Buitenlandsch Overzicht. Overzicht van den stand der Koersen. Gemengde Berichten. blikken van een tentoonstellingspubliekSic transit Maar wij vertoeven inderdaad wel wat lang bij deze eene afdeeling, al wekt zij ook in hooge mate onze belangstelling. De wijze van décor is echt Fransch, d. w. z. bij zonder smaakvolzeker zou het kunstpenseel hier groepen en drapeeringen kunnen schilderen, die van de aesthetische ontwikkeling van Frankrijk's zonen en van ds zorg tevens, die zij voor hunne nieuwe koloniën koesteren, een hoogen dunk zouden geven. Het Tunesische paleis is een waardige evenknie van onze koloniale afdeeling. Met groote belangstelling werd in Engeland de zit ting van jl. Maandagavond tegemoet gezien, omdat in die zitting door de regeering een antwoord zou worden gegeven op een vraag, door den heer Morley tot haar gericht, omtrent den duur der Engelsclie bezetting van het Egyptische grondgebied. In Engeland zelf zijn de mceningen daaromtrent zeei verdeeld. Wenschen som migen dat een tijdelijk verblijf der Engelsche troepen in Egypte geen resultaat zal hebben en dus de bezet ting op een protectoraat of eene annexatie moet uit- loopen, anderen beweren, dat, het meer of minder wenschelijke daargelaten, de voortdurende bezetting eene noodzakelijkheid voor de regeering zal blijken te zijn. Daarentegen blijven vele liberale en radicale bladen volhouden, dat de Engelsche troepen na korter of langer tijd moeten worden teruggetrokken, en dat men de Egyptenaren de toepassing moet laten maken van de hun thans geoctroieerde zelfregeering. De heer Gladstone nu verklaarde in het Lagerhuis, in antwoord op de interpellatie van den heer Morley, dat de regeering niets had veranderd aan hare her haaldelijk uitgesproken bedoelingen betreffende de po litiek in Egypte. Aan de andere mogendheden is nimmer een bepaald tijdstip opgegeven voor het terug trekken der troependoch de mogendheden zijn nauw keurig bekend met de algemeene bedoelingen der regee ring. »Ons doel", zeide de minister, »is niet alleen de oogenblikkelijke verzekering der rustdoch ook het voorkomen van rustverstoring in de toekomst. Door de cholera is het werk der reorganisatie ver traagd. De regeering hoopt de troepen zeer spoedig te kunnen terugroepen, doch wanneer zij terugkomen, moeten zij in Egypte een steviger gebouw achterlaten dan door Arabi is omvergeworpen. Er is geenerlei reden om eene onbillijke, onvriendelijke en onverstandige oppositie van de mogendheden te verwachten tegen onze maatregelen in Egypte." Uit België valt ditmaal weinig belangrijks mede- tedeelen. In de zaak van den kanunnik Bernard heeft de ambtenaar van het openbaar ministerie in eene rede, welke weinig bijzonders opleverde, duidelijk uiteengezet waarom hij den kanunnik schuldig achtte aan mis bruik van vertrouwen. De verdediger De Mot trachtte daarna de onschuld van den beklaagde in het licht te stellen, door voornamelijk te wijzen op een feit, welks roededeeling eenige sensatie deed ontstaan. Toen nl. Bouvry aan Bernard de geldswaarden overhandigde, toonde hij een afschrift van den brief, door den Paus den 7en Nov. 1879 geschreven aan mons. Dumont, waarin wordt aangedrongen op het verwijderen van de schatten, ingeval zij gevaar liepen. Door dien brief zou derhalve de Paus zelf Bernard gemachtigd hebben het geld daarheen te brengen waarheen hij zelf het 'tbest zou vinden. v De Belgische Senaat heeft het wetsontwerp, waallij den seminaristen niet langer vrijheid van den militie plicht wordt verleend, aangenomen. Omtrent den opstand in Spanje, waarvan in ons vorig noinmer onder de telegraphische berichten mel ding is gemaakt, wordt nog nader vernomen, dat 1100 soldaten van de burgerwacht te Badajoz de republiek hadden uitgeroepen. Uit de vesting hadden zij een duizendtal geweren medegenomen. De hoofden van den opstand waren: de directeur van een republikeinsch blad en eenige hoofd- en andere officieren. De op standelingen hebben, in den nacht van Zondag, den prefect, den kommandeerenden generaal en een aantal hoofdofficieren, terwijl dezen te bed lagen, gevangen genomen. Op hunne vlucht namen zij 750,000 peseta's mede, die behoorden aan de militaire kas. Er werden onmiddellijk tweeduizend man geregelde troepen tegen hen opgezonden, bij wier nadering de opstandelingen hunne stellingen verlieten en naar de Portugeesche grenzen terugtrokken. Dc opstand is dan ook reeds geëindigd een deel der onruststokers is ge vangen genomen, een ander deel is gevlucht naar Portugal. Generaal Blanco is benoemd tot gouverneur der provincie Estramadura, die in staat van beleg is verklaard. Volgens berichten uit Rumen ië zou de Belgische generaal Brialmont in Bucharest komen wonen, doch niet in Rumeenschen dienst treden Hij zou als par ticulier ingenieur de leiding op zich nemen van den aanleg der vestingen, waarvoor onlangs eene som van 15.000.000 franken werd uitgetrokken. Degene- raai vraagt 3 percent van deze som als belooning voor zijn arbeid, een traktement dat der Rumeensche regeering wat hoog voorkomt. Daarom is de overeenkomst nog niet gesloten maar dit geldelijk bezwaar zal wel te overkomen zijn, want Rumenië heeft een kundig genie-officier noodig. Uit Transvaal komt een gerucht, dat Cetewuyo niet gedood is, maar integendeel nog leeft en eene enquête verlangt omtrent de wijze, waarop hij sedert zijn terugkeer in het Zoeloeland is behandeld. MetalliekenWie in ons goede Nederland heeft dien naam niet eens gehoord Zelfs in de kringen, rijk aan kennis op het gebied der letter, n maar veelal arm aan effectenbezit, is dat woord niet onbekend. Daarvoor hebben Van Zeggelen's gedichten immers gezorgd In de effecten wereld evenwel zijn zij wellicht de meest bekende soort. En toch is hun verleden niet gunstig bekend. Een doorgaand lijdens-proces hebben de financiën van Oostenrijk tot 1868 ondergaan. Uitgiften in nieuwe vormen van effecten met steeds meer toe zeggende beloften en onder verschillende namen hebben 't den ministers van financiën mogelijk gemaakt in de noodige uitgaven te voorzien. Een bewijs van dat getob vindt men in de namen zilver-metalliek en papier-metalliek. Verbeeldt u pa pierenmetaal Dat de financiëele gesteldheid van Oostenrijk in den laatsten tijd nog veel te wenschen overlaat, dat het met voortdurende tekorten sukkelt is algemeen bekend. Toch is 'tgoed dit meer onder cijfers te brengen. Daartoe herinneren we dat bij decreet van 18 Maart 1876 het besluit genomen word tot uitgifte eener 4 pets. goudlee- ning hoofdzakelijk om de deficitten van vorige jaren te dekken (mooie financiëele politiek!) De inschrijving op 40 millioen florijnen werd toen opengesteld. In 1877 werd nog 40 millioen a 57% en 30 millioen a 60 pet. geplaatst, terwijl nog een aanzienlijk bedrag voor re kening van het gouvernement op de markt aan den man wordt gebracht, zoodat op het einde van genoemd jaar ruim 132 millioen aan 4 pets. goudobligaties was uitgegeven. Nog was 't niet genoeg. In April 1878 werden andermaal fl. 55 millioen a 57% pet. verkocht. In den loop van dat jaar ging de regeering met geldopnemers nog verder voort met dien gunsti- gen uitslag dat op 31 December 1878 voor een bedrag van 215 millioen in omloop was. Wiens ver beeldingskracht schiet voor de ware schatting van dergelijke bedragen niet tekort Gesteund door den invloed van machtige geldvorsten werd het aanbod van zooveel beursmateriëel mogelijk gemaakt bij een rijzenden koers. In 't jaar van uitgifte der 4 pets. goudrente stonden de zilvermetallieken 55 en de in papier betalende stukken 52 pet., terwijl de coupons toen respectievelijk geprijsd stonden op 20,12% en 19,97%. In dien tijd genoot men dus van de papierrente bijna 6% pet. en thans, nu de prijscourant een koers van 66 pet. aanwijst, geuiet de bezitter slechts 5 pet. Wat zegt ge van zoo'n uitkomst? De publieke schuld, tot dekking van tekorten, met duizelingwekkende bedragen verhoogen en tevens de noteering van die schuld doen rijzen! Maar op de beurs is alles mogelijk. Schuld brieven verkoopen van Maatschappij.-n die niet beston den ja, steiker nog, van landen die op den aardbol niet te vinden zijn, is immers wel geschiedDe 4 pets. goudrente geeft op den huidigen koers van 8354 pet. iets minder dan 5 pet. zoodat deze nog te prefereeren is boven de zilver- of papierrente. De een of andere lezer, zoo goed bekend met zijne Oos- tenrijksche vrienden, werpt ons wellicht in gedachte tegen dat 10 jaren geleden de koersen der zilverrente niet veel van de tegenwoordige afweken en eene ver gelijking der prijzen van '73 met '83 volstrekt geen noemenswaardige verhooging aanwijst. Hierop zouden we moeten verwijzen naar de noteering der coupons van die dagendeze was toen voor de zilvermetallie ken f24,20. Een stuk van fl. 1000 gaf toen dus jaar lijks f 48,40, terwijl hetzelfde stuk thans slechts f42,40 afwerpt, terwijl het nog voor hetzelfde bedrag feitelijk dus hoogeren prijs te koop is. De papierrente stond toen 60 pet. bij eene coupon- noteering van f 22,32%. Vergeten we nu niet de kolossale schuld ver hooging na '76, dan zien we wel degelijk het voor het eenvoudig gezond verstand bewon- derenswaaidige of beter betreurenswaardige resultaat van' hooge fmanciekunst. Geeft dit, na de voorgaande mededeelingen, geen stof tot overweging om van de Oostenrijksche vrienden afscheid te nemen? Is er dan vrees voor couponbe taling Neen, bepaald neenzoolang het mogelijk blijft door geldopneming in de geldelijke behoeften te voorzien. Maar wie zou dezen grond voor krediet geen zandgrond noemen De vraag die we te beantwoor den hebben is: welke kans, die op verdere rijzing of die op daling, is grooter? En daar ten opzichte van Oostenrijk's financiën gezegd kan worden: «In het verleden ligt 't heden", dunkt ons het antwoord op die vraag niet moeielijk. Bezitters, die hunne me tallieken met winst van de hand kunnen doen, zouden we dit aanraden. Maar wat in de plaats nemen Aan Rusland's kiediet is tegenwoordig een reukje, Hongarije en Oostenrijk is broêr en zus, Brazilianen staan ook hoog en Amerikaansche Spoorwegwaarden zijn voor mij als «Sinterklaas" voor een kleinen jon gen die zich van kwaaddoen bewust is. Zóo voeren mij vele lezers in gedachte tegemoet. Laat ik daarop antwoorden maar'k zou ditmaal te uitvoerig worden. Geduld daarom tot de volgende week. Thans nog eerst de koersen overzien. Oostenrijksche Loten I860 zijn thans voor 4 pet. minder te koop dan de vorige week na de den len Augustus plaats gehad hebbende serietrekking. Aandeelen Arnh. tram en Gooische tram vermin derden respectievelijk van 94 en 101 tot 92 en 98. Amerikaansche Spoorwegwaarden weinig veran lerd. Bij de Russische Sporen ontdekken we eene vermin dering van 63 tot 01 pet. voor de tot 1887 gegaran deerde aandeelen Morschansk-Sysran. Lezers, bezit ters van deze aandeelen en van die der Riask-Wlnsina Spoorwegmaatschappij, zijt nogmaals gewaarschuwd dat ge gevaarlijk papier in handen hebt. Houdt de garantie op dan kunnen de coupons (dan dividend bewijzen) niet meer betaald worden tenzij ge gelooft aan wonderen, die de inkomsten van genoemde Maat schappij n als 't water bij vloed zouden doen rijzen. En wie zegt u dat de Russische regeering door ver- verlenging der garantie na 1887 meer zal doen dan waartoe ze «eerlijk en wel" verplicht is Ge weet toch ook dat bezuiniging ook daar het wacht woord is. 't Zou evenwel kunnen zijn om het krediet van wat Russisch is optehouden. Welzeker, maar ge vergeet toch niet dat ge nu bloot vermoe den als grond van soliditeit aanvoertHerinnert u bovendien dat de Russische spoorwegmaatschappij Kiew- Brest ook eenige jaren niet aan hare verplichtingen heeft kunnen voldoen. Aand. Warschau-Weenen verbeterden van 66% tot 68% pet. om de reeds de vorige week genoemde reden. Aandeelen Stoomvaartmaatschappij Zeeland bleven op vroegeren koers ondanks de gunstige berichten van het toenemend vervoer. Egyptenaren onbeduidend veranderd. Aan den Haarlemschen gemeenteraad was on langs een verzoekschrift aangeboden van 't bestuur der Zondagsschool van den Ned. Protestantenbond, waarbij gevraagd werd des Zondags de beschikking te mogen hebben over de lokalen eener openbare school. Toen dit verzoek in den raad ter tafel kwam, verklaarde een der leden er zich tegen met het oog op de Zdn- dagswet, die eiken arbeid op dien dag, dus ook dezen verbiedtDe raad stoorde zich niet aan dit bezwaar en 't verzoek werd met algemeene stemmen op éen na ingewilligd. De arbeiders der Venendaalsche stoomspinnerij en weverij, voor enkele weken nog zoo ontevreden en oproerig gezind, zijn thans wederom geheel op ust en werken tevreden door. De verdiensten zijn nu daar ook van dien aard, dat er geen reden tot klagen be staat. Na de spinners maken vooral de goede wevers flinke loonen, beter dan zij die naar Duitschland trok ken om daar hun geluk te beproeven. Zaterdag is eene beschonken vrouw te Deventer die haar kind van 4 maanden op den schoot had, voorover in slaap gevallen en heeft daardoor het kind doodgedrukt. De vrouw is in arrest genomen en van het gebeurde procesverbaal opgemaakt. Als een merkwaardigheid wordt meegedeeld, dat iemand te Waalwijk in het bezit is van een plant- etehden hond, die een alkeer heeft van alle vleesch, maar zich gaarne aan lauwe groenten te goed doet, en er niettemin best uitziet. Te Azenraai, gemeente Maasniel, richten de wilde zwijnen thans groote schade aan, door het omwroeten van geheele aardappelakkers, het afvreten van koren aren enz. Te Nieuwerkerk a/d IJsel is een aatdappel ge rooid, die een gewicht heeft van 11 onsen Een treffend ongeluk heeft Zondagavond op de Scheveningsche stoomtramlijn plaatsgehad. Een jong- menscli keerde met zijn broedeiwan de badplaats naar Den Haag teiug en stond op het achterbalkon van den voorsten wagen. Nabij den Dierentuin werd hij door jongelui, die op den weg stonden, geroepen en sprong toen, terwijl dt tram reeds in vollen gang was, van den wagen af en tegen de richting van beweging in. Hij viel, het wiel van den tweeden wagen reed hem over den onderbuik, en spoedig overleed hij. Maandagnacht is te Gouda inbraak gepleegd gepaard met diefstalbij den heer J. V., aldaar. De dief is waarschijnlijk door een zijraam binnen gekomen, heeft allereerst uit de kamer achter den winkel, waar V. sliep, de sleutels van de winkellade gehaaldheeft daarop deze opengebroken en gele digd en is vervolgens naar eerstgemelde kamer terug gekeerd met het doel de daar staande chiffonnière open te breken. Daarbij moest hij echter eenig gei aas maken, en daardoor werd V. wakker. Deze sprong op en pakte den indringer, die echter met een groot mes V. te lijf ging. Eene langdurige worsteling volgde, waarbij aan laatstgenoemde verscheidene wonden wer den toegebracht. Toch liet hij den dief niet ontsnappen en riep tegelijkertijd om hulp Zijne huisgenooten snelden toe en riepen op hunne beurt de hulp der politie in. De inspecteur en een agent waren geluk kig in de nabijheid der woning op hunne gewone nachtelijke ronde; zij maakten zich spoedig meester van den onverlaat, die een ouden bekende der justitie bleek te zijn. Door de pokken zijn in de vorige week te Oud- Beierland 23 personen aangetast4 daarvan zijn over leden. Naar aanleiding van een bericht, dat zich thans bij dr. Mezger onder behandeling bevindt een luitenant der infanterie, die te Atjeh 3 kogelwonden en 23 klewanghouwen ontvangen heeft, deelt men aan het »Utr. Dagblad" de volgende bijzonderheden mede om trent den zwaar verminkten officier, den 25-jarigen 2en luitenant Luske, na alvorens herinnerd te hebben, dat ten jare 1874 geheel Nederland, als het ware, zich voor den blindgeschoten luitenant Comfurius in teresseerde, dat maatschappijen van schouwburgen en spoorwegverkeer aan Comfurius eene vrijkaart deden aanbieden, en het publiek in korten tijd 28,000 gul den bijeenzamelde, om den ongelukkigen officier tege moet te komen. Nu ongeveer een 6- a 8-tal maanden geleden rukte eene vrij sterke patrouille van uit Toengkoep tegen de Atjehsche kwaadwilligen op (stijle Pruys van der Hoeven), welke patrouille dusdanig met den vijand (stijle Tobias) slaags geraakte, dat zij, deerlijk geha vend, spoedig weder in de benting terug was. «De luitenant Luske en zooveel soldaten", zoo luidde het rapport van de terugkeerenden, «waren gesneuveld, en de lijken hadden zij niet kunnen medevoeren. Eene nieuwe patrouille toog daarop naar het ge vechtsterrein, om de lijken op te halen en zie die patrouille vindt o. a., naast het lijk van den door hem verslagen Atjeher, den luitenant Luske, geheel bewus teloos door bloedverlies, doch nochtans ademende. In de benting gebracht, verklaarde de officier van gezondheid Kuhr, dat Luske, janog leefde, maar hoogstwaarschijnlijk den avond niet meer halen zoude. Zijn lichaam was nl. zoo getjingtjangd dat een ieder er zich over verbaasde, dat een mensch met zoo veel wonden, waaronder 3 kogelschoten, nog leven kon. De luitenant Luske haalde tot een ieders verwon dering intusschen niet alleen den avond van dien dag, doch eenige maanden later zelfs dr. Mezger te Amsterdam, die den op krukken voortstrompelenden officier nu verder zal zien te helpen. Uit goede bron verneemt het weekblad «Volks heil" de aanstaande oprichting eener volksklasse voor gymnastiek te 's-Gravenhage, door de Vereeniging «Olympia" aldaar, alsmede door de 's-Gravenliaagsche Gymnastiek-onderwijzers-vereeniginghet doel, jongens uit den handwerkstand, die met 12 a 13 jarigen leef tijd reeds de school verlaten om een of ander am bacht te gaan leeren, en dan eenige uren per week des avonds na het einde van het dagwerk, nuttig en aangenaam bezig te houden, verdient algemeene on dersteuning. Als een zeldzaam bewijs van buitengewonen moed bij een knaap van 8 jaren kan het volgende dienen: Te Strijp wilden drie kinderen van 24 jaren met een ledige kuip over de Gender varen. Nadat de kuip met een eind koord aan den wal was vastgemaakt, stapten ze in hun scheepje, dat echter spoedig onder zijn last bezweek en omkantelde, waardoor de kleinen allen te water geraakten. Een knaap van 8 jaren, het gevaar ziende, sprong de drenkelingen achterna, en bracht ze allen op het droge. Het graven van ijzererts geschiedt in de IJsel- streken inzonderheid in de gemeenten Raalte, Heinoo en Wije thans op zeer groote schaal. Door agenten van Duitsche fabrieken worden voortdurend groote stukken lands voor zekeien prijs gehuurd, om er 't oer uit te graven. Door het wegruimen dezer oerbanken winnen de landerijen natuurlijk zeer in waarde, terwijl de eigenaren veel meer huur maken dan bij bebouwing het geval zou zijn. Dit geld be steden zij meerendeels om hun andere landen te be mesten en zoodoende meer productief te maken. Tal van arbeiders vinden met het graven van 't erts voort durend werk, en vele vrachtrijders zijn dagelüks bezig met het vervoeren van 't oer naar den houtwal te Wije, vanwaar 't naar Pruisen verscheept wordt. Te Leeuwarden is een valsch bankbiljet van f 100 in beslag genomen, dat bij het agentschap der Ned. Bank aldaar ter inwisseling werd aangeboden. In een der dorpen in de buurt van Zutfen had Zondag het volgende plaats De predikant maakte aan het einde der godsdienst oefening aan de gemeente bekend, dat hij bedankt had voor het op hem uitgebrachte beroep. Onmiddel lijk daarop begint de voorzanger te zingen«Dat 's Heeren zegen op u dale". Een ouderling zingt mede, maar de gemeente zwijgt. Sommigen trekken een ge zicht alsof zij willen lachen, waarop de dominee den voorzanger toefluistert«Schei er maar uit" (Zutf. Ct.) Aan het Utr. Dbl. schrijft iemand «Eenigen tijd geleden las ik in een der Ned. bladen, dat de brandnetels zeer geschikt zijn om te eten en als fijne groenten gebruikt kunnen worden. Voor de aardigheid heb ik er wat van geplukt (jong) en op de gewone wijze als andere groenten laten klaar maken, en ziet, het smaakte heerlijk. Wat vroeger als on kruid weggesmeten werd, zou nu bijna zonder onkos ten als fijne schotel op tafel kunnen verschijnen. Aangenaam zou het mij zijn, zoo u deze regels aan het publiek door uw geacht blad bekend maakte, op dat ieder er van kunne profiteeren". Aan eene particuliere correspondentie der N. R. Ct. is het volgende ontleend: In Graz is een leerling van het gymnasium, die op den docent in de wiskunde geschoten had, door de jury vrijgesproken. Bedoelde leeraar, die om zijn ge strengheid bekend was, had den leerling wegens geringe kennis in de wiskunde niet tot het eind examen willen toelaten, waarop deze hem met een revolver poogde dood te schieten. Gelukkig was de verwonding zeer gering en kon de docent zijne werk zaamheden weldra hervatten. Bij die gelegenheid wekte het requisitoir van het Openbaar Ministerie veel opzien daar dit, hoewel de daad veroordeelende en eene straf eischende, op hevige wijze tegen de schaduwzijden van het gymnasiale onderwijs te velde trok en in levendige kleuren het onpaedagogische streven der tegenwoordige docenten schilderde, waardoor de scholieren met werk worden overladen. Het achtte het plicht dezen leering voor de maatschappij te redden en dus al datgene bij te brengen, wat in zijn voordeel kon spreken. De advocaat poogde daaiop te betoogen dat de beschuldigde de daad in tijdelijke zinsverbijstering had verricht, welke opvatting ook door de jury gedeald werd, zoodat de jongeling werd vrijgesproken. De klacht over al te groote strengheid en overlading van werk in de scholen is algemeen, en daar de Duit sche ouders, als nationale gewoonte, al zeer spoedig naar den stok grijpen om op die wijze het gebrek aan ijver of het traag verstand bij hunne kinderen op ge voelige wijze aan te vullen, zoo nemen de gevallen, waarin scholieren uit vrees voor die huiselijke tuchti ging zich van het leven berooven, op ergerlijke wijze toe. 41 bladen te Parijs, van allerlei richting, hebben zich laten vertegenwoordigen in eene vergadering, waar in gehandeld zou worden over de middelen om de ongelukkigen op het eiland Ischia te hulp te komen. Er is besloten eene inschrijving in de dagbladen te openen en een weldadigheidsfeest te organiseeren. De vertegenwoordigde dagbladen hebben zich tot comité gevormd. In Italië is reeds 1 millioen lire ontvangen voor de ongelukkigen op het eiland Ischia. Te Skwiza (Kiew) wordt sedert 14 Juli een vrouw verpleegd, die, aan godsdienstwaanzin lijdende, zich als boetedoening den hongerdood heeft opgelegd en die nu reeds 22 dagen leeft zonder eenige spijs of drank te gebruiken. Zij is zoo mager geworden als een skelet. Noch de geneesheeren, noch de geestelijkheid vermogen haar te overtuigen dat eten en drinken niet zondig is. De erfgenaam van een groot fortuin en een def- tigen naam had een drama in poëzie geschreven en wilde van Alex. Dumas flls een voorwoord hebben. «Goed," zei Dumas, «ik zal 't u zendenmaar ge moet me beloven er geen woord af te laten of bij te voegen." «Op mijn woord van eer. O ge maakt mij overgeluk kig." Des anderendaags ontvangt hij het voorwoord, eenvoudig luidende«Du sublime au ridicule il n'y a qu'un pas." In den avond van 9 Juli brak er inden schouw burg te Kaapstad na afloop der voorstelling een brand uit, die binnen kort zulke groote afmetingen aannam, dat er aan blusschen niet te denken viel. Binnen ongeloofelijk korten tijd stond het geheele gebouw in lichtelaaie vlam. Met uitzondering van eenige weinige schilderijen en drank is de geheele inboedel vernield, en de schade wordt gezegd zeer aanzienlijk te zijn. Kleederen, costumes, decoraties, schermen, kortom alles, werd eene prooi der vlammen. Van het gebouw is niets meer over dan de naakte muren.

Goessche Courant | 1883 | | pagina 2