1883. N°. 116. Dinsdag 2 October. 70sle jaargang. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Landbouw en Veeteelt. Buitenlandsch Overzicht. G0ESG9I De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. GOES, 1 October 1883. Wij stemmen der »Midd Ct." gaarne toe, dat bij de, naar aanleiding van de Assensche eedsquaestie in de Tweede Kamer gehouden interpellatie-Van Houten, gebleken is, dat de minister Six de opvatting deelt, dat volgens de wet het afleggen van den eed nood zakelijk is. Wij hebben echter gemeend in ons vorig artikel het Kamerdebat in dezen te kunnen laten rusten, omdat wij ons niet andermaal in de wetsquaestie zelve wilden begeven. Wij hebben ons alleen bepaald bij de beslissing van den Minister op het bekende adres, waarin hij, niettegenstaande zijn in de Kamer ont wikkeld gevoelen, de zaak tot den verantwoordelijken burgemeester heeft teruggebracht. »Het afnemen van »den eed of de belofte is opgedragen aan den bur gemeester deze heeft derhalve te zorgen" enz., zoo antwoordde de Minister. Daarmede in verband zeiden wij dan ook, dat nu wellicht onzen burgemeester het gevoelen der Regeering over zijne wetsopvatting zal worden kenbaar gemaakt, ofschoon dit tot dusverre niet is gebeurd en wij het hoogst zonderling zouden achten wanneer de Regeering of andere autoriteiten, zoo in dezen geen twijfel be staat, eerst op aandrang van anderen overgingen tot het doen van datgene, waartoe zij ambtshalve verplicht waren. Immers, zoo het ongerijmd genoemd wordt, dat de burgemeesters in dezen naar hunne eigene opvatting zouden handelen, even ongerijmd zou het zijn, dat de opvolging van de wet afhing van de toevallige om standigheid, dat eenig ingezetene, hoelang de zaak ook reeds verloopen ware, bezwaren deed kennen. Wij zullen nu kalm den loop der zaken afwachten. Naar wij vernemen hebben de vier heeren zich tot Gedep. Staten gewend. Ook wij hopen, dat deze ge schiedenis ons een stap nader brenge aan de herziening der voorschriften op dit gebied en dat, in den geest der motie-Schaepman, het getal eeden aanzienlijk be perkt worde. Door Ged. Staten van Zeeland zijn ter provin ciale griffie bevorderd tot adjunct-commies der eerste klasse de heer D. Van de Kreke, thans adj. comm. der tweede klassetot adjunct-commies der tweede klasse de heer H. J. G. Hartman, thans eerste klerk tot eersten klerk de heeren A. J. De Nood en C. H. De Kan, thans tweede klerken. Verder is benoemd tot eersten klerk de heer A. R Vermeulen te Mid delburg. Overgeplaatst van Heinkenszand naar de Kouter (Klinge) de commies Knudde, en van laatstgenoemde plaats naar Hansweerd de commissie F. De Vrome. Bij resolutie van den Minister van Koloniën van den 27 September 1883, lit. D. no. 9, is de civiel- ingénieur W. Elenbaas gesteld ter beschikking van den Gouv.-Gen. van Nederl -Indië, om te worden benoemd tot adspirant-ingenieur bij den waterstaat en 's lands burgerlijke openbare werken daar te lande. De collecte voor de ramp op Java en Sumatra heeft opgebracht Te Kruininge en Hansweerd 218,98 te Kapelle ƒ116,40, te Biezelinge met Eversdijk 32,60, te Kat- tendijke 50,25, te Ovezand ƒ26,05, te Driewegen 25,35. Op de aanbeveling voor rechter in de arrondis- sements-rechtbank te Assen komt ook voor de heer mr. J. Van Binsbergen rechter in de arrond recht bank te Zieriksee. Aan het kantoor Goes werden in de maand Sep tember aangenomen 864, ontvangen 844, overgenomen en verder geseind 205, totaal 1913 telegrammen. »Het Vrije Woord", vereeniging ter bevordering der vrije gedachte te Rotterdam, goedgekeurd bij Kon. besluit van 13 Juni 1882, heeft in hare gisteren ge houden vergadering tot vice-president benoemd den heer J. J. Severijn, gep. kapit. O.-I. leger, vice-pres. der vereeniging »De Dageraad" te Amsterdam, die verklaard heeft deze benoeming te aanvaarden. De vorige week hebben wij melding gemaakt van de onderscheidingdoor Z. M. den koning verleend aan den heer Nering Bögel te Deventer. Thans be richt men dat door de jury der tentoonstelling aan die firma geen bekroning kon worden toegekend omdat zij zelve tot de jury behoorde en dus niet mocht mede dingen. In den loop der maanden November of December zal gelegenheid worden gegeven tot het afleggen der examenster verkrijging van een getuigschrift als apothekers-bediendeen ook als vroedvrouw. De eerste zullen worden afgenomen te Kampen en te Utrecht, de laatste te Amsterdam. Men zie verder de St. Ct. no. 229. De koninklijke familie is Vrijdag uit Den Haag op Het Loo aangekomen. De Standaard meldtdat het bureau van de anti-revolutionaire kamerclub voor dit jaar is samen gesteld uit de heeren Keuchenius, presidentA. baron Mackay, vice-president; Van der Hoop, le secretaris Beelaerts Van Blokland, 2e secretaris. Wij missen tot dusverzoowel in de St.-Ct. het bericht van de ontvangst, door Z, M. den koning, van de commissie voor het Adres van antwoord op de troonrede, als in de gedrukte stukken het weder antwoord des Konings. Aan wien ligt de schuld voor het verzuim met de openbaarmaking van een en ander vraagt het »Dagbl." Het afdeelingsonderzoek van de Indische begroo ting is Vrijdag afgeloopen, zoodat de Kamer deze week aan het onderzoek der staatsbegrooting zal besteden. Op het request van den heer D. J. Oggel te Aksel aan Z. M. den koning, houdende verzoek zitting te kunnen nemen als lid van den gemeenteraad is afwijzend beschikt. De Noordpoolreizigers werden Zaterdagnamiddag door de feestcommissie op het station van den Ned. Rhijnspoorweg te Utrecht hartelijk verwelkomd. In 4 rijtuigen vertrokken zij te 2 uren vandaar m ar het park »Tivoli". Vele belangstellenden waren op het per ron aanwezig. In het park »Tivoli" aangekomen, werden de Noord poolreizigers in de zaal der Buiten-Sociëteit door den burgemeester mr. Boer hartelijk verwelkomd en werd hun de eerewijn aangeboden. Daarna begaven z:j zich in den tuin van «Tivoli" en werden aldaar eveneens welkom geheeten door den Commissaris des Konings, den heer 's Jacob. De muziek der Utrechtsche schut terij verhoogde met het spelen van volksliederen de feestviering. De heer Gamél werd tegen 4 uren ver wacht. Aan het feestmaal namen 150 personen deel. Het Utrechtsch studentenkorps is voornemens Z M. den koning een eerewacht aantebieden, bij ge legenheid van de plechtige onthulling van het stand beeld van Graaf Jan van Nassau, op 15 Oct. a. s. De gepensioneerde luit.-generaal jhr. E. A O. De Casembroot, oud minister van oorlog, en de vroegere gouverneur van wijlen den Prins van Oranje, is te 's-Hage overleden. De overledene was den 20 Juni 1812 te Oud Vos meer geboren. Men schrijft uit Den Haag aan »de Amster dammer": De Commissie voor de Grondwetsherziening heeft, bij het aanvaarden harer taak, zich tot geheimhouding verbonden. Dit neemt niet weg, dat het een en ander omtrent haren arbeid is uitgelekt. Zoo weet men, dat zij vacantie heeft genomen bij de behandeling van art. 168. De rust scheen voorgeschreven, omdat de financiëele quaestie, die zich bij de scheiding van Kerk en Staat voordoet, een al te harden strijd vorderde. Na afloop der verademingsperiode hoopt men dezen strijd uit te vechten. Over de regeling der troonsopvolging waren, naar men verzekert, de heeren het eens geworden. Omtrent de artikelen betreffende de defensie is ook het een en ander bekend geworden. Wij deelden reeds mede, dat het anti-dienst ver vangingsbond reden heeft om aan te nemen »dat er in overweging gegeven zal worden, om alle door opvolgende militie wetten sinds 1814 ingevoerde uitzonderingen op art. 177 der Grond wet afteschaffen." Deze mededeeling is niet zonder grond voegt »de Amst." er bij. Ook wij vernamen dat men de Grond wet in dien zin wil gewijzigd zien, dat zij aan alge- meenen dienstplicht geen beletselen in den weg stelt. Het beginsel om aan de kieswet de regeling der kies bevoegdheid geheel over te laten, schijnt niet voldoenden steun gevonden te hebben. Gedurende de maand Augustus 1883 zijn bij de rijks-postspaarbank ingelegd en terugbetaald de vol gende bedragen Bedrag der inlagen. 249,387.49 d terugbetalingen 145,463.90 Alzoo meer ingelegd dan terug betaald 103,923.59 Aan het einde der maand Juni was ten name der verschillende in leggers ingeschreven een bedrag van 2,738,223 80% Zoodat de som der inlagen op 31 Juli bedroeg 2 842.147.39% In den loop der maand zijn 2206 nieuwe spaarbank boekjes uitgegeven; 500 boekjes weiden geheel afbe taald, zoodat aan het eind der maand 61,822 boekjes in omloop waren. Sedert een twaalf of vijftien jaren hebben de bestrijders van de koepokinenting in Engeland al hunne krachten ingespannen om de wet, die de inenting ver plichtend stelt, afgeschaft te krijgen. Geen moeite of kosten zijn er gespaard; eindelijk werd het voorstel tot afschaffing dier verplichting afgestemd met 286 tegen en slechts 16 voor. En onder deze 16 zijn er waarschijnlijk nog gevonden, die, evenals John Bright, voor de inenting wai en, maar tegen den inentingsdwang. Da luidruchtige toebereidselen, door de anti-vacci- nisten genomen, hadden de voorstanders der inenting wakker gehouden. Zij stonden op hun post, duchtig gewapend. In de eerste plaats Sir Lyon Playfair, die aanwees, dat de gemiddelde jaarlijksche sterfte in En geland aan de pokken vóór de vaccine 3000 op het millioen inwoners bedroeg; na de ontdekking der vac cine, bij vrijwillige inenting, daalde zij, de eerste 40 jaren, op 600 dooden op het millioen; de volgende periode van 1841'54, bij kostelooze inenting, zonk zij op 305; daarna onder de eerste wet, die tot in enting verplicht, van 1854'71, viel zij op 203, en onder de latere, strengere wet van 1871'83, op 156 van het millioen. Dr. Cameron bekeek de zaak uit een ander oogpunt. Hij had eene statistiek over 27,215 poklijders, in 50 jaren. Van dezen hadden 18,515 zich laten inenten, 8600 niet. Van de niet geënte waren er 40 pet. be zweken, van de geënte slechts 7 ten honderd. Sir Ch. Dilke wees op de ambtenaren der posterijen. Dezen, 10,504 in getal, waren allen gevaccineerd. In de tien jaren (18701880) was er eene pokken-epi demie geweest; tien van de tienduizend waren er aan getast, doch niet éen gestorven. Tegenover deze onwedersprekelijke cijfers zonk het voorstel der anti-vaccinisten als een steen. (N. R. Ct.) Beroepen te Rilland-Bath de heer D. J. Karres, cand. bij het prov. kerkbestuur van Friesland. De algemeene Synode der Ned. Herv. kerk heeft met het oog op de aanstaande vierhonderdjarige ge denkdagen der geboorte van Luther (10 Nov. 1483), en van Zwingli (1 Januari 1484) eene circulaire ge richt aan de kerkeraden in de verschillende gemeenten, waarin zij deze uitnoodigt, in 't belang der eenparig heid, dat de gewone viering van den gedenkdag der kerkhervorming dit jaar worde vereenigd met die van de 400jarige geboortedagen van Luther en Zwingli, en dat deze, met afwijking van het daaromtrent aan- bevolene in den synodalen brief van 22 Juli 1853, dit jaar plaats hebbe op den tweeden Zondag in No vember." Nisse. Gistermorgen werd onze nieuwe leeraar dhr. J. M Conradi bevestigd door ds. C. Beets te Houten, naar aanleiding van Ps. 25 4 en 5. Des namiddags verbond de bevestigde zich aan deze gemeente naar I Timoth 1 15a. Beidti plechtigheden werden door eene groote schare bijgewoond. Daar de vertrokken pred. Van Selms 1 April af scheid nam, is de vacature alzoo juist binnen den tijd van een half jaar vervuld in deze dagen zeker eene zeldzaamheid. Benoemd tot hoofd der herhalingsschool te Baar land dhr. J. De Hond aldaar. (N. v. d. D.) Met het oog op het groot aantal onderwijzers, dat thans nog aan de openbare lagere scholen ontbreekt, zou, naar wij vernemen, bij de Regeering ernstige twijfel zijn gerezen of aan het voorschrift van art. 1, 2e alinea van het kon. besluit van 17 Januari 1880 (Stbl. no. 1) te zijner tijd door de gemeentebesturen uitvoering zou kunnen gegeven worden. Gedep Staten der provinciën zijn dan ook reeds door den Minister over eene wijziging van evengemeld voorschrift gehoord. (N R. Ct.) De afdeeling Hoorn en eenige andere hebben tot het hoofdbestuur van de vereeniging Volksonderwijs het verzoek gericht, eene buitengewone algemeene ver gadering bijeen te roepen, ten einde eene wijziging in de statuten in behandeling te brengen, strekkende tot verhooging der bijdrage uit de kas der afdeelingen aan de algemeene kas, met het doel om ook na Januari 1884 de uitgave van liet Volksblad op den ouden voet te kunnen voortzetten. Het hoofdbestuur heeft bepaald dat die buitenge wone algemeene vergadering gehouden zal worden te Amsterdam, op Zaterdag 22 October a. s. Behalve het voorstel der afdeeling Hoorn e. a. komt op die vergadering in behandeling het volgende voor stel van het hoofdbestuur: »Te beginnen met 1884 wordt de uitgave van het Volksblad vervangen door die van een op onbepaalde tiiden, doch minstens driemaal 'sjaars verschijnend blad, dat aan alle leden wordt toegezonden, en behel zen zal wat, benevens het jaarverslag en de hande lingen der algemeene vergadering, naar het oordeel van 't hoofdbestuur, in de eerste plaats onder de aan dacht der leden verdient gebracht te worden." Het hoofdbestuur vindt vooral wegens redenen van financiëelen aard geen vrijmoedigheid om het voorstel Hoorn te ondersteunen, en hoe gaarne het anders zelf de uitgave van het Volksblad zou zien voortgezet, i is het niettemin van oordeel dat aan zijn ve 1 beschei dener voorstel de voorkeur moet gegeven worden. "Weineldinge. Als groote bijzonderheid verdient ze ker melding, dat door den heer C. Lindenbergh alhier naar de vruchtententoonstelling te Naaldwijk zijn op gezonden 5 stuks peren (calabasse monstre), die te zamen 3,1 kilo wegen. De grootste heeft, bij eene lengte van 21 centimeters, een gewicht van ruim 8 hectogram. Het denkbeeld om aan den Rijn een zichtbaar gedenk- teeken opterichten, ter eere van Duitschland's eenheid, na harden strijd verworven, werd reeds in 1871 geop perd door Graaf Van Eulenbnrg, toenmalig regeerings- president te Wiesbaden. Dit denkbeeld is thans tot werkelijkheid geworden. Op het Niederwald is een beeld verrezen, zoo grootsch en schoon, dat het den naam van den ver vaardiger Johannes Schilling door gansch Europa heeft bekend gemaakt. Op een voetstuk van 25 meters hoogte en verdeeld in drie afdeelingenals 't ware eene combinatie van drie voetstukken op elkaarstaat de Germaniaeen vrouwenbeeld, dat alleen 10}£ M. hoog is. In de lin kerhand houdt het een met lauweren omwonden zwaard, terwijl het met de rechterhand de keizerlijke kroon omhoog heft. Achter het beeld staat een zetel, welks leuning gevormd wordt door adelaars. De zware haarlokken van het beeld zijn omstrengeld met een krans van eikenloof. Van de schouders golft in schil derachtige teekening de opengeslagen mantelmet adelaarsfiguren bezet en met een prachtigen zoom om boord. Op het onderkleed ziet men den draakde zwaan, da raaf en andere diereufiguren uit de Duitsche sagenwereld. Dit eereteeken nu voor Duitschland's eenheid is Vrijdag in tegenwoordigheid van keizer Wilhelm en de andere Duitsche vorsten onthuld. Reeds den vori- gen dag waien stroomen van feestgangers naar Rü- desheim en andere omliggende plaatsen heengetogen. Donderdagsavonds waren overal schitterende illumi naties ontstoken, terwijl de afzonderlijk langs den Rijn staande villa's, kasteelen, ja zelfs de ruines zich even eens in een zee van licht baadden. De eigenlijke feest dag brak niet onder de gunstigste omstandigheden aan, daar het in den vroegen ochtend sterk regende, en hoewel het later droog werd bleef het weder win dt rig en onzeker. Te 12% uren verscheen de Keizer op den Niederwald en werd met geestdrift begroet. Tal van toespraken en redevoeringen werden gehouden. De Keizer ant woordde ten slotte in deze bewoordingen «Wanneer de Voorzienigheid baren wil aan de wereld wil verkondigen, kiest zij daartoe het tijdstip en het land hetwelk het werktuig zal zijn óm dien wil te volvoeren. In 1870/71 openbaarde zich dit op treffende wijze. De Almachtige voerde de Duitschers van zege praal tot zegepraalmillioenen harten dankten God reeds toen daarvoor en loofden Hem omdat hij ons, Duitschers, waardig vond tot de verwezenlijking van Zijnen wil op te treden. Maar tot in der eeuwen nacht wil het Duitsche volk deze dankbaarheid betoo- nen, en met deze bedoeling is dit gedenkteeken ge sticht. Ik wijd het in, met de woorden mijns vaders Den gevallenen tot herinnering, den levenden tot er kentenis, den komenden geslachten tot prikkelend voorbeeld. Dat geve God." De Keizer ontblootte daarop het hoofd en gaf ieder der vorsten afzonderlijk de hand, terwijl het omhul sel, onder het donderen der kanonnen en de krachige tonen van de «Wacht am Rhein", werd weggenomen. Na afloop der plechtigheid op den Niederwald is de Keizer met den stoet van vorstelijke en andere hooggeplaatste personen naar Wiesbaden vertrokken, alwaar hij z jne gasten gezamenlijk aan een diner had genoodigd. De koning van Spanje is Donderdag te Brussel aan gekomen. Ofschoon hij aanvankelijk verzocht had dat hem geen honneurs zouden bewezen worden, heeft hij ten slotte toch toegegeven. De ontvangst bleef echter uitsluitend tot het ofïiciëele eerbetoon beperkt. De bevolking gedroeg zich uiterst koel. Van geen enkel particulier gebouw wapperde de vlagnergens was eenige versiering aangebracht. Pij de aankomst ver drong zich eene dichte menschenmassa vóór hot station, doch geen enkele vreugdekreet deed zich hooren. De koning van België, de ministers en vele andere auto riteiten waren aan het station om koning Alphonso te verwelkomen. Zaterdag is hij te Parijs aangekomen. Zooals wij reeds vroeger meldden, hebben de Fransche bladen het den Spaanschen koning zeer kwalijk genomen, dat hij eene benoeming tot kolonel van een Duitsch re- I gement Uhlanen heeft aangenomen en in weerwil van de lot kalmte «n bezadigdheid aansporende ministeii- ëele bladen was de opgewondenheid bij zeker deel der bevolking niet geweken. De bladen, die tegen den

Goessche Courant | 1883 | | pagina 1