Rechtzaken. Retrospectieve Kunst. Gemengde Berichten. koning samenspanden en aldus den wrevel of den geest 1 van verbittering wakker hielden, werden op de Bou levards uitgevend onder de aankondiging: «Komst van den Uhlanen-koning 1" De ontvangst ie Parijs was dan ook even koel als, zoo niet nog koeler dan te Brussel, en hoewel de regee ring aanvankelijk althans nog voornemens was aan de komst van den Spaanschen vorst zooveel moge lijk luister bijtezetten, schijnt daarin ten slotte ook nog verandering te zijn gekomen, althans het pro gramma van de ontvangst is herhaaldelijk gewijzigd, en zooveel mogelijk besnoeid, tot groote ergernis van den heer Jules Ferry, die met den Spaanschen gezant reeds allerlei schikkingen had gemaakt. De heer Wil son, schoonzoon van den President der Republiek, schijnt vooral bij zijn schoonvader erop te hebben aangedrongen, om sommige plechtigheden te doen vervallen. Zoo is de gala-vertooning geheel afgeschre ven. Men zou ter nauwernood zangers en tooneelspe- l*rs gevonden hebben om op te treden voor den nieu wen Uhlanen-kolonel. Ook schijnt men zeer bezorgd geweest te zijn, dat er demonstraties door het volk zonden worden ge houden en met het oog daarop heeft de overheid rijpelijk overwogen welke maatregelen zij moest r.emen en was tot het laatste oogenblik de weg, dien de koning van het Noorder-station naar het Spaansche gezantschapshótel nemen zou, een geheim gebleven. Den ganschen middag heerschte er Zaterdag te Parijs eene buitengewone drukte. Tot zelfs een uur na de aankomst des konings stonden erop onderscheiden hoeken van straten, onder anderen op het plein voor de groote Opera en op het plein »de la Concorde", een groot aantal menschen, die meenden dat de vorstelijke gast daar voorbij zou ko men. Vlaggen waren er nagenoeg niet. Alleen bij een paar holleverancieis in de Rue de la Paix waren er een paar Spaansche en Fransche vlaggen uitgestoken. Omtrent de ontvangst zelf valt overigens weinig belangrijks mede te deelen. Zij was eenvoudig maar beleefd, altijd van de zijde der regeering. Het volk echter ontving Alfonso met gefluit, zoo hevig, dat volgens sommigen de militaire muziek, die bij 's konings komst het Spaansche volks lied speelde, niet gehoord werd. Vooral ook weerden zich de te Parijs verblijf houdende Spaansche socialisten dapper. Vrijdagavond hebben de internationale socialistische republikeinen te Parijs eene bijeenkomst gehouden onder voorzitterschap van een Spanjaard, om verzet aan te teekenen tegen de officiëele ontvangst van den koning van Spanje aan het spoorwegstation. Om een klein denkbeeld te geven hohet in deze vergadering toeging, wordt gemeld, dat een der hef tigste sprekers wilde, dat alle revolutionair en zich naar het station zouden begeven om de «tirannen en bloed zuigers" uittejouwen, en dat zij, nadat zij hen belee- digd hadden, zich zouden bedienen van Orsini-bommen en Catalaansche messen, opdat den koning belet zou worden naar Spanje terugtekeeren en goede repu blikeinen te laten doodschieten. Een ander stelde voor den koning schoppen van achter toetedienen. Door de Arrond. Rechtbank te Middelburg zijn op heden veroordeeld A. Van C., 20 j,, te Aksel, wegens diefstal tot 45 dagen cel. A. De B., 23 j., en D. S., 24 j.beiden te St. Janssteen, wegens mishandeling de Je tot 15 dagen cel en f8 boete, de 2e tot f15 boete. J. Den D., 18 j., werkman te Ter-Neuzen, wegens mishandeling tot 8 dagen cel. P. B., 20 j., landbouwer te Koudekerke. wegens mishandeling tot 15 dagen cel en f8 boete. C. B., 41 j., koetsiersknecht te Yzendijke, wegens verwonding, vrijgesproken. P. W. R., werkman te Ter-Neuzen, wegens belee- diging van beambten in functie tot 15 dagen cel. A. D., 17 j, G C., 21 j., A F., 40 j., en J. F., 23 j., allen werklieden te Ter-Neuzen, wegens rebellie de 2e, 3e en 4e vrijgesproken, de le tot een maand cel. S. B. K., 29 j., huurkoetsiersknecht te Heinkens- zand, wegens openbare dronkenschap tot '14 dagen gevangenis. SLOT. Amsterdam, 29 Sept. '83. Nog een paar woorden over deze hoogst merkwaar dige expositie: De kunst om tapijten te weven is, zooals men weet, van oostersche volken afkomstig. Sommigen willen den oorsprong daarvan zoeken in de geweven wanden van de tenten der Nomadische volkstammen. In de warme landen van Europa, zooals Italië en Frankrijk, werden muurtapijten van zijde gemaakt, in koelere streken, zooals Vlaanderen en ook ons Vaderland, maakte men ze van wol. Reeds in de XVe en XVIe eeuw waren Oudenaerde, Antwerpen, Brussel, Brugge, Leuven en andere Vlaamsche plaatsen beroemd om hunne tapijtwerken. In de XVIe en XVIIe eeuw zetelde deze kunst voornamelijk in Delft en in Middel burg. Beroemde schilders of beeldhouwers teekenden de figuren. Rafaël schetste, op last van den kunst- lievenden paus Leo X, de kartons voor de tapijten in de sixtijnsche kapel. In het laatst der XVIIe eeuw werd in het huis van de familie Gobelin te Parijs eene fabriek opgericht, waar tapijten, naar Vlaamsch model, door Vlaamsche werklieden werden geweven. Ter tentoonstelling nu is menig muur- en vloertapijt uit die dagen te zien. Niet minder merkwaardig in de kunst-geschiedenis is het aardewerk, waartoe zoowel het majolica der Italiaansche renaissance (XVeXVIIe eeuw) behoort, als de latere fayences, eerst te Delft, daarna ook elders gemaakt. Beide soorten zijn vervaardigd van eene veel-kalkhoudende klei, en van niet-doorschijnend tin-glazuur, waarop na droging de figuren worden geschilderd en er daarna in gebakken. Het »Delftsch aardewerk" is, zooals men weet, wereldberoemd, d. w. z. fayences uit de XVIIe en XYIIIe eenw, toen de meeste plateelbakkerijen daar en ook elders in ons land werden gevonden, zooals te Amsterdam (het Amstel-porselein is ook nog al vermaard), Haarlem, Schiedam, Rotterdam, Utrecht, Harlingen, Makkum en misschien op nog andere plaat sen. Het meest weet men van de Delftsche bakke rijen, van de overige zijn de meeste bijzonderheden verloren gegaan. Deze Nederlandsche tak van nijver heid trok zelfs in den vreemde de aandacht, zoodat, wie in 't laatst der XVIIe eeuw in Frankrijk privi legie aanvroeg voor eene fayence-fabriek, geen betere aanbeveling kon medebrengen dan dat hij het geheim bezat, zijn waar even fraai te maken als het «porse lein van Delit". Volgens sommigen uit Spanje of Italië, volgens anderen uit Duitschland tot ons gebracht, vervolgde de plateelbakkerskunst haren loop en bereikte alzoo Groot-Brittanje. De oudste stukken, die men kon naspeuren, dag- teekenen uit het begin der XVIIe eeuw. Ook van dit aardewerk is eene rijke verzameling hier aanwezig. Opmerking verdient eenig gelegenheids vaatwerk met toepasselijke opschriften en rijmpjes, waarin onze voorouders, gelijk men weet, zulke bazen waren. Het aarde wei k heeft eveneens eene voorname plaats in de geschiedenis der kunstnijverheid. De grondstof van dit steengoed bestaat uit natuurlijke klei, zooals men die in Belgie en aan den Rijn vindt. Het glazuur wordt verkregen door zout onder het bran den in den oven te werpen. In Duitschland legde men zich op de beoefening der pottebakkerskunst bij zonder toe. In zilverwerk is hier ook heel wat ouds, fraais en merkwaardigs, eigenschappen die niet altijd samengaan. Onder de meest curieuse voorwerpen behoort een be kertje uit Kampen van 'tjaar 1578, toen het aan den smeltkroes ontkwam, waarin overigens al het stads- zilverwerk geworpen moest worden om de Duitsche soldaten van den graaf Van den Bergh te betalen. Het oudste voorwerpje, dat ik opmerkte, was van 1341, alweer van Kampen, en een geschenk aan het schut tersgilde van St Vnna. Tusschen het drinkgerei trekt nu en dan een smaak vol trouwkoffertje (men maakte toen van alles meer werk dan thans) de aandacht, vooral van het schoone geslacht, De markies d'Arcicollar, de Spaansche gezant in Den Haag, zond eene uitgebreide collectie Nederlandsch zilverwerk, dat zeer de aandacht waard is. Reeds ongeveer 3000 jaar geleden was het glas reeds in Egypte bekend, zooals blijkt uit aldaar ge vonden muurschilderingen, waarop eene glasblazerij staat afgebeeld. Omstreeks het begin onzer jaartel ling kwam het glas in Rome in zwang. Tijdens Kon- stantijn den Groote verplaatste zich de glas-industrie uit Italië naar Konstantinopel (Bizantium) Tegen de XlVe eeuw worden de venetiaansche glazen beroemd. Het harde en geheel heldere kristalglas en de kunst om daarop te graveeren komen uit Boheme, waar deze kunst nog steeds wordt beoefend In de XVIIe eeuw vertoefden hier te lande venetiaansche blazers, en van hen zijn onderscheidene fraaie voorwerpen aanwezig. Menig grillige vorm van een drinkglas trekt de aan dacht, o. a. een pistool, een trompet enz. Al voortwandelende komen wij aan het porselein werk. Porselein wordt verkregen door eene kunst matige samenvoeging van porseleinaarde met veldspaat als vloeimiddel De gebrande massa is hard als staal, doorschijnend en geeft, in tegenstelling van steen- en aardewerk, een metaalklank, wanneer men er tegen aanslaat. Behalve deze harde soort heeft men ook nog het paté tendre, dat in 1695 te St. Cloud werd uitge vonden. Onder de beroemdste fabrieken der wereld behooren, sedert 1804, die van Sèvres, welke evenals de tapijtfabrieken der Gobelins, door den staat worden gesubsidieerd. In 1709 richtte Johann Fr.edrich Böttger te Meissen, in Saksen, eene porseleinfabriek op. Bij ons te lande werd eene dergelijke te Weesp opgericht door den graaf Van Grosfield, maar ging spoedig te niet. (Fabrieksmerk, een dubbele \V.) De protestantsche geestelijke Moll stichtte met de bouwstoffen der Weesper fabriek eene te Loosdrecht, later aan den Amstel bij Amsterdam verplaatst. (Fa brieksmerk »M. o. L." of «Amstel", of beide.) Het nog al beroemde Amstel-porselein is van die werk plaatsen afkomstig. Een zekere Lijnker, een Duitscherstichtte te 's-Gravenhage eene porseleinfabriek omstreeks 1778 (merk ooievaar met den aal in den bek.) Men treft dit fraai gedecoreerde porselein aan in 'trood, maar doorgaans in 't blauw. Eindelijk moet er nog een fabriek bestaan hebben te Arnhem (merk een staand leeuwtje.) Van al deze specimen komen hier min of meer zeldzame exemplaren voor. Vermelding verdient ook nog eene verzameling miniaturen in émail waaronder beroemde en zeldzame, ingezonden door mr. Rikoff. Hoewel wij slechts in zeer vage trekken het een en ander over retrospectieve kunst hebben medege deeld, hopen wij niettemin de herinnering aan haren bloeitijd te hebben verlevendigd, de liefde voor de vaderlandsche kunstnijverheid te hebben aangewakkerd. Borsele. Gistermiddag hield dhr. Van Dis uit Fij naart, als agent van het Nederlandsche Jongelingsbond, in de Hervormde kerk alhier eene redevoering over het nut der Jonge]ingsvereenigingen en spoorde daarbij de betrokkenen aan tot oprichting van eene dergelijke vereeniging in de gemeente. Uit het medegedeelde verslag vernamen de hoorders dat de eerste oprichting plaatshad te Amsterdam in 1851 door een vijftal jongelingen en dat het aantal vereenigingen in Neder land tegenwoordig 500 bedraagt en in Amerika meer dan 1000. Krniniuge. Verleden Vrijdagavond ongeveer elf uren brak in deze gemeente brand uit in eene woning van J. H., staande op de Moolmeet, tusschen verschei dene aaneengebouwde woonhuizen, terwijl de bewo ner en zijn zoontje te bed lagen. Aangewakkerd door den sterken wind had die brand een dreigend aanzien het perceel is dan ook geheel afgebrand en van den inboedel weinig gered kunnen worden omdat de vlam men reeds te veel voortgang hadden gemaakt alvorens de brandspuit water kon geven; de nevenstaande ge bouwen zijn echter door hare werking behouden en slechts licht btschadigd. Het gebouw was verzekerd, de inboedel niet, waardoor de bewoner, een oppassend werkman, veel verliest; de oorzaak is onbekend. Nisse. Heden viert onze gemeente-veldwachter J P. Anemaet het feest van zijn 25jarige ambtsvervulling. Vanwege het gemeentebestuur werd hem eene grati ficatie toegekend en hij ontving overigens vele blijken van belangstelling. Aan den heer J. Van Damme Cz., klerk ter secretarie te Wolfertsdijk, is door burg. er. weth. dier gemeente de tijdelijke waarneming van het secreta riaat, met ingang van den 1 dezer, opgedragen. Ylissingen. Op het rijkstelegraaf kantoor werden in de afgeloopen maand 5417 telegrammen behandeld. Hiervan werden aangeboden 2605 ontvangen 1050 overgenomen en verder geseind 1762. Volgens de M. Ct. zijn voor den pleziertrein, die gisteren van Vlissingen naar Amsterdam vertrok, te Middelburg 64, te Vlissingen 42 en hier 39 kaar ten genomen. Aanmerkelijk minder dan den vorigen keer, zou men zeggen. Doch dit is niet uitgemaakt, aangezien men nu ook op de doi psstations kaarten kon bekomen. In zijne Zaterdag te Middelburg gehouden alge- meene vergadering besloot het polderbestuur van Wal cheren tot goedkeuring van de rekening over 1882 in ontvang f 305,110,84% en in uitgaaf 298,371,82 bedragende en alzoo een goed slot van 6,739,02% opleverende. Op voorstel van het dagelijksch bestuur werd be sloten, in afwachting der vaststelling van de polder- begrooting voor 1884, reeds in 1883 aantebesteden eenige verdedigingswerken, te zamen geraamd op 124,856.02. Het gewone dijkgeschot voor 1884 werd vastge steld op 14.50 per hectare schotbaar en 6.30 per hectare vrij land. Door nog onbekende oorzaak is Donderdagnacht de woning van een landbouwer tusschen Gapinge en Veere afgebrand; de schuur bleef behouden. Yzendijke30 Sept. Floralia, uitgaande van de Maatsch. tot Nut van 't Alg., is uitmuntend geslaagd. De personen, wien stekjes waren uitgereikt, hadden meest allen hunne bloemen en planten ingezonden. Menig spaarbankboekje, nu al ingevuld, zal heden avond uitgereikt worden. De jury had veel voldoe ning van de aangename doch niet gemakkelijke taak. De zaal waarin Floralia gehouden wordt, is door menige botanische inzending onzer notabelen opgeluis terd. Als eene zeldzaamheid op botanisch gebied moet vooral gemeld worden het vijgeboompje, dat door dhr. Leenhouts, winkelier, ingezonden werd en aangekweekt is geworden uit eene gewone geconfijte Smyrna-vijg. Donderdagavond arriveerde te Zieriksee de equi page van het op de Zeehondenplaat gestrande stoom schip «Rotterdam" per sleepboot «Nieuwesluis". Door de reddingsboot, gestationneerd te Burgsluis, bemand door de equipage van den redding schokker «Zierikzee", waren de schipbreukelingen gered en aan boord van genoemde sleepboot gebracht. Het verlaten schip zal dus vermoedelijk geheel wrak zijn. Uit Nieuwediep meldt men dat de sleeper «Her cules" vandaar Zaterdag vertrok om assistentie te verleenen. In twee van de drie beetwortel-suikerfabrieken te Bergen-op-Zoom is de campagne aangevangen, waar door tal van menschen, zoo mannen als vrouwen, flink hun brood verdienen. In de derde fabriek heeft men, bij het stellen van nieuwe machines, eenig oponthoud ondervonden, waardoor zij eerst later in werking kan treden. Betreffende het gebeurde bij de opening der zitting van de Staten-Generaal wordt in de «Werk mansbode" nog medegedeeld, dat de Haagsche politie den geheelen morgen van den openingsdag ijverig in de weer was geweest, om den gewoonlijk grooten stroom van menschen, die, om toegang te verkrijgen, zich reeds een paar uren vóór de openstelling der publieke tribune verdringt, in bedwang te houden. Zij had 100 personen afgeteld en in een rij geplaatst. De anderen konden wel heengaan, daar er maar voor honderd personen plaats was. Toen echter het uur daar was, waarop de toegang gewoonlijk wordt open gesteld, kwam de boodschap, dat de tribune al vol wasvan de 100 wachtenden en afgetelden kon er geen éen meer worden toegelaten. Zaterdagavond omstreeks 6 uren werd op den openbaren weg, even buiten het dorp Nispen in Noord- Brabant, een persoon liggende gevonden in blijkbaar stervenden toestand. Naar het uiterlijk te oordeelen, scheen deze persoon een veekoopman te zijn, naar gissing 20 a 24 jaar oud. Er zijn gegronde vermoedens dat deze persoon door een Franschen deserteur, met wien hij het dorp had verlaten, dusdanig mishandeld zou zijn, dat hij waar schijnlijk bezwijken zal. Een kleermaker te Zevenhuizen is dezer dagen met de noorderzon vertrokken, naar men zegt omdat hij de huwelijkstrouw zijner echtgenoote in twijfel trok, met wie hij 33 jaren gehuwd was en die hem 20 kinderen schonk. Vrijdagochtend circa 10% uur heeft een wind hoos in de buurten Huttenberg en Baars onder Steen- wijkerwold nog al schade veroorzaakt. Een schuurtje achter het woonhuis van een arbeider in eerstgenoemde buurt stortte in elkander, en twee boerenhofsteden werden zwaar beschadigd. Van een der huizen werden circa 1000 pannen afgerukt en van het andere het dak geheel vernield. Eenige ramen woeien stuk en een schoorsteen kwam naar beneden en in de woon kamer. De steenen kwamen op een kinderstoel neer, zonder dat echter het kind dat er in zat, eenig letsel bekwam. Wegens het ongunstige weder is Lhoste Zater dag met zijn luchtballon «La ville de Boulogne sur Mer" niet te Amsterdam opgestegen. Hij zal nu in het begin dezer week zijn luchtreis doen. De Surinaamsche inboorlingen zullen tot 14 Oc tober a. s. op de tentoonstelling blijven; den daarop volgenden dag zullen zij over Rotterdam en Southamp ton, met de Engelsche mail via St. Thomas en De- merary, naar hun geboorteland terugkeeren. Het feest, dat de commissarissen der vreemde Staten op de tentoonstelling te Amsterdam aan het uitvoerend comité, aan de leden van de jury, de auto riteiten, de leden van de pers en een aantal aanzien lijke inwoners van Amsterdam zullen aanbieden, is bepaald op den 12n October. Ruim 600 uitnoodigingen zullen worden rondgezon den, en de onkosten van het feest zijn voorloopig geraamd op f 10,000. De aanstaande gastheeren benoemden den consul- generaal van Frankrijk, den graaf De Saint Foix, tot hun voorzitter. Aan de Handelskade te Amsterdam is Zaterdag een heistelling omgevallen, waardoor een man onmid dellijk gedood en twee werklieden zwaar gekwetst werden. Op het diner, Zaterdagavond ter eere van het letterkundig congres te Amsterdam gegeven, was ook als gast tegenwoordig Sir Philip Cunliffe Owen, com mandeur der beide Engelsche Orden en van het Legioen van Eer, en directeur van het South Kensington mu seum. Daarbij wijzen wij gaarne op het voor ons land vereerend feit, dat Sir Philip, in antwoord op een toost von den heer Pels zeide, dat in de dertig jaren dat hij tentoonstellingen bezocht, hij nooit iets zoo volmaakt, zoo leerrijk, wetenschappelijk en practisch geordend had gezien, als de afdeeling der Nederlandsche Koloniën, die hij een ideaal noemde voor elke volgende Koloniale Tentoonstelling. Van zulke bevoegde zijde komende, heeft die lofspraak, waaraan Sir Philip groote waardeering van onze schoone koloniën vastknoopte, bijzondere waarde. Het plan bestaat, in 1886 te Londen door de re geering een groote Koloniale Tentoonstelling te doen houden. (Amst.) Eene kleine Mortara-geschiedenis, die de «Justice" mededeelt, zal aan de Fransche pers stof tot debatten gev<-n. Een werkman te Gray (Saóne-sup.), Emery genaamd, weduwnaar, had in 1880 zijn twaalfjarig dochtertje Eugénie bij de Zusters aldaar geplaatst, die er eene handwerksschool besturen. Het kind was er in huis en zou er drie jaar blijven om daarna thuis te komen. De vader had zijn huishouden aan kant gedaan zijn ander kind, een jongen van dertien jaar, was bij een schrijnwerker in de leer. Emery wilde weer een eigen huishouden hebben en vroeg in Juli 1883 zijn kind terug, wier leertijd eigen lijk reeds sedert Januari om was. De school langs komend, zag hij zijn dochtertje daar het voorhuis vegen en vertelde haar van zijn besluit. Het meisje zeide dat zij gaarne wilde thuiskomen, en eenige dagen later vervoegde zich de vader bij de Zusters, die hem verklaarden, «dat zij hem het meisje niet wilden teruggeven, en dat hij kon doen wat hij wilde, dat zij het kind zouden houden." Eenige dagen achtereen kreeg hij telkens hetzelfde antwoord, tot hij naar den Officier van Justitie ging, en van dezen vernam, dat hij «het kind kon meene men, waar hij het ook mocht ontmoeten, zonder echter geweld te plegen." Den volgenden Zondag wachtte Emery op het plein de schoolkinderen af, die uit de mis kwamen. Toen hij zijn dochtertje zag, greep hij het bij den arm en beval het mede te gaan. Terstond omringden hem de Zusters, ontnamen hem het kind en riepen moord, zoodat het volk tusschenbeide kwam, en Emery, door den koster geschopt, door de politie werd in hechte nis genomen. Men liet hem spoedig los, maar zijn kind heeft hij niet teruggezien. De vader wendde zich weder tot de rechtbank, schreef naar den Minister van Justitie, en ontving, zonderling genoeg, door middel van een agent van po litie, den löden September een brief van zijn dochter tje, waarin Eugénie hem meldde, dat zij vrijwillig Gray had verlaten, nu bij eene rijke dame in Parijs in dienst was en God voor haren vader zou bidden. De «Justice" vraagt opsporing van het kind, inbe schuldigingstelling van de Zusters te Gray, wegens ontvoering van een minderjarige, en toepassing der strafwet. Met belangstelling wordt het verder verloop der zaak afgewacht. In de algemeene vergadering van de Evangelische Vereeniging der «Gustav-Adolf-Stiftung", Woensdag te Lubeck geopend, is het jaarverslag uitgebracht, waarin o. a. het volgende wordt medegedeeld: Het aantal afdeelingen bedraagt 1770, zijnde 8 meer dan het vorige jaar; dat der vrouwenvereenigingen 394, tegen 391 in het afgeloopen jaar. De ontvangsten, buiten de ingezamelde gelden ten behoeve der buitengewone feestgave betreffende Oostenrijk, bedragen 775,246 mark, alzoo 47,800 mark meer dan het voorafgaande jaar. Aan legaten en schenkingen ontving de centrale kas 19,636 mark. Aan de afdeelingen zijn 97 legaten ten deel gevallen, te zamen tot een bedrag van 104,536 mark. Voorts wordt in het verslag o. a. hulde ge bracht aan de nagedachtenis van prof. J. J. Van Ooster zee, den ijverigen strijder voor het werk der Vereeni ging, en aan die van prinses Marianne der Nederlanden, van wie de Vereeniging vele rijke giften heeft ontvangen. Het gebeurde te Wexford, dat nl. een groot aantal arbeiders van een landheer verschijnselen van vergif tiging vertoonden (2 zijn er gestorven en 48 werden er ziek), is, blijkens een gerechtelijk onderzoek, het gevolg hiervan geweest dat al die menschen hadden gegeten van het vleesch eener koe, die aan miltvuur had geleden. Het grootste orgel, dat nog ooit gemaakt werd is onlangs door de firma Walcker Co. te Ludwigs- burg voltooid. Dit reusachtige instrument is bestemd voor den Dom te Riga; het heeft 7000 pijpen, 174 registers, koppe lingen enz. Het zou onmogelijk getrapt kunnen worden, en om het in beweging te brengen, wordt een gas-motor van 4 paardenkracht gebruikt. Het orgel is 20 meter hoog, Hm. breed en 10 m. diep. De grootste houten pijp is 10 meter lang V

Goessche Courant | 1883 | | pagina 2