1883. N°. 109. Zaterdag 15 September. 70ste jaargang. Ramp in Indië. Begrooting der gemeente Goes voor 1884. GOME De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. in ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ots. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. De collecte, heden gehouden, heeft opgebracht de som van Honderd vier en veertig gulden vijftig cents. De ondergeteekenden blijven volgaarne bereid tot ont vangst der giften, die nog tot leniging der ontzettende ramp ia onze overzeesche gewesten mochten worden afgezonderd Goes, den 13 September 1883. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 14 September 1883. De volgende oproeping is gedaan door het Utrechtsch feestcomité tot ontvangst van onze terug gekeerde Poolreizigers Hulde aan de Nederlandsche Poolexpeditie. Het comité tot feestelijke ontvangst van de terug gekeerde leden der Noordpoolexpeditie noodigt alle belangstellenden uit tot deelneming aan de feestviering op Zaterdag 29 September a. s. Het feest zal bestaan in een feestmaal in het Park »Tivoli," voorafgegaan door een matinee. De kosten, met inbegrip van een halve flesch wijn, zullen tien galden bedragen. Hundie aan dit feest wenschen deel te nemen wordt beleefdelijk verzocht zich aan te melden, uiterlijk tot 24 Septemberbij den heer postdirecteur of hij den heer G. De Bruijnesecretaris van het comité Oosterstraat te Utrecht. In de Woensdag gehouden zitting der kamer voor burgerlijke zaken der arrondissements-rechtbank te Middelburg werd door den voorzitter jlir. rnr. A. Van Reigersberg Versluijs hulde gebracht aan de na gedachtenis van het onlangs overleden lid der balie, mr. J. H. De Laat de Kanter. De president zeide het volgende: Mijne heeren 1 Alvorens overtegaan tot het behan delen der zaken op deze terechtzitting, de eerste die ik, na de hervatting onzer werkzaamheden, weder het voorrecht heb te presideeren, wensch ik een woord te wijden aan de nagedachtenis van mr. Jean Henri De Laat de Kanter en het leedgevoel uittespreken, dat zoo wel mij als de gelieele rechtbank vervult door het afster ven van dat hooggeachte lid der MiddelVurgsche balie. Slechts in die betrekking heb ik het voorrecht gehad den overledene te kennen en, tot mijn leedwezen, eerst sedert weinige jaren, maar toch heb ik hem lang genoeg werkzaam gezien in en buiten deze rechtszaal, om te kunnen getuigen, dat hij uitmuntte door scherp zinnigheid, door rechtskennis, door toewijding aan de hem toevertrouwde belangen, door ongekende werk kracht en niet het minst door onkreukbare eerlijkheid. Mijne heeren, leden der Middelburgsche balie! Gij hebt door het overlijden van uwen ouderen confrère een ontzaggelijk groot verlies geledenHebt ge met hem aan uwe zijde gestreden, wat een krachtigen steun, hebt ge tegenover hem strijd gevoerd, wat een prikkel hadt ge om al uwe kunde en scherpzinnigheid aante- wenden tegenover dien krachtigen tegenstander! Aan elke zaak toch, die hij behandelde, wijdde hij al zijne kunde, al zijne krachtennooit liet hij iets onbeproefd, wat hij meende, dat in het belang kon zijn zijner cliënten. Zijne schrifturen waren puntig van stijl en onberispelijk van vorm. De Kanter was in éen woord een model van een praktizijr., en ik durf den jongeren onder u gerustelijk aanbevelen hem na te volgen, en zoodoende de goede traditiën uwer balie in eere te houden. Ook voor deze rechtbank is het heengaan van mr. De Kanter een zeer groot verlies. Hoe krachtiger, kundiger, eerlijker balie, hoe meer kans op eene goede rechtsbedeeling. Ik behoef het hier wel niet uiteen te zetten hoezeer de rechtspraak ter civiele beheerscht wordt door den arbeid der praktizijns hoe van hun helderen blik, van hun juiste voorstelling, van hun doelmatig gebruikmaken van de ten dienste staande middelen de uitslag der zaken voor een groot deel afhangt en hoezeer hunne grondige en heldere toelichting bevorderlijk kan zijn aan de juistheid van de overwegingen des rechters, Mr. De Kanter muntte uit zoowel in de juiste wijze, waarop hij de zaken aanving, als ze verder behandelde en ze toelichtte, zoo wat het feitelijke als het rechts kundige betrof. Wij zullen helaasniet meer aan den arbeid zien den man, wiens werkkracht men niet kon nalaten te bewonderen. De plaats, die hij ledig heeft gelaten, zal niet licht vervuld worden. Maar zeker zal mr. De Kanter niet overtroffen wor den in eerlijkheid, degelijkheid, toewijding aan de be langen, die hem waren toevertrouwd. Zijn naam zal in eere gehouden worden bij dit college, waar hij, hoewel slechts korten tijd, zijne gewichtige betrekking vervulde. En zijn beeld zal allen, zoowel die met hem werkten als die hem zagen werken, voor den geest blijven, als dat van een buitengewoon kundig, ijverig en braaf praktizijn." De heer mr. W. A. Van Hoek beantwoordde deze toespraak als volgt Edelachtbare heer, voorzitter dezer Rechtbank 1 Uwe woorden, namens dit geacht rechtscollege, ge wijd aan de nagedachtenis van onzen diep betreurden confrère, waardeert de balie ten hoogste. Bij afwezigheid van den deken der orde worde u daarvoor door mij dank gezegd. De balie betreurt in het geleden verlies dat van een man, wiens krachtige persoonlijkheid eerbied en waardeering afdwong. In scherpe lijnen teekende die persoonlijkheid zich af en waar zij zich deed gelden maakte zij indruk; men gevoelde dat daar iemand optrad die «wist wat hij wilde." Als advocaat mocht mr. De Laat De Kanter zich verheugen in veler vertrouwen. En dat terecht! want als hij zich met eene zaak wilde belasten, dan kon men verzekerd zijn dat die zaak door hem zou worden behandeld met algeheele toewijding, met een benijdenswaardig talent en met groote scherpzinnigheid. Voerde hij in deze pleitzaal het woord, dan droegen zijne doorwrochte pleidooien de onmisbare blijken van de vrucht te zijn eener wel doordachte, diep gevoelde juridieke overtuiging. Zoo zal de nagedachtenis van onzen kundigen en hoogge- achten De Laat De Kanter voortdurend in eere blijven. In menig opzicht vinde zijn voorbeeld onder ons, leden der balie, steeds navolging Behalve de leden der balie, waren de vice-president en de rechters, benevens de leden van het parket en de substituut-griffier bij deze plechtigheid tegenwoordig. (M. Ct.) De Minister van marine geeft kennis, dat gisteren van den commandant der zeemacht te Batavia het volgende telegram is ontvangen «Vaarwaters Straat Sunda veilig, uitgenomen tus- schen Krakatau en Sebessie. Vierde punt krijgt spoe dig liulplicht. De Koning en de Koningin hebben f 5000 ge schonken ten behoeve der noodlijdenden op Java, ter wijl bij Z. K. H. Prins Alexander der Nederlanden, Prins van Oranje, is ingekomen, voor hetzelfde doel., van H. K. H. de Groot-Hertogin van Saksen, Prinses der Nederlanden, te Weimar, eene som van 3000 In de gisteren gehouden vergadering der sub commissie te Rotterdam voor de ramp in Nederl.- lndie bleek, dat reeds aan inschrijvingen was verza meld een bedrag van 16,750, welke gelden zoo spoe dig mogelijk bij den penningmeester der hoofdcom missie zullen worden gestort. Uitvoerige opgaven der inschrijvingen volgen, terwijl de commissie met hare werkzaamheden ijverig voortgaat. Naar het Haagsche «Dagblad" verneemt, is door den Gouverneur van de Straits Settlements de aan zienlijke som van 26,000 dollars ter beschikking ge steld van den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië, ten behoeve der noodlijdenden in Bantam en de Lampongs. Bij den burgemeester van Amsterdam is namens de heeren Chandon Cie, succ. de Moët en Chandon te Epernay, ƒ2500 gestort voor de slachtoffers der ramp in Oost-Indië. Door bemiddeling van de Nederlandsche Handel maatschappij is tot heden f 86,000 overgemaakt aan de plaatselijke commissie te Batavia, voor de ramp op Java. Blijkens verslag van het comité te Batavia tot ondersteuning van de nagelatene betrekkingen der om gekomenen bij het vergaan van de «Adder" is het aanzienlijk bedrag van f 14,800 uit Nederlandsch- Indië overgemaaktwaarvan door bemiddeling der civiele autoriteiten en aan afzonderlijke giften is ont vangen f 8194,45, van het Indische leger f 2782,45 en van de Marine f 3823,10. Ter aanvulling van ons bericht betreffende de belastingplannen der Regeering kunnen wij nog mede- deelen, dat een invoerrecht op het graan van ƒ1,50 per last zal worden voorgesteld. (Vad.) De opbrengst van 's Rijks middelen over de maand Aug. jl. beliep f8,770,788,51 tegen f8,953,966,55 in dezelfde maand van het vorig jaar. Gedurende de eerste acht maanden dezes jaars waren f 65,742,800,28% tegen f 66,882,623,01% in gelijk tijdvak van 1882. De raming over acht maanden bedroeg f69,279,449,52. Aan den ex-gouverneur van Atjeh Pruijs Van der Hoeven heeft de regeering een pensioen van f 6900 's jaars verleend. Aan Z. M. den Koning is, naar men meldt, het verzoek gericht om den dag t-) bepalen voor de ont hulling van het standbeeld van graaf Jan Van Nassau, te Utrecht, waarbij men HH MM. hoopt tegenwoordig te zien. Naar de N. R Ct. verneemtbestaat er alle kans, dat Z. M. de Koning de wedrennen te Clingen- daal Zaterdag a. s. zal bijwonen. Namens de Fransche regeering is aan H. M. de Koningin een prachtig koffie-servies van Sèvre-porselein aangeboden. H. M. heeft met de meeste welwillend heid dit geschenk aanvaard. Kolijnsplaat. De drie ziukstukken, voor den polder Nieuw-Noord-Beveland bestemd, zijn van hier met een sleepbootje naar genoemden polder vervoerd en suc cessievelijk Maandag, Dinsdag en Woensdag 11. gezonken. Na wat tegenspoed aanvankelijk met 't eerste stuk sedert 27 Aug. was men toch verscheidene malen in touw om 't te laten zinken hebben de aannemer, de heer C. Roskam van Sliedrecht, en het dijksbestuur van den bedreigden polder de satisfactie, dat onder de gunstigste omstandigheden de stukken (in eigen lijken zin) zijn te gronde gegaan. Mogen de 45000, daaraan besteed, nut stichten voor Oud- en Nieuw- Noord-Beveland lleinkenszaud. Donderdag was het de dag waarop onze nieuwe burgemeester, de heer B. Vermande, zou worden geïnstalleerd. Het geheele dorp was in feest dos getooider waren tien eerepoorten opgericht, behalve de kleinerevan huis tot huis zag men de driekleur wapperen, terwijl de meeste huizen met groen en bloemen waren versierd, en er in de nabijheid van het gemeentehuis een versierde estrade was op gericht voor liet Fanfare-gezelschap «Prins Hendrik". Voorts was er een eerewacht georganiseerd van 88 ruiters, waarover dhr. G Nagelkerke het commando voerdede wacht was gesplitst in twee afdeelingen, waarvan de eerste werd gecommandeerd door dhr. P. De Vos, die als vaandrig bij zich had dhr. J. Boonman. Te drie uren stonden deze geschaard aan het station 's-Ileer Arendskerke met drie rijtuigen, waarin de leden van den gemeenteraad en een vijftal meisjes waren gezeten. Te 3 u. 7 m zou de burgemeester, die naar Middel burg was geweest om beëedigd te worden, met den trein aankomen. Door de wethouders en de leden van den raad werd de burgemeester op hartelijke wijze gecomplimenteerd en ook daarna door mej. II. Ver mande, die hem met een toepasselijken gelukwensch een bloemruiker aanbood. De burgemeester werd daarna door den commandant der eerewacht gelukgewenscht, waarna de stoet zich naar deze gemeente in beweging stelde. Aan de eerste eerepoort hadden zich geschaar d de feestcommissie met hunnen voorzitter den heer J. Stoel, de handboogschutterij «Soranus" met haren voorzitter, den lieer J. v. d. Dries, de werkmansver- eeniging en het fanfare-gezelschap «Prins Hendrik". Eene ontelbare menigte stond reikhalzend de komst van den jubilaris aftewachten. Te circa 4 uren be gonnen de klokken te luiden ten teeken, dat de stoet nabij wa-\ De heer J. Stoel verwelkomde den nieu wen burgemeester en wenschte hem ook namens de feestcommissie liaitelijk geluk, waarna ook de heeren J. v. d. Dries en J. Rijk, directeur van «Prins Hen drik", toespraken hielden, die allen hartelijk door den heer Vermande werden beantwoord. Daarop liet de mu ziek zich hooren, en trok de stoet door de dorpsstraat. De burgemeester was blijkbaar aangedaan bij het aan schouwen van de versieringen en de geestdrift, die zich luid openbaarde. Op eenigen afstand van het ge meentehuis kwam ZEd. uit het rijtuig, waar vier meisjes gereed stonden ZEd. en den door hem te volgen weg met bloemen te bestrooien. In het gemeentehuis vereenigden zich de leden van den gemeenttraad, benevens dhr. I. Karseboom notaris, de ontvanger Wichers en meer anderen om ZEd. hunne opwachting te maken, waarna hij den komman- dant, der eerewacht, den voorzitter der feestcommis sie, den voorzitter van «Soranus" en den directeur van «Prins Hendrik" bedankte voor de eer hem bewezen. Er werden nog een paar muziekstukken uitgevoerd en al len vertrokken in de beste orde, terwijl luide hoera's zich deden hooren. Daarna werd ZEd. geïnstalleerd waarbij hartelijke toespraken werden gehouden. Na den ailoop hiervan begaf de heer Vermande zich naar de versierde school, alwaar de kinderen der onderschei dene klassen hem liederen toezongen. Te circa zes uren werd door de leden van den Raad aan ZEd. een diner van negen couverts aangeboden, waar menige toast werd uitgesproken, terwijl de muziek zich intus- schen op de estrade liet hooren. De eerewacht, de feestcommissie en de verdere cor- poratiën werden inmiddels in de herbergen ruim op wijn onthaald. De feestvreugde was algemeen, en des avonds waren de eerepoorten, de muziek-estrade en de meeste woningen geïllumineerd. Het heerlijke weder bracht veel bij tot het welslagen van een en ander, zoodat men feest vierde tot drie uren des morgens. De armen werden ruimschoots met brood bedeeld, terwijl heden den schoolkinderen een feestje zal wor den bereid. Aan deze begrooting, zooals zij den Raad is aange boden, ontleenen wij de volgende cijfers: UITGAVEN. Hoofdstuk I. Huishoudelijk bestuur 9455,50. Dit bedrag is 40 minder dan voor 1883 is toe gestaan, hoofdzakelijk door bezuiniging der kleine uit gaven en van advertentiekosten, terwijl de zegelkosten van registers en stukken iets hooger zijn geraamd. Hoofdstuk II. Kosten betrekking hebbende op plaat selijke belastingen 1578, Tegenover eene hoogere raming van 305 voor aan deel der gemeente in de kwade posten der rijks per- soneele belasting staat eene verminderde raming van ƒ10 voor vervolgingskosten en van ƒ50 voor terug gaaf van belastingen. Hoofdst. III. Kosten van openbare werken ƒ12193,50 tegen 13075.26% in 1883. In 1883 werd besteed 1476,26% voor de nieuwe los- en ligplaats der boomen, terwijl voor 1884 wordt uitgetrokken ƒ500 voor den aanleg tot plantsoen. Hoofdstuk IV. Kosten van verhuurde eigendommen 494,50. Deze kosten zijn 281 lager geraamd dan voor 1883, doordat minder onderhoud wordt tegemoet gezien. Hoofdstuk V. Kosten van politie, schutterij, brand weer en straatverlichting 9382,78. Ongeveer gelijk aan het bedrag, dat op de begroo ting voor 1883 gevonden wordt. Wel is voor kleeding der politie ƒ100 meer uitgetrokken, omdat overjassen voor de agenten zullen moeten worden aangeschaft, maar de verlichting, denkt men, zal nu 100 minder kosten, tengevolge van nauwkeuriger berekening van den stand der maan. Hoofdstuk VI. Kosten van den geneeskundigen dienst en het armwezen 6881,07%. Hiervan is op de begrooting voor 1883 uitgetrokken 5908,84. Het meerder bedrag wordt veroorzaakt door een hooger subsidie aan het Gasthuis en meerdere verpleegkosten van krankzinnigen, tengevolge van op name van lijders in het St. Joris Gasthuis te Delft. Hoofdstuk VII. Kosten van onderwijs 49501,67%. Van dit bedrag wordt ingenomen 28224 voor middelbaar onderwijs tegen 27607 voor 1883, tpn- gevolge van de benoeming van een tweeden leeraar in de wiskunde aan de meisjesschool en meerdere kosten van onderhoud der gebouwen; voor het lager onderwijs 19127,67% tegen 19866 voor 1883, tengevolge van minder kosten voor onderhoud der gebouwen en meubelen; voor de bewaarschool 1750 tegen 2000 voor 1883, tengevolge van minder onder houd van het gebouw enz; en ƒ400 voor de ambachts school, gelijk aan het voor het 1883 uitgetrokken bedrag. Hoofdstuk VIII. Renten en aflossingen van geld leningen 7190,18. Ongeveer 200 minder dan voor 1883, tengevolge van aflossing. Hoofdstuk IX. Andere uitgaven f 1628,64 tegen 2578,64, tengevolge van de nieuwe verpachting der inzameling van faecaliën, waarbij de inzameling van den beer ten laste van den pachter komt. Hoofdstuk X. Onvoorziene uitgaven 841,86%. Sluitpost der begrooting. ONTVANGSTEN. Hoofdstuk I. Ontvangsten wegens vroegere diensten 3489,06%. Het goed slot der rekening over 1881 bedraagt 3381,97. Voorts is gepreleveerd op het goed slot der rekening over 1883 107.09 volgens voorschrift van Gedep. Staten, omdat in gemeld jaar dit bedrag te veel is ontvangen als voorschot der bijdrage van het Rijk in de kosten van het lager onderwijs.. Hoofdstuk II. Inkomsten van gemeente eigendommen en bezittingen 5492,44%. Ongeveer 70 meer dan voor 1883, ten gevolge van uitgifte van gronden in huur en erfpacht. Hoofdstuk III. Belastingen en heffingen 44855 tegen 44675 voor 1883. Het hoogere bedrag vindt zijne oorzaak in meerdere opbrengst der opcenten op de rijksbelastingen, der begrafenisrechten en van de vergunningen voor de Uit oefening van den kleinhandel in sterkedrank. Hoof Istuk IV. Inkomsten van verschillenden aard en toevallige baten 44811,20%. Voor 1883 geraamd op 47274,80. Verminderd zijn: de vergoeding van bet rijk voor de kosten van het lager onderwijsde opbrengst der haardasch, vuilnis en beer, terwijl geen teruggave van een gedeelte van het fondkapitaal der bar.k van leening te voorzien is. Vermeerderd zijn de uitkeering door het rijk van de 4/5 gedeelten der personeele belasting, de bijdragen in de kosten der ver pleging van krankzinnigen, en de boeten wegens over treding van plaatselijke verordeningen. Hoofdstuk V. Buitengewone ontvangsten 500. Op de begrootiog vooi 1883 is dit hoofdstuk uit- gitrjkken voor rn. morie.

Goessche Courant | 1883 | | pagina 1