1883. N°. 84. Donderdag 19 Juli. VERKIEZING. JPa/tsxitreotit. FEUILLETON. XTit de Yendée, Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Rechtzaken. GOESCHÜ De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kenniB, dat zij van het stembureau alhier ontvangen hebben de processen-verbaal van inlevering en opening der stembrietjes ter verkiezing van vijf leden van den Gemeenteraad, waaruit blijkt, dat van de 313 geldig uitgebrachte stemmen op zich vereenigd hebben de heeren B. M. DEN BOER 177, Mr. J. W. C DE JONGE VAN ELLEMEET 172, Jhr. M. J. DE MAREES VAN SWINDEREN 165, C. B. MASSEE 152, H. DE WILDE 150, 2. DONNER 133, J. VAN ZANDBERGEN BUWALDA 125, L. A. RN IT EL 121, M. DE JONGE Jz. 118, C. L. M. LAMBREOHTSEN 110, en de overige stemmen verdeeld waren, zoodat de volstrekte meerderheit hebben erlangd, en alzoo ge kozen zijn tot leden van den gemeenteraad, de heeren B M. DEN BOER, Mr. J. W. C. DE JONGE VAN ELLEMEET en Jhr. M. J. DE MAREES VAN SWIN DEREN, terwijl tusschen de heeren C. E. Maseee, H. De Wilde, J. Donner en J. Van Zandbergen Buwalda eene herstemming moet plaats hebbenvoorts dat gemelde processen-verbaal ter Secretarie voor een ieder ter inzage zijn nedcrgelegd, terwijl afschriften ter ge wone plaatse zijn aangeplakt. Goes, den 18 Juli 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. fOhMn'Ttrrf—nrt*~mmmrmimm~mrrrw1 i i—■Hrrnr-ry*-'*— De BURGEMEESTER van GOES brengt bij deze ter kennis van eer. ieder, wien het aangaat, dat het primitief kohier no. 2 van het PATENTRECHT voor deze gemeente, voor het dienstjaar 1883—1884, op heden ter invordering is gesteld in handen van den ontvanger dier belastingei binnen deze gemeente, en ieder verplicht is zijnen aanslag ten gostelden tijde te voldoen. Goes, den 18 Juli 1883. De Burgemeester voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. GOES, 18 Juli 1883. Aan de verkiezing voor 5 leden van den ge meenteraad alhier werd gisteren door 316 kiezers deelgenomen. Bij de opening op heden bleek, dat van onwaarde als in blanco waren 3 briefjes zoodat er 313 geldige stemmen waren uitgebracht. Volstrekte meerderheid 157. Hiervan verkregen B. M. Den Boer177 stemmen Mr. J. W. C. De Jonge van Ellemeet 172 Jhr. M. J. De Marees van Swinderen. 165 C. E. Massee152 H. De Wilde150 J. Donner133 J. Van Zandbergen Buwalda. 125 L. A. Knitel121 M. De Jonge Jz118 C. L. M. Lambrechtsen110 7) (1794.) Vrij naar het Duitsch van Felix Dahn. Den volgenden morgen werd door de uitgezondene patrouilles aan den overste Gracchus gemeld wat wij reeds weten, namelijk dat Charette met zijn corps de stelling van generaal Hoclie was omgetrokken en zich naar Cadoudal had begeven en dat slechts vrouwen en enkele gewonden, die den gevaarlijken en vermoeienden versnelden marsch over de ongebaande bergtoppen niet hadden kunnen medemaken, in het slot Sombreuil aanwezig waren. Onmiddellijk had er eene heftige woordenwisseling plaats tusschen de officieren, daar Froissard erop aandrong, om de rivier over te steken en de bewoners van het slot gevangen te nemen, ter wijl Hector den overste erop wees, dat hun opdracht was geweest het ontsnappen van een groote afdeeling Chouans te beletten en niet om eenige weerlooze men- schen te dooden, en dat het daarom veel beter was, Charette met hun gansche corps te vervolgen en voor zijne vereeniging met Cadoudal te verslaan, dan hier hunnen kostbaren tijd te verdoen met eene onderne ming, die noch roemrijk noch nuttig was. Toen zij alleen waren, wees hij er hem ook nog op, dat den gevangenen ongetwijfeld de guillotine wachtte en dat men niet ook dit bloed nog onnoodig mocht uitstorten op het jonge hoofd der republiek, die reeds ruimschoots gedrenkt werd door de noodzakelijke te rechtstellingen. Willem wijfelde. Maar de ijver, om het corps van Charette te verdelgen aan den eenen kant en de over tuiging, dat hij op eigen gezag zijne stelling aan den zoodat herkozen zijn B. M DEN BOER, mr. J. W. C. DE JONGE VAN ELLEMEET en jhr. M. J. DE MAREES VAN SWINDEREN. Herstemming tusschen v C. E. MASSEE, H. DE WILDE, J. DONNER en J. VAN ZANDBERGEN BUWALDA. Nog werden uitgebracht: 10 st. op J. P. Larsen; 8 op E. L. Van Mervennee en E. F. Van Kalmthout; 6 op J. J. B. Wiecking en M. A. Stiegerde overige stemmen waren op een groot aantal personen verdeeld. Gisternamiddag is de Commissaris des Konings in Zeeland te Ter-Neuzen aangekomen. Het plan van den commissaris is om eenige gemeenten in Zeeuwsch- Vlaanderen te bezoeken. Donderdag wordt jhr. A. P. C Van Karnebeek te Aksel, Vrijdag te Hontenisse verwacht. Men heeft het plan 's Konings vertegen woordiger met de noodige eerbewijzen te ontvangen. De heer J. P. Rogeronderinspecteur bij het Belgisch loodswezen te Vlissingenis bevorderd tot inspecteur. Naar wij vernemen, zullen de werktuigen voor den hooibouw als grasmaaiwerktuigen, hooischudders en paardenhooiharken, die ingezonden zullen worden op de internationale landbouwtentoonstelling in 1884 te Amsterdam, ingevolge de bepalingen van het pro gramma voor die tentoonstelling dezer dagen worden beproefd. Die beproeving zal worden geregeld, in overleg met het uitvoerend comité voor de tentoonstelling, door de vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands Noorderkwartier. De heer jhr. mr. P. Van Foreest te Heiloo bij Alk maar heeft zijne gronden afgestaan, terwijl de dag voor de beproeving is bepaald op Woensdag 25 Juli e. k. Daar vele werktuigen van beroemde fabrikanten tot deelname zijn ingeschreven, wordt verwacht dat vele belangstellenden en belanghebbenden tegenwoor dig zullen zijn. Ierseke. De aangekondigde meeting van Maandagavond werd door een twintigtal ingezetenen bijgewoond. Bij acclamatie werd de heer P. Sandee Sr. (wethouder) tot voorzitter en de heer C. E. Sauer tot secretaris gekozen. Bij groote meerderheid van stemmen werden de heeren A. Hartoog (aftredend lid), G. Schipper en P. Sandee Jr. tot candidaten geproclameerd, welke beide laatste, ter vergadering tegenwoordig, verklaar den de candidatuur te aanvaarden. Al worden nu de genoemde heeren niet gekozen dan zal deze bijeenkomst toch niet vruchteloos zijn, want er werd tevens besloten eene kiesvereeniging in 't leven te roepen, waarvoor eene commissie van 3 leden, nl. de heeren D. H. W. LaeyenJecker, Z. Bouwens en M. De Korte, statuten zullen ontwerpen, mede bij besluit der vergadering. Eene andere bijeenkomst met hetzelfde doel heelt geen candidaten gesteld. Verder is dien dag een strooi biljet van «eenige kiezers" verspreid ter aanbeveling der heeren A. Haitoog, J. Lemson en J. Molhoek, waarvan tot lieden de herkomst onbekend is. Clairon niet mocht verlaten, die hij op bevel van den legercommandant had ingenomen aan den anderen kant, deden hem eindelijk een middelweg nemen, waar door hij beide doeleinden hoopte te bereiken. Hij zelf brak met ongeveer 300 man op om den vluchtenden Charette te achterhalen en liet de rest onder de beide officieren aan den oever achter met de opdracht, rustig in hunne stelling te blijven tot hij hun van generaal Hoche bevel zou zenden het slot Sombreuil te laten liggen of te nemen. Bij het afscheid verzocht Hector hem het bovenste gedeelte van de rivier toetevei trouwen en Froissard kreeg dus de benedenrivier en het dorp. Nauwelijks was echter de overste vertrokken en Hector naar zijn terrein gegaan, waar hij de soldaten naar zijn plan verdeelde en Bertrand aan de doorwaadbare plaats bij den heuvel met de braamstruiken op post zette, of Froissard trachtte zoowel zijne eigen soldaten als die van Hector voor zijne plannen te winnen, hetgeen hem te gemakkelijker viel, daar het beste deel der manschappen met den overste mede gegaan en alleen het Sans-culottische troepje achtergebleven was, ter wijl Hector veel te veel met zijne eigene plannen was vervuld om op de handelingen van Froissard te letten. Deze noodigde al de soldaten des avonds bij zich in het huis, dat de officieren bewoonde, alleen Hector en Bertrand ontbraken. Froissard, die zich bovendien bij de achtergebleven soldaten zeer populair had ge maakt, wijl hij hunne beginselen was toegedaan en goed met hen wist om te springen, schonk hun bran dewijn tot diep in den nacht en toen zij eindelijk ge heel en hij zelf half dronken was, ging hij op het ledige vat staan en begon hen aldus op te ruien: «Kameraden, gij weet allen, hoe het komt, dat ik uw officier geworden ben; niet, omdat ik meer kon en wist dan gij, volstrekt niet, maar omdat ik eerder Middelburg. In do Vrijdagnamiddag te houden zit ting van den gemeenteraad alhier zal o. a. in be- handeiing komen het adres door den bijzonderen ker- keraad der Ned. Uerv. gemeente aan den raad inge zonden, waarin bedoelde kerkeraad aandringt op af schaffing van de kermis. De late inzending van het adres, kort voor de jaarmarkt, doet weinig bevredigends voor adressanten verwachten, wat het jaar 1883 betreft. In de vergadering van den Geneeskundigen Raad van Groningen en Friesland, te Groningen gehouden, is o. a. het vraagstuk der zoogenaamde overlading der hersenen van leerlingen uit onze dagen ter sprake gebracht. Dit punt lokte nogal lange discussiën uit, ook vooral betreffende de vroeger ingezonden rapporten van rec toren, directeurs enz. van scholen. Ten slotte werden er eenige voorstellen dienaangaande in stemming ge bracht, en daarbij werd een voorstel van den voorzitter (den heer dr. Ali Cohen) om het onderzoek voort te zetten, en wel omtrent den invloed, dien het onderwijs heeft op het gezichthet gehoor en den ruggegraat, met groote meerderheid van stemmen aangenomen, alsmede een voorstel om de z. g. paedagogische zijde van de quaestie in verband met het verkeerd zitten, te lang zitten enz. niet uit te sluiten. De koninklijke goedkeuring is gevraagd en ver kregen voor een «Nederlanasche Pensioen-vereeniging voor werklieden"' Het initiatief daartoe is genomen door de commissie, op 24 April 1882 te Amsterdam door de in het Odeon gehouden vergadering benoemd. De statuten van een door haar op te richten fonds zullen worden onderworpen aan het oordeel eener al- gemeene vergadering, bijeenteroepen wanneer een ge noegzaam aantal afdeelingen zal zijn gevormd. Op die vergadering zal tevens een definitief bestuur worden benoemd. Het hoofdbestuur der «Scliuttevaer-vereeniging" heeft een adres aan de Tweede Kamer gezonden, aan dringende om het voorstel van het kamerlid Buma de geheele afsluiting der Zuiderzee in de nabijheid der eilanden, aan te nemen. Een van de belangrijkste afdeelingen van de In ternationale Visscherij tentoonstelling, te Londen, was die van booten, sloepen enz. Men vond er van allerlei vorm en bestemming. Reddingsbooten waren er o a. met alarmsignalen, luchtbuizen en een aantal toestellen van zoo doeltrefiënden aard, dat de golven ze oogen- schijnlijk niet verwoesten konden. Maar nog andere trokken bijzonder de aandacht, met name de caoutchouc-boot en de portefeuille-boot. De eerste is een eenvoudige zak van caoutchouc, om een houten geraamte of romp gelegd, die hem. als hij met lucht opgevuld is, gespannen houdt. Zij is even gemakkelijk te besturen als een andere boot. De portefeuille-boot is het nee plus ultra in hare soort. Men kan haar als een groot folio boekdeel onder den arm dragen. Wil men een water oversteken of bevaren dan behoeft men de portefeuille slechts gelegenheid heb gevonden, mijn gehechtheid aan de republiek te toonen. Gij weet, ik ben de zoon van een arm handwerksman uit den omtrek van Marseille. Op zekeren avond kwam ik van den arbeid te huis, toen mijne moeier mij jammerende tegemoet kwam en mij mededeelde, dat mijne zuster Fleurette door de dienaren van den onderprefect was opgepakt, zon der reden of opgave daarvanKameraden, ik had niet veel geleerd, maar ik wist, dat alle groote heeren schurken zijn, en mijne zuster was achttien jaren en zag er lief uit. Kameraden, ik snelde naar het huis van den onderprefect, ik vroeg naar mijne zuster, maar de bedienden lachten mij uit en zeiden, dat zij eene dievegge was, want dat zij het hart van den onder prefect hal gestolen. Toen liep ik naar den prefect, en klaagde der, onderprefect aan, maar de prefect was de oom van den onderprefect en de prefect liet mij gevangen zetten, acht maanden lang. In den kerker heb ik de vurige liefde voor de vrijheid loeren kennen. Eensklaps brak de duivel los in Marseille, het volk schoot de grooten.de rijken, dood en hielp de kleinen, de armenmijn kerker vloog open, ik wist niet hoe, ik snelde eruit, door de brandende straten, een lont in de linker- en een mes in do rechterhand, hier dit zelfde mes; ik bracht het naar het huis van den on derprefect, omdat ik hem het meest haatte, het huis lag op een heuvel, evenals daarginder het slot Sombreuil. Wij overvielen en bestormden het huis, ik stak de zijden gordijnen in brand, mijne zuster vond ik niet moer, maar ik "vond den onderprefect en sneed hem den hals af, en wij vonden zijne lieve dochters en den lekkeren Bourgognewijn in zijn kelder en goud en schatten en genot, en het volk van Marseille maakte mij tot officier op de rookende puinhoopen van het huis". «Leve kapitein Froissard bruid, n bon.lorden stem men, «zoo zouden wij ook gedaan hebben, wanneer open te vouwenen men heeft er een schuitje van gemaaktgroot genoeg om er in te zitten endoor de goede aaneensluiting der deelen, sterk genoeg om voor gevaar beveiligd te zijn. Zij bestaat uit aaneen verbonden dunne plankjes en weegt met den omslag, waarin zij geborgen wordter bijnog geen twaalf pond. (N. v. d. D.) De Stettinsehe Levensverzekering «Germania" vol eindigde op 31 December 1882 haar 25e boekjaar. Bij het einde van dit tijdperk had de maatschappij een bedrag aan verzekeringen van 433.390 polissen met f 157,657,048 kapitaal en f 177,099 rente bereikt. De jaarlijksclie inkomsten bedroegen f7,197,517, namelijk f5,907,919 aan premien en f'1,289,598 aan renten. Hare gezamentlijke activa stegen tot f35,718,696, de premie-reserven bereikten 't bedrag van f 27,743,248. De kapitaal- en extra-reserve f712,830, benevens het grondkapitaal van f5,294,118, terwijl aan dividenden voor de verzekerden waren gereserveerd f 1,304,497. Sedert de oprichting der maatschappij werd aan vervallen verzekerde kapitalen f29,864,219 uitgekeerd en sedert de invoering in 1871 van de verzekering met aandeel in de winst f3,882,249 aan de verzeker den als dividend uitgekeerd. Beroepen naar Krabbendijke ds A. Van Veen, te Scherpenisse. Aan de rijks hoogere burgerschool te Middelburg is o. a. bevorderd: van de 2e naar de 3e klasse J. C. De Witt Hamer. Aan het Middelburgsch gymnasiumVan de le naar de 2e kl. J. L. Goemans; van de 2e naar de 3e kl. J. De Witt Hamer; van de 4e naar de 5e kl. C. De Witt Hamer; van de 5e naar de 6e kl. H. Lenshoek van Zwake. Bij het eerste toelatings-examen werd o. a. tot de laagste klasse toegelaten: A. Schiiham. Aan de Industrieschool voor Meisjes te Arnhem is benoemd tot onderwijzeres in het boekhouden mej. J. J. De Sauvage te 's-Gravenhage. Voor de betrekking van leeraar in de Ned. taal en letterkunde en in de aardrijkskunde aan het gym nasium te Leeuwarden is aanbevolen de heer G. M. Slothouwerdoctorandus in de Ned. letterkunde te Leiden. Blijkens den getalstaat van het Ned. Onderwijs- genootschap bedroeg op 1 Juni jl. het getal afdeelingen 137, gewone leden 2345, algemeene leden 360, leden van verdienste 3, honoraire leden 172, voorstanders 145. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Door de rechtbank zijn Dinsdag, allen in de kosten, veroordeeldJ. de V., 35 j., zonder beroep, te Vlis singen, wegens mishandeling tot 2 maanden cel. J. S., 30 j., te Vlissingen, wegens mishandeling tot drie wij daarbij waren geweest, zulk een slot zouden wij ook wel willen verbranden." «Nu, ziet eens kameraden, hoe goed ik het met u meen, hedenmorgen in den krijgsraad heb ik u zulk een genoegen willen doen smaken." «Hoe dat, hoe dat?" schreeuwden de beschonkenen. Wel, dat oude gravenslot daarboven, het rijke Som breuil had ik u toegedacht, de aristocratische roof van eeuwen her ligt daarin opgehoopt en wijn en wouwen uit de Provence en die ellendige Chouans, die ons aan de Charente ontkomen zijn. Ik ried den overste aan u over de rivier te laten trekken om te plunderen, maar de vermomde burggraaf keurde het af, en nu wil de overste eerst nog orders vragen hij den gene raal, of hij doen mag, wat al lang bevolen is. Dat hebt gij aan den burggraaf te danken!" «Weg met Chatillon, weg met den verrader" riep de bende. «Ik zie wel, hoe het zal loopen. De generaal zal bevel geven om de vluchtelingen te laten loopen en dien duivel van een Cadoudal achterna te zetten in zijne bergen en moerassen; en het dappere leger heeft niet eens een oogenblik van uitspanningHet slot Sombreuil zal met z'jn schatten in naam der republiek worden verzegeld en gij gaat leeg naar huis." «Neen, dat willen wij niet, wij wachten den terug keer van den overste niet af, voer ons aan, Froissard, voer ons dadelijk aan naar het slot, wij willen het plunderen, leve Froissard «Nn, wanneer gij mij dwingt, kameraden, dan voor den duivel er maar op los!" E'.a de wilde bende snelde naar de rivier beneden hot dorp; het paard van Froissard ontdekte de door waadbare plaats en weldra ijlden zij, in alle stilte, om hun prooi niet te verjagen, naar het on le slot. (Slot volgt.)

Goessche Courant | 1883 | | pagina 1