden bloei en welvaart moge verheugen dat van heinde en verre mag gezegd wor den daar is een modelschool, daar wordt degelijk onderwijs gegeven. Verder werden nog eenige toe-

Goessche Courant | 1883 | | pagina 1