Laatste en telegraphische berichten. Verkoopingen en Verpachtingen. Weerkundige Waarnemingen. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Burgerlijke Stand Goes Liefdadigheid. Correspondentie. Posterijen. Marktberichten. Advertentiën. Vërvêrschingen zullen aangeboden worden. Deze fees telijke dag wordt den ouaerloozen aangeboden door den heer G. Alberts Lzdie herhaaldelijk blijk gaf een warm hart voor de weezen te bezitten. Naar de Midd. Ct. verneemt waren voor den pleziertrein, die gisteren naar Amsterdam vertrok, respectievelijk het volgende aantal plaatskaarten ge nomente Goes 113, te Middelburg 286, te Vlissin- gen 223. Zaterdagmiddag had te Breskens een treurig ongeval plaats. De heer K., directeur van het post-en telegraafkantoor aldaar, had de onvoorzichtigheid bij het zwemmen zich te ver te wagen, waardoor de stroom hem medesleepte en hij jammerlijk verdronk. Nog jonggehuwd, laat hij eene vrouw met éen kind na. Doordien de geagreëerde niet telegrafeeren kon en daardoor het geval niet telegrafisch aan de autoriteiten kon mededeelen, vertrok de heer "Van Driel, hoofd onderwijzer, per Provinciale stoomboot naar Vlissingen en deelde aan het telegraafkantoor het ongeval mede. Te 4 uren vertrok de telegrafist Rinders van Middel burg per rijtuig en werd onmiddellijk per sloep over gezet, zoodat de telegraafdienst slechts een paar uren voor het publiek gesloten geweest is. In eene woning te Oud-Beierland, waar de vorige week een persoon aan pokken overleed, en waar de politie de besmette goederen wille onteigenen, werd zij door het hoofd van het gezin daarin verhinderd. Eerst nadat de burgemeester en de kantonrechter ge komen waren, kon de politie zonder stoornis haar werk volbrengen. "Vrijdag is aan het centraalstation te Amsterdam een rangeerder tusschen de buffers van twee rijtuigen geraakt; eenige uren later is hij tengevolge der ver wonding overleden. Vrijdagnacht is te Amsterdam, in het drukste gedeelte der stad, een spiegelruit van een goudsmid ingeslagen eenige gouden horloges en andere kostbaar heden zijn ontvreemd. Ten derden male zal a. s. Donderdag de lucht reiziger Lhoste uit den tuin van het Paleis voor Volks vlijt te Amsterdam opstijgen, ditmaal met den grooten ballon, genaamd sVille Boulogne sur Mer" waarmede hij het kanaal overstak. Eenige reizigers zullen de reis medemaken. De heer L'hoste heeft 30,000 francs verdiend, welke som door de Parijsche Society d'aerostation" was uit geloofd aan hem, wien het gelukte het eerst per lucht ballon het kanaal over te steken. Een rijtuig, van Weesp komende, waarin zich een jongmensch en 3 meisjes bevonden, geraakte Vrij dag door het schrikken van het paard te water, met hei ongelukkig gevolg, dat bedoeld jongmensch en een der kinderen in de ICeulsche vaart verdronken; de 2 andere meisjes werden met moeite gered. De kin deren behoorden te Gaasp te huis en werden, van school komende, in het rijtuig opgenomen, om spoediger te huis te zijn. De gemeente Bellingwolde kan er zich misschien op beroemen, het oudste dagelijksch bestuur van Ne derland te hebben. De burgemeester toch telt 83, de oudste wethouder 85, en de jongste wethouder 76 jaren, samen 244. Voor ongeveer 3 jaren is te Manden onder Tub- tergen eene poging tot moord gepleegd op een rijks ambtenaar in functie. Hiervan werd beschuldigd zekere J. P., die dan ook door de rechtbank veroordeeld is. Thans echter meldt de »Asser Ct." dat zekere A. B. op zijn sterfbed verklaard moet hebben, dat J P. onschuldig en hij de dader was de veroordeelde zou dus reeds 3 jaren onschuldig gevangen hebben gezeten. De officier van justitie van Almeloo is te Tubbergen aangekomen om de zaak nader te onderzoeken. De wedloopen te Clingendaal hadden Zaterdag onder begunstiging van schoon weder plaats. Tal van menschen woonden ze bij. De Koning en de Koningin zijn echter niet gekomen. Clingendaal zal ook a. s. Zaterdag duizenden naar men vertrouwen mag op zijn uitgestrekt terrein zien. Een da capo van de wedrennen, harddraverijen en wedstrijden, zal dien dag plaatshebben, de bruto-opbrengst is bestemd voor de noodlijdenden in Indie. In een tuin te Heemstede is een reusachtige komkommer gegroeid die bijna 25 kilogrammen woog. Vrijdag namiddag sloeg de bliksem in den kerk toren te Heythuizen, waardoor een aanzienlijke schade veroorzaakt is. Te Roggel sloeg de bliksem in een windmolen. Nergens ontstond brand. Eene 79jarige weduwe te St. Oedenrode is door den bliksem, die de deur van haar huis binnenkwam, ge troffen; zij werd van haar spraak beroofd en haar bo venlip vaneen gereten. Men vreest voor haar leven. Van den commandant van de «Dymphna," luit. Hovgaard, is door den Kopenhaagschen reeder Gamél een brief ontvangen, gedateerd 1 Augustus, die eenige bijzonderheden bevat omtrent het wedervaren van de Poolreizigers. De manschappen van de Varna" zijn van de komst der lente af op de «Dymphna" aan boord geweest. Door een groot gedeelte van het provi and op het dek te plaatsen, om het tusschendek en den achtersten overbouw tot logies te kunnen bezigen, gelukte het zooveel ruimte te maken, dat er geen ge vaar voor de gezondheid was. Er is zelfs geen zweem van scheurbuik geweest, niettegenstaande een man in de maand Apiil 3 weken in de kooi moest liggen wegens ontsteking in den onderbuik. Daarentegen stierf de bootsman der »Varna", C. Nielsen, op den tweeden Pinksterdag, 57 jaar oud. In den laatsien tijd is het stelen van horloges te Breda aan de orde van den dag. Donderdag werd opnieuw zulk een diefstal gepleegd. De bestolene De Bie, muzikant bij het 6de reg. infanterie, heeft daar van aangifte gedaan bij de rijks-politie. Bij een landbouwer te Ruitenbroek vond men onlangs op zekeren morgen een paard dood in den stal liggen; de oorzaak kon men niet gissen. Thans blijkt dat zich een wespennest in de onmiddelijke na bijheid van die plaats van den stal bevindt, waar dat paard altijd stond, en men vermoedt dat het dier een of meer aanvallen van die insecten gehad beeft. Vrijdag werd te Rotterdam de tweede algemeene vergadering van de Ned. vereeniging ter bevordering van Zondagrust gehouden. Zij telt thans 850 leden vijf afdeelingen, als: Helder met 146, Schouwen en Duiveland met 14, Leiden met 47 leden, Leeuwarden met 78 en Haarlem met 25 leden, terwijl op 69 an dere plaatsen in verschillende provinciën correspon denten werkzaam zijn. De 's-Gravenhaagsche Tuinbouwvereeniging heeft zich bij adres tot Z. M. den Koning en de Ministers van Buitenlandsche Zaken en van Waterstaat gewend, met het verzoek dat maatregelen worden genomen opdat het dezer dagen uitgevaardigd verbod van invoer van planten enz. uit Nederland in Duitschland in het belang van den hand-1 zoo spoedig mogelijk worde ingetrokken, door aansluiting van Nederland aan de Bernsclie conventie. In de laatste twee dagen hebben zich bij onder scheidene familiën te Leiden, zoowel bij volwassenen als kinderen, ziekteverschijnselen voorgedaan, als bra ken en diarrhée. Daar al de aangetasten melk ge bruikten van de Leidsche melkinrichting, zoo bestaat het vermoeden dat in deze aan melkvergiftiging te denken valt, te meer daar bij éene familie ook katten, welke van die melk gedronken hadden, ongesteld werden. Zondagmiddag te een uur werd de door de «Vereeniging voor Algemeen Stemrecht" uitgeschre ven meeting in het feestgebouw te Rotterdam geopend. Tegenwoordig waren eenige vereenigirrgen en een aantal nieuwsgierigen tot een getal van ongeveer 400 personen. Nieuws werd er niet verkondigdde bekende ar gumenten vóór de wenschelijkheid van het algemeen stemrecht werden in den breede uiteengezet. Het eindresultaat der meeting was de aanneming van de volgende motie »De vergaderingoverwegende, dat de Grondwet geen leugens mag bevatten «overwegende dat art. 74, waarin staatdat de Staten Generaal vertegenwoordigen het geheele Ne- derl. volk, een leugen is, daar deel der mannelijke meerderjarige ingezetenen is buitengesloten «overwegende dat elk burger gelijk recht heeft en dus door zijn stem invloed moet kunnen hebben op de regeering des lands «spreekt als haar overtuiging uit, dat de dade lijke invoering van algemeen stemrecht in 's lands belang is, en dat allen, die het tegenhouden, een onderdrukking bestendigen tegen het belang van het algemeen." De meeting, welke zich door kalmte kenmerkte, was reeds te kwart vóór twee uur geëindigd. Naar aanleiding van het bericht in de «Arnh. Ct.", dat een der leerlingen van de Rijkslandbouwschool te Wageningen voor het kantongerecht is gedagvaard, omdat hij op de Uiterwaarden heeft geloopen, teneinde planten te zoeken, die hij noodig had voor zijn lessen, schrijft de Red. der «Landb. Ct.": Dit is geen nieuwe quaestie. Jaren geleden heeft men tegen steller dezes, die toen herhaaldelijk bo tanische excursies hieldtrachten vol te houden dat het herboriseen n, het zoeken van planten met het doel om in plantenkennis vooruit te gaan, op eens anders grond, gelijk zou staan met het zich verrijken met de eigendommen van een ander. In dien die leer opgaat, is er geen enkel botanicus, jonger of ouder, die zich niet aan zulken diefstal schuldig maakte. En als de leerling te Wageningen mocht veroordeeld worden, zal de school de boete wel betalen, en het best zal dan zijn om uren in het rond aan alle eigenaren van gronden vergunning te vragen om op hunne gronden planten te mogen zoeken, onmisbaar indien men zich de kennis der in het wild groeiende planten eigen maken wil. Voor weinige weken werd, naar de »Zutf, Ct." meldt, door een Zutfensche dame, te Scheveningrn verblijf houdende, een briefkaart van daar verzonden naar haar bleeker te Hall bij Voorst, «met verzoek om tegen den zooveelsten liefst om 10 uur de wasch te komen halen, daar zij nog een en ander met hem te bespreken had." Adres zoowel als inhoud waren met een duidelijke hand geschreven. Ook den naam ven den bleeker «Bosmans" klonk nog al Hollandsch. Om den bleeker duidelijk tema ken wie ze was, stond ;haar eigen adres te Zutfen er onder. Ondanks dit alles heeft deze briefkaart een aardig buitenlandsch reisje gemaakt. Allereerst schijnt zij verzonden te zijn naar Vorst bij Drisseldorf, vervolgens naar Hall in Saksen, om eindelijk te Frank fort aan de Oder terecht te komen. Daar schijnt men slim genoeg geweest te zijn om op te merken dat een Hollandsche dame niet licht haar bleeker van daar naar Zutfen zou ontbieden om even de wasch te komen halen, althans van Frankfort is de briefkaart terug verzonden en zoo terecht ge komen bij de oorspronkelijke afzendster. Uit Londen meldt menEr worden aanstalten gemaakt tot het houden van eene internationale nij verheidstentoonstelling in het Kristallen Paleis te Sy denham, van 3 April tot 31 October 1884. In het Kanaal is het Noorweegsche schip «Juliene" door aanvaring voorbij Dungenes gezonken. Slechts 2 van de 14 man werden gered. Een jongmensch had aan het Crédit Lyonnais te Parijs tien bankbiljetten van 1000 francs ontvangen, en op het punt zijnde ze in zijn portefeuille te bergen, werd hij door een oogenschijnlijk net heer, met een ridderlintje in het knoopsgat, aangesproken. Van dat oogenblik maakte een ander persoon gebruik om hem de bankbiljetten te ontfutselen en ermede op den loop te gaan. Twee Poolsche kooplieden zijn bij gelegenheid van de Leipziger Mis bij een groothandelaar ten eten genoodigd. De een laat bij het dessert zijn lepel vallen, raapt hem op, maar steekt hem tevens in zijn hooge laars. De ander heeft dit bemerkt en zou niets liever dan ook zulk een lepel bezitten. Bij het afscheid nemen bedankt hij den gastheer voor zijn vriendelijk onthaal en zegt, dat hij uit erkentelijkheid een kleine grap zal uithalen: hij kan namelijk goochelen. Daarop neemt hij een lepel van de tafel, steekt hem in den zak van zijn kaftan, klapt in zijn handen en zegt na eenige zinlooze formulieren: «Nu is de lepel in de laars van mijn vriend". Ieder lacht; de lepel wordt natuurlijk op de aangegeven plaats gevonden. In zijn vuistje lachend verliet de «goochelaar" met zijn bedrogen vriend de gastvrije woning. Omtrent den dood van den kommandant Senaux, die bij eene infanterie-manoeuvre in 't vuur, door een kogel getroffen, dood van het paard stortte, wordt uit Langres gemeld, dat aan geen misdaad gedacht kan worden, daar de ongelukkige op een afstand van 300 meter in den slaap getroffen werd, en er derhalve eene buitengewone zekerheid van schot toe zou moeten behooren om op dien afstand met zulke juistheid te schieten. Bovendien blijkt uit den in de wond gevon den kogel, dat helaas! een verzuim tot het ongeluk moet hebben aanleiding gegeven, daar het projectiel behoort bij dezelfde soort van patronen, als, bij dit schijngevecht gebezigd zijn, Eene afdeeling van de Zweedsche werklieden- vereeniging heeft in de vorige maand een vergadering gehouden, waaraan 3000 personen deelnamen. Met overgroote meerderheid werd besloten, bij het ge meentebestuur van Stockholm aantedringen op: lo. het aantal herbergen en drankwinkels ie verminderen tot tien. De tien oudsten te laten uitsterven2o. dat al zulke lokalen op zon- en feestdagen gesloten moeten zijn; 3o. dat daarin geen vrouwen of meisjes mogen bedienen, en 4o dat zich in die lokalen geen stoelen of tafels mogen bevinden. Krijgt de vereeniging haar zin, dan zijn er spoedig geen kroegen meer in Stockholm. 's Gravenlinge. Vele sociaal-democraten kwamen heden vóór de opening der Kamers in hun gewoon lokaal (hotel Gelderland, Nieuwe Molstraat) bijeen en ver spreidden zich van daar door de hoofdstraten, biljetten rondstrooiende, waarin aangespoord werd om na afloop der plechtigheid te vergaderen ten voordeele van alge meen stemrecht. Op enkele punten, waar de stoet voorbijtrokzooals de Groenmarkt en het Buitenhof werden bij de nadering biljetten omhoog geheven waarop te lezen stoDd«Recht voor allen, algemeen stemrecht." Werkelijk had na afloop der plechtigheid in genoemd lokaal eene vergadering plaats. Heden voormiddag is plotseling overleden dhr. W, J.'T Broekhoff, secretaris-generaal van het dep. van marine. Aan zijn departement werd hij door eene beroerte overvallen en hij bezweek tijdens de overbren ging naar zijne woning. De overledene zou met 1 October zijne functie hebben neergelegd. De Tweede Kamer hield te 3 uren eene ver gadering onder tijdelijk presidium van dhr. Wijbenga. De geloofsbrieven der nieuwe leden uit de districten van Groningen tot Alkmaar werden gesteld in handen der lieeren KistViruly en A. Mackaydie uit de districten van Amsterdam tot 's-Bosch in handen der heeren Van Eek, Bichon en R. J. Schimmelpenninck. Mórgen 2 uren zitting. Dhr, J. Heijt, rijks ontvanger te Nieuwerkerk is als zoodanig benoemd te Oude-Tonge en dhr. VV. E. N. Muskeijn, rijks-ontvanger te Yzendijke, is be noemd te Hedel Londen, 17 Sept. Dépêches uit Hongkong melden dat in Kanton plakkaten zijn verspreid, waarin de Chineezen dreigen alle bezittingen der Europeanen te vernielen, als de Chineesche regeering voor de onlangs vernielde eigendommen vergoeding geeft. Kopenhagen, 17 Sept. Gisteren arriveerde hier Gladstonehij is met echtgenoote en kinderen aan de koninklijke tafel genoodigd. Kaapstad, 17 Sept. De president van Transvaal is van hier heden naar Europa vertrokken. Datum. Plaats. V oorwerpen. informatiën. 18 Sept. Goes, paarden, rijtuigen enz., mr. Liebert. 19 Yzendijke, inspan. Hendrikse. 19 Borsele, afbraak, Karseboom. 20 Ovezand, inspan enz., De Vos. 21 - Wolfertsdijk, afbraak, Pclle en Rouscher. 22 Biezelinge, huizen, Gallis llerens 26 Goes, De Vos. 4 Oct. Heinkenszand, woonhuis en erve. Karseboom. 8 Heinkenszand, hofstede, mr. Liebert. 11 Oudelande, bouwland, P. Overman. 15 's-Gravenpolder, bouwland. P. Overman. 17 Biezelinge, woonhuis, 1 >ods enz Gallis Meren9. GOES, Maandag 17 September 1883. Uur. Barometer stand. Wind richting. Toestand van de lucht. Thermom. stand Celsius Regen in inM (hoogte) sedert gisterm. 8 uur. 's morgens 8 768 N.Oost. Mistig. +14 0.05 's midd. 12% 768 N.Oost. Licht bew. +18 's avonds 5 767.5 N.Oost. H. nevelig. +18 Waarneming van hedenochtend acht uur Van een depressie valt weinig of niets te bespeuren. Een gebied van hoogen druk bevindt zich ver van ons en Oostwaarts. Het grootste barometer-afwijkingsverschil was Gisteravond acht uur: Helder 3.3 m.M. boven Maastricht. Hedenochtend acht uur: Helder 1.7 m.M. boven Maastricht. Hedenmiddag half een: geen verandering. Barometerstand te Utrecht om half een 768.6 m.M. Geheel Europa bevindt zich onder den invloed van een gebied van hoogen drukhet afwijkingsversehil is gunstig. Verwachting: Goed weder. - Bij de aanbesteding van steenkolen ten dienste der gemeente Goes was ingeschreven voor Ruhrkolen door M. Van der Reit, voor 59 en door I. Fokke, voor 60 cents de H. L. Voor New-Castlekolen door M. Van der Reit, voor f 1,de H. L. Aan dezen laatste is de levering van beide gegund. Bij de op jl. Vrijdag te Wolfertsdijk, ten over staan van den notaris J. M Pilaar, gehouden publieke veiling der hofstede van wijlen Johs. Smallegange Az., ter grootte van 30.11.10 heet. en 3 woonhuisjes met erf en tuin, groot 505 Centiaren, in 43 perceelen, is zulks toegewezen als volgtperc. 19 aan Johs. Smallegange Jz., voor f 1740; perc. 1012 aan D. Tolhoek Az., voor f 1105; perc. 1314 aan M. Machielse, voor f 1005perc. 1516 aan idem, voor f 800; perc. 17 aan idem, voor f 910 perc. 18 aan C. De Puijt, voor f1025; perc. 1924 aan L. Valkier, voor f850 perc. 25 aan J. Mieras Mz., voor f 1005; perc. 2628 aan J. J. VanMaldegem, voor f 820perc. 2930 aan J. P. Van Wel qq., voor f 1055; perc. 3133 aan C. De Puijt, voor f 1305 perc. 3436 aan kerkv. der herv. gemeente, voor f 1250perc. 3738 aan P. Smallegange, voor f 1200; perc. 3941 aan J. P. Van Wel qqvoor f 1275, alles per heet.; perc. 4243 (de 3 huisjes) aan C. De Puijt, voor f 815. Totale opbrengst f 32,474,24, buiten de 12% pet. onkosten. van 14 tot 17 September 1883. Geboren: den 17, Johannes Joseph, z. v. Pieter Jacobus Arnoldus en Jacoba Maria Willeras. Diakenen der herv. gemeente alhier berichten bij deze, hedenmorgen te hebben ontvangen een muntbiljet van tien gulden met bijschrift: berijmde psalm 71 vers 6, waarvoor den edelen gever hartelijk dank wordt gezegd. Goes, 17 September 1883. Namens Diakenen voornoemd, Th. A. VAN DER HELL, Voorzitter. I. WESSEL, Secretaris. Van de werkende leden van het fanfarengezelschap «Prins Hendrik" te Heinkenszand ontvingen wij een artikel, houdende eenige opmerkingen naar aanleiding van de wijze, waarop door de betrokken commissie gehandeld werd met den wijn, dien de nieuwe burge meester ruimschoots voor de feestvierenden had dispo nibel gesteld. Aangezien dit een geheel huishoude lijk gedeelte van de feestviering betreft, achten wij het beter, dat het fanfarengezelschap zijne opmer kingen brengt bij den betrokken persoon. Door ons is in ons vorig nommer abusievelijk gemeld, dat de heer A. Haf kens, die bij het concours met den handboog te Wemeldinge jl Donderdag ge houden, den eersten prijs behaalde, lid is van de ver eeniging «Jacoba Van Beijeren" te Goes. Genoemde heer behoort tot de vereeniging «De Pauw" te Biezelinge. Vertrek der brievenmail naar Oost-Indië. Via RRTNDISI, 21 September 12.30 's namiddags. Via AMSTERDAM, 25 September 11,'s avonds. Via MARSEILLE, (Maatsch. Ned.) 25 Sept. 5.30 's av. Via NAPELS, (FYansche mail) 29 Sept. 12.30 'snm. De Fransche pakketbooten doen Riouw, Banka en Palembang niet aan. ROTTERDAM, 17 September 1883. Van Granen kleine aanvoer. Haver 20 cent, Bruine Boonen ƒ1,Kanariezaad 25 cent lager. Overigens onveranderd. Buitenlandsche flauw. Meel zonder handel. Nieuwe TARWE f a f 9, Jarige - 7,50 9,25 Nieuwe ROGGE - 5,75 - 6,75 - 5,_ J> - 5,80 ZOMERGERST - 4,50 - 5,25 3> - 4,25 - 3,- - 4,- BOEKWEIT (N.-Biab.) - 187,— - Nieuw KOOLZAAD (Zeeuwsch) - 10,- - 12,40 PAARDENBOONEN - 6,75 - 7,60 DUIVENBOONEN - 7,— - 7,80 ERWTEN - 9,- - 10- Nieuwe SCHOKKERS - 9,50 - 11.— BRUINE BOONEN - 10,— D - 11 50 WITTE - 10,— D - 14,55 KANARIEZAAD - 10,50 - 12,50 Ondertrouwd JACOB ALEXANDER WEBER, Weduwnaar van Rutiigeerda Nicolasina Van Idsinga en JOHANNA JANNA SCHIPPERS. Rotterdam, u s tember 1883. Wissekerke, j Bevallen van een MEISJE S. Van SELMSBoekenoogen. Ierseke, 16 Sept. 1883. Algemeene kennisgeving. Hedenmorgen om half vier uren overleed, in den ouderdom van bijna 93 jaren, GERARD VERBURG, oud strijder van Wa terloo. Wemeldinge. 13 Sept. 1883. De Executeur-Testamentair P. DEKKER Jz. Strekkende deze zoowel tot algemeene als bijzondere kennisgeving.

Goessche Courant | 1883 | | pagina 3