Rechtzaken. Kunst, Wetenschap en Letteren. Landbouw en Veeteelt. Buitenlandsch Overzicht. Gemengde Berichten. Laatste en telegraphische berichten. Ingezonden Stukken. ning van den doop wettelijk verplichtend te maken voor de aanneming tot lidmaat, verworpen met meer derheid van stemmen; daarentegen aangenomen de volgende motie van prof. Lasonder: De vergadering, ofschoon de hooge waarde van den christelijken doop erkennende, acht het overbodig dezen te reglementeeren." Nog besloot de synode zich tot de regeering te wenden met verzoek om Zondagsrust te geven en te bevorderen bij hare ambtenaren. Op het ook door ons gemelde uit Stavenisse omtrent het toestaan aan een der raadsleden, tegen stander der vaccine-wet, om gebruik te maken van een der schoollokalen, levert de redactie der x>Gemeente stem" de volgende commentaar Volgens art. 1 der onderwijswet is elk lager onder wijs, en daarmede zal men hier wel te doen hebben dat niet gegeven wordt in de woning van het kind, schoolonderwijs. Onverschillig dus of het onderwijs in quaestie door een privaat-onderwijzer dan wel door den vader zelf gegeven zal worden, geldt het hier schoolonderwijs, en wel bijzonder, en daaraan mag behoudens het bepaald» bij art. 3 door de ge meente geen subsidie, ook niet in den vorm van vrij lokaalworden verleend. Zie het kon. besluit van 2 Dec. 1882 (Stbl. no. 150). Bij het examen voor hoofdonderwijzer te 's-Hage is o. a. geslaagd de heer L. Van Oeveren, van Kolijns- plaat, en bij dat te Breda de heer D. De Rijcke, te Veere. De toelatingsexamens aan de Rijkslandbouw school te Wageningen zullen plaatshebben op Dinsdag 4 en Woensdag 5 September. Krachtens art. 49 der schoolwet is, boven en behalve de vergoeding van 30 pet. bedoeld bij art. 45, een buitengewoon subsidie voor het onderwijs toege kend aan de gemeente Rilland-Bath van f2170. In de «Nieuwe Groninger Ct." leest men: «De beschikking van den minister Heemskerk, on langs genomen in de bekende en beruchte Aduarder- schoolquaestie, zou bedenkelijke gevolgen na zich sleepen indien ook andere gemeenteraden het door den gemeen teraad van Aduard gegeven voorbeeld eens gingen navolgen. «Blijkens de statistiek toch der op 1 Januari jl. de openbare lagere schalen in deze provincie bezoekende kinderen bedroeg het geheele getal 34,491, te weten 18,162 jongens en 16,329 meisjes. Van dezen hadden 4750 kinderen, te weten 3021 jongens en 1729 meisjes, den leeftijd van 12 jaren bereikt. Met de uitspraak van mr. Heemskerk gewapend, hebben de gemeente raden in dit gewest het nu in de hand elk oogenblik een kleine 5000 kinderen van de openbare scholen te verwijderen. En dit geldt nu nog maai' enkel en alleen van éene provinciehoe groot zal dat getal wel niet zijn over het geheele land in de overige tien provinciën op zijn minst genomen wel 60,000 kinderen Wat een heerlijke toekomst voor ontwikkeling en beschaving van het Nederl. volk In de Woensdag gehouden apenbare vergadering van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, is o. a. ingekomen een kon. besluit in zake het beroep van den gemeenteraad van IJzendijke, tegen een resolutie van Gedep. Staten van Zeeland, waarbij goedkeuring is onthouden aan een raadsbesluit tot het aangaan van een geldleening. Met handhaving van de aangevallen resolutie werd het beroep ongegrond verklaard. Wij vestigen ook nu weder gaarne de aandacht van onze lezers op het concert, dat volgens achterstaande annonce a.s. Zondag den 42den dezer in den tuin der sociëteit «Van ongenuchten vrij" zal worden gegeven. Zooals men weet is de poging, om het Goesche pu bliek drie concerten aantebieden, uitgegaan van een viertal ingezetenen. Wij hopen, dat een trouwer op komst dan de vorige maal hun het bewijs zal leveren, dat hunne bemoeiingen worden op prijs gesteld, vooral ook door hen die geen lid van genoemde sociëteit zijn en die toch tegen dezelfde kleine entrée als de leden van den tuin en de muziek kunnen genieten Moge ook het weder tegen dien dag wat gunstiger worden Te Amsterdam is op 86-jarigen leeftijd overleden de oud-hoogleeraar C. B. Tilanus. Het Athenaeum aldaar, waaraan hij van 18281873 als hoogleeraar werkzaam was, heeft veel aan hem te danken. Een nieuw tooneelstuk van Jan C. De Vos, «Suzanne", heeft te Rotterdam grooten bijval ver worven. Bij de tweede opvoerii g, die voor een stamp volle zaal plaats had, werd den schrijver, onder toe juichingen van het publiek en fanfares van het orl est, namens de afdeeling Rotterdam van het Ned. Tooneel- verbond, een lauwerkrans aangeboden. Te Brussel zullen acht standbeelden in wit marmer op den square du Petit Sablon worden opgericht, o. a. die van Marnix van St. Aldegonde en Willem dtn Zwijger. Te Houtrijk en Polanen had Woensdag, onder begunstiging van fraai weder, de internationale wed strijd met graanmaaimachines, op de landerijen van den heer Bauduin, nabij het station Halfweg, plaats. Aan den wedstrijd werd o. a. deelgenomen door de Wed. S. C. Massee Zoon te Goes, met systeem Indespensable grasmaaier Homsby and Sons. De uitslag wordt eerst in het volgend jaar bekend gemaakt. De totaal-indruk was dat het oordeel van deskundigen verschillend is, en dat in vele gevallen deze machines uitstekend» diensten kunnen bewijzen. Dat de teelt van sjalotten niet overal zoo tegen valt als in onze streken blijkt uit het volgende bericht uit GasselternijveenDe uitslag van de sjalottenteelt is zeer bevredigend, de opbrengst ervan was kolossaal. Aangezien de verkoopprijs nog niet bekend is, kan de berekening nog niet worden gemaakt. Na het ver- kregene resultaat maakte men 210 a 215 H L. per H.A. Blijkens eene beschouwing over de vooruitzich ten van den aanstaanden oogst in Engeland, voor komende in de «Times", beloven haver, erwten, aard appelen, rapen en klaver eene opbrengst boven, doch tarwe, gerst, boonen en hooi eene opbrengst beneden het gemiddelde. En nog kan deze treurige raming veel te gunstig blijken, indien het klimaat ook ge durende den oogsttijd nog blijft tegenwerken. Dit zal de negende zijn van eene onafgebroken reeks slechte graanoogsten, tegen welke de Britsche pachters en landheeren, die het tegenover den Amerikaanschen invoer toch alreeds zoo hard te verantwoorden hebben, hadden te kampen. Dat de landbouw op deze wijze ten gronde gaat, is al lang voorzienen een der be droevendste gevolgen hiervan is zeker de verarming en ontvolking van het platte land aan den eenen, de toenemende opeenhooping van menschen in steden aan den anderen kant. Eene andere vraag, die men gaarne beantwoord zou zien, is dezeof het klimaat van Europa werkelijk bezig is te veranderen, dat is, over het geheel kouder en vochtiger te worden. De tijd is nog te kort om op die vraag bescheid te kunnen verwachtenimmers de meteorologen kunnen hunne slotsommen slechts uit de verschijnselen over lange jarenreeksen opmaken. Intusschen biijft de vraag van het hoogste gewicht. Niets zou zoozeer op de maat schappelijke toestanden van de naaste toekomst in werken, als eene voortgaande vermindering der pro ductiviteit van Europa's bodem. (N. R. Ct.) Bradlaugh, de afgevaardigde voor Northampton in het Engelache Lagerhuis, doch die daarin tot nogtoe niet is toegelaten, heeft weder eens eene meeting ge houden. De opkomst was talrijk, zoo talrijk zelfs, dat de meeste aanwezigen niets gehoord of gezien hebben van wat er is geschied, wat evenwel niet belette, dat zij luide deelnamen aan de herhaalde toejuichingen. Veel nieuws is er natuurlijk ni#t besproken. Trou wens de zaak is zoo van alle kanten bekeken, dat er ook bij geene mogelijkheid meer iets nieuws van te zeggen valt. Tot driemalen toe is Bradlaugh door de kiezers van Northampton op wettige wijze tot hun afgevaar digde gekozen en niettegenstaande dat, weigeren de leden van het Lagerhuis hem in hun midden toete- laten omdat hij de gevorderde eeden niet wil afleggen en zij zullen hem, wanneer hij toch plaatsneemt, door de politie weder doen verwijderen. Dat hiertegen geprotesteerd wordt op elke billijke wijze kunnen wij ons voorstellen, doch dat een der sprekers luide werd toegejuicht, toen hij zeide«Men heeft ons het schuim des volks genoemd. Het ware schuim evenwel vindt men, gelijk elk schuim, op den top der natie. Laat dat schuim oppassen, dat het niet provoceere het republikeinsche gevoel in Engeland. Het is sterk en kan een republikeinschen lepel in het leven roepen, welke het bovendrijvende schuim weg vaagt", legt geen gunstig getuigenis af voor de bezadigd heid van het aanwezige publiek. Dat intusschen eene ernstige waarschuwing in deze woorden ligt opgesloten kan niet ontkend worden en het is te hopen, dat het Lagerhuis haar niet in den wind zal slaan. Van de oproerige bewegingen in Spanje valt het vol gende medetedeelen. Het heet, dat Zorilla, die minister president was onder de regeering van Koning Amadeus en die sedert de t'oonsbestijging van den tegenwoor- digen vorst is uitgeweken, de hand in dezen opstand heeft gehad. Zijn naam werd dan ook door de oproer lingen tot republikeinsche leus aangeheven. Aanvankelijk hoopte mendat de opstand zich bij het gebeurde van jl. Zondag zou bepalen, doch thans komen er berichten dat ook elders oproerige bewe gingen voorkomen. Zoo is een gedeelte van het regi ment cavalerie te Nagero in bezetting, onder aanvoe ring van een subaltern officier, in opstand gekomen en in de richting van het gebergte gevlucht. Zij worden ijverig achtervolgd. Ook te Barcelona hadden oproe rige manifestation plaats. De koning heeft een besluit geteekend, waarbij alle constitutioneele waarborgen in het gansche land ge schorst worden, en waarbij den ministers volmacht wordt gegeven om overal waar zij het raadzaam oor- deelen den staat van beleg af te kondigen. De generaal en de prefect te Badajoz zijn afgezet. In Belgie zijn de algemeene beraadslagingen over het wets-ontwerp tot hervorming van het kiesrecht Woensdag geopend. Er werden eenige amendementen op het regeerings-ontwerp voorgesteld. Het Fransche eskader is den 6n dezer te. Hongkong aangekomen. Vermoedelijk zal er tot een bombarde ment van Hué worden overgegaan. Voorts wordt nog gemeld, dat niettegenstaande alle officiëele ont kenningen, de veldtocht tegen de aanhangers der Zwarte Vlaggen zal worden voortgezet, en dat de Franschen zich blijvend in Tongkin zullen vestigen, evenals zij. dit in Tunis deden. Volgens officiëele tijdingen hebben de Franschen in Annam veel te lijden van de aanhoudende regens, waar door zij vooralsnog niets kunnen ondernemen. De uit Peking teruggekomene vroegere gezant Bourée zou in een onderhoud met den minister van Buiten- landsche Zaken verzekerd hebben, dat de zoogenaamde Zwarte Vlaggen slechts vooruitgeschoven en de aan de Roode Rivier rondom de Franschen vereenigde strijdkrachten niets anders dan Chineesche soldaten zijn. Voorts blijkt nog, dat de Annamsche Mandarijnen den door Tu-Duc benoemden opvolger niet willen erkennen, maar een zekeren Vian-Lan als Koning hebben uit geroepen. De heer Boland is ten tweedenmale gehoord door de bureaux der afgevaardigden van de Fransche Kamer, Hij bleef volharden bij zijne weigering om de ramen der afgevaardigden te noemen, die 16000 fres. van hem zouden ontvangen hebben. Hij zou echter trachten hen te bewegen zichzelf bekend te maken, en wanneer zij daartoe niet wilden overgaan, zou hij hunne namen opgeven. De berichten omtrent Ceteiyayo uit Zuid-Afrika luiden tegenstrijdig. Toch begint men meer en meer te gelooven, dat hij nog in leven is en zich zelfs op gereserveerd grondgebied bevindt. Den Engelschen, die zich reeds zoo gemakkelijk van de «Zoeloe-quaestie" meenden aftemaken, zal deze wederverschijning weinig naar den zin zijn. Vlissingen. Hedenmiddag kwam alhier binnen de Engelsche barge «Topaz", kapitein Leng, van Londen naar Duinkerken. Door het zwaar stormweder verloor zij op zee een boot en werd door aanmerkelijke schade aan de verschansing zwaar lek, waardoor zij genood zaakt was naar Vlissingen aftehouden. De verzending van mosselen hïeft te Bergen-op- Zoom een aanvang genomen. De gemiddelde dage- lijksche verkoop bedraagt 25 a 30 balen, prijs/2.75 per baal. De botvisscherij laat veel te wenschen over. Zondagnacht zijn van vijf koeien, grazende in een stuk land onder Oranjewoud, de staarten afgesneden. Bij de justitie is daarvan aangifte gedaan. Moge zij de laffe snoodaards spoedig ontdekken Uit Oostergoo wordt aan de «Piov. Dr." en «Asser Ct." geschreven«Van goederhand vernemen wij, dat de orgeltrapper te Anjum (Friesland) uit zijn betrekking is or.tslagen, omdat hij aan «dominéé" niet verkoos te zeggen, wien hij bij de jongste her stemming had gestemd. Is dit nu christelijk-nationaal of nationaal-christelijk 7" Een schipper, Donderdagnamiddag van de uit oefening van het visscbersbedrijf naar het Nieuwediep terugkeerend, bekwam door het breken der stuurlijn in het Zuidergat een slag van den helmstok, waardoor hij overboord geraakte. Met kracht kampte hij tegen de woedende golven, en wist zich zoo een geruimen tijd drijvende te houden. Alle hulp om hem te redden was vruchteloos, want tegen de hooggaande zeeën vermocht men niets, en eindelijk, toen hem de krachten begaven, zonk de ongelukkige in de diepte weg. De directeur-boekhouder der bank van leening te Tiel is ontslagen. Het in zijne administratie ont dekte tekort moet eenige duizenden bedragen. Er moet reeds eene klacht tegen hem zijn ingediend bij de justitie wegens het zoek maken van geiden. Donderdag had te Amsterdam een treurig on geluk plaats. Twee stukadoors, die aan den gevel van het Hotel Krasnapolsky werkten, vielen uit een venster der tweede verdieping. Beiden zijn naar het gasthuis gebracht. Een verkeert in levensgevaar. Woensdagnacht bij stormweder is een schip ver gaan op de Zuiderzee bij Oude Mirdum. Ook onder Kuinre zoude een schip verongelukt zijn nadere bijzonderheden daaromtrent ontbreken echter vooralsnog. Omtrent de ontsporing op den 4en dezer tusschen Arnhem en Zutfen, die zulke nootlottige gevolgen had kunnen hebben, kan nader het volgende worden bericht Tusschen de stations Brammen en Dieren, ongeveer tusschen de mijlpalen 17 en 18, werden oude sporen door nieuwe vervangen. Naar 't schijnt is men daarbij wat zorgeloos te werk gegaan. Althans op het oogen blik dat de ontspoorde trein moest passeeren, moet de verbinding tusschen het oude en hetnieuwe spoor gebrek kig zijn geweest. Zoo zelfs, dat op het rechtsche spoor eene gaping (opening) van 41 centimeter aanwezig was. Ook het gewone sein om langzaam te rijden moet ontbroken hebben. Daar het spoor bovendien niet behoorlijk gericht en onderstopt was, moet de gebrekkige toestand van den weg als oorzaak der ontsporing worden aangemerkt. Na de ontsporing van de locomotief heeft de trein nog een afstand van 80 M. afgelegd, waarna de locomotief in eene sloot is terechtgekomen en omgevallen evenals de bagagewagen. Aan inateriëel en weg is belangrijke schade toege bracht. Dat geen persoonlijke ongelukkeu hebben plaatsgehad, wordt aan de goede werking van den Westinghouse-rem toegeschreven, die door den machi nist onmiddellijk in werking werd gesteld. Dezer dagen hield de Duitsche Vereeniging tot het inzamelen van sigarenpuntjes eene algemeene ver gadering in 't stadje Mettraann, De vereeniging telt afdeelingen in verschillende groote steden. Het aan tal leden bedraagt nagenoeg 4000. Het doel is, pun tjes van sigaren, kleine munten, postzegels, tinnen capsules van flesschen, koperen dopjes van patronen, oud papier en andere zaken, die als waardeloos worden weggeworpen, te verzamelen en van de opbrengst arme kinderen te kleeden of op andere wijze te on dersteunen. Met de contributie der leden en een aantal vrijwillige giften bedroegen de ontvangsten in 4882 de som van 28,689 mark. Daarvan werden 2258 kinderen bedeeld voor een bedrag van 22.044 mark. Hier ziet men met recht, dat vele kleintjes een groote maken. In de groote zaal van een hotel-restaurant te Zurich kwam onlangs tegen den avond een jonkman, die een meisje van ongeveer 6 jaren bij zich had. Het kind had een sluier voor, was blijkbaar zeer zwak en kon niet loopen, want de heer drbeg het in zijn armen en zette het op een stoel naast zich neer. Hij bestelde een biefstuk en een glas bier, en juist toen de knecht het bestelde wilde gaan halen, riep het meisje op vrij luiden, gebiedenden toon in het Fransch: «ik ook een glas bier en een biefstuk." De gasten, die in de nabijheid zaten, verbaasden zich over het zonderlinge kind en luisterden naar de gesprek ken tusschen het meisje en den heer, die nu in het Duitsch gevoerd werden, en over allerlei nieuwtjes, de tentoonstelling, eindelijk zelfs over politiek liepen. Toen de knecht het bestelde bracht, beval de heer toornig, den door het kind bestelden biefstuk weder weg te nemen. Zonder zich aan het snikken van het kind te storen, at hij zijn biefstuk op, nam het meisje weder op en ging de deur uit. Maar nauwelijks was hij weg, of men hoorde buiten een hulpgeroep en de afgebroken woorden: «help, help! Hij slaat mij dood!" Allen snelden, met stokken ge wapend, de deur uit, naar den tuin. Daar zag men den man, buiten zichzelven van woede, het kermende kind onbarmhartig ranselen. Toen men het arme slachtoffer, dat reeds bewuste loos scheen, aan zijn woede ontrukte en wilde beproe ven het tot bewustzijn te brengen, bleek het eene pop te zijn. Nadat het algemeen gelach eenigszins bedaard was, helderde de zaak zich op. De jonkman was de En gelsche buikspreker Vox, en had, bij wijze van reclame, het tooneeltje met de ziekelijke jongejuffrouw vertoond, op het voetspoor waarschijnlijk van den Amerikaan schen buikspreker, die een gansch hotel in rep en roer bracht, toen hij een zoogenaamd kind met een mes wilde doodsteken. Eene Iersche jonge dame, die onlangs den graad van doctores in de geneeskunde verwierf, heeft zich aangeboden om naar Egypte te gaan, teneinde daar vrouwen, die door cholera aangetast zijn, te helpen. Zooals velen weten, verbieden daar de zeden en de godsdienstvoorschriften aan sommige klassen van vrou wen, zich door geneeskundigen van de andere sekse te laten helpen, en de miss wil nu die zieken gaan verzorgen, die anders van geneeskundige hulp verstoken zouden zijn. Dezer dagen had in 't glazen paleis bij Londen een hondententoonstelling plaats. Onder de beesten, daar vertoond, waren o. a. de bloedhond Triumph, oud ruim een half jaar, prijs 60,000. De Bernards- hond Boniface, oud 2% jaar, prijs 420,000. Voorts nog vele die ƒ9000 tot 42000 kostten. Uit Naw-York wordt aan «Daily News" geseind, dat de dreigende werkstaking der telegrafisten aan de spoorwegen tot dusver is achterwege gebleven en zij zelfs geweigerd hebben aan de bevelen van het broederschap der telegrafisten te gehoorzamen. Dit wordt beschouwd als een ernstige tegenslag voor de werkstakers; en men gelooft, dat een hervatting van den arbeid niet lang meer zal uitblijven. Het lijk van den Bisschop Mannella, die wegens zijn moedig gedrag bij de aardbeving van 4881 door den Paus tot deze waardigheid verheven werd, is Zater dag teruggevonden. Bij het graven in de puinhoopen van het h&tel la Piccola Sentinella, waar in den avond van de ramp een concert en bal gegeven wer den, vond mende lijken van heeren en dames inbat- costuum; eenige paren zelfs om zoo te zeggen zich omstrengelend, als bij het walsen plaatsheeft. Bovendien werd een som van 420,000 lire gevon den, die aan een kapitein-ter-zee en zijn familie, die allen omkwamen, behoorde. Een paard werd ook uit het puin aan het licht gebracht; onmiddellijk be gon het hevig te slaan. De berg Epomeo, die voor den ongeluksavond uit gebracht heete te zijn, schijnt uit zijn eeuwenlangen slaap op te rijzen en zendt rookwolken ten hemel, terwijl hij den grond doet beven. Dit en andere verschijnselen doen vele inwoners van het eiland besluiten deze plaats des onheils voorgoed te verlaten. Het schijnt, dat de te Napels verzamelde gelden reeds bijna twee millioen lire bedragen. Volgens nadere berichten heeft Moritz Scharf verklaard naar zijne ouders terug te willen keeren. Daarop zijn ze gezamenlijk naar Buda-Pesth vertrok ken. Scharf kreeg een betrekking als portier en zal zijn oud beroep van schoenmaker weder uitoefenen. Moritz schijnt berouw te toonen over zijne handelwijze. Hij heeft thans uit eigen beweging verklaard, dat hij voor de rechtbank gelogen heeft. Hij was door Recski en Pecrely, die hem aanspoorden tot het af leggen der bezwarende getuigenissen, met den dood bedreigd. Ook de gevangenis-directeur heeft hem voortdurend opgestookt en o. a. gezegd, dat alle Joden uit Hongarije verdreven zouden worden. Te Buda-Pcsth sloeg het gepeupel de glazen in van het huis, waar de familie Scharf verblijf houdt. Te Chicago is een maatschappij opgericht tot het bouwen van luchtschepen voor het vervoer van pas sagiers en goederen. Het kapitaal bedraagt 2.000.000 dollars. Een dame van het corps de ballet der Opera te Parijs is door de catastrophe op Ischia in 't bezit gekomen van 500.000 francs. Bij de ramp aldaar is een geheele familie omgekomen, waarvan zij de eenige erfgename is en slechts als verre bloedverwant. lerseke. OESTERBEURS. 2 partijtjes jarige heb ben 10 en 40% gulden gedaan. Amsterdam. De Koningin bezocht heden incognito de tentoonstelling, en gebruikte een luncheon ten huize van den burgemeester. Londen, 10 Aug. Volgens berichten uit Zuid- Afrika duurt de Zoeloe-ooriog voort. Cetewayo's dood blijft twijfelachtig. Praag, 40 Aug. De overheid deed af kondigen, dat de soldaten op elke samenscholing zullen vuren. Mijnheer de Redacteur! Altijd- zal ik de houding van mijn vriend C. Reijers, pred. te Nieuw-Hellevoet, in de eedsquaestie tegen over het gerechtshof te 's-Gravenhage blijven toejui chen. Hij heeft zich daar een man getoond met den moed der overtuiging, maar zijne opinie omtrent den inhoud der eedsformule kan ik niet langer deelen, en gij zult mij verplichten door hem een ex. van dit no. der G. C. toe te zenden, opdat hij de gelegenheid hebbe, mij te wederleggen. Ik behandel de zaak in het openbaar, omdat ik wèl weet, dat de heer R. voor geen klein geruchtje vervaard is en ik de zaak werkelijk van algemeen belang acht, al blijf ik van meening, dat de vervanging van den eed door een» eenvoudige belofte zeer wenschelijk zou zijn. Om de waarheid te zeggen, recht duidelijk is het mij nooit geweest, hoe de uitdrukking«Zoo waarlijk helpe mij God Almachtig"de aanroeping behelsde van eene wrekende Godheid, want dat «helpen" voor «straffen" kwam mij tamelijk willekeurig voor, tenzij men de bedreigende uitdrukking te baat neme«Ik zal je helpendie men nu en dan in de volkstaal hoort.

Goessche Courant | 1883 | | pagina 2