1883. N°. 106. Zaterdag 8 September. 70ste jaargang. ERNEST EN FRANK. FEUILLETON. -<S^Cir^b>C£^ Hoogere Burgerschool voor Meisjes GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. in ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. WH KAM De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Na gehouden examens zijn aan de bevorderd tot de 2e klasse S. E. Neijts. tot de le klasse H. E Goemans. C. H. Flöcker. H. G. Giljam. E. J. Bannet. J. Q. C. Penaan Kakebeeke Goes, September 1883. Burgemeester en Wethouders van Goas, J. G. DE WITT HAMER. De f. Secretaris, A. A. VAN DELLEN. GOES, 7 September 1883. De reeds door ons gemelde commissie, onder voorzitterschap van Z. K. II Prins Alexander, waaraan nog als lid is toegevoegd mr. J. W. Van Lansberghe, oud-gouv.-gen. van Ned -Indië, te Brummen, heeft in de Staats-Courant de navolgende oproeping geplaatst: «Ramp in Neérlandsch-Indië. »Landgenooten «De geheele omvang der ontzettende ramp, welke een gedeelte van N.-I. heeft getroffen, is nog niet be kend niettemin staat het vast dat in de geteisterde streken door de ongelukkige bevolking onuitsprekelijk veel wordt geleden, en dat zij niet in staat is, door eigen krachten, in den nood te voorzien. «Hulp van elders wordt dringend vereischt, en zonder twijfel is het Nederlandsche volk bereid haar te ver- leenen. «Opwekking daartoe is overbodigalleen moet aan ieder de gelegenheid om eene bijdrage te schenken aan geboden en hem de zekerheid gegeven worden dat zijne gift goed zal worden besteed. Met dat doel hebben de ondergeteekenden zich onder het beschermheerschap van Z. M. den Koning en onder voorzitterschap van Z. K. H. Prins Alexander der Ne derlanden, Prins van Oranje, in commissie vereenigd. «Zij stelt zich voor, terwijl ieder harer leden bereid is de gelden, die hun mochten worden toegezonden, in ontvangst te nemen, in elke gemeente de gelegen heid tot het verstrekken van bijdragen te openen. «De commissie aanvaardt hare taak met vertrouwen. «Moge haar eene ruime medewerking worden ge schonken. »'s-Gravenhage, den 5 September 1883. Hoofd-Comité Z. K. H. Prins Alexander der Nederlanden, Prins van Oranje, Voorzitter, 's-Hage. Jhr. mr. G. C. J. Van Reenen, Vice-President Raad van State, Onder-Voorzitter, 's-Hage. N. Trakranen, President der Nederlandsche Handelmaatschappij, Penningmeester, Am sterdam. M. G. Van Heel, Secretaris, 's-Hage." (Volgen de namen der leden van het Comité.) Een bij het Departement van koloniën ontvan gen telegram van den Gouverneur-Generaal van Neder- landsch-Indië, van Woensdag, deelt mede, dat van de Lampongs nog geen nadere berichten ontvangen en dat de baaien met banken van puimsteen bezet zijn. Aanstaanden Zondag zal in de Hollandsche kerk te Londen eene collecte worden gehouden voor den nood op Java. Zr. Ms. gezant zal dien dag de gods dienstoefening bijwonen, en ten einde de collecte beter te doen slagen wordt zij in de Londensche dagbladen aangekondigd. De Engelsche regeering zoo meldt men verder heeft dadelijk na het vernemen van het onheil aan de 14) Naar het Duitsch van F. Dahn. Tien jaren zijn voorbijgegaan. Ernest, die zijn vacantietijd ieder jaar op Goldenau doorbrengt, schreef van daar op zekeren dag aan z'jn vriend en collega Konrad en zoo ben ik dan weder op Goldenau. Ik noem het nog altijd mijn «tehuis", want het ligt mij steeds na aan het hart. Treffend is voor mij de terug blik in het verledene, maar niet pijnlijk. De tijd, die alle smarten lenigt, doet vergeten en stemt ons kalmer, ja, hij maakt ons onpartijdiger in ons oordeel en doet ons vele zaken van een ander en beter standpunt uit bezien. Gij weet en gij ook alleen, want niemand anders bezit miin vertrouwen zooals gij met welk een bloedend hart ik indertijd in de residentie kwam, gij weet, hoeveel ik geleden heb. En toch, wanneer ik thans alles overdenk, besef ik, dat alles beter is, zooals het is, want wanneer ik hier rond mij zie, bemerk ik niets dan voorspoed en geluk op aller ge laat en uit alle kleinigheden zie ik een wereld om Nederlandsche regeering aangeboden twee schepen tot hare beschikking te stellen, ten einde een onderzoek naar den tegenwoordigen toestand van Straat Soenda en omstreken intestellen. Dit aanbod is slechts voon- éen schip aangenomen. De berichten, Woensdag ontvangen, dat het stoom schip «Prinses Amalia" der Maatschappij Nederland dien dag, en het stoomschip «Batavia" van de Rotter- damsche Lloyd Dinsdag te Batavia arriveerden, strek ken tot genoegzame zekeiheid, dat met de noodige voorzichtigheid het vaarwater in Straat Sunda veilig te bevaren is. Door bemiddeling der Nederlandsche Handel maatschappij is aan de plaatselijke commissie te Ba tavia voor de ramp op Java nu in het geheel 45000 overgemaakt. Hoedekenskerke. Tot tijdelijk wethouder alhier is benoemd de heer J. De Jonge Az. Volgens de verklaring van den heer Boogaard, ge neeskundige te Ovezand, is de in het vorig no. der G. C. vermelde ziekte onder de kinderen alhier mazelen. Het is te wenschen, dat nauwkeurig worde onderzocht waar deze heerschen, en er geen kinderen uit besmette huisgezinnen worden toegelaten op de school, zoolang de herstelling niet officieel is gebleken. Tot wethouder en ambtenaar van den Burger lijken stand te Krabbendijke is benoemd de heer A. De Kok Jz. 's-Heer Abtskerke. Herbenoemd tot wethouder de heer M. Van Iwaarden. De heer W. J. Sprenger heeft zijne benoeming tot wethouder te Middelburg aangenomen. Sint-Annaland. Tot wethouder en ambtenaar van den Burgerlijken stand dezer gemeente is herbenoemd de heer Hugo Polderman Nz. Poortvliet. Tot wethouder js herkozen de heer W. Van de Vate. Men schrijft uit Bergen-op-Zoom aan de «Am sterdammer" «Wekten de hooge sommen, die bij de verpachting op 30 Mei 1882 en volgende dagen voor de oesterperceelen van de Iersche bank besteed werden en niet zonder reden verbazing, de nu plaats gehad hebbende verpachting heeft nog heel andere dingen doen zien. Meer dan het vier- en vijfdubbele van den prijs van 1882 werd thans gebodeneen perceel dat toen fl opbracht, gold nu f 13een an der, toen voor f75 gegund, liep nu tot f350; per- ceelen van f3000 besomden nu f6000, en voor een, dat in 1882 f 2025 gold, werd nu niet minder dan f8200 geboden. De verpachting is in elk geval zeer gunstig voor de schatkist, die er verscheiden duizenden guldens bij profiteeren zal." Wij voegen er den wensch bij, dat deze verhoogde pachtopbrengst voor de regeering een vernieuwde prikkel moge zijn om dezen tak van nijverheid be hoorlijke bescherming te verleenen. Vlissingen. Nu de firma Alberts Co. aanstaanden Zondag een nieuwegroote en naar alle eischen des tijds ingerichte stoombarge in de vaart zal brengen tussehen Middelburg en Vlissingen, is het niet onaardig even een terugblik te slaan op de middelen van vervoer tussehen genoemde steden «voorheen en thans" De nestor, de wagendienst van Abée te Middelburg via den ouden Vlissingschen weg, zal velen nog wel heugen, al was het maar alleen door de gedachte aan de magere en schonkige rossinanten en schokkende en slingerende diligences, waarmede men voor f 0,80 been en terug de reis kon afleggen; alleen bij overgroote mij heen, zoo voorspoedig, gezond en gelukkig, als ik, met Anna vereenigd, nimmer had kunnen scheppen. Frank is een hooggeacht persoon en een man van aanzien gewordenhij heeft ons landgoed door kennis, vlijt en geluk tot zijne dubbele waarde doen stijgen; hij is landdrost, voorzitter van tal van landbouwkundige vereenigingen, hij heeft verscheidene medailles voor land- cultuur en veefokkerij en blijft bij al deze onderschei dingen toch steeds de altijd jeugdige, vroolijke kerel van vroeger. Ilier hen ik gestoord door het kroonprinsje van Gol denau, den negenjarigen Ernest, mijn petekind. Hij moet tot zijn diep leedwezen met mij Cornelius Nepos lezen, want de arme jongen zal en moet studeeien volgens den wil van mama. Als hij een hoofdstuk zonder fouten heeft ontcijferd, mag hij tot belooning met zijn vader naar het veld rijden. Volgens mijne innige overtuiging is de jongen veel te bij de hand om een geleerde te worden, maar dat blijft onder ons, collega. Begrepen Mijn lieveling echter is de kleine zesjarige Anna, de jongste, die met hare blonde vlechtjes en hare blauwe oogen in stem en beweging zoo geheel het evenbeeld is van hare moeder op dien leeftijd, dat ik menigmaal mijn arm hart erop betrap, dat het bezig is verliefd op het kind te worden. Dewijl zij met drukte werd een bijwagen in dienst gesteld, maar dan moest liet er ook aan spannen en was het geheele personeel in de weer. Het stilhouden bij de tollen en iriet drenken der paarden te Souburg of aan de Groote Abeele (tusschenstations), waar men dan tegelijkertijd even kon uitstappen om zijne gekromde ledematen wat uit te strekken of een klein «opfrisschertje" te nemen, deden die reisjes gewoonlijk zoo wat een anderhalfuur duren. Daar de zaken nog al goed gingen trad er weldra een concurrent op, Braat genaamd, die in plaats van het Dok, van de Kleine Markt afreed, dus uit het centrum der stad, waardoor het publiek gebaat werd, ook door den minderen prijs, al was de dienst geheel en al op dezelfde leest geschoeid. Beiden verdwenen langzamerhand toen de staatsspoor tot Vlissingen werd doorgetrokken en men in 5 mi nuten tijds voor f 0,35 heen en terug 2e kl. in de gelegenheid was een keer of 6 per dag op en neer te gaan maar daar de stations alhier een kwartiertje buiten de stad liggen, zag men weldra er tegen op die einden te loopen en begunstigde men toen zooveel mogelijk de nieuw opgerichte stoombargeonderne ming van de firma Alberts Co., die het publiek voor minder prijs tot in de stad bracht, na een watertochtje van 35 a 40 minuten door het kanaal. Deze wijze van vervoer was en bleef altijd de meest gebruikte en geliefkoosde voor het locaal verkeer. Alsof men nog geen communicatie middelen genoeg had, vroeg de ingenieur Grüber te Utrecht concessie om via den nieuwen weg van Middelburg naar Vlissingeneen stoomtram aan te leggen. Zoo dra deze verkregen was, werd zij overgedaan aan eene Brusselsche maatschappij, die geruimen tijd later een aanvang maakte met den aanleg. Van het bestaan van deze tram zullen wij maar niets zeggen, daar hare lijdensgeschiedenis genoeg aan iedereen in deze provincie bekend is; in den laatsten tijd wordt echter door de dirictie successievelijk alles gedaan om hare verplichtingen tegenover het publiek na té komen en de geheele lijn aan een zorgvuldig onderzoek onderworpen. Uit de publiés gemaakte cijfers van het aantal door haar vervoerde passagiers kan men wel eenigszins afleidendat de firma Alberts Co. vroeger zeer goede zaken heeft gemaakt en nu door het in de vaart brengen eener nieuwe bootbewijst zij nog niet gezind te zijn zich zoo maar klakke loos te laten verdringen. Dat het bestaan van spoortram en bargedienst aan het reizend publiek aanmerkelijk ten goede komt, kan men nagaan uit de volgende cijfers per spoor dagelijks 13 gelegenheden tegen f 0,35 a f 0,25 retour 2e en 3e klasse, per tram dagelijks 10 gelegenheden tegen f 0,40 a f 0,25 ietour le en 2e klasse, per barge dagelijks 10 gelegenheden tegen f 0,25 a f 0,15 retour le en 2e klass?. Weinig plaatsen zullen zich in zoovele communicatie middelen mogen verheugen als Vlissingen en Middelburg. Naai' wij vi-rntmen zal de tramway-onderneming hare prijzen verminderen en deze alzoo in overeenstemming brengen met die der barge. Gister werd te Amsterdam de derde algemeene vergadering der Nederlandsche vereeniging van ge meente-ambtenaren gehouden. De vergadering was slechts door 17 leden bezocht. In plaats van den heer mr. C. J. Pické, burg. van Middelhui g, die verzocht had niet meer in aanmerking te komen, is gekozen tot Ld van het bestuur mr. L. W. Ebbinge, burg. van Hoogeveen, met 11 stemmen tegen 3 op den heer 11. G. Hartman, seer, van Goes. Het hoofdpunt der agenda, de wenschelijkheid van een examen voor gemeente secretaris en ambtenaren ter mij geen Cornelius Nepos behoeft te ontcijferen en ik haar vader met alle kracht help om haar te be derven, is ze bijzonder met mij ingenomen. Anna is als vrouw nog mooier dan zij als jong meisje was. Zij is eene deftige vrouw geworden, hoe wel haar oude vriendelijke trekken dezelfde zijn ge bleven; zij ziet er uit als eene jeugdige Ceres, door Apelles geschilderd. Het is een prettige verscli'jning als zij met hare kinderen aan de hand Frank tege moet gaat. In éen woord alles is hier voorspoedig en prettig om te zien; moge daarom alles blijven, zooals het thans is Ik stel mij voor, wanneer ik genoeg begin te krijgen van de geleerde werel 1 in de stad, en dat zal hoogstens nog een paai' jaar duren, mij hier weder metterwoon te vestigen. De lucht en de kalmte hier doen mij goed. Nu nog éen verzoek. Gij weet, dat ik sedert de oude Geerte gestorven is, Bernard in mijn dienst heb genomenwij leven stil en kalm samen, alleen is hij mij niet ordelijk genoeg, inzonderheid niet voor mijne boeken Wees daarom zoo goed eens naar mijn huis te gaan en den oude op het hart te drukken, d it hij iederen morgen de boeken in de kasten aan den muur zorgvuldig schoon houdt. Al worden de kamers ook niet bewoond, er valt toch altijd stof en ik hen hier niet op mijn gemak, wanneer ik niet weet, dat thuis secretarie, lokte eene langdurige beraadslaging uit. De heer H. G. Hartman Jz., secretaris van Goes en afge- vaardige der Bevelandsche vereeniging, hield een krach tig pleidooi voor de wenschelijkheid, opgehelderd met voorbeelden uit zijne ervaring. "Verschillende andere sprekers voerden het woord, en ten slotte werden ach tereenvolgens deze punten aangenomen lo. Het is wenschelijk dat een examen wordt in gesteld. 2o. In afwachting van wat de hooge regeering zal doenis het wtnschelijk dadelijk eene commissie in het leven te roepen om de zaak te regelen. 3o. Het bestuur wordt gemachtigd, om in overleg met de prov. en locale vereenigingen het noodige te doen om uitvoering aan dit besluit te geven. Ten slotte werd nog even de zaak van liet pensioen fonds besproken, doch zonder eenig resultaat. Volgens een telegram in de «Hamb. Nahr." maakt de reeder van de »Ob", de heer Sibiriakoff, aanspraak op de 50,000, die door de Hollandsche regeering" voor het eerste bericht omtrent de «Varna" zijn uitgeloofd. De «Dymphna" tracht den mond van den Ob te bereiken, en als het vaarwater vrij is, Kaap Schelquskin. Alleen in liet uiterste geval keert het schip naar Denemarken terug. Naar men meldt, is het stoomschip «Ellida", 22 Augustus van Sandefiord vertrokken tot opsporing van de «Vai na","den 30en dier maand te Hammerfest aangekomen. Blijkens een Reuter-telegram uit Berlijn heeft de Pruisische Minister van landbouw het verbod van 13 Maart, betreffende den in- en doorvoer van schapen uit Nederland, Luxemburg en België, tot 1 November aanstaande verlengd. Volgens bericht van bet Haupt Zoll-Ambt in Emmerich is de invoer van boomen, planten en bloe men en bloembollen uit Nederland in Duitscbland totaal verboden, ook al zijn de zendingen begeleid van de bekende attesten. Door de Pomologische Vereeniging te Boskoop is opnieuw een adres gezonden aan den Koning, met het verzoek om aansluiting van Nederland aan de inter nationale Reblaus-Konvention van 3 November 1881, als zijnde het eenige middel om den invoer van planten in Duitscbland te behouden. Aan het schriftelijk gedeelte van het examen tot toelating op den hoofdcursus hreft bij het 3e regiment infanterie o a. voldaan de sergeant Vermande. In de jl. Dinsdag te Amsterdam gehouden tweede algemeene vergadering der «Vereeniging tegen de Kwakzalverij" werd medegedeeld dat de Vereeniging in bloeienden toestand verkeert. Het get.al leden was sinds liet vorige jaar met 260 toegenomen, of met 50 percent, zoodat het thans 780 bedroeg. Met genoegen werd geconstateerd, dat meer en UK-er ook anderen dan geneeskundigen en apothekers als leden toetraden en verder dat men onder de leden telde: twee leden van de 2e Kamer der Staten-Generaal, cenige Vereenigingen voor Volksgezondheid, een enkel Departement van 't Nut, een paar Vrijmetselaarsloges en ook, als nu on langs toegetrelen, etn Gemeentebestuur. De onlangs de or Reuter aangekondigde komst des Koninas van België naar Nederland blijft tot nader order uitgesteld. Naar men verneemt bestaat er plan bij de re geering om binnen korten tijd te Utrecht een cursus te openen voor jongelieden, die z'ich wenschen te be kwamen voor het notariaat; evenals voor enkele vakken aan onze Universiteit zoude voor dat doel een Lector worden benoemd. (Amst.) alles in orde is. Neem dan tevens de werken over zedenleer uit mijne bibliotheek, ze staan bij elkaar in de kleine kast tegen den muur, en zend mij die. Ik zal hier nog wel een paar maanden blijven en in dien tijd het vijfde en laatste deel afwerkenik moet daai in echter tegen enkele zedenkundigen, inzonderheid tegen llegel, te velde trekken. Zij schijnen mij na melijk bijna allen bij de behandeling der zeJenleer te veel de theoretische zijde te beschouwen en te weinig gewicht te hechten aan de natuurlijke neiging der menschen. Het is mij echter duidelijk geworden, dat het voor een ze lelijk en vruchtbaar leven veel meer op eene aangeboren gezonde natuur aankomt, dan wij lieeren van den katheder tot nutoe hebben erkend. Ik moet eindigen, de kleine Anna komt zeggen dat mama boos wordt, als ik de soep koud laat worden en ik moet haar dus wel naar beneden volgen Zoo ziet gij, dat iemand onder de pantoffel kan staan en tevens niet eens het geluk smaken te ondervinden, dat het de pantoffel van zijne eigene vrouw is. Wees gegroet, Uw Vriend ERNEST. EINDE.

Goessche Courant | 1883 | | pagina 1