1883. N°. 95. Dinsdag 14 Augustus. 70ste jaargang. ERNEST EN FRANK. FEUILLETON. VERPACHTING De ligger en kaart van de Wegen eu Voetpaden Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Rechtzaken. Kunst, Wetenschap en Letteren. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone ad verten tien is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. van den grond aan den Oosthavendijk, bij de Meestoof „De Zon", sectie B no. 238, 239 en 250, thans in pacht bij L. L. Wapstra, voor 7 jaren, ingaande den 1 Januari 1884, op Zater dag den 25 Augustus a. sdes namiddags te éen uur, ten raadhuize dezer gemeente. De pachts voor waarden liggen van heden af ter visie ter Secretarie, alwaar tevens nadere inlichtingen ie bekomen zijn. Goes, den 11 Augustus 1883. Burgemeester en Wethoudeis van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. iu de gemeente Goes, opgemaakt ingevolge art. 12 van het reglement op de wegen en voetpaden in Zeeland (Prov. blad no. 85 van 1881) zullen ter Secretarie dier gemeente voor een ieder ter inzage en raadpleging liggen Van Donderdag deu 16 Augustus tot eu met Vrijdag deu 31 Sep tember 1883, op eiken werkdag, van des voormiddgs 9 tot des na middags 2 ure, terwijl gedurende voorschreven termijn bij den gemeenteraad bezwaren tegen ligger of kaart kunnen worden ingebracht. Goes, den 13 Augustas 1883. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 13 Augustus 1883. Zaterdag is te Amsterdam een vergadering ge houden van belangstellenden in het lot der Varna, teneinde maatregelen te nemen om de bemanning uit het noorden te verlossen. Het gevolg is geweest, dat daartoe eene commissie is benoemd, dat staande de vergadering voor f3000 aan bijdragen werd geteekend, dat de heer De Bruijne zich bereid verklaarde als kommandant de expeditie tot opsporing te leiden, en dat prof. Buys Ballot de onderstaande oproeping aan de dagbladen heeft ver zonden „Spoedige hnlp aan de Varna. Landgenooten Eene commissie van deskundigen heeft maatregelen genomen om, onder bevel van een Nederlandsch zee officier, een schip van Hammerfest uit te zenden ter opsporing van de Varna. Daartoe moet eene cautie gesteld worden van 105,000 gulden, alleen voor het mogelijke geval van verlies van het schip. Om dezen noodzakelijken maatregel niet onmogelijk te maken, heb ik persoonlijk die cautie op mij genomen, onder goed vertrouwen op u, terwijl de zeeofficier onmid dellijk zal vertrekken, behoudens goedkeuring van de regeering. Helpt dus de daartoe noodige middelen te verschaffen. Buys Ballot. 5) Naar het Duitsch van F. Dahn. Op zekeren avond hadden Frank en Anna weder geruimen tijd gezongen, toen Frank uit volle borst het lied aanhief: «Aennchen von Tharau ist 's, die mir gefallt." Zacht viel Anna met hare lieve stem in en met bijzondere geestdrift zongen zij hun lievelingslied ten einde. Doch bij den laatsten toon schrikten zij op door een gerinkel van glasscherven; een der vensterruiten was door een slag of een steenworp verbrijzeld en om ziende zag Anna, dat een der vensterluiken opengerukt was en dat een afschuwelijk gelaat, door vuurrood haar omgeven, door de opening keek. Zonder zich te be denken sprong Frank naar het raam en was juist voor nemens den roodharige een Hinken vuistslag te geven, toen Ernest, die met een boek in de hand aan het zelfde venster gezeten was, hem terughield, zeggende Bedaar Frank, ik heb het zien aankomen; het is roode Frits maar." »De gek? Gij hebt het zien aankomen en hebt het niet verhinderd; waaromniet?" vroeg Frank geërgerd. »Wie is dat, roode Frits?" vroeg Anna, die erg geschrikt was." ®Gij zult beiden dadelijk uwe vragen beantwoord zien", antwoordde Ernest en met eene zachtheid, die de anderen nimmer bij hem hadden opgemerkt, keerde hij zich tot den indringer, die nog zenuwachtig zijn Toezeggingen van bijdragen te zenden aan het Me teorologisch Instituut te Utrecht". Voorts heeft te 's-Gravenhage eene conferentie plaats gehad tusschen de ministers van marine en van wa terstaat, prof. Buys Ballot en den luit. t./z. Volck. Terstond daarna is een ministerraad gehouden, waarin werd besloten het charteren van het door de hh. Buys Ballot en Volck voorgestelde schip gemakkelijk te maken. Gaarne en met den meesten aandrang ondersteunen we het beroep van prof. Buys Ballot op het Neder- landsche volk. Waar hij zelf zulk een schoon en grootsch voorbeeld geeft, daar blijve niemand, wie iets missen kan, achter om het te volgen. Maar dan ook niet ge draald maar onmiddellijk gegeven, want zoo ooit dan geldt het nuwie spoedig helpt, helpt dubbel. Onverantwoordelijk zou het zijn een tiental kloeke mannen te laten omkomen, omdat de pogingen tot redding zoo duur zijn. Dat begreep ook dhr. Ballot, die natuurlijk de risico niet alleen kan dragen. Mogen velen in onze stad en omgeving zich opgewekt gevoe len een bijdrage aftezonderen, ditmaal hopen we nog niet om eene ramp te lenigen, maar om haar te voorkomen. In onze gemeente heeft zich eene commissie ge vormd om het ■pogen van den heer Ballot te steunen. Zij bestaat uit de heeren mr. J. G. De Witt Hamer, burgemeester, C. L. M. Lambrechtsen, Z. D. Van der Bilt La Motthe, J. M. Kakebeeke, L. G. Kakebeeke, J J. Ramondt en jhr. M. J. De Marees Van Swinderen. De wijze, waarop de commissie zal te werk gaan, zal nader worden medegedeeld. Verleden week is door de directie der brand weer alhier een nieuwe wijze beproefd om personen, die in hooge gebouwen zich in brandgevaar bevinden, met den grond in onmiddellijke verbinding te stellen. Deze verbinding bestaat in het schieten van eene dunne, lichte lijn door het raam van het gebouw. Tot dus verre werd dit beproefd met een geweer. Men is hier op het denkbeeld gekomen de lijn aan eenen gewonen pijl te bevestigen en deze door middel van eenen ge wonen handboog naar binnen te schieten. De proeven zijn hier uitstekend geslaagd. De brandweerplichtige A. Hufkens, tevens goed boogschutter, schoot de lijn in alle aangeduide plaatsen. Het komt ons voor, dat deze eenvoudige en niet gevaarlijke manier om de in brand gevaar verkeerende personen een middel tot redding te bezorgen, waardig is vermeld te worden. Aan de lichte lijn, die natuurlijk de noodige lengte moet heb ben om met den grond in verbinding te blijven, kan eene zwaardere lijn en daaraan de red iingszak worden opgehaald. Is voor het laatste geen gelegenheiddan is reeds de verbinding door eene sterke lijn een niet te versmaden hulpmiddel. In elk geval achten wij proefnemingen ook elders zeer aantebevelen. Benoemd tot plaatsvervangend dijkgraaf van den Sluispolder J. Zandee. Bij koninklijk besluit van 27 Juli jl. is aan mevr. C. S. S. baronnesse Van der Duijn, douairière jhr. P. J. G Martini te Gorselen anderenconces sie verleend tot bedijking van schorren en slikken, gelegen vóór en bewesten den Van der Duijnspolder en bezuiden den spoorwegdam door de Ooster-Schelde gelaat vertrok, terwijl zijn hoofd nog altijd door de gebroken ruit heenstak en zijn blik op Anna bleef gevestigd. Frits", sprak Ernest vriendelijk tegen den idioot, »wat dacht ge wel, toen gij de muziek hoordet en de ruit stuk sloeg?" «Ziekte, vervolging, dioefenis en smart...." ant woordde Frits, met de woorden van het pas gezongen lied, terwijl hij naar Anna bleef kijken. «Zie mij aan!.... Wat ging er in u om, Frits? Antwoord mij!" viel Ernest hem vragend in de rede. «Vergiffenis", sprak Frits met een pijnlijken trek om den mond, ik heb het niet gedaan ik moest liet hij heeft het gedaan." «Wie?" vroeg Ernest oogenblikkelijk. «Ach, gij weet het immers, mijnheer! De roode slang, die in mijn hoofd zit en die mijne hersens op eet o, het doet zoo'n pijn!" «Weet gij het dan niet", ging hij jammerend voort, toen hij zag, dat Anna met afschuw en tegelijk inet verbazing naar hem keek «zij zeggen, dat ik slecht en arm en dom ben maar geloof het niet, schoone koningsdochterIk ben niet domik versta, wat het hout zegt, als het in het vuur knettertik weet, wat de riethalmen aan de molenbeek elkander vertellen, die spreken SchotschEn arm ben ik ook niet ik heb zeven kasteelen en twaalf burchten." «Waar liggen die dan, Frits?" vroeg Ernest. «In Schotland «Neen, mijnheer, drie liggen er in het Feeënland en een in de maan en vijftien liggen er in Stormland. Want ge moet wetenik ben de zoon van den koning van Stormland mijn vader heeft eens eene roode onder de gemeenten Woensdrecht en Riltand-Bath, ter grootte van ruim 400 hectaren. Het werk moet binnen vier jaren voltooid zijn. Naar wij vernemen bestaat het voornemen te Noordwelle eene kaasfabriek opterichten. (Z. N Door Ged. Staten van N.-Brabant is ingetrokken de aan den heer S. A. Klaasen, particulier te Utrecht, verleende vergunning tot den aanleg en de exploitatie van een stoomtram op de prov. wegen van den Rijks weg Bergen-op-ZoomTolen over Halsteren, Steen bergen, Kruisland, Oud-Gastel, Oudenbosch en Hoeven naar Etten, van Ulmenhout over Chaam naar Baarle- Nassau en van Zevenbergen naar Vaartkant onder Leur. In November a, s. zal te 's-Gravenhage een ver gelijkend onderzoek plaatshebben van personen, die wenschen te dingen naar de betrekking van klerk bij de Rijkstelegraaf. De voorwaarden en vereischten staan vermeld in de »St-Ct." van Zaterdag. Naar de »N. Rott. Ct." verneemt is thans door de Regeering te Maassluis een stuk grond aangekocht, gelegen aan de rivier, teneinde aldaar eene barak op te richten voor de verpleging enz. van de beman ning van besmet verklaarde zeeschepen. H. K. H de Groothertogin van Saxen-Weimar- Eisenach, geboren Prinses der Nederlanden en zuster des Konings, heeft 3000 beschikbaar gesteld voor de Amalia-bewaarschool te Baarn. Blijkens bericht van den agent en consul-generaal der Nederlanden te Alexandrië heerscht de cholera epide misch te Telok Samavi, op Atjeh, en is het reglement op de cholera toepasselijk verklaard op de van daar komende schepen. Da commissie, diu door de Zuid-Afrikaansche republiek naar Europa gezonden wordt, of is, en die ook ons land zal bezoeken, bestaat uit den president Paul Kiüger, den super-intendant van het onderwijs Du Tóit en uit den luit.-generaal Nicolaas Smit. Door den Volksraad is aan die commissie opgedragen om te trachten in Nederland een leening te sluiten van 6,000,000 en om een bekwaam Nederlandsch financier te vinden, die persoonlijk het financiewezen in de Z.-A. Republiek zal gaan regelen. Bedankt voor de beroepen naar de chr. ger. gern. te Tolen en te Middelharnis door ds. J. V erhave, te Kamperland. Aangenomen het beroep naar Kamerik door ds. E. Jansen Schoonhoven te Aksel. Een voorstel van 12 leden uit de classis Goes en van de classis Bommel, om den studenten van de Vrije Universiteit op Gerelbi meerden grondslag dezelfde rechten toe te kennen als aan die der Universiteiten, (zie ons no. van jl. Dinsdag) is door de Synode van de Ned. Herv. Kerk met 15 tegen 2 stemmen ver worpen. Tot bisschop van Haarlem is thans benoemd de heer J. M. Bottemanne, president van het Seminarie te Warmond. slang gedood, die op een winter, dat het erg koud was, een plaatsje had gezocht bij den haard. Dat was wel heel slecht maar kan ik het helpen Ik was toen nog niet geboren. Maar de slangenkoning vloekte mij in den schoot mijner moederen hij wilde zijne nicht wreken, want de roode slang was het kind van zijne zuster en och, mijne arme moeder h»bben de slangen in het hart gestoken tot zij stierf, en toen heeft er zich een om mijn hoofd gewonden, zeven maal zeven malen, en die knaagt en bijt dag en nacht met hare scherpe tanden dat brandten zeven jaar lang moet ik doen, wat zij wil. Alleen eene wonder- schoone koningsdochter kan mij verlossen." «Waar is die? Wat moet zij doen?" vroeg Ernest. Die inoet geboren zijn bij het hanengekraai in den Walpurgisnacht en hare wieg moet gemaakt zijn uit het hout van een ouden taxisboom, die gegroeid is op den kerkhofmuur, waarhe >n een vlasvink het zaadje gedragen heeft, en de boom moei door den bliksem getroffen zijn op St. Jan en het koningskind moet twee lange, blonde vlechten hebben, die tot op de enkels reiken en zij moet eene stem hebben als drie leeuwerikken en zilveren oogen als de morgenster.' «Hoe weet gij dat zoo precies «Mijne moeder, die dood is, heeflt mij haar driemaal in den slaap laten zien, o, zij is zoo mooi." «En wat moet zij doen om u te verlossen?" «Zij mag nooit een man gekust hebben, en op St. Jan, als er een on weder en een woest leger van stormen uit het Noorden komt, moet zij mij driemaal op mijn mond kussen bij het licht van drie verschil lende bliksemstralen en dan word ik ook mooi, zooals ik wezen moet, de slang in mijn hoofd sterft dan aan In een Donderdag door den Paus gehouden con sistorie is de nieuwbenoemde aartsbisschop van Utrecht gepreconiseerd. 's-Heerenhoek. De heer P. A. De Graag, hoofd der openbare school alhier, heeft als zoodanig aan het gemeentebestuur tegen 1 Januari e. k. zijn eervol ontslag gevraagd. Te Breda is nog voor de hoofdakte geslaagd de heer J. Thiel te Middelburg. De vijfde jaarvergadering van de Unie «Een school met den Bijbel" zal gehouden worden op Dins dag 16 October a. s. te Utrecht. Op de agenda komen o. a. de volgende onderwerpen voor Voorstel van den eere voorzitter der Unie, jhr. mr. P. J. Elout Van SoeterswoudeZou door de Unie met vrucht kunnen gestreden worden tegen de toenemende onzedelijkheid en schaamteloosheid bij het opkomend geslacht Zoo jaop welke wijze zou dit dan kunnen geschieden Van het locaal-comité te Rotterdam: Kunnen de vooi'standers van de vrije scholen het onderzoek der overheid naar de bekwaamheid van hunne onderwijzers een voldoenden waarborg achten voor goed onderwijs Zoo niet, op welke wijze zou dan hierin kunnen wor den voorzien Van het locaal-comité te IJlst: Het bestuur der Unie wende pogingen aan om opheffing van den vac- cine-dwang te verkrijgen. De zaak van Jannetje Struik c. s zal op Dinsdag 2 October eerstk. voor het gerechtshof te 's-Graven hage in appèl worden behandeld. Het concert, gisteravönd in de sociëteit «Van Onge- nuchten Vrij" alhier door de Middelburgsche schut- terijmuziek gegeven, mag goed geslaagd heeten. Be gunstigd door prachtig weder, zooals wij werkelijk in deze dagen nauwelijks durfden verwachten, werd een met zorg gekozen programma goed uitgevoerd. Het publiek hadden wij gaarne wat talrijker gezien, terwijl ook de niet-leden ditmaal weder door eene weinig getrouwe opkomst getGond hebben, dat het hun voor geringen prijs aangeboden genot maar door weinigen wordt op prijs gesteld. Toen het eerste concert op Dinsdagavond werd ge geven, hoorden wij de klacht, dat voor de familiën, die van buiten komen, de Dinsdagen ongeschikt zijn. Waarom mochten wij gisteren dan slechts éene enkele familie van de omliggende dorpen tegenwoordig zien Waarlijk, wanneer de ijverige pogingen van de heeren, die deze concerten ondernemen, zoo weinig door het publiek worden op prijs gesteld, dan mag ook de klacht niet meer gehoord worden, dat er in Goes hoe langer hoe minder te genieten valt. Wij hopen, dat bij het derde en laatste concert het publiek dubbel zoo talrijk tegenwoordig zal zijn, om voor een volgenden zomer, hun, die nog eens iets der gelijks zouden willen beproeven, niet alle hoop op succes te benemen. zijn eigen vergif, en ik krijg twee prachtige vuurroode vleugels en daarmede vlieg ik naar Stormland met mijne bruid, en mijne bruid is de stormbrnid «Maar wat deed gij eigenlijk hier?" «Ik liep door het veld om een groet over te brengen van mijn neef, den Noordenwind, aan den ouden eik op de heide hij zegt, dat hij sterven moet vóór den langsten dag Toen hoorde ik eene stem als die van drie leeuwerikken uit het huis klinken, en ik maakte stil het luik open en ik zag de stormbruid met de zilveren oogen, en de roode slang wrong zich en kron kelde zich bij den klank van hare stem en kon mij niet bijten, zoolang zij zong Maar waarom werd gij ja, ik zag het wel eensklaps toornig en sloeg de ruit stuk «Ja, mijnheer, toen de slang meende, dat zij moest sterven toen wilde zij mij met arglist verleiden. Zij raadde mij door het venster te springen en haar nu reeds te kussen vóór den tijd en dan was alles verloren en ik zou nimmer verlost worden «Luister", riep Frank, die bemerkte, hoe Anna beefde van angst en afschuw, «pak je weg naar huis, gij domme dwaas, en ga op éen oor liggen, en als ik je hier nog eens in den omtrek van het huis vind, zal ik het verstand er eens met een stok bij je inslaan." «Ik ga al, het is nog geen tijd nog niet vaar wel schoone koningsdochter I" Zoo pratende trok de idioot, wien de vaste toon van den jongeren broeiifr blijkbaar vrees aanjoeg, het hoofd terug en weldra was hij in het donker verdwenen. (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1883 | | pagina 1