Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Kunst, Wetenschap en Letteren. Bultenlandsch Overzicht. Overzicht van den stand der koersen. Het bestuur onder leiding van ds. Crull deelde des avonds de prijzen aan de bekroonden uit met een toe passelijk woord. Te 's-Hertogenbosch is heden gekozen tot lid der Tweede Kamer rar. A. F. Vos De Wael. De gemeenteraad van Vlissingen heeft in zijne vergadering van Maandagavond aan het dagelijksch bestuur dier gemeente een crediet van f 16000 toe gestaan tot het doen afgraven van een gedeelte van den vestingwalten behoeve van den bouw van drie woningen door den heer W. F. Van Riet alhier, nadat hem op zijn verzoek voor dien bouw 260 Ma grond achter den Nieuwen Weg, tegen f 2,50 per M1., was afgestaan. Tot de le klasse van afd. B der Rijkslandbouw- scheol is o. a. toegelaten J. G. J. Kakebeeke ttf Goes. Bij kon. besluit is A. O. J. Schindler, thans controleur der dir. bel., invoerr. en acc. te Leiden (le afdeeling) benoemd tot referendaris bij het Depart, van financiën. Eervol ontslag verleen 1 als 2en luitenant bij de dd. schutterij te Vlissingen aan C. R. C. Wibaut en als zoodanig benoemd J. W. Fransen Van de Putte, thans 2e luit. a la suite. De Belgische »Moniteur" meldt de benoeming van den heer Jules baron d'Anethan tot gezantschaps attaché. De zoon van Belgie's gezant aan ons hof zal voor- loopig bij de legatie te 's-Hage geplaatst worden. Gedep. Staten van Noord-Brabant hebben af wijzend beschikt op het bezwaarschrift van den heer J. De Booij te Breda. Zooals vroeger is meegedeeld, beweerde de heer De Booij, dat ten onrechte eene verkiezing te zijner vervanging als lid van den raad der gemeente Breda was uitgeschreven, op grond dat hij wel in staat van faillissement had verkeerd, maar reeds gerehabiliteerd was vóór de nieuwe verkiezing plaats had. De provinciale Watersnoodcommissie in Noord- Brabant heeft verslag uitgebracht omtrent hare ver richtingen van 13 Januari tot 15 Augustus 1883, naar aanleiding der overstrooming, die in de eerste dagen van dit jaar een deel der provincie teisterde. In overleg met het hoofdbestuur was de verleende onderstand vcor het meerendeel slechts als eene voor- loopige hulpverstrekking te beschouwen. In enkele bijzondere, d. i. op zich zelf staande ge vallen, heeft de commissie geen bezwaar gezien de voorziening eenigszins verder uittestrekken, door na melijk hulp te verleenen tot het weder bewoonbaar maken van woningen, die door het water geheel of gedeeltelijk verwoest waren, of het weder aankoopen van een stuk vee, waar dit, als gevolg van het in 't water staan, was gestorven, en het gemis daarvan den kleinen boer onvermijdelijk tot den bedelstaf zou hebben gebracht. Aan middelen tot hnlpverstrekking ontbrak het de commissie niet. Door tusschenkomst van 's Ko- nings commissaris werden van 11. K. H. mevrouw de prinses Hendrik der Nederlanden twee kisten met kleederen en mondbehoeften ontvangen. Het hoofd bestuur der algemeene vereenigde commissie tot leni ging van rampen door watersnood te Amsterdam zond op de eerste aanvrage f 10,000, waarvan f 8,499,22 is uitgegeventerwijl in verschillende gemeenten de op de roepstem van 's Konings commissaris gevormde plaatselijke commissiën door particuliere bijdragen in staat waren gesteld voor een groot deel in de dade lijke behoeften te voorzien. Het verslag eindigt met den wensch, dat de verleg ging van den Maasmond spoedig voltooid moge zijn en daarmede voor altijd een einde gemaakt aan wa terrampen als waardoor Noord-Brabant en een aan zienlijk deel van hare nijvere bevolking tot dusverre zoo herhaaldelijk en zoo vreeselijk werden geteisterd. De inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht heeft verklaard, dat de pokken niet meer epidemisch te Rotterdam heerschen. Naar wij vernemen, zal de uitslag der bekro ningen, toegekend aan inzenders op de Internationale Koloniale Tentoonstelling te Amsterdam, worden mede gedeeld in een op aanstaanden Zat- rdag te houden ver gadering van den Raad der Jury, welke ook door heeren Ministers zal worden bijgewoond. (Dagbl Zondagmorgen vertrokken van Rotterdam per Maasstroom een twintigtal landverhuizers naar Trans vaal. De heer J. H. Janson vergezelt hen en heeft met loffelijke onbaatzuchtigheid de leiding op zich genomen van deze eerste voortrekkers, die in Trans vaal de plaats zullen bereiden voor de Nederlandsche nederzetting en voor vrouwen en kinderen, die in Fe bruari zullen volgen, en wie weet voor hoevelen nog daarna. (N. R. Ct.) O.-Indië. Benoemd tot pres. van den raad van just. te Soerabaja de off. van just, bij den raad van just, te Batavia mr. J. C. Mulock Houwer. Onder leiding van het provinciaal college van toezicht op het beheer der kerkelijke goederen en fond sen van de hervormde gemeenten in Zeeland werd Maandag te Middelburg eene vergadering gehouden van afgevaardigden door kerkvoogden en notabelen der hervormde gemeenten in Zeeland Deze vergadering, eerst bijgewoond door 45 afgevaardigden die 65 stem men uitbrachten en later door 64 met 66 stemmen, had ten doel het voorzien in de gewone vacatures, die in het provinciaal college van toezicht met I Jan. ■1884 zullen ontstaan door de aftreding van de heeren J. P. I. Buteux, M. Mazure en mr. Ph. J. Callenfels en in de buitengewone vacature, ontstaan door het vertrek naar elders van den heer B. A Overman, die met 1 Jan. 1887 aan de beurt van aftreding zou zijn. De heeren Buteux, Mazure en Callenfels werden herkozen, respectievelijk met 62, 62 en 61 stemmen, en verklaarden zich bereid de betrekking opnieuw te aanvaarden. In plaats van den heer Overman werd gekozen de heer C. Giltay PAz., predikant te 's-Heer Arenskerke, die 41 stemmen verkreeg. Op den heer mr J. J. Pompe Van Meerdervoort te Middelburg waren 13, op den heer J. H Gunning te Wilhelminadorp 5 en op den heer J. F. Hennequin 3 stemmen uitgebracht, terwijl de overige stemmen over verschillende personen verdeeld waren. De heer Giltay, ter vergadering tegenwoordig, ver klaarde de betrekking te aanvaarden. M. Ct. Ds. J. Van 't Hooft, te Koudekerke, heeft bedankt voor het beroep naar Hattem. De heer D. Janse, voorganger bij de geref. gem. te Middelburg (Segeerstraat), heeft het beroep als leeraar bij die gemeente aangenomen. Volgens het Dagblad is de candidaat J. Osse- waarde, te Wilhelminadorp, ook beroepen te Den Hoorn (Tessel.) Het examen in kunst-naaldwerk, vanwege de Vereeniging »TesseIschade," zal te Amsterdam gehou den worden in de tweede helft van October. Benoemd tot onderwijzer in de gymnastiek te Vlissingen dhr. P. B. Oost Lievense te Middelburg. De uitslag der her-examens aan de Kon. Mil. Academie te Breda, die Vrijdag zijn afgeloopen, is als volgt van de 21 cadetten uit het 3e studiejaar die her examen moesten doen, zijn 19 tot het 4e studiejaar bevorderd en zullen 2 de lessen van het '3e studiejaar nog moeten volgen van de 27 cadetten uit het 2e studiejaar, die her examen moesten doen, zijn 24 tot het 3e studiejaar bevorderd en zullen 3 de lessen van het 2e studiejaar nog moeten volgen van de 29 cadetten uit het le studiejaar, die her examen moesten doen, zijn 27 tot het 2e studiejaar bevorderd en zullen 2 de lessen van het le studiejaar nog moeten volgen. Door eenige kunstliefhebbers te Amsterdam is eene vereeniging opgericht, die zich ten doel stelt de dramatisch-muzikale werken van Richard Wagner ten onzent meer bekend te maken, dan tot heden het geval is. Aanvankelijk, zoolang de geldmiddelen der vereeniging niet voldoende zijn tot bestrijding der kosten van uitstekende dramatische voorstellingen, zullen Wagner's werken fragmentsgewijze in de con certzaal door voortreffelijke kunstenaars worden uitge voerd. Deze uitvoeringen zullen alleen voor leden der vereeniging toegankelijk zijn. Men wordt lid tegen betaling van vijf gulden jaarlijks of honderd gulden in eens. Onder de nieuwe kweekelingen der Tooneelschool is o. a. opgenomen mej. Adèle Godoy, eene Mexicaan- sche van geboorte, die in Noord-Amerika werd opge voed. Haar vader was aldaar uitgever eener courant. Na zijn overlijden namen moeder en dochter het kloek besluit om door medewerking aan de dagbladpers hare inkomsten te verbeteren. In hare hoedanigheid van journalist kwamen zij bij den aanvang der tentoonstel ling herwaarts en heden zijn zij als zoodanig nog werkzaam. Onmiddellijk na hare aankomst te Amsterdam heeft zij op onze taal zich toegelegd, zoodot zij thans reeds vrij goed Hollandsch verstaat en spreekt Hendrik Conscience, de nestor der Vlaamsche schrijvers, is eergisteren op zeventigjarigen leeftijd overleden. Den 13 December 1812 te Antwerpen geboren, werd hij opgeleid voor onderwijzer, doch ile naam, dien hij zich reeds vroeg door zijne romans verwierf, deed hem deze loopbaan vaarwel zeggen. Hij droeg der Vlaamsche taal een warm hart toe en als zoodanig was zijn optreden als Vlaamsch schrij ver in een tijd, dat er voor die taal geen toekomst meer scheen weggelegd, een gebeurtenis van groote waarde. Het feest, ter zijner eere te Brussel gegeven bij gelegenheid der verschijning van zijn 100e boekdeel, heeft het bewijs geleverd, hoe deze bij uitstek popu laire schrijver in Noord- en Zuid Nederland werd geacht en bemind, niet alleen door zijne letterkundige collega's en vrienden, maar door 3llen, die zijne werken hadden gelezen, terwijl ook de Koning van Belgie blijk gaf, dat hij dezen verdienstelijken onderdaan naar waarde wist te schatten door hem met de gouden medaille van verdienste te vereeren. Doch te raidden van al den lof, dien hij inoogstte, bleef Conscience nederig en eenvoudigwant niet hét streven naar roem, maar de verheffing der Vlaamsche taal, tot wat zij eenmaal was en zijns inziens weder worden moet, was het doel, dat hij beoogde* eene taak, waaraan hij zijn gansche leven heeft gewijd. Door zijn dood is eene plaats opengevallen, die moeielijk, misschien nimmer waardig zal kunnen wor den vervuld. Voor de Vlaamsche taal is het intüs- schen te hopen, dat zijne medestrijders zijn spoor zullen volgen en haar de plaats zullen doen verwerven, die haar onder de levende talen toekomt. Op deze wijze zijne nagedachtenis te eeren zal meer in den geest van den eenvoudigen overledene zijn, dan het door oprichten van een standbeeld, zooals weinige weken geleden te Antwerpen voor hem is geschied. In de »Haagsche Kroniek" van het »Handbl." leest men, dat een onzer welbekende schilders naar Indië gaat om er de stof voor een panorama te vin den, nl. Marie Ten Kate, die, na het lezen van de klacht van prof. Veth, dat geen onzer artisten aan »dat prachtige rijk van Insulinde, dat zich slingert om den evenaar als een gordel van smaragd", zijne kunst wijdt, besloten heeft binnen eenige weken daar heen te gaan. De Panorama-maatschappij van het Be zuidenhout heeft zich bij voorbaat ervan verzekerd, dat het resultaat dier belangwekkende kunstreis hdar ten goede zal komen. De schilder zal geheel Indië doortrekken, een schat van schetsen en studiën maken en voorzeker goed beladen terugkomen. Zondag is in Belgie's hoofdstad een volksfeest gegeven ten voordeele der ongelukkigen, die door de rampen op Ischia en Java schade geleden hebben. Koning Leopold II had het beschermheerschap aan vaard, terwijl de Italiaansche en Nederlandsche gezant schappen, benevens het gemeentebestuur van Brussel zich bij een aantal burgerlijke en militaire vereenigin- gen aangesloten hadden om het feest zoo vruchtbaar mogelijk te maken. Van 2 tot 10 uren deden de ver schillende muziekkorpsen zich hooren. Teneinde zooveel mogelijk bezoekers te lokken, heeft men het gelukkige idéé gehad ook de jeugd aan het feest te laten deel nemen. Bij elk toegangsbewijs voor een kind gaf men een lot voor een tombola zonder nieten, waarvoor eenige Brusselsche winkeliers tal van versnaperingen hadden afgestaan. Te 7 uren werd het Park geïllumineerd en te 10 uren werd er vuurwerk afgestoken, waarmede het feest besloten werd. Te Antwerpen is de cursus geopend voor herhalings- onderwijs voor adspirant-kiezers, die zich aan het eerstkomend examen wenschen te onderwerpen. Het aantal leerlingen, meest jongelieden, bedraagt 550. De vraag is echter gerezen of de bepaling, dat de adspirant-kiezer geregeld de school bezocht moet hebben (welke bepaling eerst uit het wets-ontwerp was geno men en er bij tweede lezing weder is ingevoegd) ook op het overgangs-tijdperk van vijf jaren betrekking heeft. De Minister van Binnenlandsche Zaken beant woordt deze vraag bevestigend, doch te Antwerpen is bij de opening van den cursus niet in den geest van den Minister gehandeld, waaruit bij de plaatsing op de kiezerslijsten nog vele quaestiën kunnen voortspruiten. De laatste berichten omtrent de gebeurtenissen in China komen via Noord-Amerika. Zoo meldt eene dépêche uit Hongkong aan de »New-York Herald" dat eergistermorgen te Kanton eene ernstige volksop loop plaatsgreep na de aankomst der stoomboot van Hankow. Een Chinees, die met geweld aan boord wilde, verdronk bij ongeluk. Daarop viel eene groote menigte Chineezen de stoomboot aan, die stroomaf waarts ontkwam. Het gepeupel bestormde, verbrand de en plunderde nu verscheidene huizen van vreemde lingen. De vreemdelingen, die ongedeerd bleven, vlucht ten ijlings naar de stoombooten, die op de rivier lagen. De Chineesche soldaten kwamen eerst ter plaatse vijf uren nadat dit gebeurd was en herstelden de orde Vijf kanonneerbooten vertrokken van Hongkong naar Kanton Het gepeupel had de telegraafdraden afge sneden; vandaar het tijdsverloop. Er heerscht groote opgewondenheid, en men vreest dat opnieuw wanorde lijkheden zullen plaatsgrijpen. De regeering van Rusland is zoo gewoon te lieerschen, dat zij den lust daartoe niet langer tot het binnenland heeft kunnen beperken, maar ook buiten hare grenzen daaraan botviert. De vorst van Bulgarije, Alexander van Battenberg, vroeger luitenant bij een der regimenten Pruisische dragonders, heeft onlangs eene poging gedaan om zich aan de Russische dictatuur te ontworstelen. Doch de breuk daardoor en reeds vroeger tusschen Alexander en zijne Russische ministers ontstaan, is steeds wijder geworden en heeft eindelijk tot een coup d'état van Russische zijde gevoerd. De Bulgaarsche ministers eischten dat de vorst een coalitie-ministerie zou vormen en tot de oude consti tutie zou terugkeer en, die hij door een daad van geweld had afgeschaft. De vorst verwierp dit voorstel en verzocht zelfs, na een heftig onderhoud met den buitengewonen Rus- sischen gezant, aan de Russische ministers hunne por tefeuilles neder te leggen, terwijl hij den leider der conservatieven Grekoff met de vorming van een nieuw kabinet belastte. Een der Russische ministers bracht daarna op bevel van den Czaar aan den vorst van Bul garije een bezoek en deelde hem mede, dat hij wei gerde zijn ontslag te nemen. Deze op zich zelf reeds ongehoorde daad werd echter nog gevolgd door een Russisch ultimatum, dat de volgende voorwaarden stelde »de Vorst zou afstand doen van de hem in 1881 voor den tijd var. zeven jaren toegekende buitengewone volmachtde Russische generaals zouden feitelijk eene dictatuur uitoefenen, en onder hunne leiding zou eene nationale vergadering bijeenkomen, om over eene nieuwe grondwet te beraadslagen." Nadat een beroep op de groote mogendheden geen gevolg had, schijnt vorst Alexander een oogenblik er over gedacht te hebben door de kroon neder te leggen eene eervollen aftocht te blazen. Doch hij is hiervan teruggekomen en heeft de bovengenoemde voorwaarden onderteekend. Dit manifest, is nog niet afgekondigd, maar de spanning is zóo groot, dat de vorst waar schijnlijk, niettegenstaande zijne toegeeflijkheid, afstand zal moeten doen. Bij de invloedrijke Bulgaren is de verontwaardiging over de vernederende houding van den vorst buitengewoon groot. Men beweert, dat aan de constitueerende vergadering een voorstel zal worden gedaan om Alexander af te zetten, die zich thans zorgvuldig in zijn paleis schuil houdt om den mi nister niet te ontmoeten, die hem op zoo ongehoorde wijze beleedigde, en niet in aanraking te komen met de leiders zijner vertoornde onderdanen. De aanmatiging van Rusland zal echter ook buiten Burgarije met leede oogen worden gezien en kan, bij de ontzaggelijke hoeveelheid brandstof, die in het Bal kan-Schiereiland ligt, de vonk worden, die alles in vlam zet. Vervelen zullen we onze lezers niet met eene mede- deeling van de »nukken" waarmee de beurs ook nu weer het op haar nauwkeurig achtgevende publiek deed slingeren tusschen hoop en vrees. We willen maar liever weer dadelijk op de uitkomsten wijzen van den handel op den Dam. We zullen dan tot ons genoegen ontwaren dat vele, ja, de meeste patiënten hersteld zijn en dat dus de daling met uitzondering van die der natenoemen stukken, waardoor eene maand geleden de gemoederen zoo verontrust werdentot de finan- I ciëele geschiedenis behoort. Koersen'. 7 Aug. 4 Sept. 11 Sept. Cert. v. aand. Buff. N.-V. Phil. 26 24% 24% Aand. Central Pacific spw. 7067% 68% Ctrt. v. aand. Canada-South 56% 54% 56% Canadian Pac 58% 57% 58% Chicago N. W. pref. Stock 149 144% 151 Clev. Akr. en Col. 42% 42% 43 y> Denver Rio Gr. 36 27% 29% Illinois 131% 131% 133 i> St. Louis-Cairo 17% 201% 17 Louisv. en Nashv. 49 46 51 Aand. St. Louis en S.F. le pr. 92% 91 91% 2e 48% 461% 48% Com. St. 38 25 25 Cert. v. aand. Michig. Centr. 91 83% 85 Aand. Missouri Kansas en T. 261% 25 y8 27 Income bonds id. 55% 55% 56% N.-Y., Lake, Erie en W. 33 30 31 N.-Y., Ontario en W. 23% 21 221% Oregon, Californie, Com mon Stok 13% 14 14% d Oregon, Californie, Pref. Stock 36% 36% 38 Cert. v. aand. Manitoba 112% 110% 111% d d Pittsb. F. W. 127 124% 124% Aand. Un. Pacific hoofdlijn 110 89% 89% Cert. v. aand. Wab.-St. Louis 361% 34% 35% De soorten, welke alleen nog belangrijk beneden den koers van 7 Augustus voorkomen, zijn Cert, van aand. Denver Rio Grande. Aand St. Louis San Francisco Common St. Cert, van aand. Michigan Central. Aand. New-York Lake Erie W. Aand. Union Pacific Hoofdlijn. Behalve deze zouden ook de aand. Central Pacific nog heel wat kunnen rijzen alvorens ze de daling ach terden rug hebben. De verbetering, die laatstgenoemden aandeelen ten goede kwam in 14 dagen tijds, is niet geringvan 64 tot bijna 69 pet. liep de noteering in dien tijd naar boven. Niet te verwonderen, wel te verwachten. Op de goede financiëele positie Her Cen tral-Pacific spoorwegmaatschappij wezen we reeds her haaldelijk. Nuttig kan 't zijn die nog eens in herinne ring te brengen door welsprekende cijfers. In de jaren 1880, 1881 en 1882 keerde de maat schappij 6 pet. dividend uit op haar aand. kapitaal, waarvoor ongeveer 3% millioen dollars benoodigd is en hield in die jaren daarna nog over respectievelijk l'/io, 3 en 2% millioen dollars, welke besteed wer den tot aflossing van schuld van de regeering. Al is 't nu ook dat ten Noorden en ten Zuiden van den Central Pacificweg door aanleg en verbindin gen nieuwe transito-lijnen zullen geopend worden, toch zal de positie der Central Pacificspoorweymaat- schappijnaar verwacht mag worden, soliede blijven. Op welken grond Op de omstandigheid dat 't vervoer, waaraan de bedoelde maatschappij hare in komsten ontleent, geheel of ten minste voor verreweg het grootste gedeelte van plaatselijken aard is. Een beduidende belemmering voor meerderen vooruitgang van den koers zal te zoeken, beter gezegd, te vinden zijn in de ofificiëele definitieve vaststelling der ontvang sten over het eerste halfjaar 1883 op doll. 11,545,121 of doll. 610,879 minder dan in denzelfden tijd van 1882. Deze vermindering wordt toegeschreven aan de in de eerste maanden van dit jaar gekoesterde vrees voor een slechten oogst in Californie en aan liet kleiner getal mijlen gemiddeld in exploitatie, een gevolg van den afstand van eenige gepachte lijnen in Texas. De vermindering der netto-ontvangsten, en daarop komt 't aan, is evenwel niet in gelijke verhouding, daar de exploitatiekosten en de pachtrente minder waren en wel voor het eerste halfjaar 300 duizend dollars in vergelijking met denzelfden tijd in het vorige jaar. Naar gemeld wordt zou de vermindering in de ontvangsten vóór het einde van het jaar inge haald zijn. Hiermee betreden we echter het terrein van gissingenwe mogen evenwel niet vergeten dat de uitkomst geleerd heeft dat de vrees voor een slechten oogst geheel ongegrond is gebleken. Ten slotte nog opmerkende dat de maatschappij een aardig sommetje lijden kan om toch nog 6 pet. dividend uittekeeren, meenen we bezitters van aand. Central Pacificspoorwegmaatschappij te moeten aanraden nog verdere rijzing aftewachten. Voor de lezers, belang hebbenden bij de Cert, van aand. Denver Rio Grande spoorwegmaatschappijlaten we hier eene vergelijking volgen van de uitkomsten over het eerste haltjaar van 1883 met die over het le semester van 1882, waaruit zoo geruststellend blijkt dat de resultaten over dit jaar niet zooveel minder zijn dan die van het betrekkelijk, gedeelte van het vorige jaar, om het ge leden koersverlies te wettigen. Niettemin blijkt ook uit de uitkomsten dat we zooals we eenige weken geleden aantoonden niet met een vertrouwbare aan deelensoort te doen hebben. Inkomsten1883. 1882. Bruto-ontvangst doll. 3.371.207 doll. 3.117.383 Exploitatie-kosten 2.177.222 1 870.865 Netto-ontvangst doll. 1.193.985 doll. 1.246.517 Aandeel van de overeen komst met de Union Pac. 114.531 Totaal der netto-ontv. doll. 1.308.516 doll. 1.246.517 Uitgaveninterest, belasting, pacht, enz. Overschot 1.222.644 1.125.245 dol). 85.872 doll. 421.272 Daar nu bovendien in de laatste maanden bedui dende ontvangst-vermeerdering valt te constateeren, meenen we bezitters dezer stukken alsnog in overwe ging te moeten geven eene afwachtende houding aan- tenemen. "We blijven evenwel ook bij onze meening om te verkoopen zoodra een winstje te maken is. Uit het jaarverslag der Chicago N. W. Spoorweg maatschappij, wier preferente aandeel-certificaten ver der rezen van 149% tot 151 pet., blijkt dat ze in het jaar, eindigende den 31 sten Mei 11., 10,34 pet. op al het aandeelen-kapitaal heeft verdiend. Ze keerde even wei slechts 8 pet. op de preferente en 7 pet. op de gewone aandeelen uit.

Goessche Courant | 1883 | | pagina 2