1883. N°. 111. Donderdag 20 September. De Marktmeester i 3 GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. in ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. C01I4NT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. der gemeente J. Visser Az.. is met ingang van den len October aanstaande ONTHEVEN van de verdere vervulling dezer betrekking. Goes, den 15 September 1883. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. J. OCHTMAN, L.B. De Secretaris, HARTMAN. De derde Maandag in September is voorbij, de troonrede uitgesproken en daarmede het zittingsjaar 1883/84 onzer vertegenwoordiging aangevangen. Aangezien de troonrede, in hoe vage bewoordingen zij gewoonlijk ook gesteld zij, ons jaarlijks een soort programma geeft van hetgeen de regeering zich voor stelt met de vertegenwoordiging aftewerken, is het begrijpelijk, dat zij dit jaar met meer dan gewone belangstelling werd tegemoet gezien, nu er kort ge leden een ministerie is opgetreden, waarvan eigenlijk niemand weet, wat er van te verwachten is. Wel gaf de intrekking der wet op den kinderarbeid en der aanhangige militie- en schutterij wetten weinig hoop op de behandeling van onderwerpen, die door velen urgent worden geacht, maar juist daarom had men met grond mogen verwachten, dat de regcering in de troonrede aan de natie duidelijk zou uiteenzetten welke richting zij uit wil. Evenals de zonnewarmte in deze dagen de ochtendnevelen doet optrekken en ons vertoont wat eerst voor het oog verborgen was, had men mogen veronderstellen, dat juist een krachtige troon rede de nevelen zou doen verdwijnen, waarin dit mi nisterie voor het oog der natie is gehuld. Bitter teleurgesteld moet daarom elk Nederlander, welke politieke richting hij ook zij toegedaan, zijn geweest, die Maandag de troonrede heeft gelezen. Het schijnt wel, dat de regeering aan onze vertegen woordiging niets heeft willen of niets heeft kunnen zeggen. Dat er op het oogenblik niet het minste gevaar bestaat, dat wij in een oorlog gewikkeld worden, was voor niemand onbekend, terwijl leger en vloot over het algemeen den Nederlanders te weinig belang in boezemen, om 's Konings meerdere of mindere tevreden heid daarover als een gewichtige mededeeling te doen beschouwen. x>De tentoonstelling te Amsterdam gaf der Neder- landsche nijverheid en kunst gelegenheid met die van het buitenland te wedijveren", eene gelegenheid die voor onze vaderlandsche nijverheid bij alle volgende tentoonstellingen evenzeer zal openblijven. »De regeering steunde die tentoonstelling". Dit is het eenige blijk van belangstelling, dat zij bij de troonrede in handel, nijverheid en landbouw gat. Voor het overige bewaart de troonrede, evenals hare voorgangster, over deze bronnen van welvaart een diep stilzwijgen. Over Atjeh niets dan de erkenning van den oorlogs toestand over de rampen, die den Oost-Indischen Archipel troffen, slechts een kalme mededeeling van het feit en erkenning van de aanvankelijke milddadigheid. Alles wat wordt toegezegd zijn wetsontwerpen om de invoering van het wetboek van strafrecht mogelijk te maken, alsmede eene onmisbare versterking van 's Rijks inkomsten. Ook op financieel gebied laat de regeering dus in het minst niet doorschemeren, wat van haar te verwachten valt. Toch mocht dit, met het oog op de verschillende geruchten, die daaromtrent de ronde hebben gedaan, niet overbodig geacht worden. »Ook aan andere belangrijke onderwerpen ter be handeling zal het niet ontbreken". Heeft de natie, heeft hare vertegenwoordiging er dan geen belang bij te weten, welke die andere onderwerpen zijn »Met het onderzoek van welke bepalingen der Giond- wet herziening raadzaam is, houdt de door mij be noemde staatscommissie zich bezig". Geen woord, hoe ver die arbeid reeds gevorderd is en of het voorstel tot grondwetsherziening in de naaste toekomst kan worden tegemoet gezien. Zou ook de eerste wet des rijks, waarop tal van andere wetten zijn gebaseerd, hij de tegenwoordige regeering geene belangstelling kunnen opwekken Treurig moet het genoemd worden, wanneer een volk reikhalzend uitziet naar de behandeling van zoo vele onderwerpen, die met zijne welvaart en ontwik keling in verhand staan, dat, bij de ontmoeting van den vorst met de vertegenwoordiging van dat volk, niets meer gezegd kan worden dan in de troonrede van Maandag is medegedeeld. Die sobere houding der regeering dwingt geen eerbied af en al kan de critiek eerst na de daad komen, wij kunnen het niet ver helen, dat onze verwachting niet hoog gespannen is. Mogen wij aan het einde van het zittingsjaar kunnen erkennen, dat die verwachting is beschaamd Eenigen tijd geleden heeft mr. L. Büchler, Ieeraar aan de R. 11. B. S. te Zwolle, een artikel geplaatst in de »Pr. Over. en Zw. Ct." naar aanleiding van een hem door den ontvanger der Ned. Herv. gem. aldaar gezonden aanslagbiljet. In dit artikel, gericht aan de autoriteiten der Ned. Herv. gem. in Overijsel's hoofd stad, geeft de heer B. zijne verwondering er over te kennen, dat hij een kerkelijk aanslagbiljet ontving, niettegenstaande hij toch nimmer een stembiljet had ontvangen. Hij overwoog echter,-dat misschien voor het verkrijgen van stemrecht het indienen van eene attestatie noodzakelijk kon zijn, terwijl voor het innen der belasting het betrokken kerkelijk college kan trachten zich een bewijs van lidmaatschap van den belastingschuldige te verschaffen door te schrijven naar de vroegere woonplaats van den delinquent of naar de plaats, waar deze tot lidmaat der kerk is aangenomen. Toen de heer B. dan ook verder in aanmerking nam, dat hij zijn kind had laten doopen, protesteerde hij tegen de gevorderde betaling niet, doch zeide tevens in het bedoelde artikel in de »Zw. Ct." openlijk zijn lidmaatschap op. Hij noemt zichzelven in dat stuk een ongeloo- vlge en de aanneming tot lidmaat eener kerk van een minderjarige eene verbintenis zonder wettelijke kracht. Dit stuk, in hoogst gematigden toon geschreven, (het is te lang om het in zijn geheel in ons blad optenemen) heeft het misnoegen van Z. E. den Mi nister van Binnenl. Zaken opgewekt, hetgeen blijkt uit de volgende missive, in Juli jl. door dhr. B. ontvangen »Ik heb de eer U medetedeelen dat mij bij schrijven van den Inspecteur van het Midd. Onderwijs, Dr. A. T. Van Aken, van 6 Juli 11., no. 2422, is opgedragen U de ontevredenheid van Z. E. den Minister van Bin- nenlandsche Zaken te betuigen, wegens het door U in de »Prov. Ov. en Zwolsche Courant" van 31 Mei in gezonden stuk aan de autoriteiten der Nederduitsch Hervormde Gemeente te Zwolle, en U ernstig te raden U in het vervolg van dergelijke handelwijze te ont houden. De Directeur der Rijks H. B. School te Zwolle, (geteekend) HUBERTS. Mr. Büchler heeft zich, naar aanleiding van deze missive, tot de Tweede Kamer gewend. Hij schrijft in zijn adres o. a. 't volgende: »De vraag ligt voor de hand wat bedoeld wordt met ddergelijke handelwijze": aan het gezond verstand zou te twijfelen vallen van hem, die meende dat de heeren Huberts, Van Aken en Heemskerk met hun drieën, hoe knap ze ook overigens mogen zijn, in staat waren op die vraag een logisch afdoend antwoord te geven, klaar zonder zich in die vraag te verdiepen, kan elk onbevooroordeelde zich door de lezing van het inge zonden stuk overtuigen, dat daarin niets voorkomt wat iemand, die Ieeraar is aan eene openbare school, niet openlijk zou mogen zeggen of schrijven." Dhr. B. deelt voorts eenige bijzonderheden mede, waar uit blijkt, dat er bij de betrokken ambtenaren (in dezen ook bij den directeur der H. B. S.) eene sterke nei ging bestaat om tegenover hunne inferieuren misbruik te maken van hunne positie. Wij gelooven met recht te mogen vragen, wat de minister Heemskerk toch wil Heeft hij reeds in enkele schoolquaestiën volgens veler gevoelen verkeerd gehandeld, de zaak kon ten minste steeds in verband gebracht worden met eenig artikel der onderwijswet. De quaestie Büchler daarentegen betreft een amb tenaar in zijn privaat leven, en wij noemen het niet alleen ongeoorloofd, maar geheel in strijd met het beginsel van gewetensvrijheid, dat van hooger hand een ambtenaar over de uiting van zijne geloofsgeroe- lens huiten zijne betrekking wordt lastig gevallen. Wij vertrouwen dan ook, dat de Tweede Kamer bovengenoemd adres met nauwkeurigheid zal behan delen en de aangelegenheden, die daartoe aanleiding gaven, grondig zal onderzoeken, opdat aldus de macht der hooge regeering in dergelijke gevallen door deze uitspraak nauwkeurig worde omschreven. GOES, 19 September 1883. Voor de najaarsvergadering voor 1883 van de vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen in Zuid- en Noord-Beveland welke den 27 dezer alhier zal worden gehouden, komen de volgende punten op de agenda voor I. Verslag van de algemeene vergadering der Ne- derlandsche vereeniging van gemeente-ambtenaren, den 6 September jl. te Amsterdam gehouden. II. Behandeling der volgende vr aagpunten lo. Is er geen strijd tusschen artt. 18 en 88 der gemeentewet? Kan aan art. 83 dier wet altijd uitvoering gegeven worden? Adviseur dhr. J. A Neeteson, surnumerair te Goes. 2o. Is de regeering bevoegd heffing van schoolgeld als voorwaarde te verbinden aan het verleenen van subsidie, ingevolge art. 49 der onderwijswet? Adviseur dhr. jhr. M. J. De Marees van Swinderen, wethouder van Goes. 3o. Kan de raming van de 30 pet. bijdrage van het recht in de kosten van het lager onderwijs, zooals die laatstelijk door Ged. Staten is voorgeschreven, geen aanleiding geven tot verwarring in de comptabiliteit der gemeente? Adviseur dhr. H. G. Hartman Jz., secretaris van Goes. III. Vragen in de bus. Middelburg. Bij kon. besluit is goedgekeurd de begrooting der enkel provinciale en huishoudelijke in komsten en uitgaven van de provincie Zeeland, voor den dienst 1884, bedragende in ontvang en uitgaaf 358,394,19%. Den 16en September heeft aan het Ministerie van buiterrlandsche zaken de onderteekening plaatsge had eener overeenkomst tusschen Nederland en België, betreffende de samenwerking van de Nederlandsche Rijks-postspaarbank en de Belgische algemeene spaar en pensioenkas, in het belang der ingezetenen van beide landen. (Staats-Ct.) De Regeering heeft aan de Tweede Kamer de bekrachtiging gevraagd van het door haar verleend subsidie van 30,000 in de kosten eener uitrusting ter opsporing van het stoomschip de »Varna" in de poolstreken. De gepensioneerde luit.-gen. Van der Heijden maakte Maandag wederom deel uit van 's Konings gevolg op zijn tocht naar het gebouw der Staten- Generaal. De »Georgy", het tweede schip, dat uitgezonden was om de Pool-expeditie optesporen, is Zaterdag be houden in Archangel binnengeloopen. De »Barents" was, volgens een bericht van Samojeden, bij de Ka- rische Poort. Naar wij uit goede bron vernemen, heeft de Minister van Koloniën een ingenieur naar Curacao gezonden om de noodige opnemingen te doen voor de verbetering der haven en voor de plaatsing van het droogdok. Het is zijn streven om de haveninrichtin gen van Curacao in uitnemenden staat te brengen tegen de opening van het Panama-kanaal. Dit ter toelich ting van de zinsnede der troonrede, dat de aandacht der Regeering gevestigd is op de gevolgen, die voor de kolonie Curacao zijn te wachten van de doorgra ving der landengte van Panama. (Vad.) De Faucy-Fair, Zaterdag aanstaande te houden in de gebouwen en op de terreinen der Tentoonstel ling, belooft uitstekend te zullen slagen. Van alle zijden ontving het comité blijken van welwillendheid. Zoo werden een paar appartementen van de directeurs woning van het museum afgestaan tot in ontvangst- name der goederen, terwijl het Comité d'Exploitation het geheele terrein in en buiten de gebouwen ter be schikking van lr t comité stelde. Eene uitgelezen schare van Amsterdamsche dames heelt zich bereid verklaard voor den verkoop der diverse voorwerpen. Ook voor amusementen, vooral 's avonds op het terrein, wordt gezorgd Drie or kesten, waaronder het uitstekende van de. koninklijke gr ena diers te Brussel, directeur Bender, zullen zich dien dag bij afwisseling doen hooren. Het gebouw der Hollandsche restauratie zal 's avonds als calé-concert zijn ingericht, waar alweder geheel belangloos diverse artisten op velerlei gebied zich zullen doen hooren. Het belooft dus op het terrein een ware dag van uitspanning te worden. Voegt men daarbij de vele gelegenheden, die aangeboden worden om w d te doen, dan twijfelen wij niet of een druk bezoek zal der commissie een prachtige uitkomst verzekeren. Volgens telegram uit Ilaininerfest, gisteren ver zonden, is de Willem Barents" daar binnen geloopen alles wel. De Nederlandsche Vereeniging tot afschaffing van sterkedrank hield Dinsdagavond te Gouda eene openbare vergadering. De voorzitter van het hoofd bestuur, jhr. J. L. De Jonge, opende de vrij druk bezochte bijeenkomst. Hij bracht o. a. hulde aan den Min Modderman voor het totstandkomen van de drankwet, al schonk zij slechts een deel van hetgeen men dezerzijds ver langde, terwijl hij van den Min. Heemskerk vertrouwde en hoopte dat van hem geen voorstel zou uitgaan om art. 28 dier wet te verzwakken, eer om een stap voorwaarts te doen. Vele sprekers voerden het woord. Dr. Brutel de la Bivière uit Haarlem deed daarbij nadrukkelijk uitkomen, dat de vereeniging, hoezeer zij ingenomen moge zijn met de drankwet, vasthoudt aan haar program: de afschaffing van den sterkedrank. Zij hoopt hare volharding bekroond te zien door eene Maine-wet, eene wet die hier te lande het bereiden en verkoopen van sterkedrank geheel verbiedt. Maandag is te 's-Gravenhage het 3jaarlijksch con gres van den Britschen «Algemeenen bond tot bevor dering der afschaffing van de Prostitutie" geopend. De heer De Laveleye hield de eigenlijke openings rede, waarin hij de prostitutie besprak, uit het zeda- lijkheidsoogpunt. Hij herinnerde aan het onvermoeide streven van mevr. Butler in Engeland, die ten slotte er in geslaagd was het Engelsch parlement tot de overtuiging te brengen, dat de gereglementeerde prosti tutie moest worden afgeschaft. Na eene breedvoerige uiteenzetting van de rampen en onheilen, welke door het voortwoekeren der prosti tutie in onze hedendaagsche maatschappij aanhoudend meer gevoeld worden, bestreed spr. nog de vaak geuite stelling, dat de prostitutie »toch zal blijven bestaan, en daarom aan wettelijke banden moest gelegd worden." Als practisch voorbeeld wees hij er op, hoe in de landen, waar geene reglementaire voorschriften bestaan, de algemeene gezondheidstoestand toch niet slechter is. In de Dinsdag gehouden vergadering werden door den heer Laveleye verschillende mededeelingen gedaan. Door den lieer H. Pierson werd daarop het rap port uitgebracht omtrent den toestand der Nederl. afdeeling. Hij wees er daarin op, dat het afgetreden Ministerie zeer gunstig voor de zaak was gezind en de minister Modderman er geheel mede sympathiseerde. Hij vertrouwde dat verandering van het kabinet niet nadeelig zou werken. Met genoegen constateerde de spreker dat o a. de Prins van Oranje een bijdrage in de kosten van dit congres heeft geschonken en lid is geworden, terwijl 100 nieuwe leden zijn toegetreden. De commissie stelt voor als conclusiën: lo. dat het congres verlangt, dat in ieder land, waardever houding tusschen man en vrouw wordt geregeld, de wet zich verklare ten gunste van gelijk recht m ge lijke zedelijkheid voor beide seksen2o. dat het con gres veroordeele het verplichte geneeskundig bezoek, hetzij aan mannen en vrouwen gebracht, als eene beleediging der persoonlijke vrijheid en der bescha ving aangedaan en verheven tot administratief stelsel als eene rampzalige hygiënische fout3o. het congres veroordeelt even sterk elke erkenning van overheidswege van publieke huizen, bestemd om de ontucht te vergemakkelijken. Alle punten lokten nogal debat uit, waarin zich verschillende vrouwen m 'ngden. Ten slotte werd be sloten de conclusie aan de commis-ie voor de wet geving terug te zenden om, da' discussiën gehoord, daarin wijzigingen aan te brengen. Over deze conclusiën zal den laatsten dag van het congres worden beslist. WMWitfiTWffniTiiijiBMnwuiiMiuBK——et—a—a—ma—w— Staten-Generaal. In de gisteren gehouden zitting der Tweede Kamer zijn alle nieuwe en herkozen leden toegelaten De candidatenlijst voor het voorzitterschap bestaat uit do. de heer Van Rees, 2o. de heer Crerners en 3o. mr. Borret. In de zitting der Eerste Kamer werden eveneens de herkozen en nieuwe leden toegelaten. De heer Van Eysinga, weder tot voorzitter benoemd, opendr de zitting met eene rede, waarin hij wees op de geringe wijziging, die de Kamer had ondergaan. Hij bracht tevens hulde aan de leden, die hun ambt hadden neergelegd en sprak een welkomstgroet tot de nieuwe leden. Hij herinnerde aan de onvruchtbaarheid van het afgeloopen zittingsjaar, tengevolge van bekende omstandigheden hij wees op de naderende en wensche- lijke grondwets-herziening en drukte den wensch uit, dat de vertegenwoordiging, wars van allen drang en invloed, moge medewerken ten nutte van Koning en Vaderland. Voorts deelde lnj mede, dat dhr. Vos De Wael wegens zijne benoeming tot lid der Tweede Kamer ontslag had genomen. Nadat besloten was de troonrede te bi antwoorden, werd de zitting gesloten. Landbouw en Veeteelt. In de gisteren alhier in de «Prins van Oranje" ge houden vergadering van de afdeeling Heinkenszand der Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland waren een 50tal leden tegenwoordig. Na resumtie der notulen van de voorafgaande ver gadering werd overgegaan tot het benoemen Van een bestuur voor de opgerichte vereeniging tot aankoop van zaaigranen en kunstmeststoffen, tot welke vereeni ging ongeveer 50 leden der afdeeling zijn toegetreden. Tot bestuurders werden benoemd de heeren J. II. Over man, C. Zuijdweg, M. De Kater, M. De Jager en A. Padmos, die allen de benoeming aannamen en aan wie de belangen der vereeniging dus zijn opgediagen. Alsnu deed de voorzitter eenige mededeelingen om trent de weerseinen. Van den heer Buijs Ballot, met wien men zich nader over de zaak in correspondentie had gesteld, was door middel van dhr, v. Hasselt, dir. mat. inst Amsterdam, bericht ontvangen, dat men, ten einde verwarring voor de zeïvaart te voorkomen, in plaats van de voorgestelde, liever platte teekens, nl. een driehoek, een vierhoek en een cirkel, behoorde aan te wenden. Uit een onderzoek was gebleken, dat het on-

Goessche Courant | 1883 | | pagina 1