1883. N°. 104. Dinsdag 4 September. 70s" i De Uitloting van Obligatiën FEUILLETON ERNEST EN FRANK. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en "Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. n ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. in de geldleeningen van 1866 en 1869 zal plaatshebben in het openbaar op ZATERDAG DEN 15 SEPTEM BER, des namiddags te éen uur, ten raadhuize alhier Goes, den 1 September 1883. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER De Secretaris, HARTMAN. Op Zaterdag den 15 September 1883, des namiddags te éen uur, zal ten raadhuize alhier in het openbaar aanbesteed worden de levering van de benoodigde steenkolen ten dienste der gemeente, gedurende den aan staanden winter waarvan de conditiën ter secretarie ter lezing zullen liggen van beden af tot den dag der besteding, van des ▼oormiddags 9 tot des namiddags 2 uren, volgens welke afzonderlijk moet worden ingeschreven voor de levering van New-Castle- en Rubrkolen, beiden per Hectoliter. Goes, den 1 September 1883. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 3 September 1883. Wij journalisten kunnen niet altijd over onzen tijd beschikken zooals wij dat gaarne zouden willen. Wij ondervonden dit Vrijdagavond. Een paar tele grammen, die wat laat kwamen, hielden ons eenige oogenblikken op en toen een lid onzer redactie zich naar het kerkgebouw spoedde om de Amerikaansche pelgrimzangers te hooren kon hij niet meer binnen komen. Van ooggetuigen vernamen wij echter, dat niet alleen tal van ingezetenen, maar ook velen uit omliggende gemeenten en zelfs van buiten Zuid-Beveland in het kerkgebouw tegenwoordig waren. De zoon van den beer Phillips was door ongesteld heid buiten staat zijne stem bij die zijns vaders te voegen. Deze zong dus alleen en accompagneerde zijn zang met orgelspel. De indruk op de hoorders was verschillend. Algemeen was men het eens, dat de heer Phillips op schoone wijze het Evangelie predikt door zijn zangDoch voor menigeen ging natuurlijk veel van het aantrekkelijke verloren, doordien de heer Phillips zingt in een vreemde taal, voor de meesten zijner hoorders onverstaanbaar. Hieraan werd wel zooveel mogelijk tegemoet gekomen door ds. Huet, die, waar de heer Phillips soms zelf het woord voerde, dit, evenals de door hem gezongen liederen, vertolkte, doch het behoeft geen betoogdat waar slechts éen persoon zingt, de schoonheid van den zang verhoogd wordt door den indruk der gezongen woorden. Daarom is het meest genoten door hen, die Engelsch verstaan. Zij zijn eenstemmig in hun lof, dat de heer Phillips aan eene fraaie stem eene goede voordracht paart. Het doet ons genoegendat kerkvoogden er geen bezwaar in vonden het kerkgebouw voor zulk een doel 12) Naar het Duitsch van F. Dahn. V. BESLISSENDE OOGENBLIKKEN. De dokter, die dadelijk uit de stad werd gehaald, verklaarde dat de wond van Frank door het groote en langdurige bloedverlies en de daaruit gevolgde zwakte, niet zonder gevaar was. »Toch hoop ik, dat wij er hem door zullen halen", zeide hij tegen Annr, »als hij maar goed verpleegd wordt." »Dat zal hij", sprak Anna rustig. Zoodra zij weder was bijgebracht, scheen zij geheel veranderd. Alle zenuwachtigheid, alle schrik was verdwenen. Haar gansche leven scheen thans slechts door éene gedachte beheerscht te worden Frank en zijne genezing. Dat was haar eenig levensdoel, voor niets anders had zij oor of oog, alleen op Franks bleeke trekken rustten hare blikken met een deelnemende uitdrukking. Franks eerste vraag aan den dokter, die hem spoe dig weder uit zijne verdooving had opgewekt, was »Hoe gaat het den armen Frits? Is hij onder goede behandeling Hij moet verschrikkelijk lijden, zorg toch, dat hij alles heeft wat hij behoeft Dat ik niet sterven zal, weet ik wel," voegde hij op eigenaardigen toon erbij. Hij had Anna's laatsten blik en hare laatste woorden, voor hij het bewustzijn verloor, nog opge merkt en tijdens ziine verdooving niet vergeten. »Ik moet en zal wel blijven leven, maar zorg voor den armen krankzinnige." De dokter stelde hem gerust. Men mocht hem, om alle aandoening te vermijden, eerst na eenige dagen mededeelen, dat Frits van het oogenblik, dat hij ge- beschikbaar te stellen. Moge dit een voorteeken zijn dat mocht weer eens een blinde verzoeken om in dat gebouw een or gelconcert te geven dit niet zooals weleer zal worden geweigerd, maar men onbekrompen genoeg van begrip zal zijn om te erkennen, dat ook de kunst in staat is om tot het hart te spreken. Aan het telegraafkantoor te Goes werden in Augustus verzonden 925, ontvangen 794, overgenomen en verdergeseind 194, samen 1913 telegrammen. Te Vlissingen bedroeg dit aantal 5143waarvan aangeboden 2420; ontvangen 1078; overgenomen en verdergeseind 1645. Kruinlnge. Door den gemeenteraad alhier is de rekening over 1882 voorloopig vastgesteld: in uitgaaf op f 54205,46, ontvang f 57228,86 en alzoo met een goed slot van f3023,40; de uitgaven voor het onder wijs beliepen met inbegrip der kosten van vergrooten en volgens de wet inrichten der scholen f 19848,36%. De begrooting voor 1884 den Raad aangeboden be draagt in ontvangst en uitgaaf f 19656,83%, waar onder voor onderwijs f 7870.82. Zooals onze lezers zich herinneren zullen, werd in ons vorig no. evenals in bijna alle couranten op de le pagina gemeld, dat het Poolschip «Varna" behouden te "Vardö binnen was, doch onder de «Laatste berichten" dat wel de bemanning behouden was aangebracht doch de «Varna" zelve was gezonken. Ter aanvulling van dat laatste bericht, dat ook juist was, dienen nog de volgende berichten van den heer Volck Volgens telegram van den Nederlandschen gezant te Petersburg bleef de «Dymphna" (met de Deensche expeditie) in de Karazee achter. De Nederlandsche consul te Hammerfest seint, dat de «Varna" vergaan isde leden der expeditie zijn veilig teruggekomen met het stoomschip «Nordensk jöld," een der drie schepen die behalve de «Ellida" en de «Georgy" in opdracht hadden om op hun tocht naar de Nederlandsche expeditie uit te kijken. De expeditie werd aan boord genomen door de «Louise," kapt. Dallmann. De «Louise" lag 25 dagen in de Kara-zee, zonder naar Siberie te kunnen komen. Zij brak bewesten de Jugor-straat haar schroefas, en zou door de «Nordenskjöld" naar Hammerfest worden gesleept. Deze deed Vardö aan, om tijdingen te ont vangen. Ook bij de regeering zijn blijkens de St.-Ct, tele grammen ontvangen, waaruit blijkt, dat aan de red ding van de Varna-bemanning op de kunst van Waaigat de beide stoombooten »Obi" en «Nordenskjöld" deel namen die voor rekening van den heer Sibiria Koff naar den Jenissei gezonden waren. Bij het Depart, van Marine is ontvangen liet vol gende telegram van den luitenant-ter-zee Lamiege dateerd Vardö 30 Augustus «Nederlandsche poolexpeditie op weg naar Noor wegen, alles wel." bonden was, toevallen had gehad en reeds enkele uren daarna gestorven was. Zijne laatste woorden waren geweest: «Nu ga ik naar Stormland, ik ben verlost." Hij had gelijk gehad, dat op dien dag de roode slang sterven en hem niet meer plagen zou. Op Ernest had deze gebeurtenis een machtigen in druk gemaaktzijn verzwakt zenuwgestel kon dezen stoot niet ongeschokt doorstaanhij moest eenige dagen te bed blijven. De oude Geerte verzorgde hem, want Anna week dag noch nacht van Franks sponde en beantwoordde alle vermaningen van den dokter en van anderen om zich te ontzien, met een eigenaardig lachje, waartegen niet te praten viel. Zij verpleegden hem met eene zorg, als slechts eene vrouw, die be mint, het kan doen. Wanneer hij uit dankbaarheid hare hand wilde druk ken, wanneer hij spreken wilde of wanneer in zijne trekken eene zekere opwinding te lezen was, dan legde zij lachend haar vinger op zijne lippen, streek hem het haar van het voorhoofd weg en sprak slechts dit éene woord: «Wachten!" Dan kwamen hem wel dikwijls de tranen in de oogen, dan dook hij weg in zijne kus sens en fluisterde zacht: «wachten, wachten." En zoo kwam hij bij en genas hij onder hare handen zoo ge lukkig en goed als hare bloemen, en op Anna's ge boortedag verklaarde de dokter hem reeds geheel buiten gevaar, zooals hij zeide«Dank zij de goede verpleging." Den volgenden dag mocht hij opstaan en aan het ven ster gaan zitten, waar de volle namiddagzon vrien delijk door het groene gordijn op de vensterbank scheen. Anna zat dan tegenover hem en las hem voor. Maar toen hij zeide, dat hij liever had, dat zij hem niet voorlas, maar hem zoo maar stil aankeek, gaf zij hem zijn zin en keek ze hem zwijgend aan. Een paar dagen daarna kon hij reeds aan haren arm door den tuin in het zonnetje wandelen en weldra ook in de velden, om naar het werk te zien, maar altijd aan haar arm; «dat", zeide hij, «had de dokter De Nederlandsche consul te Hammerfest seint i. d 30 Aug., des avonds «Een robbenjager is hier aangekomendie tot en kele weinige mijlen in de Kara-zee was doorgedrongen, overal ijs ontmoette en ook met Samojeden sprak. Deze laatsten wisten niets van overwinterende schepen. De robbenjager ontmoette aan de Poorten (Karische poort de «Willem Barents," welke tusschen de straat (Joegorstraat en de poorten zeilde, maar de Kara- zee niet kon binnendringen. De robbenjager had noch de «Louise" noch de «Nordenskjöld" geziendeze zouden waarschijnlijk door de Matotschkin-Sjar in de Kara-zee komen." Zondag II. vertrok de Russische schoener «Poolster" uit Archangel naar het station Karmakoeli op Nova- Zemblaom de expeditie onder luitenant Andrejeff terug te halen, die aldaar den winter met meteorolo gische waarnemingen heeft doorgebracht. Blijkens een Zaterdag bij het Departement van Koloniën ontvangen telegram van den Gouverneur- Generaal van N.-I. zijn na de ramp op 27 Augustus jl. te Merak vermist: de opzichter bij het mijnwezen K. A. Naumann met vrouw, de machinist P. "Van Essen met vrouw en vier kinderen, de opzichter H. B. Van Diest met vrouw, de magazijnmeester J. S. Townsend met kind en de opzichter J. Kaal. Een bijzonder telegram, Vrijdag uit Weltevreden (bij Batavia) aan het «Handelsblad" toegezonden, bevat nog de volgende bijzonderheden De heer Levyssohn Norman, Jid van den raad van Indie, is door den Gouverneur-Generaal naar Bantam gezonden om den omvang van de ramp op te nemen en met uitgestrekte volmacht om voorloopige maat regelen te nemen. Omtrent Telok Betong, de afdeeling van Sumatra, die aan straat Sunda grenst, zijn nog geen stellige berichten ingekomen, maar het is wel niet anders aan te nemen, dan dat ook daar de verwoesting groot zal wezen. Ook de Noordkustvan Java heeft veel geleden, bij Pandai Galang, eene midden-afdeeling der residentie Bantam, zijn dorpen geheel verwoest. Men betreurt honderden dooden, waaronder vele Europeanen. Batavia heeft echter geene aanmerkelijke schade geleden. De Regeering heeft terstond maatregelen genomen wegens den geheel veranderden toestand van straat Sunda, tengevolge van het opkomen van nieuwe rotsen en klippen. Er zijn o. a. gouvernementsschepen uit gezonden om de invarenden te waarschuwen. Reuter ontving Vrijdagnamiddag het volgende be richt uit Batavia Er is géén nieuws van den kant van Sumatra. De verwoesting van Telok-Betong werd door den gezag voerder van het stoomschip «Gouverneur-generaal Lou don" bericht. Deze stoomde met allen spoed naar Anjer ten einde daar te waarschuwen, doch hij vond ook die plaats reeds verwoest. Zijn schip was overdekt in het bijzonder voorgeschreven." Ofschoon natuurlijk onder deze menschen, die elk ander zoo volkomen begrepen, de akelige gebeurtenis nooit besproken werd, en alles wat daarmede in ver band stond met Frits scheen ten grave gedaaldof schoon er ook geen woord van verwijt van de eene en geen woord van verontschuldiging van de andere zijde werd gehoord, zoo bleven de gevolgen ervan toch niet uit. Ernest gevoelde, dat hij veel had goed te maken zoowel bij de levenden als bij de dooden en juist, om dat niemand erop zinspeelde, hinderde hem dit nog meer. Met droefheid had hij Anna's verjaardag zien voorbijgaan; wat was alles anders geworden. Het was thans onmogelijk om zijn vroeger opgevat plan ten uitvoer te brengenEn thans die genezing, die een zame wandelingen van Anna en Frank, die sedert dien bewusten dag wederkeerig onder den invloed kwamen van het zalige gevoel der dankbaarheid! Schuw ont week hij zooveel mogelijk de beide gelukkigen en bracht zijne dagen vreugdeloos, over zijne boeken gebogen, door. Ja, voor het eerst kwam de gedachte bij hem op, dat Anna hem toch niet zoo zeker was «bemaakt"; hij vreesde voor de mogelijkheid, dat hij Anna kon verliezen door het vroolijke karakter van zijn broeder. Een bitter gevoel van ijverzucht, dat voor een oogen blik bij hem opkwam, was echter even zoo snel weder door zijn sterke wilskracht onderdrukt; maar ook nu eerst, nu hij vreezen moest Anna te zullen verliezen, gevoelde hij eerst recht, hoe lief zij hem was geworlen. Niet met een gloeienden hartstocht, maar met al het idealisme, waarvoor hij vatbaar was, had hij het reine wezen willen beschermen: zij was de zachte, dichter lijke uitspanning voor zijn vermoeid denkvermogen, zij was de eenige band, die hem aan het rozige leven, aan der menschen vreugde had verbonden. Moest hij haar verliezen, dan stond hij alleen te midden zijner doode wetenschappen, te midden zijner levenlooze ge leerdheid. Hij gevoelde thans diep berouw, door steeds met eene aschlaag ter dikte van 48 duim. Massa's puimsteen ter dikte van zeven voet dreven op de zee. Men raamt het aantal slachtoffers in het district Tji- ringin op 10000. Volgens eenige ramingen zou het totaal der omgekomenen tengevolge van de uitbarsting 30000 bedragen. Twee Amerikaansche oorlogsbodems hebben be vel ontvangen naar straat Sunda te stevenen en daar den staat van zaken te onderzoeken. Een Reuter-telegram van Vrijdag uit Batavia bevat het bericht, dat het stoomschip «Wilhelmina" van de Maatschappij «Nederland", hetwelk bij kaap Priok vastgezeten heeft, weder is vlot geraakt, zonder eenige schade te hebben geleden. Er schijnt dus toch iets met het schip te zijn voor gevallen. Naar men verneemt, heeft Z. K. H. Prins Alexander der Nederlanden, getroffen door de rampen op Java, het plan opgevat om zich aan het hoofd te stellen van eene commissie tot het bijeenbrengen van liefdegiften, ter leniging van den nood. Door Z. K, H. zullen uitnoodigingen worden gericht aan verschil lende hooggeplaatste personen, om zich met III), in commissie te vereenigen. Voorts verneemt men, dat ook door eenige invloed rijke ingezetenen te Amsterdam pogingen worden aan gewend om eene algemeene commissie in het leven te roepen, op het voorbeeld der watersnoodcommissie om gelden in te zamelen voor de slachtoffers in onze Indische bezittingen. Ook de president van de Ned. Handelmaatschappij heeft belangstellenden opgeroepen tot vorming eeper commissie ter inzameling van gelden voor die slacht offers. Het bestuur der vereeniging van Assuradeuren te Amsterdam heeft zich bij adres gewend tot de Ministers van Marine en Koloniën, met verzoek per telegrafische order oorlogsschepen aan Straat Sunda te doen post vatten, teneinde zeevarenden met den staat van het vaarwater aldaar bekend te maken. In de Zaterdag te Amsterdam gehouden alge meene vergadering van officieren der schutterij in Ne derland werd besloten art. 3 van het reglement aldus aantevullendat ook eervol ontslagen officieren der schutterij, die meer dan 45 jaren dienst hebben, tot leden der vereeniging kunnen worden benoemd. Eene tweede aanvulling, behelzende dat tot eereleden kunnen worden benoemd, op voordracht van het be stuur, officieren en oud-ofücieren der schutterij en andere personen, welke zich verdienstelijk gemaakt hebben ten opzichte der schutterij in 't algemeen, werd mede goedgekeurd. Nog werd goedgevonden, dat het bestuur zich wenden zal tot de regeering, met verzoek dat het eereteeken van langdurigen dienst bij de schutterijen ook zal kunnen worden uitgereikt aan die leden der rustende schutterijen, wier korpsen zich oefenen in den wapen zijn voornemen uittestellen, voor altijd een geluk te hebben verspeeld, dat hij slechts voor het grijpen had gehad. Hij dacht aan die winteravonden, toen haar jeugdig gemoed nog zoo geheel, nog zoo onverdeeld hem had aangehangen, toen hij wellicht met een enkel woord haar te rechter tijd voor zich had kunnen win nen en toen hij dit alles overpeinsde, werd het hem zoo droef te moede! Hij morde tegen zijne theoretische bedachtzaamheid, hij klaagde, dat deze hem onbekend had gelaten met die kennis van het natuurlijke leven, waardoor hij wellicht zijn lot zooveel aangenamer had kunnen maken; maar toch kon hij niemand aanklagen dan zichzelf. Die beide vroolijke naturen, die als vanzelf tot elkander waren gebracht, hadden toch geen schuld. «Maar zijn zij werkelijk reeds tot elkander gebracht?" vroeg hij verder. «Is zij dan inderdaad reeds voor mij verloren Verdien ik haar niet even zoo goed, ja beter misschien dan die vroolijke knaap Is het niet de wil mijns vaders? Heb ik niet een recht op haar hart? Ik wil niets verloren geven, voor ik over tuigd ben het verloren te hebben. Ik zal haar mijne liefde verklaren, wellicht is het nog tijd en blijkt deze toenadering der beide jonge lieden niets anders te zijn dan dankbaarheid." Maar slechts zelden dacht hij zoo moedigzijne natuur vermeed een vast besluit, hij wilde, dat de zaken naar zijn zin uitvielen, zonder dat hij er eenige moeite voor behoefde te doen en toch zeide een pijn lijk voorgevoel hem telkens, als hij Anna aanschouwde, dat zij onherroepelijk voor hem verloren wasen waarom zou hij zich uit die pijnlijke onzekerheid verlossen om de harde waarheid te ontdekken En toch was hij dan weder bang, dat iedere dag talmens hem de hoop, die hem heden nog bleef, morgen mis schien zoo ontrooven. Het was een smartvolle tijd voor den armen philosoof! (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1883 | | pagina 1