1883. N°. 98. Dinsdag 21 Augustus. 70ste jaargang. ERNEST EN FRANK. FEUILLETON. Openbare Les De Examens De Begrooting Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Kunst, Wetenschap en Letteren. Landbouw en Veeteelt. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN D1TMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. in de Bewaarschool voor on- en minvermogenden aan de Beestenmarkt, op Vrijdag den 24 Augustus a. s., te beginnen des voormiddags te 10 uren, tot bijwo ning waarvan belangstellenden worden uitgenoodigd. Goes, den 18 Augustus 1883. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. aan de inrichtingen van Middelbaar onderwijs in deze gemeente zullen dit jaar plaatshebben als volgt: Hoogere Burgerschool voor jongens. Toelatings-examen op Maandag 27 en her-examen op Dinsdag 28 Augustus Meisjesschool. Toelatings-examen op Maandag 3 en her-examen op Dinsdag 4 September, alles aanvangende des voormid - dags te 9 uren. Goes, den 18 Augustus 1883. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. der plaatselijke inkomsten en uitgaven van de gemeente voor het jaar 1883 is aan den gemeenteraad, in zijne openbare vergadering van heden, aangeboden en op de secretarie dezer gemeente nedergelegd, alwaar zij tot den 15 September eerstkomende voor een ieder ter lezing zal voorhanden zijn, terwijl afschriften tegen betaling der kosten verkrijgbaar gesteld worden. Goes, den 20 Augustus 1883. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 20 Augustus 1883. Door den dijkraad van het calamiteuse waterschap Leendert-Abraham is met 8 van de 10 stemmen tot dijkbaas benoemd de heer A. J. Lauwers te Renesse. (M. Ct.) Vrijdag is te Amsterdam eene vergadering ge houden van de leden der Varna-expeditiediemet uitzondering van den heer De Bruyn, door alle leden werd bijgewoond. Opnieuw is er een telegram verzonden om het op- sporings-vaartuigdat te Sandifort ligtgereed te houden de definitieve beslissing wacht nog slechts op het resultaat van de onderhan lelingen over de cautie. De autoriteiten in het Noorden wenschendat de waarborg zou gestort worden bij de Noorweegsche bank. Daartegen is van deze zijde eenig bezwaar ge maakt. Toen is er geëischt, dat de Nederlandsche regeering zich aansprakelijk zou stellen voor de waarborgsom. De onderhandelingen over dit alles zijn nog niet ge ëindigd, maar zullen zonder twijfel spoedig tot een einde gebracht worden. De uitzending van het vaar tuig kan dan onmiddellijk volgen. Nader deelt het TJ. D. hieromtrent nog het volgende medeDe Amsterdamsche bank zal de borgstelling van prof. Buijs Ballot aannemen en de zaak in Noor- 8) Naar het Duitsch van F. Daiin. Anna's ontluiken was zoo zichtbaar, dat ook Ernest de verandering en hare oorzaak, een gezond natuur leven, moesten opvallen. Hij was er zoo verheugd over, dat hij op die veranderde levenswijze niets wilde aan merken en dat hij haar stilzwijgend onthief van hare betrekking als copiïst, die zij in den laatsten tijd toch zoo slecht had waargenomen. Hij schoof met een zucht haren stoel van zijn lessenaar weg en begon voortteschrijven, daar waar zij midden in een zin was blijven steken, toen Frank haar was komen roepen om het eerste klaverzaad te zaaien. Overigens ondervond Ernest niet, dat er eenige ver vreemding tusschen Anna en hem had plaatsgegrepen. Hij dacht er niet over ijverzuchtig op Frank te worden hij zelf droeg Anna steeds dezelfde gelijkmatige kalme neiging toe, de eenige en hoogste, waarvoor hij vat baar was en beschouwde haar, steeds gedachtig aan het testament zijns vaders, als hem bij uiterste wils beschikking vermaakt. En ofschoon hij nog steeds geen liefde voor hemzelf in Anna's hart ontdekte, maakte hij zich daarover geenszins ongerusthij had zich zoo geheel en al met de gedachte vereenzelvigd, hare vriend schap langzamerhand in liefde te zullen zien overgaan, wegen mogelijk maken. Het schip zal 22 Augustus- vertrekken, en dus in de eerste dagen van September in de Karazee zijn, zoo deze ten minste open is, het geen men zelfs nu nog niet weet, omdat alle berichten uit die streken ten eenenmale ontbreken. Ten behoeve van de opsporing der Varna is gister middag aan het strand te Scheveningen ongeveer 500 gecollecteerd door eenige adelborsten. Daaronder is eene bijdrage van 50 van kolonel Ten Bosch van Nieuwediep. Reeds is gemelddat de commissie voor de grondwetsherziening in October a. s. met haren arbeid denkt gereed te zijn. In verband daarmede verneemt men thans, dat het wetsvoorstel tot beslissing van de vraag of grondwetsherziening noodzakelijk is, reeds in het aanstaande zittingjaar aan de wetgevende macht zal worden voorgelegd. Voor Ischia heeft de prins van Oranje f 50 be schikbaar gesteld. Naar aanleiding van het besluit des Volksraads van de Transvaalsche Republiek met betrekking tot dr. Jorissen, zegt het «Wag. Wbl." «De behandeling, den heer Jorissen aangedaan, moet gequalificeerd worden als ondankbaar, laag, gemeen. »'t Zij verre van ons, het Transvaalsche volk ver antwoordelijk te willen stellen voor wat zijn Raad mis deed. Toch zal het er onder lijden. Over eenigen tijd komen de heeren Du Toit en N J. Smit laatstge noemde heeft het fataal besluit mee helpen doordrij ven naar Nederland om er geld optenemen. Dan zal men den heer Smit waarborgen vragen. En hoe zal hijdie Jorissen hielp aan den dijk zettendie kunnen geven? Wie kan zoo'n man en zoo'n Volks raad vertrouwen? De beleediging, onzen landgenoot Jorissen aangedaan, mag niet geduld worden. Daarom zouden we onzen geldmannen willen adviseeren, dat zij alle onderhandelingen weigerden, totdat Jorissen in zijn eer en ambt zal hersteld zijn. Wij Nederlanders moeten het toonen, dat er in onzen boezem een leven dig gevoel voor recht klopt, dat we niet zonder een beteekenisvol protest laten lioonen." Oudelande. Jl. Vrijdag had alhier de eerste steen legging plaats voor liet nieuw te bouwen gemeentehuis. De ambachtsheer van Oudelande, de heer Edward Van Hoboken, was uitgenoodigd om deze plechtigheid te verrichten, aan welke uitnoodiging door hem met de meeste bereidwilligheid gevolg was gegeven. Met een hartelijke toespraak ging hij tot de steen legging over, waarna ook door den burgemeester, de wethouders, de leden van den gemeenteraad en den secretaris onder toepasselijke toespraken een steen werd gelegd. De plechtigheid werd met een feestdronk besloten. Ierseke. In de Vrijdagavond gehouden vergadering der kiesvereeniging »Recht voor allen" alhier is een bestuur van 5 leden gekozen, zijnde de heeren D. II. W. Laeyendecker, P. Sandee Sr., J. Hage, E. A. C. Sauer en P. Dijkwel, respectievelijk tot president, vice- president, In secretaiis, 2n secretaris en penningmeester. Alle gekozenen verklaarden hunne betrekking aante- nemen, de heer Laeyendecker evenwel met de bijvoe ging, dat hij dit deed om geen stoornis in de ver gadering teweeg te brengen, en dan nog slechts tot de eerstvolgende vergadering. Het aantal leden is sedert de vorige vergadering tot 25 gestegen. dat hij er niet aan dacht, dat deze overgang zou kun nen uitblijven het viel hem niet moeielijk, zijne stille, ideale neiging in zijn hart besloten te houden en noch Anna, noeh zijn broeder vermoedden het be staan daarvan. Zoo was de Meimaand in het land gekomen: een prachtige eerste Meidag. De rozen, die Anna op de tuinbedden had geplant, bloeiden reeds prachtig, en liefelijk drongen de geuren van de bloeiende vrucht- boomen en het vroolijke vogelgezang door in Ernest's bibliotheek, waarvan de vensters openstonden. Hij zelf leunde op het vensterkozijn, achter een gordijn ver borgen, met een werk van Plato in de hand en keek peinzend over zijn boek heen in den tuin. Daar kwam Anna, een liedje neuriënd, met een groot bouquet van rozen in een vaas, plaatste haar welrie kend geschenk op de schrijftafel van Ernest, hield haar hoofdje wat op zijde, om te zien hoe die bloemen zich te midden der folianten voordeden, en wilde, zonder Ernest bemerkt te hebben, steeds zingende, zich weder verwijderen. Doch Ernest riep haar en trad van achter het gordijn. »Ik dank u, lieve Anna! voor uwe bloemen." «Het zijn de mooiste, die ik hebgij dient toch ook te bemerken, dat het vandaag de eerste Mei is, gij kluizenaar Wat ziet gij er weder treurig en bleek uit!" «Bleek? Dat kan zijn. Maar treurig niet, alleen ernstig. Weet gij, waarover ik peinsde, toen gij bin- nenkwaamt «Wel Dr. F. Van Gheel Gildemeester, pred. te Dalfsen, staat no. 1 op het drietal naar Den Haag. Te Middelburg bracht de Augustus-collecte op, behalve de buitenwijken, die nog inkomen, 406,49. Mejuffrouw H. G. De Sauvage, onderwijzeres aan de bewaarschool voor on- en minvermogenden al hier, is als zoodanig benoemd aan de bijzondere be waarschool »Licht, Liefde en Leven" te 's-Gravenhage. In de tweede helft van October zal weder een examen in kunst-naaldwerk plaatshebben, uitgaande van «Tesselschade". Zij, die daaraan willen deelnemen, moeten zich vóór 12 September bij mej. Wijnaendts te Baarn aanmelden. (Huisvr.) Aanst. Woensdagavond zal in de »Prins van Oranje" alhier optreden eene Ilongaarsche Zigeuner Kapel, in Nationaal kostuum, die in het Crystal Palace te Londen, in Folies Bergères te Parijs, in het Eden Theater te Brussel, op de Tentoonstelling te Bordeaux, onder directie van haren kapelmeester Joseph Barcza met buitengewoon succes optrad. Men schrijft daarover het volgende Een Ilongaarsch nationaal muziekkorps is, voor zoover wij weten, nog nooit in Holland geweest. Wij zullen derhalve in de gelegenheid worden ge steld, deze zeldzaamheid en oorspronkelijkheid, die overal zulk een geweldige aantrekkingskracht uitoefent, te kunnen bewonderen. Iedereen, zoowel leek als kunstenaar, wordt met levendige bewondering vervuld, als hij deze wonder volle tonen, deze eigenaardige melodieën en rythmen en in het hijzonder de, in wilde gevoelsuitdrukking aan de instrumenten ontlokte, Hongaarsche dansen (Czar- do's) hoort voordragen. Onwillekeurig wordt men medegesleept en men komt tot de overtuiging, dat alleen een Zigeuner-muziekkorps zoo iets kan voort brengen. Het opmerkelijkste is, dat geen der leden dezer kapel de noten kent, en dat alleen de kapelmeester eene muzikale opleiding aan een conservatoire heeft geno ten. Het repertoire bestaat deels uit nationale me lodieën en danswijzen, alsmede klassieke stukken. Deze laatsten doet de kapelmeester hen mechanisch instudeeren, waarna zij de stukken op meesterlijke wijze uitvoeren. Hiertoe behooren de ouvertures Pre- ciosa, Oberon, Figaro's Hochzeit, Zauberflöte, Traviata, alsmede de Tannhiiuser ouverture, en Walzers van Strauss. De instrumenten die zij bespelen bestaan uit violen, violoncel, bas, fluit, clarinet en cymbaal. Het orkest bestaat uit 12 personen. Het spreekwoord, dat de Hongaar bij zijne geboorte eene viool mee ter wereld brengt, sch jnt bij deze kapel bevestigd te worden, daar zij door hare buitengewone kunstvaardigheid op dit insti ument ieders bewondering wekt. Wij kunnen er bijvoegen, dat van alle plaatsen in Nederland, waar de Hongaarsche kapel bereids is op getreden, o. a. ook in den Parkschouwburg te Am sterdam de meest gunstige getuigenissen vermeld worden, weshalve w;j ook hier tot een druk bezoek durven aansporen. Gisteren had hier de tweede volks-matinée plaats »Ik dacht, toen ik van uit het venster, al die bloe men in den tuin zag, hoe vele er heden, op den besten dag der lente, reeds weder zijn verwelkt, en hoe dwaas de menschen zijn, die het lachende geluk zoo ijverig zoeken, dat toch zoo ras weder verwelkt". Daaraan heb ik nog nooit gedacht, als ik mijne bloemen aanschouwde, wat zullen de menschen anders zoeken dan het geluk Toch niet alleen kennis en waarheid" «Neen", sprak Ernest plechtig«kalme berusting" «Berusting wat is berusting" «Die wijze van wereldbeschouwing, ol liever, die altijd gelijkmatige gemoedsstemming, waarin de mensch zich niet door vreugde of droefheid, die vluchtige indrukken, laat belieerschen, maar door die ernstige overtuiging, die, evenals de sterren, een gezegend, zacht en nimmer schadelijk licht verspreidt in ons gemoed. Wij moeten trachten in ons binnenste de gelijkmatige kalmte van een effen waterspiegel deelachtig te wor den, die de wereld trouw terugkaatst, en die na i> deren steenworp van buitenaf dadelijk weder zijne trillende beweging verliest om de vroegere effenheid te her krijgen, dat is kalme berusting". «Dat is het geluk van een God, niet van den mensch" sprak Anna. «Toch blijft ons", sprak Ernest verder, tirwijl zijn donkerbruine oogen peinzend op het schoone meisje voor hem rustten «het innige verlangen naar die altijd heldere gezichtspunten, zooals Plato zegt, en de in den tuin der Sociëteit V. O. V, Niettegenstaande het Harmoniegezelschap van Krui- ninge, onder directie van den heer H. O. Baarens, wederom op zijne gewone uitstekende wijze een 8tal schoone muziekstukken ten gehoore brachten niet tegenstaande het heerlijke weder als 't ware uitlokte om eenige uren in den fraaien tuin door te brengen, was de opkomst van het publiek niet groot Daarover uitteweiden achten wij overbodig. Niet alleen toch dat de burgerij slechts schaars vertegenwoordigd was, maar ook vele leden der Sociëteit en hunne familiën ontbraken. Een gevolg daarvan is, dat zelfs de nood zakelijkste kosten van een geheel belangloos optredend muziekgezelschap niet uit de opbrengst gekweten kun nen worden en de directie der Sociëteit wel verplicht zal zijn zich een volgenden zomer van engagementen van dezen aard te onthouden. Het spel van mevr. Beersmans en den heer D. Haspels in sFédora" wordt te Amsterdam door vreem deling en inwoner zoozeer op prijs gesteld, dat de Stadsschouwburg iederen avond te klem blijkt om het aantal bezoekers te ontvangen. De kapel van Bilse, die zoovele bewonderaars trekt, is voornemens nog tot 14 Sept. a. s. hare uit voeringen op het tentoonstellingsterrein te Amsterdam voorttezetten. Vóór dien datum zal gelegenheid zijn het korps nog met eenige solisten van Berlijn te ver sterken. Dr. Kartalis van het Grieksche hospitaal te Cairo heeft door microscopisch onderzoek in het bloed van choleralijders levende bacilli ontdekt. Het handschrift van het boek Deuteronomium, dat in Moab door den antiquaar Shapira werd ontdekt, wordt nu in het British Museum door verscheidene geleerden onderzocht. Dezen kunnen zich echter nog niet over de echtheid of onechtheid uitlaten. Sl.apira moet toebereidselen maken om het hand schrift uittegeven in een reeks fac-simile's met een uitvoerig verhaal van de ontdekking. Dat hij er een raillioen pond sterling voor vroeg, wordt tegengesproken. James Hinks Son te Birmingham hebben voor petroleumlampen een brander in den handel gebracht, waarbij het vullen, pit afknippen en aansteken ge schiedt zonder dat brander, ballon of glas behoeven verwijderd te worden. De lamp kan al brandende zonder eenig gevaar hoegenaamd, met gemak bijgevuld worden. TVemeldinge. De verkooping van appelen en peren, wassende in boomgaarden, alleen onder de gemeente Wemellinge, Zaterdagavond gehouden ten overstaan van den Notaris L. A. Paardekooper Overman, heeft de belangrijke som van ƒ3630,50 opgebracht. Indien men in aanmerking neemt dat nog verscheidene boom gaarden onder de hand zijn verkocht, dan kan men wel nagaan welk eene bron van inkomsten het fruit aan die gemeente oplevert. Het officiëele bericht omtrent den oogst in Zee land luidt als volgt De tarwe is in sommige streken dun van stand, doch heeft een goed gevulde aar. Men schat de opbrengst, zoo van graan als stroo, op het gemiddelde ofeenigs- zms daarboven. Van de rogge geldt hetzelfde- ziel die, eenmaal beminnend, in het rijk van de eeuwige gedachte in dien sterrenhemel een blik heeft geslagen, kan nimmer ongestoorde vreugde vinden in de rozen van het aardsche geluk, alwaren zij ook nog zoo schoon. Ja, men zou er toe komen, om deze rozen te beschou wen als verleidelijke dwaallichten, die ons van het pad der berusting allokken". «O, die arme rozen", lachte Anna, die dien dag volstrekt geen lust scheen te hebben om te philoso- feeren. Nu kan ik begrijpen, dat mijne arme bloemen niet in uwe nabijheid konden bloeiengij beschouwt ze met argwaan en verachting". «Dat is niet mijne schuld waarom verwelken zij zoo ras" «Och wat! Men plukt de bloemen, opdat zij ons zouden versieren en vreugde bezorgep en als zij ver vallen zijn, plukt men nieuwe. Uwe trotsche sterren kan men niet van den hemel afnemen en wanneer men de bloemen in het water zet en ze goed ver zorgt, kan men ze lang, zeer lang bewaren dat doet gij echter niet en daarom verdient gij ook geene rozen". »En wat heeft men eraan, aan die eeuwige wisse ling van gelukkige oogenblikken" «Dan is het leven een rozenkrans, en dat is voor mij genoeg". Ernest wilde antwoorden toen Frank haastig do kamer binnentrad. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1883 | | pagina 1