1883. N°. 110. Dinsdag 18 September. 70ste jaargang. OBLIGATiEN BRANDWEER ~DE NAJAABS-SCHÖÏÏW"" T BOONREDE. Staten-Generaal. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Rechtzaken. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. in ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau x- van N1JGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. (MIIUM. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Ra gehouden examen zijn tot de eerste klasse der BVR«£K-AVOVDüCHOOL toegelaten de volgende leerlingen J. A. Stokman». J. C. B. De Bruijne. A. Leupen. P. 3. Van Calmthout. A. A. Steutel. J. Van Melle. H. Ossewaarde. H. Loggers. P. E. Buitendijk. G. H. Vertiegt. Goes, den 15 September 1883. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. J. OCHTMAN, 1. b. De Secretaris, HARTMAN. Heden zijn ten Raadhnize uitgeloot, om met 1 Ja nuari 1884 te worden afgelost, de navolgende in de geldleeningen der gemeente no. 18 en 31 in de geldleening van 1836; no. 10 in de geldleening van 1869. Goes, den 15 September 1883. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. J. OCHTMAN, 1. b. De Secretaris, HARTMAN. Het register van de ingeschrevenen voor den dienst der zal ter visie liggen van MAANDAG den 17 SEPTEM BER tot en met MAANDAG DEN 8 OCTOBER a. s. en DE LOTING zal plaatshebben OP DONDERDAG DEN 4 OCTOBER, des namiddags te 12 uren, terwijl de Commissie tot onderzoek van reclames, gebreken of vrijstellingen, eene zitting zal houden op DONDERDAG DEN 11 JGTOBER daaraanvolgende, des namiddags te 12 uren, alles ten Raadhuize der gemeente. Goes, den 15 September 1883. Burgemeester en Wethouders van Goes, 3. J. OCHTMAN, l.b. De Secretaris, HARTMAN. over de Hlooten, Heulen eu Huikers zal gehouden worden onmiddellijk na den len October a. s., en tegen de nalatigen alsdan de bij het reglement op de wegen en voetpaden voorgeschreven vervo'ging worden irgesteld. Goes, den 15 September 1883. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. J. OCHTMAN, 1. b. De Secretaris, HARTMAN. Door de firma wed. 3. H. C. Kakebeeke Gz. is aanvrage gedaan om afstand in K R F P A C H T van acht en dertig centiaren openbaren gemeentegrond bij hare fabriek aan den Oostwal Bezwaren tegen dezen afstand kunnen worden inge diend bij de ondergeteekenden vóór a. s Zaterdag den 22 September des middags te éen ure. Goes, den 15 September 1883. Burgemeester en wethouders van Goes J. J. OCHTMtN, 1. b. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 17 September 1883. Heden werd de zitting der Staten-Generaal door Z. M. den Koning geopend met het uitspreken van deze Mijne heeren! M. t genoegen zie ik de vertegenwoordigers van het Nederlandsche volk weder vergaderd om 's lands be langen te behartigen. Mijne betrekkingen met de vreemde mogendheden zijn hoogst vriendschappelijk. Vloot en leger geven mij reden tot tevredenheid. De tentoonstelling te Amsterdam, door een bijzondere onderneming in het leven geroepen en door mijne regeering gesteund, gaf aan de Nederlandsche Nijver heid en Kunst gelegenheid, met die van het buiten land te wedijveren. De oorlogstoestand in Atjeh vordert nog steeds groote inspanning van krachten en eene te waardeeren plichtsvervulling van onze strijdkrachten te water en te land. In enkele andere gewesten moesten vijandelijke bewegingen worden bedwongen. Ook door andere rampen werd Nederlandsch-Indiö bezocht. In eenige gewesten heerschten ziekten van menschen en vee, en eene bijna voorbeeldelooze vulcanische uitbarsting verwoestte een deel van Westelijk-Java en van Sumatra's Zuidkust. Het medelijden met hen, die door deze ramp alles heb ben verloren, toonde zich reeds door milde weldaden. Aan de veerkracht, bij mijne regeering en de volks vertegenwoordiging vereischt om de ondervonden be zwaren te boven te komen, vertrouw ik dat het niet zal ontbreken. De kolonie Suriname ondervindt meer en meer de belangstelling, dienstig tot het ontwikkelen van hare bronnen van welvaart. Mijne aandacht is gevestigd op de gevolgen, die voor de kolonie Curagao te wachten zijn van de doorgra ving der landengte van Panama. Eene onmisbare versterking van 's Rijks inkomsten zal u worden voorgesteld. Weldra zullen u wetsontwerpen bereiken, strekkende om de invoering van het wetboek van strafrecht mo gelijk te maken. Ook aan andere belangrijke onderwerpen ter be handeling zal het u niet ontbreken. Met het onderzoek, van welke bepalingen der Grond wet herziening raadzaam is, houdt de door mij be noemde staatscommissie zich bezig. Moge Gods onmisbare zegen rusten op onzen ge- meenschappelijken arbeid tot bevordering van het heil des Vaderlands. Ik verklaar de vergadering der Staten-Generaal te zijn geopend. De opening der Kamers had plaats alleen door den Koning. De plechtigheid liep in ongestoorde orde af. Wel waren er, naar aanleiding van loopende geruch ten, door justitie en politie bijzondere voorzorgsmaat regelen genomen ter voorkoming van ordeverstoringen. De commissie tot in- en uitgeleide van den Koning bestond uit dhrn. Blussé, De Jong, Van de Werk, Van der Kaay, Bichon. Clercx, Van Eijsinga, Lieftinck, Godin De Beaufort, Pompe, Reuther en Brouwers van de Tweede Kamer en Nobel, Visser Van Hazerswoude, Van Swinderen, Hengst, Regout en Borsius van de Eerste Kamer. Zaterdag had in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam in tegenwoordigheid der Ministers van binnen), zaken, waterstaat en koloniën de mededeeling plaats van de namen der op de tentoonstelling bekroon de inzenderstevens werd namens de regeering mede gedeeld welke onderscheidingen bij deze gelegenheid door Z. M. den Koning zijn toegekend. Aan Z M. en aan den kroonprins van Engeland zullen buitengewone eere diploma's worden aangeboden, uit dankbaarheid voor den steun door hen aan de expositie verleend. Hieronder volgen enkele bekroningen van meer in onze omgeving bekenden, terwijl we hen, die er meer van wenschen te weten, verwijzen naar de officiëele bekroningslijst. Ie afd. (Koloniale tentoonstelling) Groep II: A. J. L. De Roock te Bergen op-Zoom. zilveren medaille. Groep III: Kon. Maatsch. »l)e Schelde" te Vlissingen, zilv. med. 2e afd. (Tentoonstelling van artikelen van uitvoer handel naar de Koloniën en Overzeesche bezittingen) Groep IVKamer van koophandel en nijverheid, Mid delburg en Vlissingen: gouden medaille; L. Loven, Middelburg: eervolle vermelding; GroepV: J. Vullings Go., Veere: zilv. med.;Groep VI: J. J. Ochtman, Goes: zilv. med J. L. Veraart lluijs, Bergen-op- Zoombronz. med.; Jan Fak Brouwer Zonen en J. J. Bal, Middelburg: bronz. med; Spoor en Sprenger, Middelburg: eerv. vermeld. Groep VII: Maatsch. «De Schelde", Vlissingen: zilv. med.; Commercie-compagnie, Middelburg: bronz. med.; Bouwmeester, Borsius Sc V. d. Leijé, Middelburg: eerv. vermelding; Groep VIII: J. F. Fak Brouwer, Middelburg: gouden medaille; Groep IX: J. Vul lings Co., Veere: eerv. vermelding. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben ver nietigd het besluit van den Raad der gemeente Osse- nisse, waarbij besloten was tot toelating van het her benoemde raadslid J. F. L., die drie jaren geleden ter vervulling eener tusschentijdsche vacature gekozen was, en gedurende dat tijdsverloop, in strijd met een dui delijke wetsbepaling, met zijn stiefvader in dien Raad zitting heeft gehad. Door bemiddeling der Nederl. Handel-maatscbappij is tot heden 111,000 overgemaakt aan de plaatse lijke commissie te Batavia voor de ramp op Java. De Billiton-maatschappij heeft ƒ5000 en de stoom vaartmaatschappij «Nederland" 1000 geschonken tot leniging van de ramp. Met inbegrip van het in de Hollandsche kerk ge collecteerde is door de Londensche commissie reeds ongeveer f3600 daarvoor bijeengebracht. De Nederlandsch-Indische stoomvaart maatschappij, te Londen, heeft haren agent te Batavia last ge geven f 5000 bij te dragen voor het Java-fonds. De Paus heeft den kardinaal-prefect van de pro paganda gelast, dadelijk stappen te doen om te ver nemen of bij de ramp op Java Catholieke zendelingen gedood werden. Zoo noodig moet de kardinaal zich met de Nederlandsche regeering in verbinding stellen. Ook wenscht de Paus te weten, over welke middelen de missiëndie aan de ramp ontkomen zijnte be schikken hebbenom aan hendie behouden bleven, hulp te verleenen. De propaganda zal daartoe bijdragen, en de plaatsen des onheils moeten bezocht worden opdat zedelijke en stoffehjke bijstand kunne worden verstrekt. (Dagbl.) Tot ontvanger-griffier van den Zimmermanpolder is 11. Zaterdag benoemd de heer J. Butijn Jz. te Ril land. Met den benoemde stonden op de aanbeveling de heeren J. Elenbaas en J. Blok. Ierseke. In de vergadering van den Raad van State afdeeling voor de geschillen van bestuur, te houden op 19 September a. s., zal o. a. verslag worden uit gebracht in zake het beroep van J. Mieras alhier van een besluit van burgemeester en wethouders deze ge meente, waarbij aan P. Sandee Jr. vergunning is ver leend tot het oprichten eener kalkblusscherij. De collecte voor de rampen in Ned Indie, Zaterdag door de raadsleden met den burgemeester aan de huizen der ingezetenen alhier gehouden, heeft ƒ60,21 op gebracht, welk bedrag reeds aan de centrale commissie te 's-Hage is overgemaakt. Krnininge. Alhier is eene commissie gevormd tot het inzamelen van bijdragen voor de slachtoffers der verwoestingen op Java, bestaande uit: de leden van den Raad en de heeren mr. K. Rembges, P. A. Le Clercq, L. Luijk, J. B. Van Hootegem, E. Van Hoo- tegera en J. Van Acker. Te Krabbendijke bestaat eene dergelijke commissie uit de leden van den Raad. Door de heeren Bevington, Foster Co. is den 12en dezer een schrijven ontvangen, o. a. inhoudende: «Wij ontvangen heden 10 Sept. een telegram uit Ham- merfest in zake de «Louise", meldende dat de kapitein en verdere bemanning van de «Nordenskjöld", niet tegenstaande de instructiën van den reeder, voor hen zei ven 25000 kronen hu|pIoon eischen, buiten en be halve de gemaakte onkosten, die wij verklaard hadden te zullen betalen. «Wij hebben ons daarop terstond tot den heer Sibi- riakoff, reeder van de «Nordenskjöld", gewend, met verzoek om door zijne tusschenkomst de equipage hun eisch te doen intrekken, en wachten thans nader be richt omtrent deze zaak af." Hetzelfde telegiam meldt, dat de «Louise" met de inhebbende ladii.g te Bergen kan dokken, en dat eene sleepboot wordt gezocht, om baar derwaarts te slepen (Amst.) De ht-er Snellen seinde Zaterdag aan het Met. Instituut: Uitstekend ontvangen in Christiania door Smith (eigenaar van de «Varna") en professor Mohn, Verlaten nu Christiania en zullen 16 Sept. (dus gis teren) in Kopenhagen zijn. Naar het, «Handelsblad" verneemt, is thans bij het bestuur der vereeniging voor den effectenhandel te Amsterdam in overweging het brengen van een verandering in de samenstelling en de uitgave der prijscourant, welke steeds in omvang zoo aanmerkelijk toeneemtdat het gereed komen op den daartoe be paalden tijd zeer bemoeielijkt wordt. Het plan zou zijn, uit de dagelijksche prijscourant te doen vervallen de fondsen van plaatselijken aard en van industriëele on dernemingen, alsmede die waarin niet geregeld handel gedreven wordt, en bedoelde fondsen op te nemen in een afzonderlijk koersblad, dat, insgelijks vanwege de vereeniging, een of tweemaal in de week zou verschijnen. De heer B. 11. Hel It, voorzitter van den Ned. werk- liedenbond te Amsterdam, verzoekt ons medetedeelen, dat hij steeds i ereid is alle gewenschte inlichtingen te geven omtrent het verkrijgen van nachtverblijf en voeding in het mi itair logement aldaar, voor groepen van werklieden, die de tentoonstelling komen bezoeken. Hij brengt daarbij in herinnering, dat in die gemeente lijke inrichting slechts een vergoeding van 1,60 per persoon wordt gevraagd voor logies, ontbijt en avond eten (koffie, brood en kaas), middagmaal (vleesch, groente en aardappelen en flesch bier) en een boterham met vleesch om tusschentijds te gebruiken. De heer Heldt durft de verzekering geven, dat voe ding, ligging en bediening er uitmuntend zijn. Toorts dient er de aandacht op gevestigd te worden, dat werklieden, die niet en corps de tentoonstelling komen bezoeken, zich hebben te voorzien van een ver klaring van hun patroon, opdat zij hun entreebiljet in de P C. Hooftstraat no. 44, naast de tentoonstelling, door afstempeling kunnen geldig maken voor 2 per sonen. Alleen een verklaring van den president eener werklieden-vereeniging kan die van den patroon ver vangen. HH.MM.de Koning en de Koningin zullen Vrij dag 28 dezer uit Den Haag, waar zij jl. Vrijdag aan kwamen, naar Het Loo vertrekken. De Ned. Handelmaatschappij heeft zich op uit- noodiging der «Vereeniging voor Suriname" breid verklaard, eenige jongelieden in Suriname op baar ondernemingen te plaatsen en aan degenen, die aan de vereischten voldoen, een aanbeveling te geven voor haar agenten aldaar. Door den graaf De Hcmpesch, te Ooë en Laak (Limburg), is naar aanleiding van de vele overstroo mingen, die Limburg steeds teisteren, een adres gericht aan den Minister van waterstaat en aan de leden der Tweede Kamer met het verzoek, dat de Minister zoo spoedig mogelijk eene commissie benoeme, die in over leg met den Belgischen waterstaat op de plaats zelf een onderzoek zal instellen naar de beste middelen om de overstroomingen, zooal niet te keer te gaan, dan toch zooveel mogelijk onschadelijk te maken. De heeren Louis Charles De Bourbon, Charles Edmond De Bourbon en Adelberth De Bourbon hebben een manifest gericht aan de Fransche natie, waarin zij zich voorstellen als de kleinzoons van Lodewijk XVI en protesteeren tegen de aanspraken der afstamme lingen van Philippe Egalité. Zij voegen er overigens bij, dat zij voor zich niets eisclien dan het erkennen van hun burgerlijken staat. Bij het manifest is gevoegd een stuk van den heer J. J. Van Brederode, zich noemende «secretaris van prins Adelberth De Bourbon". In dat stuk wordt herinnerd, dat de Nationale Conventie beloofd heeft, dat de Fransche natie zich het lot der familie van Lodewijk XVI zou aantrekken, en wordt de nakoming dezer belofte geëischt. TWEEDE KAMER. De Min. van justitie heeft een zeer uitvoerige memorie van beantwoording aan de Tweede Kamer ingediend op het voorloopig verslag omti ent het tweede sectie-onderzoek van het wetsontwerp tot aanwijzing der gestichten, waar hetzij gevangenisstraf, hetzij hechtenis wordt ondergaan. De Minister verdedigt daarin zijn houding en betoogt dat de afkeuring over de wijzigingen, door hem in 't ontwerp Modderman ge bracht, onverdiend is. Hij waarschuwt tegen over drijving omtrent het gewicht van sommige wijzigingen, en merkt op dat geenszins alle bepalingen van het ontwerp een overwegende beteekenis hebben. Er zijn gewichtige bepalingen, o. a. dat elke arrondissemecits- hoofdplaats voortaan twee gevangenissen moet hebben, maar dit is een uitvoering van het strafwetbo k. Bij aanneming van dit voorstel zullen er later zijn 70 gestichten, nl. 33 strafgevangenissen, 30 huizen van bewaring, 4 rijks werkinrichtingen en 3 rijks-opvoe dingsgestichten. Volgens het voorstel Modderman zou het totaal later 69 hebben bedragen. De minister berekent eindelijk dat het financiëel verschil tusschen de beide plannen zeer gering is, daar zijn plan 16,000 goedkooper is. Alleen zal in zijn plan de verkoop van Ommerschans en Veenhuizen, op 5 ton geschat, niet kunnen plaatshebben. ae—««n—ra—«aaa—rwia—i—■awa—m Oudelaude. Gistermorgen maakte onze predikant, de heer 11. L Krom, aan het einde van den dienst aan de gemeente bekend, dat Z.Eerw. de toezegging van beroep naar Ouderkerk in Duiveland bad ontvangen en dat hij ons later zijn besluit in dezen zou mededeelen. Voor de betrekking van hoofd der bewaarschool en onderwijzeres in de handwerken aan de scholen B, C en D te Goes hebben zich 30 sollicitanten aan gemeld. Mej. M. E. Van Hoek te Middelburg heeft voor de benoeming tot onderwijzeres te Sneek bedankt. Door het hoofdbestuur van Volksonderwijs is een adres aan de Tweede Kamer gezonden, waarin, met het oog op het besluit door den gemeenteraad van Aduard genomen, om de openbare scholen der gemeente voortaan uitsluitend toegankelijk te stellen voor kinderen binnen den leeftijd van 6 tot 12 jaren, en 's Ministers weigering om dit besluit ter vernieti ging voor te dragen, aan de Kamer dringend verzocht wordt «met den meesten nadruk hare stem te doen hooren en haren invloed te doen gi lden tegenover ministeriëele beschikkingen, die, in stede van voor eene getrouwe uitvoering der wet te waken, misken ning en besti ijding van hare voorschriften in bescher ming nemen." Ter voorziening in de vacature van rechter in de arrondissements-rechtbank te Zieriksee, ontstaan door het vertrek van mr. A. Heemskerk, is eene voor dracht opgemaakt, waarop in alphabetisclie orde zijn geplaatst de lieeren mr. J. P. Can, substituut griffier bij de arr.-rechtbank te Dordrecht; mr. R. A. Fockema, advocaat en rechter-plaatsvervanger bij de arr.-recht- bank en wethouder te Zutfen; en mr. A J. J baron Van Styrum, subst.-grilfier bij de arr.-rechtbank te Heeren,veen. Mr. J. R, H Van Schaik, subst -griffier bij de arr.- rechtbank te Breda, viel door het lot at. De behandeling der zaak van Jantje Struik c. s in appèl voor het gerechtshof te 's Giavriihage, js thans nader bepaald op 23 October a. s.

Goessche Courant | 1883 | | pagina 1