Vendutie. Wegslooten te Ierseke, Laatste en teiegraphische berichten. Burgerlijke Stand Goes Verkoopingen en Verpachtingen. Weerkundige Waarnemingen. Marktberichten. -A.lDVTElPe.TElJSrT'XHlISr. SCHOUWING Wegen, Dammen, Slooten en Heulen op Woensdag 26 Sept. 1883. Gemeente Heinkenszand. SCHOUWING WEGEN, GREPPELS, SLOOTEN, HELLEN en DAMMEN Op Woensdag 8 Oct. 1883 SCHOUWING Watergangen, Springwatergan- gen, Heulen, Dammen, Bermen en Wegen Gemeente 's-Heer Arendskerke. SCHOUWING WEGEN, GREPPELS, SLOOTEN, HEULEN en DIMMEN SCHOUWING op Woensdag 8 Oct. 1888. ZIE PLAKBORD,) Vendutie houden, Meubelen, Huishoudelijke Goede ren en Bedden met Toebeliooren. Woonhuis, met Loods, Erf en Tuin, van het HUISJE, ZAL GEEN VOORTGANG HERBEN. op 25 September 1888, Algemeene Expeditie-onderneming VAN GEND LOOS. voor een gelijk bedrag is verbrand of vernield. Alles is verzekerd aan de Atnsterdamsche Beurs de gebou wen voor 480,000, de roerende goederen en machi- neriën voor ƒ530,000. De oorzaak van den brand is tot heden onbekend aan kwaadwilligheid wordt niet gedacht. Aan deze uitgebreide fabriek werkten ongeveer 300 arbeiders, die waarschijnlijk maanden lang van alle verdiensten zullen verstoken zijn. Nog geheel onder den indruk van dit vreeselijk onheil werd Helmond den volgenden avond weder in beweging gebracht door de brandklok. Twee groote hofsteden, tien minuten buiten de stad gelegen, werden door de vlammen aangetast en in korten tijd was alles ver brand. Wegens gebrek aan water kon men niets blusschen. Een en ander was echter verzekerd. "Verschillende bewoners en eigenaren van woningen, aan de Nieuw Hollandsche Waterlinie gelegen, hebben zich tot het militair hoofdbestuur gewend, met verzoek om schadeloosstelling wegens aan hunne huizen toe gebrachte schade, tengevolge van de dreuning der kanonschoten tijdens de jongste fortmanoeuvres. (N. v. d. D.) Door een onbekende oorzaak is eergisteren brand ontstaan in den stal van den landbouwer H. Thissen te Maasbree, waardoor deze met de aangrenzende schuur, alle akkergereedschappen en den geoogsten wintervoor raad een prooi der vlammen werd. Het vee werd met moeite gered. Niets was verzekerd. Twee kinderen van een molenaar te Vriesche- loo, meisjes van 6 en 8 jaar, keeaden jl. Dinsdag niet uit de school terug. De ouders werden ongerust en gingen hen zoeken. Een paar klompjes, die op den dijk van het Yeendiep gevonden werden, een akertje en een kinderhoedje, die op het water dreven brachten hen spoedig op het spoor. De beide lijkjes werden nog denzeltden avond uit het water opgehaald. Te Beesd ontstond brand in 't achterhuis van een landbouwer, die met 1 November a. s. met zijn gezin naar Amerika zou vertrekken. De voorraad hooi en koren voedde den brand zoozeer, dat al spoedig het geheele huis en weldra ook de beide belendende per- ceelen in lichtelaaie stonden. Aan blusschen kon we gens gebrek aan water weinig gedaan worden De bewoners konden nauwelijks hun leven uit de vlammen redden. Ofschoon 't meeste verzekerd was, lijden de bewoners groote schade. Oorzaak onbekend. Op een werf nabij Stockholm is voor de Fran- sche marine een onderzeesch vaartuig van 30 paar denkrachten gebouwd, dat den vorm van een sigaar heeft en 64 voet lang en 9 breed is. Het vaartuig is bestemd om zich tot 50 voet diep onder het water te kunnen bewegen en bij de proef, die men ermede genomen heeft, moet het met een tienmijlsvaart ge- loopen en zich goed horizontaal gehouden hebben met een soort roer. Vier pesonen hielden zich gedu rende zes uren onder het water op. Een proces dat jaren lang te Portsmouth duurde, is thans afgeloopen, met het gevolg, dat een vermo gen van f 360,000 in handen komt van een man, die thans te Portsmouth in het armhuis is. Een gehuwd paar passeerde dezer dagen de Ro- senthalerteich te Leipzig, toen zij een man een kind in het water zagen werpen, blijkbaar met de bedoeling het te verdrinken. Zonder beraad sprong de eerstbe doelde man toe, om het kind te redden. De moor denaar loste een revolverschot, en de redder viel dood neder. De dader vluchtte, maar eenige inmiddels toegeschoten onder-officieren wisten hem te doen ge vangen nemen. Het kind is nog gered. De dader is een koopman, die zijn 5-jarig jongentje, dat hem buiten huwelijk was geboren, uit den weg wilde rui men en zich daarin nu verhinderd zag. Door het stoomschip «Prins Hendrik" zijn op zijn terugreis uit Indië in de golf van Aden vier personen gepraaid, die vier dagen te voren van een kolenhulk in de Roode Zee met eene sloep waren afgedwaald. Zij hadden veel honger en gebrek geleden. Na op genomen en verzorgd te zijn, werden ze door de «Prins Hendrik" in het gezicht van Perim, waar het kolenstation gevestigd is, met de sloep neergelaten, waar eene stoombarkas de verdwaalden in behouden haven terugbracht. Een wisselagent te Marseille heeft zich met zijn kassier uit de voeten gemaakt, een tekort van 300,000 francs in zijn kas achterlatende. Een aantal kleine renteniers hebben hierbij hun geheele vermogen ver loren. In de nabijheid van Essen is in een mijn een ontploffing ontstaan, waarbij 15 personen gedood wer den, waarvan 11 vrouw en kinderen achterlaten. De oorzaak dezer ramp wordt, niettegenstaande het strenge verbod, aan het lossen van een schot in de mijn toe geschreven. Een der keizerlijke Russische kamerheeren heeft zich van het leven bergofd, en wel, naar men ver neemt de Russische bladen zwijgen over het geval onder de volgende omstandigheden: De Keizer en Keizerin vonden in hunne vertrekken herhaaldelijk af schriften van nihilistische proclamatiën. Het strenge onderzoek was er niet in geslaagd, den man te ont dekken, die deze stukken daar waagde te brengen totdat de Keizerin, onlangs onverwachts in haar bou doir een der Kamerheeren voor hare schrijftafel vond, terwijl hij een nihilistische proclamatie uit den zak haalde. De Keizerin liet hem onderzoeken en het bleek, dat hij verschiedene dergelijke stukken bij zich had, H. M. gebood hem naar zijne woning te gaan, en hier schoot hij zich onmiddellijk dood. Het Finsche dorp Kinkais kan ook op zijn Dr. Tanner roemen, en wel in den persoon van een boer. Die vaster is dertig dagen en dertig nachten zonder voedsel gebleven. Het vasten is bij hem echter geen wetenschappelijke proef, zooals bij den vermaarden Amerikaan. Hij is een flink gebouwd man van mid delbaren leeftijd, maar hij wil niet werken. Zijn buren zorgen voor zijn vrouw en kinderen, doch laten hem aan zijn lot over. Hij leeft nu alleen van water en tabak. Het lange vasten heeft hem echter uiterst mager gemaakt. De nieuwste Engelsche damesdracht, waarin de schoonen bij de wedstrijden op het eiland Wight ver schenen, is een soort van jacket, met korte schoot, dat om het middel met twee metalen knoopen geslo ten is, en een hoog wit pické vest laat zien dat er onder gedragen wordt. Op het hoofd dragen zij een soort van matrozenpet, die echter niet van wasdoek, maar van een met goud doorwerkte stof is gemaakt. Het onderkleed is nauwsluitend en van roodachtig blauwe stof of van een der andere onbestemde kleuren die tegenwoordig in den smaak zijn, en die bekend zijn onder de namen: «fijngemaakte kruisbessen", «rotte oranje-appelen", «doode kikvorschenkleur" enz. De stoomboot «Riverdale" verliet Dinsdagna middag te half vier haar pier aan Harrison-straat, in de Noord-rivier te New-York, met bestemming naar Haverstraw, Sing Sing en Dobb's Ferry. De kapitein zegt dat er ongeveer 50 passagiers aan boord waren, maar de passagiers zeiven zeggen dat er meer dan 100 waren. De boot kan 600 passagiers ver voeren, De boot had de gewone vaart totdat zij bijna tegenover de twaalfde, straat kwam, waar zij hare vaart verminderde, omdat eene andere boot aan hare landingsplaats aan de 22ste straat lag. Even voordat zij de 15de straat had bereikt, spron gen de stoomketels en werden de stukken van de boot in de lucht geslingerd. Het stuurhuisje met den stuurman erin vloog hoog boven alles uit en de stuurman kwam midden in den stroom neer, waar hij nagenoeg ongedeerd door anderen werd op genomen. Sommige ooggetuigen zeggen dat zij met de stukken van de boot ook stukken van menschelijke lichamen in de lucht zagen vliegen. De boot zonk bijna onmiddelijk. Er kwamen terstond booten en vaartuigen om hulp te bieden, zoodat bijna allen van de bemanning en de meeste passagiers gered werden. Voor zoover bekend is zijn er slechts 6 personen gedood en 13 gewond, terwijl er nog 10 personen vermist worden, die men vreest dat met de boot gezonken zijn. Waaraan het ongeluk moet worden toegeschreven, ligt in het duister. De machinist zegt dat hij even voordat de stoomketel sprong, nog gezien had dat er slechts 25 pond stoom was, terwijl de machine voor 40 pond stoom was ingericht. Te Kopenhagen heeft men uit Thurso per tele gram bericht ontvangen omtrent Nordenskjöld's tocht naar Groenland. De vaart over het ijs begon den 4en Juli van Antleitswih uit. De sleden legden een afstand van 130 kilometer af en kwamen tot op een hoogte van 5000 voet. Vandaar gingen de Lappen op sneeuwschoenen verder tot op een afstand van 230 kilometer en een hoogte van 7000 voet. Er strekte zich daar, zoover men zien kon, een ijs woestijn uit en het is dus gebleken, dat het binnen land daar niet, zooals men meende, vrij van ijs is. De onderzoekings-reizigers zijn verder doorgedrongen dan nog ooit te voren geschiedde. Een tocht naar de Noordwestkust, dien het overige gezelschap intusschen ondernomen had, leverde goede wetenschappelijke uitkomsten op. Uit de onderzoekin gen van Nordenskjöld bleek, dat de koude strooming aan de Oostkust van weinig beteekenis is"; en dat daarom de kust in de meeste jaren omstreeks den herfst voor stoomschepen toegankelijk is. De reizigers keeren over Reyldavik terug. nnnmn iili inunw—wviwi ■imifiiiifi -m» Voor de betrekking van hoofd der school op een traktement van 800 en vrije woning te 's-Heeren- hoek hebben zich slechts twee sollicitanten aangemeld. Middelburg. Heden had alhier eene collecte plaats ter inzameling van giften ten behoeve van de nood lijdenden in Indië. De opbrengst beliep 1597,92%. Gisteren en heden had alhier een huishoudelijke schietwetstrijd plaats door de dd. schutterij. Hedenavond worden de behaalde prijzen in het Schuttershof uitgereikt. Het weder was van daag zeer ongunstig. Bij K. B. is aan den gemeenteraad te Tolen ont heffing verleend van het bepaalde bij al. 5 art. 24 der wet op het lager onderwijs en kunnen op de nieuw gebouwde school mitsdien meer dan 400 leerlingen worden toegelaten 's-Graveiiliage. In de zitting van de Tweede Kamer heeft de heer Viruly eene interpellatie aangekondigd of de regeering denkt toetetreden tot de Berner- Conventie met het oog op het verbod van invoer van tuinbouwproducten in Duitschland. De discussie over het adres van antwoord is aan gevangen. De heeren Schimmelpenninck Van der Oye en Keuchenius opperden krachtig bedenkingen tegen den vorm van het adres, geheel afwijkend van het gebruik, in strijd met den eerbied voor den koning en kren kend voor de regeering, die men zoodoende tot af treden noopte. De heer Van der Hoeven nam die bedoeling ook aan, maar vond haar passend met het oog op de onbeduidendheid der troonrede en de stilzwij gendheid der regeering. De heer Mees verdedigde na mens de commissie het adres en verklaarde uitdruk kelijk dat het niets vijandigs tegen de regeering be helsde, maar alleen de politieke discussiën wilde uit stellen tot de staatsbegrooting. De heeren Van Eek en Van Baar juichten dit toe, ook dhr. Halfmans, doch deze had bezwaar tegen de laatste alinea. De heer Bastert achtte den vorm van het adres minder gepast. De Minister Heemskerk verdedigde de troonrede en zijne eigene houding, die beiden huldiging der waarheid beoogden en onthield zich van advies over het adres. De Minister van Koloniën antwoordde aan den heer Van der Oye, dat hij wegens het Billiton- votum den gouverneur-generaal niet dacht terugteroe- pen en waarvoor geen andere reden bestond. Morgen voortzetting. Londen, 24 Sopt. Hedenochtend geraakte het ma gazijn met raketten te Woolwich in brand. De ra ketten sprongen heinde en ver, overal dood en brand veroorzakende, zelfs de huizen aan de overzijde van de Theems gelegen ontbrandden. De schade is ontzaglijk, het aantal dooden en gewonden groot. Kaapstad, 24 Sept. Mapoch en Mampoer, de bekende door Transvaalboeren gevangen Kafferhoofden, zijn door de Boeren ter dood veroordeeld. van 21 tot 24 September 1883. Geboren: den 21, Elizabeth, d. v. Pieter Van Dullemen en Pieternella Verpoorte Barend, z. v. Laurus Karei Jacobus De Hond en Pieternella Linden- berg den 23, een onechte dochter. Datum. Plaats. Voorwerpen. Information. 26 Sept. Goes, huish. goederen, De Vos. 6 Oct. Ierseke, weiland, Gallis Merens. 8 Heinkenszand, hofstede, mr. Liehert. 11 Oudelande, bouwland, P. Overman. 11 Ierseke, woonhuis, loods enz., Rembges. 15 's-Gravenpolder, bouwland, P. Overman. 17 Biezelinge, woonhuis, loods enz., Gallis Merens. GOES, Maandag 24 September 1883. Uur. Barometer stand. - Wind richting. Toestand van de lucht. Thermom. stand Celsius Kegen in mM. (hoogte) sedert gisterm. 8 uur. 's morgens 8 761.5 Zuid. Betrokken. +11.5 0.3 's midd. 12% 759 Zuid. Betrokken. +12 's avonds 5 756 Z.West. Betrokken. +12.5 Waarneming van hedenochtend acht uur: Een depressie, waarvan het centrum buiten het ge bied onzer waarneming valt, doch waarin de laagst bekende barometerstand ongeveer 750 m.M. is, bevindt zich ver van ons en Westwaarts. Een centrum van hoogen druk bevindt zich ver van ons en Zuidoostwaarts. Het grootste barometer-afwijkingsverschil was Gisteravond acht uur: Maastricht 1 m.M. boven Groningen. Hedenochtend acht uurGroningen 3.3 m.M. boven Vlissingen. Hedenmiddag half een: het verschil werd grooter. Barometerstand te Utrecht om half een: 760.8 m.M. Het snelle dalen van den barometer wijst op het snel uitbreiden van het gebied van lagen druk. Dien tengevolge zal de wind in sterkte toenemen. Verwachting: aanwakkerende Zuidwestelijke wind, buiig weder, regen. ROTTERDAM, 24 September 1883. Granen met kleinen aanvoer, als de vorige week. Bruine boonen fl,25 lager bij grooten aanvoer. Overige overanderd. Buitenlandsche stil. Meel onveranderd. Van Vlas ter markt 870 steen, meestal nieuw, die tengevo'ge der hooge prijzen geene koopers vonden. Nieuwe TARWE f 7,— a f 9,— Jarige - 7,50 - 9,25 Nieuwe ROGGE- 5,75 - 6,75 WINTERGERST- 5,— - 5,80 ZOMERGERST- 4,50 - 5,25 Korte HAVER- 3,— - 4,25 Lange - 3,- 4, BOEKWEIT (N.-Brab.) - 187,— - Nieuw KOOLZAAD (Zeeuwsch) - 10,- 12,40 PAARDENBOONEN - 6,75 - 7,60 DUIVENBOONEN - 7,— - 7,80 ERWTEN- 9,— - 10 Nieuwe SCHOKKERS - 9,50 - li.— BRUINE BOONEN - 10,-»- 12 WITTE - 10,— - 14,55 KANARIEZAAD - 10,50 - 12,50 Voor de bewijzen van deelneming bij *het overlijden van haar geliefden zoon G. PRUMERS, betuigt'de ondergeteekende, namens de familie, haren dank. Ejllewo udsdijk, 21 Sept. 1883. Wed. PRUMERSStolk. Getroffen door de vele bewijzen van deelneming mijner mede-ingezetenenen voornamelijk door de commissie en de 72 onderteekenaren van het bekende adres, mij betoond na het ontnemen mijner hoofd betrekking, betuig ik mijnen hartelijken dank, en beveel mij voortdurend in hunne vriendschap aan. Wolfertsdijk, 24 September 1883. M. WESTSTRATE. OP TB BOBSELE, OP DE IN DEZE GEMEENTE, op Vrijdag SS Sept. 1S83, zal door of vanwege het Bestuur der WATERING HOEDEKENSKERKE eene worden gehouden op IN GEMELDE WATERING. OP DE IN DEZE GEMEENTE, op Woensdag 3 Oct. 1883. IERSEKE. OP DE De Deurwaarder DE VOS te Goes zal op Woensdag 26 Sept. 1883, des voormiddags te tien uren, in de «Prins van Oranje" te Goes eene waarop o. m. ten verzoeke van de erfge namen van wijlen dhr. Adr. De Jonge, in leven koper- en blikslager te Goes, zal worden geveild eene partij nette en goed onderhouden Kijkdag: Dinsdag te voren. Opgave van bijtebrengen Goederen te doen ten kantore van den Deurwaarder voornoemd. De Notaris A. W. REMBGES-zal op Donderdag 11 Oct. 1883. des avonds te 6 uren, in de herberg bij B. Verheij Pols te Ierseke, voor den heer Jan Bom, PUBLIEK VERKOOPEV staande en gelehen op het dorp Ierseke, in de Zandstraat, kadaster sectie D no. 286, groot 2 Aren 80 Centiaren. DE VERKOOPING van Isaac Kole te Heinkenszand, bepaald op 4 October 1883, I. KARSEBOOM, Notaris. bij inschrijving per (luizend Kilo, des middags te 12 uren, bij B. DEN HOND te Goes, van het vervoer van onge veer 3.92 41 H A (IO Ge meten) Beetwortelen, on middellijk, wassende in den Wilhelminapolder, op de hofstede bewoond door J. Okkcr, naar de haven te Wilhclmiuadorp. Inlichtingen en voorwaarden zijn te be komen bij J. M. PARHAN, te Wolfertsdijk. Voor alle plaatsen, waar in Nederland kantoren zijn gevestigd, worden GOEDE REN VERZONDEN tegen gelijk tarief en gewicht als voor den postpakketdlenst niet-franco verzendende, slechts vijf cents hooger. Het is toegestaan dat de pakketten: lo. van onbepaalde afmeting zijn; 2o. geen afzonderlijke adreskaart behoeven met vermelding des inhouds van het collis 3o. tegen rembours kunnen afgeleverd worden 4o. geschiedende voorts de verzending met verschillende personen-treinen en wel onder geleide van eigen conducteurs der onderneming 5o. ook op Zon- en feestdagen worden goe deren ter verzending aangenomen en de goederen, welke aankomen, ook besteld. Verzendingen voor geheel het buitenland benevens in- en uitklaring en verdere for maliteiten aan de grenzen tegen speciaal tarief. Incasseeringen van wissels en quitantiën op het binnen- en buitenland, benevens spoedige toezending der gelden na inkomen, geschiedt tegen zeer laag tarief. Zegelen van stukken, lichten en legali- seeren van Akten in het binnen- en bui tenland, bij particulieren of openbare per sonen en inrichtingen. Inwisselen en toezending van loten obligatiën en verdere stukken van gelds waarde. Voorts uitvoering van orders of opdrach ten van welken aard en waar ook, geschiedt door haar nauwgezet, spoedig en billijk tegenover schriftelijke opdracht en juiste omschrijving.

Goessche Courant | 1883 | | pagina 3