AANBESTEDING. S. WISSE. Vele Kiezers le Kapél ca Biezelinge puike Ruhr-Kachelkolen, (ie Oppervruchten, (ie Oppervruchten, (ie Oppervruchten, Gemengde Berichten. Laatste en telegraphische berichten. Ingezonden Stukken. C. E. IVSassee, J. Van Zandbergen Buwalda, Burgerlijke Stand Goes Weerkundige Waarnemingen. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Marktberichten. ADVERTBNTIEN. Openbare Verkooping. 4 Wagens, 1 Wiedmachine, 1 Sehuifelploeg, 1 Boonbreker, 1 Tilbury, 2 jaarlingen Paarden voorts eene groote partij Tarwe-, Haver- en Gerstestroo, Openbare Verpachting, op Woensdag 8 Augustus 1883, Visscherijen, Dijken, Schorren, Wegen, Wei- en Bouwlanden, Openbare Verkooping. op Woensdag 8 Augustus 1883, Openbare Verkooping. 0p Woensdag 15 Augustus 1883, een WINKELHUIS en EKF, Inmiddels uit de hand te koop. flinke ongcmeubilecrde Kamer Verwacht volgende week in lossing: dat de graaf lijdende was aan eene vergiftiging. Som mige personen, die in betrekking staan tot dr. Vul- pian, de arts, die naar Frohsdorf is geweest om den graaf te onderzoeken, zeggen, dat dit de meening van den geneesheer is. Dat dit gerucht nog nadere beves tiging behoeft is zeker. Dat de Fransche regeering alle pogingen in't werk stelt om de cholera zooveel mogelijk in Europa te weren, bewijst het besluit der regeering om aan de Kamer een krediet te vragen van 50,000 francs, ten einde eenige geneeskundigen naar Egypte te zenden tot bestudeering der cholera. De zending zou een uitsluitend wetenschappelijk doel hebben, om de groote vordering der kennis van de oorzaken der ziekten dienst baar te maken aan een onderzoek naar den aard der cholera. Op den achtergrond staat natuurlijk het practisch doel om de verkregen kennis ten nutte der volksgezondheid aan te wenden. Middelburg. Gisteravond vervoegde een dienstbode, in regenmantel gekleed, in zeer zenuwachtigen toestand zich op h«t bureau van politie alhier. Zij deelde mede, dat men getracht had haar ceintuur stuk te trekken, en het ergste van al is, dat zij haar zilveren horloge miste. Naar alle waarschijnlijkheid moet hier aan diefstal op de openbare straat gedacht worden. Dinsdagnacht zijn door middel van buitenbraak bij een goud- en zilverkasthouder te Utrecht gestolen de navolgende gouden en zilveren voorwerpen, als: 7 parures, 20 paar oorbellen, 4 broches, 5 ronde boek sloten, 8 vestkettingen, 6 kruisen, 3 schuifjes, 10 me daillons, 10 charivaris, 2 juweelen sloten, 2 paar ju- weelen bellen en 6 zilveren knippen. Te veel om kwijt te wezen Een industriëel uit Siam, die wat laat kwam om een eigen plaats te hebben in 't tentoonstellings gebouw te Amsterdam, is 'thans bezig in de passage van het museum een kiosk te bouwen, welke naar men verneemt een miniatuur zal worden van het paleis van den machtigen Koning van zijn land. In de IJselstreken zijn nu reeds meer steenen vervaardigd, dan in de beide vorige jaren te zamen. De vraag naar dit artikel was reeds groot. Bijna de geheele voorraae is opgeruimd. Dinsdag zijn bij een hevig onweder o. a. vier koeien in een weide bij Zwolle gedood en is een schoor steen vernield. Men herinnerde zich niet, ooit zulk een vreeselijk weer te hebben bijgewoond. In een gezin te Oud-Beierland, waar een kind de pokken had, moest een 5-jarig knaapje der buren met het zieke kind gaan spelenHet gevolg was dat ook dit kind de ziekte kreeg en het onschuldig slacht offer daaraan bezweek. Zondag heeft de luchtreiziger Jovis beproefd de Middellandsche zee over te steken met zijn ballon »de Albatros". Hij ging 's avonds 8 uur met twee passagiers op te Marseille. De ballon is 3231 kub. meter groot. De geheele uitrusting kostte 30,000 francs. Alle kapi teins van schepen, onderweg tusschen Marseille en Algiers, hadden order ontvangen, om don ballon in 't oog te houden en desnoods hulp te verleenen. Door een vlaggetje zou geseind worden, of men die hulp noodig had. De reis werd echter niet volbracht. Even wel hebben de reizigers nog al wederwaardigheden gehad. De ballon viel in 't water en de Iuchtvaarders waren haast verdronken. Zij wierpen hunne toestellen, hunnen voorraad, enz. uit en stegen toen weer 9000 voet omhoog. Een hevige wind dreef hen vervolgens met een snelheid van negentig mijlen in 'tuur naar Italië en Zondag bereikten zij de Italiaansche kust en kwamen veilig in een Toskaansch gehucht nabij Pescia. Zij werden hartelijk ontvangen door de inwoners. In Amerika zijn tegenwoordig de werkstakingen aan de orde. Behalve de telegrafisten maken, volgens een bericht aan de Times", 2000 werklieden van de ijzerfabrieken te Chicago strike, om veranderingen in het loon te verkrijgen. Bovendien zijn te New-Fork vijftien groote tabakszaken gesloten, tengevolge waar van 10000 personen zonder werk zijn. Bij het station Baigneuille is Zaterdag een vee- trein ontspoord. De locomotiefen twintfg wagens werden in een langs den weg loopende diepte geworpen. Een veeleider werd zvv.i.ir gewond. Tweehonderdvijftig ossen en schapen moesten ter plaatse afgemaakt worden en overstroomden den weg met bloed. Andere dieren namen verschrikt de vlucht. Toen men bezig was in een stoomfabriek te Saint-Etienne de valklep van een stoomketel te her stellen, liet een andere klep plotseling stoom ontsnappen, waardoor drie werklieden verbrandden. Omtrent de in ons vorig no. gemelde ramp te Baltimore wordt nader gemeld: De katholieke vereeninging hield vacsntiedag aan het uitspanningsoord Tivoli. 's Avonds zou een stoomboot de feestvierenden afhalen; de stoomboot stoomde echter tegen de landingspaats, waardoor ruim honderd perso nen, voor het meerendeel vrouwen en kinderen, in het water vielen. De pogingen tot redden mislukten grootendeels tengevolge van de duisternis. Men ge looft dat honderd personen omkwamen; vijf-en-zestig lijken zijn reeds opgevischt. Rilland. Alhier heeft zich een geval van typhus voorgedaan. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Door de Rechtbank te Middelburg zijn heden ver oordeeld A. K., 51 j., landman te Wolfertsdijk, wegens mon delinge beleediging met bedreiging, tot 3 maanden cel. en eene geldboete van 12,50. W. V., 28 j., J. De W., Jac. De W., 19 j., M. Van H., 27 j., P. Van H„ 18 j., L. V.,17 j., A. R., 23 j., en H. Van De W., allen werklieden te Goes, wegens mishandeling, de le tot een maand cel. de overigen ieder tot 15 dagen cel en allen tot 8 boete. M. De B huisvrouw van M. H., herbergierster te Heinkenszand, wegens overtreding der drankwet, tot 50 cent boete. J. L., 10 j., te Heinkenszand, beschuldigd van dief stal. Vrijgesproken, G. K, 22 j., P. K., 19 j., C. B., 16 j., C. Th, 18 j. en L. De R., 18 j., allen daglooners te Nieuw en St.-Joosland, wegens mishandeling ieder hunner tot een maand cel en f 8 boete. L. J. Ph M., 40 j., winkelier te Middelburg, wegens mishandeling tot eene geldboete van f 8, subs. 3 dagen gev. straf. P. De F., 19 j., werkman te Ossecisse, wegens jachtovertreding en mondelinge bedreiging tot een jaar cel, eene boete van f 12,50 entwee van f 10 ieder. Petersburg, 27 Juli. Volgens particulier bericht is de cholera uitgebroken te Rostow. Reeds zijn er onderscheidene dooden. M. d. R.! Met het oog op den gewichtigen dag van Maandag, die beslissend kan zijn voor den goeden gang van zaken in onze gemeente, verzoek ik eene kleine plaats in uw blad voor een kort woord. Het betreft eene aan sporing aan de kiezers om te waken, dat de tegen woordige meerderheid in den Raad geen minderheid worde, omdat ik, mocht het laatste het geval zijn, daarvan ernstige gevolgen in de toekomst voorzie. Ik stel voorop, dat ik de liberale partij volstrekt niet onfeilbaar achtmaar niettemin zou het m. i. voor het richtig beheer der gemeente-aangelegenheden verre van gewenscht zijn om het bestuur in handen der anti-revolutionairen te geven. Want al klinkt de naam anti-revolutionair heel mooi, wie geen vreem deling is in de geschiedenis der laatste jaren, weet genoeg hoe het voorvoegsel »anti" eigenlijk zou moeten vervallen, als we die partij bij haar waren naam wilden noemen. En ik vrees dat kreeg zij in onzen gemeenteraad de meerderheid het er weldra in ons stedeke al heel revolutionair zou uitzien. Maar bovendien is het de vraag, of die partij in onze gemeente genoeg bekwame mannen telt, om de belangen der gemeentenaren naar belmoren te behar tigen of zij werkelijk in staat zou zijn, om het be stuur der stad richtig te voeren?De antecedenten der tegenwoordig zitting hebbende anti-revol. raads leden en de verwachting omtrent de candidaten hunner richting in aanmerking genomen, zou ik niet aarzelen die vraag ontkennend te beantwoorden, en versterking van het anti-revol. element daarom ten zeerste ontraden. Een flink leider zooals vroeger ontbreekt den anti re volutionairen thans geheel. En toch zou die meer dan ooit noodig zijn; want ik kan mij niet voorstellen dat de energieken onder de tegenwoordige liberale raadsleden langer lust zouden gevoelen om hun tijd en krachten te blijven wijden aan het algemeen belang, waar de meerderheid der kiezers blijkbaar hunne vele moeiten en opofferingen niet op prijs schijnt te stellen. En hoe zal het dan met onze gemeentezaken gaan Gemakkelijker dan ooit zou dan wellicht de »zuinig- heid" de wijsheid bedriegen. Op dat gevaar te wijzen en te trachten het te voorkomen was het doel van mijn schrijven. De liberalen bij de herstemming de meerderheid te doen behouden acht ik een ernstige plichten trouwe opkomst alleszins noodig en gewenscht. Goes, 27 Juli 1883. Z. Mijnheer de Redacteur! Vergun mij het onderstaande in uw veelgelezen blad te plaatsen. UEd. dw. dienaar: EEN KIEZER. Nog enkele dagen en de strijd tusschen eerlijke liberalen en anti-revolutionairen zal worden beslist; thans moet het blijken wat de kiezers willen. Thans moet het blijken, kiezersof gij waarachtige liefde hebt voor de plaats uwer inwoning, voor het heil van uzelven en dat van uwe kinderen; maar bovenal of gij gehecht zijt aan goede trouw, of gij op schoonklinkende woorden afgaat of op daden. Allen, die beschaving en kennis verlangen, roepen wij toe kiest geen mannen, die het licht onder de koornmaat plaatsen. Leest men het Nieuws- en Adver tentieblad (ikj heb hier het oog op de verkiezing), dan zou men inderdaad gaan gelooven, dai bij de orthodoxe partij alleen heil te vinden is en dat de liberalen den boel in 't honderd hebben gejaagd. Is dit zoo Hebben de liberalen integendeel niet veel tot stand gebracht, waarvan wij met onze kinderen nu de gezegende vruch ten kunnen plukken? »Er wordt maar al te vaak een naam op het stem biljet geschreven", zegt men in het genoemde blad, »omdat het een aftredend lid is". Dit is dan toch ook van toepassing op den hr. De Wilde, die nu en kele maanden zitting heeft. En dan wordt er niet bewezen, of die man nuttig is of niet in den Raad, maar op aandrang van zijne vrienden wil men hem machinaal doen kiezen, terwijl niets tot zijne aanbeveling ge zegd wordt. Maar Masseevijand en vriend noemen hem eerlijk en rechtvaardigop het gebied van handel en nijverheid is hij een uitstekend mannimmer heeft hij voor zijn overtuiging, al was het tot eigen schade, gezwicht. Ik ben er zeker van dat zijne medecandida- ten hem als koopman niet kunnen evenaren: hij is de man, die door zijne vele zaken bloei aan de gemeen te brengt en door zijn verstandig oordeel menigen goeden wenk in den raad geeften goede raad is duur. De heer Buwalda is een kalm, bezadigd man, die door zijne betrekking iedereen kent en stipt recht vaardig is, en toch behulpzaam en voorkomend jegens iedereen man met een helder hoofd en op een zeer onafhankelijk standpunt staande, die ook wel zorgen zal dat de vaan van geleidelijken vooruitgang omhoog zal blijven. Overweegt wel, kiezers aan wie gij uwe stem z jltf gevenwilt gij al het goede in Goes zien behouden, onze schoolgelden niet zien verhoogen, gepaste vermaketijk- heden niet zien verbieden, kiest dan met mij de heeren dan weet gij wat gij hebtzij zullen uwe belangen voorstaan. Goes, 27 Juli '83. van 25 tot 27 Juli 1883. Ondertrouwd: den 26, Maria Johannes Hubertus Moers, 23 j., jm. en Margaretha Schneider, 23 j., jd. Geboren den 26, Maatje, d. v. Jan Van Luijk en Bla- zina Reijnout; den 27, Abraham Jan Carel, z. v. Jan Carel Dhont en Cornelia Johanna Van de Putte; Hu bertus Johannes, z. v. Petrus Adolf Pennings en Be- rendina Juliana Terheijden. GOES, Vrijdag 27 Juli 1883. Waarneming van hedenochtend acht uur: Een depressie, met een barometerstand in het centrum van ongeveer 740 m.M., bevindt zich ver van ons en Oostwaarts. Een centrum van hoogen druk bevindt zich ver van ons en Westwaarts. Het grootste barometer-afwijkingsverschil was Gisteravond acht uur: Vlissingen 1.7 m.M. boven Groningen. Hedenochtend acht uur: Maastricht 1 m.M. boven Groningen. Hedenmiddag half een Het afwijkingsverschil werd, wat de richting betreft, gunstiger, doch nam tevens in grootte toe. Barometerstand te Utrecht om lialf een: 761.6 m.M. Hoewel de verdeeling van de luchtdrukking boven Europa nog zoodanig is, dat wij nog niet op een vaste verandering durven hopenzijn er toch aanwij zingen voor een gunstiger toestandhet gebied van hoogen druk, dat zich heden ochtend westwaarts van ons bevond, zal zich waarschijnlijk langzaam naar ons toe bewegendeze meening wordt bevestigd door het gunstiger worden van het verschil. VerwachtingNoordelijke windeen groot gedeelte van den dag goed weder en nu en dan regen. Bij de publieke veiling op den 25 dezer te Wolferts dijk van bouwlanden, ter grootte van 12.2960 heet., in 9 perceelen, werd, nadat voor elk perceel, eerst afzonderlijk en daarna min of meer gecombineerd, afwisselend van 200 tot 475 gulden per gemet o 39.24 aren was geboden, de massa in 't geheel toe gewezen voor 300 gulden per idem. Kolijnsplaat. Woensdag is alhier door den Notaris den heer C. J. Huvers verkochteen huis, ingericht tot broodbakkerij, staande in deze gemeente, voor 1825 gulden aan den heer K. Van Stelle alhier, en een perceel bouwland, groot 2 hectaren 41 aren en 80 centiaren, liggende nabij de kom dezer gemeente, voor 700 gulden de 41 aren 63 centiaren aan den heer N. Tazelaar alhier. Alles zonder de onkosten. MIDDELBURG, 26 Juli 1883. De aanvoer van heden was alleen uit Walcheren, waarvan Tarwe (die nog al werd aangeboden en ge kocht) en nieuw Koolzaad, het voornaamste gedeelte was. Goede en mindere Walchersche Tarwe werd vo r verbruik en verzending f 0,10 hooger betaald. Van nieuw Koolzaad was omtrent 3') last aangeroeid,zeer verschillend van quaiiteit en droogte, voor het beste en droogste is de noteering betaald, rechtaf droog werd niet getoond. De overige artikelen zijn of opgeruimd öf niets is er in gedaan. Karwijzaad niet aangeboden. Goede Walchersche Tarwe f9 a 19,10 gekocht en voor enkele puike partijtjes nog daarboven. Mindere soort f 8,75 a f 8,80. Nieuw Koolzaad f 13,50 a f 14 betaald Raapolie f 40,50. Patentolie f42,50. Lijnolie f27 per vat op 6 w„ contant fl korting. Lijnkoeken, Zachte f 13. Harde dito fll per 104 stuks Boter f1,10 a fl,20 per kilo. Eieren f 3,60 de 100 stuks. Gedurende den aanvoer van KOOLZAAD zal hier ook des Maandags van 10 tot 11 uren Beurs gehouden worden. KRUININGE, 25 Juli 1883. Hoogste laagste Tarwef 8.75 l 8,— Rogge6,30 6,— W.Geret6,25 5,75 Z.Gerst5,50 5,— Haver4,3, Erwten 8,50 8, Boonen7.65 7,25 Winterkoolzaad13,60 12,75 V Den 31 Juli 1883 hoopt MARIA ALLEWIJN, wed. P. DE WINTER, haar ÏOsten geboortedag te vieren. Kloetinge, den 28 Juli 1883. EEN VRIEND. Voorspoedig bevallen van een Zoon F. H. VAN DER REEST, echtgenoote van M. DE KORTE. Ierseke, 25 Juli 1883. Bevallen van een ZOON C. J. DHONT, geb. V. d. Putte. Goes, 27 Juli 1883. Algemeene kennisgeving. Voorspoedig bevallen van een Zoon B. J. TERHEIJDEN, echtgenoote van P. A. PENNINGS. Goes, 27 Juli 1883. Bij vonnis der Arrondissements-recht bank te Middelburg van 23 Mei 1883 is tusschen CORNELIS KARELSE, koopman, wonende te Nieuwdorp (gemeente 's-Heer Arendskerke) en GEERTRUIDA ZWEE- DIJK, zonder beroep, thans wonende te Goesop beider verzoek uitgesproken de scheiding van tafel en bed, met al de gevolgen daaromtrent bij de wet bepaald. Voor eensluidend uittreksel, De Procureur der verzoekers, C. LU CAS SE. De Deurwaarder DE VOS te Goes zal op Dinsdag7Angn8tMS 1883, des middags te 1 uur, op het »Souters- tuin" tij de wed. L. Rijk te Goes, ten verzoeke van den heer F. G. Wittouck te Sint Pietersleeuw, op drie maanden veilen en verkoopen zich bevindende op Zijneds. hofstede in den Westkerkepolder te Wolfertsdijk. des voormiddags te 10 uren, te Borsele, in de herberg bewoond door de wed. Jan Rottier Jz., voor <5 jaren, van behoorende tot het Ambacht Borsele. Informatiën te bekomen bij den heer H. A. HAGEN te Borsele en ten kantore van den Notaris PILAAR te Goes. D. J. SCHOLTEN, Notaris te Ellewouds- dijk, zal des namiddags te 2 uren, ten huize van Jan De Jonge Lz. te Baarland, publiek verkoopen lo. Voor de Ambachtsheeren van Baar land en Oudelande: in hunne boomgaarden, aan de Kaaistraat en aan den grintweg 2o. Voor de heeren N. A. Emanuel en M. Bannet in hunnen boomgaard, in Brikshoofd 3o. Voor de minderjarigen L. en J. De Jonge in de boomgaarden, in Kolenwiegenhoek, voorsten en achtersten boomgaard van Drabbe en Brikshoofd. Alles gemeente Baarland. des avonds te 6 uren, zal de heer W. PELLE, ten overstaan van Notaris A. L. A. ROUSCHER, in de herberg, bewoond door B. N. Pols te Ierseke, publiek verkoopen staande en gelegen te Ierseke op het dorp, wijk A no. 151, kadastraal bekend sectie D no. 924.03 48, Informatiën te bekomen ten kantore van den heer W. PELLE te Goes en bij voor noemden Notaris. KERKVOOGDEN der HERVORMDE GEMEENTE te Biezelinge zullen op ülaandag 30 Juli 1883, des middags te 12 uren, in de gemeente- herberg aldaar, trachten aantebesteden liet doen van eenige Verf-, Timmer- en Metselwer ken aan de Hervormde kerk en pastorie aldaar, waarvan aanwijzing zal geschieden op den dag der besteding, éen uur te voren. Inlichtingen geeft de Architect J. H. HANNINK te Goes. Het bestek ligt vaii heden af ter lezing in de gemeenteherberg te Biezelinge. Biezelinge, 23 Juli 1883. Kerkvoogden voornoemd, M VAN BOVEN. President. P. J. VAN DERM ANDERE, Ontv. zijn voornemens bij de herstemming voor een lid van den Gemeenteraad, hunne stem uittebrengen op S. WISSE, die, niettegen staande het gerucht dat hij de benoeming niet zal aannemen, verklaard heeft dat zulks onwaar is, en integendeel verklaard heeft, de benoeming WEL te zullen aan nemen. Zij noodigen dus hunne medekie zers dringend uit met hen hunne stem uittebrengen op Tegen 15 Augustus wordt te HUUR gevraagd een met goed uitzicht. Zich aantemelden aan het bureau dezer courant. EEN LADING voor rekening van B. JANSE en C, BUYEK0T.

Goessche Courant | 1883 | | pagina 3