Scheepvaartberichten. Kunst, Wetenschap en Letteren. T entooBstelIings-kr oniek. Buitenlandsch Overzicht. Uitslag der Gemeenteraadsverkiezingen. Gemengde Berichten. maanden cel. J. S., 44 j., molenaar te Sluis, we gens hoon tot een boete van f 12. J. J., 21 j., schoen maker te Westkapellewegens verwonding door on voorzichtigheid tot f 15 boete. W. G., 22 j., te Westkapellewegens mishandeling tot een geldboete van f8. A. O., 24 j., landbouwerszoon en J. Van S., 19 j., boerenknecht, beiden te Zoutelande, wegens beleediging van een bedienend beambte, elk tot eene geldboete van f8. A. De C., 30 j., herbergier en J. B. De C., 36 j., landbouwer, beiden wonende te Hulst, wegens wederkeerige mishandeling ieder tot een maand cel en 2 boeten van f 8 elk. L. De L., 18 j., kantoorbediende te Hulst, wegens mishandeling tot f 8 boete. Vrijgesproken zijn: P. B., 31 j., en Ph. P., 60j., schippers te Iersekeappellanten van een vonnis van het kantongerecht te Goes van 23 Maart jl., waarbij zij ter zake van overtreding waren veroordeeld ieder in twee geldboeten van f 10. K. De L., 20 j., kantoorbediende te Hulst, beklaagd van mishandeling. Ylissingen. Hedennacht werd door zwaar storm weder het alhier op de reede liggend Spaansch bark schip sFamilia", van Antwerpen naar Havanna be stemd met een lading stukgoederen, van zijne ankers geslagen en tegen den dijk van Borsele gedreven. De Belgische sleepbooten America, Washington en Pre sident Kind vertrokken onmiddellijk ter assistentie en slaagden erin het schip vlot te slepen en hier in de haven te brengen. Gisteravond had het aangekondigde feest van de vereeniging voor «Volksvermaken" in de «Prins van Oranje" alhier plaats. Een concert door de stafmuziek van het 6e reg. inf., afgewisseld door eene voorstelling van den heer Okhuijzen, prestidigitateur uit Rotterdam, ziedaar, wat het bestuur der vereeniging voor de leden had bestemd. Er was voor de eerste maal gebroken met de gewoonte om zich tot de St. Nicolaas-tombola te bepalen, en besloten om ook eens een zomerfeest te geven. Of de leden met deze regeling ingenomen waren De meer dan talrijke opkomst is hierop het beste antwoord. De reeks van grootere en kleinere zalen tot éen groot lokaal vereenigd tot achteraan geheel met menschen gevuld en de daverende toejui chingen, die zoowel het orkest als den heer Okhuij zen ten deel vielen, legden genoegzame getuigenis al, zoowel van de verwachting, die men van het feest heeft gehad, als van de wijze waarop aan die ver wachting is voldaan, en voorzeker was de heer Z D. Van der Bilt La Motthe de tolk van al de aanwezi gen, toen hij het bestuur der vereeniging in hartelijke bewoordingen dank betuigde voor zijne ijverige be moeiingen om den leden een genoegelijken avond te bezorgen. Na afloop van het feest bleef nog et n groot deel van het publiek om van het door den eigenaar van de «Prins van Oranje", den heer II. J. Molhoek, aangeboden bal te genieten en weldra zweefden dan ook de dansende paartjes door de zaal, en toen wij om half di ie huiswaarts keerden, was de laatste dans nog niet begonnen. Munkacsy's schilderij «Christus voor Pilatus" zal te Amsterdam nog vier weken tentoongesteld blijven. Daarna gaat het stuk naar Schotland. XII. Amsterdam, Juli '83. Men zou zeer goed eene paviljoenen-studie van onze tentoonstelling kunnen schrijven, want men heeft bier paviljoenen in soorten. Zeker zou dit een vrij wat onder houdender lectuur opleveren dan menige millioenen- -studie, waarop wij zoo nu en dan worden onthaald. Een paviljoen is eigenlijk een staatsie-gebouw, een pracht editie van eene menschelijke woning, waar kunst en nijverheid samenwerken tot een harmonisch geheel, waar men den bouwheer in zijn werk, of wel den bewoner in zijne keuze bewondert. Zoo hebben we hier een paviljoen des Konings, zooals het heet, en waarvan ik u reeds het een en ander mededeelde, een paviljoen van de pers. Hierover een enkel woord. Rechts van den ingang van het hoofdgebouw, het kiezelzand op, langs de grasperken van het vóor ter- rein met de geraniums, wappert Neêrland's vlag van oen smaakvol gebouw met breede trap. In den gevel zijn in goud en kleuren allegorische voorstellingen en de wapens van landen en steden aangebracht, in den driehoek van het front staat met gulden letteren te lezen, dat hier de Nederlandsche journalistenkring troont. Voor het publiek is er geen toegang, maar dat is zeer natuurlijk, het is immers de werkplaats, waar het tentoonstellings-nieuws wordt gereed gemaakt en afgeleverd aan het publiek. Van binnen ziet het gebouw er zeer geriefelijk uit, ofschoon men, ondanks de feestelijke inwijding, nog steeds bezig is aan de voltooiing. In 't kort kan ik u het volgende omtrent de inrichting mededeelen. Een ruime conversatie-zaal met eene uitstekende leestafel, waarop wel een honderd dag- en weekbladen. Het is de ridderzaal der pers; portretten van schoone jonkvrouwen met blonde lokken sieren den wandgobelin-behangsel, Delftsch aardewerk, gepolijst koper wisselen in kleur en vormen af, ter wijl nagebootste seringen gloed en warmte aanbrengen. Een ongemeen fraaie wortelhouten pianino met blin kend nikkel beslag is ter beschikking der bezoekers, om, wanneer zij soms teneinde raad zijn, de journa- Jistische zorgen door een walsje van Strausz te verdrij ven. Voorts vindt men hier de werkzaal, eveneens een geriefelijk vertrek met allerhande comfort: volle dig schrijfgereedschap, weegwerktuigen voor brieven en pakketten, allerlei aanwijzingen, tot zelfs een brieven bus binnenskamers, die buiten gelicht wordt: dit is een gemak, dat nergens zijne weerga of voorbeeld vindt. Verfrisschende bronwateren staan den dorstigen ten dienste en door het comité zijn voor hunne gas ten nog zoovele zorgen genomin, die de gastheeren zeiven allerminst zouden wenschen dat werden uitge bazuind, maar die niettemin de Nederlandsche pers in hoog aanzien doen staan bij den vreemdeling, die hier letterlijk thuis is. Een keurige directie- en receptiekamer en eindelijk vertrekken voor het bedienend personeel maken dit paviljoen tot een alleszins logeabel kwartier. Een paar paviljoens van ganseh andere strekking zijn die van de stad Amsterdam en van de stad Parijs. Het eerste staat links, het tweede rechts van het hoofdgebouw naast de machine-galerij. Laat mij op deze twee gebouwen eens uwe aandacht vestigen. Het paviljoen van Amsterdam wint het, wat het uit wendige aangaat, van het Parijscheterwijl het laatste niet veel meer is dan een kermistent, kan het eerste eene proeve van bouwkunst, een aestetisch model ge noemd worden. Beiden zijn gewijd aan eene expositie van leermiddelen. Het paviljoen van Amsterdam be vat teekeningen, modellen enz., het Parijsche eveneens. Laat ons uit hoffelijkheid en nog om eene ander reden eens een bezoek brengen aan het laatste Waarschijnlijk ten dienste van hetaanschouwelijk onder wijs zijn hier tal van modellen tentoongesteld, ik ge loof in gips, van verschillende zaken en werktuigen, maar vooral van huizen, welke modellen zeer interes sant zijn. Zoo zag ik een gedeelte van den Boulevard de Belleville met een van die kolossale huizen, waar aan Parijs zoo rijk is. De inwendige constructie is in alle bijzonderheden weergegeven, en, daar een der muren er afgenomen is, ligt de geheele inrichting voor het oog des toeschouwers blootalle verdiepingen met de namen der apartementen, salon, antichambre, slaap- eetkamer enz., garderobe met numero zooveel, tot de zinken pijp van het dak naar beneden in den put. Het is nuttig dit gade te slaan, ook met het oog op de Fransche literatuur; onderscheidene passa ges in romans, waar gezinspeeld wordt op de inrich ting van Parijsche huizen, worden ons duidelijk, want hier ligt alles vóór ons als een opengeslagen boek. Fraaie schilderstukken versieren voorts den wand, meest alles vervaardigd door jeugdige scholieren. Wij zien hier timmer-, smids-, slotenmakers-, modelleurs-, draaierswerk, door jongens van een jaar of 12 gemaakt. Een der belangwekkendste groepen is de vitrine van de «école professionnelle ménagère de jeunes filles". Wel prijkt slechts éen enkel dames-kostuum in deze glazen-kast, maar men moet verbaasd staan over dit stuk werk, door zoo jeugdige handjes vervaardigd. Deze »école" staat zoo ongeveer gelijk met onze indu strie-school voor vrouwelijke jeugd, waar door onderwij zeressen de handwerken aan jonge meisjes worden geleerd. De bevalligheid en gratie in het schikken van plooien, het opnemen en (gavneeren doet reeds een goeden dunk koesteren omtrent deze toekomstige priesteressen der mode, wier teedere vingertjes nu reeds zooveel schoons wisten tot stand te brengen. "Verder vinden we hier leermiddelen voor het liooger onderwijs, o. a. op sterrenkunde betrekking hebbende. Aangenamer voor het oog van den leek zijn de fraai afgewerkte plans van het Bois de Boulogne, de Vin- cennes, de Champs Elysées, de Bibliothèque de l'école du Droit, de kerk St.-Josepli en het zooeven genoemde huis met zeven verdiepingen, beneden winkels en café's met lantarens incluis, boven particuliere apartementen. Onder een «apartement" verstaat men in Frankrijk wat men hier noemt een «bovenhuis". Deze afdeeling verlatende brengen wij even een be zoek aan eene tak van industrie, die ook hier te lande Van groot gewicht geworden is, nl. de Singer-naai- machines. Deze fabriek is de oudste en tevens de grootste in dit genre ter wereld, verschaft aan 5000 werklieden arbeid en heeft even zoovele succursalen. Op de tentoonstelling vinden we niet minder dan 60 verschillende soorten van haar fabrikaat. Kennen de dames het nieuwe ringschuitjes-systeem reeds? Deze machine werkt zonder kamraderen en met een geheel nieuw schuitje, dat bij het inleggen van het spoeltje of het inrijgen van den draad niet uitgenomen behoeft te worden. Het spoeltje neemt ook dubbel zooveel draad op als een gewoon schuitje. De beweging van dit laatste is een heen- en weergaande, geen rond draaiende, waardoor de slijting aanzienlijk minder is. Het spitse gedeelte, dat zich aan het schuitje bevindt, heeft een eigenaardigen vorm, en verlengt de lus bijna niet. De schuring van den bovendraad in het naald oog wordt daardoor tot een minimum herhid. Behalve deze en nog meerdere nieuwigheden is de gang der machine vlug en wel, de naald kort en de arm be trekkelijk hoog. We vinden hier van de eenvoudigste tot de sierlijkste machines, waarvan sommige, ineen gevouwen, op een keurig meubelstuk gelijken. Het nationale feest in Frankrijkdat Zaterdag ge houden is, is een twistpunt in de dagbladenniet zoozeer het feest zelve als wel het meer of minder welslagen ervan. Terwijl toch de monarchistische en anarchistische organen om strijd betoogen, dat dit het laatste feest is geweest, dat de republiek heeft ge vierd, beweren de republikeinsche bladen, dat het feest schitterender was dan ooit en het bewijs heeft geleverd, dat de republiek onsterfelijk is. Als ge woonlijk zal de waarheid wel in het midden liggen. Zeker is het, dat de beursaangelegenheden en de bui tenlandsche verwikkelingen oorzaak zijn geweest, dat er minder drukte heersclite dan bij de vroegere natio nale feesten, doch even zeker is het dat de anti-repu- blikeinsclie partijen slechts op éene plaats het hoofd even omhoog hebben gestoken en dat in Parijs zelf, waa- inen het meest voor anarchistische woelingen be ducht was, vooral na de jongste veroordeeling van Louise Michel en de daarop gevolgde vergaderingen harer partij, geen enkele ongeregeldheid heeft plaats gehad. De graaf van Parijs en de andere prinsen van Orleans zijn weder in de hoofdstad van Frankrijk terugge keerd, waaruit afgeleid mag worden, dat zich in den toestand van den graaf van Chambord gunstige ver schijnselen hebben geopenbaard. In Engeland is de quaestie van het Suez-kanaal nog steeds het hoofdpunt van alle artikelen en besprekin gen. In het Hoogerhuis heeft lord Granville eenige inlichtingen gegeven, die in hoofdzaak hierop neder- komen, dat de vorige regeering moet hebben aange nomen, dat de Lesseps een uitsluitend recht bezat om het kanaal aanteleggen en dat op grond daarvan de tegenwoordige regeering, aan wie, sedert Engeland meer invloed in Egypte heeft verkregen, vier verschillende plannen tot verbetering van de verbinding der Middel- landsche zee met de Roode zee waren voorgelegd, de concessie aan de Lesseps had toegewezen. Ware dit niet het geval geweest, de regeering zou aan De Les seps geen voorrecht hebben toegekend, maar zij gelooft, dat de getroffen voorwaarden het uiterste is, wat be dongen kon worden en daarom meende zij de bekrach tiging van het Parlement te moeten verzoeken. De «Dailly News" meent, dat de publieke opinie in Engeland veel gunstiger zou zijn, indien de acht millioen pd. st. subsidie, die Engeland geven zal, niet als leening tegen een lagen interest, maar in den vorm van nieuwe aandeelen in de Maatschappij gegeven warendan toch zou Engeland in de positie gekomen zijn van een zeer aanzienlijk deel van het kapitaal der Maatschappij aangebracht te hebben en zou het natuurlijkerwijze een voldoend aandeel in het bestuur hebben kunnen eischen. De «Times" zegt, dat een te Londen ontvangen dépêche meldt, dat de Porte krachtige vertoogen aan liet Engelsch gouvernement heeft gezonden om erop te wijzen, dat ge'enerlei verandering in het status quo van het Suez-kanaal kan worden gebracht zonder Turkije's toestemming. Kloetinge. Aantal kiezers 68. Uitgebracht 44 gel dige stemmen. Herkozen P. Wisse met 35 en A. J. Herdink met 35 stemmen. De overige stemmen waren uitgebracht op verschillende personen, waarvan de heer Peman Kakebeeke 7 stemmen had. Kattendijke. Aantal kiezers 44. Uitgebracht 24 geldige stemmen. Herkozen J. Visser met 22 en P. Zandee met 16 stemmen. Kruininge. Aantal kiezers 151. Herkozen M. Wor.dergem met 104 en P. Kole Mz. met 85 stemmen. Voor de vacature A. Krijger (overleden) verkreeg J. C. Bouwens 63 en Jan Blok Ez. 53 stemmen, zoodat tusschen deze heeren eene herstemming moet plaats hebben. Ierseke. Aftredende leden waren A. Hartoog, W. De Jonge en M. Van Stee. Aantal kiezers 87. Uit gebracht 74 geldige stemmen. Hiervan verkregen Abraham Hartoog 46, G. Schipper 29, P. Sandee Jz. 29, J. Lemson 29 en J. Molhoek 19, zoodat herstem ming plaats moet hebben tusschen 4 laatstgenoemden, en eerstgenoemde is gekozen. Wemeldinge. Aantal kiezers 87. Uitgebracht 50 geldige stembriefjes. Herkozen P. Dekker Jz. met 46, M. Van Oosten met 40 en W. De Groene met 38 stemmen. Scliore. Aantal kiezers 65. Uitgebracht 35 geldige stemmen. Herkozen K. De Jonge met 19, W. Rijn met 18 en A. In 't Anker met 17 stemmen. Krabbendijke. Aftredende leden waren C. C. Wel- leman, A. De Kok Jz. en Jacs. Butijn. Aantal kie zers 56. Uitgebracht 52 geldige stemmen. Hiervan verkregen A. De Kok 45, J. Butijn 43, Jan Sonke 35, C. C. Welleman 17, B Den Exter van den Brink 3 stemmenB. Weststrate, P. C. Van Nieuwenhuijse, J. Abrahamse, Johs. Lobbezoo en P. Kruijsse ieder 1 stem, zoodat de drie eerstgenoemden gekozen zijn. Heinkenszand. Aftredende leden waren C. Van Damme, P. Van den Dries en G. Nijsse. Aantal kie zers 107. Uitgebracht 91 geldige stemmen. Herko zen P. Van den Dries met 72 en C. Van Damme met 59 stemmen. Verder verkregen G. Nijsse 44, J. M. Vermue 32, J. Van den Ende 11, J. Slink 7, G. Meu- lenberg 6, C. Remijn 20, C. Langebeke 5, C. De Schip per 3, P. Butler 3, J. Dominicus 3, G. Nagelkerke 2 stemmen, J. Karseboom, A. Langebeeke, J. Booman en Johs. Vermue ieder 1 stem. Herstemming tusschen G. Nijsse en J. M. Vermue. 'g-Heer Aveudskevke. Aantal kiezers 127. Uitge bracht 64 geldige stemmen. Herkozen H. De Jonge met 59, B. Remijn Pz. met 54 en G. De Jager met 44 stemmen. Ovezand. Aantal kiezers 52. Uitgebracht 34 gel dige stemmen. Gekozen J. C. Rosseel met 32 st. Herstemming tusschen P. A. De Jonge die 15, P. N. Rijk die 15, H. Van Gerstin die 7, H. Van Nieuwen- huijze die 6 en L. Boonman Dz. die 6 stemmen ver kregen. Tolen. Aantal kiezers 160. Uitgebracht 141 gel dige stemmen. Herkozen G J. De Vulder van Noorden met 107 en C. Verkerke met 110 stemmen. Driewegen. Aantal kiezers 30. Uitgebracht 20 geldige stemmen. Herkozen Cs. Van Strien met 19 en P. Leijs Az. met 17 stemmen. 's-Graveupolder. Aantal kiezers 57. Uitgebracht 33 geldige biljetten. Herkozen Jan Woutersen met 26 en Jacob Fèlius met 21 stemmen. Kats. Aantal kiezers 30. Uitgebracht 18 geldige stemmen. Herkozen P. Breure met 18 en J. Kole met 12 stemmen. Kolijusplaat. Aantal kiezers 103. Uitgebracht 38 geldige stemmen. Herkozen J. De Regt met 36 en P. Van der Weele met 32 stemmen. 's Heerenboek. Aantal kiezers 49. Uitgebracht 16 geldige stemmen. Herkozen P. J. Rijk met 13 en D. P. De Jonge met 13 stemmen. Wolfertsdijk, Aantal kiezers 108. Uitgebracht 76 geldige stemmen. Herkozen C. Van Damme met 58 en G. De Jager met 45 stemmen. lloedekenskerke. Aftredende leden waren J. Stein en C, Van der Stel. Uitgebracht 46 geldige stemmen. Hiervan verkregen A. Van der Stel 26, M. G. Ver beek 10, Jan Steijn 18, L. L. Peeters 16, M. Ver beek 18 stemmen, zoodat gekozen is A. Van der Stel, en herstemming moet plaats hebben tusschen J. Steijn en L. L. Peeters, indien althans de 18 stemmen, op M. Verbeek uitgebracht, in het oog van Ged. Staten niet blijken geldig te zijn. Borsele. Aftredenden A. Mol Cz. en G. Min- derhoud. Op D. Wisse zijn uitgebracht 28 stemmen. Op A. Mol Cz. en G. Minderhoud elk 24 stemmen, zoodat tot leden van den raad gekozen zijn D. Wisse en A. Mol Cz., zijnde de laatste ouder dan G. Min derhoud. Wissekerke. Aantal kiezers 166. Uitgebracht 115 geldige stemmen. Herkozen J. Van Schouwen met 68, J. Marcusse Mz. met 71, D. De Regt Mz. met 92 en J. L. Kluijt met 87 st. Biervliet. Uitgebrachte geldige stemmen 87. Vol strekte meerderheid 44 stemmen. Hiervan verkregen de heeren Lijbaart 47, Leenhouts 47, Calon 39 en De Jonge 40 stemmen. Ylissingen. Van 417 kiezers 249 opgekomen. Volstrekte meerderheid 120 stemmen. Herkozen: dhr. Th. Van Uije Pieterse met 166, .Tos. V. Raalte 158, A. Loois 137 en W. C Van Duuren Dutilh 136 stemmen. Gekozen dhr, A. Smit (burgemeester) met 143 stemmen. Het aftredend lid der anti-revolutionaire partij Laernoes verkreeg 132 stemmen. Middelburg. Uitgebracht 602 stemmen. Herkozen werden de vijf aftredende leden, nl. de heeren Joh. Luteijn met 593, D. Jeras met 508, mr. A. P. Snouck Hurgronje met 418, mr. W. A. Van Hoek met 394 en mr. J. A. Van Hoek met 405 stemmen. Voor het aftredend lid, den wethouder mr. J. A. Van Eekelen, die de candidatuur afwees, werd gekozen dhr. M. Fokker met 354 stemmen. Gekozen in plaats van het aftrend lid. dhr. D. A. Dronkers, wethouder, dhr. W. J. Sprenger met 367 stemmen. En voor het vertrokken lid dhr. J. F. Van Leeuwen P. M. De Ligny met 376 stemmen. Ellewoudsdijk. Aantal kiezers 36. Uitgebracht 25 geldige stemmen. Herkozen Jac. Smallegange met 19 en Johs. De Jonge 14 stemmen. D. J. Scholten had 12 en A. Postmus 5 stemmen. Baarland. Aftredende leden waren Sies Los en Cornelis Schipper Pz. Aantal kiezers 37. Uitgebracht 18 geldige stemmen. Hiervan verkregen Sies Los 15 en Kornelis Schipper 5 stemmen en Gillis Moerdijk 6 stemmen, zoodat er eene herstemming moet plaats heb ben tusschen K. Schipper en G. Moerdijk. Oudelande. Aantal kiezers 35. Uitgebracht 18 geldige stemmen. Herkozen A. Vaar met 17 en Jan Mol Cz. met 17 stemmen. Kapelle. Aftredende leden waren A. Nijssen en M. Schipper. Aantal kiezers 97. Uitgebracht 78 geldige stemmen. Herkozen A. Nijssen met 70 stemmen. Herstemming tusschen S. Wisse en D. J. Van der Have, Nisse. Aantal kiezers 40. Uitgebracht 32 geldige stemmen. Herkozen J. J.Van Liere met 28, L. Nieu- wenhuijsen 20. Nog zijn voor de vacature V. Dritl inge leverd 31 geldige stemmen. Herstemming tusschen Jacobus Koeman met 10, C. Smits 6 en C. De Blaaij 6 stemmen. Kortgene. Aantal kiezers 62. Uitgebracht 48 gel dige stemmen. Herkozen dhr. J. W. Vader met 46 en H. Roelof met 45 stemmen. Borsele. Uit deze gemeente zal binnenkort weder een arbeidersgezin zijne woonplaats naarNoord-Amerika overbrengen naar aanleiding van ontvangen gunstige berichten. Vóór een paar maanden vertrok uit dat gezin een zoon daarheen, die mede het arbeidersberoep had uitgeoefend en thans zich in dienst bevindt bij een spoorweg, op voordeelige conditiën. Ierseke. Gistermorgen hebben de kiezers en eenige niet-kiezers, waarschijnlijk door tusschenkomst van een grappenmaker, een strooibiljet fr. p. p. uit Utrecht ontvangen van den volgenden inhoud «Aan de kiezers van den Gemeenteraad te Yerseke. Op Dinsdag den 17 Julij a. s. zijt gij opgeroepen om DRIE leden van den Raad te kiezen, drie man nen met koppen geen kwade koppen, die zich ver zetten tegen nuttige maatregelen omdat ze hun zin niet kunnen krijgen neen, drie eerlijke mannen met een onafhankelijk karakter, treen helers of stelers vooral geen helers die rijk worden, terwijl hun handlangers met de justitie afrekenenook geen domooren, die niet eens weten of ze vóór of tegen gestemd hebben ook geen boodschapjongens die op commando van een ander lid vóór of tegen stemmen. Stuur dan liever de GUUS met de boodschap: Moeder heeft gezeid dat 'k er tegen moet stemmen" ook geen uitkra- mers van stadhuiswoorden, die ze niet eens kunnen uitspreken, neen nog eens drie eerlijke burgers van Yerseke, kies daarom P. DIJKWEL. J. C. HIEFTJE. J. LEMSON." Boven de gemeente Aksel brak Zaterdagmiddag omstreeks 1 uur een hevig onweder los, vergezeld van zwaren regen. De bliksem sloeg in den molen van A. De Klerk, waarvan een wiek werd verbrijzeld, de as geschonden, de koning bijna geheel onbruikbaar gemaakt en het zoogenaamde sterrewiel licht beschadigd werd. De schade wordt op 5 a 600 geschat. Enkele boomen zijn mede door den bliksem getroffen. Maandagnacht ontstond door onbekende oorzaak brand in een landbouwschuur te Graauw, in den Melopolder. In zeer korten tijd was het geheele ge bouw totaal verbrand. Het huis is gespaard gebleven. Van het groot aantal stuks vee, hetwelk in de schuur aanwezig was, zijn slechts weinige gered. In de vlam men kwamen om 1 I paarden, 12 stuks rundvee en en een kudde schapen. (T. N. Ct.) Het «Venl. Weekblad" bevat eene mededeeling van hetgeen de brandweer kost per inwoner in verschil lende binnen-en buitenlandsche steden. In Nederland staat Amsterdam bovenaan met 46 cent per inwoner het laagst Rotterdam met 13 cent per inwoner. Te Hamburg en te Bremen kost de brandweer 85 cent, te Londen 26 cent per inwoner. Zondag heeft een baldadige hand twee rijtuigen in de Engelsche afdeeling der Amsterdamsche tentoon stelling door afkrabben van het vernis beschadigd. In de Spaansche afdeeling kwam een étalage met 200 flesschen naar beneden, waaronder van hooge waarde. Een 5jarig jongetje, te Elshout (N.-B.), kwam te dicht bij de molenwieken. Een der wieken trof het kind, waardoor de schedel geheel verbrijzeld werd.

Goessche Courant | 1883 | | pagina 2