1883. N". 114. Donderdag 27 September. 70ste jaargang. Staten-Generaal. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Rechtzaken. Uit onze Koloniën. Landbouw en Veeteelt. i SK^3^= GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. GOES, 26 September 1888. De Minister van binnenlandsche zaken heeft aan de Tweede Kamer eenige inlichtingen verstrekt op de adressen van P. Schelling en Zoon en andere steen fabrikanten in Zuid-Holland en van de Kamers van koophandel en fabrieken te Deventer en te Assen, over het gebruik van Belgisehen steen bij den bouw van lagere scholen. Daarin wordt gezegd, dat de loop van vermelde aangelegenheid aan de Tweede Kamer bekend is uit de overgelegde adressen der steenfabrikanten. Ook wordt geklaagd dat de inlandsche nijverheid wordt benadeeld, omdat bij den bouw van openbare lagere scholen het gebruik van Belgischen steen zou zijn voorgeschreven. Tot adstructie dezer klacht worden drie gevallen genoemd er wordt namèlijk gewezen op de bestekken voor het bouwen van scholen te Krabben- dijke, Schore en Hansweerd. Het is gebleken, zegt de Minister, dat in die be stekken de Belgische baksteen alleen is voorgeschre ven voor de metselwerken onder het trasraam; dat de districts-schoolopziener deze bepaling heeft goed gekeurd, omdat deze steensoort, naar het oordeel der deskundigen, voor fundeeringen zeer geschikt is, ook dat derhalve de voorstelling in de bedoelde adressen, als zoude voor den bouw en verbouw der genoemde gebouwen uitsluitend Belgische baksteen zijn voorge schreven, onjuist is, daar aan genoemde gebouwen voor verreweg het grootste gedeelte Nederlandsche steen gebruikt is. Het komt niettemin den Minister voor, dat een bestek, houdende het voorschrift om bij uitsluiting voor eenig werk buitcnlandschen baksteen te gebrui ken, door den districts-schoolopziener had moeten zijn afgekeurd. In dien zin is eene aanschrijving aan ieder der districts-schoolopzieners gericht, hoewel het geval slechts in twee schooldistricten schijnt te zijn voorgekomen. Er is bij de regeering een nieuwe regeling in onderzoek van de bezoldigingen der ontvangers van de directe belastingen, invoerrechten en aceijnsen, waarbij de indemniteiten en schadeloosstellingen der ontvangers zullen vervallen. Ook wordt een regeling voorbereid, waarbij de surnumerairs der directe belastingenin voerrechten en accijnzen, door toekenning van een vast traktement benevens een deel van het zuiver inkomen hunner waarnemingen, zonder bezwaar voor de schat kist regelmatiger zullen worden bezoldigd dan thans het geval is. De Minister van Oorlog heeft op zijn begrooting voor 1884 gelden uitgetrokken voor drie belangrijke verbeteringen. In de eerste plaats om de verhouding van het aantal le en 2e luitenants te veranderen van 3:2 op 2:1, zoodat de 2e luitenants ten minste éen jaar vroeger bevorderd zullen worden. Verder wordt de [traktements-verhooging na zeker getal dienstjaren voor kapiteins en luitenants verbeterd. Eindelijk wor den de pensioenen van onderofficieren en minderen, die vóór de wet van 1851 gepensioneerd zijn, met 30 pet. en die der anderen (18611877) met 20 pet. van het verschil vermeerderd. De Minister van Binnenl. Zaken heeft, naar wij vernemen, geantwoord op de ter zake van het incident- Péan gerichte missive van den gemeenteraad van Venloo. In dien brief moet de Minister te kennen geven dat na de aan den genoemden leeraar opgelegde straf (twee maanden schorsing) geen hernieuwde ver oordeeling wegens zijn uitlatingen in strijd met de neutraliteit van het onderwijs, kan worden uitgespro ken. De heer Heemskerk verzoekt den gemeenteraad zijn invloed aantewenden, opdat de commissie van toezicht op 't middelbaar onderwijs te Venloo, die collectief haar ontslag nam, op dat besluit terugkome. "Wij vernemen echter dat daarop geen uitzicht bestaat. (Vad.) Voor de posterijen, vooral in het belang der lotsverbetering van het personeel, wordt voor het vol gend jaar door de regeering f 226,750 meer aange vraagd dan voor het loopende jaar. Daarentegen kan op een meerdere inkomst van f350,000 gerekend worden. De Regeering, bereid om Rijksbeurzen te stichten voor het landbouwonderwijs, heeft f 1000 aangevraagd om acht jongelingen het bijwonen van de lessen aan de landbouwschool mogelijk te maken. Aan den Isten luit. L. Lange, van de Ilde af- deeling der krijgsschool, wordt tot herstel van gezond heid een jaar verlof verleend, weshalve hij in October e. k. niet naar O.-Indie terugkeert. Bij kon. besluit is herbenoemd tot curator aan de Rijks universiteit te Leiden de heer L. M. De Laat de TCanter. Eervol ontslag verleend als 2en luitenant bij het 5e bataljon rustende schutterij in Zeeland, aan den heer H. L. J. Maertens en benoemd tot 1 en luitenant mr, P. L. Van Eeten. De sergeant der infanterie J. Vermande zal naar aanleiding van het onlangs te 's Hertogenbosch gehouden examen op 15 October a. s. op den hoofd cursus aldaar worden geplaatst. De commies der directe belastingen C. Bierens wordt met ingang van 1 November a. s. verplaatst van Hansweerd naar Ter-Neuzen Voor het eerste gedeelte van het notariëel examen is o. a. geslaagd de heer J. H. O. Dominicus te Kruininge. Naar wij vernemen, verbetert de toestand van den minister van Staat, mr. Modderman, in die mate, dat hij nog vóór den winter de terugreis naar Neder land zal kunnen aanvaarden. De heer P. A. Janssen te Middelburg heeft een verzoek aan den Koning ingediend, waarin hij Z. M. verzoekt om alsnog, met intrekking van Zr. Ms. besluit van 30 September 1871 no 5, hem toetekennen een eervol ontslag uit den militairen dienst met het pen sioen, waarop hij volgens zijn militaire dienstjaren (24 jaar en 4 maanden) aanspraak heeft. De heer A. Van Vlijmen te 's-Hage heeft een derde bezwaarschrift betreffende den bouw der konink lijke stallen aan de Tweede Kamer ingediend. De aan wijzingen gelden hoofdzakelijk het gebruik van minder kostbare materialen dan in het bestek waren voor geschreven. Aan het slot wordt daaraan de opmerking toegevoegd, dat de achtergevel, grenzende aan den tuin van het koninklijk paleis, schijnt te staan buiten het hart der fundeering, waardoor de escauzijnschsteenen plinten voldoende steunpunt missen. De dag der sluiting van de tentoonstelling te Amsterdam is thans bepaaldelijk vastgesteld op 31 October a. s. Tot en met den laatsten September zullen de terreinen 's avonds nog geopend blijven. Te beginnen met 1 Oct. worden de gebouwen der ten toonstelling 's avonds te 5 uren gesloten, terwijl de buiten-terreinen eerst te 6 uren behoeven verlaten te worden. Ofschoon de juiste opbrengst der fancy-fair van Zaterdag nog niet bekend is, wordt het netto bedrag niet boven ƒ25,000 geraamd. De fancy-fair voorden watersnood in Noord-Brabant bracht indertijd ƒ49,700 netto op. Bijzondere vermelding verdient, dat de Suri- naamsche inboorlirgen zeiven een sommetje bijeen brachten en dit aan de commissie ter hand stelden voor hunne Oostersche broeders. De trekking der Amsterdamsclie tentoonsfellings- loterij zal plaatshebben 10 November. (N. R. Ct.) Krabbeudijke. De collecte voor de slachtoffers der verwoestingen op Java heeft opgebracht f 34,51 Aan het Nederlandsch consulaat te Parijs, waar een inschrijving geopend is ten behoeve der slachtoffers van de ramp in Nederl.-Indië, werd totnutoe voor ruim frs. 10 000 ingeschreven. Naar het Dagblad verneemt, heeft de Italiaansche gezant bij ons hof, graaf Delia Croce, aan den burge meester van Den Haag eene zeer aanzienlijke gift doen toekomen, als bijdrage voor de noodlijdenden door de ramp van Krakatau. Naar het »R. N." verneemt, bevindt zich hier te lande de heer Postrath Sydow uit Berlijn, die namens de Duitsche Regeering eene studie komt maken van de inrichting en de werking onzer Rijks Postspaarbank. Het congres tot bestrijding der prostitutie, te 's-Gravenhage gehoudenis zooals we reeds meldden afgeloopen. De navolgende besluiten zijn genomen strekkende om te verklaren: lo. dat het congres wenscht dat in ieder land waar de wetgeving regelt de ver houdingen tusschen mannen en vrouwen, zij gegrond zij op een beginsel van gelijk recht en zedelijkheid voor beide seksen2o dat het congres veroordeelt het verplicht geneeskundig bezoek in het stelsel der politie op de zeden zoowel bij vrouwen als mannen, als eene verkrachting van de persoonlijke vrijheid, eene belee- diging van het verhevenste streven der beschaving en, tot administratief stelsel verheven, als eene noodlottige hygiënische fout3o dat het congres veroordeelt elke erkenning of officiëele toelating van de prostitutie als bedrijf en elke erkenning der huizen van ontucht 4o dat het congres veroordeelt het stelsel dat politie of administratie discreditaire of buitengewone macht geeft op het gebied der zedenen verklaart dat dit gebied door het gemeene recht moet worden beheerscht; 5o dat het congres wenscht dat, indien de tegenwoor dige bepalingen der wetboeken daartoe niet voldoende zijn, zij mogen worden aangevuld in dien zin, dat zij elk bedrijf treffe dat zich ten doel stele exploitatie der ontuchtvooral de koppelarij onder eiken vorm en hare bedrijvers. Het aantal leden der Ned. lijkverbranding is in het afgelooptn jaar van 771 tot 710 achteruitgegaan en de inkomsten daalden van f1314 tot fill0. De «Willem Barents" is Zaterdag uit Hammerfest vertrokken. TWEEDE KAMER. Na zeer uitvoerige discussiën, waarin de heeren Reuther, v. d. Oye, Keuchenius, Wintgens en Lohman de geopperde bezwaren tegen den vorm van het adres van antwoord volheilden en dr. Schaepman dien ver dedigde, als bedoelende de Regeering te bestijden noch te steunen, maar aan den arbeid te laten, is de al- gemeene strekking van het adres aangenomen met 47 tegen 30 stemmen. De Regeering zeide in die bedoeling te zullen be rusten, zij verklaarde dat zij aan de verbetering der levende strijdkrachten haar aandacht bleef wijden, dat de financiëele wetsontwerpen binnen weinige dagen zouden aangeboden worden en nam tegenover de hee ren Keuchenius en "Van der Hoeven de verantwoorde lijkheid op zich van de handhaving van den gouver neur-generaal, wiens zwichten voor het parlementair votum nadeelig zou zijn voor ons prestige in Indië. Nadat de heer Keuchenius zijn leedwezen had be tuigd over de afwezigheid van den kroonprins bij de opening der Kamers en zijn blijdschap te kennen had gegeven dat de Kroonprins de Krakatau-commissie had gevormd, is het geheele adres aangenomen met 49 tegen 28 stemmen. Vervolgens antwoordde de regeering op de gisteren aangekondigde interpellatie van den heer Viruly, dat de consul-generaal te Bern gemachtigd was Nederland te doen toetreden tot de Bernerconventie van 1881, betreffende de phyloxera, wat den vrijen invoer van Nederl. tuinbouwproducten insluit. Men deelt ons mede, dat ds. P. Huet alhier een beroep ontvangen heeft naar 's-Heerhendrikskinderen. Zondagvoormiddag is de heer J. F. De Later als predikant te Wissekerke bevestigd door den heer Ormel, pred. te St.-Maartensdijk, naar aanleiding van Joh. 126, laatste gedeelte. Des namiddags hield de be vestigde zijne intree-rede over Luk. V: 5, laatste ge deelte. (M. Ct Beroepen te Westkapelle ds. W. A. Macpherson te Jaarsveld; te Kattendijke de heer H. Feijkes, cand. te Haarlem. Ylissingen. Dank zij eene toelage van het Engelsch gouvernement zullen de Engelsche (Presbyterian) ge meenten te Vlissingen en Middelburg, zich binnen kort weer mogen verheugen in het bezit van een leeraar. Sedert den dood van den vorigen leeraar, de heer Carp, was de gecombineerde dienst onvervuld. De nieuwbenoemde is een Schot; hopen wij dat hij even keurig, zuiver Engelsch spreke als zijn voorganger St.-Maartensdijk. Benoemd tot onderwijzer aan de openb. lagere school alhier de heer A. M. Polderman, thans als zoodanig in functie te Schore. Benoemd tot onderwijzer te Nieuwveen de heer J. Vermaas van Scherpenisse. Aan de leden van «Volksonderwijs" is bekend gemaakt, dat slechts ongeveer 600 leden zich bereid hebben verklaard, zich tegen 1,50 op het «Volks blad" te abonneeren. Aangezien minstens 1000 ge- abonneerden noodig waren, is deze uitg ive dus, jammer genoeg, aan gemis van belangstelling overleden, Voor 1882 werd voor de vergoeding door het Rijk aan de gemeenten voor de kosten van haar lager onderwijs (art. 45 der wet) aanvankelijk geraamd 3,500,000, welk bedrag later tot 4,000,000 is verhoogd. Ook laatstgenoemd cijfer is gebleken on voldoende te zijn. Het laat zich aanzien dat eene tweede verhooging, en wel met 400,000, zal noodig wezen. Het totaal der uitgaven voor 1882 wordt dan 4,400,000. Voor 1883 werd geraamd en toegestaan ƒ4,500,000. Daarvan was omstreeks 16 Juni 1883 nog slechts ƒ350,000 beschikbaar. Te rekenen r.aar de sommen, die over 1882 na Juni van dat jaar verschuldigd bleken te worden, zal voor 1883 nog pl. m. ƒ100,000 noodig zijn Voor laatstgenoemd jaar zal alzoo vermoedelijk een verhooging van het artikel met ƒ650,000 en dus tot ƒ5,150,000 noodig wezen. Op grond van die cijfers, de geleidelijke uitbreiding van het onderwijzend personeel en de voortgaande stich ting, vergrooting of verandering van schoollokalen, wordt voor 1884 ƒ5,500,000 noodig geacht en op de staatsbegrooting 'uitgetrokken. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Door de rechtbank zijn gisteren veroordeeld J. G., 46 j., broolbekker te Vecre, wegens belee- diging van een bedienend beambte in functie tot eene geldboete van f8. P. De B., 50 j., huurkoetsier te St. Nicolaas (België), wegens verfco'en invoer van rundvleesch in Nederland tot eene geldboete van f3. J. D. Van K., 19 j pakjesdrager te Middelburg, wegens mishandeling tot eene geldboete van f8. M. G., 24 jschoenmaker te Rilland-Bath, wegens be- leediging van een bedienend beambte in functie tot twee geldboeten elk van f 15. M. B., 17 j., te Seroos- kerke, wegens diefstal tot 21 dagen cel. K. Van B 28 j., visscher te Arriemuiden, wegens beleediging van een bedienend beambte in functie tot eene geld boete van f 12 en A. M. B., 17 jte Sluis, wegens diefstal veroordeeld tot eene geldboete van f 3. Allen in de kosten. De commandant van het den 17 Augustus (dus 10 dagen vóór de groote ramp) te Batavia aangeko men stoomschip «Madura", der Maatschappij Neder land, rapporteert, dat hij voorbij Krakatau stoomende, zeer veel last heeft gehad van wijd en zijd in den omtrek neder vallende asch uit den krater. De lucht was verscheidene mijlen ver zoozeer met die asch be zwangerd, dat het bijna stikdonker was en de com mandant met zijne officieren op de brug bij het kom pas lamplicht moest gebruiken. Men was zeer bevreesd voor de in de nabijheid van vulkanische uitbarstingen zoo menigvuldig voorkomendeafwijkingen van 't kompas, en men haalde dus aan boord van de «Madura" in den letterlijken zin van het woord ruimer adem, toen men die gevaarlijke plek voorbij was. Intusschen was men van des morgens elf tot 's namiddags drie ure in den aschregm geweest, waardoor het vaartuig en het tuig met een dikke aschlaag was bedekt, veel overeen komst hebbende met. portland-cement. Aan den kant, waar men Krakatau voorbijstoomde kon men ook duidelijk doffe slagen hooren, voortgebracht door aan houdende uitbarstingen. Het verslag van den Gouverneur van Atjeh, loo pende van 16 tot en met.31 Juli; bevat o-. m. de volgende berichten De oorlogspartij gaf weder teekenen van meerdere bedrijvigheid, al waagde zij het slechts ééns zich me.t eene groote macht in het door ons bezette gedeelte van Groot-Atjeh te vertoonen, toen de Gouverneur en de militaire commandant zich den 22n Juli van Ana- galoeng naar Glé-Kambing begaven. Omtrent dezen aanval zijn reeds uitvoerige mededeelingen gedaan laatstelijk bij bet verslag der militaire verrichtingen. Talrijke bjnden waren te Moeroeë Reien en omlig gende kampongs in het gebergte vereenigd. Den 16n Juli werd Djerir uit de omliggende heuvels en den volgenden dag Senelop beschoten, beide malen zonder eenig resultaat. Hoewel onze troepen aanhoudend in beweging waren en 's vijands groote plannen daardoor wel bemoeielijkt werden, konden kleine rooverijen toch nog niet geheel tegengegaan worden. Door den controleur van de XXII Moekims werd zekere Njaq Hoesin met drie volgelingen gearresteerd. Deze, in schijn goed gezind, werd sinds lang verdacht met den vijand te heulen, en de goedgezinde bevolking tot verzet aan te sporen, doch eerst kort te voren was dit overtuigend gebleken. De cholera heerschte schier overal op de Noord-en Oostkust, maar vooral te Telok-Semawé en Samalan- gan, waar deze ziekte epidemisch werd verklaard. Te Telok-Semawé bleven de troepen verschoond, doch te Samalangiitr woedde de ziekte juist het hevigst in onze benting 16 Eurupeesche en inlandsche militairen en 5 civiele personen (inlanders) waren daar den 25 Juli reeds aan cholera overleden, terwijl de geheele bezetting met inbegrip van vrouwen, kinderen en bedienden slechts circa 240 zielen telt. Volgens bericht van den controleur te Segll zoude de cholera ook heerschen in het binnenland en wel in de gelieele landstreek tusschen Garoet en Kemala. De toestand der in het hospitaal verpleegd wordende gewonden was gunstig. De pokken te Oleh-leh en Me - rassa schenen geweken. Overigens heerschte er nogal koorts te Kota-Radja. St.-Maartensdijk. Nu de drukte van het vlas voorbij is, treden er weder een paar andere producten op den voorgrond, die aan ons anders nog maar stil plaatsje (de zangvereeniging bestaat niet meer en het fanfaren- gezelschap geeft ons ook nog niets te hooren) weder betrekkelijk groote bedrijvigheid verschaffen. Het zijn de suikerbieten en de ajuin. Om eenigszins eene voor stelling te krijgen van de drukte die er heerschtin den tijd dat genoemde producten in den handel zijn, dienedat er aan het telegraafkantoor alhier soms meer dan 400 telegrammen behandeld worden per maand, welke ongeveer allen in betrekking tot handel in ajuin en suikerbieten staan. Breda. Gisteren had alhier de 2e algemeene jaar- lijkrehe vergadering plaats van de Noord Brabantsche

Goessche Courant | 1883 | | pagina 1