1883. N°. 87. Donderdag 26 Juli. 70ste jaargang. Gravin Walecka. FEUILLETON. Kerkeiijke Zaken en Onderwijs. Kunst, Wetenschap en Letteren. Rechtzaken. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. OPENBARE VERGADERING VAN DEN Baad der g ria eente Hoes, op VRIJDAG den 27 JULI 1883, des namiddags te twee uren. De Secretaris, HARÏMA N. Punten van behandeling 1. Mededeelingen, ingekomen stukken. 2. Staten van oninbare posten en restanten op den Hoofdelijken Omslag over 1882. 3. Idem op de belasting op de honden. 4. Aanbieding der rekening en verantwoording van het geldelijk beheer over 1883 onder overlegging der rekening van den ontvanger. 5. Eerste suppletoir kohier van den Hoofdelijken Omslag voor 1383. 6. Idem van de belasting op de honden. 7. Onderzoek der geloofsbrieven van de verkozen loden van den raad. GOES, 25 Juli 1883. Opsporing, aanwijzing en bericht wordt verzocht door den commissaris van politie te Goes van M. P. J. Van Kessel, 30 jaren, koopman, die vóór eenige dagen zijn woning heeft verlaten, vrouw en 3 kinderen achterlatende. Ierseke. Gisteravond werd hier in eene vergade ring van 19 kiezers bijna unaniem besloten bij de herstemming voor den gemeenteraad te stemmen op de heeren G. Schipper en P. Sandee (timmerman). Alleen kreeg de heer J. Lemson nog 2 stemmen. Verder werd besloten de heeren Schipper en Sandee bij de kiezers aantebevelen. Op 't einde der volgende week zal getracht worden eene kiesvereeniging opte- richten. Vlissingen. De terreinen gelegen tusschen de eerste binnenhaven en het kanaal, behoorende bij de gronden door het rijk aan de Koninklijke Maatschappij «de Schelde" afgestaan, zijn onlangs door de firma Van Rossem en De Monchy, pakhuismeesters te Rotterdam, van genoemde maatschappij gehuurd voor het plaatsen van bergplaatsen van petroleum. Deze firma heeft direct de handen aan het werk ge slagen en een gedeelte van dat terrein met zand op gehoogd. De grondslagen voor eene loods zijn nu gemetseld, zoodat aan den bovenbouw met kracht kan voortgewerkt worden. De loods paart aan eene lengte van 59 M. eene breedte van 49 M., en moet onge veer 40 duizend vaten petroleum bevatten. De daken worden van asphalt-papier vervaardigd. Zoodra alles gereed is, komen direct schepen uit Amerika met aan voer om op te slaan. Vlissingen zal dus van den winter eene handelsin richting rijk zijn, die aan vele handen werk zal ver schaffen. Het terrein is groot genoeg om bij behoefte 10 zulke loodsen te plaatsen en ligt te ver van de stad en tusschen dijken, om bij eventueelen brand ge vaar op te leveren. Om een klein begrip te krijgen van den voorraad, dien genoemde firma in dat artikel opslaat, kan dienen dat zij te Charlois bij Rotterdam 7 loodsen bezit van 3 maal die oppervlakte, welke ieder 120 duizend vaten kunnen bevatten, die den afgeloopen winter allen vol waren. De »Précurseur" meldt: Er schijnt groote kans te bestaan, dat de Koning der Belgen zich binnenkort naar Holland begeeft om een bezoek te brengen aan den Koning der Nederlanden. Bij die gelegenheid zal de Belgische Naar het Hoogduitsch, door II. J. G. H. Ik was te Lemberg gekomen met verschillende edel lieden, dagbladcorrespondenten en teekenaars, die van alle kanten te zamen stroomden ter gelegenheid van de reis des Oostenrijkschen keizers door Gallicieik wilde Gallicie leeren kennen, en wel zooals het zich in feestgewaad voordeed. Hoe heerlijk is het land! En duizendmaal schooner nog was het gedurende den keizerlijken triomftocht, waarbij zich de schilderach tigste menschengroepen vertoonden: edellieden in het nationale kostuum, schoone dames, naar de laatste mode gekleed, oude jodinnen met mutsen met keel linten en joden met lange kaftans en lange haren! En zoo waren wij dan in Lemberg. Welk een schoone stad! Grootere mogen er zijn, maar eigen aardiger vindt men ze niet. Krakau vertegenwoordigt de middeleeuwen, Lemberg het Azië der toekomst: alle pracht van het Oosten, alle comfort en beschaving van het Westen, en het groen van het Zuiden. De vorst ongetwijfeld de Amsterdamsche Tentoonstelling bezoeken. 11H. MM. de Koning-Groothertog en de Koningin* Groothertogin hebben 2500 fr. geschonken ten behoeve der armen van de stad Luxemburg. Naar liet aVaderland" verneemt, gaat de heer Modderman in de laatste dagen minder goed vooruit. Er vertoonde zich wat koorts en de wond etterde weder. Volgens het gevoelen der geneesheeren is er echter geen reden tot bezorgdheid. Van '1 Januari 1840 tot 1 Januari 1883, alzoo in een tijdsverloop van 43 jaren, vermeerderde de bevolking van Nederland met 1,312,412 zielen of met 45 percent. De sterfte was, percentsgewijze naar de bevolking berekend, voor het geheele rijk van 1820 tot 1880 gemiddeld 2.73 pet. per jaar. Het aantal geboorten, eveneens gedurende ditzelfde zestigjarige tijdperk percentsgewijze per jaar berekend, was voor bet geheele rijk 3.65 pet. per jaar gemiddeld. De percentsgewijze verhouding der onechtgeborenen op alle geborenen is gedurende de jongst verloopen 10 jaren aanmerkelijk gunstiger geworden; was dat cijfer voor geheel Nederland in 1872 nog 3.71 pet., in 1882 bedroeg het 3.02 pet. Op 1 Januari jl. behoorde 49% pet. van de geheele bevolking van Nederland tot het mannelijk, 50% pet. tot liet vrouwelijk geslacht. Behoorde in 1829 59.11 pet. der bevolking van ons vaderland tot de Protestanten, in 1879 was dat cijfer tot 61.55 pet. gestegen, terwijl de Roomsch- Katholieken in datzelfde tijdsverloop van 38.99 pet. op 36.02 pet kwamen De Israëlieten namen in die halve eeuw met 0.26 pet. toe, zoodat zij in 1879 2.04 pet. der geheele bevolking uitmaakten. Van 1869 tot 1879 vermeerderde het aantal van hen, die tot geen kerkgenootschap behooren, met on geveer 10,000 en kwam alzoo op ruim 15,000 personen. In de rijkspostspaarbank is van 11 tot 20 Juli meer ingelegd dan terugbetaald f 39,694,94. Na af trek van de terugbetalingen bedroegen de inlagen op 20 Juli f 2,640,463,21. De inrichting dier spaarbank wordt in den jongsten tijd door buitenlandsche regeeringen ernstig bestudeerd, laatst door dr. Joh. Leffler voor het Zweedsche Gou vernement. De «Amsterdammer" verneemt, dat het plan be staat daar ter stede een Museum op te richten en daardoor te voorkomen dat na afloop der Tentoon stelling de meest belangrijke voorwerpen op koloniaal gebied ons land verlaten. De zaak is nog in wording, doch spoedig hopen wij nadere bijzonderheden te kunnen mededeelen. Volgens den Haagschen correspondent der «Zutph. Ct." schijnt men op groote schaal pogingen ta willen aanwenden om een waarborgfonds voor een Neder- landsch pensioenfonds voor werklieden bijeen te brengen. Zooals men weet, is er het vorige jaar op een meeting te Amsterdam een commissie van 17 leden, waarvan mr. De Beaufort voorzitter is, benoemd om de grond slagen voor da pensioensregeling vast te stellen en verder alles te doen wat strekken kan om die zaak te be vorderen. Die commissie is nu met haar statuten ge reed en wil een pensioenveveeniging oprichten, welke over het geheele land haar vertakkingen zal hebben. Het doel van die vereeniging zal zijn voor de pensi oenszaak propaganda te maken, kapitaal, waaruit de kosten van administratie zullen worden bestreden, bijeen te brengenen in de toekomst op het beheer huizen verdrinken als het ware in éen enkel groot park. En dan het heerlijke gala-bal ter eere des keizers! De officieren waren er in hunne historische kostumes uit zijde en fluweel, met knoopen van koralen of paarlen en met goud bestikte gordels, en de vrouwengeheel en al a la Paris. Wat fraaie toiletten, wat verzen gende blikken, wat volle roode lippen, van welke het zoete Poolsche dialect u als muziek tegemoet rolt Er is geene leelijke vrouw in Polen, en hier waren de schoonste bijeen; maar de kroon spande een waar ideaal met bruine, gloeiende oogen, een verrukkelijk lachje en eene' zachte, kinderlijke, doch klankvolle stem. Zij danste juist met een dikken officier, toen ik haar voor het eerst zag, en onmiddellijk mijn hart verloor. Wie was zij Gravin Loncza Walecka uit bet «Ko ninkrijk Polen", die hare goederen in het Ruthenische had. Eene weduwe, gelukkig! Des zomers resi deerde zij gewoonlijk op haar kasteel Glubowka, den winter bracht zij te Parijs of Nizza do-T. Iedere Poolsche spreekt beter Fransch dan de beste Parisienne, en Loncza Walecka sp- ak het beter dan eenige Poolsche. Ik werd aan haar voorgesteld, en zij lachte mij toe. Ze was een verrukkelijk wezen. Met eene geestige Poolsche is mon het in een uur geheel eens, of men maakt zich tot haar doodvijand. Met van het te stichten pensioenfonds ook controle uit te oefenen. Uit de rekening en verantwoording over 1882/83 van de «Maatschappij tot Nut van 't Algemeen" blijkt, dat de ontvangsten hebben bedragen f 46,639,82%, waaronder f 5000 van het kapitaal der maatschappij. Van de leden is als contributie ontvangen f27,533,20. De uitgaven hebben bedragen f 46,155,17%, en wel aan kosten van algemeen bestuur f7680,05, aan kosten voor de algemeene vergadering f7211,86%, het geïl lustreerd tijdschrift «de Zwaluw" heeft gekost f3417,01 de almanak f 3930,77%, de departementen zijn on dersteund met f 16,779,38%. De inschrijving in het grootboek 2% pCt. Nat. Schuld bedraagt f 264,800 nominaalin prolongatie is belegd f 15,000. Voor het dienstjaar 18831884 zijn de middelen ge raamd op f41,720,90, waaronder f27,600 contributie; de begrooting der behoefte is f 41,70.2,90, waarvan kosten voor algemeen bestuur f 7800 en van de al- gemeene vergadering f 7100. Voor aankoop van boek werken en voor de voorbereiding der tienjarige wets herziening zijn memorieposten uitgetrokken. De «Western Union Telegraph.-Company" deelt mede, dat maatregelen zijn genomen om, ondanks de bekend gemaakte werkstaking onder haar personeel de transatlantische telegrammen voor New-York en alle voorname steden van Noord-Amerika even spoedig als vroeger over te brengen. Max. v. Pettenkofei' heeft in den laatsten tijd zijne meening over het ontstaan en de verbreiding der Aziatische cholera bekend gemaakt. Iu hoofdzaak komt die hierop neder, dat de specifieke infectiestof, die de ziekte maaktmaar nog niet is aangetoond waar schijnlijk is een lager organisme (een z. g. schimmel plant) dat vóór duizenden jaren de ziekte in Indië reeds bekend en inheemsch was (getuige de beschrij- ving in de «Susruta," de Sanskrietgeschriften)dat eerst in 1831 de ziekte in Europa zich voordeed, en dat dit samenhangt met de vermeerdering en de be spoediging van het verkeer der volkeren onderling, met name in en met Indië (in 1826 vertoonde zich de eerste stoomboot in de Indische wateren)dat bodem en jaargetijde veel invloed uitoefenen en alluviale gronden in liet algemeen alle gronden, die water en lucht gemakkelijk opnemen en doorlaten de ge vaarlijkste zijn. Daar vooral moet alles uit den weg geruimd worden, wat de locale voorbeschiktheid kan verminderen. Ds. Winckel hoopt den 5n Augustus des namid dags te 2 uren zijn afscheidswoord te spreken tot zijne gemeente te 's-Gravenpolder. (Het Zuiden.) Naar liet «Dagbl." verneemt, is door een onbe kende, tot dekking van het bestaand tekort, dezer dagen 15000 geschonken aan het Nederlandsch Zendelinggenootschap, gesticht in 1797, gevestigd te Rotterdam, dat in de afgeloopen week aldaar zijn Algemeene Vergadering hield. De Synode heeft hare vijlde zitting voorname lijk gewijd aan het fonds ter verbetering der schraalste predikants-traktementen. Met groote zorgvuldigheid werd wederom overwogen, of de vragende gemeenten in de termen vallen, en waar dit niet of niet genoeg zaam bleek uit de tabellen der class, besturen, of met andere opgaven niet strookte, werd besloten de aan vragen met verzoek om nadere inlichtingen terug te zenden, opdat de Synode, of na afloop der vergadering de Syn. Comm., daarover zou kunnen beslissen. Al ons deed zich het eerste geval voor; wij voelden bei den, dat wij bij elkander pasten. Bij het buffet hief ik mijn glas op tegen het hare en vroeg: Wat zegt men in zoo'n geval in Polen?" «Voor men drinkt, wenscht de gastheer den gast, dien hij het glas aanbiedt»W rece!" dat is: «Uwe gezondheidlachte zij. «En wanneer men gedronken heeft?" vroeg ik. «Wanneer men gedronken heeft, zegt men onder mannen: «Kochajme sie «Dat wil zeggen?" «Wij zien elkander gaarne!" en hare oogen ves tigden zich op de mijne. Ik was betooverd, verruktik zwoer, dat ik nog nooit zoo schoon eene vrouw gezien had. Ik noemde de Poolsche vrouwen de kroon der scheppinghet ideaal der vrouw, zoo pikant, zoo geestig, zoo sierlijk, innig, zacht, beminnenswaardig. In mijn ziel werd op dezen goddelijken balavond besloten, dat alleen de schoone gravin Loncza Walecka mijne vróuw zou worden. Ik stelde het haar voor, zij lachtetoen werd zij ernstig en zeide «Welnu, mijn beminnelijke cavalier, zoek mij dan in mijne eenzaamheid op, in mijn kasteel Glubowka, opdat voegde zij er met een onnavolgbaar betee- hare voordrachten werden goedgekeurd. Voorts werd haar opgedragen na te gaan, welke gemeenten over bleven, die slechts f 900 konden aanbieden, orats'ien, of deze nu ook tot f1000 konden worden opgevoerd. Naar de verschillende hoofdrichtingen behooren van de stemhebbende leden der Synode volgens de «Haarl. Ct." -10 tot de moderne, 6 tot de orthodoxe (met insluiting van de Gereformeerde) en 3 tot de Evangelische richting. Het bericht, dat de Minister van Pinnenlandsche Zaken geen termen heeft gevonden de vernietiging te vragen van een besluit van den gemeenteraad van Aduard, waarbij bepaald is, dat de kinderen slechts tot hun twaalfde jaar de openbare school mogen bezoeken blijkt onbegrijpelijkerwijze juist geweest te zijn. De Minister heeft in dat besluit geen strijd m§t de wet of het algemeen belang gevonden en blijkens een opstel in het jongste «Volksblad" zijn weigering tot tusschenkomst aldus gemotiveerd: «De woorden alle kinderen in «art. 16, al. 1 der «wet op het lager onderwijs kunnen redelijkerwijze «niet anders worden begrepen dan dat zij aanduiden «alle kinderen van den leeftijd, die voor het ontvan- «gen van lager onderwijs geschikt is." Volgens de opvatting van den Minister Heemskerk is derhalve een kind, dat zijn 12n verjaardag achter den rug heeft, niet meer geschikt lager onderwijs te genieten! Terecht steekt het «Volksblad" den draak met het ongerijmde van een dergelijke uitspraak. Ter wijl bijna alle onderwijzers klagen, dat de meeste scholieren zoo vroeg van school gaan en hoogstens tot hun 12e jaar het onderwijs volgen, komt de over heid alle kinderen boven 12 jaar van de school ver drijven. Terwijl in andere landen het bezoek der lagere school tot het 13e of 14e jaar verplichtend wordt gesteld, sluit men hier met goedkeuring der hooge Regeering de schooi voor allen, die een leeftijd hebben bereikt, waarop zij juist goed van het onder wijs beginnen te profiteered Door dergelijke beslissin gen wordt aan het volksonderwijs een gevoelige slag toegebracht. Benoemd tot onderwijzer te Oostzaan dhr. J. Cappon, te Aksel. Het tweede zomerconeert in den tuin der So ciëteit «Van Ongenuchten Vrij", zal, naar men ons mededeelt, aanstaanden Zondagavond plaatshebben. Arrondissemeats-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft Dinsdag veroordeeld tevens in de kosten: C. Van W., 37 j., arbeider te Seroos- kerke, wegens mishandeling, tot eene maand cel en drie geldboeten van f 8 iederJ. Van S., arbei Ier te Stekene, wegens ongedekt vervoer van accijnsgoede ren en weigering van visitatie, tot twee geldboeten, een van f 25,20 en eene van jf 50G. A. De B., 36 j., landbouwer te Klinge, wegens alsvoren, mede met weigering van visitatie, tot geldboeten van f25, f 12,50, (21,60 en f50; C. De V 42 j., te St. Jan steen, wegens ongedekt vervoer van accijnsgoederen tot eene boete van f5,40; C. L. B., te Koewacht, wegens alsvoren tot 15 dagen gev.F. Van den B., arbeider te St. Jansteen, wegens alsvoren tot 8 dagen gev., allen met verbeurdverklaring der aangehaalde goederen. Vrijgesproken is P. J. S., 35 j., te Stekene, be klaagd van het ongedekt vervoer van accijnsgoederen en weigering van visitatie. kenisvol glimlachje hij «gij moogt genezen worden. Want ik ben onuitstaanbaar en negligé «En als ik nu eens niet genezen wordt?" Zij reikte mij eenvoudig haar handje, en ik was de gelukkigste aller stervelingen. «O die Poolsche vrouwen!" zei ie ik hij het naar huis gaan tegen den jongen Wojeski. «Zij zijn engelen «Nu ja," zeide hij. «Tamelijk. Zij zijn schoon, goed, geestig, zacht, energiek, betooverend, maar maar «Maar «Nu, dat zult ge zelf wel te weten komen, waarde Graaf." Tot mijn leedwezen moest ik den anderen dag naar huis. Maar eer nog de lente in het land was, wilde ik weer terug, en dan naar Rusland, naar Glubowka, naar haar Den volgenden morgen was ik reeds vroeg reis vaardig. Nog een blik wierp ik op Lemberg, de tooverstad. De zandheuvel scheen mij een troon, de Zerwanica, de jodenwijk, een rijk vol feeën, de Kra- kowski met zijn groentevrouwen, een doralo; Lem berg was een Olympus, want daar woonle zij (Slot volgt.)

Goessche Courant | 1883 | | pagina 1