Laatste en tetegraphische berichten. Ingezonden Stukken. Burgerlijke Stand Goes Te houden Aanbestedingen. Verkoopingen en Verpachtingen. Weerkundige Waarnemingen. 6 <3 m pa 762,5 -h6 1.8 761. +18,5 760. +18 Marktberichten. De verver A. A. Van N. te Kruininge, beschul- 1 digd van diefstal van een paard met hoofdstel en onder Bergen-op-Zoom gearresteerd, is Zaterdag van daar gevankelijk naar Breda getransporteerd. De eerste spade tot het finaal slechten der oude veste te Vlissingen is in den grond gestoken, bij ge legenheid dat door de heeren Volker Co. een aan vang is gemaakt met de werkzaamheden voor den aanleg van een spuiboezem buiten de voormalige Duin poort. Zooals bekend is, zijn thans de vestinggronden in vollen eigendom toebehoorende aan de gemeente. Biervliet. In de G. Ct. van 24 Juli berichtten wij dat de mazelen in onze gemeente zulk een gunstigen afloop hadden, en zij zich tot éen geval, bij een meisje uit Zuidzande, bepaald hadden. Eensklaps heeft zich die ziekte in eene erge mate verspreid. Alleen op het gehucht Driewegen werden gisteren door den gemeente veldwachter 8 briefjes «besmettelijke ziekte" aangeplakt, en dit getal zal nog vermeerderd worden. Enkele kinderen hebben daarbij hevige koortsen, die de moeders uit arbeiders gezinnen noodzaken thuis te blijvenwat in deze oogstdagen heel nadeelig werkt. Vrijdag is op het strand onder Elkersee gevonden een wit glazen flesehje, waarin een briefje, in potlood geschreven, van dezen inhoud »J. V. oud 35 jaar, K. S. oud 23 jaar, J, A. L. oud 18 jaar, J. C. S. oud 14 jaar, wonende te Urk, vergaan onder de Zeeuw- sche kust. Burg. en Weth. van Rotterdam hebben thans officiëei kennis gegeven dat wegens het epidemisch heerschen der pokken, de kermis aldaar voor dit jaar is geschorst. Verleden week zijn te Rotterdam aangegeven 6 pok lijders; overleden 3. De broedermoordenaar aan den Hoek van Holland heet Spoon; hij was opperman, terwijl de verslagene met selaar was. De dader schijnt een woesteling te zijn die als militair in Indie heeft gediend. Hij is te 's-Gravenzande met het lijk geconfronteerd en heeft toen de daad bekend. De van moord beschuldigde doch door het hof te Leeuwarden vrijgesproken J. M. is niet, zooals in ons vorig no. werd gemeld, verdronken gevondenhij is in tegendeel nog springlevend. Als een hoogst merkwaardige bijzonderheid wordt uit Bolsward gemeld, dat een vrouw van ongeveer 90 jaren, sinds vele jaren zoo doof dat het moeite kostte zich aan haar verstaanbaar te maken, in de vorige week, zonder dat men eenige oorzaak kan gissen, plotseling haar gehoor heeft teruggekregen. Goed voor den winter! Een der aardigste uit vindingen van den laatstcn tijd is een laars, die tus- schen de zool en het binnenwerk eene ruimte bevat voor heet water, zoodat de drager van dit schoeisel altijd warme voeten kan behouden, indien hij zijn laars maar geregeld van warm water voorziet. De nieuwste mode schrijft japonnen met opge plakte postzegels voor, natuurlijk zoo internationaal mogelijk. Men heeft er reeds éen ontdekt, met een jonge dame er in, gaande uit het Industrie-gebouw links naar de tentoonstelling der Surinaamsche inboor lingen. De gefrankeerde dame had veel bekijks. (D.) Vrijdagmorgen halfzeven kwam de visscherspink »Ora et Labora", aan wier boord den vorigen ochtend te elf uren de Aartshertogin van Oostenrijk zich begeven had, weder te Zandvoort aan. Zij was met de beide dames, die haar vergezelden Prinses Margaretha van Oostenrijk en de gravin Stolberg zu Stolberg den ganschen nacht op de been gebleven om naar het visschen te kijken, waarin zij groote belangstelling toonde. Geen zeeziekte had haar ge kweld en de ongemakken en het behelpen, dat aan zulk een tochtje onvermijdelijk verbonden is, hadden zij zich vroolijk getroost. Zaterdagochtend is een sneltrein gederailleerd tusschen Zutfen en Brummen. Een exprestrein werd ontboden uit Arnhem. Belangrijke schade is aan het materieel toegebracht, doch geen enkel persoonlijk on geluk is te betreuren. De locomotief is van het spoor geloopen en omgevallen in een sloot. De machinist had nog bij tijds, met behulp van de Westinghouse- rem, geremd. Ook een goederenwagen viel om en al de andere wagens zijn zwaar beschadigd, zoodat de gelukkige afloop voor reizigers en beambten bijna won derdadig moet heeten. Het gerechtshof te Nyiregyhaza heeft, zooals te verwachten was, de elf beschuldigden in het Tisza- Eszlar-proces vrijgesproken, op grond dat de aanklacht ongegrond is, en dat een ritueele moord niet heeft plaatsgehad. In de uitspraak worden de beschuldig den ten volle gerehabiliteerd. Een groote menigte, die aanwezig was, bleef rustig. Vrijdagnacht werden de ruiten bij den verdediger Eötvös ingeworpen. In de omliggende dorpen brak tegelijkertijd in verschillende huizen, door Joden bewoond, brand uit. Het plan bestaat om aan den verdediger Eötvös een eeregift aantebieden. In Hongaarsche dépêches wordt gemeld dat de knaap Moritz Scharf weigert naar zijn vader terugtekeeren alle overreding was vruchteloos en derhalve is aan den minister van justitie gevraagd werwaarts de knaap gebracht moet worden. Szalay heeft zichnamens de moeder Solymossy in hooger beroep voorzien. De koning van Italië heeft 100,000 francs ge schonken voor de gezinnen van de slachtoffers te Ca- samicciola. Hij bezocht de plaats van de ramp en weigerde een reukflesch tegen de miasmenaldus schrijven de Italiaansche bladen. Toen de koning de heuvelen besteeg, wilde de min. Genala hem tegenhouden, daar de weg zoo moeilijk was, maar de koning sprak: «Wanneer anderen gaan, dan kan ik ook gaan. Alle menschen zijn gelijk voor het ongeluk." Terwijl de honden op de nog niet begraven lijken jacht maken, zoeken dieven onder de puinhoopen naar allerlei voorwerpen; 8 werdan op heeterdaad betrap en gearresteerd. Nog verscheiden personen zijn levend te voorschijn gebracht uit de puinhoopen van Casamicciola, o. a. een grijsaard van 80 jaren, een kind van 16 maan den, een vader met vier kinderen enz. Op het eiland Ischia zijn reeds 10(0 lijken begraven; 650 gewonden werden naar Napels overgebracht. Hier en daar is de stank zoo vreeselijk, dat de soldaten, die de lijken begraven, flauwvallen. De «Alliance Franco-Italienne", waarvan Clovis Hugues president is, heeft een inschrijving geopend voor de slachtoffers var. Casamicciola. Victor Hugo zond 1000 frs., de gemeenteraad van Weenen 10,000 fl., de Keizer en de Keizerin van Oostenrijk 20,000 frs. Vrijdag heeft een aardschok andere huizen te Forio doen instorten. Men denkt dat geen der werklieden, die te Casamicciola bezig waren met de opruiming, geblesseerd is. Men begint de vermoeide soldaten door nieuwe troepen te vervangen. Donderdagavond zijn te Lacco-Ameno nog twee mannen en een vrouw levend van onder de puinhoopen gehaald. 's-IIagc. Benoemd tot dijkgraaf van het waterschap Groote en Kleine Isabella V. N. Voerman, en tot ge zworen van het waterschap Poortvliet L. De Rijke Az. Parijs, 6 Aug. De Fransehe bevelhebber in Tong kin vaardigde een proclamatie uit, waarin gezegd wordt d.»t de Franschen het land niet zouden annexeeren doch de knevelarijen der Mandarijnen beletten en de belastingen verminderen. Bij verzet zouden zij de hoofdstad verwoesten. Volgens een telegram van de grenzen van Portugal is er gisteravond een heftige opstand uitgebroken te Bajadoz. Spaansche truepen uit Madrid zouden met geweld dien gedempt hebben. M. d. R. De jongste beschikking van den Minister van Oorlog, houdende het beschikbaar stellen van patronen voor officieren, afgeëxerceerde onderofficieren e.i minderen, d et, voor zooveel betreft de schutterijen die over geen schietbaan" kunnen beschikken, in de Goesche Courant de twijfel ontstaan, of wel op de gemeente de verplichting rust voor een schietbaan te zorgen. Die twijfel heeft echter m. i. geen vasten grond. De beschikking toch van den Min. van Binnenl. Zaken dd. 16 Juni 1866 La Kabinet spreekt absoluut; en krachtig drong destijds de Minister er bij de gemeen tebesturen op aan schietbanen opterichten. De tegen woordige Minister van Oorlog schijnt zeer veel voor de schutterij te willen doen, getuige de vele voordeelen in den laatsten tijd door hem aan de schutterijen toegekend. Het is niet aantenemen dat de Minister Heemskerk in 1866 zich zoo schromelijk zou vergist hebben de gemeentebesturen te belasten met het oprichten eener schietbaan; en daar het tegenwoordige ministerie Heems kerk zich tot dusver nog steeds als homogeen heeft doen kennen, ligt de veronderstelling voor de hand dat de Minister van Oorlog bij zijne patronenquaestie niet gedacht heeft aan het schrijven van den premier dd. 16 Juni '66, 'twelk een van die gevallen is, bij de enorme massa voorschriften van hooger hand steeds uitgaande niet alleen mogelijk, maar door mij bewezen zou kunnen worden. Ook een Minister is niet onfeilbaar. Daarenboven is het veeleer aantenemen dat een Minister als de tegenwoordige en daarbij samenwer kende met denzelfden minister Heemskerk van 1866, herhaaldelijk toonende de schutterijen tot een aanzienlijk deel van het leger te willen maken, de gemeenten niet dadelijk wil belasten, maar haar tegemoitkomende in de kosten der onderdeelen, wil aanwijzen waar hare plichten heenleiden en de ijver die den Minister be zielt moge overgaan op den gemeenteraad van Goes ten opzichte van het bekende verzoek van den Majoor- kommandant der dd. schutterij te deze stede 1 Goes, 2 Augs. '83. MARS. Wolfertsdijk, 6 Augustus 1883. Mijnheer de Redacteur! Hoewel ik niet houd van courantengeschrijf, toch word ik alsnu gedwongen tegen het in uwe courant van 4 dezer opgenomen raadsverslag optekomen. In de eerste plaats maak ik de opmerking dat het verslag zoowel als de meeste vorige van dien aard zeer onvolledig en daardoor geheel partijdig zijn geplaatst. Volgens dit verslag zou uit de verordening van het B. A., opgemaakt door den raad den 11 April 1883, bij het opzenden aan Ged. Staten éen alinea zijn weggelaten. Het slot van uw verslag legt de schuld daarvan geheel op den secretaris, doordien hij bij de twee vorige vergaderingen getroubleerd was. Ik vind mij verplicht van begin af deze zaak wat optehelderen, zoodat elke onpartijdige lezer daardoor op de hoogte kan komen van de ware geschiedenis, doch zal zoo min mogelijk namen noemen, omdat ze bij het publiek wel bekend zijn. Den 9 Maart 1883 werd door den raad eene ver ordening voor het B. A. in het leven geroepen, en daarvan afschrift gezonden aan Ged. Staten den 12 a. v. Den 23 Maart II. gaven Ged. Staten hunne be denkingen te kennen tegen enkele artikelen, waaronder het bewuste art. 30, waarin twee zinsneden tegenstrij dig waren, terwijl de derde zinsnede met de eerste in strijd was, zoodat de raad den 11 April deze ver ordening heeft gewijzigd, waarvan den 13 a. v. afschrift aan Ged. Staten is gezonden. Van dit college is den 20 dier maand bericht ontvangen dat tegen dat re glement verder bij hun geen bedenkingen meer bestond. Den 27 April werd de notulen van de vergadering van 11 April goedgekeurd met eene opmerking van den heer Van Weel, in zake de benoeming van het bestuur, doordien de 14 dagen na ontvangst van het bericht door Ged. Staten niet ten volle waren ver streken, zoodat daardoor de benoeming werd verschoven tot 17 Mei, hoewel het als punt van behandeling op de agenda was vermeld. Dat de voorzitter bij de benoeming van 3 leden voor het B. A. van oordeel was dat de secretaris- penningmeester niet moest aftreden, is dunkt me zonneklaar, aangezien hij daartoe niet overging dan op aandrang van 2 a 3 leden, zoodat ook alstoende nieuwe secretaris-penningmeester, op 75jarigen leeftijd, met 4 van de 7 stemmen werd benoemd. In de vergadering van 11 Juni kwam art, 30 we derom ter sprake, doordien de ondergeteekende aan een der wethouders op den 4den te voren op de zijns- inziens onwettige benoeming had gewezen. Waarschijnlijk tengevolge deze gedane opmerking werd door een drietal leden voorgesteld deze leemte te herstellen en de verordening aantevullen, doch op de volgende wijsde eene wilde wèl wijzigen doch geen afschrift aan de Staten zenden, de andere wilde dit vergoeden door die aanvulling bij het drukken op- tenemen en een derde verzocht den secretaris een ren vooi aantebrengen in de notulen van 11 April en dat dit te teekenen door hem en den voorzitter, dan was alles klaar. Dat ik mijnheer de Redacteur! zoowel voor het eene als het andere onbevoegd was, is licht te be grijpen en verwees hun naar art. 6 der wet van 28 Juni 1854 (St.blad no. 100). Op voorstel van een lid werd het artikel gewijzigd zooals het thans luidt. Den 15 Juni werd dan ook een afschrift gezonden aan Ged. Staten, door welk college b'j missive van den 22 a. v. bericht van ont vangst werd gezonden. Indien er een misslag in de tijdrekening heeft plaats gehad, is dit daarom de schuld van een secretaris, die alleen scribent is Ligt dit niet aan een raad die zoo een besluit met algemeene stemmen neemt en de notulen eenparig goedkeurt Ik had gezwegen indien uw verslaggever onpartijdig was geweest en gezegd hadde secretaris werd tot tweemaal toe door den heer Van Weel gedwongen te verklaren, dat die fout door hem secretaris is ontstaan hetzij op welke wijs ook dan is het goed; zoo niet, dan deed hij het voorstel hem te ontslaan en dat de secretaris zich met toestemming van den raad verdedigde en deed uitkomen dat dit niet aan hem doch wel aan den raad lag, die de notulen gearres teerd heeft, zoodat hij niet kon verklaren daaraan schuld te hebben, doch dat hij door zoo een dwang middel genoodzaakt werd het hoofd in den schoot te leggen, wil hij met zijn vrouw en kinderen niet totaal ongelukkig gemaakt worden, zoodat hij ten laatste er in moest berusten aan Ged. Staten daarover te schrijven, doch met de heilige verzekering dat hij, wanneer hij middels genoeg had om te leven, er niet zou overdenken om iets toetegeven. Mijnheer de Redacteur, zou het een wonder zijn als een fout aan de zijde van een secretaris lag, wan neer men herdenkt aan de vele moeielijkheden in de jongste 8 maanden doorstaan, hetzij met het maken van verordeningen, instructiën enz. waarvan enkelen tot 2 a 3 malen moesten gewijzigd worden, en bo vendien de aanvallen moet dragen die ontstaan zijn door praatjes, die men in de achterbuurten te Amster dam zou zoeken. Is het niet hoog tijd dat art. 95 der gemeentewet worde gewijzigd, zoodat daardoor de secretarissen werkezels dat is echter hun stempel niet zouden gehinderd knnnen worden door personaliteiten of eigen belangzoekers en alzoo beveiligd voor het als speelbal dienen voor het publiek door de omkeering van een raad? "Bij voorbaat dankzeggende voor de mij in uw blad verleende ruimte, noem ik mij hoogachtend Uw dienstw. dienaar, M. WESTSTRATE, Secretaris der gemeente Wolfertsdijk. Wolfertsdijk, 6 Augustus 1883. Mijnheer de Redacteur! Met bevreemding las ik het verslag van den raad mijner gemeente van 30 Juli jl. Het gedeelte verslag in uwe courant van den 2 dezer is geheel partijdig en een halve waarheidvan de aanmerking die door mij gemaakt zijn op de arme- begrooting wordt niets gewaagddeze waren Dat in de begrooting voor 1884 alleen waren opge nomen de landpachten over 1884 en niet die over 1883 zooals wezen moest om van de meer dan 70 jarige gewoonte aftewijken, terwijl de post geldbeleg ging voor Memorie was uitgetrokken, zoodat deze post mijn inziens moest gebracht worden op de som die door de landpachten 1883 meerder zou worden ont vangen. Hoewel ik meen door ondervinding opgedaan te hebben, dat het zeer moeieiijk zal gaan eene geheele verrekening te doen plaatshebben, of men zal telkens moeten zorgen voor een flink goedslot, zoodat de voor deelen niet veel grooter zullen zijn dan vroeger. Immers, in de eerste helft des jaars is plusminus f 1000 noodig voor kleederen, brood- en geldbedee- ling, grondbelasting, waterpenningen enz. Door deze leeinte in de begrooting heb ik getracht dezelve tot 2 maal toe te lezen om toetelichten en ten laatste den secretaris daartoe verzocht, doch werd telkens daarin gestoord door den heer Van Weel, die aandrong op het benoemen eener commissie. Het gaat dikwijls, mijnheer de Redacteur, zooals het versje zegt. Als er velen het huis regeeren enz. Even zoo is het met het slot van uw verslag in uwe courant van 4 dezer, dit is van dezelfde stof geweven en deugt evenmin. Mocht het soms door een persoon, als zelf belang- hebbenle in de zaak, geschreven zijn, dan begrijp ik zeer goed waarom zoo een akelig en onvolledig verslag onder de oogen van het publiek wordt gebracht en de gemeente daardoor nog zwarter gemaakt dan ze werkelijk is. Doch het spreekwoord zegt«Ledige vaten bonzen het meest". Niet twijfelende, mijnheer de Redacteur, of u zult zoo goed zijn mij een plaats te willen verleenen in uw veel gelezen blad, zoodat ik u daar voorloopig mijnen dank betuig en blijf met hoogachting UEd. dienaar H. Van STRIEN, Burgemeester van Wolfertsdijk. van 3 tot 6 Augustus 1883. Geboren: den 6, Pieter Johannes, z. v. Willem De Jonge en Tannetje Meijler. Overleden: den 3, Anna Verburg, 41 j. Datum. Plaats. Voorwerp. Informatiën. 17 Aug. Ellewoudsdijk, vergrootiug school, Haunink. 20 Heinkenszand, vergrooting school, Hannink. 1 Sopt. Kruininge, maken grintbaan, Le Clercq. i i .1 i Datum. Plaats. Voorwerpen. Informatiën. 7 Aug. Goes, wagens enzDe Vos. 8 Borsele, verpachting vissche- rijen enz.Pilaar. 8 Rilland, koffiehuis, Pelle en Rouscher. 8 Baarland, oppervruchten, Scholten. 9 Goes, verpachting land, Pilaar. 9 Rilland, meubilair, Pelle en Rouscher. 13 Kapelie, veldvruchten, Gallis Merens. 13 Kapelie, woonhuis en erf, Gallis Merens. 13 Kapelie, boomgaard, Mulock Houwer. 15 Kapelie, appelen en peren, Liebert Pilaar. 15 Xerseke, winkelbuis, Pelle en Rouscher. 16 i Goes, panden, Bank van Belening. 16 Kloeiinge, oppervrnchten, Mulock Houwer. 16 Krnininge, woonhuis, Rembges. 23 Heinkenszand, hofstede, Pilaar. Wolfertsdijk, hofstede, Pilaar. Sept. Bergen.op-Zoom, verp. vischplaatsen en oesterbank, Van Goch. 8 Oct. Heinkenszand, hofstede, mr. Liebert. GOES, Maandag 6 Augustus 4883. Uur. -é Ij! Wind richting. Toestand van de lucht. Thermom. stand Celsius Regen in mM. (hoogte) sedert gisterm. 8 uur. 's morgens 8 Z.W. Betrokken. 's midd. 12% Z.W. Betrokken. 's avonds 5 Z.W. Betrokken. Waarneming van hedenochtend ,acht uur Een depressie, met een barometerstand in het centrum van ongeveer 755 m M., bevindt zich ver van ons en Noordwaarts. Een centrum van hoogen druk bevindt zich ver van ons en Zuidoostwaarts. Het grootste barometer-afwijkingsverschil was Gisteravond acht uur: Maastricht 1,7 m.M. boven Groningen. Hedenochtend acht uur: Maastricht 1 m.M. boven Vlissingen. Hedenmiddag half een: geen verandering. Barometerstand te Utrecht om half een 761.2 m.M. Het dalen van den barometer wijst op het uitbrei den van het gebied van lagen druk, dientengevolge zullen wij morgen regenachtig weder hebben. Verwachting Westelijke wind, vergezeld van regen. Omtrent de weersgesteldheid in de maand Juli valt het volgende te melden: Gemiddeld valt er in Juli ongeveer 75 liter water op een vierkanten meter, verleden jaar vitl er 90 liter, dit jaar 129.5, dat is dus bijna 55 liter te veel. Te Utrecht zijn er in Juli gemiddeld 12 regendagen, verleden jaar regende het hier 19 dagen, dit jaar 24. Het vorige jaar hadden wij 2 keer on weder, dit jaar 8 keer. Verleden jaar eindigden wij met te schrijven: «over het geheel kan men dus van Juni 1882 zeggen, dat het geen zomer was", na het hierboven gemelde zullen wij wel niet behoeven te zeggen dat het nu nog minder zomer was. Alleen brengen wij in herinnering dat wij verleden jaar 6 mooie dagen hadden, dit jaar 4, en dat den 22n Juli van dit jaar de grootste hoeveelheid regen viel, die in een etmaal sedert 1 Maart 1882 was gevallen, namelijk 31.6 liter opéén vierkante Meter. Afsluiting der kasboeken en restanten! ijst bij de coöperatieve voorschotvereeniging en spaarbank te Goes, voor de maand Juli 1883. ONTVANGSTEN Reservefonds f 2976,30% Storting aandeel - 11507,92 Terugbetaling op schuld vordering - 85230,27 Interesten daarvoor en ger. interest - 3200,93% Opgenomen gelden - 65204,70% Onkosten- Gezamenlijk bedragƒ168120,13% UITGAVEN Reservefonds f Terugbetaalde aandeelen - 569,50 Verleende voorschotten -138136,86 Terugbetaalde interesten - 402,07 Terugbetaalde opgeno men gelden - 27054,04 Interesten van opgeno men gelden - 328,35 Onkosten- 132,90 Gezamenlijk bedrag-166623,72% Kas-saldo 1496,41 ROTTERDAM, 6 Augustus 1883. Tarwe prijshoudend bij ruimer toevoer Rogge prijshoudendGerst: van nieuwe Winter ruime toevoer, van Zomer nog niets. Overigens onveranderd. Koolzaad f12 tot 14guldenbuitenlandsch vast; Meel vast en onveranderd. Nieuwe TARWE 8,— a f 10,— Jarige - - Nieuwe ROGGE- 5,75 - 6 80 WINTERGERST- 4,75 - 5,75 ZOMERGERST- 4,75 - 5 25 Korte HAVER- 3,75 - 4,80 Lange - 2,80 - 3,75 BOEKWEIT (N.-Brab.) - 187,— - Nieuw KOOLZAAD (Zeeuwsch) - 12,;- 14, PAARDENBOONËN - 6,75 - 7,60 DUIVENBOONEN - 7.— - 7,80 ERWTEN- 10,25 - 11,20 Nieuwe SCHOKKERS - 9,50 - 11,55 BRUINE BOONEN - 9,50 - 16,— WITTE - 10,— - 14,— KANARIEZAAD - 10,50 - 13,—,

Goessche Courant | 1883 | | pagina 3