1883. F. 112. Zaterdag 22 September. Staten-Generaal. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Landbouw en Veeteelt. Rechtzaken. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. n ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan bet Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN D1TMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren, COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. GOES, 21 September 1883. »De uitkomst heeft bewezen, dat de overgroote meerderheid der Groninger liberalen mijne staatkun dige gedragslijn goedkeurt en van oordeel is, dat juist mijne tegenstanders aan de staatkundige beginselen van het liberalisme ontrouw zijn geworden." Aldus schrijft mr. S. Van Houten in no. 1 zijner staatkundige brieven Tegen deze bewering komt de heer J. Leopold uit Groningen op in een open brief aan mr. Van H. De heer L. betoogt dat al de kiezers, die aan mr. v. H. bij vernieuwing hun mandaat schonken, geenszins als zijne politieke volgelingen mogen worden beschouwd. Wel heeft mr. v. H. tegenover zijn liberalen tegen stander de meerderheid verworven, doch om daaruit het aantal partijgenooten van den heer v. H. onder de Groningsche kiezers eenigszins te kunnen afleiden, moeten van de 640 kiezers, die hem stemden, wor den afgetrokken lo. de stemmen die hem toevloeiden omdat hij al tredend lid was; 2o. de stemmen van hen, die hem kozen niet om, maar in weerwil van zijne beginselen, opdat in hem en door hem uiting kon worden gegeven aan de grieven van den zoogenaamden vierden stand; 3o. de stemmen van hen, die hem bekwaam vonden, scherpzinnig bij uitnemendheid, eerlijk, waarbij de eerlijkheid van eiken tegencandidaat tanerig moest af steken, en bezield met een moed der overtuiging die niet geleend, maar aan de innigheid dier overtui ging zelve zijn oorsprong ontleenende, de gave in zich sluit om te overtuigen; 4o. de stemmen van hen, die niet de beginselen van hem en zijn liberalen tegencandidaat, maar hun beider bekwaamheden tegen elkander in de schaal legden; 5o. de stemmen van die clericalen en anti-revolutio nairen, die hem nog zoo kwaad niet achtten; 6o. de stemmen van hen, die, vreemd aan de behoefte naar politiek leven, alleen krachtens de kiezerslijst stemmen, en voor wie het jammer is dat zij hun recht, bij gebreke aan koopers, niet verkoopen kunnen, in welk geval zij, desnoods voor hetzelfde geld, het vleesch geworden behoud in de bus zouden dragen. "Vervolgens haalt de heer L. om zijne bewering te staven een paar artikelen aan, in den verkiezingstijd ter aanbeveling van mr. v. H. geschreven, doch waarin toch duidelijk wor dt uiteengezet, dat niet de algeheele sympathie met zijne beginselen den schrijvers die aan beveling in de pen gaf. Ook herinnert de schrijver eraan, hoe de heer v. H. op eene vergadering van «Algemeen Stemrecht" zelf erkend heeft op dat punt geheel tegenover de meer derheid zijner kiezers te staan. De heer v H. noemde Groningen toen achterlijk. «Zoo achterlijk nu", zegt de heer L., «zijn wij, naar ik meen, nog." Dinsdagavond werd in de Trèveszaal te 's-Gra- venhage eene publieke samenkomst gehouden door het congres tot wering der prostitutie, waarin men ver scheidene Nederlandsche rechterlijke ambtenaren en dames opmerkte. De heer Humbert zette bij die gelegenheid de be ginselen van den bond nader uiteen, waarna de heer Paquy uit Brussel de nadeelige gevolgen schetste der reglementeering uiteen zedelijkheidsoogpunt voor beide, seksen, voor de politie en voor het familieleven. Behalve de lieeren H. Pierson en Schlumberger, werd ook nog het woord gevoerd door mevrouw Butler en door den heer Domela Nieuwenhuis. De eerste deed een beroep op de Nederlandsche vrouwen, de laatste begroette dit congres als een van revolutionairen aard, gericht tegen den modernen staat die zwakken en armen verdrukt. Dit betoog lokte eenig debat uit tusschen den heer Pierson, Mrs. Butler, de heeren Splingard, Humbert, baron Prisse en anderen, waarin eenerzijds in zoover het betoog van den heer Nieuwen huis werd beaamd, dat er ongelijkheid bestond in de bejegening van arme meisjes en vrouwen van hooger stand, doch anderzijds werd geoordeeld dat deze quaestie met het doel van het bond niets te maken had. De zitting van Woensdag werd door den voorzitter geopend met de mededeeling, dat een adres van ad- haesie was ingekomen van de Britsche trade-unions en andere buitenlandsche vereenigingen, alsmede dat aan eene deputatie van het congres gisteren eene audiëntie bij den Minister van Justitie zou verleend worden. Professor Stuart, van Cambridge, bracht daarna ver slag uit over hetgeen in het afgeloopen jaar ten voor- deele der goede zaak was verricht, waarna de heer Butler Sr. een overzicht gaf van hetgeen op godsdien stig gebied in Engeland in het belang der zaak was geschied. De heer Butler Jr. deed mededeelingen omtrent den toestand in Hongkong en andere Engelsche koloniën. Daarna traden nog verschillende andere, hoofdzake lijk buitenlandsche, sprekers op en brachten verslag uit over den toestand bij hen te lande. In de zitting van gisteren werd door den heer Van den Bergh een vertaling geleverd van de tusschen de Tweede Kamer en den minister Modderman gewisselde stukken omtrent het sanitair toezicht en de zg. traite des blanches. De tegenwoordige minister schijnt de gevoelens van zijn voorganger omtrent deze quaestie niet te zijn toegedaan. Op voorstel van den heer Van den Bergh werd besloten een brief van dankbetuiging te zenden aan den heer Modderman te Wiesbaden. Vele vreemde afgevaardigden voerden vervolgens het woord, waarna de zitting van het congres gesloten werd. Door bemiddeling der Nederlandsche Handelmaat schappij is Dinsdag ƒ26,000 en Woensdag ƒ16,000 gezonden aan de plaatselijke commissie te Batavia voor de ramp op Java. In het geheel is nu 153,000 overgemaakt. De collecte voor de ramp in Indië heeft te Heinkenszand 42,23 te Kortgene 35 opgebracht. Bij den Minister van Buitenlandsche Zaken is, ten behoeve der slachtoffers van de jongste ramp in Nederlandsch Indië ontvangen: le van den consul- generaal der Nederlanden te Odessa eene gift van f 100 2o. van den consul der Nederlanden te Port-Elisa- beth eene gift van 5 en 3o. van den tijdelijken zaakgelastigde te Bucharest eene som van frs. 905, als opbrengst eener aldaar ge geven tooneelvoorstelling. Bij den burgemeester van Wolfertsdijk is van den Commissaris des Konings bericht ontvangen, dat de Minister van binnenl. zaken geen termen heeft gevonden om het raadsbesluit tot ontslag van den secretaris ter vernietiging aan Z. M den Koning voortedragen. De hertog van Albany en gemalin, zuster van II. M. de Koningin, zijn gisteren te 's-Gravenhage aan gekomen om een paar dagen de gasten van HH. MM. te zijn. Bij kon. besluit van 10 dezer is de heer H. Benier erkend en toegelaten als consul van België te Vlissingen. Bij IC. B. zijn benoemd tot lid van het bestuur der waterkeering van het calamiteose waterschap Oud en Jong Breskens J. B. Becu Senior; tot lid van het bestuur der waterkeering van het calair;teuse water schap Stavenisse J. Tuynman Dz.tot lid van het bestuur der waterkeering van het calamiteuse water schap Nieuw Bommenede J.Van der Bijl; tot lid van het bestuur der waterkeering van den calamiteusen Burgh en Westlandpolder A. Van Lillo. Uit Leiden wordt gemeld, dat de gepensioneerde luitenant-generaal De Neve, oud-comtnandant van het Indische leger, aldaar overleden is. Door den Minister van binnenlandsclie zaken is, onder dagteekening van 18 September jl., no. 2672, afdeeling IC. W., de volgende circulaire gericht aan de commissarissen des Konings in de onderscheidene provinciën Bij voortduring gebeurt het, dat oude monumenten worden gesloopt of door herstellingen en verbouwingen aanmerkelijk veranderd, zonder dat bouwkundige tee- keningen en opmetingen worden vervaardigd. «Zoodoende gaat veel onherstelbaar verloren, dat wellicht voor de kennis onzer geschiedenis en van de oude nationale kunst van belang is, en wordt somtijds zelfs verzuimd eene afbeelding te vervaardigen van hetgeen bestond. «Ik wensch daarom voortaan tijdig omtrent de bo venbedoelde sloopingen, herstellingen en verbouwingen te worden ingelicht, en heb mitsdien de eer U te ver zoeken, de gemeentebesturen in uwe provincie uitte- noodigen, mij daarvan steeds mededeeling te doen, zoodra zij kennis dragen dat het voornemen bestaat tot slooping van of tot het verrichten van herstellingen of verbouwingen aan oude stadhuizen, kerken, torens, kasteelen, poorten, merkwaardige gevels of andere ge- denkteekenen van onze geschiedenis en kunst. Naar het «Vaderland" verneemt, zal de heer Clercx aan de Tweede Kamer verlof vragen voor eene interpellatie aan den Minister van binnenlandsche zaken over het incident-Péan, aan de Rijks hoogere burger school te Venloo. Blijkens telegram van den waarnemenden agent en consul generaal der Nederlanden te Alexandrië is door hem van de Indische Regeerinar het telegrafisch bericht ontvangen dat de cholera te Segli (noordkust van Atjeh) een einde heeft genomen. (Staats-Ct). De heer Volck seinde gisteren aan de N. R. Ct «De expeditie komt morgen 9 uur 32 min. te Utrecht om aldaar ontbonden te worden." Het eerste nommer is verschenen van een «Or gaan van het Noord-Nederlandsch Verbond ter bevor dering van algemeen stemrecht", een maandblaadje, dat te Groningen zal worden uitgegeven van wege genoemd verbond. In verband mot hetgeen hare Londensche cor respondent schreef over de ongeregelde en late be stelling van de brieven der Vlissingsche mail, ontving de N. R. Ct. van een geacht persoon eenige mede deelingen, waaruit blijkt dat de schuld niet ligt bij de stoomvaartmaatschappij Zeeland, maar bij het post kantoor te Londen. Bij de commissie van de visseherij-tentoonstel- ling te Londen is bericht ontvangen uit Amerika het land der kunstmatige vischteelt dat aan den heer Rijder gelukt is, het vraagstuk van de kunstma tige bevruchting van oestereieren op te lossen. Op het regeeringsstation te Stokton, in Maryland, waren eenige millioenen jonge oesters uitgekomen, duim in doorsnede, op den 46en dag nadat zij kunstmatig bevrucht waren. Wel had men reeds in 1879 de kunstmatige bevruchting toegepast, maar zonder be vredigenden uitslag, daar het voedsel, dat door de fijnst geweven stoffen, zooals flanel, heensloop, tot nu toe altijd na de bevruchting onmiddellijk weer ver loren ging. EERSTE KAMER. De kamer heeft gisteren met algemeene stemmen het ontwerpadres van antwoord op de troonrede aan genomen, nadat een amendement van den heer "Van Royen om de onmisbaarheid van de versterking der geldmiddelen niet uittespreken, met 24 tegen 9 stem men was verworpen. De Minister van Financiën ver klaarde dat die onmisbaarheid buiten twijfel is, daar op de staatsbegrooting een zeer aanzienlijk tekort is. De kamer is daarna op reces gescheiden. TWEEDE KAMER. In de gisteren gehouden zitting der 2e kamer werd mededeeling gedaan van de benoeming van den heer Van Rees tot voorzitter. De heer Wybenga sprak den heer V. Rees toe en wees op de dringende noodzakelijk heid van kiesrechthervorming, volgende uit of gepaard gaande met grond wets-herziening en op doortastende en aan het Nederlandsche volk in den tegenwoordigen toestand passende belastinghervorming. De heer V. R ;es aanvaardde daarna het voorzitter schap met eene rede, waarin hij constateerde, dat veel werk in de vorige zitting vruchteloos was of on afgedaan bleef en de mogelijkheid bestaat dat groote politieke vraagstukken aan overweging zullen wor den onderworpen zoodat groote, inspannende arbeid wellicht wacht. Moge met ijver en toewijding, het komende parlementaire tijdvak onder Gods zegen voor Vaderland en Overzeesche bezittingen goede vruchten afwerpen. De kamer besloot de troonrede met een adres te beantwoorden. Morgen indiening der staatsbegrooting te 3% uur. De hedennamiddag ingediende staatsbegrooting over 1884 bedraagt in uitgaaf f 143,250,000, in ont vangst f 113,700 000, dus tekort 29% millioen, waarvan echter slechts 7 millioen tekort op gewone uitgaven. De tekorten over de dienstjaren 18811884 bedragen 83 millioen, waarvan 15 millioen gedekt zijn door het overschot der laatste leening, zoodat ongedekt blijft 68 millioen. De Minister wil in het totale tekort voorzien door eene leening van 50 millioen in het voorjaar aan te gaan en door 7 y2 millioen versterking van inkomsten, waartoe voorstellen zullen ingediend worden, zoo spoe dig als met eene goede bewerking bestaanbaar is. Voor 1884 wordt meer aangevraagd f270,000 voor gevangenisbouw, f 1,600,000 voor lager onderwijs, f600,000 voor uitgaven, tengevolge van den brand op de rijkswerf te Amsterdam, 2 millioen wegens rente en aflossing van schuld en f 700,000 voor bijdragen aan locaal spoorwegen, posterijen en telegrafie. Bedankt voor Kattendijke, en beroepen te Her- kingen (classis Brielle) J. Ossewaarde, cand. te Wil- helminadorp. De kerkeraad der Herv. gemeente te Waarde heeft het zonderlinge besluit genomen een evangelist aantestellen, ten einde de wekelijksche godsdienstoefe ningen te leiden. Te vreemder is dit besluit omdat aan de stemming over het voorstel werd deel genomen door een persoon, die reeds een half jaar geleden schriftelijk bedankt had voor het lidmaatschap van den kerkeraad. Waarde. Tot onderwijzer alhier is benoemd de heer A. Le Clercq te Zuidzande. Middelburg. De pogingen eener commissie alhier, in het werk gesteld om een volkszangschoo) voor knapen en meisjes van 10 tot 12 jaar in het leven te roepen, zijn aanvankelijk geslaagd. Aanstaanden Woensdag zal de inschrijving van leerlingen plaats hebben. Het onderwijs zal voorloopig gratis gegeven worden door een der onderwijzers aan de leerschool, verbonden aan de Rijkskweekschool voor onderwijzers te dezer stede. Benoemd tot onderwijzer te Oosterland W. C. v. d. Stolpe te Zieriksee; tot id. aan de openbare school te Hoek C. De Kok te Ter-Neuzen. Onlangs werd door den gemeenteraad van Am sterdam een besluit genomen, om aan de openbare lagere scholen der 2e klasse een cursus te verbinden tot het geven van onderwijs in de Fransche taal. Naar aanleiding daarvan is eene oproeping van candidaten gedaan, die van deze gelegenheid zouden wenschen gebruik te maken, om zich in die taal onderricht te doen geven. De uitslag dier oproeping is geweest, dat er zich niet minder dan 991 candidaten hebben aangemeld. Naar de »N. Gron. Ct." verneemt, is in de ver gadering van de onderwijzers in het arr. Onderdendam, dezer dagen te Winsum gehouden, besloten een adres aan de Kamer te zenden met verzoek om een grondig onderzoek in te stellen naar de oorzaken van den ongunstigen afloop der akte-examens. «Nog weer een baantje voor de Tweede Kamer", roept het «Dagblad" uit naar aanleiding van dit bericht. Het «baantje" om met het tegenwoordige Ministerie te moeten werken scheen ook ons reeds onaangenaam en moeielijk genoeg toe. In jaren was in Overijssel de qualiteit der boter zoo goed niet als thans. Daarom is er zooveel vraag, dat, trots den voor het jaargetijde zeer grooten aan voer, alle orders niet kunnen worden uitgevoerd. In de IJselstreken kunnen de appelboomen den zwaren last niet dragen. De takken bezwijken. De winterappelen komen reeds hier en daar aan de markt; de prijzen worden dagelijks lager; de beste worden voor f2 hnt mud aangeboden. Voor den landbouwer in de Groningsche Veen koloniën zijn de vooruitzichten zeer gunstig. Het hoofdproduct, de aardappel, is zoo goed gelukt, d xt men verwonderd staat, een slechten in den schotel aan te treffen. Daarbij is de opbrengst zeer groot; de bunder levert van 350 tot 450 mud. De prijzen zijn echter te laag om de beurs te doen overloopen en daarom maakt men van een kunstmiddeltje gebruik om den prijs te verhoogende aardappels worden door natte klei gehaald, nemen daardoor het uiterlijk aan van hun hooger staande broeders, de k'eiaardap- pels, worden ingescheept naar Holland en daar, in overeenstemming met hun uitwendig voorkomen, als «kleiaardappels" aan den man gebracht. (N. v. d. D.) Kantongerecht te Goes. In de zitting van heden, Vrijdag 21 September 1883, zijn de navolgende vonnissen gewezen wegens overtre dingen der drankwet, tegen: B. M., 17 j, arbeider, D. W., 20 j. en C. W., 22 j., beiden loodgintersknechts, E. E. L., 43 j werkman, M. De W., 28 j., werkman, allen te Goes: S. De W., 59 j., meubelmaker, I. S, 18 j, J. H., 17 j., arbei ders, allen te Kloetinge; J. L 21 j arbeider te Drie wegen; C. H., 25 j arbeider te Ovezand; P. V. O., 18 j., arbeider te Ierseke; J. D., arbeider te Wemel- dinge; G M71 j., herbergier te Kwadendamme M. S„ huisvrouw van J. De J., 32 j., te Baarland C. A53 j., arbeider, M. V. d. E., 22 j., beiden te Heinkenszand; J. B,25j., arbeider te's-Heer Arends- kerke; J. W,19 j., arbeider te Nieuwdorp; J. K., 19 j., arbeider te Kapelle; M. V. G., timmermans knecht te Kortgene; J. O. B., 24 j werkman te Wis- sekerke; J. K 27 jslachter te Geersdijk; J. V., 25 j., landmansknecht te Kamperland; A. B. Mz., 20 j. en L. De R. Cz., 19 j., arbeiders te Kolijnsplaat, en J. S., te Bergen op Zoom, allen veroordeeld in eene geldboete van 1, subs 1 dag gev.straf c. e. J. De K., 45 j, arbeider te Heinkenszand; Ch. S., 12 j., met selaar te Kattendijke, ieder in twee geldboeten elk van 1, subs. 1 dag gev.straf voor iedere boete c. e. B. B 34 j., koopman te Middelburg; M. L., 19 j., boerenknecht te Borsele; C. B. V. d. B 24- j., koop man te Wemeldinge; P. K. Lz., 38 j, sjouwerman en kruier te Krabbendijke, ieder in eene geldboete van ƒ10, subs. 3 dagen gev straf c. e.; A. V., 24 j., polderwerker te Ellewoudsdijk, in eene geldboete van 15, subs. 7 dagen gev.straf c. e. J. T., 42 j., slachter te Goes, in twee geldboeten, elk van ƒ15, subs. 7 dagen gev.straf voor elke boete c. e. J. De J 40 j., arbeider te Baarland en K K 31 j., arbeider te 's-Gravenpolder, ieder in eene gev.straf van drit dagen c. e.

Goessche Courant | 1883 | | pagina 1