Rechtzaken Buiterilandsch Overzicht. Gemengde Berichten. Daarna, doet hij verslag van de derde algemeene vergadering der Nederlandsche vereeniging van amb tenaren, den 6 Sept. jl. te Amsterdam gehouden, die hij, als afgevaardigde van deze vereeniging bijwoonde en leest eene missive van het bestuur der Nederland sche vereeniging voor, waarin dit ter uitvoering van de toen genomen besluiten verzoekt, dat een afgevaar digde worde benoemd, om met de afgevaardigden van de andere beslaande administratieve vereenigingen het examen voor aspirant-secretarissen en ambtenaren ter secretarie voor te bereiden en tot stand te brengen. Op voorstel van den voorzitter wordt besloten, aan dit verzoek gevolg te geven. Bij de opening der briefjes blijkt, dat zijn uit gebracht op de heeren jhr. De Marees van Swinderen en Hartman elk 7 stemmen, mr. L. A. Bybau en J. J. Bamondt elk een stem, terwijl een briefje in blanco was. Niemand de volstrekte meerderheid verkregen heb bende, moet eene herstemming plaatshebben tusschen de twee eerstgenoemde heeren. De heer jhr. De Marees van Swinderen verzoekt niet in aanmerking te komen. De heer Hartman wordt daarop benoemd met 13 stemmen, tegen 2 op jhr. Van Swinderen, (2 stemmen waren van onwaarde.) De secretaris leest nu voor een bij het bestuur ont vangen schema voor het programma van het examen ontworpen door den heer J. Bosch Bruist, secretaris der Ned. vereeniging, en wenschte als afgevaardigde te vernemen, of de vergadering in het algemeen de daarin ontwikkelde denkbeelden deelt, dan wel of zij de voorkeur schenkt aan het indertijd door de Beve- landsche vereeniging aangegeven programma. Nu ontstaat eene levendige discussie, waaraan wordt deelgenomen door de heeren jhr. De Marees van Swin deren, De Snoo, Ramondt, Hartman, Lous en de Voor zitter. Ten slotte wordt met 15 stemmen de voorkeur ge geven aan het programma van de Bevelandsche ver eeniging en den afgevaardigden opgedragen, dit, zoo mogelijk te handhaven. III. Nog wordt namens het bestuur medegedeeld, dat alle pogingen, om een multiplex ter leen te krijgen, teneinde, overeenkomstig het besluit der zomer-verga- dering, de adviezen en verslagen te vermenigvuldigen, mislukt zijn, en het bestuur daarom voorstelt, in af wachting van de rekening over 1883, voorttegaan met het doen drukken der genoemde stukken. Dit voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. IV. Aan de orde zijn de uitgeschreven vraagpunten en de daaromtrent ontvangen adviezen. (In het nom- mer van Dinsdag 25 dezer opgenomen.) a. Het advies van den heer Eeeteson geeft geen aanleiding tot discussie en de vergadering vereenigt zich met diens gevoelen. b. Bij de behandeling van het advies van jhr. Fan Swinderen geeft de heer Noordijke in bedenking, der gelijke vraagpunten niet uitteschrijven, daar het niet aan de leden dezer vereeniging staat, om de daden der Regeering te beoordeelen, en de behandeling ook geen practisch nut heeft, daar de Minister besluit en de gemeentebesturen zich aan die beslissing moeten onderwerpen. De heeren jhr. De Marees Van Swinderen en Hartman weerspreken dit gevoelen. Ieder Nederlander is gerechtigd de daden der Regeering te beoordeelen en waar men meent, dat eene beslissing genomen wordt, die niet strookt met de wet of met het algemeen belang, mag men zijne stem doen hooren. Bovendien wijst de laatste op verschillende resultaten, die de bespreking van voorschriften of besluiten van hoogere autoriteiten in den boezem van deze vereeniging heeft gehad en noemt hij o. a. de wijziging van het reglement op het veeartsenijkundig politietoezicht, de wijziging van het model der gemeentebegrooting, de kohieren-wet enz. Aan de bespreking van het advies zelf namen deel de heeren Hartman, Lous, De Snoo en de Voorzitter. De eerste merkte op, dat art. 46 der onderwijs-wet spreekt van schoolgeldheffing en art. 49 alleen toelaat subsidie te verleenen, wanneer de gemeente door de kosten van het lager onderwijs, in verhoudinq tot de middelente zwaar gedrukt wordt. Waar nu nog een middel voor de hand ligt schoolgeldheffingom den druk te verminderen, meent hij, dat dit middel eerst moet worden aangewend, vóór men hulp aan 's Rijks schatkist vraagt. De adviseur echter (en de heer Hartman stemde later daarmede in) was van gevoelen, dat de wet alleen als voorwaarde voor het verleenen van subsidie stelt, dat de gemeente te zwaar gedrukt wordt in verhouding tot hare middelendat is, al hare middelen gezamelijk, en dat waar de draagkracht der ingezetenen geene versterking dier middelen gedoo- gen, de regeering niet mag vorderen, dat daaiaan nog een ander middel worde toegevoegd. De heer De Snoo wees op eene uitspraak van den minister Kap- peyne, dat vordering van schoolgeldheffing wel niet in de wet geschreven, maar ook niet verboden was, en daarom meende hij, dat de regeering bevoegd was, de vordering te doen, die de min. Heemskerk aan de gemeente Westdongeradeel stelde. De adviseur bleef zijn standpunt handhaven en ten slotte vereenigde de vergadering zich met zijn gevoelen. c. Het advies van den heer Hartman gaf aanleiding tot eene discussie, waaraan deelnamen de heeren De Snoo, De Raad, Lous, de voorzitter en de adviseur, en waarvan het resultaat was, dat de vergadering zich vereenigde met de conclusie van het uitgebracht advies. Den adviseuren wordt door den Voorzitter dank betuigd voor hunne uitgebrachte adviezen. V. In de bus werden de drie volgende vragen gevonden, die op de bij elk vermelde wijze beantwoord werden. a. Mogen burg. en weth. vergunning verleenen tot uitoefening van den kleinhandel in sterkedrank, voor een lokaal, waarin vergaderingen van ingelanden gehouden worden? Er werd gewezen op het meermalen uitgedrukt ge voelen der regeering, dat eene vergadering van inge Onzen lezers uit het indertijd opgenomen be richt bekend. landen geen openbaar bestuur vormt, en de vraag dus toestemmend beantwoord moest worden. Enkele leden meenden evenwel in de nieuwsbladen gelezen te hebben, dat de tegenwoordige Minister een ander gevoelen was toegedaan. b. Hoe moet art. 479 no. 8 van het Wetboek van strafrecht worden toegepast? Is dit alleen van kracht voor burengeruchten, welke op publieke plaatsen ge schieden, zoodat men vrijheid heeft, binnenshuis rumoer te maken Bij de beantwoording dezer vraag werd herinnerd aan de vervolging, ingesteld tegen de leden eener so ciëteit te Venloo, die bij eene biljartpartij, gedurende twee uren luidkeels geschreeuwd, gezongen en onafge broken met de stokken gestooten hadden, en waar omtrent de Hooge Raad bij arr. van 19 Jan. 1869 verklaard had, dat, aangezien daardoor de nachtelijke rust verstoord werd of tot verstoring daarvan aanlei ding gegeven werd, die gedragingen een strafbaar karakter aannemen. Op de vraag, wie het karakter van burengerucht moet beoordeelen, werd geantwoord de rechter; en op de vraag, tegen wie proces-verbaal moet worden opgemaakt: tegen den dader of de da- deres, en bij onbekendheid daarvan, tegen het hoofd van het gezin. c. Volgens het reglement op de wegen moeten bij de schouwing de slooten gezuiverd zijn. Nu behooren meestal de zijkanten der wegen aan ambachtsheeren en de pachters beletten het afsnijden van gras aan den tegenliggenden landgebruiker. Tegen wien moet nu pro ces-verbaal worden opgemaakt, wegens kwade schouw Het antwoord luidde eenparig: tegen den landge bruiker, die den pachter of eigenaar van de zijkanten in vrijwaring kan roepen. VI. De heer Hartman vestigde de aandacht op de veranderde inrichting der publication van het gemeente bestuur van Goes, die hij met toestemming van burg. en weth. in den laatsten tijd had ingevoerd, waardoor die stukken van allen noodeloozen omhaal ontdaan waren, en eenvoudig de zaak met duidelijke bewoor dingen ter openbare kennis wordt gebracht. Algemeen werd deze verandering toegejuicht en de navolging daarvan aanbevolen. VII. De heer Van der Mandere bracht nog ter sprake de wijze van oproeping van miliciens ter op komst onder de wapenen. Volgens zijn gevoelen, dat ook door de vergadering gedeeld werd, behoeven in de publicatie de namen der miliciens niet genoemd te worden, maar is het voldoende, dat de lichting en het korps, waartoe de opgeroepenen behooren, worden aangeduid. VIII. De vergadering is daarna op de gewone wijze gesloten Wij herinneren hierbij aan het arr. van den H. R. van 14 Febr. 1871, waarbij is verklaard, dat het voor de strafbaarheid van nachtelijk en verstorend burengerucht geen vereischte is, dat worde te last gelegd en bewezen, dat werkelijk de rust verstoord is. Kantongerecht te Goes. In de zitting van heden (Vrijdag 28 Sept.), zijn de volgende vonnissen gewezen tegen 1. M. M., I. P., R. W., I. V., C. De R., M. P., C. De KA. V. en P. Van de W., allen te Santvliet in België, wegens het samen en in vereeniging bevisschen der Schelde zonder het vereischte consent, veroor deeld de le, 4e, 5e en 9e beklaagde ieder in eene boete van/ 10, subs. 2 dagen en de overigen ieder in eene boete van 4,50, subs. 2 dagen gev.straf c. e 2. A. G. te Kruimnge, wegens overtreding der drankwet, veroordeeld in eene boete van 1, subs. 1 dag gev.straf c. e. 3. J. K. aldaar, wegens als voren, in gelijke boete c. e. 4. J. W. te Goes, wegens 't tegen iemand uiten van scheldwoorden, veroordeeld in eene boete van 0,50, subs. 1 dag gev.straf c e. 5. M. De J. te Hoedekenskerke, wegens 't laten loopen van vee op een anders grond met rijpende vruchten bezet, veroordeeld in eene boete van 3, subs. 1 dag gev.straf c. e. 6. G. M. te Kwadendamme, weg.-ns 't niet sluiten als herbergier zijner herberg te Hoedekenskerke na tien uren 's avonds, veroordeeld in eene boete van f 5, subs. 2 dagen gev.straf c. e. 7. M. Van T. aldaar, wegens als voren, in gelijke boete c. e. 8. J. C. en C. C. te Gawege (Krabbendijke), wegens diefstal van te velde staande vruchten te zamen en in vereeniging gepleegd, veroordeeld ieder in eene boete van 3, subs. 1 dag gev.straf c. e. 9. J. G. te Heinkenszand, wegens 't bevisschen van eens anders vischwater zonder akte of vergunning, veroordeeld in 2 boeten elk van 3, subs. 1 dag gev.straf voor elke boete c. e. 10. J. Van D aldaar, wegens als voren, in gelijke boeten c. e. 11. L. De V. te 's-Heerenhoek, wegens als voren, in gelijke boeten c. e. 12. C. D. te 's-Heer Arendskerke, wegens als voren, in gelijke boeten c. e. 13. H. D. te Heinkenszand, wegens het aanwenden van pogingen om wild te bemachtigen door een wild strik, veroordeeld in eene boete van 20, subs. 4 dagen gev.straf c. e. 14. Th. C. aldaar, wegens 't bemachtigen van wild op andere dan ingevolge de wet geoorloofde wijze, ver oordeeld in eene boete van ƒ18, subs. 4 dagen gev. straf c. e. 15. J. K te Baarland, wegens het zich bevinden met wildstrikken in 't veld, veroordeeld in eene boete van 10, subs. 3 dagen gev.straf c. e. 16. G. V. te Hoedekenskerke, ter zake als in no. 13, veroordeeld in eene boete van/25, subs. 5 dagen gev.straf c. e. 17. H. S. aldaar, wegens als voren in eene boete van 20, subs. 2 dagen gev.straf c e. 18. A. F. S. S. te Antwerpen, wegens het beplan ten van den kant eener hoofd waterleiding van den Molen- en Nieuw- Olzendepolder, veroordeeld in eene boete van ƒ1, subs. 1 dag gev.straf c. e. 19. I. G. Den B. te Goes, wegens !t beschadigen van beplantingen aan den weg te Goes, veroordeeld in eene boete van 3, subs. 1 dag gev.straf c. e. Arrondissements-rechtbitnk. te Middelburg. Op 28 September 1883 (heden) zijn door de rechtbank bij vonnis veroordeeld A. P52 j., scharenslijper te Goes, wegens open bare dronkenschap gepleegd bij 2e herhaling binnen een jaar na de eerste veroordeeling, tot 21 dagen gev.straf. C. V., 23 j., sigarenmaker te Middelburg, wegens alsvoren, tot 21 dagen gev.straf en opzending voor drie maanden. S. B., 38 j., arbeidster te Zuiddorpe, wegens be- leediging, tot ƒ12 boete. A. H., 19 j., smidsknecht te's-Heerenhoek, wegens mishandeling, tot 8 dagen cel. A. H., 66 j., zonder beroep te Zaamslag, wegens diefstal, tot drie dagen cel. A. De K., 19 j., te Breskens, wegens bedelarij, tot 7 dagen cel., daarna opzending naar een bedelaars- gesticht of werkhuis. A. B., 21 j., boerenknecht te Aardenburg A. De V., 27 jboerenknecht te Waterlandkerkje en E S., 19 j., metselaar te Eede, wegens moedwillige mishan deling, ieder tot ƒ12 boete. Het Openbaar Ministerie bij de rechtbank te Rotterdam heeft, op last van den procureur-generaal bij het gerechtshof te 's-Gravenhage, afgezien van het in gesteld hooger beroep in zake Jantje Cornelia Struik, doch alleen voor zooveel betreft de beklaagden G. Struik, A. Hoetink en J. J. Jools. Deze personen zijn onmiddellijk in vrijheid gesteld. Het gerechtshof te 's-Gravenhage sprak mr Van der Drift te Schiedam vrij, in zake de valschheid in de onderteekening van een telegram. De Koning van Spanje, die, zooals onze lezers we ten, eene reis naar Duitschland heeft gemaakt en daar de najaarsmanoeuvres van het Duitsche leger heeft bijgewoond, heeft de terugreis aangenomen en is te Brussel aangekomen, waar koning Leopold hem op de hartelijkste wijze heeft ontvangen. Het is in Duitschland (ook in andere rijken) een zeer gewoon feit, dat bevriende vorsten tot eere-be- velhebber worden benoemd over een regiment van het leger en zoo is ook koning Alfonso tot comman dant van een regiment cavalerie benoemd. Dit regi ment echter is gelegerd in Straatsburg, welke stad vóór 1870 tot Frankrijk behoorde en de Fransche bladen beschouwt n deze benoeming als eene hatelijk heid van Duitschland aan het adres der republiek. Wij gelooven, dat deze fijngevoeligheid niet van over drijving is vrij te pleiten. Zelfs al is de bewering waar, dat het in Bismarck's bedoeling heeft gelegen Frankrijk door deze handeling te kwetsen, dan is het toch niet zeer handig te toonen, dat de slag pijn doet. Maar het zonderlingst van al is, dat de Franschen, nu zij zich voorloopig niet op de Duitschers kunnen wreken, er den Spaanschen Koning voor willen doen boeten, als kon die het helpen dat hem de bedoelde eer is te beurt gevallen. In allen ernst drukten de Fransche bladen den wensch uit, dat de president der republiek en de ministers den Spaanschen vorst geene feestelijke ontvangst zouden bereiden, wanneer hij over Parijs naar zijn rijk terugkeert. Gelukkig zijn deze eene andere meening toegedaan en zullen zij dan ook te Parijs zijn, wanneer Alfonso daar aankomt. De Spaansche koning heeft het echter in zijne hand, den ongunstigen indruk geheel of grootendeels uit te wisschen; eenige welwillende, goedgekozen woorden van waardeering, eenige betuigingen van goede gezind heid om in vrede en vriendschap te leven, zullen de zon der populariteit wel van achter de wolken te voor schijn doen komen. Koning Alfonso heeft in Spanje meer dan eens getoond, dat hij een woord op zijn pas kan spreken en zal dit in Parijs zeker niet verzuimen. In de Zuid-Afrikaansclie republiek Columbia is dr. Nunez tot president verkozen. Hij behoort tot de liberalen en vond steun bij vijf van de negen Staten, die de republiek vormen. Zijn tegenstander, de con servatieve generaal Wilcheswerd slechts in drie Staten gekozen, terwijl de uitslag in éen Staat nog niet bekend is. Dr. Nunez is vroeger consul geweest te Liverpool, en daarna hoofd van het uitvoerend gezag in Bolivia. In 1878 werd hij als candidaat voor het presidentschap verslagen door dr. Parra, maar was in 1879 gelukkiger. Van de expeditie onder Stanley in Afrika is een lid naar Europa teruggekeerd, nl. de Belgische luite nant Van de Velde. Deze schrijft aan de Engelsche bladen, dat de Franschen onder De Brazza tegen de inboorlingen op de meest ruwe en gewelddadige wijze te werk gaan. Wordt hun hetgeen zij begeeren niet onmiddellijk afgestaan, op voorwaarden die zij zeiven bepalen, dan worden de dorpen der onwilligen een voudig verbrand of neergeschoten. Naar aanleiding van dit bericht maakt «the Times" eene vergelijking tusschen de wijze van coloniseering bij de Franschen en bij de Engelschen. «De Fran schen" zegt het blad «beginnen met de inboor lingen te verjagen en zoo plaats te maken voor de nieuwe volkplanting: de Engelschen vestigen eerst de kolonie en zien dan naar terrein om." Een ander punt van ergernis voor de Engelschen levert het bericht, dat de havens van Madagascar opnieuw door de Franschen zullen worden gebom bardeerd. Indien men echter in aanmerking neemt, zooals tevens gemeld wordt, dat de Hova's al de vroe ger door hen bezette stellingen, met uitzondering van Majunga, weer hebben ingenomen, is deze maatregel van den Franschen bevelhebber zeker niets buiten gewoons. Ylissingeu. Hedenmorgen passeerde alhier de Por- tugeesche driemastschooner «Hercelia", kapitein Dosan- tos, van Buenos Ayres naar Antwerpen. Aan boord bevond zich de équipage (9 man) van de Braziliaansche brik «Ëlvira", kapitein Prima, van Fernambuco naar Havre. Door zwaar stormweder was laatstgenoemd schip lek gesprongen en door de bemanning op 3° 53' N.B. en 33° 2' O.L. verlaten. Tolen. Het korren der oesters heeft een aanvang genomenzooals men weet mogen geene oesters gekoi'd worden, dan op een afstand van 500 meters der zeewering. Aangezien binnen dien afstand even goed oesters kunnen liggen, heeft een pachter van oesterperceelen alhier een duiker uit Ouddorp laten komen, teneinde die oesters te doen opduiken. Sedert Maandag is men daarmede begonnen en hiervoor wordt ƒ30 per duizend oesters betaald. St.-Maartensdijk. De heer A. Verswijveren te Hal steren, directeur van de muziekvereeniging «Hooger zij ons doel" alhier, heeft door zijne tusschenkomst aan genoemde vereeniging de noodige instrumenten in bezit doen komen. Te wenschen is het, nu alles zoo keurig in orde is, dat dit gezelschap langer zal blijven bestaan dan meer van dien aard, die hetzij door verflauwen ijver der leden of door verminderde medewerking van ingezetenen moesten worden opge heven. Breda. Woensdag hadden alhier de aangekondigde harddraverijen en wedrennen plaats. Hoewel de lucht er dreigend uitzag en in den och tend nu en dan een weinig regen viel, spoedden zich toch reeds vioeg in den morgen honderden en dui zenden naar het terrein om dit echt nationaal schouw spel bij te wonen. En dat waren niet alleen Breda's ingezetenen, maar ook tal van vreemden, die deels per rijtuig kwamendeels per spoor werden aangevoerd. Als ik zeg dat de toeschouwers van heinde en ver kwamen, overdrijf ik volstrekt niet. Hoewel de lucht betrokken bleef, hield het wéér zich goedtot het oogenblik waarop de wedrennen zouden beginnen. Toen echter stak de wind op en viel er een dichte, koude regen. 't Weêr werd grilligwant op de bui volgde een lief en vroolijk zonnetje, dat evenals de regen ook zoo wat een half uur duurde. Toen school het weg en kreeg men de betrokken lucht opnieuw terug. De liefhebbers van wed loopen hebben echter hun hart kunnen ophalen 's morgens om 9 uren begonnen, waren deze eerst 's avonds om 6 uren afgeloopen. Daarbij hebben we dezen zomer voor wedrennen met hindernissen nog niet zulk een groote deelneming gezien als hier. Te Nijmegen waren er maar 5 paarden, te Bussum slechts 3 en te Clingendaal niet meer dan 2 Hier waren er 6. In 'tdorp Ytens (Friesland) heeft een diaken tegen den dominee der Herv. Gemeente eene klacht bij de justitie ingediend wegens «misbruik van vertrouwen", terwijl de predikant van zijn kant een klacht tegen den diaken heeft ingeleverd, omdat deze hem beschul digt ƒ10 uit 't kerkezakje te hebben ontvreemd. Ook de heer D. Buys Dz. van het schoolmuseum te Rotterdam heeft voor de hem toegekende onderschei ding op de Tentoonstelling bedankt en wel omdat hij, bij het bezoek der jury tegenwoordig zijnde, de overtui ging verkreeg, dat de daartoe aangewezen juryleden de door hem ingezonden voorwerpen niet eens bij naam kenden. De vermoedelijke dader van een voor ongeveer 2 jaar gepleegden moord op een dienstmeid onder Zuidwolde is ontdekt, 'tls een zekere R. v. d. H., onder Dedems- vaart. Twist tusschen hem en zijn vrouw moet laatstge noemde tot het besluit hebben gebracht de zaak bekend te maken, waarop de politie hem Woensdagmorgen, terwijl hij op het land bezig was met aardappelen-delven, heeft gearresteerd. De fancy-fair van jl. Zaterdag te Amsterdam heeft, naar het «Handelsblad" verneemt, ongeveer 28,000 opgebracht, met inbegrip der entreégelden. Woensdagavond zijn te Zieriksee aangebracht van Burghsluis 36 passagiers van het op de Zeehonden plaat gestrande stoomschip «Rotterdam", van New-York naar Rotterdam. Het schip zat gevaarlijk. Bergers gingen er heen. Nader wordt gemeld dat blijkens rapport van den vuurtoren van Westerschouwen het schip dien nacht is gedraaid, doch zeer hoog zit. Sleepers en bergers waren in den omtrek en bij het schip, vermoedelijk lading overnemende. Volgens nog later bericht zette het gestrande schip sein op voor eene sleepboot, die daarop derwaarts zou gaan. Ook is de sleepboot «Hellevoet- sluis" van Brouwershaven naar de strandingsplaats vertrokken. De vrouw, die in de vorige week te St. Oeden- rode door den bliksem getroffen werd, is aan de gevolgen overleden. Den heer J. C. Berntrop, chem. sted. keurmeester te Amsterdam, is een monster breikatoen in handen gekomen, dat bij het breien ermede ongesteldheid deed ontstaan. Bij chemisch onderzoek is gebleken, dat genoemd breikatoen, in den handel onder den naam van «gemarmerd katoen" bekend, veel arsenicum bevat. De onderzoekingen voortzettende, bleken er meer soorten arsenikhoudend te zijn, voornamelijk die waarin rood de hoofdkleur was. Het is dus noodig daarop bij inkoopen te letten. Toen de stoomtram, komende van Oosterhout, het station Breda bijna genaderd was, had mej. A., dochter van den emeritus-predikant A., te Oosterhout, de onvoorzichtigheid (niet met opzet, zooals in sommige bladen was gemeld) onder het rijden van den eenen waggon in den anderen te willen overstappen, teneinde bezit te nemen van haar koffertje. Ongelukkig echter struikelde zij, en voordat de tram kon stilhouden, waren haar de wielen van twee wagens reeds dwars over het lichaam gegaan. Hoewel de ongelukkige nog eenig teeken van leven gaf, is zij spoedig bezweken. Bij het afrijden te Oosterhout had zij ook gewaagd, buitenom van het eene balkon op het andere over te gaan en had het er toen goed afgebracht. Ofschoon door de passagiers gewaarschuwd, wilde zij dit bij Breda her halen, doch thans kostte het haar het leven. Het gerechtelijk onderzoek heeft bewezen, dat het schot, waardoor de huzaar uit de gem. Oud- l li

Goessche Courant | 1883 | | pagina 2