1883. N°. 117. Donderdag 4 October. Kunst, Wetenschap en Letteren. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. UOESUIK De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. De ingeschrevenen voor de BRANDWEER worden herinnerd aan de IOTI3TG op Donderdag den 4en en aan de ZITTEN» DER COMMISSIE voor de beoordeeling van reclames op Donderdag den 11 October a. s beiden des middags te 12 uren. Goes, den 3 October 1883. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. BI m II LJIM M III IMIHH 11II IIIMI^——II GOES3 October 1883. Het Dagblad schrijft «De vraag is geopperd, maar wij vonden haar tot heden niet beantwoord hoe het onwettig besluit, waarbij leden van den gemeenteraad te Goes zijn toegelaten zonder de door de gemeentewet bevolen eeden te hebben afgelegd, zou kunnen worden aange tast en eventueel te niet gedaan? De Arnhemsche Ct. wijst daartoe thans den weg aan. Gedeputeerde Staten zouden hun goedkeuring kunnen onthouden aan de besluiten van den Raad zóo als hij thans zitting houdt, op grond dat daartoe heb ben medegewerkt personen, die niet op wettelijke wijze als leden van den Raad zijn toegelaten. Dan zou van zelf een beslissing moeten volgen." Naar aanleiding van dat bericht merken wij in de eerste plaats aan het Dagblad op, dat van een besluit van den Gemeenteraad bij het afleggen van den eed of de belofte geen sprake is en dus ook van geen onwettig besluit. En aan de Arnhemsche wenschen wij te vragen: hoe het moet met de reeds'genomen en door Gedepu teerde Staten goedgekeurde besluiten van den Raad? »Op last der Regeering wordt thans door den Waterstaat een ernstig onderzoek ingesteld naar de mogelijkheid eener verlaging van het waterprofll der Maas in Limburg, door welke verlaging men de veel vuldige overstroomingen der laatste jaren hoopt te keer te gaan", zoo schrijft het Dagblad in zijn no. van gisteren, terwijl het blad heden als eene aardig heid opmerkt: «men leest heden in een blad, dat iets door natuurlijke gevolgen is veroorzaakt"'t Komt ons voor, dat iets zeer wel veroorzaakt kan zijn door de gevolgen van iets wat vroeger is gebeurd, maar hoe men «de veelvuldige overstroomingen der laatste jaren" kan te keer gaan is ons minder duidelijk. In het met-officieel gedeelte der Staatscourant" leest men Bij een onderzoek naar de oorzaken van de sterke verbreiding der pokken in de gemeente Oud-Beierland is het volgende gebleken: In die gemeente bestaat veel tegenzin tegen de koe- pok-inenting. Dit blijkt zoowel uit het jaarlijksch cijfer der ver richte vaccination, dat, in reden tot het aantal inwo ners, lager is dan in het geheele Rijk, als uit het geringe aantal revaccinatiën. Daaruit laat zich echter niet alleen en niet in de eerste plaats de belangrijke uitbreiding van pokken te Oud-BeierJand verklaren. De hoofdoorzaak daarvan schijnt gezocht te moeten worden in de zorgelooze wijze, waarop de koepok-inenting aldaar jaren lang werd verricht en de vaccinatie-bewijzen afgegeven. In die gemeente verzekert men algemeen dat een geneeskundige, die aldaar langen tijd de praktijk uit oefende, totdat hij in 't vorige jaar naar eene andere gemeente verhuisde, meestal dadelijk na de inenting het bewijs gaf, zonder zich van den uitslag te verge wissen, ja zelfs somtijds een bewijs gaf, zonder de vaccinatie verricht te hebben. Dit gerucht verkrijgt een hoogen graad van waar schijnlijkheid door het feit, dat het aantal opgekomen koepokken op 304 van 306 door dien geneesheer, gedurende de laatste jaren van zijn verblijf te Oud- Beierland, afgegeven verklaringen van verrichte vac cinatie, was ingevuld met het cijfer 3. Het is nau welijks denkbaar, dat deze cijfers op waarneming rusten. Zulk eene treffende overeenkomst in den uit slag der vaccinatie bij een zoo groot aantal personen is niet aantenemen. Aan twee nog niet lang te Oud-Beierland gevestigde artsen is gebleken lo. dat tal van kinderen en volwassenen, vroeger door bovenbedoelden geneeskundige ingeënt, geene lid- teekenen van vaccinatie vertoonden 2o. dat bij die personen na revaecinatie zich nor male koepokken ontwikkelden 3o. dat de door hen gevaccineerden of gerevacei- neerden niet door pokken werden aangetast, al waren zij onmiddellijk aan besmetting blootgesteld 4o. dat dit wel het geval was met hen, die alleen door den bovenbedoelden geneesheer waren ingeënt, Uit een en ander blijkt, dat de koepok-inenting te Oud-Beierland langen tijd niet met de vereischte zorg is geschied. Het gevolg hiervan is dat in die ge meente veel meer gevaccineerden (zoo men er dien naam aan geven mag) in reden tot de niet gevaccineerde poklijders worden aangetast dan elders. Onder de bekroonden ter tentoonstelling der afdeeling Westland van de Hollandsche Maatschappij van landbouw, te Naaldwijk, komt o. a. voor de beer C. Lindenbergh te Wemeldinge, die den tweeden prijs verwierf voor eene verzameling groote peren. Op de volledige naamlijst van het hoofdbestuur en de vertegenwoordigers der Internationale Landbouw tentoonstelling, welke te Amsterdam van 2b Aug. tot 6 Sept. 1884 zal gehouden worden, komen o. a. voor de heer H. J. E. Gerlach te Middelburg, en voor de Maatsch. tot bev. van Landbouw en Veeteelt in Zee land de heeren J. M. Kakebeeke te Goes, B. G. Van der Have te Ouwerkerk (Duiveland) en E. Van den Bosch te Goes. Nader meldt men ons de volgende verplaatsingen van commiezen bij 's-rijksbelastingen, de heeren: C. Bierens, commies le kl. van Hansweerd naar Ter- Neuzen H. J. Mesman, idem, van Ellewoudsdijk naar Heinkenszand D. J. Fenijn, commies 3e kl., van Zand berg naar RetranchementJ. De Bruijn Az., idem, van Walsoorden naar Zandberg A. De Vlieger, idem, van Ter Neuzen naar Walsoorden F. J. De Vroome, idem, van Kauter naar Hansweerd C. F. Knudde, idem, van Heinkenszand naar Kauter; J. Minderhoud, idem, van St.-Jansteen naar Ellewoudsdijk; J. Voerman, commies 4e kl., van St.-Jansteen naar Vlissingen (haven); en A. Bosselaar, idem. van Retranchement naar St.-Jansteen. Allen tegen 1 November e. k. Bij het instr. bataljon te Kampen heeft o. a voldaan aan bet examen tot toelating op den cursus voor officier, aan te vangen 1 October a. s., de sergeant J. L. Van der Moer, van Kolijnsplaat. (Z. N.) Het hoofdbestuur van den Anti-dienstvervanging- bond heeft gekozen tot president den gep. luitenant- generaal, oud-inspecteur der infanterie, N. Mac Leod, tot vice-president den oud-vice-admiraal P. A. Van Rees en tot penningmeester mr. H. Vreede. De Minister van financiën raamt de opbrengst der voorgestelde tijdelijke belastingen als volgtGra nen enz. ƒ550,000; hout 265,000; thee 300,000; gedistilleerd 1,150,000 20 buitengewone opcenten op het personeel 1.768,000; 12 buitengewone op centen op het recht van successie 900,000. Totaal 4,933,000. De terugkeer van een vijfde der op brengst van het personeel aan het rijk, volgens later in te dienen wet, wordt op 2,100,000 geraamd, waardoor zou verkregen worden ruim zeven millioen, die tot sluiting van den dienst 1884 worden gevorderd. Bij de toelichting tot de verschillende ontwerpen tot bekrachtiging van provinciale belastingen in al de provinciën wordt door de regeering geconstateerd dat bij aanneming ervan over 1884 in Friesland een lioo- ger, in Groningen een lager en in de overige provin ciën een gelijk getal opcenten zal worden geheven als voor het lo opende jaar. Met het oog op de behoefte aan korporaals bij het Indisch leger is door den Minister van Oorlog bepaald, dat, tot nader order, ook militairen van dien graad van bet wapen der infanterie voor overgang bij dat leger in aanmerking zullen kunnen komen. De gewone gratificatie a f 300 bij overgang van hier te lande naar Indië is ook op hen van toepassing. Van de Indische regeering is het telegrapliisch bericht ontvangen dat de cholera sedert 26 Septem ber jl. epidemisch heerscht te Groot-Atjeh. Dientengevolge zal, volgens besluit van den Egypti- schen gezondheidsraad, het cholera-reglement worden toegepast op de van daar komende schepen. De dag der feestelijke onthulling van het monu ment voor Graaf Jan van Nassau te Utrecht kon door de commissie thans op 15 October bepaald worden, daar de komst van Z. M. den Koning, en misschien ook die van H. M. de Koningin, officiëel op dien dag is vastgesteld. Het programma, dat nog aan de koninklijke goed keuring ondei worpen moet worden, is voorloopig als volgt geregeld Te 11 uren zal de onthulling geschieden met het houden van eene feestrede, afgewisseld door kinderkoor, waarna receptie zal gehouden worden. Te 2 uren wordt in de zaal van Tivoli de Uniecantate, muziek van Richard Hol, woorden van A. J. Servaas van Rooijen, door koor orkest en solisten, ongeveer 400 personen sterk, ten gehoore gebracht. Na afloop wordt in het Lucaspark eene matinée musicale gegeven en des avonds in Tivoli eene tweede uitvoering van de Unie-cantate. Met vuurwerk en muziek op het Vreeburg wordt het feest besloten. (D Als niet van tijd tot tijd de groote trom geroerd wordt, pleegt een volk spoedig zijn historische personen te vergeten. Zaterdag overleed te Scheveningen stil en vergeten in armoedige omstandigheden een man, wiens naam wil men, dan mag men het aan toe vallige omstandigheden toeschrijven, maar't blijft niet temin een feit voorgoed verbonden is aan het tijd vak onzer geschiedenis, van de afschudding der Fransche overheersching. Op geen school wordt de terugkeer van prins Willem van Oranje (later koning Willem I) verhaald, of de naam van den Scheveningschen visscher Cornells Pronk, die den vorst terugbracht, wordt ge noemd. Deze aldus tot een historische persoonlijkheid verheven visscher stierf in kommervolle omstandig heden, een weduwe van 87 jaren achterlatende, even arm als hij geweest is. Wij gelooven, dat hier wezen lijk iets valt goed te maken. (R. N.) Door een aantal neringdoenden te Groningen, die zoowel sterkedrank als kruideniers-, hakkers- en andere waren verkoopen, doch zich met 1 Mei e. k. genood zaakt zullen zien tusschen den drankverkoop en hun andere nering een keuze te doen, is een adres bij den Min. van Binn. Zaken ingediend, teneinde hem te be wegen, maatregelen te nemen, opdat zij vergunning mogen behouden om beide bedrijven, als tot dusver, gezamenlijk uitteoefenen, De Zaanlandsclie Kamer van koophandel heeft een adres ingezonden aan den Minister van Justitie, bezwaren inhoudende tegen de bestaande wetgeving op de faillissementen. Onder meer vraagt zijdat het ongeoorloofd worde verklaard, dat de raadsman van den failliet tevens als gemachtigde van den crediteur kan optredendat het maken van schulden, inet de wetenschap ze niet te kunnen betalen, streng behoort te worden gestraft; dat het afgeven van een patent aan een insolvent verklaarden debiteur worde verboden; dat het aanstellen van curators uit de debiteuren regel worde en uit juristen slechts bij uitzondering geschiede, en dat de formaliteiten hij de geheele procedure tot een minimum worden beperkt. Door bemiddeling van de Nederlandsche Handel maatschappij is tot heden aan de plaatselijke commis sie te Batavia voor de ramp op Java in het geheel 263,000 overgemaakt. Door de commissie, die zich te Manchester heeft gevormd om bijdragen te verzamelen voor die ramp, is nu reeds ruim 1600 pd. st ontvangen. Bath. Naar men verneemt, zullen de sedert eeoige weken opgehouden werkzaamheden aan de alhier op te richten zelfregistreerende peilschaal eerst in het aankomende jaar oprieuw worden begonnen, terwijl de daartegen liggende rijkssteenendam binnen eenige dagen zooveel mogelijk zal worden in orde gebracht. De Londensche correspondent der N. R Ct. schrijft: Indertijd heeft de N. R Ct gemeld, dat het geschil tusschen de stoomvaartmaatschappij «Zeeland", de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen en de «London, Chatham Dover" sp. maatsch., betref fende de landingsplaats te Queenboro' was bijgelegd, daar laatstgenoemde onderneming zich had verbonden de tijdelijke pier door eene definitieve te vervangen. Toen dat bericht in de N. R. Ct. werd opgenomen, was het juist, doch, naar ik stellig verneem, is het sedert weder onjuist geworden. Immers, ondanks alle toezeggingen blijft do «Lon don Chatham Dover" sp. maatsch in gebreke zelfs een aanvang te maken met den bouw der nieuwe landingsplaats te Queenboro', waar alzoo de sedert den brand ontstane en zeer onverkwikkelijke, alsook het verkeer zeer belemmerende staat van zaken voortduurt. Onder deze omstandigheden is verzoening weder op den achtergrond, en hervatting van den strijd weder op den voorgrond gebracht. Eerstdaags zal, zoo ik hoor, het proces der vereenigde Nederlandsche ven nootschappen tegen de Engelsche spoorwegmaatschappij wegens contractbreuk hier een aanvang nemen. Onlangs overleed op 85jarigen leeftijd de pastoor van Oberammergau, met name Daisenberger en schrij ver van den tekst van het Passiespel, dat om de tien jaren door de inwoners van Oberammergau wordt opgevoerd. Hij was de zoon van een boer en werd voor den geestelijken stand opgeleid. Hartstochtelijk liefhebber van muziek en kunst, had hij reeds verscheidene ora toria en godsdienstige drama's geschreven, toen Lode- wijk I van Beieren hem op het denkbeeld bracht om liet Passiespel van Oberammergau omtewerken. Volgens de «Allg. Milit. Zeitung" heeft een Duitsch ingenieur eene uitvinding gedaan, die een grooten invloed kan hebben op den belegeringsoorlog. Hij heeft eene soort luchttorpedo's vervaardigd, die boven belegerde vestingen groote hoeveelheden ontplof- bare stoffen moeten dragen, teneinde zware explosies te doen ontstaan Een gevulde ballon moet op kanon schotsafstand van de vesting opgelaten worden, en de oplating zoodanig geregeld, dat hij de goede lucht- strooming bereikt, welker richting eerst bepaald wordt door het doen opstijgen van een kleinen proefballon. Wordt de toestel opgelaten tegenover het midden der vesting, in een luchtstroom die over deze heengaat, dan zal hij zich in een oogenhlik er boven bevinden. Op dat oogenhlik wordt van het uitgangspunt, hetzij door een electrischen kabel, hetzij door middel van een koord, de ontvanger geopend. Zoodra de torpedo valt, opent een mechanisme de veiligheidsklep, zoodat de langzamerhand ontladen ballon buiten de vesting op de aarde kan nederdalen. Proeven zullen het nut en de practische waarde dezer uitvinding moeten uit maken; in elk geval echter kunnen zij bijdragen tot oplossing van het vraagstuk om de luchtscheepvaart dienstbaar te maken aan het algemeen belang. De paalworm, die terecht gevreesde vijand onzer zeeweringen, heeft den heeren G. Alberts Lz. Co., houthandelaars te Middelburg, aanleiding gegeven om in eene brochure de eigenschappen, kosten en wijze van bewerking eener houtsoort uiteen te zetten, ten bewijze dat zij, «Groenharthout" genaamd, tegen den paalworm bestand is. Zij staven dit met tal van bewijzen, zoowel aan eigen ervaring als aan die van anderen ontleend, waaruit blijkt dat, waar het Engelsche eiken (gekya- niseerde) hout, na verloop van 10 jaren vergaan was, het Groenharthout, aan dezelfde aanvallen van den paalworm blootgesteld, nog na verloop van 9 jaren langer, dus na 19 jaren, gezond werd bevonden. Zij komen dan ook tot de conclusie, dat Groenhart tegen paalworm bestand is, en gronden dit op het feit, dat de paalworm, wanneer hij na zeker tijdsverloop door de oppervlakte van Groenhart is heengedrongen, niet meer kan voortbestaan, zoodra hij dieper in het aan Beheeiine rijke hout komt. Verder vermelden zij daarin de herkomst dezer houtsoort, als het meest in de Engelsche en Ned. W.- I. koloniën Guyana wordende aangetroffen, en waarvan de kenmerkende eigenschappen en tevens de kosten en wijze van bewerking uitvoerig worden opgegeven. Na vervolgens te hebben aangetoond, dat het Groen harthout verre boven bespijkerde palen de voorkeur verdient, komen zij tot de conclusie, dat het Groen- hai thout gerustelijk is aan te bevelen lo. Voor alle werken aan zee, waar thans gezaagd of beslagen eikenhout verwerkt wordt, dat tot wering van den paalworm, hetzij bekoperd of bewormnageld, hetzij gecreosoteerd wordt, zooals sluisdeuien, steigers of remmingwerken, paalhoofden, zeebrekers en duk dalven. 2o. Bij scheepsbouw, hetzij voor de buitenhuid van vaartuigen die niet worden bekoperd, zooals visschers- vaartuigen en dergeüikenvoor iooze kielen van schepen op de groote vaait; voor alle stukken aan boord van schepen die veel weerstand te bieden hebben, zooals kaapstanden, draagblokken, bolders enz.bij stoom- booten voor de draagstukken der machinesop scheeps werven en in droge dokken voor spieën en draagblokken van groote bodems, waarvoor eikenhout niet hard ge noeg wordt bevonden. 3o. Bij molenwerken voor kammen van raderen in plaats van beuken, dat minder goed, of azijnhout dat veel duurder is. Verder voor peluws en andere stukken die veel te dragen hebben. (N. v. d. D.) Het «Nieuws- en Adv.blad van Bergen-op-Zoom" heeft van liet commissariaat der Amsterd. tentoon stelling een schrijven ontvangen, waarin groote lof gegeven wordt aan den heer N. A. Bouwman en aan zijn stafmuziekkorps, dat, gelijk bekend is, na het vertrek van Bilse dagelijks op het tentoonstellings terrein zich hooren doet. Daaruit blijkt, dat het den heer Bouwman gelukt is, den tegenstand waarmede hij en de onder zijne leiding staande kapel aanvanke lijk te strijden hadden, te overwinnen en de sympathie der tentoonstellingbezoekers te verwerven. Bewonderenswaardige eenheid, groote zuiverheid, nauwkeurige gerythmiseerde voordracht, schoone nuan ceering, dat alles worden als eigenschappen van zijn korps geroemd Ook zijne eigene composities trekken zeer de aandacht en wijzen den meester uit eene goede school aan. Ook zijn manier van arrangeeren dwingt eerbied af, zoo schrijft men verder, bijv. de ouverture «Phèdre" van Massenet; de Danse Macabre van Saint Saëns; de Rliapsodie Hongroise van Liszt enz. getuigen niet alleen van degelijke kennis der instrumentatie maar ook van benijdenswaardige begaafdheid om met de eigenaardigheid der verschillende instrumenten te doen wat een bekwaam schilder met palet en penseel weet te verkrijgen, dat is een schoone ineensmelting van muzikale tinten en kleuren die aan de phantasie een merkbaar relief der werkelijkheid weet te geven. 's-Iïeer Abts- en Sinouisk.rke. Maandag is door stemgerechtigde leden benoemd en door den kerkeiaad tot herder en leeraar beroepen de heer F. Beumei',

Goessche Courant | 1883 | | pagina 1