Het onfeilbare Geneesmiddel. FEUILLETON. 7 Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Landbouw en Veeteelt. Rechtzaken. Buitenlandsch Overzicht. Gemengde Berichten. Het armbestuur denkt in 1884 een aanvang te maken met het afgraven der kleine schans. Als opbrengst der daarin staande boomen wordt 500 geraamd. Het totaal der ontvangsten en uitgaven wordt ge raamd op 99147,71%. Bedankt voor het beroep naar de Chr. Geref. gem. te Kolijnsplaat door ds. J. Postma, te Domburg. De heer J. F. Van Binsbergen, predikant bij de Hervormde gemeente te Hoek, in Zeeuwsch-Vlaanderen, hoopt op den 29en September a. s. gedachtenis van zijn 50jarigen evangeliedienst te vieren. Van 183354 was hij predikant te Schore, op Zuid-Beveland, en sinds 1854 op zijne tegenwoordige standplaats. Op voordracht van den Minister van financiën heeft Z. M. de Koning subsidien uit 's Rijks daarvoor bestemde fondsen verleend o. a. aan de hervormde gemeente te Veere 4000, in de kosten der herstel ling van het kerkgebouw en den aankoop en de in richting van een huis tot pastorie, waartoe de Synode mede 4030 bijdraagt. Tot hoofdonderwijzeres aan de bewaar- en hand- werkschool der Christ. Geref. gemeente te Goes is benoemd mejuffrouw G. W. Oudijk, hulponderwijzeres te Rotterdam. (Het Zuiden.) Prof. Theod. Jorissen heeft bedankt voor het hem aangeboden professoraat te Leiden, ter vervanging van wijlen den hoogleeraar Dozy. Voor de lessen bij de burger-avondschool te Mid delburg hebben zich 81 jongelieden laten inschrijven, waarvan 26 zich aan het toelatingsexamen moesten onderwerpen; van deze werden 14 toegelaten en 12 afgewezen. Acht jongens, die de lagere school met eervol ontslag hadden verlaten, werden zonder examen aangenomen. De school wordt geopend met 69 leer lingen. (M. Ct.) In de weesinriohting te Neerbosch worden thans ruim 650 ouderlooze kinderen verzorgd. Ruim 600 weezen, die daar hunne opvoeding ontvingen, hebben de inrichting verlaten, en zijn het maatschappelijk leven ingetreden. Met het bouwen van het nieuwe weeshuis voor nog 100 kinderen is een begin gemaakt, en vóór den winter zal het nog gereed komen. Vele gaven worden dagelijks voor dat doel ontvangen. Zoo is o. a. door den heer Van 't Lindenhout, direc teur der weezeninrichting, ontvangen uit Amsterdam van iemand, die onbekend wenscht te blijven, eene som van 300, voor aankoop van ameublement voor het nieuwe weeshuis. De levensverzekering-maatschappij van het Ned. Onderw.-Genootschap telde op den len Augustus 11. 1311 contracten, verzekerd voor 2,003,019, tegen 50,182.92 jaarlijksche premie. Wegens den gunstigen toestand der maatschappij hebben commissarissen en directeuren besloten het maximum der verzekeringen op éen hoofd tot 8000 te verhoogen. - Door de ouders der 30 leerlingen, die voor de Fransche lessen aan de R. H. B. school te Venloo bedankt hebben, is een verzoekschrift aan den Minister gericht om den leeraar Péan te verplaatsen, opdat de kinderen ook van de lessen in de Fransche taal weder gebruik kunnen maken. Volgens een nadere beslissing der Pruisische regeering mogen thans alle groentendie van haar wortel ontdaan zijn, Pruisen weder ingevoerd worden, doch niets van vruchten, die in de aarde groeien of met wortel verkocht worden. In Westfalen, waar de varkensteelt van zoo groot gewicl t is voor de landbouwers, heerscht in sommige streken in liooge mate de varkensziekte, die ook aldaar als een erysipelas wordt beschouwd. Daar worden de door die ziekte aangestaste varkens voor de comsumptie afgekeurd, iets, wat, zooals bekend is, hier te lande niet plaats heeft. (N. R. Ct.) Kantongerecht te Goes. Heden werden de volgende vonnissen gewezen tegen C. W., K. W., P. C. v. M. en I. F. R., allen te Goes, beklaagd van het niet bijwonen der oefeningen met de brandspuit, ieder veroordeeld in eene geldboete van 2, sabs. 1 dag gev.straf. J. D. te 's-Gravenpolder, beklaagd van het niet nakomen van een reglement betreffende den toestand der wegen, tweemalen gepleegd, veroordeeld in twee geldboeten van 0.50 elk, subs. 2 dagen gev.straf voor elke boete. J. K. te Geersdijk, beklaagd van het, zonder daar- Uit het Engelsch. Op een schoonen zomerdag in het midden der zeven tiende eeuw kon men, in eene kamer, waar al het licht was buitengesloten, een van de droevigste voor vallen, die in het leven plaatshebben, aanschouwen; want daar lag een jong leven met den dood te wor stelen, dat nog alle aardsch geluk vóór zich had. Het gloeiende en verwrongen gelaat van het jonge meisje, dat op de met kant omzette kussens rustte en wier vingers stuipachtig aan de plooien van den in wanorde geraakten satijnen deken plukten, was in den vollen bloei en in de kracht van het leven door eene kwaad aardige koorts op het ziekbed geworpen. De kamer, waarin Eulalie De Montrecoeur lag, ver toonde al de pracht waardoor de eeuw van Lodewijk den Veertienden uitblonk. De kostbare behangsels aan de muren, de keurig beschilderde zoldering, de talrijke voorwerpen van uitgezocht bric-a-brac, zeldzame por seleinen vazen, Grieksche en Etrurische beeldjes, mees terstukken van Fransche en Italiaansche schilders en smaakvolle kleinigheden, door vrouwenhanden vervaar- toe uitgetergd te zijn, tegen iemand uiten van scheld woorden, veroordeeld in eene geldboete van 0,50, subs. 1 dag gev.straf. A. P., J. L. en L. F. T., allen te Klinge, beklaagd van het opzettelijk toebrengen van schade aan eens anders roerende eigendommen, ieder veroordeeld in eene geldboete van 7,50, subs. 3 dagen gev.straf. J. M. K. te Kwadendamme, beklaagd van het laten loopen van een kwaadaardig beest, veroordeeld in eene geldboete van 5, subs. 3 dagen gev.straf. A. A. te Kolijnsplaat, beklaagd van het laten loopen van vee op eens anders in den oogst staanden grond, veroordeeld in eene geldboete van 3, subs. 1 dag gev.straf. J. V., C. De M., J. V., C. R., J. S., P. y, d. W., II. V., M. P., W. K., J. SD. W., A. H., J. L., E. S., en C. P., allen te Kruininge, beklaagd van het gaan over eens anders grond bezet met rijpende vruchten, zonder daartoe eenig recht te hebben, ieder veroordeeld in eene geldboete van ƒ3, subs. 1 dag gev. straf. M. C., J. F. S., J. V., allen te Sandvliet, beklaagd van het bevisschen der Schelde zonder het vereischte consent, de eerste veroordeeld in eene geldboete van ƒ10, de tweede en derde ieder eene geldboete van ƒ4,50, subs. 2 dagen gev.straf voor elke boete. M. v. E., te Ierseke, beklaagd van het bevisschen der Schelde zonder het vereischte consent, veroordeeld in eene geldboete van ƒ10, subs 1 dag gev.straf. A. De G., te Goes, beklaagd van het beschadigen van beplantingen aan den weg te Goes, veroordeeld in eene i geldboete van ƒ3, subs. 3 dagen gev.straf. P. v. d. W., te Steenbergen en W. v. H., te Hille- gersberg, beklaagd van openbare dronkenschap, ieder veroordeeld in eene geldboete van f 1, subs. 1 dag gev.straf. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Door de Rechtbank zijn op heden (14 September 1883) bij vonnis veroordeeld M. H., 10 j., zonder beroep, te Ter-Neuzen J. G. H., 12 j., varensgezel te Zaamslag en J. J. J., lij., zon der beroep, te Ter-Neuzen, wegens diefstal, de le tot drie dagen gev.straf, de 2e en 3e ieder tot 15 dagen cel. F. H., 57 j., opkooper te Groede, wegens dronken schap bij herhaling, r.a vroegere veroordeeling, tot 21 dagen gev.straf, met bepaling dat hij in een rijkswerk inrichting zal worden geplaatst gedurende 3 maanden. H. V. d. H., 42 j., huisvrouw van M De B., te Ter-Neuzen, wegens mishandeling tot twee geldboeten elk van ƒ10. C. Van II., 22 j., werkman te Sas van Gend, wegens mishandeling tot 8 dagen cel. W. De V., 15 j., arbeider; F. L. L. R, 13 j., arbeider, en Th. J. De K., 11 j., zonder beroep, allen te Hoofdplaat, wegens feitelijke en gewelddadige aan randing der eerbaarheid, de le en 2e ieder tot 8 dagen cel en de 3e tot drie dagen cel. Het bericht van Conscience's dood heeft in geheel België een diepen indruk gemaakt. De dagbladen ver schenen allen in rouwrand en brachten in warme be woordingen hulde aan zijne nagedachtenis. De burge meester van Antwerpen heeft door aanplakking van het bericht op alle publieke plaatsen van de droevige gebeurtenis kennis gegeven aan de burgerij. Het lijk is gebalsemd en daarna gisteren voorloopig op het kerkhof van Elsene bijgezet Zondag a. s. zal het te Antwerpen op kosten dier stad met groote plechtigheid op het Kiel-kerkhof worden begraven. Conscience leed evenals de graaf van Chambord aan een maagkwaal en stierf daardoor als het ware door gebrek aan voedsel. Er zullen allerwege gelden worden ingezameld om op zijn graf een gedenkteeken opterichten. De verkoop der toegangskaarten tot het feest in het Park te Brussel, ten bate der slachtoffers van Java en Ischia, heeft 6367 fr. opgeleverd. Z. M. de Koning der Belgen heeft den president van de vereeniging, die het feest georganiseerd had, de som van duizend fr. laten ter hand stellen. Buitendien waren er vóór het feest een aantal kaar ten verkocht, zoodat men, na aftrek van alle onkosten eene netto opbrengst van ruim acht duizend fr. hoopt te verkrijgen. Er is sprake van dat Engeland tusschenbeiden zal komen in het geschil tusschen Frankrijk en China, met dien verstande, dat het Londensche Kabinet zich bereid zou hebben verklaard behulpzaam te zijn bij de vaststelling der nieuwe grenslijn van Tongkin en door de regeling der ondergeschikte en daarop betrekking hebbende quaesties, zoodra er omtrent de grondslagen der schikking overeenstemming tusschen Frankrijk en China zal verkregen zijn. Morgen komt de nationale vergadering van Bulgarije digd, maakten de kamer om strijd tot een ongeëven aard juweel, zelfs in verhouding tot de menigte prach tige vertrekken van het groote Parijsche hotel der Montrecoeurs. De oude man, die met gebogen hoofd aan het bed zijner dochter zat, zijne oogen met medelijden en tee- derheid gevestigd op het lieve, nu helaaszoo droevig veranderde gelaat, was een waar type van den ouden Franschen adel. De markies De Montrecoeur was in geen enkel opzicht een beminnelijk man; hij was trotsch en onbuigzaam, zooals het een soldaat en heer over verscheidene lijfeigenen betaamde; want wat was de arme Jacques Bonhomme, die de landerijen bebouwde of de bosschen van den markies bewaakte, anders dan een slaaf? wat waren zijne vrouw, zijne dochters anders dan het levende huisraad van hunnen leenheer Hij had weinig vertrouwen in iets menschelijks of goddelijks, zooals te verwachten was van zulk een rijk edelman uit dat tijdperk; hij bezat verscheidene on deugden en weinig deugden, maar die man bezat toch éene zuivere genegenheid, er was éene zachte plaats in zijn versteend hart te vinden en dat was zijne onbegrensde liefde voor zijne eenige dochter. Al wat de geneeskunst uit dien tijd vermocht, was gedaan of beproefd. Behalve de beroemdste Fransche doctoren, de lijfartsen van den koning zelfs niet uit gesloten, had men verscheidene kwakzalvers ontboden, bijeen, teneinde onder anderen ook te bespreken de conventie voor de aansluiting tusschen de Oostenrijksche, Servische, Bulgaarsche en Turksche grenzen en de con ventie met Rusland over de terugbetaling der kosten van het Russische bezettingsleger. Het valt te betwij felen of bij die gelegenheid de onwaardige houding van den minister Szobeleff ook ter sprake zal komen. Niets zou natuurlijker zijn dan eene breedvoerige en grondige bespreking van eene zaak, die alle gemoederen in Bulgarije vervultmaar waarschijnlijk zal de regeeringdie bijna uitsluitend uit Russen bestaat eene discussie over dit onderwerp afwijzen. De Spaansche gezant in Frankrijkhertog De Fer- nan Nunez, heeft zijn ontslag ontvangen. De reden van dit ontslag moet liggen in het voortdurend hei halen van de geruchten in de Spaansche bladen, dat Fernan Nunez, gewaarschuwd omtrent de plannen van Ruiz Zorilla, verzuimd zou hebben er zijne regeering van kennis te geven. De »Gaulois" verzekert echter, dat de Spaansche gezant zijne regeeriug tot in de kleinste bijzonderheden op de hoogte heeft gehouden van de kuiperijen van Ruiz Zorilla. De gezant zou zijn ontslag hebben ge nomen, omdat het ministerie Sagasta geen rekening had gehouden met zijne raadgevingen en daardoor den toestand steeds erger liet worden. De oproerige bewegingen te Canton in Chinaheb ben gelukkig slechts materiëele schade en geen verlies van menschenlevens veroorzaakt. Toch is het feit van beteekenis, als een bewijs voor de verbittering, die ten gevolge der laatste gebeurtenissen onder de inland- sche bevolking in China heerscht. Dat de Chineesche troepen vijf uren lang wachtten, eer zij aan de bui tensporigheden van het volk paal en perk stelden, bewijst daarenboven, dat de regeering van het He- melsche Rijk de uiting van den volkshaat niet zeer euvel opnam. Uit Zuid-Afrika komt de tijding, dat te Heidelberg den 24en Juli is overleden de heer Heinrich Julius Ueckermann, een man, waaraan niet alleen dat dorp maar geheel de Transvaalsche republiek veel verschul digd is. Ten tijde der regeering van den president M. W. Pretorius was hij jaren achtereen lid en voor zitter van den volksraad. In die betrekking was hij werkzaam met zijne volle kracht, en bezat in groote mate het vertrouwen van zijne medeleden. Vooral in finaneiëele zaken werd zijne hulp gewaardeerd, ter wijl in alles zijn streven zichtbaar was om het waar achtig welzijn van zijn aangenomen vaderland te bevorderen. Een groot aantal Boeren zijn uit Zoeloeland getrok ken om Cetewayo hulp te bieden. Wolfertsdijk. De gemeente-veldwachter Jacobus De Bakker alhier, die den 18 September 1863 zijne functie in die gemeente aanvaardde, hoopt Dins dag a. s. zijn 20jarigen dienst als zoodanig te herdenken. Wemeldinge. Aan het door ons handboogschutters gezelschap ïSt. Andries" uitgeschreven concours werd Woensdag deelgenomen door »de drie Korenbloemkens" van Kruininge met 4, door «de Pauw" van Biezelinge met 7, door Jacoba van Beijeren" van Goes met 3, door «Oefening en uitspanning" van Hansweerd met 1, door het gilde van Wolfertsdijk met 9 en door dat van Ierseke met 2 leden, met de onze te zamen 32 schutters Na harden kampstrijd werd de eerste .prijs behaald door den heer Huf kens van Jacob a van Beijeren" en de tweede, ook na kampen, door den heer Bouwens van »de 3 Korenbloemkens". Begunstigd door het heerlijkste weder en dank zij den echt kameraadschappelijken geest, liep alles tot al ler genoegen af. De oudste ingezetene dezer gemeente, drager van het zilveren kruis van Waterloo, de heer G. Verburg, is gisteren op bijna 93jarigen ouderdom overleden. Hansweerd. Gisteren heeft men met behulp van twee ledige aakschepen, onder begunstiging van kalm en goed weder, het tusschen den 2ea en 3en dukdalf bij den Oosthavendam in het kanaal alhier gezonken aakschip »de Petronella" met lading kolen zoover kunnen lich ten, dat het tusschen die twee schepen in vlot water kan drijven, hangende in kettingen. Men zou het nog den afgeloopen nacht op de slikken van het aan het ka naal grenzende poldertje trachten te brengen en na los sing der lading het schip zoover repareeren, dat het naar de werf kan gesleept worden. Borsele. Door eene toevallige omstandigheid werd Woensdagnamiddag alhier een menschenleven gered. Een werkman was bezig een regenbak waterdicht te maken, waarbij hij briquetten gebruikte voor het sa menstellen van een geheim reparatiemiddel, benevens een petroleumlamp om den bak te verlichten. Toen men den man iets wilde vragen werd geen spraak meer vernomen en, bij het nederdalen in den bak, waarvan de groote stad wemelde. Ieder, zonder uit zondering, hetzij hij een wettig sangrado of een be- dfiegelijk artsenijmenger was, had bedenkelijk het hoofd geschud en zich, van zijne onmacht bewust, teruggetrokken. Na langen tijd aldus gezeten 'te hebben werd de markies zoo zeer overstelpt door droefheid, dat hij de doodstrekken op het gelaat van zijn geliefd kind niet langer kon aanzien, dat hij niet langer kon luisteren naar de onsamenhangende woorden die van de bleeke lippen van het meisje vloeiden en nog droeviger waren om aan te hooren dan de wartaal van een krankzin nige. Hij begaf zich naar de beeldengalerij en liep met zenuwachtige en onzekere stappen den gepolijsten vloer op en neer tusschen de dubbele rijen portretten zijner voorouders. De deur werd geopend en, het rijke voorhangsel op zijde schuivende, stond een jonge man in eerbiedige houding voor den door smart gebogen vader. Het was Roger Deschamps, zijn secretaris. «Mijnheer de Markies", sprak bij op zachten toon, «mag ik een oogenblik gehoor verzoeken?" «Een andermaal Roger", antwoordde de oude edelman, hem met een vastberaden hoofdschudden afwijzende, «ik kan mij op het oogenblik met geene zaken bezighouden". Vergeef mij mijnheer de markies, het betreft geene bevonden dat hij in geheel bewusteloozen toestand verkeerde, zoodat hij hoogstwaarschijnlijk binnen wei nige oogenblik ken in den bak zoa gestorven zijn. Boven gebracht kreeg hij in de vrije lucht bij aan wending van alcohol weldra zijn bewustzijn terug. Middelburg. Behalve de werklieden van de ge meentelijke gasfabriek en die van de olieslagerij van de heeren Spoors Sprenger, zullen ook eenige stads- werklieden, voor rekening der gemeente, een bezoek brengen aan de Amsterdamsche tentoonstelling. Nog deelt men ons imede, dat eenige werklieden van den bekenden industrieel, den heer L. Vogel Jz., voor zijne rekening Zondag a s. met hetzelfde doel van den pleziertrein zullen gebruik maken. Gisteren is in het Schuttershof te Middelburg door de Botanische Tuinbouwvereeniging ter bezichti ging gesteld eene uitmuntende verzameling van boom vruchten uit Walchei en, bestemd voor de tentoonstelling te Amsterdam. Zij bestaat uit ruim 200 verschillende soorten van appelen en even zooveel soorten van peren, alle prachtexemplaren. Heden worden ze naar Amster dam verzonden. In de gevangenis te Middelburg bevond zich dezer dagen de in het politieblad gesignaleerde persoon Ber- Amet Mohamet, oud 55 jaar, geboren te Suez (Afrika) en dezer dagen ontslagen uit het Fransche werkhuis te Saint Tol. Vrijdag jl. werd hij aan den Margarethapolder ge vonden en over de grenzen gezet, als zijnde zonder middel van bestaan en geld. Inde vorige maand was hij ook te Sluis, Aardenburg, Oostburg enz. wegens landlooperij over de grenzen gezet. Te Sas van Gend werd hij nu opnieuw gearresteerd. Volgens de M. Ct. is hij Woensdag per mailboot Zeeland naar Engeland gebracht. Woensdag viel een jongen in het Marinedok te Vlissingen. Een matroos van een aan de overzijde liggenden loodskotter, bezig met zijn vaartuig buiten boord schoon te maken, het gespartel van den knaap bemerkende, haastte zich met de jol den drenkeling te hulp te komen. Nauwelijks had hij dezen opge- vischt, of aan den tegenovergestelden kant viel er een andere jongen in het water en de man had niet anders te doen dan naar de overzijde te varen, waar hij ook dezen spoedig te pakken had. Bij de ontgravingen, die het gevolg zijn van den nieuw te maken spuiboezem, buiten de voormalige Duinpoort te Vlissingen. werd een stuk geschut (8pon- der) gevonden, waarop het jaartal 1734 vermeld staat, benevens eene porseleinen vaas. Als een bijzonderheid kan worden meegedeeld, dat bij eene familie te Breda dezer dagen drie dienst boden den dag mochten herdenken van hun ruim 35-jarigen diensttijd in hetzelfde gezin. Met hun drieën hadden zij de familie 110 jaren gediend. Vóór enkele dagen werd bij de justitie te Breda aangifte gedaan, dat van een cadet der Koninkl. Milit. academie in den nacht van 4 op 5 dezer een gouden horloge met dito ketting is ontvreemd. Een 76jarig grijsaard is te Amsterdam door de tram overredenhij overleed kort daarna. In de vorige week had te Geldermalsen een zeer groote, zwarte Newfoundlandsche hond, die eerstdaags haar geslacht zou vermeerderen, zonder dat de eigenaar er iets van wist een diep gat aan de zijde van een dijk gegraven, met nog eenige loopgraven bovendien. Dinsdagavond kwam het dier niet thuis. De twee volgende dagen en drie nachten bleef de hond eveneens weg, en eerst Vrijdagochtend vroeg meenden de huisgenooten een jammerend gekreun te hooren. Men begaf zich in de richting van waar het kwam vond de uitgegraven aarde en zand en ver nam duidelijk de stem van den hond. Wat was ge beurd De loopgraaf was ingestort, terwijl de hond in het uitgegraven hol was. Schoppen werden spoedig gehaald, en binnen vijf minuten was de hond, die zich zelf levend begraven had, verlost door zijn meester. Een vreeselijk ongeval had dezer dagen plaats in de onmiddellijke nabijheid van Sittard, op het zoo genaamde Stadbroek. Twee kinderen, een jongetje van negen en een meisje van 13 jaar, speelden te zamen in een weide en liepen elkaar na om een noot. Het meisje had daarbij een mestvork in de hand en trof daarmede het jongetje zoo ongelukkig in den slaap van het hoofd, dat het arme kind onmiddellijk bewusteloos neerzeeg en er geen hoop op herstel is. De Fancy-fair voor Anjer en andere geteisterde plaatsen op Java, op het terrein der tentoonstelling te Amsterdam, is verzekerd. Een commissie heeft zich gevormd en ter behoorlijke uitvoering van het plan in sub-commissies verdeeld. Eere-voorzitter is mr. zaken. Integendeel het is over de ziekte van freule Eulalie, dat ik u wensch te spreken." De markies maakte eene wanhopende beweging. »Wat kan daarvan nog gezegd, wat er nog aan gedaan worden" riep hij uit. »'s Konings lijfartsen geven zelfs geen hoop meer." «Luister naar mij, mijnheer de markies", zeidede jonge man ernstig. »Er woont hier ia Parijs in eene duistere straat een kundig geneesheer, een Engelsch- man. Hij is arm en maar weinig gezien, want hij werkt niet met dezelfde middelen als zijne collega's. Ik heb gehoord dat hij geen vertrouwen stelt in het aderlaten en het aftreksel van slakken, noch zelfs in het poeder van gedroogde padden of in het wonder- water. Toch zegt men dat hij onder de armen, die hij helpt, zonder eenig vooruitzicht op belooning, reeds honderden van den rand des grafs heeft gered. Ik bid u, mijnheer de markies, laat deze kans niet voor bijgaan, hoe klein zij ook moge schijnen". «Stil Roger! Waar Clément Nodier heeft gefaald, welke hoop bestaat daar nog op een onbekenden kwak zalver? Doch, laat er om den man gezonden worden, hoewel het te vergeefsch, geheel te vergeefsch is! Eulalie, mijn dierbaar kind, ik moet u voor altijd verliezen" En ondanks zichzelven voegde de oude man erbij«Genadige Hemelheb medelijden met mij". (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1883 | | pagina 2