1883. N". 83. Dinsdag 17 Juli. 70ste jaargang. BEZUINIGING!! Hoogere Burgerschool. GEMEENTE-VERSLAG. C. E. Massee, Jhr. M. J. De iMarces van Swinderen, Mr. J. W. C. De Jonge van Ellemeet, J. Van Zandbergeu Buwalda, C. L. M. Lambrechtsen. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. ■OCstIr<JbK^~ GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Van verschillende zijden en ook o. a. door de kies- vereeniging «Nederland en Oranje" wordt voor de a. s. verkiezing van den gemeenteraad een viertal can- didaten aanbevolen onder het motto «bezuiniging." Wij meenen reeds voldoende te hebben aangetoond dat deze leuze niets is dan eene speculatie op licht- geloovige en onnadenkende kiezers, die door eene be lofte van minder betalen voor het lijstje van «Nederland en Oranje" moeten gewonnen worden. Wij houden ons overtuigd dat de lieeren van «Ne derland en Oranje" even goed weten als wij, dat, zoo er werkelijk nog bezuiniging is te verkrijgende ge noemde candidaten die althans niet beter zouden tot stand kunnen brengen dan het tegenwoordig gemeente bestuur. Trouwens, bezuiniging bl.kt slechts eene valsche leuze te zijn. In ons nomn.er van heden doet de heer Quist eene verklaring, waaruit dit dui delijk blijkt. Hij geeft daarin het ware standpunt der anti-revolutionairen aan in zake deze gemeenteraads verkiezingen. Waar wij hem gaarne hulde brengen voor deze openhartige verklaring omtrent het doel van hem en de zijnen, doet het ons temeer leed zijn naam te vinden onder de aanbeveling van «Nederland en Oranje", want deze aanbeveling is in lijnrechten strijd met zijne verklaring in ons no. van heden. In de aanbeveling heet het bezuinigen; in het ar tikel meer betalen In duidelijke woorden zegt thans de heer QuistWij wenschen het schoolgeld te ver- hoogen op de openbare school, om daartegen met onze bijzondere school te kunnen concurréeren. Bij verhoo ging van schoolgeld op de openbare school zal het 'aantal leerlingen op onze bijzondere school toenemen: onze inkomsten zullen daar vermeerderen en de bij dragen, die wij nu uit onze eigene beurs moeten of feren om de school in stand te honden, zullen ver minderen." Inderdaaddat is het standpunt naar waarheid af- geteekeod, en nu weten de kiezers dan ook wat met het motto «bezuiniging" der heeren van «Nederland en Oranje" wordt bedoeld. Door verhoogd schoolgeld op de openbare school intevoeren beoogt men vermindering van eigen school gelden. Men heeft dus hier te doen met een bezuini ging ten voordeele van de antirevolutionairen en ten koste van de ouders der kinderen op de gemeente scholen. Inderdaad eene fraaie bezuiniging! Den invloed, die een en ander op den toestand onder de kleine burgerij zou uitoefenen, hebben wij in ons artikel van Donderdag, naar wij meenen, vol doende geschetst. Mogen de kiezers daarom het gewicht van het oogenbiik inzien. Wij hebben het volle ver trouwen, dat zij zich niet de dupe zullen laten maken van valsche leuzen. Maar bij deze verkiezing is nog meer betrokkenzij kan getuigenis afleggen, dat men de bevestiging, het voortdurend behoud van onze uit stekende gelegenheden tot ontwikkeling, tevens bronnen van stoffelijke welvaart, wenscht en deze beveiligen wil tegen overrompeling of gevaar. Daarom mannen gekozen, die niet op eigen voordeel bedacht zijn, maar eerlijk en flink verklaren, dat zij niets liever verlangen dan de belangen der Goesenaren te behartigen op eene wijze, dat zoowel de stoffelijke welvaart der ingezetenen als de ontwikkeling hunner kinderen tot hun recht komen. Laten wij mannen kiezen, die, door maatschappelijke positie en opleiding volkomen onafhankelijk en ontwikkeld, alle waarborgen aanbieden, dat zij zelfstandig zullen oordeelen en han delen, zonder valsche voorspiegelingen, maar bij wie onze belangen veilig zijn. Welnu, in dit geval kan de keuze niet twijfelachtig zijn, maar is vóór alles noodig: eendracht! Wij kunnen het niat genoeg herhalen, dat het noodzake lijk is alle persoonlijke consideration op zijde te zetten en volkomen eendrachtig te zijn. Men bedenke, dat elke stem, die men aan onze candidaten onthoudt, in het voordeel komt van de mannen met hunne nood lottige en onware leuze van bezuiniging. Met volle overtuiging blijven wij de verkiezing aan bevelen van de heeren Worden zij gekozen, dan zal Goes kunnen blijven handhaven het flinke standpunt, dat het zich nu in de rij der Nederlandsche gemeenten heeft weten te verwerven. Bevordering' van leerlingen- BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis de navolgende, van de commissie van toezicht op de inrichtingen voor mid delbaar onderwijB ontvangen LIJ SI van bevordering der leerlingen aan de Hoogere Burgerschool voor jongensdie aan het over gangs-examen hebben deelgenomen. Van de voorbereidingB- tot de eerste klasse. Met den eersten graad H. L. Van Pienbroek. Met den tweeden graad J. Van Liere. J. Pilaar. M. Snijder. J. C. M. Visser. A. A. De Wilde. A. Van Altena. J. L. C. Pompe Van Meer- J. J. Vei met. dervoort. J. Schipuers. G. Th. O. Callenfels. Met den derden graad J. Molhoek. W. N. F. Stokmana. F. M Augustijn. H. Moezelaar. A. Van der Werff. J. Jongepier. Van de eerste tot de tweede klasse. Met den tweeden graad J. J. Warnsinck. H. Schouwenburg. A. C. Stokmans. H. Janse. E. C. WiertsVan Coekoorn. I. J. P. C. Bartelse. Pn. J. Ketner. J. C. Kakebeeke. Met den derden graad A. J. C. Grenu. J. P. Dentz. F. E. H. Callenfels. H. C. P. A. Stcenhoven. J. S. Bannet. I. Wessel. Van de tweedo tot de derde klasse. Met den eersten graad A. Van Iwaarden. F. W. Wolff. Met den tweeden graad: W. F. Booy Van Campen. J. A Ramondt. L. B. G. Van Asperen. L. Boshoff, A. Geill. J. A. Koert. Met den derden graad 1. Post. I H. L. J. Kolff Van Oos- E Van der Hoek. terwijk. J. L. Laban. I. G. J. Van den Bosch. Voorwaardelijk A. E. Van Dishoeck. C. Oranje. P. Den Boer. Van de derde tot de vierde klasBe. Met den tweeden graad P. Van Paassen. I I. G. J. Kakebeeke. J. W. Van Aken. Met den derden graad I. F. L. H. Borel. I G. P. Janssen. L. M. Van Kogelen berg. De leerlingen voor enkele vakken H. Boshoff. S. E. Ramondt. J. Van der Werff. Van de vierde tot de vijfde klasse. Met den derden graad P. W. Schippers. P. G. Johannis8en. F. D. Kolff Van Oosterwijk. A. W. A. Ros». G. Hoogesteger. A. Ossewaarde. De leerlingen voor enkele vakken S. E. Ramondt. I J. Wingender. L. M. Van Campen. Goes, den 16 Juli 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat het uitvoerig en bere deneerd VERSLAG VAN OEN TOE STAND DER GEMEENTE OVER, ISSSt, hetwelk den 30 April jl. aan den Raad is aangeboden, thans gedrukt en ter secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage nedergelegd is, terwijl exem plaren daarvan tegen betaling van vijf en zeventig cents verkrijgbaar zijn. Goes, den 14 Juli 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 16 Juli 1883. In zake het verzoek van handelaars te dezer stede om aansluiting te verkrijgen van den trein, die te 1.50 van Rotterdam vertrekt, is van de Maat schappij tot exploitatie het volgend antwoord ontvangen «In antwoord op het door u onder dagteekening van 12 Juni ingezonden adres zijn wij tot ons leed wezen verplicht u medetedeelen, dat wij aan het daarin uitgesproken verlangen vooralsnog niet kunnen voldoen. De beperkte ruimte van het stationsemplacement Ro- zendaal en de bezwaren, die de rangeering van door gaande rijtuigen aldaar ontmoet, verzetten zich tegen het totstand brengen dezer aansluiting Wanr.eer aan het station Rozendaal de door ons noodig geachte uitbreiding zal zijn gegeven en wanneer de sectie BredaRozendaal geheel van dubbel spoor zal zijn voorzien, zal er vermoedelijk gelegenheid zijn aan uwen wensch te voldoen. Wij veroorloven ons overigens onder uwe aandacht te brengen, dat de naar Vlissingen vertrekkende trein aansluiting heeft, zoowel met den gewonen trein van Rotterdam als met den van Venloo komenden sneltrein." De navolgende studenten der Polytechnische school zijn tot hunne piactisohe vorming gedurende de zomermaanden door den Minister van waterstaat, handel en nijverheid als buitengewoon opzichter aan gesteld, te weten: A. M. Peman Kakebeeke bij de werken van het kanaal door Zuid-Beveland; II. Van Gorsel, bij de werken van het kanaal door Walcheren J. J. De Muyrick bij de werken tot verbetering van het kanaal van Gent naar Ter-Neuzen J. J. Flohil, bij de werken van het gedeelte Dordrecht, Merwede van den spoorweg Dordrecht-Eist J. M. C. baron Quarles de Quarles, bij het doen van waarnemingen op de Zeeuwsche stroomen. Ierseke. Onze plaats levert dezer dagen een tooneel van drukte en bedrijvigheid op, als maar op weinige plaatsen gezien wordt. En geen wonder, want de verbazende hoeveelheid pannen, die op verschillende plaatsen langs den waterkant lagen opgestapeld, moeten in den betrekkelijk korten tijd van hoogstens drie weken te water gebracht worden. Wie die millioenen gekalkte pannen, welker hel wit bij feilen zonneschijn het oog pijnlijk aandoet, daar ziet liggen, en daarbij bedenkt, dat die alle in den genoemd'n tijd, enkel door menscher.handen, zonder eenig werktuig aan boord gebracht en met zeilvaar- tuigen vervoerd moeten worden, die twijfelt onwille keurig of zulks wel mogelijk is, en die vraagt niet meer waarvoor die honderden werklieden, mannen en vrouwen, jongelingen en jonge dochters, wel noodig zijn, en waarom zij zoo haastig en zonder ophouden, bijna nacht en d.ig, handen en armen reppen. Het is een inderdaad bezienswaardig schouwspel, dat ieder menschenvriend aangenaam zal aandoen. Immers hij ziet hier een nieuwen tak van industrie beoefenen, die nu reeds aan vele honderden hier en elders werk en brood verschaft en het in de toekomst misschien aan duizenden zal doen. Gezegend de man nen, die energie en ondernemingsgeest bezaten, om de wateren der Schelde tot zoo rijke opbrengst te dwin gen 1 En zegen ruste ook dit jaar op hen, die op steeds uitgebreider schaal het werk hunner voorgangers voort zetten! Mogen de 15 millioen pannen (zoo hoog hoorde ik het getal begrooten) vertegenwoordigende een waarde, eer zij ter bestemde plaats zijn, van ongeveer 300.000 gld., eene winst afwerpen, die, in het belang van werk gevers en werkvolk, tot voortdurende, verstandige uit breiding dezer jeugdige en krachtige bron van maat schappelijk geluk aanspoort. Op den vooravond (in letterlijken zin) van den ge- wichtigen dag (der verkiezing) of figuurlijk ter elfder ure, zoo niet kwartier voor twaalven, worden belang stellenden tegen hedenavond 8 uren opgeroepen om over de verkiezing van gedachten te wisselen. Nu, beter laat dan nooit, en 't ware te wenschen dat er belangstellenden genoeg opkwamen om eene meerder heid te verkrijgen voor een paar flinke candidaten, van wie men niet eerst vraagt tot welke kerk of welk kerkje zij behooren, maar van wie men allereerst eischt een bezadigden, vooruitstrevenden geest en een ruimen, helderen blik op de stoffelijke, zedelijke en verstande lijke belangen van Ierseke. Te Middelburg zijn met algemeene stemmen tot stemgerechtigde deelhebbers van de Ned. Handelmaat schappij herbenoemd de heeren J. A. Tak, commis saris, en J. P. Fokker, plaatsvervanger. De Redactie van de «Gemeentestem" is van oor deel omtrent de verkiezing voor de Eerste Kamer in de Staten van Utrecht, dat de heer Van Heemstra onbevoegd was mede te stemmen. Ter toepassing van art. 46 gem. wet, waarmede art. 73 prov. wet volkomen gelijkluidend is, is zegt zij meermalen beslist, dat eene herstemming eene zaak is, die den daarin betrokken candidaten persoonlijk aangaat. De Staten hadden dus den heer v. H. niet tot medestem men moeten toelaten. Nu zij dit wel deden, is het te verwachten dat de gekozene door de Eerste Kamer niet zal worden toegelaten, daar de onbevoegdelijk uitgebrachte stem stellig op den uitslag der verkiezing van invloed heeft kunnen zijn. De heer Van Aylva van Pallandt zal naar het U. D. verneemt de benoeming tot lid der Eerste Kamer niet aannemen. In eene de vorige week te Rotterdam gehouden algemeene vergadering en het congres van de Ned. Maatschappij ter bevordering van nijverheid werden o. a. de volgende onderwerpen behandeld: Industrieel onderwijs voor meisjesvestiging van een handelsmuseum plaatsing van Nederlandsche jongelieden in de Overzeesche Kolonie. De commissie stelde na onderzoek van dit onderwerp voor: Te benoemen eene vaste commissie tot het verleenen van hulp aan jonge Nederlanders, die zich in Nederl. Indië door nijverheid en handel een bestaan willen verschaffen, en die hulp te doen bestaan in verschaffing van overtocht, tijdelijk verblijf en aanwijzing eener werkzaamheid. Dit voorstel werd aangenomen. In de afd. «LanJbouw" van genoemde Maatschappij is besloten bij gelegenheid van de Intern. Tentoon stelling van Landbouw in '84 een wedstrijd te openen met inzendingen van gekuild groenvoeder en daarvoor een kleine gouden medaille uit te loven. De opbrengst der middelen (hoofdsom en op centen) over de maand Juni bedroeg f7,947,194,76 tegen f7,860,898,96 over hetzelfde tijdvak van 1882. De raming voor twaalf maanden bedraagt f 103,919,175,00 en voor zes maanden f51,959,587,50. De opbrengst over de zes eerste maanden van 1882 was f48,983,753,23 en van 1883 f49,227,294,16. De heeren D. Tool Co. te Hoorn hebben aan de regeeting het verzoek gerichf tot spoedigen aanleg van den dam door het Slaak en tevens om definitief concessie te erlangen voor den aanleg en de exploitatie van een stoomtramweg over dien dam, als onderdeel van den ontworpen stoomtramweg Brouwershaven Rozendaal. Beroepen te Baarland de heer C. J. Leenmans H Az., cand. te Sloten. Bedankt voor het beroep naar Amsterdam door ds. C. Schot, pred. te Tolen. Door het provinciaal kerkbestuur van Zeeland is aan den heer P. E. II. Bodel Bienfait, pred. te Zieriksee, op zijn verzoek, wegens ongesteldheid, het eervol emeritaat verleend. Voor toelating tot de inrichtingen van Middelb. onderwijs in deze gemeente hebben zich aangemeld H. B. jongensschool 16 Burger-avondschool 6 Meisjesschool 5 in het geheel dus 27 leerlingen. Omtrent het behandelde op de jl. Vrijdag te 's-Gravenpolder gehouden algem. vergadering dei Zuid- Bevel. onderw. vereeniging kunnen we ter aanvul ling van het in ons vorig no. reeds meegedeelde nog het volgende melden: Uit de verslagen der gezelschappen bleek, dat de toestand van deze over't algemeen gunstig mag worden genoemd. Van de boekerij der vereeniging, waarvan een tamelijk gebruik wordt gemaakt, is een nieuwe catalogus rondgezonden. De begrafenisbeurs verkeert in bloeienden en de hulpspaarbank in zeer bloeienden toestand. Dhr. J. Swart van 's-Gravenpolder bracht na de behandeling der huishoudel. werkzaamheden eenige afwisseling door het houden eener scboone lezing, die met belangstelling werd aangehoord. Als inleiding gaf spr. een beschrijving van een schoolgebouw en het onderwijs in de 18e eeuw, en stelde daartegenover zulk een gebouw uit den tegenwoordigen tijd benevens het onderwijs van onze dagen. En waar nu blijkt, dat het laatste nog verre van volmaakt is, en dus de vraag rijst wat gedaan kan worden, om het idéaal, nl. de vorming van het kind tot zijn eigen opvoeder, te bereiken, kwam spr tot de behandeling van zijn eigenlijk onderwerp: «De ware en innige vereeni ging van onderwijs en tucht is het beste middel tot opvoeding van het kind." De onderwijzer moet een recht besef van het gewicht zijner betrekking hebben en daarin toewijding betoonen. Door liefde moet hij het kind tot zich trekken en steunen. Zijn voorbeeld, zulk een machtige factor in de opvoeding, zij navolgens waardig. En daar de huiselijke opvoeding vaak maar al te veel te wenschen overlaat, wordt de taak van den onderwijzer zeer moeielijk, maar is ook opvoeding in de school noodzakelijk. Bij de bespreking var. hetgeen de opvoedende tucht van het onderwijs zelf eischt, wees spr. nog er op, dat de school werken moet voor het practische leven. Het onderwijs wekke den leerling op tot zelf werkzaamheidhet zij duidelijk en geleidelijk en ken- merke zich door afwisseling en opgewektheid. Na eenige discussie over het gelezene werd den heer Swart dank gezegd en besloten voor de volgende ver gadering den heer Sauer van Wemeldinge, als'niet aan wezig, door het Bestuur als spreker te doen uitnoo- digen, terwijl dhr. A. V. d Linde van Wolfertslijk als plaatsvervanger werd aangewezen. Nadat een daarop gevolgde pauze eenige afleiding had geschonken, werden nog eenige bijdragen geleverd en wel door dhr. A. Visser van Kapelle o\er: »££n.

Goessche Courant | 1883 | | pagina 1