1883. N". 86. Dinsdag 24 Juli. Meisjesschool. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Rechtzaken. Kunst, Wetenschap en Letteren. Scheepvaartberichten. Uit onze Koloniën. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis de navolgende LIJST van-den uitslag der overgangs-exa~ mens van de leerlingen der Meisjesschool voor Middelbaar onderwijs. Van de le tot de 2e klasse. Met den len graad E. C. Massee. Met den2engraad: J. G. Kakebeeke. M. Warnsinck. Met den derden graad J. Herdink. Voorwaardelijk S. E. Neijts. Van de 2e tot de 3e klasse. Met den len graad A. C. H. Ittmann. Met den 2en graad -. K. Herdink. I C. H. A. VYierts Van Coe- j hoorn. Met den 'den graad M. H. Hannink. Van de 3e tot de 4e klasse. Voorwaardelijk M. P. Voois. Bevorderd de leerlinge voor enkele vakken. Mot den 3en graad A. M. Van Dijke. Van de 4e tot de 5e klasse. Met den len graad A. E. L. Massee. Met den 2n graad A. C. Rijkaard. i H. A. Callenfels. C. J. Van Dishoeck. Met den 3en graad J. R. H. Pompe Van Meerdervoort. Goes, den 21 Juli 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 23 Juli 1883. Jl. Zaterdag herdacht de heer M. J. Soutendam zijn 30jarig kommandantscliap bij de dd. schutterij alhier op eene eigenaardige wijze. Niettegenstaande de dreigende regenwolken mar cheerde de compagnie des avonds te 6 uren naar de aan den heer Soutendam toebehoorende weide (ten- toonstellings- en zendingsfeestweide) alwaar allen ruim onthaald werden op wijn en sigaren, nadat vooraf de Majoor-kommandant kortelijk deed uitkomen de roe ping der tegenwoordige schutterij, waarbij hij met voorbeelden aanhaalde de houding en het gedrag der schutterij in de jaren 1830 en 1831, en erop aan drong om de schutterij niet te licht te achten, terwijl hij als zijn overtuiging uitsprak, dat onze koning, werd Nederland ten strijde geroepen, toonen zou te zijn een zoon van het aloude Oranje-Nassau. De oudste 2e luitenant, de heer D. Stigter, was de tolk van allen. In korte woorden sprak hij uit de aleemeene deelneming door de leden der schutterij in het feestdat hun kommandant vierde. Hij hoopte dat de heer Soutendam nog vele jaren aan het hoofd mocht staan der dd. schutterij te Goes. Hiermede stemden allen in door een luid hoera! en het zingen van het le couplet van het Nederlandsche Volkslied. Daarop sprak de heer Roskes, 2e luitenant, den Majoor toe met den wensch, dat het door den kom mandant ingediend verzoekschrift bij den gemeenteraad een gunstig onthaal mocht vinden, dat onder het kom- mandantschap van den heer Soutendam Goes verrijkt mocht worden met een schietbaan, waarmede allen luide instemden en waaruit bleek, dat de schutterij het verzoek om een schietbaan ondersteunt. Tot 7 uur bleef men genoegelijk op die schoone weide bijeen, waarna men langs den Singel door de Voorstad naar de Groote markt terugkeerde. Alhier aangekomen, nam de heer Stigter, met het oog op zijn aanstaand vertrek naar Middelburg, afscheid van het kader, drukte het de hand en beval zich in zijne voortdurende vriendschap aanevenals hij het kame raadschappelijk zou blijven gedenken. Hiermede werd de feestavond besloten, die bij allen zeer zeker een goeden indruk zal hebben gemaakt. Hoeilekenskerke. Met den uitslag der verkiezing van jl. Dinsdag is het lang niet in orde. Op de verkie zing in plaats van het aftredend lid A. Van der Stel zijn geene aanmerkingen, maar de tweede is aan ge wichtige bedenkingen onderhevig. Zeven en veertig stemmen werden er uitgebracht en daarvan verkreeg M.Verbeek 48 en M. G.Verbeek 10 steramen. Aan leiding tot het geschil is waarschijnlijk de advertentie in de G. C. van de kiesvereeniging «Eendracht maakt Macht", die den naam van M. publiceerde, terwijl de eigenlijke bedoeling was M. G. candidaat te stellen. De laatste is een sedert vele jaren in de gemeente alge meen bekend en geacht landbouwerdie reeds lang was aangewezen als toekomstig lid van den gemeenteraad. Van het bestaan van M. Verbeek, die sedert 1 jaar op eene afgelegene plaats in de gemeente woont en arbeider bij zijn broeder M. G. is, droeg bijna nié mand kennis, en in de vergadering der kiesvereeniging is er dan ook over hem geen woor I gesproken. De steller der advertentie schreef dan ook M. Ver beek, landbouwerzonder het minste kwade vermoeden. Maar daar verneemt men op eens den uitslag der ver gissing. Had het stembureau daarmede de zaak laten afloopen, dan had het consequent gehandeld; de ar beider toch was even goed verkiesbaar als zijn baas. Een beroep op Ged. Staten zou dan misschien de 18 stemmen aau laatstgenoemde hebben doen toewijzen, maar het mooie van de zaak is, dat het stembureau die '18 stemmen van omvaarde verklaarde te zijn. Immers daardoor gaf het ingewikkeld, maar tamelijk duidelijk te kennen, dat de bedoeling der kiezers was den landbouwer te stemmen en niet zijn arbeider. In dien geest is dan ook onmiddellijk een beklag bij Ged. Staten ingediend en vermoedelijk zal dan ook de reeds uitgeschreven herstemming tusschen J. Steijn en L. L. Peeters tot geen practisch resultaat leiden, zoodat de kiezers gerust thuis kunnen blijven,'als zij hun tijd beter weten te gebruiken. De gemeenteraad van Vlissingen heeft besloten van de inschrijving op de geldleening van f 112,000, waarvoor tot een bedrag ad f 110,000 was ingeschre ven, de inschrijvingen tot 97 pCt. aan te nemen. De f 2000 tot dien koers, welke ontbraken, werden alsnog genomen door den kassier C. R. C. Wibaut aldaar. Het nieuwe voorstel tot aankoop van het Badhuis met toebehooren werd goedgekeurd, in te gaan op 1 Juni 1884, voor de som van f 11,000. Eindelijk werd nog besloten om het plein, dat door het wegbreken der kazerne no. 1 aan het einde der Walstraat zal worden verkregen, te noemen Elizabeth Wolffspleinen daarop te plaatsen de monumentale fontein ter eere van Elizabeth Wolff, geboren Bekker. Aan de groote manoeuvreswelke dit jaar in Noord-Brabant gehouden worden, zal ook worden deel genomen door het 2e en 4e bat. 3e reg. inf. te Mid delburg en Vlissingen in garnizoen. Bij resolutie van den Minister van financien is bepaald, dat de declaratien hooger dan f 10, welke als stukken van uitgaaf worden overgelegd, van den natten zegelstempel moeten voorzien zijnook al be dragen de daarop voorkomende aandeelen minder dan f 10. Declaratien bestemd ter voorloopige uitbetaling behoeven niet gezegeld te zijn. De vereeniging van en voor Nederlandsche In- dustriëelen heeft eene buitengewone algemeene verga dering belegd op Woensdag 1 Aug, a. s., tot het voeren van «besprekingen in verband tot eene moge lijke herziening van het Nederlandsch tarief van in voerrechten." Voortaan geschiedt de bezorging van een tele- graphischen postwissel naar een nabijgelegen plaats op den voet van «expresse bestelling," door tusschen- komst van het postkantoor, dat voor de uitbetaling is aangewezen. De kosten dier expresse bestelling komen ten laste Van den afzender. Tengevolge van werkstaking der ambl enaren van de «Western Union Telegraph-Company" in N.-Amprika kunnen door die maatschappij geen telegrammen wor den overgebracht. De telegraafdienst neemt alzoo geen verantwoorde lijkheid voor de goede overkomst van telegrammen naar N.-Amerika op zich, meldt de St.-Ct. De belanghebbende maatschappij heeft intusschen de verwachting uitgesprokendat zij weldra met de grèvisten in een schikking zal kunnen treden. Ds. J. Post alhier heeft het beroep naar Baam- brugge niet aangenomen. Bedankt voor 's-IIeerenhoek door dhr. A. Tap, cand. Beroepen tot pred. bij de Chr. Ger. Gem. te Middelharnis ds. J. Verhage, te Kamperland. (Het Zuiden.) Predikanten of proponenten, verlangende om in de Protestantsche kerk van N. I. werkzaam te zijn, wordt verzocht zich vóór den eersten September aan te melden bij de Commissie tot de zaken der Protes tantsche kerk in Ned. Oost- en West-Indië, met op gave van leeftijd, huisgezin en al wat verder ter zake dienen kan. Ook vroegere aanvragen gelieve men daarbij blijvende te vernieuwen. Bij het Zaterdag gehouden examen voor vroed- vrouwen zijn o. a. geslaagd mejuffr. J. Steketee van St.-Maartensdijk en mej. A, Steketee van Scherpenisse, beiden leerlingen aan de rijkskweekschool voor vroed vrouwen te Amsterdam, Scherpenisse. Voor de verandering van het bestaande schoolgebouw en het bijbouwen van een nieuw lokaal alhier zal hoogstwaarschijnlijk van rijkswege subsidie verstrekt worden aan deze gemeente ter tegemoet koming in de kosten. Sehoondijke. Onze hoofdonderwijzer, dhr. Ilengeveld te Sasput, heeft voor zijne benoeming als hulponder wijzer te Wageningen bedankt, daar ons gemeente bestuur aan den wensch van dhr. H. tegemoet wil komen om een nieuwe onderwijzerswoning te bouwen. Onder de geslaagden voor de hoofdakte te Breda behoort ook de heer H. Dormaar, te Middelburg. Aan 's Rijks Veeartsenijschool te Utrecht is tot veearts bevorderd de heer A. L. J. Goethals van Middelburg. Volgens de Midd. Ct. wordt den 24 JuliteAag- tekerke een vergelijkend examen gehouden voorhoofd der openbare school. De districts-schoolopziener heeft geen gehoor verleend aan het zie ons vorig no tot hem gericht verzoek om uitstel, totdat Ged Staten zullen beschikt hebben op het raadsbesluit tot sluiting der openbare school. Door het schooltoezicht te Londen is bepaald, dat alle kinderen van 5 tot 13 jaren, die binnen de termen van den schoolplicht vallen, voortaan, wanneer zij gedurende den schooltijd op straat gevonden worden, van overheidswege naar de school zullen gezonden worden. Kantongerecht te Goes. Behalve in de zaken, die in de vorige zitting be handeld waren, is in de zitting van Vrijdag 20 Juli 1883 ook uitspraak gedaan in de zaken welke in die zitting behandeld werden en zijn de navolgende vonnissen gewezen tegen: P. v. d. K., te Wemeldinge, beklaagd van het jagen in gesloten jachttijd, zonder machtiging of vergunning, veroordeeld in twee geldboeten eik van 5, subs. 2 dagen gev.straf voor elke, boete. M R., te Wolfertsdijk, beklaagd van het zoeken van eieren van waterwild, veroordeeld in eene geld boete van ƒ10, subs. 2 dagen gev.straf. M. P., te Kolijnsplaat, beklaagd van het visschen zonder akte of vergunning, veroordeeld in twee geld boeten elk van ƒ3, subs. 1 dag gev.straf voor elke boete. P. K., en J. H., te Ierseke, beklaagd van het be- visschen der Schelde zonder consent, veroordeeld in eene geldboete van ƒ10. subs 1 dag gev.straf. M. M„ Ja. Da L R. D., C. De B en M. V., allen te Sandvliet (Belgie) beklaagd van als voren, ieder veroordeeld in eene geldboete van ƒ10, subs. 2 dagen gev.straf. W. H., te Ierseke, beklaagd van het vissehen in gesloten jachttijd, veroordeeld in eene geldboete van ƒ3, subs. 1 dag gev.straf. Ja. M., te Goes, beklaagd van het rapen van voor werpen van een zeedijk, veroordeeld in eene geldboete van 3, subs. 2 dagen gev.straf. N. Len J. II., te El'ewoudsdijk, beklaagd van openbare dronkenschap, ieder veroordeeld in eene geld boete van f 15, subs. 7 dagen gev.straf. J P., te Kruininge, beklaagd van als voren, ver oordeeld in eene geldboete van ƒ1, subs. 1 dag gev. straf. Men heeft in de Compagnie des Bronzes te Brussel een aanvang gemaakt met het gieten van het standbeeld voor Conscience, hetwelk tijdens de aan staande Antwerpsche kermis zal worden onthuld. De gezondheidstoestand van den gevierden schrijver neemt dagelijks in beterschap toe. Indien de herstel ling haar gewonen loop neemt, zal hij dus zijne hoop verwezenlijkt zien om zelf tegenwoordig te zijn bij die plechtigheid. De Parijsche dagbladen zeggen, dat Al. Dumas bezig is aan een tooneelstuk, dat het onderzoek naar het vaderschap tot onderwerp heeft. Jan Van Beers is tot ridder der orde van Isa bella la Cattolica benoemd. In eene te Londen gehouden vergadering om te overwegen door welke middelen de oprichting van het standbeeld voor Hugo De Groot te Delft kan worden bevorderd, hebben Sir William Harcourt, minister van binnenl. zaken, en prof Holland, van (le universiteit te Oxford, zich bereid verklaard om zich met de in zameling der gelden te belasten. De vertegenwoordi gers der beide universiteiten van Oxford en Cambridge verklaarden hun sympathie met het p'an, terwijl ook door ds. Adama van Scheltema, namens het bestuur van de Hollandsche Gereformeerde kerk, eene bijdrage werd toegezegd. De tenorzanger Tamagno, die gepolst werd of hij gedurende zes maanden te Parijs wilde komen zin gen, heeft daarvoor het bescheiden sommetje van 540,000 fr. geëischt. Hansweerd. Gistermorgen geraakte het Ned. stoom schip «Stad Amsterdam", kapt. L. De Hoog, meteen lading diverse goederen van Antwerpen naar Amster dam, hij het binnenkomen der haven op den West- havendam omhoog. De «Stad Amsterdam" heesch weldra de vlag half top, ten toeken dat zij adsistentie verlangde, waarop de Belgische sleepboot «Sultan" uitstoomde, die er in slagen mocht de stoomboot vlot en behouden in deze haven te brengen. De boot scheen niets gek-den te hebben. Vlissingen. Naar aanleiding van het Vrijdag onder de laatste berichten gemelde aangaande het in bewaring nemen door de politie te Vlissingen van de geheele bemanning matrozen van het Amerik. driemastschip «Andrew Johnson", wegens hare weigering om in zee te gaan, kunnen we nog het volgende melden. Er gaat tegenwoordig geen maand voorbij of er liggen éen of meer vreemde zeilschepen op de reede alhier, waarvan de equipage weigert naar zee te gaan. Nu eens beweren de matrozen geen eten genoeg te krijgen, dan weder is het-schip onzeewaardig of te zwaar beladen. Eerstgenoemde reden was in dit geval oorzaak, dat het volk niet verkoos naar zee te gaan en den gun- stigen wind voor het schip liet voorbijgaan. De reederij heeft hierdoor groote schade, daar er licht eenige dagen voorbijgaan eer er een nieuwe equip ige uit Antwerpen, Londen of Rotterdam is gekomen. De voornaamste oorzaak ligt echter hierin, dat schepen die korte reizen maken, b. v. Antwerpen New-York, geen goed volk kunnen krijgen, maar zich met het schuim en samenraapsel van allerlei natiën moeten vergenoegen. De behandeling door stuurlui en kapiteins laat dan veel te wenschen over en er wordt meer met handspaken en revolvers dan met goede woorden gecommandeerd. De Spaansche bark «Familia", den 18en met zeeschade in het dok te Vlissingen gekomen, is Zater dag naar Antwerpen gesleept om daar de noodige herstelling te doen. (M. Ct.) Van goede zijde verneemt het »B. H.", dat de terugkeer naar Nederland van Z. E. den Cjuv.-Gene ra al waarschijnlijker dan ooit is en gemotiveerd zal worden door particuliere redenen. Voorts meldt het blad dd. 12 Juni: Naar wij vernemen, is er weder een zeer gevoelig verlies in Atjeh geleden en is per telegraaf de uitzen ding van nog twee bataljons gevraagd. Bij het afsluiten van het officieel rapport op 30 Mei jl. was de toestand in Groot-Atjeh als volgt: Sedert den 21n Mei jl. ontwijkt de vijand onze troepen telkens als deze zich in de VI Moekims ver- toonen. Hij houdt echter de IV Moekims bezet en schijnt evenals wijlen Njaq Hassan te wenschen dat wij hem daar aantasten. Hij heeft echter het terrein in zijn voordeel en neemt sterke stellingen in, nl. de Gle-Taroem en Gle-Loeda passen, terwijl bovendien in bijna alle kampongs kleine benden geposteerd zijn, waarschijnlijk met het doel om te observeeren en te waarschuwen. Bovendien bevinden zich benden in de III Moekims Daroel, III Moekims Kerkoen en in een gedeelte der IX Moekims. De bevolking der IV en "VI Moekims is geheel op 's vijands hand. De vijand heeft haar, volgens de ver klaringen van 4 op den 21 n gemaakte gevangenen, den eed van trouw doen zweren. Aan dien gedwongen eed schijnt men echtrr niet veel waarde te moeten hechten, en het mag verwacht worden, dat, wanneer de benden genoodzaakt worden die streken te ruimen, de bevolking weder daarheen zal terugkeeren. In de VI Moekims althans keerden, nadat de ben- ting te Pakan-Badak gebouwd was, reeds eenige lieden terug. Volgens de laatste berichten hadden de Atjehers zich in de IV Moekims, vooral te Kroeng-Raba, zeer versterkt. Volgens particuliere berichten, schrijft de «Loco motief', heeft de nieuwe Minister van Koloniën ver schillende plannen van ingrijpenden aard, en heeft hij er zich over uitgelaten, dat het inl. rechtswezen zoo spoedig mogelijk hersteld diende te worden. Dus afschaffing van de rechtsgeleerde landraad voorzitters. 't Is bijna ongelooflijk zegt het «Bat. Illbd." vooral ook omdat er pas zooveel^is uitgegeven voor 1 de reis van Mr. Der Kinderen,

Goessche Courant | 1883 | | pagina 1