Hout veilingen. Nieuwe Houtwaren, Laatste en telegraphische berichten. Ingezonden Stukken. Weerkundige Waarnemingen. Te bouiien Aanbestedingen. Verkoopingen en Verpachtingen. Marktberichten. -A-d-vertentiërx. Openbare Verkooping. OP VRIJDAG 20 JULI 1883, 7.70.87 Heet. Tarwe, 2.49.24 Wintergerst, 2.67.02 Rogge, 2.69.35 Erwten, 1.17.72 Paardenboonen, 1.30.74 Haver, —.99.00 Platteboonen, -.60.10 Paardepenen, 2.80.48 Suikerpenen, —.43.70 Tarwe eu Suiker- penen, 4.25.20 Hooi gras, 1o. op Zaterdag 21 Juli 1883, Zo. op Donderdag 26 Juli 1883, 3o. op Zaterdag 28 Juli 1883, Een tweede proefrit met de electrische tram op de tentoonstelling te Amsterdam heeft slecht voldaan. Men nam werkelijk zijne toevlucht tot het bespannen met een paard, doch ook dit voldeed niet. 'tls te vreezen, dat de rails geen anderen dienst zullen doen dan lastig te zijn voor de wandelaars. Even vóór middernacht brak Maandagavond te Amsterdam een hevige brand uit in het achtergedeelte van een perceel, waarin de winkel in manufacturen der firma L. Hirschfeld Co. was gevestigd. De vlammen grepen zóo spoedig om zich heen, dat twee vrouwen en een kind door twee agenten moesten worden gered. Het achterhuis is geheel uitgebrand, evenals de winkel met den geheelen voorraad goederen en een gedeelte der eerste verdieping. De heer S. Brouwer Jr., gezagvoerder van het stoomschip «Prins Hendrik" der maatschappij Zeeland, heeft van H. K. H. prinses Hendrik der Nederlanden een prachtige gouden doekspeld, bezet met diamanten en andere kostbare steenen, ten geschenke ontvangen als aandenken aan den overtocht, dien H. K. H. eeni- gen tijd geleden met genoemd stoomschip naar Enge land maakte. Eenige weken geleden vervoegde zich bij de firma Sanders Co. te Amsterdam een Belg, met eenige effecten, welke hij wilde verkoopen. De firma ver klaarde zich ongenegen met een onbekende zaken te doen. Weinige dagen later deed de politie aangifte van een diefstal van effecten, ten bedrage van fr. 20,000 in Belgie gepleegd, het signalement van den vermoe- delijken dader stemde volkomen overeen met dat van den persoon, die zich bij genoemde firma had aan gemeld. Woensdagmiddag verscheen Biard zoo is 's mans naam andermaal te haren kantore, met aandeelen Eeckloo-Bruggen, welke hij wilde verkoopen. Denom- mers kwamen overeen met die van de gestolen effecten Dank zij dit bezoek, is Biard nu in handen der politie, evenals zijn drie medeplichtigen reeds sedert vier we ken te Parijs achter slot zijn. De diamantvelden in Zuid-Afrika leveren nog steeds steenen op tot een klimmend bedrag. In 1878 werd gevonden voor eene waarde van ruim 31 millioen gulden, in 1879 voor ruim 33 millioen en in 1880 voor 40 millioen gulden. De «claims" bevinden zich in handen van circa 60 maatschappijen; het dagloon bedraagt voor een Europeaan minstens 12, hoogstens 120 gulden. De post in Kimberley verzond in 1881 voor een gewicht van 1500 pond aan diamanten. Onder de weinig verkwikkelijke en vaak strijdige getuigenissen in het proces van Tisza-Eszlar, waarmee we onze lezers nog al niet vermoeid hebben, heeft vooral die van een der gerechtelijke geneeskundigen, Prof. Belky, opzien gebaard. Hij heeft namelijk ver klaard, dat het getuigenis van Moritz Scharf omtrent het dooden van Esther Solymossi en het opvangen van haar bloed onmogelijk waar kan zijn. Het bloed moest op de beschreven wijze naar alle kanten verspreid zijn. Tegen den 25sten a. s. op zijn vroegst verwacht men de uitspraak in het proces. Gisteren, Dinsdag, zou het gerecht andermaal op genoemde plaats een onderzoek in loco instellen. Wellicht herinnert men zich den ontzettenden branddie eenige maanden geleden de werkplaatsen van den boek- en plaatdrukker Griggs te Londen in de asch legde. Tal van kunstschatten, o. a. oude gravures, die hij door lichtdruk bezig was te vermenig vuldigen en in den handel te brengen, werden daar door vernield. Thans meldt de «Academy", dat deze brand, naar het oordeel van den heer Griggs zeiven, is aangestoken, en wel door Fenians. Dezen wilden echter niet hem treffen, maar een anderen photograaf, die op een honderd pas van hem afwoont en aan de Regeering het portret geleverd had van den beruchten no. 1. Een minder aangename vergissing voor den betrok kene. Te Brussel is tegenwoordig in de Passage des Pastes een geheel vederlooze haan te zien, doch met een buitengewoon zware kam. Slechts boven de pooten heeft het dier een weinig dons. Een aantal politiedienaren zijn van Moscou en Odessa naar Nyni-Novgorod gezonden, naar men zegt in verband met een voorgenomen bezoek van den Czaar aan die stad. Op de Perspective Tijskii te Petersburg is weer een geheime drukkerij ontdekt. Vele proclamatiën werden er in beslag genomen. Een vrouw en twee mannen zijn gearresteerd. Bij een brand te Tomblaine (bij Nancy) zijn door het ontploffen van vuurwerk een man, vrouw en drie kinderen gedood. De vrouw van den kantonrechter te Eguzon met haar dochter en twee jeugdige nichten gingen dezer dagen in de Creuse baden; zij geraakten in een diepte, werden weggesleept door den stroom en na eenigen tijd spoelden haar lijken aan. De stad Liptoszentmiklos (in Hongarije) en het dorp Verbicza zijn den 43 Juli door brand vernield. Vele mens'chen kwamen in de vlammen om en onge veer 20 worden nog vermist. Onder de slachtoffers bevindt zich ook de burgemeester der stad. Het toeval heeft tot de ontdekking gebracht van een helsche machine te Birmingham, in het huis dat vroeger werd bewoond door Whitehead, een der veroordeelden in zake «de dynamiet-ridders". Deze machine was verborgen onder den vloer van een be nedenvertrek, waar men hae,™ heeft gevonden bij het doen van reparatiën. Hoewel vernuftig vervaardigd, schijnt zij het werk van weinig geoefende handen. Geslaagd voor de hoofdakte, voor de commissie te Breda, de heer J. H. J. Bartelse, onderwijzer aan school B te Goes. Zij, die met ons gevoel hebben voor het heer lijke dat er in gelegen is om een groot aantal kinde ren feest te doen vieren in de vrije natuur, in een frissche lommerrijke weide, zullen evenzeer met ons teleurgesteld zijn geweest toen de mare kwam, dat het op heden bepaalde schoolfeest vanwege het comité tot wering van schoolverzuim alhier, om het dreigende weder in de lokalen \an «de Prins van Oranje" zou plaatshebben. Toch is dat feest daar heden uitstekend geslaagd, 't Was of, na dagen van buiig en koud weder, de vrien delijke zon gewacht had met haar licht en hare weldadige warmte te doen genieten tot 480 kinderharten haar als om strijd zouden loven, 't Was goed weder, en al moest men nu ook het genot van de heerlijke vrije natuur derven, het was ook goed in den tuin en in de zalen van «de Prins van Oranje". Dit schoolfeest geleek op alle vorige, maar het is daarom niet minder geliefd gebleven. Getuige de vroolijke dartelheid der kinderen, getuigen de van genoegen stralende gezichten van zoovele ouders en belangstellenden, die ook nu weder het feest bijwoonden. De muziek van het 6e regiment en de prestidigita- teur Okhuijzen hielden afwisselend de kinderen aange naam bezig, terwijl het natuurlijk aan het noodige onthaal niet ontbrak. Eene muzikale promenade door de stad bracht een feestelijken geest onder al de inwoners. Al de inwoners? Hoe jammer, dat bij dit feest zulk een akelige dissonant werd gehoord Okhuijzen zou eenige aardigheden aan de kinderen vertoonen! Dat was teveel voor... het bestuur der bijzondere school. Angstvallig was geïnformeerd, waarin die toeren zouden bestaan! Die informatie, persoonlijk door een der bestuurders ingewonnen, viel bevredigend uit, en toch daags vóór het feest kwam een schrijven bij het comité in, waarin het bestuur der bijz. school in de Wijngaardstraat te kennen gaf, dat het voor de kinderen dier school voor het feest bedankte, maar de ouders vrijliet hunne kinderen er al of niet heente- zenden. Het comité had desniettemin zooveel voor de kinderen over, dat het bij monde van zijn voorzitter in de school kennis gaf, dat, nu het feest, wat die school betreft, niet als gewoonlijk onder geleide van de onderwijzers zou plaatshebben, zooveel kinderen als slechts lust hadden en door hunne ouders daartoe ver lof kregen, aan het feest konden deelnemen. Ze hadden dan slechts op het bepaalde uur zich ten huize van den voorzitter van het comité, den heer Van der Bilt La Motthe, te vervoegen. Vier en dertig kinderen van de bijzondere school maakten er dan ook gaarne ge bruik van en kwamen, onder geleide van den heer La Motthe, ter feestplaats. En ook die kinderen hebben een feest, een broe derlijk feest gevierd met de kinderen der openbare scholen, een feest, dat onder goed weder, in de beste orde afliep en allen dankbaar huiswaarts deed gaan. En nu vragen wij ieder, die tegenwoordig is geweest, of er in de voorstellingen van den heer Okhuijzen iets is geweest, wat de handeling van bestuurders der bij zondere school zou rechtvaardigen? Wij betreuren de handeling van dat bestuur in de eerste plaats tegen over een comité van 16 ingezetenen, die sinds jaren alles hebben aangewend om langs zedelijken weg het school gaan ook op de bijzondere school aantemoedigen, en welke 16 heeren bij de bestuurders der school genoeg zaam vertrouwen hadden moeten genietenom hen niet zoo ter elfder ure teleurtestellen en te grieven. Maar inzonderheid betreuren wij de zaak voor de kinderen, die op deze wijze van een genoegen zijn verstoken geweestdat ook zij steeds zoo op prijs bleken te stellen. Inderdaad, wanneer een dergelijke handeling het bewijs moet zijn van den christelijken geest van het bijzonder onderwijs, dan vreezen wij, dat de eenvou dige kinderen zich eens tegen hunne christelijke be stuurders zullen verklaren Vlissiugen, De hier thuisbelioorende Holiandsche loodsschooner no. 3, schipper Baljé, is in het Engelsch kanaal door het stoomschip «Hollandia" aangevaren. De schooner zonk onmiddellijk; het volk had juist tijd overtespringen op het stoomschip, dat hen medenam naar Rotterdam, waarheen het bevracht was. Oorzaak der aanvaring nog onbekend. Londen, 48 Juli. Daily News bericht, dat de cho- lora uitgebroken is op de Balearische eilanden; de bevolking van Palma vlucht naar Spanje. Londen, 18 Juli. De oppositie besloot, als de re geering omtrent het Suez-kanaal hare voorstellen in trekt, eene motie van wantrouwen voortestellen. Mijnheer de Redacteur! Het verwondert mij geenszins, dat een belasting betalend Goesch burger zijn stem verheft tegen de oprichting van een schietbaan. Immers het geldt hier meer een dubbeltjesquaestie dan wel de rustverstoring door knalgedruisch. Dat de inwoners van Goes den majoor kommandant dank verschuldigd zijn voor zijn allerzuinigst beheer, kan onmogelijk gelden voor dat deel der burgerij, dat schutterplichtig was en nog is. Over het onverantwoordelijke om uit de gemeente fondsen eene zoo aanzienlijke uitgaaf te doen voor de daarstelling van een schietbaan, op dat ongerijmde heb ik voor bovengenoemden Goeschen burger geen woord over. Elk doordacht en ontwikkeld burger moet met mij zeggen, dat, waar de wet gebiedteen dienst doende schutterij en een schietbaan, het den gemeente raad van Goes niet vrijstaat aan die wet geen uit voering te geven. Neen, met dien dank, den majoor-kommandant verschuldigd, voeg ik mijn stem niet; maar dank en lof worde hem gebracht voor de wijze, waarop hij wenseht te breken met het verouderd onverantwoor delijk zuinig beheer. U dank zeggende, M. de R., voor de opname van bovenstaande, heb ik de eer te zijn Uw dv. dienaar Goes, 42 Juli 1883. S. M. d. R. Bij het lezen van het ingezonden stuk, in uwe cou rant van 42 dezer, onderteekend: «Een belastingbe talend Goesch burger", werd ik aanvankelijk met verontwaardiging aangegrepenmaar alras maakte medelijden, diep medelijden daarvoor plaats. Immers het geheele schrijven, in lage sferen zwevende, ken merkt den «eenvoudigen" man De schrijver, die iemand blijkt te zijn van christelijke beginselen, valt den majoor-kommandant op een zeer ongepaste, zeer onchristelijke wijze aan over zijn ver zoek aan het gemeentebestuur tot het oprichten eener schietbaan. Schrijver kent hier geen onderscheid tus- schen den burger en den militair. De «particuliere" persoon stond zijn landgoederen af voor het Zendings- feest en niet de «majoor-kommandant", terwijl het verzoek om een schietbaan gedaan werd door den «majoor-kommandant" (zie aanhef verzoekschrift) en waarmede de «eigenaar van Valckeslot" hoegenaamd niets te maken heeft. Het verwijt van «tweeslachtig" valt op den «be lastingbetalend Goesch burger" met volle kracht terug; hoe toch te rijmen «de liefelijke accoorden van vrede en verdraagzaamheid" met de onwelluidende klanken aan het adres van den «particulieren" persoon, den eigenaar van Valckeslot? O, christelijke inzender, wat verstaat gij weinig deze woorden: «wat ziet ge den splinter die in uw broeders oog is, en den balk, die in uw eigen oog is, ziet ge niet" Kende de christelijke inzender de geschiedenis van de kinderen Israels, hij zou het geenszins vreerad vin den dat «hij, die getuigenis geeft van een man des vredes te zijn" en nu, «ons, vreedzame inwoners van Goes, wil storen in onze rust door het knalgedruisch, verbonden aan schijfschieten" ('tis toch verschrikkelijk!) nu verzoekt een schietbaan te zien opgericht. Volkomen consequent zou hij dan den kommandant vinden, die, volledig militair, ook als zoodanig zijn plichten wenseht te vervullen, waarvoor hij geenszins te laken maar door ieder, die de zijne betracht, te prijzen valt; de majoor als overste moet de minderen daarin stipt voorgaan. Wat zou het wezen als in tijden van nood stiptheid, orde en tucht werden gemist door de schuld van den kommandant Tijden van nood! Ge denkt, wat zal dan de schut terij doen, en ge lacht Maar aan wien dan de schuld, als ze weerloos staat? M. d. R. Ik kon deze punten niet onopgemerkt laten voorbijgaan, en dank u van harte voor de opname dezer regelen. 42 Juli '83. MARS. GOES, Woensdag 48 Juli 4883. Uur. Barometer stand. Wind richting. Toestand van de lucht. Thermom. stand Celsius Regen in mM. (hoogte) sedert gisterm. 8 unr. 's morgens 8 's midd. 4 2 's avonds 5 757.5 758.5 758 West. West. N-W. Zwaar bew. Zwaar bew. Bewolkt. -t-14 +16 +15 4.2 Datum. Plaats. 20 Juli Midclelburi Waarneming van hedenochtend acht uur: Een depressie, waarin de barometerstand in het cen trum ongeveer 750 m.M. is, bevindt zich vrij nabij en Noordoostwaarts van ons. Een centrum van hoogen druk bevindt zich ver van ons en Zuidwestwaarts. Het grootste barometer-afwijkingsverschil was Gisteravond acht uur: Maastricht 3.3 m.M. boven Helder. Hedenochtend acht uur: Maastricht 4.7 m.M. boven Groningen. Hedenmiddag half een: Het verschil is, wat de richting betreft, gunstiger geworden en werd tevens kleiner. Barometerstand te Utrecht om half een757.4 m M. Wij bevinden ons nog altijd onder den invloed van een depressiehet rijzen van den barometer en het gunstiger worden van het verschil geeft ons echter hoop op eenige verbetering van het weder. Verwachting: Westelijke wind, buiig weder. Voorwerp. Informatiëu paalwerk kanaal door Z.-Beveland, Ingenieurs. 20 Wilhelmiuadorp, grintweg, Hannink. 3 Aug. Middelburg, ijzeren brug, Ingenieurs. Datum. Plaats. Voorwerpen. Informatiën. 19 Juli Kloetiuge, veldvruchten, Mulock Houwer. 19 lerseke, veldvruchten, Karseboom. 19 Nisse, veldvruchten, P. Overman. 21 Borsele, hout, De Vos. 23 Kapelle, veldvruchten, Gallis Merens. 23 lloedekenskerke, veldvruchten, Pelle en Rouscher. 24 Kolij nsplaat, veldvruchten, Iluvers. 25 Goes, meubil. goederen, De Vos. 25 Kolij nsplaat, broodbakkerij enz., Huvers. 25 Wolfertsdijk, bouwland, P. Overman. 26 Kwadendamme, verpachting land, Liebert. 20 Kruininge, woonhuis en erf, Rembges. 26 Hoedekenskcrke, hout, De Vos. 26 Koiijusplaat, meubilaire goederen, Huvers. 27 Heinkenszand, huizen, Liebert. 27 's-Heerenhoek, land, Pilaar. 28 Goes, woonhuis en erf, Pelle en Rouscher. 28 Waarde, hout, De Vos. 1 Aug. Wissekerke, inspan, Huvers. 6 Bergen.op-Zoom, vorp. vischplaatsen en oesterbank, Van Goch. 9 Goes, verpachting land, Pilaar. a Wolfertsdijk, hofstede, Pilaar. GOES, 17 Juli 1883. BOTER per K. G. (Ned.<8 f 1,25 a 1,35 EIEREN per 100 stuks 3,20 a 3,40 KRUININGE, 18 Juli 1883. Hoogste laagste Tarwef 8.50 f 7,60 Rogge 6,40 6,25 W.Gerst5,40 5, Z.Gerst5,25 5 Haver 4,3,— Voererwten8.50 8, Boonen7 75 7,50 Winterkoolzaad13,12,75 ROTTERDAM, 16 Juli 1883. Tarwe. Bij matigen doch voldoenden toevoer van inlandsche witte bleef de stemming flauw en de prijzen onveranderd. Beste Zeeuwsche f9 a 9,50, extra puike nog daarboven, middelbare f 8 a 8,90, mindere f 6,90 a 7,90. Rogge. Van inlandsche was wederom weinig ter markt en waren vorige prijzen langzaam te bedingen. De beste Zeeuwsche f6,70 a 7, mindere f 5,60 a 6,60. Gerst. Zeeuwsche Winter en Zomer was wederom niet veel aangeboden, doch bestaat daaraan ook weinig behoefte. Te noteeren de Winter van f4,70 a 5,50, de Zomer f4,50 a 5,30. Van Haver was de aanvoer gering en kon daardoor in de beste soorten 20 cent meer opbrengen. De beste f 4.30 a 4,80. mindere f 3 a 4,20. Paardenboonen onveranderd van f6,70 a 7,70, doch waren moeielijk te bekomen. Duivenboonen schaarsch van f7,60 a 8,60. Bruine boonen bij gerij ven in een doen van f8 tot 15. Witte boonen bij kleinigheden onveranderd van f9 a 13. Blauwe erwten waren bijna niet aangevoerd, doch ook weinig gevraagd, de beste f 10,25 a 11, min dere en voersoorten f 7,60 a 10. Schokkers te noteeren van f 9 a 11, zonder omgang. Hennepzaad van f8,50 a 9.50 naar qualiteit. Kanariezaad als voren met weinig begeerte, het beste 12,50 a 13,50, minder f 10 a 12. Meel. Overzicht 14 Juli. Deze week ging er weinig om, en bleven prijzen onveranderd, voor de mindere soorten is er nog steeds veel vraag. Heden 16 Juli was er meer vraag van Hongaarsch en andere fijnere merken, die tot iets lagere prijzen koo- pers vonden. Aardappelen. Westlandsclie zand f4 a 4,60, dito klei f3 a 3,60, alles per hectoliter. Door groote vraag voor Engeland was de handel bij tamelijken aanvoer levendiger. Zeeuwsche eieren f3,60 a 3,70 de 100 stuks. Meekrap met weinig handel, in de prijzen geen ver andering. BOTTERDAM, 17 Juli 1883. Op de gisteren en heden gehouden Veemarkt waren aangevoerd: 1133 runderen, 204 vette- en graskalveren, 9 nuchtere kalv642 schapen, 333 varkens, 91 biggen. De prijzen van het vee, besteed ter markt van heden, waren als volgt: Runderen lste qual. 94 c„ 2de qual. 74 c., 3de qual. 54 c.; kalv. lste qual. 110 c.,2dequal. 90 c., schapen 97 c., alles per kilo. Het magere vee ging traag van de hand. De aanvoer van weivarkens was minder dan gepas- seerden marktdag Men besteedde voor goede qual. van 46 tot 56 cent per kilo. De prijzen der boter waren heden als volgtle qual. f 58, 2e qual. f 54, 3e qual. f 48, per kilo 85 a 60 c. Bevallen van een welgeschapen DOCHTER: C Q. VAN GHEEL GILDE- MEESTER, hartelijk geliefde echtgenoot van Dr. F. VAN GHEEL GILDEMEESTER, Predikant. Dalfsen, 14 Juli 1883. Na eene gelukkige echtvereeniging van bijna 44 jaren overleed aan een lang durige ziekte mijn geliefde man D. DEKKER, in den ouderdom van ruim 37 jaren. Allen, die den overledene hebben gekend, zullen beseffen wat ik en mijn eenig kind in hem verliezen. Brielle, 47 Juli 1883. Wed. D. DEKKER—Vermaere. Zij, die vermeenen gerechtigd te zijn tot de onbeheerde nalatenschap van ADRI- ANA SCHUILINK, wed. Daniël Tavenier, overleden te Goes den 17 Februari 1830, worden opgeroepen zich voor den 4 Augus tus a. s. aantemelden ten kantore van den Notaris J.. M. PILAAR te Goes, Curator in gemelde nalatenschap. De Notaris PILAAR zal' des voormiddags te 40 uren, te Hoede- kenskerkein de herberg bij C. Van der Stel, verkoopen 99 r> 99 99 99 99 99 99 99 99 alles wassende op de gronden der hofstede ïAurea L i b e r t a s" onder lloede kenskerke. De Deurwaarder DE VOS, te Goes, zal aan de kade te Borsele; aan de kade te lloedekenskerke; en aan de kade te Waarde, telkens des morgens te 40 uren, op drie maanden VEILEN en VERKOOPEN eene groote partij afkomstig uit de magazijnen van de hh. A. J. BOS ZOON, te Vlissiugen

Goessche Courant | 1883 | | pagina 3