1883. N°. 105. Donderdag 6 September. ERNEST EN FRANK. Burger-Avondschool ,3> FEUILLETON. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en "Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. in ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. De toelatings-examens voor de zullen worden afgenomen op Maandag den 10 Septem ber aanstaarde, des voormïiidags te 9 uren. Goes, den 1 September 1883. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. In de vergadering van den gemeenteraad, gisteren gehouden, zijn benoemd tot wethouder en ambtenaar van den burgerlijken stand de heer jhr. M.J. DeMAREES Van SWINDEREN; tot leden der financiëele commissie de heeren mr J. W. C. De JONGE Van ELLEMEET en B. M. Den BDER; tot voorzitter van die commissie de heer mr. J. W. C. De JONGE Van ELLEM PIET. Goes, den 5 September 1883. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 5 September 1883. Benoemd tot burgemeester van Heinkenszand de heer B. Vermande, secretaris-ontvanger aldaar. Kloetinge. De heer P. Wisse is opnieuw benoemd tot wethouder. Kapellc. Gistermorgen werden onze nieuwe raads leden A. Nijssen en S. Wisse volgens gebruikelijke wijze geïnstalleerd. Oogenblikkelijk daarna werd over gegaan tot de benoeming van een wethouder en een ambtenaar van den Burgerlijken stand. Met meerder heid van stemmen werd de heer A. Nijssen tot beide betrekkingen herbenoemd. Borsele. Dinsdag werd alhier tot wethouder her benoemd de heer A. Mol Cz. Wolfertsdijk. In de gisteren gehouden openbare vergadering van den gemeenteraad was afwezig de heer Kallemein. Ofschoon art. 30 van het regl. op het burg. arm bestuur reeds verscheiden keeren van gewijzigd in vastgesteld is veranderd, zoodat het er berucht door is geworden, zag de heer Van Weel zich weder ge noodzaakt, na het voorlezen der notulen, de opmerking te maken, "dat de secretaris hem weder laat zeggen dat art, 30 gewijzigd is. Nadat dit weder veranderd en beloofd was dit in de notulen optenemen, werden deze, nadat de heeren Noteboom en De Kater ieder nog een paai' aanmerkingen hadden gemaakt, goed gekeurd en gearresteerd. De heer Noteboom deed een voorstel om voortaan Naar het Duitsch van F. Daiin. Op zekeren dag ontving Ernest een brief uit de resi dentie van zijn vriend, professor Konrad, rector aan de universiteit, die in de meest eervolle bewoordingen de algemeene bewondering uitsprak, welke het eerste deel van zijn boek over de zedenleer bij de geleerde wereld had opgewekt, en hem verklaarde, dat het slechts van hem zelf afhing, om den openstaanden leerstoel voor de philosophie aan de hoogeschool intenemenalleen moest hij binnen drie dagen een besluit nemen, daar de tijd drong en men ook reeds iemand op het oog had, voor het geval dat hij bedankte. Ook deze brief bracht Ernest in een moeielijken tweestrijd. Den laatsten wensch zijns vaders, dat de broeders te zamen op Goldenau zouden blijven wonen en dat Ernest vooral het onrustige leven der hoofd stad zou vermijden, kon hij moeielijk wederstreven; doch daartegenover stond, dat deze wensch met dien anderen zijns vaders betreffende Anna, ten nauwste samenhing en dat, zoo de afgestorvene vooruit had kunnen weten hoe de zaken zouden loopen, hij hem nimmer zou veroordeeld hebben toeschouwer te zijn van dit minnend paar. Deze gedachtenloop bracht hem tot het volgende besluit: wanneer Anna de mijne wordt, blijf ik volgens mijns vaders wil met haar op Goldenau wonen en bedank voor het professoraatwordt zij de mijne niet, dan is de aanvaarding van een leerstoel de eervolste terugtocht uit mijnen ongelukkigen toe stand. Maar, binnen drie dagen moet ik dus Anna's gevoelen kennen! Hij besloot haar den volgenden dag zijne liefde te verklaren. Toen hij dien dag ontwaakte, had hij een gevoel, alsof hem een groot ongeluk boven het hoofd hing. Hij verschoof het oogenblik der beslissing van uur tot uur, tot het eindelijk avond was. Hij wachtte tot Jupiter aan den hemel zichtbaar was geworden, die den gemeentebode bij de vergaderingen tegenwoordig te doen zijn. Hij acht dit wenschelijk na de uitdruk kingen door den secretaris Zaterdag in de vergaderir.q van burg. en weth, gedaan, Nadat dit door den voor zitter toegestemd was, werden de herkozen leden C. Van Damme en G. De Jager als zoodanig beëedigd en G. De Jager als wethouder herkozen. Ook weiden de heeren De Jager en Van Damme als ambtenaar van den Burgelijken stand herkozen, doch beiden ver klaarden deze betrekking niet aantenemen, waarna de vergadering werd gesloten "Wissekerke. Herbenoemd tot wethouder en tot ambtenaar van den Burgerlijken stand dezer gemeente de heer J. Van Schouwen. Bath. De werkzaamheden aan de peilschaal alhier gaan maar niet vooruit. Niettegenstaande door den aannemer alle mogelijke opofferingen zijn gedaan, om de buizen op de voorgeschrevene diepte te kunnen brengen, was alles vruchteloos, alleen de vorige week had men voor 't eerst, volgens peilingen, de diepte voor de te leggen buizen verkregen, waarop zij werden gelegd, doch, den volgenden dag bleek het, dat zij 20 duim waren gerezen. Hierdoor was de hoop van den reeds geldelijk (en zulks beloopt duizenden guldens) veel geleden hebbenden aannemer vervlogen, en was hij genoodzaakt het werk voorloopig te staken, totdat nader advies zal zijn ingewonnen. Met den storm van deze dagen is gebleken dat het gat voor de te leggen buizen geheel was verzand en dat er zelfs een rug voor het werk zat. Ook aan den steenendam was er veel averij gekomen. Benoemd tot lid van het bestuur derwaterkee- ring van het calamiteuse waterschap Scherpenisse M. Noordijke tot lid van het bestuur der waterkeering van den calamiteusen Anna Frisopolder D. De Regt Mz. In de Maandagnamiddag gehouden zitting van de kamer Van koophandel te Middelburg werd o. m. behandeld een schrijven van de kamer te Winschoten, houdende verzoek om ondersteuning van een adres aan den min. van financiën, waarin de bezwaren worden ontwikkeld, die de zegelbelasting voor den kleinhandel oplevert, en de wensch geuit, quitantiën en wissels be neden een bedrag van 25 van zegelrecht vrijtestellen. Op voorstel van den voorzitter werd met algemeene stem men, op éene na, die van den heer Snijders, besloten het adres niet te ondersteunen. Van den heer L. J. P. Maas was een schrijven in gekomen, houdende verzoek om medewerking der kamer, tot het bekomen van mildere bepalingen ter verkrij ging van accijns-vrijdom van zout bij vee- en landbouw- gebruik. Ofschoon dit verzoekals zijnde op onge zegeld papier, niet tot eene beslissing kon leiden, stHde de voorzitter voor nader op deze hoogst belangrijke altijd zijne lievelingsster was geweest. Het is lang dag in de zonnige Julimaand; maar eindelijk werd bet toch donker en trad Jupiter te voorschijn. Ernest wierp nog een blik naar den hemel, slaakte een diepen zucht en trad zijn studeervertrek uit om Anna in hare kamer op te zoeken. Zij was er niet langzaam ging hij naar beneden om haar in den tuin te zoeken. Het was een zoele, warme zomer avond en alle planten hadden haren vollen wasdom bereikt. Ernest ging naar Anna's lievelingsplaats in den tuin, een prieel van kamperfoelie onder een grooten ouden appelboom. Toen hij naderde, hoorde hij fluis terende stemmen uit het prieel. Het waren Anna en Frank. Zijn hart klopte hoorbaar, hii moest zich aan een nabijzijnde heining vasthouden. Hij bleef staan en hoorde het volgende gesprek: »Mijne lieve, lieve Anna, mijn lieveling! Is het dan werkelijk waar? Ik kan het mij niet goed begrijpen!" «En ik zou het niet begrijpenals het nog an ders was Gij hebt mij lief en zijt de mijne? O, waarmee heb ik dat verdiend? Maar zeg mij toch, hoe dat alles gekomen is? Wist gij dan dat ik u liefhad?" «Ja, sedert het Meifeest wist ik het wel. Herin nert ge u nog dien nachtegaal? Hij heeft toch gelijk gehad. O, ik heb u reeds veel vroeger liefgehad, maar ik wist het haast zelf niet. En toen heb ik u be droefd, niet waar, door u te ontwijken? Maar ik kon niet anders. Het was mij zoo vreemd en ik schaamde mij voor de menschen. Maar toen ik uw bloed zag vloeien daar ginder aan de kom, toen was het gedaan met mijn schroomvalligheid, toen kon ik mijzelven niet meer beheerschen." «O, mijn engel! toen gij aan mijn ziekbed mij zoo herhaaldelijk toeriept wachten", toen heb ik reeds begrepen, dat dit uur moest aanbreken. Maar wat zullen de menschen wel zeggen en Ernest Hoe zal hij het opnemen?" «Ernest? O, die goede jongen, die zal zich hartelijk verheugen »Zoo, zoudt gij niet denken, dat hij ijverzuchtig zal zijn? Het scheen mij toch dikwijls toe, alsof zaak terug te komen en het advies der maandcom- missie erover intewinnen. Alzoo werd besloten. i Sint Maartensdijk. Gedurende de maand Augustus zijn aan het telegraafkantoor alhier verzonden 64 telegrammenontvangen 66 opgenomen en verder geseind 114, Totaal behandeld 244 telegrammen. In de Dinsdagnamiddag gehouden zitting van den gemeenteraad te Middelburg werd, ter vervulling van de plaats van den heer D. A. Dronkers, tot wet houder verkozen de heer mr. A. P. Snouck Hurgronje, die echter voor deze benoeming bedankte. Bij tweede vrije stemming werd toen gekozen de heer W. J. Sprengerdie verklaarde gebruik te willen van den hem bij de wet verleenden termijn van beraad. In de plaats van den heer Van Eekelen werd als wethouder gekozen de heer F. Ermerins, die zich be reid verklaarde de benoeming aantenemen. Te Vlissingen is tot wethouder herkozen de heer Th Van Uije Pieterse; te Zieriksee jhr. mr. J. W. D. Schuurbeque Boeije. Bij beschikking van de i Minister van waterstaat, handel en nijverheid is A. Kooreman te Sas van Gend, na voorafgaand vergelijkend onderzoek, met ingang van 15 September 1883, benoemd tot opzichter van 's Rijks waterstaat 4e klasse. Door den Minister van Waterstaat is een nieuwe grensregeling der arrondissementen in de onderscheiden districten van 'sRij'^s waterstaat vastgesteld. Volgens deze is Zeeland, uitmakende het 11e district van de le inspectie, verdeeld in drie arrondissementen, ge naamd Goes, Middelburg en Ter Neuzen. De regeering heeft het wetsontwerp tot her ziening van de vestingwet van 1874 ingetrokken. Eene verhooging der marinebegrooting voor 1883 met 216,000, zoo noodig te dekken door vermeer dering van de vlottende schuld, is voorgedragen tot gedeeltelijken aankoop van materieel in de plaats van het bij den brand op de maiinewerf vernielde en be- noodigd tot voortzetting van den scheepsbouw en herstelling van scheepshellingen. De brandschade wordt totaal begroot op /T,289,486. De gelden tot vei vanging van het overige verloren materieel zullen op den dienst 1884 en 1885 worden aangevraagd Ter naturalisatie zijn bij wetsontwerp voorgedragen N. R immeloo te Philippine en E. Van Hootegem te Kruininge. Volgens het «Dagblad" zullen in het lokaal in de Tweede Kamer, voor de verslaggevers bestemd, telephonische toest-dlen worden geplaatst, waardoor het mogelijk zal vvezen om, evenals in België geschiedt, onmiddellijk uit het gebouw der Kamer aan de bladen rn «m Ml lMMBaaMBMMBMMWaMMWMMiMMBB—MHiniHj, IT ij Jaloersch? Hoe komt gij daarbij: hij weet niet wat liefde is. Hij heeft mij zelf verklaard, dat hij niets geeft om de bloemen van het menscheüjk hart maar dat hij slechts naar de koude sterren der wetenschap zoekt. «Hoor, wat was dat?" «Niets, het is liet ruischen der fontein Het was Ernest geweest, die een diepen zucht van innerlijke smart niet langer had kunnen onderdrukken! «Ik weet genoeg", sprak hij zacht. Zij vermoedt niets, hij evenmin en zij zullen ook nimmer iets ver moeden, nooit!" Zacht liep hij den tuin door naar huis terug en sloot zich in zijne kamer op. Hij wierp een blik op Jupiter, doch zijne geluksster verdween juist achter eene wolk. Wij zullen de diepe smart van dit reine mannen hart niet bespieden; zoo iets mag niet bespied worden; maar in dezen nacht werd er een vreeselijke strijd ge streden tusschen een sterken geest en een edel hart, en de geest overwon. Thans kwam het den ernstigen philosoof uitstekend te stade, dat hij zijne gedachten geoefend had om hun gewonen loop te houden, zonder zich door de wereld te laten afleidenna een langdu rig en onrustig op en neder gaan in zijne kamer ver brandde hij met tranen in de oogen het naschrift van zijns vaders testament en ook den brief «aan mijne lieve dochter Anna", waarvan het zegel slechts ver broken zou worden door den gloed, die tevens het handschrift verteerde. Terwijl de vlammen het papier vernietigden, staarde hij het beeld van den afgestor vene langen tijd aan en sprak«Gij hobt het wel ge meend, mijn beste vader, maar het mocht zoo niet zijn." Nog een paar wandelingen door de kamer en toen zette hij zich neder en las hardop de schoonste gedeelten van Boëthius, over dm roost der philosophie. Zoo werd het middernachthij hoorde hen beiden uit den tuin in huis komen; hij hoorde dat zij elkan der goeden nacht wenschten en naar hunne kamers gingen. Toen wierp ook hij zich op zijn b 'd, maar geen slaap look hunne oogen, noch de zijne. limine harten jubelden van geluk, het zijne leed aandoenlijk zwaar. mededeeling te doen van gewichtige voorvallen in de zittingzaal. Tolen. Hedenavond is door den gemeenteraad alhier met algemeene stemmen afwijzend beschikt op het verzoek van den kerkeraad der Ned. Herv. gemeente alhier om dit jaar geen kermis te hebben. Aan den Minister van Binnenl. Zaken wordt een adres toegezonden door het bestuur der Nederlandsche Vereeniging tot bescherming van dieren (beschermheer Z M. de Koning) om den maatregel, om honden als trekdieren niet te mogen gebruiken en die reeds in Amsterdam en in ongeveer honderd gemeenten in Nederland bij gemeente-verordening is vastgesteld, voor het geheele Rijk van toepassing te verklaren. Naar de Arnh. Ct. verneemt heeft dr. Jonck- bloet, om redenen van gezondheid, zijn ontslag als professor te Leiden gevraagd. De aangekondigde vergadering van Nederland-che looiers werd Maandag te Tilburg gehouden. Aan eene commissie van 15 leden werd opgedragen een adres aan de Ministers van Financiën, Binnenl. zaken en Waterstaat te richten, waarin verzocht zal worden het beschermend stelsel in Nederland intevoeven. Na de vaststelling van dit adres zal het door geheel Nederland aan de leerlooiers, lederhandelaars enz. ter onderteekening worden toegezonden. Het uitvoerend comité voor de internationale landbouwtentoonstelling in 1884 te Amst ;rdam iifi besloten die tentoonstelling te doen aanvangen o p Maandag 25 Augustus in plaats van Maandag 28 Juli, waarmede aan het verlangen van verschillende parti culieren en lardbouwvereenigingen is voldaan. Daar het teriein voor de tentoonstelling bestemd eerst door de koloniale tentoonstelling moet zijn ontruimd, krijgt het comité niet vóór 1 Mei de vrije beschikking over dien grond. Een vroegere datum zooa's door som migen werd gewenscht is dus eene onmogelijkheid. In overleg met den burgemeester der hoofdstad zal thans de tentoonstelling een maand later gehouden worden. HH. MM de Koning en de Koningin worden, volgens het Ilbl.", Vrijdag wederom ter Tentoonstel ling verwacht. Over de komst van den Koning der Belgen op dien dag loopen de berichten nog uiteen. Sommigen ineenen dat hij wel komt, anderen spreken ervan dat dit be zoek eerst zou plaatsh :bben wanneer onze Koning op het Loo is aangekomen. In een Maandag ten kantore der Handelsmaat schappij te Amsterdam gehouden vergadering van in gezetenen onder leiding van den burgemeester is be sloten tot het vormen van een algemeene Nederlandsche commissie tot leniging van de ramp op Java en Su matra. Subcommissies in andere plaatsen zullen worden Den volgenden morgen liet Ernest den ouden Ber nard inspannen en zijn koffer op den wagen laden. Toen trad hij in de woonkamer, waar Frank en Anna hand in hand op hem zaten te wachten. Hij gir.g met een vriendelijkea glimlach op hen toe en gaf aan Anna een schoonen ruiker rozen, maar hij had hem slecht gebonden, zoodat hij uit elkander viel. «Vergeef mij lieve bruid".... Anna bloosde en Frank sprong op. «Vergeef mij, ik ben een slecht bloemist, maar ik wensch u beiden van ganscher hirte geluk in uwe liefde". «Ernest", riep Frank, «hoe weet gij?"' «Ik zocht ulieden gisteravond, omdat ik u iets had medetedeelen en daar heb ik uw loofhuttenfeest be spied. Ik had het trouwens reeds lang vermoed; nog eens, geluk en zegen, gij beiden!" Zijne stem beefde niet; de toon, waarop hij sprak was vroolijken daar zijne oogen des morgens meermalen rood zagen, be merkten zij geen van beiden, dat hij des nachts had geweend en zij waren bovendien beide veel te vol van hun eigen geluk om de smart van anderen waartenemen. Hij deelde hun snel den inhoud van d->n brief van den rector medeen zijn in dezen genomen besluit om het professoraat te aanvaarden, wederlegde hunne vrien delijke beden om hem van zijn voornemen aftebrengen op goede gronden en na een kort en haitelijk afscheid rolde het rijtuig weg. II j zag Anna hem een laatsten groet toewuiven met haar zakdoek, hij wierp nog een enkelen blik op het huis en den tuin, wasrin hij van kind af had gewoond en geleefd, leunde daarna achter in het rijtuig en perste de laatste bittere tranen terug. Zijn plan was volkomen gelukt. Niemand bemerkte ooit den strijd, dien hij had gestreden en lachend zeide Anna tegen Frank, terwijl zij Ernest's rozen zorgvuldig in het water zette: «Ziet gij wel, dat ik gisteren gelijk had? Die goed5 Ernest! Iloe prettig, dat ik mijn eeiste bruidsgeschenk uit zijne harden ontving «Ja, gij hebt altijd gelijk en zijt even verstandig als ge lief zijt", en hij gaf haar een kus en innig gelukkig gins het jonge paai naar beneden om aan de arbeiders het groot; nieuws medeled elen. (Slot volgt.)

Goessche Courant | 1883 | | pagina 1