1883. N°. 90. Donderdag 2 Augustus. ^TEKïciHïziisra-. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Landbouw en Veeteelt. Kunst, Wetenschap en Letteren. Buitenlandsch Overzicht. Overzicht van den stand der koersen. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd on feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH 8c VAN D1TMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, van het stembureau ontvangen hebbende de processen- verbaal van inlevering en opening der stembriefjes, waaruit blijkt, dat voor de verkiezing van 2 leden van den gemeenteraad, bij herstemming, zijn uitgebracht 325 geldige stemmen en daarvan op zich vereenigd hebben de heeren C. E. MASSEE 179, J. VAN ZAND BERGEN BUWALDA 164, H. DE WILDE 155 en J. DONNER 141, zoodat de twee eerstgenoemden gekozen zijnj brengen ter openbare kennis, dat afschriften dier pro- eessenverbaal op heden ter gewone plaatse aangeplakt en ter Secretarie der gemeente voor een ieder ter in zage nedergelegd zijn, alwaar zij kunnen geraadpleegd worden op eiken werkdag tusschen des voormiddags 9 en des namiddags 2 uien. Goes, 31 Juli 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES1 Augustus 1883. De uitslag der herstemming voor 2 leden van den Gemeenteraad alhier is als volgt: Uitgebracht 328 st., van onwaarde 3, geldige st. 325. Hiervan verkregen de heeren C. E. Massee 17A), J. Van Zandbergen Buwalda 164, H. De Wilde 155 en J. Donner 141 st. Zoodat herkozen is de heer C. E. MASSEE en gekozen de heer J VAN ZANDBER GEN BUWALDA. De liberale candidaten hebben dus gezegevierd. Ter nauwernood bleek bij de eerste stemmingdat de herkiezing van den heer Massee gevaar liep, of een prijzenswaardige ijver ontwaakte om alle krachten in het werk te stellen teneinde dat gevaar te voor komen. De hevige bestrijding van een eerlijk man door de mannen van de andere zijde wekte terecht weerzin en vuurde den ijver aan. De liberalen hebben op flinke wijze getoond wat zij bij eendrachtigheid vermogen. De herkiezing van den heer Massee met zulk een groot aantal stemmen is het bewijs dat de kiezers eerlijkheid en oprechtheid op prijs blijven stellen. De verkiezing daarbij van den heer Buwaldawaardoor het liberale element in den Raad versterkt werd, mag als bewijs gelden, dat de burgerij de anti-revolutionairen niet steunen wil in de poging om door verhoogd school geld of op andere wijze de hand te slaan aan onze inrichtingen van onderwijs Overigens is de val van den heer De Wilde, eerst in Januari jl. gekozen, een gevoelige les voor den zelfverheerlijkenden overmoed der anti-revolutionaire leiders. Aan het telegraafkantoor alhier werden be handeld 1664 telegrammen, en wel: aangenomen en verzonden 812, ontvangen en afgeleverd 729, overge nomen en verder geseind 123. lerseke. De uitslag van de herstemming voor 2 leden van den gemeenteraad tusschen de heeren G. Schipper, P. Sandee Jr., J. Lemson en J. Molhoek, op gisteren, was als volgtvan de 87 hebben 72 kiezers aan de stemming deelgenomen. Getal geldige stem men 71. Gekozen de heeren G. SCHIPPER met 49 en P. SANDEE met 41 stemmen. De heeren J. Lemson en J. Molhoek bekwamen respectievelijk 28 en 20 stemmen. Hoedekenskerke. 't Wordt hier hoe langer hoe mooier. Bij de opening der stembus bleek heden dat 47 stemmen waren uitgebracht, waarvan 24 op J(an) Steijn en 21 op L. L. Peeters. Men zou dus denkendat de afgetreden wethouder Steijn de be noemde was, maar dit is niet zeker. De wethouder Steijn heeft een zoon met denzelfden naam, die even goed als zijn vader benoembaar is, en bij het streven der kiezers, om nieuw, jong bloed in den gemeenteraad te brengen, heeft men waarschijnlijk het oog op den zoon gehad. Het stembureau heeft de stemmen geldig verklaard en ze beschouwd als op den vader uitgebrachtis dit de kennelijke bedoeling der kiezers geweest, waarom dan ook de stemmen op M. Verbeek niet aan M. G. Verbeek toegewezen Als nu waar isdat het lid Helmstrijdt heeft- be dankt en ook de verkiezing in zijne plaats in de war raakt, kan 't een heele warwinkel geven. Benoemd tot ontvanger der dir. belastingen en accijnzen te Noordwelle de heer K. De Graaf, commies ter inspectie Amsterdam. De heer J. Vleugels, als telegrafist werkzaam bij de Staatsspoorwegen, station Kruininge, is na afgelegd examen bevorderd tot surnumerair. Bij het in de afgeloopen week gehouden notariëel- examen is o. a. geslaagd voor het le gedeelte de heer W. F. J. Wagtho te Tolen. De minister van oorlog heeft bepaald, dat voortaan door de dd. schutterijen jaarlijks voor ieder officier en voor ieder afgeëxerceerd onderofficier en mindere kunnen woiden aangevraagd: lo. zestig scherpe pa tronen tot geweren 2o. tien losse patronen tot ge - weren3o. dertig patronen tot kamerschietcylinders. De schutterijen, die geen schietbaan ter beschikking hebben, kunnen, in plaats van de patronen, bedoeld onder punt 1, aanvragen zestig patronen van de soort onder punt 3 genoemd. Bij deze aanvragen mag dus niet in rekening worden gebracht de totale sterkte der schutterij, maar alleen het aantal officieren en het gedeelte der officieren en minderen dat, afgeëxerceerd zijnde, werkelijk aan de schietoefeningen deelneemt. De kommandanten der schutterijen moeten derhalve, bij hunne aanvragen om munitiën, de sterkte aan officieren en van het zooeven bedoelde gedeelte door eene schriftelijke verklaring opgeven, zoo noodig on der bijvoeging, dat over geene schietbaan kan worden beschikt. Wij vestigen bijzonder de aandacht op de door ons gecursiveerde woorden, waaruit eenigszins is afteleiden, dat de verplichting voor eene gemeente om eene schiet baan te hebben, niet zoo absoluut is. Een suppletoire begrooting van het Departement van Financiën voor 1882 is noodig geworden ter aan vulling van den post van het verlies op de nomiuale waarde van versmolten wordende Nederlandsche ko peren pasmunt. Er is f 190,000 meer noodig tegen over de f 200,000, voor dat doel op de diensten 1880 en 1881 toegestaan, doch niet uitgegeven. Het eind cijfer ondergaat geen verhooging. Zoodra mogelijk zal de Minister van financiën maat regelen in het leven roepen tot het buiten omloop stellen van het aantal koperen centen. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wets ontwerp, om voor de commiezen en referendarissen van Staat het thans gevorderd speciaal examen af te schaffen en alleen voor die betrekkingen benoembaar te ver klaren doctoren in de staatswetenschap, in da rechts wetenschap of in de beide rechten en de benoeming te doen geschieden op aanbeveling van een dubbeltal door den Raad van State. Het Utr. Dbl verneemt thans met zekerhei 1 dat de heer F. W. J. baron Aylva Van Pallandt voor de benoeming tot lid van de Eerste Kamer heeft bedankt. Vóór eenige dagen werd medegedeeld dat het plan bestond een museum op te richten, om te ver hoeden, dat de koloniale schatten, zoo van de Neder landsche als van de vreemde koloniën, thans in de tentoonstellingsgebouwen bijeengebracht, na het einde van September weder verspreid worden. Het plan heeft een nog wij lere strekking men is namelijk voornemens een Nederlandsche koloniale ver- eeniging te stichten, met haar een koloniaal museum en daaraan verbonden bibliotheek op te richten en een koloniale revue uit te geven. Het comité, dat zich tot dat doel gevormd heeft, bestaat uit de heeren J. Wüste, M. J. Waller, W. F. Versteeg, M. J. Pels, allen te Amsterdam en mr. L. Serrurier te Leiden. Door de politie te lerseke is gearresteerd dr. A. De P., geneeskundige te Goes, wiens aanhouding was verzocht door den officier van justitie te Middelburg. (Vad) 's-Heer Abts- en Sinoutskerke. Met algemeene stemmen is door stemgerechtigden tot predikant bij de Herv. gemeente benoemd en door den kerkeraad beroepen de heer J, V. d. Bergen, pred. te Strijen. 's-Heerenlioek. Ds. Van Tuinen, predikant te Borsele, zal door het vertrek van ds. Winckel te 's-Graven- polder, het consulentschap over deze gemeente waar nemen. Het beroepen van een predikant zal men eenigen tijd trachten uittestellen. Bedankt voor het beroep naar Oud-Vosmeer door ds. W. C. Barbas, te Dubbeldam. Door gebrek aan onderwijzers is de Zondagsschool te Rilland opgeheven. Jaren achtereen werd zij door een groot aantal kinderen bezocht. De «Vereeniging voor Paedagogiek" heeft zich dezer dagen, in haar te Utrecht gehouden 25e alg. vergadering, bijna eenparig vereenigd met het gevoelen, door den heer J. H. Slangen verdedigd en toegelicht: dat op paedagogische, didactische en practische gron den het stelsel aanbeveling verdient om jongens en meisjes in de school bij elkaar te plaatsen en samen onderwijs te doen ontvangen. Aan 't eindexamen van de H. B. Scholen in Groningen heeft o.a. met gunstig gevolg deelgenomen de heer H. Huizinga van de H. B. S. te Veendam. Maandag werd te Amsterdam de jaarlijksche al gemeene vergadering der vereeniging «Volksonderwijs" gehouden. De president wees in zijn openingsrede op de treurige verschijnselen, die zich in den laatsten tijd op het gebied van het onderwijs hebben voorgedaan, speciaal op het gebeurde te Aduard, te West- en Oost- Souburg en op de quaestie-Poppink, en meende daarin het besie bewijs te vinden, hoeveel er nog voor Volks onderwijs" te doen is. Naar aanleiding van het gebeurde te Aduard werd al dadelijk besloten een adres tot de Tweede Kamer te richten. Het ledental der vereeniging is van 8076 tot 7548 verminderd en het getal afdeelingen van 117 tot 111. Aan de orde kwam een voorstel van het hoofdbe stuur om het «Volksblad" in het vervolg niet meer gratis aan de leden te verzenden, maar er ƒ1,per abonnement voor te eischen, zoolang er geen 2000, en 1,50, wanneer er geen 1000 inteekenaren voor zijn. Wanneer er geen 100 abonnenten toetreden, zou de uitgaaf geheel worden gestaakt. Dit voorstel werd, na aanneming van een amende ment van «Rotterdam" om, ingeval het minimum van het aantal abonnés niet wordt verkregen, in plaats van een weekblad een maandblad uittegevenaange nomen. Voorts werd op voorstel van den heer Ker- dijk besloten aan afdeelingsbesturen, die daartoe bij- draeen geven, exemplaren voor haar leden te zenden. Tot plaats voor de volgende algemeene vergadering werd Amsterdam aangewezen. Tot leden van het hoofdbestuur in plaats van de aftredende leden, de hb. Moens en Boot, werden gekozen de hh. Goeman Bor- gesius te 's Hage en Van Milligen te Groningen. Na uitvoerige discussie werd een voorstel: «de vergadering spreekt de wenschelijkheid van het behoud van art. 194 bij eventueele grondwetsherziening uit", met 55 tegen 9 st. aangenomen. Een voorstel der al'deeling «Zuidwesthoek Friesland", om het hoofdbestuur op te dragen bij de Regeering aantedringen op de invoering van leerplicht en van het kosteloos onderwijs, werd op utiliteitsgronden met 23 tegen 22 st. verworpen. Verleden week zijn een paar weiden onder 's-Heer Abtskerke verkocht voor uiteenloopende prijzen. De eene gold f 1800 per hectar ede andere f 980 voor die oppervlakte, liet dijkgeschot van beide be draagt f 14 per hectare. Wel een bewijs dat er aanmerkelijk ouderscheid bestaat. Wissekerke. Ook in een tuin in deze gemeente is dit jaar hetzelfde verschijnsel waargenomen, als door den berichtgever uit 's Heer Abtskerke in no. 89 dezer courant is vermeld. Als eene bijzon lerheid van vroegtijdige rooting mag vermeld worden, dat reeds verleden Maandag ter markt te Rotterdam, vlas van den nieuwen oogst is vertoond, dat verbouwd en bereid werd door Bastiaan De Wit, te Eikerzee, eiland Schouwen. (N. R. Ct.) Uit het noorden des lands komen van verschil lende kanten berichten nopens den uitmuntenden stand van het aardappelengewas tot dusverre. Nergens is eenig spoor van de ziekte nog opgemerkt. Z. M. de Koning, die te Pyrmont een concert bijwoonde van mevr. Desirée Artöt, haar echtgenoot den bariton Padilha en den Petersburgschen pianist Schaeling, heeft aan mevr. Artöt de gouden medaille van verdienste verleend. De Belgische belasting-ontwerpen hebben reeds den Senaat bereikt en zijn daar behandeld. Het ontwerp betreffende de belasting op het gedistilleerd is met 36 tegen 29 stemmen aangenomen, zoodat vermoedelijk ook dat op de tabak wel gunstig zal worden ontvangen. De regeering heeft echter échec geleden met haar ontwerp betrekkelijk de invoerrechten op cacao, azijn en azijnzuur, hetwelk namelijk met 67 tegen 48 stem men is verworpen. Te Brussel heeft de verkiezing plaatsgehad van een Senator, in plaats van den heer Hanssens. De liberale candidaat Vaueamps kreeg alle geldige stemmen. De Franschen schijnen met groot sueces een uitval gedaan te hebben tegen de Annammieten. Nadat den 19 Juli de helft van het garnizoen met een vaartuig het kanaal was afgebracht, vielen zij den volgenden dag den vijand in den rug aan en overrompelden hem. De Annamsche troepen vluchtten in de grootste ver warring, hetgeen evenwel niet belette, dat de Fran schen meer dan duizend vijandelijke soldaten dood schoten. De verliezen bij de Franschen' moeten zeer gering zijn. De militaire attaché bij het Chineesche gezantschap te Berlijn, Tchen-Qui-Tong, is op zijne doorreis te Parijs geweest en heeft de stelligste verzekeringen gegeven van de vredelievende gezindheid van de Chi neesche regeering tegenover Frankrijk. Wel is waar j jjeeft de Chineesche regeering het samentrekken van een legerkorps van 35,000 man in Yunan bevolen, doch dit heeft slechts ten doel om die provincie in staat te stellen een mogelijken aanval van de bende der Zwarte Vlag aan de grenzen af te slaan. Maandag zijn in het Enqelsche Lagerhuis de motie- Northcote en het amendement-Norwood behandeld. Sir Stafford Northcote's voorstel verzette zich in al gemeene termen tegen de aanspraken van den heer De Lesseps op een monopolie tot aanlegging van een kanaal. De heer Norwood wilde alleen vastgesteld hebben dat het parlement geheel vrij blijft in zijne latere beslissingen en dus volstrekt niet gebonden is door de ministeriëele handelingen der laatste weken. Na eenige discussie heeft het Lagerhuis North cote's motie verworpen met 282 tegen 183 stemmen, terwijl het amendement Norwood zonder stemming werd aangenomen. Lord Hartington verklaarde nog in het Lagerhuis, dat de algemeene gezondheidstoestand der Engelsche troepen in Egypte gunstig is. Het karakter der cho lera was minder kwaadaardig. De man, die het komplot der moordenaars van het Phoenixpark te Dublin heeft ontdekt, James Carey, is vermoord. De politie had hem heimelijk onder een valschen naam, met zijn gansche huisgezin, naar Kaap stad getransporteerd. De overheid had alle maatre gelen tot geheimhouding van zijn vertrek genomen. Desniettegenstaande was alles bij de Iersche revolutie partij bekend. De moordenaar O'Donnel reisde vooraf naar de Kaapalwaar Carey zou overgaan op de «Metrose Castle", varende tusschen Kaapstad en Natal. O'Donnel nam passage op dat schin er, heeft Carey een doodelijk revolverschot toegebracht even vóór de aankomst te Port Elisabeth, liet schijnt dat de moor denaar zonder tegenstand is gearresteerd. Hij zal ver moedelijk naar Londen worden overgebracht en daar terecht staan. De zaak maakt veel sensatie en de revolutionnaire partij in Ierland wil een optocht met fakkellicht liouden Er wordt eene inschrijving geopend om het noodige geld bijeen te brengen voor de verdediging van O'Donnell. Deze wordt zorgvuldig bewaakt, omdat men vreest, dat men zal trachten hem te bevrijden. Omtrent de overstrooming van den Nijl, waarvoor men beducht is, komen uit Egypte nog weinig gun stiger berichten. Bovendien wordt de katoenoogst met groote schade bedreigd door den katoenworm, die voor namelijk in de omstreken van Bethera de planten zeer heeft aangetast. Op sommige plaatsen moest men alle planten uitiukken en verbranden. Volgens berichten uit Equador heeft de bevolking aldaar uit eigen beweging Senor Pedro Cavbo tot hoofd der regeering uitgeroepen en hem met onbeperkte macht bekleed. Wat is de staathuishoudkundige, de eenige gezonde, reden voor den handel in effecten'? Omzetting van kapitaal. Indien A. eene obligatie IIollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij verkoopt aan B. dan stelt B. zijn kapitaal, vroeger wellicht in eigen zaken aange wend, voortaan ter beschikking van de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij, terwijl A. de ontvangene koopsom aan haar heeft ontrokken om die waarschijn lijk tot uitbreiding van eigene of anderer affaire te gebruiken. De inschrijving grootboek van meerderjarig geworden weezen wordt overgedaan aan den man van zaken C., die zijn koetjes op 't droge heeft. C. 's kapitaal zal dan voortaan waarschijnlijk door de als mannen in het maatschappelijk leven optredende weezen in handel of nijverheid voortbrengend besteed worden, terwijl het der vroegere weezen kapitaal een schuld blijft van Nedeiland maar van nu af aan ten bate van den «na gedanen arbeid zoet rustenden" C. Omzetting van kapitalen voortvloeiende uit de zoo rijke schakee ringen van gebeurtenissen in de samenleving der mensehen en veroorzaakt door de meerdere of mindere kapitaalbehoefte van industrie en handel, ziedaar de gezonde reden voor «affaires" op de effectenmarkt. Die genoemde meerdere of mindere behoefte blijkt duidelijk uit de periodieke uitbreiding der bankbiljetten- circulatie in voor- en najaar en uit de vermindering daarvan in de zomer- en wintermaanden. Hieruit volgt dat geringe «affaire" op de effecten beurs moet plaatsvinden, wanneer de nijverheid kwij nende, weinigen doet besluiten hunne goede krachten en onmisbare kapitalen daarin ook ten eigen bate aantewenden en anderen belet hunne kapitalen geheel of gedeeltelijk ongeschonden daaruit terugtenemen. Waren deze oorzaken nu de eenige, die het verkeer op de effectenbeurs in 't leven riepen dan zou de handel, dan alleen 't gevolg van omzetting van kapitalen, zonder nadeel der maatschappij heel wat minder maar tegelijk aan weinig storingen onderhevig zijn, wier begin of einde aan zekere regels zou gebonden wezen, 't Ver keer op de beurs de plaats van samenvloeiing der zaken in de verschillende steden zou dan den zelf-

Goessche Courant | 1883 | | pagina 1