Gravin Walecka. 2> FEUILLETON. Landbouw en Veeteelt. Kunst, Wetenschap en Letteren. Buitenlandsch Overzicht. I overtuiging hebben gedwaald, en voor dat geval hoopte pleiter, wanneer de bekentenis zou gelden, dat de ver leiding van dien zekeren B. waaraan besch. was bloot gesteld geweest, bij de op te leggen straf in aanmer king zou worden gebracht. Het Hof deed heden uitspraak en veroordeelde G. tot 5 jaren tuchthuisstraf wegens diefstal onder ver zwarende omstandigheden gepleegd. Naar men mededeelt, is het-openbaar ministerie bij het kantongerecht in Leiden in hooger beroep ge komen tegen de uitspraak van den kantonrechter in zake van den Katwijkschen kerkganger. (Stand.) In eene hoveniering te Wolfertsdijk is de aard appeloogst zoo bijzonder grootdat van 1 blooische roede of 13 centiaren de opbrengst 1 hectoliter is, het kleine beschot niet medegerekend. Gisteren werd onverwacht bericht ontvangen, dat het reeds op aanstaanden Zondagavond bepaalde tweede zomerconcert alsdan niet kan doorgaan. Met het oog op het nog altijd onvaste weder zal deze tijding niet zulk een groote teleurstelling baren als anders het geval zou geweest zijn. Den 13n Augustus a. s. zal het standbeeld voor Hendrik Conscience te Antwerpen worden onthuld. OPENBARE VERGADERING VAN DEN R a d der gemeente Goes, op VRIJDAG den 27 JULI 1883, des namiddags te twee uren. Voorzitter de heer mr. J. G. De Witt Hamer, bur gemeester. Tegenwoordig 9 leden en de Secretaris. Afwezig de heeren Van Asperen Vervenne, Massee, mr. Van Ellemeet en jhr. Van Swinderen, allen met kennisgeving. I. De notulen der vergadering van den 6 Juli jl. worden gelezen en goedgekeurd. II. De Voorzitter doet de volgende mededeelingen die alle, zooveel noodig met goedkeuring, voor no tificatie worden aangenomen dat zijn verkocht eenige snoeling ad 1,65, en kele oude ramen ad ƒ0,50 en eenig oud lood ad ƒ2,19; b. dat sedert de vorige vergadering zijn ontvangen de jaarverslagen der gemeenten Haarlem, Middelburg ea Vlissingen, die in de boekerij zijn geplaatst en dat het jaarverslag dezer gemeente aan de verschil lende autoriteiten en besturen is verzonden c. dat de onderwijzer J. H. J. Bartelse, werkzaam aan school B., bij het jongst gehouden examen de hoofdakte heeft verkregen, zoodat aan hem, met in gang van 1 October a. s., de verhooging zijner jaar wedde ad f50 zal worden uitbetaald. III Als ingekomen stukken worden ter tafel gebraeht a. Missives van Ged. Staten, houdende berichten hunner goedkeuring van de raadsbesluiten, tot afstand van grond in erfpacht aan de firma wed. J. H. C. Kakebeeke Gz., tot ingebruikgeving van grond en water aan S. Van der Peijl en A. Foudraine, en tot wijziging der begrooting voor 1883; voor notificatie aangenomen. b. Adres van den majoor-koramandant der dd. schutterij, houdende verzoek tot oprichting eener schietbaan Gerenvoyeerd aan burg. en weth. ten fine van pre advies. c. Adres van D. Stigter, houdende verzoek om eervol ontslag als leeraar aan de inrichtingen voor middelbaar onderwijs, tegen 1 Sept. a. s. wegens zijne benoeming tot adjunct-commies ter prov. griffie van Zeeland. Hierbij deelt de Voorzitter mede, dat de adressant heden heeft medegedeeld, voor de benoeming tot adjunct-commies ter prov. griffie te hebben bedankt en dientengevolge verzoektdat zijn adres buiten behandeling blijve. Naar het Hoogduitsch, door H. J. G. H. En de winter was nog niet ten einde, als ik mijna woonplaats den rug toekeerde, en mij richtte naar Kléin-Rusland, naar Glubowka, naar haar In Lemberg rustte ik een dag bij den goeden, ouden kapitein Kamienieski. Ik maakte hem deelgenoot van mijn hoop, mijn verlangen. Hij lachte, dat zijn rood, goedig gezicht ervan glom. »Ja, ja, die Poolsche vrouwen", zeide hij, »zij zijn de schoonste der wereld. Maar >Maar?" »Nu, dat zult ge zelf wel te weten komen." Toen ik mijn koffer wilde sluiten, lachte hij. «Dat wilt ge toch niet allemaal meenemen Pas toch op, dat ge geen onnutte zaken meeneemt, d. w. z. dingen, die de tolbeambten kunnen gebruikenLaat ons eens zien!" en hij begon in mijn koffer te woelen, alsof hij zelf een douanier was. «Een parapluie!" riep hij plotseling. »In de vlakten van Kléin-Rusland neemt ge een parapluie mee? Daaiaan herken ik den Germaan! Weet g/- hoe het in onze vlakten regent? Daar regent het niet recht van den hemel naai' be neden, maar van links, van rechts, van achteren, van voren, van den grond op! Onze regenvlagen zijn or kanen, de budka (met linnen gedekt wagentje), waarin ge rijdt, moet midden op den weg blijven staan, de paarden steken den kop tusschen de, beenen, de lucht is water!.... Neen, de parapluie laat ge hier! En dat boek daar? Wat is dat: Eene idylle door Prins Czartoski Dat laat ge ook hier." >Eene idylle?" »Zeker. Prins Jerzy Czartoski is de beminde van gravin Loncza Walecka geweest, en zij kon meenen, De heer dr. Callenfels betuigt zijne ingenomenheid ermee, dat deze leeraar voor de school behouden blijft, waarmee ook de Voorzitter instemt. d. Aanvrage van het Burgerlijk Armbestuur om machtiging tot aanvulling enz. der begrooting van die instelling voor 1882. Te stellen in handen der fin. commissie om rapport en advies. IV. Worden goedgekeurd en vastgesteld de staten van oninbare posten op de kohieren van den Hoofde- lijken Omslag, als: oninbare posten 1881 46,37% en 1882 f 80,03% en restanten 1882 183,95. De financiëele commissie merkt hierbij op, dat deze staten een beduidend minder bedrag aantoonen dan vroeger, waaruit overtuigend het nut blijkt van den door den Raad genomen maatregel, om de vroegere twee laagste klassen te doen vervallen, eene opmerking, die door burg. en weth. ten volle wordt beaamd. V. Idem van de belasting op de honden, als: oninbare posten 1881 3.50 en 1882 11,50 en restanten 1882 36,50. VI. De Voorzitter deelt mede, dat de behandeling dier staten aan burg. en weth. gelegenheid geeft om een antwoord te geven op de indertijd door den heer J. J. Ramondt gedane vraag, of voor het verleenen van remissiën, tengevolge van vertrek of overlijden, wel telkens een raadsbesluit noodig is, en of dit niet aan burg. en weth., zoo niet aan den gemeente-ont vangen kan worden overgelaten. Burg. en weth. zijn van gevoelen, dqt het college, hetwelk de schuld vestigt, ook kwijtschelding of vermindering moet verleenen, en dat dus, aangezien de kohieren door den Raad worden vastgesteld, een raadsbesluit voor de remissiën noodig is. De heer Ramondt zegt, dat hij, na de breedvoerige behandeling van deze zaak in de vereeniging voor burg. en weth. in Noord- en Zuid-Beveland, van zijn kant geen nader debat over deze zaak wenscht. Hij blijft echter bij zijn gevoelen, dat de Raad omtrent de remissiën heeft beslist door de bestaande verordening en dat zeer wel voor het geheel zou kunnen gebeuren wat nu voor een gedeelte geschiedt op den staat van oninbare posten, namelijk, dat bij de rekening werd overgelegd een staat van al de remissiën, die volgens de wetdoor burg. en weth. in overleg met den ont vanger zijn verleend. Echter geldt het hier slechts eene administratieve quaestie, en zoo burg. en weth. deze zaak bij den Raad willen laten, dan heeft spr. er geen bezwaar tegen. De Voorzitter vereenigt zich in het algemeen met het laatste gevoelen. Burg. en weth. zullen gaarne met den ontvanger over eene algemeene lijst spreken. Doch bij dubieuse gevallen (waarbij spr. een geval in de gemeente Leeuwarden aanhaalt), is het toch beter, dat de Raad beslist, en daarom wenscht hij de zaak aan den Raad te laten. Na nog eene korte discussie, waaraan ook de heer Den Boer, door den wensch dat alles zal blijven zoo als nu, deelneemt, en de heer dr. Callenfels verklaart het met burg. en weth. eens te zijn, wordt de beraad slaging gesloten. VII. Door den Voorzitter wordt namens burg. en en weth. aangeboden hunne verantwoording van het geldelijk beheer over 1882, onder overlegging der rekening van den gemeente-ontvanger, waarbij gelezen wordt een ontwerp-besluit tot voorloopige vaststelling dier rekening, waaruit blijkt dat de ontvangsten hebben bedragen f 104,621,24% uitgaven hebben beloopen - 99,184,26% zoodat de rekening sluit met een batig saldo van- 2,436,98 De fekening zal ter visie gelegd en in handen van de financiëele commissie, ten fine van onderzoek en rapport gesteld worden. VIII Het eerste suppletoir kohier van den hoof- delijken omslag over 1883 wordt vastgesteld op een bedrag van f 196,95%. IX. Evenzoo het eerste suppletoir kohier der be lasting op de honden over 1883 op een bedrag van f 31 X. Aan de orde is het onderzoek der geloofsbrie ven van de herkozen leden B. M. Den Boer, mr. J. W. C. De Jonge van Ellemeet en jhr. M. J. De Marees van Swinderen. dat ge haar woudt beleedigen." Mijn hart klopte »De beminde!" Ze had dus reeds vóór mij een aanbidder gehad? Maar wat kwam er dat op aan? Zij kende mij toen nog niet. En een aanbidderOch, in Polen geeft men iemand al spoedig dien naam. Ik reisde dus af over Brody. Toen kwamen we aan de grens. Op het kale stationsterrein stonden de tafels der wisselaars, en tolbeambten doorzochten mijn valies. Ze vonden de brieven van Gravin Walecka. Men behield ze. Waarom Haar laatste intieme vriend, Wronkitoff, was als politiek verdachte gesigna leerd, en de brieven konden misschien over hem licht verspreiden. Nog een intieme vriend! Mijn hartstocht begon te bekoelen en ik begon het land en mijn noodlot met nuchtere oogen te bezien. Nu ging het verder, Klein-Rusland in. Welk een zeldzame streek! De zon staat lang aan den horizon, men voelt de steppe; de eenzaamheid van Azië hangt in de lucht. Op het laatste station van den spoor weg scheen alleen deze op aarde te bestaan. Het sta tion was geen plaats meer, waar men menschen vond. De wind suisde als heer over de woestenij. Niet eens een bedelaar was er te zien. Van hieruit moest ik mijn weg naar Glubowka per as vervolgen. Er zijn geene andere wagens dan jo- denbudka's. Vóór ik er een opzocht, klampte ik een Klein-Russischen boer aan, die in zijn pittoreske dracht kwam aanloopen. Hij droeg het nationale hemd, door den lederen gordel om het slanke lichaam vastgehou den, het haar gescheiden, het ruwe buis los omge worpen, en zong met eene Kontuschafka- (korenbran dewijn) stem den Krakowiak: »Daar ginder in den vloed Daar baadt zich eene kouw, Ik dacht waarachtig in 't begin, Het was des hoofdmans vrouw »Hoe heet ge?" vroeg ik. De Voorzitter benoemt daartoe eene commissie, be staande uit de heeren Van der Hoek, Steketee en Kakebeeke, verzoekt dat deze dadelijk haar onderzoek instelle en schorst voor eenigen tijd de vergadering. Genoemde heeren verlaten met den Secretaris de zaal. Na terugkomst der commissie wordt de vergadering heropend en wordt bij monde van den heer Van der Hoek rapport uitgebracht concludeerende tot toelating, bij de behandeling waarvan de betrokken personen afwezig zijn. De conclusiën, door den Voorzitter in voorstellen veranderd, worden achtereenvolgens zonder beraad slaging en zonder hoofdelijke stemming aangenomen. XI. De heer dr. Gallenfels wenscht nog eene en kele vraag aan burg. en weth. te doen, en wel of het dagelijksch bestuur ook gedacht heeft, om maat regelen te nemen tot verbetering van het drinkwater, hetgeen hij bij een eventueel uitbreken van de cholera van het hoogste belang acht. Hij herinnert aan het rapport van de gezondheidscommissie en het middel dat daarin aan de hand is gegeven, namelijk het doen van boringen en het plaatsen van Norton-pompen. Hij vraagt waarom door burg. en weth. aan deze zaak geen gevolg is gegeven. De Voorzitter zegt dat de zaak in ernstige over weging geweest is en is bij het dagelijksch bestuur. Als de heer Callenfels echter meent, dat al het water in Goes niet goed is, verkeert hij in dwalinghij bedoelt zeker slechts de openbare -pompen. Ieder huis bijna heeft een regenbak, en dank zij de regens, zijn die ruim voorzien. Ook zorgt het gemeentebestuur zooveel mogelijk voor regenbakken bij de openbare gebouwen. Voorts zijn er een paar goede putten. Het aangehaalde rapport heeft echter niet veel moed ge geven, want in den boezem der commissie was ook twijfel aangaande het welslagen van proeven met bo ringen of Nortonpompen. Mocht een definitief voor stel inkomen, dan zullen burg. en weth. gaarne dit aan den Raad onderwerpen. De heer dr. Callenfels herneemt, dat de commissie geen definitief voorstel durfde doen, maar de zaak aan de prudentie van burg. en weth. wilde overlaten. En wat de regenbakken betreft, waarvan de voorzitter spreekt, dit zijn regenbakken bij gebouwen, die niet voor het publiek gebruikelijk zijn. Ook mag men niet teveel afgaan op de zuiverheid van regenwater, want dit is in vele bakken onzuiver. Spr. zou gaarne van den Voorzitter willen vernemen, welke putten goed water bevatten. De heer Ochtman zegt: de Biestermansput. De heer dr. Callenfels valt in, dat het water daar uit niet deugt. De heer Ochtman herneemt, dat een geacht lid der gezondheidscommissie een onderzoek heeft ingesteld, en het voor gebruik geschikt acht. Voorts zou spr. van de gezondheidscommissie wel zekere gegevens om trent de Norton-pompen verlangen, daar het niet aan gaat, om honderden guldens uittegeven voor eene zaak, waaromtrent geen zekerheid bestaat. De heer dr. Callenfels blijft persisteeren bij zijn gevoelen, dat het water uit de Biestermansput niet geschikt is voor drink-, wel voor waschwater. Hij acht de zaak van het hoogste belang voor de gezond heid, vooral in onze dagen. De cholera is thans in Egypte, maar in 1832 heeft ze ook een groote reis over Rusland naar hier gedaan. De Voorzitter werpt de ingewikkelde beschuldiging alsof burg. en weth. de zaak laten rusten van zich. Bij den opgenoemden Biestermansput noemt spr. den put van dr. Callenfels en zegt voorts, dat het water uit den Biestermansput door een deskundige is onderzocht en geschikt bevonden. Verder kan spr. verklaren, dat naar het oordeel van deskundigen met Nortonpompen geen resultaten te verkrijgen zijn. En nu gelooft spr. dat niemand beter dan dr. Callenfels, als voorzitter der gezondheidscommissie, de man in Goes is, van wien de eejste poging tot verbetering van het drinkwater moet uitgaan door bevordering van voorstellen vanwege de commissie. De heer dr. Callenfels zegt, dat de burgemeester de man is, die den gezondheidstoestand moet bevor deren, dat deze als hoofd der gemeente daartoe ver plicht is. De heer Ramondt meent, dat de voorstelling van Wladzo, om u te dienen, genadige heer, ik kus uwe voeten!" zeide hij stotterend en raakte den zoom van mijn jas aan. »Hoe ver is het van hier naar het kasteel Glubowka?" sO, niet ver als u met dien wagen daar rijdt, genadige heer!" «Weet ge misschien of Gravin Walecka thuis is?" «Zeker is mevrouw de Gravin thuisantwoordde hij ijverig. «Waarom zou zij niet thuis zijn De heer gene raal Iwan Iwanowitsch is immers in garnizoen in Lu- bow, en dat is haar beste vriend, die komt iederen avond te Glubowka op de thee." Zoo Dus nu was het een generaal. Ik vermoedde reeds, hoe het met de hemelsche Poolsche vrouwen gesteld was het hart der schoone, trouwe - looze GriekinnenIk begon ernstig na te denken een drukkend gevoel van angst maakte zich van mij meester. Zou ik omkeeren Maar daar had reeds Schlome, de vorige huisknecht van Glubowka, mij in het oog gekregen, en mij als goeden buit aangeklampt «Naar Glubowka wil de genadige heer Ik bid u, daar staat mijne budkahet beste paard van het land er voor, loopt als een haasNog vóór den nacht zijn we te Glubowka!" Ik gaf me aan mijn noodlot over, en een kwartier later zat ik op het met linnen gedekte wagentje van Schlome, die op den bok gemoedelijk op een ui zat te knabbelen. Onder weg werd hij zeer mededeelzaam over Glubowka, welks huisknecht hij niet meer was, en waarvan hij dus den tegenwoordigen huisknecht met en benevens de gebiedster haatte. «De generaal?" zeide hij. «Dat is toch niet de ware goede vriend van de gravin. De ware is de kok, Giotz Laboff, die brutale, stoutmoedige kerel. Nu zal ze met een Duitschen graaf trouwen, een heel rijken. De kok dringt erop aan, omdat hij anders zal ver hongeren, want zoo kan het niet langer gaan. Geen dr. Callenfels, als zou de voorzitter den gezondheids toestand niet behartigen, niet zonder een woord van protest mag blijven. Uit de inlichtingen is gebleken, dat het rapport van de gezondheidscommissie wei degelijk door burg. en weth. is onderzocht en een punt van overweging uitmaakt. Het is echter tevens gebleken, dat op het hooger gedeelte der stad, aan de gevangenis, na boringen tot eene zeer groote diepte, geen water te krijgen is. Op de lagere gedeelten der stad is de grond zoo geïnfecteerd, dat blijkens de verklaring der commissie zelve bijna geen enkele pomp deugt. Boringen daar zullen dus slechts onbruikbaar water opleveren, gelijk reeds uit vroegere gravingen gebleken is. En als men nu de verzekering hoort, dat burg. en weth. met het oog daarop alles aanwenden om het bouwen van goede bakken, ook inzonderheid bij de openbare gebouwen, te bevorderen dan kan men toch niet ze ggen, dat de zaak van het drinkwater hier verwaarloosd wordt. Niemand meer het woord verlangende wordt de vergadering gesloten. Zooals wij reeds vermeld hebben heeft de Bel gische Kamer de vorige week artikel 1 van het wets ontwerp betreffende de belasting op het gedistilleerd verworpen bij staking van stemmen. Gisteren heeft nu de tweede stemming plaats gehad en is het ontwerp tot verhooging der belasting aangenomen met 69 tegen 66 stemmen; er waren alzoo van de 138 leden 135 leden tegenwoordig. In d« zitting van jl. Dinsdag was de opkomst nog grooter. Toen ontbrak slechts éen lid en wel de heer Crombez, burgemeester van Door nik, die gevaarlijk ziek ligt. Uit dit alles moge blijken dat het ministerie in België nog steun vindt bij de vertegenwoordiging, het geringe verschil in aantal der beide partijen toont toch genoegzaam aan, hoe zwak de positie van de ministers is, en met het oog op de verklaringen van den heer d'Elhoungne, in ons vorig nommer medegedeeld, blijft de kans op verbetering gering. Al zijn in Engeland de gemoederen nog niet geheel bedaard naar aanleiding van de Suez-kanaalquaestiën, toch heeft het Lagerhuis gelegenheid gehad zich ook nog met andere zaken bezig te houden. Zooals men zich herinneren zal is er reeds herhaalde malen gesproken over eene onderzeesche verbinding van Frankrijk en Engeland door middel van een tunnel onder het kanaal door. Om deze zaak te onderzoeken en het voor en tegen te overwegen was er eene com missie uit de beide Huizen benoemd. Doch even ver deeld als de opiniën omtrent dit punt in geheel En geland zijn, waren zij ook in deze commissie, zoodat het resultaat is geweest, dat ieder lid der commissie een rapport heeft opgemaakt, waarin hij zijne meening openbaarde en verdedigde. De minister Chamberlain heeft thans aan het La gerhuis medegedeeld, dat de regeering hare goedkeu ring had gehecht aan het voorstel van de meerderheid der commissie: «dat geen bekrachtiging kan gegeven worden aan het plan tot het maken van een onder zeesche verbinding tusschen Frankrijk en Engeland." Daarom heeft de regeering dan ook gemeend geene uitvoering aan de zaak te mogen geven en stelde zij voor niet tot de tweede lezing van het wetsontwerp tot verleening eener concessie over te gaan, met welk voorstel het lagerhuis zich heeft vereenigd. Het gerucht, dat Cetewayo eene nederlaag zou hebben geleden, heeft den heer Lowther aanleiding gegeven aan de regeering te vragen, of zij daarvan al reeds eenige bevestiging had ontvangen. De heer Ashley antwoordde bevestigend en deelde verder mede, dat eene kleine krijgsmacht onder aanvoering van Usibepu Cetewayo had overvallen en hem geheel verslagen. De koning der Zoeloes was, ofschoon gewond, te paard ontvlucht. De aanval was geschied uit weerwraak over een verrassing, waarvan Usibepu eenige dagen te voren van den kant van Cetewayo het voorwerp was geweest. Intusschen melden latere berichten, dat de Zoeloe- vorst is overleden. Omtrent den toestand van dën graaf van Chambord komen uit Frankrijk eenigszins gunstiger berichten. Volgens de v Temps" zou te Parijs het gerucht loopen, U .1 haar op haar hoofd behoort haar meer toe. De la kens op de bedden voor de gasten moest ge zien; dat is een gat! De pacht van jaren vooruit is al ver kocht. Twee commissarissen uit de schuldeischers zijn voortdurend op Glubowka, opdat de gravin niet alles zal verkoopen, tot de grendels van het varkens hok toe. De voornaamste geldschieters zijn prins Jerzy, dan de rebel Wronkitoff, dan de generaal Iwan Iwa nowitsch welstaanshalve heeten zij aanbidders Daarom moet zij nu den rijken Duitschen graaf trou wen, beveelt de kok, die haar zijne spaarduiten ge leend heeft De koetsier wou nog verder spreken, maar ik riep uit: Omdraaien!" Hij keek me aan. «Omdraaien!" riep ik nogmaals. «Terug, en je krijgt dubbel drink geld!" In een oogenblik was de budka omgedraaid. Nu wist ik wat het gebrek der hemelsche Poolsche vrou wen wasLichtzinnigheid Aan het station gekomen, kon ik juist een boemel- trein halen. Naast mij in de coupé zat natuurlijk iemand, die uien at, en ijverig in de «Neue freie Presse" las. »Nu staat het toch al in de courant, dat zij dood is, de schoone gravin Waleckazeide hij. »Dus haar levensdraad is afgesneden «Wat zeg je. De gravin »Ik heb het altijd wel gezegdO, die Francaises »Wat, is gravin Walecka dan geene Poolsche?" »Hi i iBewareEene Parijsche is ze uit Parijszeide mijn reisgezel. «Is geweest een waschvrouw, is toen in een Café Chantant gegaan, daar heeft ze leeren kennen den ouden Walecki; hij heeft haar getrouwd, en nu is ze pfoetsch Heeft eens ge- heeten Mamsel Cornélie, ja, zoo heeft ze geheeten Zoover strekte zich mijne kennismaking met de Poolsche vrouwen uit. EINDE.

Goessche Courant | 1883 | | pagina 2