1883. N°. 113. Dinsdag 25 September. Tot Marktmeester Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Kunst, Wetenschap en Letteren. GOESCH De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, "Woensdag en "Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich; voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. OPENBARE VERGADERING van den Raad der gemeente Goes, op "WOENSDAG den 26 SEPTEMBER 1883, des namiddags te 2 uren. Punten van behandeling: I. Mededeelingeningekomen stukken. II. Rekening der ontvangsten en uitgaven van de gemeente over 1882. III. Reclames tegen den aanslag in den Hoofde- lijken Omslag voor 1883. IV. Aanvrage van de firma Wed. J. H. C. Kake- beeke Gz. om afstand van grond in erfpacht. V. Verzoek van mej. H. G. De Sauvage om ontslag uit hare betrekkingen. VI. Benoeming van hare opvolgster. VII. Benoeming van a. een hoofdcommissaris der vereeniging van werklieden b. een voorzitter der commissie van toezicht op de gemeente-apotheek; c. een lid der commissie voor het ontwerpen der verordeningen, tegen wier overtreding straf is bedreigd; d. een lid der commissie voor het nazien der rekening van de Blaaubeenbeurs. VIII. Rekening van het bestuur van het Gasthuis over 1882. IX. Idem van het Burgerlijk Armbestuur. is benoemd de heer D. DE KONING, bouwmeester der gemeente, zulks met ingang van 1 October aanstaande. Goes, den 22 September 1883. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. J. OCHTMAN, L.B. De Secretins, HARTMAN. GOES, '24 September 1883. Het gewijzigd ontwerp Adres van Antwoord op de troonrede, dat heden in de Tweede Kamer in behan deling komt, luidt als volgt: sSire »Het was voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal een hoog gewaardeerd voorrecht, Uwe Majesteit weder te midden der Volksvertegenwoordiging te zien. Zij dankt Uwe Majesteit eerbiedig voor de gedane mededeelingen en betreurt diep de rampen en weder waardigheden, die Nederlandsch-Indië treffen. »Steeds zal de Kamer bereid bevonden worden om 's lands zaken met ijver te behartigen; en Uwe Majesteit zal niet te vergeefs een beroep doen op hare gezindheid om naar overtuiging krachtig mede te werken tot op heffing van de bezwaren, die bij het bestier van het Rijk in en buiten Europa worden ondervonden. sMoge het Uwer Majesteit onder Hoogeren zegen gegeven zijn, veel goeds voor Nederland en zijne over- zeesche bezittingen tot stand te brengen en daardoor den bloei van het Rijk en de welvaart van Uw volk, zoo nauw aan het geliefde Stamhuis van Oranje verbonden, op steeds hechter grondslagen te vestigen." Wanneer het de bedoeling der Kamer is geweest met de regeeiing te wedijveren in het opstellen van een nietszeggend geschrift, dan komt haar voorzeker de prijs toe. Het is te hopen, dat er bij de discussiën heden nog eenige meerdere beteekenis in zal worden gebracht, want de gedachte ligt anders voor de hand, dat er naar getracht is de regeering met gelijke munt te betalen. Wij hadden echter liever gezien, dat waar de regeering heeft gezwegen, de volksvertegenwoordi ging eens krachtig had gesproken. Het zou ons dan ook niet verwonderen wanneer bij de behandeling van het Adres van Antwoord in de Kamer zich vele stemmen deden hooren tegen den vorm waarin het is gekleed. De Troonrede moge onbeduidend zijn toch gaat het o. i. niet aan haar op dergelijke wijze te bejegenen. Het heeft nu wel iets van eene onbeleefdheid. Jarenlang werd iedere zinsnede van de Troonrede met eene het is waar veeltijds slechts zuiver beamende zinsnede beantwoordmaar daarin lag dan toch zekere hoffelijkheid opgesloten, die zelfs niet in het parlement misplaatst is. Men vergete niet, dat het de Koning is, die gesproken heeft en dat het antwoord ook aan Z. M. wordt gegeven. Al komt ook hier de ministeriëele verantwoordelijkheid als een schild tusschenbeide, de 'handeling heeft onmiddellijk tusschen den Vorst en de vertegenwoordiging plaats. Juist bij het Adres van Antwoord kan de Kamer hare meer of mindere voldaanheid doen kennen. Zoo zij zich geroepen acht in haar antwoord blijk te geven van meer te wenschen dan beloofd wordt; wanneer zij ondubbelzinnig hare overtuiging uit, dat er dringende zaken zijn, wier behandeling zij wenscht, dan zal de kijacht van haar woord door de Regeering en de natie geëerbiedigd worden en tot werkzaamheid aansporenmaar de eerbied voor de Tweede Kamer kan onmogelijk verhoogd worden wanneer zij het weinige dat haar aangeboden wordt niet eens de moeite van een wederwoord schijnt waardig te keuren en op o. i. min hoffelijke wijze de koninklijke boodschap bij het openen der zitting begroet. Zondag 30 September a. s. zal er weder eene pleiziertrein rijden van Vlissingen naar Amsterdam. De trein zal te 4 u. 40 m. voormiddags van station Vlissingen (stad) vertrekken en te 11 u. 10 voormid dags te Amsterdam aankomen. De prijzen der retour biljetten zijn: voor Vlissingen ƒ2,45, Middelburg 2,40, 's-Heer Arendskerke 2,25, Goes 2,20, Biezelinge ƒ2,15, overige plaatsen 2,10. De trein zal stoppen aan bovengenoemde stations en voorts te Vlake, Kiabbendijke, Rilland, Bergen-op-Zoom en Dordrecht. De terugreis op Maandag 1 October d. a. v. is be paald op 6.30 's namiddags uit Amsterdam. In de Zondagmiddag gehouden ledenvergadering van »De Dageraad" te Amsterdam zijn tot bestuurs leden benoemd de heeren dr. Hk. De Vries, arts te Amsterdam, en jhr. M. J. De Marees Van Swinderen, wethouder te Goes, ter vervulling der vacatures, ont staan door het bedanken der heeren T. H Perelaer te 's-Gravenhage en C. V. Gerritsen te Amersfoort. Er werden weder een 40tal nieuwe leden aangenomen, waar onder ook mevr. Douwes Dekker te Nieder-Ingelheim. Men verzoekt ons te melden, dat het stoomschip «Amsterdam" Zaterdag behouden te New-York is aangekomen. Bij kon. besl. van 9 Sept. 1883, is vrijstellicg van zegelrecht verleend voor de quitantiën, die Qja het zelfde gezegeld papier gesteld worden, waarop de decla- ratiën of rekeningen, die tot de voldane vordering betrekking hebben, voorkomen. Deze vrijstelling is tevens toepasselijk verklaard op de quitantiën, die vóór de dagteekening van gemeld besluit gesteld zijn op hetzelfde gezegeld papier waar op de betrekkelijke declaratiën of rekeningen voorkomen. Z. M. heeft F. A. A. Beudt, ontvanger der invoerr. en acc. en haven- en schutgelden op het Kanaal van Walcheren te Vlissingen, benoemd tot ontvanger der dir. bel. en acc. te Uitgeest c. a. De bij het 3e reg infanterie nieuw benoemde kapitein A. G. Wilkeus is ingedeeld bij het 4e bat. te Vlissingen. De collecte voor de slachtoffers van de rampen in Indië heeft te 's-Gravenpolder opgebracht 43,85, te Nisse 20,65 en te 's-Heer Arendskerke 34,20 y2 Bij den Minister van buitenlandsche zaken is van den Italiaanschen gezant de mededeeling ontvangen dat door Z. M. den Koning van Italië eene som van 5000 franken ten behoeve van de slachtoffers van de jongste ramp in Nederlandsch-Indië is beschikbaar ge steld, terwijl door bet Italiaansch gouvernement een gelijk bedrag met hetzelfde doel wordt geschonken. 's-Heer Abtskerke. Een niet alledaagsch voorval heeft er in deze gemeente plaatsgehad. Door bur gemeester en wethouders was aan ieder ingezeten een biljet toegezonden, waarin de ontzettende ramp in Indie werd gesch-tst, met kennisgeving, dat in den loop der volgende week aan de woningen eene collecte zou ge houden worden. Donderdag vervoegde de waarnemende burgemeester met den veldwachter zich aan de wonin gen der ingezetenen voor bovengemeld doel. Overal werden zij met liefde ontvangen, behalve bij een ren tenier. Deze gelastte den wethouder onmiddellijk zijne woning en erf te verlaten, en toen hieraan r,iet dadelijk voldaan wei d, ging onze rentenier tot zoodanige handelingen en bedreigingen over, dat van een en ander proces verbaal is opgemaakt. Bij de bekroningen, op de tentoonstelling van vruchten te Amsterdam, is o. a. de zilveren medaille toegekend aan den heer D. J. "Van der Have, te Kapelle en eene eervolle vermelding aan den heer C. Linden- bergh, te Wemeldinge. De firma J. L. Nering BögelenCo. te Deventer die op de Tentoonstelling te Amsterdam slechts met een bronzen medaille (onder een anderen naam werd bekroond, heeft namens Z. M. den Koning een brief ontvangen, waarin Z. M. zijn groot leedwezen en te leurstelling uitdrukt, dat geen waardiger onderschei ling aan haar is te beurt gevallen «Als protest hiertegen", zoo eindigt Zr. Ms. schrijven, »en zoowel voor uwe inzending ter Tentoonstelling, als voor de onder scheidene stoomwerktuigen, die Z. M. vroeger van uwe firma bezichtigde, heeft Hoogstdezelve als beschermheer der genoemde tentoonstelling goedgevonden aan uwe firma te verleenen de groote gouden eeremedaille met door Z. M. eigenhandig onderteekend eere-diploma. Medaille en diploma zullen u zoo spoedig mogelijk werden toegezonden." (D. C.) Op het perron van het station Oosterspoor te Utrecht heerschte Vrijdagochtend eene ongewone drukte, veroorzaakt door de bekend geworden tijding, dat de Noordpoolvaarders zouden arriveeren. Dientengevolge hadden tal van belangstellenden, vrienden en familie leden, alsmede verschillende autoriteiten, zich op het perron verzameld, terwijl in de stad in verschillende huizen de driekleur was uitgestoken. Bij aankomst van den trein verdrong men zich als 't ware om den koenen reizigers reeds dadelijk bij hunne aankomst het welkom toeteroepen en hun de hand te drukken. Te midden van den di ang van mtnschen kwam men in de vestibule van het station, waar de expeditie zich in een kring plaatste en haar door prof. Buys Ballot het welkom nogmaals werd toegeroepen. Een driewerf hoera volgde op zijne toespraak, en toen de noodige stilte weder was gekomen, trad dr. Snellen, de aanvoerder der expeditie, voor en betuigde zijn hartelijken dank voor de woorden, tot hem en zijne volgelingen gericht. »'tlswaar", zoo sprak hij, «niet altijd was onze taak gemakkelijk, maar wij waren daar eenmaal, en hebben toen ook getracht om zooveel mogelijk te doen. Maar alle moeite en alle gevaar zegt niets meer, nu wij zulk eene schitterende beloo ning zien in de bewijzen van sympathie, die ons aller- wege gebracht zijn. In Noorwegen, in Denemarken, in Duitschland, overal waar wij kwamen, werden ons bewijzen van sympathie gebracht, maar zooveel belang stelling als hier zagen wij nergens. »Als chef der expeditie rest mij", sprak de heer Snellen verder, shier nog een plicht. Eindelijk mannen! zijn wij hier weder thuis, in de stad van ons meteorologisch obser vatorium. Onze taak is hiermede afgeloopen. Hebt allen dank voor de toewijding, die gij aan de taak, u toevertrouwd, gebracht hebt. En hiermede ontbind ik de expeditie!" Opnieuw een herhaald gejuich, terwijl men zich daarna naar buiten begaf, waar rijtuigen gereed ston den, om de leden der expeditie naar 't observatorium te brengen. Zij zagen er allen flink en krachtig uit. Zoowel uit de kern der burgerij, als uit de geleerde en kunstenaarswereld hebben zich reeds op dit oogen- blilt ruim 60 personen aangemeld tot deelneming aan het huldebetoon aan onze Noordpoolreizigeis en aan de heeren prof. Buys Ballot, Gamél en Volck, dat Zaterdag 29 Sept. e k. in de zalen van het park »Tivoli" te Utrecht zal plaatshebben. Toen de trein, waarin zich de koene reizigers be vonden, aan het station Amersfoort stilhield, bevonden zich daar prof. I'. llarting, aan het hoofd van een aanzienlijken stoet heeren en dames, benevens al de leerlingen der Iloogere Burgerschool, den trein op wachtende, die om 8.34 daarlangs stoomde. Aan de stations Amersfoort en Hilversum wapperde ook de driekleur. De kommindant, luit. ter zee Lamie, is op audiëntie geweest bij den Minister van Marine. De Minister heeft zich geruimen tijd met den afge treden bevelhebber van de »Varna" onderhouden en nam met belangstelling kennis van de gewichtige bij zonderheden, die deze zee-officier omtrent zijne reis naar en bet verblijf in de Poolstreken mededeelde Op haren tocht van de plaats waar de Nederland- sche Varna expeditie had overwinterd, naar Waigat, bereikte de expeditie op 19 Aug. een klein eiland, dat dicht bij het Waigat-eiland ligt, nog geen naam had en nu gedoopt werd: sBuys-Ballot-eiland." Het eiland ligt op 7ö° 25' 28" NB. Prof. J. Van Vloten is Vrijdag in den ouderdom van ruim 65 jaren, te Haarlem overleden. In Janu ari 1818 te Kampen geboren, waar zijn vader pre dikant was, bereidde hij zich voor tot de beoefening der godgeleerdheid, en promoveerde in Juni 1843 met eene dissertatie «Quaestiones Paulinarum caput unum Weinig gezind als predikant op te treden, nam hij in 1842 eene benoeming aan als leeraar in de geschie denis en Fransche taal aan het Erasmiaansch gym nasium te Rotterdam, terwijl hij in den herfst van 1854 de opvolger werd van Jonckbloet als hoogleeraar te Deventer. Na bet wederleggen van zijne betrekking vestigde hij zich te Bloemendaal en woonde de laatste jaren te Haarlem. Zijn groote verdiensten als schrijver zullen elders zeker in het licht worden gesteld. De stad zijner inwoning verliest in hem een wakker bur ger, die niet alleen een open oog had voor allerlei belangen maar aan de helderheid van blik den moed paarde om er steeds voor op te komen. Niemand kan hem den lof onthouden dat hij door groote belangeloos heid bij alles wat bij ondernam werd gedreven, dat hij met vriendelijke bereidvaardigheid een i- dor van dienst wilde wezen, en overal op zijn post was om voor ontwikkeling en vooruitgang te strijden. De krachtige en gezonde man werd in de vorige weeli door eene ziekte aangetast die 'hem na weinige dagen ten grave sleepte. Het getal mannen die weten wat zij willen en durven wat zij willen, is niet zoo groot dat men dr. J. Van Vloten niet noode zou missen. Het internationale verbond voor vrijheid en vrede, te Genève vergaderd, sprak de wenschelijkheid uit van eene uitbreiding van het neutraal gebied in en buiten Europa. In de eerste plaats achtte de ver gadering het raadzaam dat Denemarken, Noorwegen en Zweden zouden worden neutraal verklaard opdat in tijd van oorlog ieder schip, hetzij tot koopvaart of tot oorlogsdoel bestemd, vrijelijk uit de Noordzee in de Oostzee en omgekeerd zou kunnen komen. Verder verlangt de vergadering neutraal verklaring van den Donau beneden de IJzeren Poort en van den Congo met de rivieren die hem voeden. Oudelande. Hedenmorgen maakte onze geachte pre dikant, de heer H. L. Krom, der gemeente bekend, dat Z.Eerw. ons eerlang dacht te verlaten, daar hij de toezegging van beroep naar de gemeente Ouwerkerk op Duiveland bad aangenomen. Van de 12 vacaturen bij de 27 Hervormde ge meenten van Zuid-Beveland, nl. Baarland sinds 2 Mei 1880, 's-Heer Hendrikskinderen c. a. 16 Mei 1880, Bath en Rilland 1 Aug. 1880, 's-Heerenhoek 3 Oct. 1880, Ellewoudsdijk 12 Dec. 1880. Waarde c. a. 17 Juli 1881, Schore c. a. 27 Nov. 1881, 's-Heer Abts kerke c. a. 16 Juli 1882, Kattendijke 5 Nov. 1882, Nisse 1 April 1883, Krabbendijke 3 Juni 1883 en 's-Gravenpolder 12 Aug. 1883, zal die te Nisse den 30 dezer vervuld worden door ds. J. M. Conradi van Hontenisse c. aen daarna ook die te Krabben dijke, waar het beroep door ds. R. Bokma, sinds 17 Aug. 1879 predikant te Zijderveld, is aangenomen. Bij de chr. ger. gemeente te Wolfertsdijk is be roepen dhr. W. Groeneveld te Bruinisse. Bedankt voor het beroep naar de Chr. ger. gemeente tc Nieuwedorp door ds. C. Kuijper te Nieuw- Vennip. Beroepen te Vrouwepolder en te D >everen en Genderen fel. Heusden) J. Ossewaarde, candidaat te Wilhelminadorp. VoordiaJit voor hoofd der bewaarschool en onderwijzeres in de handwerken aan de scholen B, C en D te Goes mej. P. L. Rodbard te Genemuiden, C J. De Graaf te Feijenoord en J. Sernler te Koog a/d Zaan. Men schrijft ons uit Amsterdam De avond-concerten op de tentoonstelling te Amster dam zullen met het einde dezer maand ophouden; de electrische verlichting zal dan ook niet meer worden ontstoken en de terreinen des avonds voor het publiek gesloten blijven. Nog slechts weinige dagen dus blijft de gelegenheid bestaan om te genieten van den schilder- achtigen aanblik, dien het schoone park bij electrisch licht oplevert, en van de degelijke en schoone muziek, welke de kapel van het 3e reg infanterie, onder di rectie van den heer N A. Bouwman er geeft. De drukte, welke eiken avond om den muziektempel heerscht, is wel het beste bewijs, "dat het uitvoerend comité een goede keuze deed, toen het een waardige vervanging gold van het zoo gewaardeerde corps van Bilse. Donderdagavond had in den Parkschouwburg te Amsterdam de beproeving plaats van de electrische verlichting dezer inrichting. Tot heden werd alleen de wintertuin electrisch verlicht, en wel door zes boog lampen volgens het systeem Siemens, waartoe een tijde lijke inrichting was gemaakt, doch thans werd het geheele gebouw, zoowel de schouwburgzaal en het too- neel, als de corridois, kleedkamers, enz., door electri- citeit verlicht. Verrassend was liet effect op het tooneel, vooral doordien het mogelijk is in een oogwenk een gedeelte van het decoratief in meerdere of mindere mate te verhehten, of geheel te verduisteren, hetgeen met gas niet bereikbaar is, daar wel het gaslicht getemperd of geheel uitgedaan kan worden, doch het aansteken daarna altijd weder tijd kodt De heer Budenberg te Dortmund heeft het bewijs geleverd dat bij liet gebruik van een toestel, waarbij het bier niet door luchtdrukking, maar door toepassing van koolzuur, uit het vat in liet glas wordt geschonken, het laatste glas bi«r nog even goed smaakt als het eerste. Hij heeft rl. uit tien brouwefüj.n bier doen hul nt

Goessche Courant | 1883 | | pagina 1