Kunst, Wetenschap en Letteren. Rechtzaken. Uit onze Koloniën. Builenlandsch Overzicht. Gemengde Berichten. Ingezonden Stukken. C. E. MASSEE, Jonkh. DE MAREES VAN SWINDEREN, Mr. J. VV. C. DE JONGE VAN ELLEMEET, J. VAN ZANDBERGEN BUWALDA, G. L. M. LAMBRECHTSEN. Correspondentie. oude schout-schoolmeester op een November-avond feestje in 4809 te Souburg"; door dhr. C, J. Reisin- ger van Goes, die »Abd-el-Kader", van Ter Haar, zeer net voordroeg; en door dhr. Z. D. V. d. Bilt La Motthe, mede van Goes, die, als gast tegenwoordig, een ge dicht: «Aan den jongen graaf van Parijs", op schoone wijze vertolkte, waardoor de vergadering aangenaam werd verrast. Het opgegeven punt van bespreking: »Is de nieuwe methode in het rekenonderwijs te verkiezen boven de vroegere?" werd ingeleid door dhr. J. Kousemaker van Nisse, die de nieuwe methode niet onvoorwaarde lijk kon aanbevelen, vooral niet voor plattelandsscholen. Een drukke discussie volgde daarover, waaruit bleek, dat men het met de conclusie van den inleider vrijwel eens was. Door afwezigheid van dhr. Poolmeijer van Goes, die zich anders met de leiding daarvan belast, werden de voorgenomen zangstukken niet uitgevoerd. De lieer D. Quakkelaar, med. st., geboren te Sint Maartensdijk, heeft aan de hoogeschool te Leiden met goed gevolg het eerste natuurkundig examen afgelegd. Volgens de waarnemingen der Fransche sterren kundigen, die naar Caroline-eiland waren gegaan om op 6 Mei jl. de zonsverduistering waar te nemen, duurde de eclips 5 minuten en 23 seconden. Zij meenen bij die gelegenheid ook een nieuwe ster te hebben ontdekt. Dr. Radau heeft in de «Revue des Deux Mondes" een artikel geschreven over de vorderingen der atmos- pherische micrographie en daarin verzekerd, dat de begraafplaatsen, wel verre van middelpunten van be smetting te zijn, veeleer de strekking hebben om de groote steden gezonder te maken, in dezelfde mate als de publieke tuinen Deze gevolgtrekking, zegt hij, is door directe proefnemingen ten volle bevestigd. Die proeven hebben aangetoond, dat de luchtmassa, die door een hoop aarde gedreven werd, welke met rot tende stoffen verzadigd was, toch even zuiver bleef als de lucht, welke door een prop katoen gefiltreerd was. Men zou dus alleen nog eenige vrees behoeven te koesteren voor de bacteriën en andere microben, die de spade van den doodgraver toevallig op de opper vlakte van den aardbodem brengt. Op een daartoe door den heer Pasteur aan de Fransche Regeering gedane aanbieding heeft het comité van hygiëne gunstig geadviseerd tot uitzending eener commissie, onder Pasteurs leiding, tot het pagaan der oorzaken en van de gevolgen der cholera in Egypte. - 1 1 1 De Hooge Raad, heeft verworpen het cassatie beroep van A. de D., uit Breda, voor het Gerechshof te 's-Gravenhage veroordeeld tot 7 jaren tuchthuisstraf wegens moord en moedwillige mishandeling. Naar de »Javabode" uit goede bron dd. 5 Juni verneemt, is het vertrek van den Gouverneur-Generaal naar Atjeh voor onbepaalden tijd uitgesteld. De Fransche regeering heeft berichten ontvangen van den gouverneur van Cochinchina, gedateerd van 3 Juli, waarin gemeld wordt, dat generaal Bouetden 45n Juni te Hanoi was aangekomen. Aan de vesting werken te Hanoi wordt met kracht gewerkt en de verbroken gemeenschap tusschen het gebied, dat de Franschen bezet houden en de citadel is hersteld. Er werden nog 3000 man versterking verwacht en zoodra deze zullen zijn aangekomen, zullen de militaire ope- ratiën een aanvang nemen. Een telegram aan de «Standard" uit Hongkong meldt, dat er volslagen anarchie in Tongking heerscht en dat de overal rondzwervende rooverbenden de Fransche voorposten hebben aangevallen. Deze hebben echter een groot aantal dier roovers gevangen geno men en gedood. De republiek heeft eergisteren den nationalen feest dag herdacht en op dien dag is te Parijs het beeld der republiek onthuld. De prefect der Seine hield daarbij eene redevoering, waarin hij o. a zeide, dat het beeld der huidige republiek een olijftak in de hand heeft, om aan te duiden dat de tijden van geweld voorbij zijn. Het algemeen stemrecht vervangt de re volutie. De republiek moet haar kracht ontleenen aan het recht. Zóo begrepen en toegepast, vervult de repu bliek op vreedzame wijze hare roeping en kan de mach- telooze bedreigingen harer tegenstanders minachten. Te Roubaix gaf het feest van 44 Juli aanleiding tot ernstige ongeregeldheden. Ongeveer 300 personen, gebruik makende van een toeloop van nieuwsgierigen, hebben eene poging gedaan om het stadhuis te over weldigen. De commissaris van politie, die dit trachtte tegentegaan, werd door stokslagen op het hoofd zoo danig getroffen dat hij in bedenkelijken toestand ver keert. Een gendarme is zwaar gekwetst. De gendar merie te paard en twee compagnieën jagers hebben eene charge gemaakt. De president der republiek heeft bij gelegenheid van den feestdag aan ongeveer 4700 veroordeelden gratie verleend of vermindering en verzachting van straf toegestaan. De laatste berichten omtrent den toestand van den graaf van Chambord geven weinig beterschap te kennen. In Engeland is men lang niet tevreden met de conclusie van de regeering, waarbij het uitsluitend recht van De Lesseps is erkend om een tweede Suez-kanaal te graven. "Verschillende meetings werden te Londen en elders gehouden om deze regeeringsdaad aftekeuren, terwijl de' Lord-mayor van Londen van invloedrijke zijde is aangezocht om eene openbare meeting tegen de regeeringsplannen uitteschrijven. Ook de bladen veroordeelen voor het meerendeel de bedoelde voorstel len en de «Times" noemt ze kinderachtig en waar deloos. Ook in het Parlement is de oppositie groot en Northcote kondigde in het Lagerhuis aan dat hij voor stellen tot verwerping van de overeenkomsten met de Suez-kanaalmaatschappij zal doen. De president van Transvaal zal, volgens een bericht van het Engelsche blad «Daily News", in October naar Londen komen om de onderhandelingen met de Engelsche regeering te voeren. Zaterdag deed zich hier het in dezen tijd onge wone verschijnsel voor van een hagelbui, die in felheid niet onderdeed voor de buien in het najaar. Buiten gewoon groote hagelsteenen werden opgemerkt. Gisteren was het hier bepaald koudwat echter niet belette dat des avonds pl. m. 7 uren éen vrij krasse donderslag zich hooren deed. Zaterdag redde P. Strijd een kind van een wissen dood, want toch een kind van ongeveer 2 jaar viel in de haven bij de gasfabriek alhier. Strijd begaf zich onmiddellijk te water, gekleed zooals hij van zijn werk kwam en riep, toen hij het kind had gegrepen, direct de noodige hulp in, anders waren beiden gezonken. Hedennamiddag, juist op het oogenblik dat de kinderen der verschillende scholen huiswaarts gingen, geraakte een span paarden, toebehoorende aan W. D. alhier, nabij het spoorwegstation op hol. De paarden renden door de stad den weg op naar hun stal, waar zij door J. tot staan werden gebracht. Behalve.de geleidere de zoon des eigenaars, die eene geriri'ge be- leediging aan het gezicht bekwam, werden geen andere personen gekwetst. Kloetinge. Zaterdagnamiddag ontlastte zich over deze gemeente een zware hagelbui, vergezeld van don der en bliksem. Er vielen op enkele plaatsen stukjes ijs als knikkers. In het Noordelijk gedeelte der gemeente heeft het te velde liggende koolzaad veel geledenten Zuiden en Oostelijk van 't dorp daarentegen weinig of niets. De andere veldvruchten zijn er goed afgekomen. Te Kapelle viel gisteravond omstreeks zeven uur een zware hagelbui, vergezeld van hevige donderslagen. Middelburg. De bekende Fransche luchtreiziger, de heer Lhoste, die Zaterdag te 7.25 te Calais opsteeg met het doel het kanaal over te steken en eene reis naar Engeland te maken, kwam gisteren omstreeks 11 men op de spoorbaan tusschen Middelburg en Arne- muiden neder. Na "zijn intrek in het hotel de Nieuwe Doelen te hebben genomen, vertrok de luchtreiziger heden naar Parijs terug. Ofschoon dit de vijfde mislukte opstij ging van den heer Lhoste is, verklaarde hij zich daar door niet te laten ontmoedigen. Spoedig, zoo deelde hij mede, zou hij opnieuw eene luchtreis ondernemen. Naar wij vernemenzal vermoedelijk morgen of Woensdag de salonboot «Luctor et Emergo", op de Kon. Maatschappij «de Schelde" te Vlissingen ge bouwd voor rekening van den heer G Alberts Lz. alhier, te water worden gelaten. Het net en doelmatig irgericht vaartuig is bestemd tot uitbreiding van den stoora-bargedienst tusschen Middelburg en Vlissingen. Het vorige jaar kocht eene vrouw op een erihuis te Tiel eene ladetafel voor 4.25. In een der laden vond zij ongeveer 490 aan coupons, die daarin, abusievelijk waren blijven liggen. De vrouw hééft die coupons in haar bezit gehouden en later ten eigen bate aangewend. De erfgenaam van den vroegeren eigenaar der ladetafel wendt pogingen aan om de vrouw strafrechtelijk te doen vervolgen, wegens toeëigening van gevonden voorwerpen. Een lustig kermisvierder zwaaide achter de kramen, die op de Heldersche kermis stonden en ver keerde in kennelijken staat. Om wat rust te genieten, opende hij een groote platte pakmand, die achter een der kramen stond, vleide er zich in neer en liet het deksel 'toevallen. Bij het ochtendkrieken werd de kraam afgebroken en alles aan boord gebracht. De schippers sleepten den boel aan boord en ook de mand, die men, naar de zwaarte oordeelende, gevuld waande. Bij het van wal steken, wilde een der vrouwen nog wat beddegoed in de mand pakken. Zoodoende kwam men met den zonderlingen inhoud in kennis. Aan die toevalligheid dankte de kermisvierder het, dat hij niet tegen wil en dank een onverwacht zeil tochtje maakte. De vorige week is de 20-jarige knecht van den beurtschipper van Tolen op Rotterdam te Rotterdam overboord gevallen. Hoewel gered en tot bewustzijn gebracht, gevoelde hij zich, des anderen daags te Dordrecht gekomen, onwel en moest naar het zieken huis aldaar gebracht worden, waar hij reeds na weinige uren overleed. De vorige week bedroeg te Rotterdam het aantal der aangegeven aangetasten door pokken 25 en dat der aan die ziekte overledenen 44, Gelukkig maakt de ziekte zelve niet zooveel slacht offers als de vaccine-agitatie. Men zou nu toch denken dat de menschen op de hoogte warenmaar neen de vorige week heeft zij zich nog te Polsbroek ver toond. Te Zwolle heeft een 47-jarige knaap, met een revolver spelende, door een ongeluk een zijner makkers, die zich op zijn kamer bevond, doodgeschoten. Volgens de «Gazetta Italiana" vertoeft de socia list Tito Zanardelli, die uit verschillende landen van Europa over de grenzen is gezet, thans in ons land. (D. v. N.) Een der Surinaamsche inboorlingen op de Am- sterdamsche tentoonstelling ligt ernstig ziek, tengevolge van gevatte kou. Te Amsterdam is eene vrouw, bezig zijnde met goed op te hangen buiten het raam, door het breken der rekken naar beneden gevallen. Spoedig was zij overleden. Te Veenhuizen is het vuur in het kolonie-veld wel bedwongen, doch nog niet gebluscht. Nacht en dag wordt er bij gewaakt en graaft men greppels. Er is reeds pl. m. 40 heet. door 't vuur vernield. In de Hoeksche waard en het Roonsche eiland woont eene familie, bestaande uit 40 zusters en broeders, die te zamen ruim 700 jaar tellen. De oudste is 78, de jongste 64 jaar. Het wrak der stoomboot Daphné, die (zooals we hebben gemeld) bij het van stapel loopen omsloeg, ligt nog in de Clyde bij Glasgow. Vele lijken bevin den zich in het schip. Duikers zijn thans bezig, de luiken dicht te sluitendaarna zal men het schip beproeven te lichten. Tot heden zijn 75 lijken gevon den, die meerendeels door den stroom een eindweegs waren medegesleept. Onder de werkstakende ijzeïarbeiders van Staf ford, waarvan wij dezer dagen berichtten, hadden geen verdere onordelijkheden plaats. De politie heeft flinke maatregelen geBomen om de rust te bewaren. Een groote vergadering van werklieden en patroons te Wolverhampton heeft tot de uitkomst geleid, dat een groot gedeelte der arbeiders het werk zal hervatten, in afwachting van een nadere regeling der punten van verschil. Sommige patroons hebben het door de werklieden geëischte loon toegestaan, liever dan de werkstaking te laten voortduren. Door een brand zijn de tramway-stallen te Avi gnon vernield. Dertig paarden kwamen om. Een koet sier is gearresteerd, onder verdenking van den brand te hebben aangestoken. Donderdag heeft boven Parijs een zware orkaan uit het Zuidwesten gewoed, dss middags te vijf uren, door onweer vergezeld. De atmosfeer was zeer druk kend en de lucht zeer donker. De barometer stond op 755. Schoorsteenen, lantaars, vensters werden be schadigd, omnibussen omvergeworpen enz. Te Lindenau nabij Leipzig is de stelling van den toren der R. K. kerk, die in aanbouw is, inge stort door den storm op Dinsdag 40 Juli. Ongeveer 20 arbeiders werden onder de puinhoopen begraven. Niet zelden hoort men van branden, die aange komen zijn door een weggeworpen brandende lucifer. In Berlijn zijn nu lucifers in den handel gebracht, waarvan de helft van het hout onbrandbaar gemaakt is. Zoodra de vlam dat gedeelte bereikt, wordt zij uitgebluscht. Het nagloeien of opbranden van weg geworpen lucifers is daardoor onmogelijk geworden Vier joodsche familien uit Polen 20 personen door de zorg eener Israëlitische vereeniging te Lon den naar Amerika gezonden, zullen den 49 dezer weder te New-York worden ingescheept naar Europa, daar zij, zonder middel van bestaan, niet in haar onderhoud kunnen voorzien en de middelen van het Amerikaansch comité tot ondersteuning der uitgeweken joden zijn uitg eput. Zware overstroomingen zijn in Ontario (V. S.) ver oorzaakt. Vele woningen zijn ingestort en men zegt, dat wel 2000 personen zonder dak zijn48 personen zijn verdronken, de vermisten niet meegerekend, wier aan tal veel grooter is. Men berekent de schade aan eigen dommen op 500000 dollarsde noodlijdenden zijn groo- tendeels werklieden. Volgens de laatste berichten is het water vallende. Mijnheer de Redacteur In de Goesche Courant van 42 Juli jl. wordt inéén adem met den naam van den heer Den Boer ook die van schrijver dezes genoemd. Het is mij duidelijk, dat de heer Den Boer door uwe partij niet als candi- daat kan worden aangenomen, aangezien hij evenals ik zijne stem zou moeten geven voor verhooging van schoolgelden. Hij is anti-revolutionair en als zoodanig is hij verplicht dat te doen. Maar waarom wordt mijn naam nu daar ook bijgesleept Mijn candidatuur moet toch niet bestreden worden Nu evenwel mijn naam toch genoemd is, neem ik deze gelegenheid ook te baat om het een en ander betreffende uw hoofdartikel neer te schrijven, met be leefd verzoek dit in uw blad te willen opnemen. In 'tbreede wordt door u eene berekening gemaakt om de kiezers duidelijk te maken, dat wij anti-revolutio nairen de zaak niet begrijpen. Het tegenwoordige bedrag van het schoolgeld benevens de hoofdelijke om slag, zooals die nu wordt geheven, is volgens uwe be rekening in het juiste belang der ingezetenen. Ja, nog verder gaat gij. Eene verhooging der schoolgelden zou gelijk staan methet volk dom te houden. Ik heb niets tegen uwe cijfers aantevoeren, maar u houde het mij ten goede, dat de toepassing of de vergelijking onzuiver, zoo niet onwaar is. Laat ik dit duidelijk maken. Voor wie zijn de scholen, nlde openbare Mijn antwoord isvoor u liberalen, die geen godsdienst, geen bijbel op de school willen. Daarnaar zijn ze ge heel en al ingericht. Wij daarentegen wenschen slechts dat onderwjs, waarin de geest van Christus volgens Gods woord heerscht. Is het nu niet onrechtvaardig, dat wij, zooals nu plaatsheeft, ook voor uwe scholen moeten opbrengen Die onrechtvaardigheid uit den weg te ruimen, daaraan kunt Gij en alle liberalen medewerken door het schoolgeld te stellen naar het aantal oudersdie hunne kinderen naar het openhaar onderwijs zenden. Dan is er concurrentie mogelijk voor ons. Het hooge schoolgeld, dat wij op de Christelijke school moeten heffen, is oorzaak, dat vele ouders ver plicht worden van uwe scholen gebruik te maken. En ik weet, dat velen van hen daaronder lijden. Gij ziet, wij spelen open kaart. Wordt het schoolgeld hooger, dan krijgen wij meer kinderen op onze school, en daardoor zou er kans bestaan ons schoolgeld te verlagen, althans even laag te stellen als dat van u. Nu wil ik aannemen, dat f 4,40 per maand op school A en f80 'sjaars voor de H. B. S. voor eenige ouders te veel is, maar dan staat toch de weg open om eene classificatie te maken van f 30 en hooger. Daardoor zou men die ouders tegemoet komen. Meen voorts niet, dat ik voor u wil onderdoen in zake goed on derwijs. Verre van daar! Men mag mij voor een domper aanzien, omdat ik in Gods woord geloof en uit kracht daarvan Christelijk onderwijs voorsta, maar dit neemt niet weg, dat ik voorstander ben van al wat beschaving, ontwikkeling enz. meebrengt. Maar ik ben nog meer voorstander van rechtvaardigheid en billijkheid. Was ik uwe begin selen toegedaan, voorzeker, ik zou mijne stem daarom aan verhooging van schoolgeld moeten geven. Geloof mij UEd. Dv. Dienaar, Goes, 42 Juli 4883. B. QUIST. De heer Quist vraagt, waarom wij zijn naam noem den bij deze verkiezing? Wel, eenvoudig omdat ook juist hij als raadslid gesproken had over het school geld in den geest van het in ons no. van jl. Donderdag behandelde en wij rekenschap wenschten te geven, waarom wij den heer Den Boer immers een geest verwant van den heer Quist? niet steunen konden. De heer Quist heeft niets tegen onze cijfers aante voeren. Welnu, dan erkent hij er de juistheid van en dan is hij het natuurlijk ook met ons eens over de gevolgen, die verhoogd schoolgeld voor de burgerij zou opleveren. Trouwens de heer Quist schijnt die gevolgen niet te ontkennen, maar komt met eene oprechtheid eene betere zaak waardig voor zijne meening uit, dat hij verhooging van schoolgeld op de openbare school wil om daardoor concurrentie van de bijzondere school in de Wijngaardstraat mogelijk te maken. Dus niet eene verhooging omdat het belang van het openbaar onderwijs dit meebrengt, maarom de bijzondere school in 't leven te kunnen houden Inderdaad openhartiger kan het nietmaar begrijpt de heer Quist dan niet, dat eigenlijk geen enkel anti revolutionair lid van den Raad zou kunnen zijn met eene dergelijke openlijke of verholen bedoeling Is het voor een raadslid vereenigbaar met den eed, waarbij hij verklaart, dat het openbaar onderwijs een voor werp zijner aanhoudende zorg zal zijn, dit onderwijs te bemoeielijken om een ander te bevoordeelen? Maar bovendien zou het laatste er door bevoordeeld worden Wel beschouwd loopt de redeneering op niets uit. Immers zoo de verhooging zou treffen gegoede per sonen, wat zou dezen beletten, reeds nu hunne kin deren naar de Bijzondere school te zenden als zij dat onderwijs zoo prefereerden En zoo het kinderen geldt van burgers, die hunne kinderen naar de openbare school zenden omdat het daar iets goedkooper is, ligt daarin dan niet het be wijs, dat die ouders er werkelijk bij gebaat zijn, juist wat wij beweren? De heer Quist schijnt aan de gemoedsbezwaren van de laatsten tegemoet te willen komen, door ze de gelegenheid aftesnijden om voor wat minder geld hunne kinderen te laten onderwijzen. 'tls geen fraai compliment, dat de heer Quist aan zijne geestverwanten maakt. Immers wanneer het gemoedsbezwaar zóo weinig waard is, dat men alleen de bijzondere school zou prefereeren als men er even veel betalen moest als op de openbare, dan kan men werkelijk niet aan een ernstig bezwaar denken. Of wil de heer Quist ook aan de scholen B, C en D soms tornen? Inderdaad de wederlegging door den heer Quist van het door ons uiteengezette is het beste bewijs van de waarheid ervan, en wij maken andermaal de conclusie, dat de burgerman bij handhaving van de tegenwoordige regeling der schoolgelden het grootste belang heeft. De anti-revolutionaire candidaten moeten het overi gens voor zich zeiven en hun geweten verantwoorden of zij eene benoeming zouden mogeu aannemen, waar aan eene opdracht verbonden wordt, als door den heer Quist gesteld. Red. Mijnheer de Redacteur Wees zoo goed onderstaande regelen in uwe courant op te nemen. U moet weten dat ik sedert eenigen tijd zeer on rustige dagen en nachten heben hoemeer de ver kiezing van leden voor den Raad nadert, hoe moeielijker of ik het krijgik zal eerlijk wezen, ik ben bang dat als de mannen gekozen worden, waar de andere cou rant zoo van schrijft, dat zij dan dadelijk aan ons onderwijs zullen gaan tornen, ons op hooge schoolgelden jagen, en wel zullen trachten te beletten, dat ook onze jongens en meisjes iets meer in de maatschappij kunnen worden dan wij zelf; maar genoeg, die onderwijs-quaestie is reeds in uwe courant flink wederlegd en zullen door ieder verstandig kiezer begrepen zijn. Maar nu hoor ik daar Zaterdagavond in mijnen winkel verzekeren, niets minder als wanneer die lieden aan het roer komen, zij de kermis zullen afschaffen, en ik ben bang, dat zij dat moeten doen als zij de meerderheid hebben; want nu komen de zendingsfeesten in de plaats van de kermis. Zie, mijnheer de redacteur dat kan toch nietwant wat zullen wij, winkeliers, slagers, bakkers, logement houders enz. daar niet onder lijden den meesten tijd betalen wij van die winst ons hoofdgeldterwijl wij voor dit jaar reeds onze bestellingen hebben gedaan. Zij het ook ter elfder ureik roep al mijne nering doende burgers op om veel liever onze stemmen uit te brengen op de eerlijke liberale candidaten, die den burger niet in zijn brood zullen benadeelen, de heeren De drie aftredende zijn beproefd en van de twee nieuwe hebben wij geen bezwaar te wachtenkomt, mede burgers, vult uw biljet met die vijf namen inkomt Dinsdag trouw ter stembus op. Als die heeren ge kozen worden, hebben wij niets te vreezen en zal het onze dierbare gemeente wél gaan. Een winkelier en vader van school gaande kinderen. Aan L. Uw artikel, waarin gij uit de jongste in schrijving nadere bewijzen aanvoert, dat ook van orthodoxe zijde wel degelijk gebruik wordt gemaakt van het Middelb. onderwijs, hetwelk men elders afkeurt, kwam te laat. Bovendien achten wij het minder ge- wenscht bepaalde personen te noemen. Mars en anderen moeten nog een no. geduld hebben. Ook ons feuilleton moet een no. worden uitgesteld. Red.

Goessche Courant | 1883 | | pagina 2