ADVERTENTIEN. Posterijen. Gemengde Berichten. Laatste en telegraphische berichten. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Weerkundige Waarnemingen. Correspondentie. Burgerlijke Stand Goes Te houden Aanbestedingen. Verkoopingen en Verpachtingen. Marktberichten. den graaf van Parijs als hoofd van liet Huis van Frankrijk." Dit adres werd onderteekend: La Rochefoucauld. Een andere groep, in het Hotel des Postes" ver- eenigd, zond den graat van Parijs een ander adres, onderteekend door den senator baron De Lareinty, en bedekt met handteekeningen, waarin de gehechtheid aan het traditioneel beginsel dat hij vertegenwoordigde wordt uitgedrukt. Aan de gravin van Chambord is geen adres gezonden. Het bezoek van den Keizer en de Keizerin van Rusland te Kopenhagen draagt geheel het karakter eener familiebijeenkomst, zoo schrijft men. De koning van Griekenland, de prinses van Wales en de hertogin van Cumberland zijn ook de gasten van den Koning, zoodat deze door al zijne kinderen is omringd. Eenige vlaggen langs den weg, dien de vorsten na men om naar het slot Fredensborg te komen, waren het eenige aandeel der bevolking in dit hooge bezoek. De gemeenteraad van Kopenhagen heeft, op zijne vraag of eene uitnoodiging tot een feest zou worden aangenomen ten antwoord gekregen, dat de Keizer van Rusland, boven alles rust zoekende, niet wenschte aan eenig officieel feest deel te nemen. De Belgische Moniteur bevat eene circulaire van den Minister van Binnenlandsche Zaken, aan de, gou verneurs der provinciën, die eenige verwondering en in de clericale bladen de hoogste verontwaardiging wekt. De Minister schrijft omtrent de toepassing der nieuwe kieswet, dat «gedurende het overgangs tijdperk van vijf jaar ook het voorafgegaan schoolbe zoek, bewezen door certificaten of teil minste door algemeene bekendheid, regel is." Uit de debatten en uit de verklaring van den Minis ter zeiven scheen te blijken, dat gedurende die vijf jaren ieder tot het examen zou worden toegelaten en er volstrekt niet naar schoolbezoek gevraagd zou wor den daar toch de bij de wet geëischte periode, zes jaren, niet vervuld kon zijn. De onderwerping te Hué schijnt in China weinig schrik te hebben verspreid niet alleen, maar in Peking zelfs de ontevredenheid te hebben opgewekt. Uit tele grammen blijkt, dat die ontevredenheid zich in daden toont en dat de Chineezen, in grooten getale de gren zen overtrekkend, thans offensief te werk gaan Worden deze berichten bevestigd, dan zal het waarschijnlijk blijken, dat men te Parijs over het succes te Hué verkregen te vroeg gejubeld heeft en dat de expeditie tot nutoe kinderspel is geweest in vergelijking van de taak, die den Franschen in een oorlog met China te wachten staat. Reuter seinde eergister uit Honkoug «Vijftienduizend man Chineesche troepen zijn over de grens van Tonkin getrokken nabij Mongkai. Zij trekken op in de richting van Hai-Dzuong, waar het Fransche garnizoen versterkt is. De zendelingen ont vluchten de stations langs de Chineesche marschlinie. De Chineezen trekken ook troepen samen bij Whampoa, waar zij versterkingen aanleggen. Onder de passagiers aan boord van de Garth Castle", die Dinsdag uit Kaapstad naar Engeland ver trok, zijn de zendeling Shaw, de familie Carey en de getuigen tegen O'Donnell. Vertrek der brievenmail naar Oost-Indie. Via BRTNDISI, 7 September 12.30 's namiddags. Via AMSTERDAM, 14 September 11,'s avonds. Via MARSEILLE, (Maatsch. Ned.) 15 Sept. 5.30's av. Via NAPELS, (Fransche mail) 15 Sept. 12.30 'sum. De Fransche pakketbooten doen Riouw, Banka en Palembang niet aan. Toen gisteravond de zoon van J. W., landbou wer onder Kloetinge, van de kermis met den kapwa- gen naar huis reed, schrikte zijn paard zoodanig dat het op hol ging. Oogenblikkelijk sloeg de wagen om, terwijl het paard met een gedeelte ervan voort holde, doch een eind verder tot staan werd gebracht. Van de vier inzittende personen w£rd een meisje ge kwetst, terwijl de anderen er met den schrik zijn afgekomen. Westelijk Znid-Beveland. De hevige wind heeft Zondag en Maandag veel schade toegebracht aan boom vruchten als appelen en peren. Vooral waar een goede beschutting ontbrak, ziju er veel afgewaaid. Terwijl hierdoor groot nadeel wordt geleden door huurders of eigenaars, zoo vindt het afgewaaide onder den naam van afval (verschillende soorten onder el kander) tegen behoorlijken prijs goeden aftrek naar de huisgezinnen die in den regel prima qualiteit moeten ontberen. Hier en daar zijn nog opgaande boomen stuk gewaaid. Middelburg. Naar men verneemt zal op de kon. maatschappij «de Schelde" te Vlissingen, na het te water laten van het stoomschip «de Soerabaja", thans in aanbouw, onmiddellijk de kiel gelegd worden van een stoomschip voor rekening van een Engelsche firma. De «Landb. Ctgeeft het volgende middel aan om bij het koopen van boter dadelijk te weten of deze werkelijk goede boter is Men steke eenvoudig een volkomen zuiver en vol komen droog mes in het midden van een kluit boter. Is de boter goed, dan zijn er aan het mes na het uittrekken geen klompjes te zien; het mes is slechts met een vettige, gelijkmatig vaste, een gezonde boter- reuk verspreidende laag bedekt. Bij eenige oefening en gewoonte zal elke huisvrouw 't met deze methode weldra zoo ver brengen, dat elke poging, om haar slechte en ver- valschte boter in handen te spelen, 't zij door produ centen of leveranciers, dadelijk mislukt. Maandag is in de Maas te Rotterdam een schuit, geladen met groenten door den storm omgeslagen man en vrouw zijn beiden verdronken. Aan het station te Venloo zijn Zaterdagavond twee rangeerende locomotieven van het Staatsspoor tegen elkander gereden, waardoor de éene zwaar ge havend werd. Persoonlijke ongelukken hadden daarbij niet plaats. Men verneemt dat het voornemen bestaat, op Vrijdag 14 dezer, op het tentoonstellingsterrein te Am sterdam een fancy fair te houden, ten bate van de nageblevenen der slachtoffers bij de ramp in Indië. Het tentoonstellingsbestuur zou dien dag de helft der ontvangsten aan entrees voor het doel afstaan. In den avond van dien dag is het afscheidsconcert van Bilse. Men kan dan een talrijk publiek verwachten, ook wanneer de avondprijs hooger wordt gesteld dan ge woonlijk ten einde het bedrag voor de uitkeering voor Indië zoo groot mogelijk te doen zijn. De Amsterdamsche tentoonstelling is tot dusver bezocht door 930,000 betalenden, geabonneerden niet iubegrepen. Alleen in Augustus was het getal 432,000. Met het voortdurende bezoek der geabonneerden is men dus ver over het millioen, terwijl bij het verkeer op de terreinen natuurlijk inzenders en vertegenwoordigers geen gering gewicht in de schaal liggen. Wij hebben (zegt het «Handelsblad") een bezoek gehad van den jeugdigen rekenkunstenaar Philipp Roth, een knaap van nog niet acht jaren, een vandiepheg- nomenen zooals ze zich van tijd tot tijd voordoen. De knaap, te Waag-Neustadt in Hongarije geboren, heeft een rekentalent, dat de grootste verbazing wekt. Hij stamt uit zeer eenvoudige ouders; zijn vader is een arme schoenmaker van weinig ontwikkeling. Philipp zelf heeft nimmer eenig onderwijs genotenop drie jarigen leeftijd vertoonde zich zijne merkwaardige gave. Aanvankelijk hield men zijne ongevraagde becijferingen voor uitingen van beperkte geestvermogens, voor ver wardheid. Later bleek, dat hij systematisch en zich zelf onbewust de moeielijkste rekenplobemen uit het hoofd oploste. We hebben ons overtuigd van de kolos sale cijfercombinatiën door vermenigvuldigingen van vier cijfers met vier cijfers, door worteltrekkingen met zes cijfers, die de kleine knaap met de grootste ge makkelijkheid na kort nadenken schikt en groepeert. Hij zal te Amsterdam in het openbaar optreden in den Parkschouwburg. Hoewel dergelijke voorstellingen niet op den weg van den Parkschouwburg liggen, meende het bestuur ditmaal eene uitzondering te moeten ma ken, te meer daar zeker deel der opbrengst bestemd is tot vorming van een fonds, waaruit de knaap zoo dra hij wat ouder is, eene wetenschappelijke opleiding kan bekostigen. Als oorzaak van de spoorwegramp te Stieglitz, waarvan in ons vorig no. per telegraaf werd gemeld, dat daarbij 39 personen werden gedood en 5 zwaar gekwetst, wordt opgegeven, dat Zondagavond bij 10 uren de van Berlijn komende sneltrein op het station Stieglitz dwars door de raenschen reed, die met den van Stieglitz vertrekkenden personentrein naar Berlijn wilden terugkeeren en aan den verkeerden kant in den trein wilden gaan. Alleen aan het ongeduld der passagiers zeiven is de ramp te wijten. Zij drongen de barrière aan stuk en men was niet in staat de 200 a 300 menschen tegen te houden. Men spreekt nu van 41 dooden. Uit Londen meldt men: Zondag woedde een hevige orkaan langs de Zuidelijke kust en richtte groote schade aan. Tal van schepen verging. Eastburne en Hastings zijn voor een deel overstroomd. Op verzoek van Lord Granville en Sir Edward Malet heeft de Lord Mayor van Londen eene inschrij ving geopend voor de duizenden hulpbehoevenden ten gevolge van het heerschen der cholera in Egypte. Te Glasgow zijn zes Ieren in hechtenis genomen, als verdacht van medeplichtigheid aan het doen sprin gen van den gasmeter te Tradeston en aan nog een paar andere heldendaden met dynamiet, nu zeven maanden geleden bedreven. Volgens Engelsche bladen is de Britsche schroef- boot «Louise," met een lading steenkolen naar Card If, nabij het Noordereiland na een aanvaring met de Ne- derlandsche stoomboot «Senior" vergaan. Te Southwark is een persoon gestorven in een vlaag van drift. Hij had zich erg boos gemaakt over de ongehoorzaamheid van zijn 11-jarig zoontje. Te Neunkiichen, in Pruisen, stierf plotseling een meisje van 21 jaar; zij had zich te sterk geregen om een dun middeltje te krijgen Bij Atlantic City, in New-Yersey, derailleerde een personentrein en zeven wagens stortten van een steilen dijk in de diepte. Van de passagiers werden dertig zwaar gekwetst. Als had de vleeschetende mensch nog geen vij anden genoeg, zijn in den laatstentijd in Fransche en Engelsche vakbladen mededeelingen opgenomen over een nieuwen ziektevorm bij den mensch ten gevolge van het eten van ziek varkensvleesch Het gold daarbij noch finnen, noch trichinen, maar een bacterie, die een hoogst gevaarlijke ziekte van de longen en nieren te weegbrengt en reeds sterfgevallen heeft ten gevolge gehad. De lijk-openingen gaven het noodige licht. Dieren, gevoederd met het restant van zulk eene zieke ham, stierven weldra en hetzelfde had plaats bij dieren, die men had ingeënt met de gecultiveerde bacterieën uit bedoelde ham. Op New-Foundland heeft een heevige storm gewoed. Een aantal booten zijn vergaan en men vernam, dat 80 personen zijn verdronken. Uit Arlon wordt gemeld, dat het dorp Battin- court Maandagnacht geheel door brand vernield is. Honderd zestien huizen zijn verbrand. Heinkenszand. Na langdurig wachten op een be richt wie in deze gemeente tot burgemeester zou worden benoemd, werd gister laat in den avond door tusscbenkomst van een der ingezeten dezer gemeente per telegram bekend gemaakt aan den heer B. Ver mande, dat hij als burgemeester is benoemd. Weldra was dit bericht in de gemeente bekenden dat de blijdschap en ingenomenheid daarover bij de ingeze tenen groot was bleek al spoedigdaar de heer B. Vermande denzelfden avond nog vele gelukwenschen met zijne benoeming ontving, en heden vroeg in den morgen uit verscheidene gebouwen de driekleur wap perde. Eene commissie tot feestviering ter gelegenheid der installatie zal spoedig worden gevormd. Middelburg. Heden ving in het Schuttershof alhier de jaarlijksche tentoonstelling van «Floralia," bloemen- kweek door den werkenden stand aan. Knapen en meisjesmannen en vrouwen deden weder als naar gewoonte al hun best om sierlijke planten te kweeken. De tentoonstelling van heden bewees voor de zooveelste maal, dat de werkzame vereeniging «Uit het volk voor het volk" op nieuw uitstekend succes had. Door volharding heeft bedoelde vereeniging liet bewijs er langd, dat bloemenkweek door den werkenden stand zich op groote en welverdiende populariteit mag be roemen. Het gezicht van de massa ingeleverdezelf gekweekte planten, maakt op iederen bezoeker een zeer weldadigen indruk. Aan de schoonste planten werden als naar gewoonte prijzen en premiën in geld uitgereiktbenevens ook een aantal voorwerpen van gebruik en smaak. Bij de mededeeling der bekroningen verhoogde de muziek der schutterij niet weinig de feestvreugde. Dit zal evenzeer het geval zijn op den dag van morgen als de feestelijke stonden door dezelfde mu zikale krachten en vuurwerk besloten wordt. 's-Hage. In eene vergadering ten paleize en onder voorzitterschap van den Prins van Oranje heeft zich heden de Hoofd-commissie geconstitueerd tot leniging der ramp op Java en Sumatra, waarin nu ook de burgemeesters van Amsterdam en Rotterdam en de president der Handelmaatschappij o. a. als leden zijn opgenomen. Met genoegen verneemt men dat Z. M. de Koning het beschermheerschap der Commissie heeft aanvaard. De tegenwoordige zitting der Staten-Generaal wordt Vrijdag 14 dezer gesloten. Jhr. Van Eijsinga is benoemd tot voorzitter der Eerste Kamer voor het zittingjaar 1883/84. Het ambt van Staatsprocureur over Transvaal is aangeboden aan jhr. Beelaerts Van Blokland, het onlangs gekozen kamerlid. Amsterdam. Hedenmiddag te 4,40 steeg dhr. Lhoste op in den tuin van «volksvlijt", gekleed in marine uniform. Staande op den rand van de mand wuifde hij herhaaldelijk het publiek toe, dat hem met hoera's en fanfares van muziek beantwoordde. De ballon had 1,300000 liters inhoud en verdween met matigen wind in Zuidwestelijke richting. Londen, 5 Sept. De Engelsche resident in Zoe- loeland werd door gewapende Zulu's van Cetawayo bedreigd. Portsaid, 5 Sept. Vaart Suezkanaal is weder geheel als vóór het uitbreken der cholera; de quara- taine opgeheven. Maandag werd te Hansweerd aanbesteedle het verbeteren en begrinten van 228 meters weg te Hansweerd 2o. het dempen van een hulpwaterleiding langs den zeedijk te Hansweerd en het maken van een riool van buizen. Beide werken werden gegund aan den heer L. Luijk te Hansweerd: het le voor f512, het 2e voor f730. (M. Ct.) Bergen-op-Zoom, De 27 perceelen van de Iersche oesterbank, gisteren door het bestuur der visscherijen verpacht, brachten op 34370 en wel: No. 196 13; no. 48a ƒ200; no. 49a ƒ150; no. 576 350; no. 586 f 50; no. 596 ƒ81 no. 606 f 51; no. 61a ƒ41; no. 616 ƒ63; no. 66 ƒ36; no. 75 ƒ560: rio. 76 620: no 81c ƒ10; no. 82^ ƒ23; no. 82g f 30no 1306 ƒ12: no. 130c ƒ10; no. 135 ƒ1275; no. 164 ƒ4250; no. 166 ƒ6000; no. 169 ƒ4200; no. 172 ƒ3625; no. 173 ƒ3525; no. 183 ƒ300; no. 230c ƒ500; no. 253<t ƒ195; no. 258d 8200. Bij de verpachting die op 30 Mei 1882 werd ge houden bedroeg de totale opbrengst slechts ƒ18191, dus bijna de helft van de nu opgebrachte som. GOES, Woensdag 5 September 1883. Uur. Barometer stand. Wind richting. Toestand van de lucht. Thermom. stand Celsius Regen in mM 1 (hoogte) sedert gisterm. 8 uur 's morgens 8 756.5 Z. West. Betrokken. +12.5 5.1 s midd. 12^ 756 West. +14 's avonds 5 757 Noord. Bewoikt. +14 Waarneming van hedenochtend acht uur Een depressie met een barometerstand in het cen trum van ongeveer 750 m.M. bevindt zich ver van ons en Noordwaarts. Een centrum van hoogen druk bevindt zich ver van ons en Zuidwestwaarts. Het grootste barometer-afwijkingsverschil was Gisteravond acht uur: Maastricht 3 m.M. boven Groningen. Hedenmorgen achtuur: Maastricht 1.3 m.M. boven Vlissingen. Hedenmiddag half eengeen verandering. Barometerstand te Utrecht om half een 756.8 m.M. Noordelijk Europa bevindt zich onder den invloed van een gebied van lagen druk: Zuidwestelijk Europa onder den invloed van een gebied van hoogen druk; de geringe barometerversehilleh in het gebied van lagen druk geven aanleiding tot het vermoeden dat zich locale depressies zullen vormen. VerwachtingWestelijke wind, vrij goed weder. van 3 tot 5 September 1883. Geboren den 5, Carolina Josephina, d. v. Joseph Bannet en Carolina Frank. Datam. Plaats. Voorwerp. Inforinatiën. 13 Sept. Borsele, onderlioud polder, Secret.-Ontvanger. Datum. Plaats. Voorwerpen. informatiën. 6 Sept. Baarland, inspan en finish, goederen, P. Overman. 6 Kruininge, verpachting land, Rembges. 7 Goes, hofstede, Pilaar. 8 Wolfertsdijk, herberg, Pilaar. 14 Wolfertsdijk, hofstede, Pilaar. 20 Ovezand, inspan enz., De Vos. 8 Oct. Heinkenszand, hofstede, mr. Liebert. GOES, 4 September 1883. Bij geringen handel door de leestelijke stemming was Tarwe slechts lager te plaatsen. Wintergerst goed gevraagd en Erwten zijn onveranderd te noteeren. OUDE TARWE per hectoliter 7,50 a 8, NIEUWE TARWE 8,— a 8,25 NIEUWE ROGGE 6,25 a 6,70 WINTERGERST 5,— a 5,40 ZOMERGERST 5,— a HAVER t t r 3,a 4, BLAUWE ERWTEN <J,— a 10,- W1NTERKOOLZAAD 10,50 a 11,25 BOTER per K. G. (Ned.<g.) 1,40 a 1,46 EIEREN per 100 stuks 3,80 a ROTTERDAM, 3 September 1883. Ofschoon de aanvoer van Granen minder overvloedig was dan de vorige week, was die toch nog ruim te noemen en voor de behoefte meer dan voldoende. Over 't geheel bleef alles nagenoeg als voren, waarop Rogge en blauwe Erwten een uitzondering maakten door eenige prijsverlaging. Tarwe. Jarige Inlandsehe witte ging in de wicht soorten tot vorige prijzen vrij goed van de hand, doch voor de betere qualiteiten was zoo weinig begeerte dat daarvan veel onverkocht bleef. De beste Zeeuwsche f 8,75 a f 9,25, mindere f 6,50 a f 8,50. De Nieuwe was tot vorige prijzen geregeld te plaatsen en ruimde alzoo vrij goed op. De beste Zeeuwsche f8,50 a f9, mindere f 6,50 a 1 8,40. Voorts per 100 kilo, 124/125 lï jarige Inlandsehe f 11,55, 120/124 IB nieuwe dito f 11. 120/122 ff dito f 10,75, 122/123 nieuwe Canada f 10. 126/127 jarige roode Noord Brab, f 280 per 2400 kilo- Rogge! Nieuwe Inlandsehe ruim voldoende ter maikt en 25 cents lager. De beste partijtjes 16,25 a f6,50, minder f5,50 a f6. Gerst. De nieuwe Zeeuwsche Winter- en Zomer waren in de beste soorten vorige prijzen te bedingen, terwijl de mindere qualiteiten moeilijk koopers vonden. De 'beste Zeeuwsche winter f5,50 a f5 90, mindere f4,70 a t'5,40. De beste Zomer- f5,30 a f 5,50, mindere f 4,50 a f 5,20. Voorts per 100 kilo 95/100 li' nieuwe Inl. Winter f8,60 a f8,65. Haver stil, jarige van f3,50 a f5 naar qualiteit. Nieuwe dikke f3,50 a 14,50, lange f3,25 a f 4. Van nieuwe Paarden boonen was een partijtje aangevoerd, dat spoedig meer aanvoer doet verwachten, de qualiteit was voldoende. Nieuwe Duivenboonen nog niet ter markt. Van nieuwe Bruine Boonen werden eenige partijtjes getoond, waarvan de qualiteit ook zeer goed is, dié om 't nieuwtje zijn genomen doch waarvan de prijs niet is opgegeven. Nieuwe Witte Boonen nog zonder aanvoer. Nieuwe Blauwe Erwten wederom met ruimen toevoer, die slechts langzaam te plaatsen waren tot 25 a 50 cent lager, de beste partijtjes f 9,50 a f 10, mindere van f8,75 a f9,25. Voersoorten f8 a f8,50. Nieuwe Schokkers met meer toe voer, doch meest van inferieure qualiteit, die naar deugd verkocht zijn van f8,50 a f9,50. Koolzaad weinig ter markt, het beste 63 a 65 p., minder daarbeneden. Hennepzaad van f 8,50 a f 9,50. Kanariezaad onveranderd, het beste f 12 a f 13, mindere f10 a f 11,75. Overzicht 1 September Meel. Gedurende deze week ging er weinig om, fabrikanten schijnen veel meer genegen om te verkoopen, doch bet gunstige weder houdt de consumenten terug om hunnen voorraad te vergrooten. 3 September. De fabrikanten hielden op vorige prijzen en de vraag voor Meel was beperkt. Aardappelen. Zeeuwsche blauwe f2 a f 2,10, jammen, poters f 1,50 a fl,70, alles per hectoliter. Iu jammen en champions overtreft de aanvoer de vraag. Handel stil. Zeeuwsche eieren f3,80 a f3,90 de 100 stuks. Meekrap geheel onveranderd. ROTTERDAM, 4 September 1883. Op de gisteren en lieden gehouden Veemarkt waren aangevoerd1397 runderen, 268 vette- en graskalveren, 1070 schapen, 454 varkens, 232 biggen. De prijzen van het vee, besteed ter markt van heden, waren als volgt: Runderen 1ste qual. 93 c., 2de qual. 73 c., 3de qual. 53 c.,- kalv. 1ste qual. 110 c., 2de qual. 90 c., schapen 98 c., alles per kilo. De prijzen van het magere vee bleven onveranderd. De aanvoer van weivarkens en de prijzen waren gelijk aan gepasseerden marktdag. Men besteedde voor goede qual. van 50 tot 52 c. per kilo. Voor Londen geen aanvoer. De prijzen der boter waren helen als volgtlequal f60, 2e qual. £57, 3e qual. f54, per kilo 85 a]60 c.. Getrouwd J. BORSIUS en M. G. LENSHOEK. 's-Gravenpolder, 5 September 1883. Het artikel uit Wolfertsdijk kan niet geplaatst worden dan met den naam van den inzender. Red. I)e heer en mevrouw BORSIUS LENSHOEK betuigen hunnen oprechten dank voor de vele bewijzen van belang stelling, bij hun huwelijk ondervonden. V Mevrouw de weduwe LENSHOEK VAN ZWAKEPAULUS en mr. BOR SIUS betuigen hunne erkentelijkheid voor de vele bewijzen van belangstelling, die zij bij gelegenheid van liet huwelijk hunner kinderen mochten ondervinden.

Goessche Courant | 1883 | | pagina 3