1883. N». 107. Dinsdag 11 September. K Ramp ingezetenen in Indië. Ten behoeve van Nederiandsch Indië wordt een beroep op Nederland gedaan. Eene ontzettende ramp heeft nog niet te overziene ellende over een groot deel van onze Oost gebracht en hulp, spoedige hulp, wordt aan het moederland gevraagd. De ondergeteekenden, overtuigd dat ook deze gemeente en omstreken bereid zijn om aan die roepstem gehoor te geven, verklaren zich in overleg met de Cen trale commissie bereid om giften daar toe in ontvangst te nemen en aan be doelde commissie over te maken. In den loop dezer week zal daartoe ook aan de woningen der eene inzameling gehouden worden Goes, 10 Sept. 1883. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. De WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. j. g. de witt hamer. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. GOËSCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. in ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Krachtens circulaire van. den heer Commissaris des Konings van 1 September 1883 A no. 1446/3e afdeeling, worden tot de werkelijke dienst opgeroepen de miliciens verlofgangers der lichting 1883, Adriaan Dnvekot en Johannes De Koning, beiden van het 2e Regt. Veld-Artillerie, om tegenwoor dig te zijn bij hun corps te Leiden op Dinsdag den 2 October a. s. voor des namiddags 4 uur. De verlofganger die niet aan de oproeping voldoet woidt als deserteur behandeld, en hij die niet op den bestemden tijd onder de wapenen komt, oi niet voort durend aan de oefeningen deelneemt, of achterlijk blijft in het aanleeren van den wapenhandel, zoo veel langer onder de wapenen gehouden als de komman- dant noodig acht. Goes, 10 Sept. 1883. De Burgemeester van Goes, GOES, 10 September 1883. De Nederlandsche Handelmaatschappij heeft voor de slachtoffers der ramp in Indië f5000 geschonken. Door hare tusschenkomst is thans reeds f 58000 over gemaakt aan de pl. commissie te Batavia. De heer Duymaer Van Twist en de firma's Kreglinger Go. en Van Eeghen en Co. gaven ieder f2000, en voorts zijn bij de commissie te Amsterdam verscheiden giften van flOOO ingekomen. Reeds hebben zich op enkele plaatsen als Rot terdam, Den Haag, Arnhem, Delft, Doetichem, Zwolle, enz. sub-comité's gevormd ter inzameling van gelden voor de geteisterde Indische gewesten. Verblijdend is het en aangenaam voor het nationaal gevoel, dat ook het buitenland niet achterblijft. Reeds in ons vorig no. hebben we gemeld, dat Zondag in de Holl. kerk te Londen een collecte zou worden gehouden voor den nood op Java, benevens het aanbod van de En- gelsche regeering aan de onze. Bovendien heeft zich te Londen en ook te Brussel, (in de laatste plaats, onder beschermheerschap van den Nederlandschen gezant baron Gericke van Herwijnen) eene commissie gevormd tot het ontvangen van giften voor de slacht offers der ramp op Java en Sumatra, terwijl ook de Nederlandsche consuls te Antwerpen, Gent, Brugge, Luik en Ostende zich hebben bereid verklaard giften te ontvangen. Te Parijs heeft zich insgelijks een Comité tot het zelfde doel gevormd. Als een bewijs van sympathie voor Nederland wordt gemeld, dat het comité reeds den eersten dag 2000 francs heeft ontvangen, hoofd zakelijk van Parijsche beursbezoekers. Z. M. de Koning heeft van den president der Fransche Republiek een schrijven ontvangen, waarin deze zijne deelneming betuigt met de ramp van Krakatau. Eea officieel telegram uit de Oost meldt het vol gende De passage in straat Sunda tusschen St. Ni- colaaspunt en de Zutphensche eilanden is niet afge sloten. Lichtschepen zijn onnoodig. Het vuur op Java's eerste punt is onbeschadigd dat op Vlakke- hoek kan na 8 dagen weder brandende bijgebou wen aldaar zijn verdwenen en het personeel grooten- deels. Het vaarwater in straat Sunda is waarschijn lijk alleen veranderd tusschen Krakatau en Seboekoe. Volgens ontvangen berichten van den resident der Lampongs, van kapitein Beunke en van den controleur Wijnveldt zijn het residentiehuis, het fort en de ge vangenis te Telok Betong gespaard; verder is alles verwoest; het gouvernementsstoomschip is twee palen (ongeveer 40 minuten gaans) landwaarts in terug gevonden. Van de kustdistricten is nog geen bericht. De kust is ongenaakbaar; zooveel zichtbaar is alles verwoest. De Gouverneur-Generaal zendt hulp via de rivier Toelang Bawang en Mangala. Volgens telegraphisch bericht van den agent en consul-generaal te Alexandrië heeft de cholera te Telok Semavi op Atjeli opgehouden. Zooals wij in ons vorig no. onder de laatste berichten meldden, hebben HH. MM. de Koningen de Koningin Vrijdag nogmaals een bezoek gebracht aan de Koloniale Tentoonstelling te Amsterdam. De voor middag werd hoofdzakelijk besteed aan het bezichtigen der Nederlandsche afdeeling, waar de burgemeester en de heeren Cordes en Scbagen Van Leeuwen de eer genoten HH. MM. rond te geleiden. De Koning gaf herhaaldelijk zijn tevredenheid over deze afdeeling te kennen. De lunch werd in het paviljoen des Konings ge bruikt. Met HH. MM zaten daar aan de Kroonprins van Zweden, de heer en mevrouw Van Tienhoven en de heer Cordes. Daarna werd de machinegalerij be zocht, waar op speciaal verlangen des Konings hoofdza kelijk de Nederlandsche inzendingen werden bezichtigd. Onderweg, nadat reeds vroeger de graaf De Saint Foix Z. M. was komen begroeten, ontmoette de Ko ning zijn vriend, den Kennemer minstreel W. J. Hofdijk. Lang drukte onze Vorst den grijzen dichter de' hand en stelde hem met bijzondere hartelijkheid aan de Koningin voor. Ook werd de commissaris generaal, de heer Agostini, den Koning voorgesteld en hebben HH. MM. zich met hem onderhouden. Ellewondsdijk. In de Zaterdag gehouden gemeente- raads-vergadering was aan de orde het benoemen van een gemeente-secretarisin de plaats van wijlen den lieer G. Prumers. Er waren voor die betrekkipg tw?e sollicitanten, de heeren E. A. Van der Bent alhier en Plezier van IJselmonde. Bij de stemming werden 5 stemmen uitgebracht op den heer A. Fontein, burge meester der gemeente, die vóór de stemming verklaard had wel voor de betrekking in aanmerking te willen komen en 2 stemmen op den heer E. A. Van der Bent. Alzoo is de heer A. Fontein burgemeester en secretaris van deze gemeente. Voorts werd tot secretaris van het college ven kerk voogden en notabelen benoemd de heer P. Stouten. Ierseke. Op voorstel van den den burgemeester heeft zich de raad dezer gemeente in commissie gesteld tot het houden eener collecte voor de rampen op Java, op Zaterdag 45 September a. s. Herbenoemd tot wethouder en ambtenaar v. d. burger), stand der gemeente 's-Heer Arendskerke dhr. II. De Jonge. Wolfertsdijk.. Teneinde de poging van den heer burgemeester te ondersteunen, om het besluit van den gemeenteraad tot ontslag van den secretaris te doen vernietigenis door eene commissie van 3 a 4 leden dezer dagen rondgegaan om handfeekeningen te ver werven op een daartoe strekkend adres aan Z. M. den Koning. Oud-vosmeer. De heer B. G. Frideviebs, die voor eene herbenoeming als ambtenaar van den Burgerlijken Stand bedankte, is nu vervangen door den heer C. Maris. Ylissingen. Wanneer een schip gereed ligt om zee te kiezen, dat is zoodra ballast of lading ingenomen en ge stuwd is, wordt de bemanning aangemonsterd. De zorg voor 't verzamelen der equipage wordt door den kapitein aan een makelaar voor de zeevaart (in de wandeling «slaapbaas" genaamd) opgedragen en deze wordt niet betaald voor en aleer allen goed en wel aan boord zijn. In de meeste gevallen wordt Janmaat boven zijn «theewater" aan boord gebracht en kan dus de kapitein eerst den volgenden dag beoordeelen met wat voor bemanning hij de reis zal aanvaarden. Dat deze manier hare schaduwzijde heeft kwam verleden week hier uit. Een Engelsch driemastschip kreeg te Antwerpen op bovengenoemde wijze zijne bemanning aan boord en om wegloopcn te voorkomen liet de gezagvoerder di rect zijn schip naar de reede van Vlissingen slepen om daar, zonder gemeenschap met den wal, een gun- stigen wind af te wachten om naar zee te gaan. Toen Janmaat zijn roes uitgeslapen had en beide partijen elkander eens goed hadden opgenomen bemerkte de kapitein tot zijn schrik, dat hij zeven man aan boord gekregen had, die om zoo te zeggen «nooit zee gezien hadden". Dat de rest van de bemanning weigerde om met zoo'n hoop groenen op een groot schip in dit jaargetij zee te kiezen was een natuurlijk gevolg, en de slaapbaas had op de aanmaning van den kapitein om hem nieuw volk te leveren, de brutaliteit te ver. klarendat hij nooit volk terugnam en van die praatjes niets geloofde. Intusschen verliep de gunstige wind en den kapitein restte niets anders dan weer met veej kosten te trachten andere matrozen te krijgen en daarop was het natuurlijk aangelegd. Stoomschepen behoeven bij zoo'n geval zoo nauw niet te zien, daar zij gewoonlijk weinig of geen zeil voeren en de boel marcheert zoo lang de machine draait en er een paar bevaren kwar tiermeesters zijn om de wacht aan het roer te kunnen waarnemen. Slaapbazen in groote zeesteden zooals LondenAntwerpenRotterdam of Bremen zijn de schrik der kapiteins en de gezagvoerders, die bet met hen aan den stok krijgen, kunnen verzekerd zijn weken op volk te wachten en zoodoende groote financiëele schade te lijden. Ooggetuigen verhalen, dat zoodra de schepen in 't gezicht van Antwerpen komen ze als het ware bestormd worden door die lui, welke het volk heimelijk van sterkedrank voorzienwaardoor hulp van den wal bij het wenden en verhalen van het schip onontbeerlijk wordt. Van dat oogenblik af heeft Janmaat aan niets gebrek, maarde centen van de afmonstering verwisselen in een ommezien van eigenaar en de zoo zuur verdiende penningenwaarvoor hij zoovele gevaren en ontberingen heeft doorgestaan, zijn in een paar dagen verbrast; het leeuwendeel ziet hij voorbij zijn neus gaan en komt in de handen van die landhaaien, die hem nog voor 't laatst uitzuigen, docr hem voorschot te geven op zijn handgeld voor eene nieuwe reis, die hij dikwijls binnen 8 dagen weer ver plicht is aantevangen. De allernoodzakelijkste stukken voor zijne uitrusting kan hij zich ter nauwernood aan schaffen en velen brengen niets anders aan boord dan de klederen, welke ze aan 't lijf hebben. Als bette laat is gaan hem de oogen open en vervvenscht hij zijne zwakheid. Getrouwde zeelieden worden bij hunne binnenkomst met het oog op bovengemelde gewoonlijk door vrouwlief afgehaald die niet rust vóór zij het geld in haar bezit heeft. Naar men verneemt, is de vervaardiging van twee cargobooten van middelmatige grootte vopr En- gel&he rekening opgedragen aan de Koninklijke Maat schappij »De Schelde" te Vlissingen. De veldmanoeuvres der derde divisie infanterie zijn afgeloopende troepen zijn Zaterdag in hunne garnizoenen teruggekeerd. Onder de nieuwe belastingplannen van deze Re geering behoort, naar het «Vaderland" verneemt, ook eene verhooging van de belasting op het gedistilleerd. Volgens hetzelfde blad zou de Minister van finan ciën naast de nieuwe belastingplannen ook maatregelen nemen om andere bronnen van inkomst ruimer te doen vloeien. Zoo zouden de inkomsten uit de staatsloterij vermeerdei d worden door beperking der veel te groote voordeelen van den tusschen handel. De lieer Vermeulen hoeft zijn antwoord aan de Tweede Kamer gezonden op haar Verslag over zijn wetsvoorstel tot wijziging van de artt. 56, 64 en 65 der Schoolwet. Nogmaals zet hij in beknoptcn vorm duidelijk uiteen, dat de wet van 1878 in haar geheel blijft en alleen lo. bij het hoofdonderwijzersexamen ge,en wiskunde meer gevorderd zal worden en 2o. voor het verkrijgen van een taal-akte niet langer het vooraf behalen van de hoofd-akte vereischte zal zijn. Daardoor zullen o. a.lo. de thans allerjammer- lijkste resultaten van het hoofdond.-examen verbeteren; 2o. vele gemeenten althans eenigermate financieel worden te gemoet gekomen, daar zij minder tegen elkaar zullen behoeven op te bieden om onderwijzers te bekomen; 3o de gelegenheid ook ten plattelande behouden zal blijven om onderwijs in moderne talen te genieten, waar men te recht prijs op stelt. De heer Vermeulen blijft zijn voorstel handhaven. Z. M. de Koning heeft bevolen, dat het hof den lichten rouw zal aannemen wegens het overlijden van den graaf van Chambord. Blijkens te 's-Hage ontvangen berichten was de toestand van den heer Modderman sedert de laatste dagen aanmerkelijk verbeterd. Naar wij vernemen, heeft jhr. mr. G. J. Th. Bee- iaerts Van Blokland het hem gedaan aanbod, om be noemd te worden tot Staatsprocureur in de Trans- vaalsche Republiek, niet aangenomen. Er is gemeld dat er plan bestaat bij de regee ring om binnen korten tijd te Utrecht een cursus te openen voor jongelieden die zich wenschen te bekwamen voor het notariaat en dat voor dit doel een lector zou worden benoemd. Dit bericht is niet juist. Bij de regeering bestaan geen dergelijke plannen. Wél is er sprake van dat zich iemand bij haar aangemeld heeft om tot privaat docent (niet lector) in de notariëele wetenschap te worden aangesteld. (U. D Wat dr. Kuyper gedaan heeft voor de anti-revo lutionaire, heeft dr. Schaepman thans beproefd voor de Katholieke partij: het leveien van een politiek program, voorzien van een breede toelichting. Het eigenlijke program, waarvan de auteur z-lf getuigt dat het uitmunt door duidelijkheid en scherpe lijnen, be staat uit 17 stellingen. Vrijheid van godsdienst, er kenning der Souvereiniteit van Oranje, handhaving van den parlementairen regeeringsvorm, kieswetwijziging, handhaving van den eed, beperking van de Staatszorg tot het onontbeerlijke, vrijheid van onderwijs, weder invoering der doodstraf, handhaving der Zondagsrust zijn de voornaamste punten van dat program. Volgens de laatste spelling tracht de Katholieke partij de Katholieke Nederlanders tot eenstemmig handelen op staatkundig gebied te bewegen. De samenwerking bij verkiezingen niet andere par tijen hangt van de meerdere of mindere instemming met de in de 46 andere stellingen ontwikkelde begin selen af. Een Engelschman, de heer William Tebb, heeft te Dordrecht inlichtingen ingewonnen aangaande het geen in het hospitaal aldaar gebeurd is met de ingeente pontonniers Van den officier van gezondheid dr. N. Rutgers ontving hij een schrijven, waarin deze bevestigt wat reed bekend was dat nl. van de zeven militairen, die drie dagen na de inenting door wondroos werden aangetast, drie stierven. De inenting was geschied met gehumaniseerde pokstof, die van een parc-vacci- nogène in buisjes ontvangen was. Dr. Rutgers voegt erbij«Ik geloof, dat zulke ongelukken door recht- streeksche vaccinatie van arm op arm van een gezond kind, of van het kalf, kunnen voorkomen worden." «De «Standaard" verzocht overneming van dit schrij ven. Onzerzijds bestaat natuurlijk geen bezwaar. Wat daarin vermeld wordt is bekend en door ons althans nooit ontkend Maar waarom de «Standaard" triom fantelijk op dit schrijven wijst, is ons raadselachtig. Of wordt soms door de mededeeling dezer bekende feiten de houding van dat blad verdedigd, dat gretig aanviel op dit treurige geval om er politieke munt uit te slaan en het volk tegen de inenting op te zetten?" vraagt het «Vaderland". Te Goes zal Woensdag den 26sten Sept. a. s. de Zeeuwsche pastoraal-conferentie worden gehouden. De punten van behandeling zijn de volgende: «De strijd tusschen Voetius en Coccejus", inteleiden door ds. J. A Goedbloed te Aksel; «Wat moet uit een chris telijk oogpunt ons oordeel zijn over Oldenbarneveld?" inteleiden door ds. D. De Pree te Goes; «Wie niag het Onze Vader bidden?" door ds. B. Veenstra te Meliskerke; «De oude en de nieuwe mensch", door ds. II. J. Schoolland te Brouwershaven. (N. v. d. D.j Ds. Krom te Oudelande staat op het drietal voor, de a. s vacature te Ouwerkerk. Aangenomen het beroep naar 's-Hage door dr. F. Van Gheel Gildemeester, pred. te Dalfsen. 's-Heer Abtskerke. De Raad dezer gemeente besloot in zijne vergadering van Donderdagmiddag tot het bouwen van eene nieuwe onderwijzerswoning. Ofschoon de omstandigheden niet toelaten dat nog in dit jaar uitvoering van dit besluit geschiede, kan men to ti verwachten, dat na verloop van eenige maanden ons dorpje zal verrijkt zijn met een school huis, dat zijne plaats naast de nette school ten volle waardig is. Tot het verkrijgen van de onderwijzersakte bij het in October a. s. in Zeeland te houden examen hebben zich aangemeld 4 9 mann. en 6 vrouw, candi dates Als deskundige bij dat examen zal o. a. op treden de heer J. Swart, hoofd der openbare school te 's-Gravenpolder. Bij het na-examen vanwege de vereeniging voor geref. schoolonderwijs is geslaagd de heer P. Adiiaanse te Middelburg. De St.-Ct. dd. 8 Sept. no. 28 bevat een be schikking van den Min. van Binnenl. Zaken, waaibij deze naar aanleiding van een bezwaarschrift, ingediend door den heer M. Maas, R. K. geestelijke te Winters wijk, het gebruik van den tweeden druk van het leer- boek, getiteld«Nieuwe Geschiedenis. Verhalen en S' hetsen voor de hoogste klasse der Volksschool, door A. Nuiver en O J. Reinders", bij het onderwijs op de openbare lagere scholen verbiedt. De uitdrukkingen, die aanleiding gaven tot deze beslissing en uit de q iaestie-Poppink bekend, zijn echter in den derden en den vierden druk door andere vervangen, zoodat tegen het gebruik daarvan geen bezwaar bestaat. Tegen het bekende besluit van den gemeenteraad te Aduard, waarbij de kinderen van boven 42 jaar- van de scholen in de gemeente gewperd worden, zijn 5 requesten ingezonden, allen verzoekende het besluit intetrekken. Een daartoe strekkend voorstel van een raadslid werd met 4 tegen 2 stemmen verworpen. In beginsel is aangenomen een voorstel om het lier- halingsonderwijs uittebreiden. Naar de Arnh. Ct. verneemt is A. Hoclistenbac h, hoofd der openbare school te Simpel veld, bij koninklijk

Goessche Courant | 1883 | | pagina 1