Gemengde Berichten. Laatste en telegraphische berichten. Overgangs examens aan de H. B. School voor jongens te Goes. Marktberichten. zich toch geen denkbeeld vormen van den toestand in België. "Vóór 300 jaren was het licht der hervor ming over België opgegaan, doch tal van menschen zijn toen ter tijde naar Nederland gevlucht. Na ruim 250 jaren onder vreemde overheersching te hebben gezucht, is eerst thans een [tijdperk van verlossing aangebroken. Toen Nederland en België éen waren, heeft Nederland niet gedaan wat het moest doen, nl het licht van het evangelie laten schijnen over de Belgen. Het grootste deel van het Belgische volk heeft zich afgekeerd van alles wat naar godsdienst gelijkt. De Roomschen in Brabant en Limburg hech ten aan hunne kerk, in de groote Belgische steden evenwel spreekt bijna niemand meer met eerbied over de pastoorsde kerk of hare instellingen. Men leeft daar zonder God, zonder hope of vreeze. Spr. is nu ruim 9 jaren in Brussel, hij is daar zoowel dominee als evangelist en zal nu mededeeien hoe de evangeli satie daar werkt. In 1880 was er een groote tentoonstelling bij ge legenheid van het 50jarig onafhankelijkheids-jubilé. Daar kwamen eenige Engelsche broeders bij die gelegen heid het evangelie verkondigen. Op een Donderdag middag hield spr. catechisatie, toen een man met een eerbiedwaardig uiterlijk hem een oogenblik gehoor verzocht en hem mededeelde, dat hij met eenige anderen uit Engeland was gekomen om in eene mede gebrachte tent het evangelie te verkondigen en noo- digde spr. uit zich bij hen aantesluiten. Spr. antwoord de, dat men in België niet gewoon was in linnen tenten te spreken, doch na eenig aarzelen beloofde hij toch den volgenden avond te komen. Werkelijk ging hij met eenige broeders daarheen en vond reeds de Engelsche broeders in 't gebed vereenigd. De Engelsche broeder gaf aan de Vlaamsche broe ders de tent ten geschenke, wanneer zij wilden voort gaan en ziet, door Gods barmhartigheid is het werk uitgebreid. Weldra was de tent te klein om allen te bevatten en ging men over tot het bouwen eener barak (aan hen, die niet weten wat dit is, bracht spr de Goesche kermis in herinnering). Daardoor werd de tent naar een ander gedeelte der stad verplaatst (naar Laeken, waar spr. woont) en daar wordt thans iederen avond geëvangeliseerd; de tent is altijd tot stikkens toe vol. Het gaat echter niet altijd even stichtelijk toe, want de hoorders zijn 40, 60, 80 jaar oud ge worden zonder kerk en daarom ziet men er tal van dingen gebeuren, die niet altijd even netjes zijn, doch het best is maar: «Hooren, zien en zwijgen". Soms wordt de voorganger wel eens in de rede gevallen door uitroepen, als: »ja, ja, mijnheer, je hebt gelijk" of »je liegt", maar dan praat hij toch maar door. Soms zijn er onder het publiek wel eens, die half of driekwart zat zijn, maar die worden dan kalm opgenomen en naar buiten gedragen. Soms komt er eene moeder met een kind aan de boi st en twee anderen aan hare schort. De laatsten worden dan in 't zand gezet en teekenen daar met hunne vingertjes mannetjes en vrouwtjes, doch de moeder profiteert toch. Wanneer er maar op de rechte wijze gepredikt wordt, dan werpt het goede vruchten af en een COjarig vrouwtje heeft aan spr. eens betuigd, dat zij nog nooit had vernomen, wat ze op zoo'n avond had gehoord. Men zegt wel eens dat dominee's bedelaars zijn, doch spr. wil geen bedelaar heeten. Trouwens, wanneer dominee's het zijn, dan is dat de schuld van het pu bliek, want wanneer dit goedgeefsch was, dan zouden zij niet behoeven te vragen. Maar spr. erkende, dat er uit Nederland veel wordt ontvangen. Men heeft echter ook veel noodig, want voor de kinderen heeft men ook Zondagsscholen en hij had den vorigen avond nog een brief van zijne vrouw gehad, waarin stond, dat jl. Zondag meer dan 150 kinderen ter schole waren geweest. Niet willende bedelen, drong spr. krachtig aan de zending in België in 't gebed te willen gedenken. Hoe- velen ook naar regen verlangen, niemand zal wensclien, dat het op dezen feestdag regent en ziet, God is met ons en houdt den regen op tot morgen. Waar de Heere ons zooveel goeds doet genieten, daar moeten ook wij onze harten openen voor de zending. Jl. Zondag te Wemeldinge predikende, merkte h'j daar vele bekeerden en geloovigen op. Welnu, in Brabant en Limburg leven duizenden zonder kennis van Gods woord; tijgt gij Zeeuwen, die zeer aan uw land ge hecht zijt en daarom niet naar België wilt, dan daar heen om het evangelie te verkondigen. Ten slotte noodigde spr. allen, die naar Antwerpen gaan, uit, een uur verder te reizen en zich bij hem in Brussel te vervoegen, opdat hij ze de vruchten der evangelisatie in België kunne laten zien. Op spreekplaats no. 3 sprak te 4 uren de heer F. W. A. Korff van Amsterdam over ade Zending onder lsraèV\ dat hij een zeer uitgebreid veld noemde. Israël is nu eenmaal het volk, dat God uitverkoren heeft, en daarom moet de Christen zijnen werkkring tot dit volk uitbreiden. Heeft dat volk den Christus gekruist en de bloedwraak over zich uitgeroepen, dan moeten wij ook trachten het weder met God te ver zoenen. Het woord van den opgewekten Heerpredikt het Evangelie aan alle creaturen moet er ons toe brengen. Van de bloedstad is de prediking begonnen. En het woord van Christus is nog niet uitgevoerd. De geest van barmhartigheid, die Paulus bezielde, moet de onze zijn. Het is een werk van barmhartig heid, de zending onder Israël. Met enkele trekken werd het lijden geschetst den Joden in den loop der tijden, ook door Christenen, aangedaan, en wees spr. er ophoezeer de Joden de straf hadden ondervonden voor hetgeen zij den Chris tus hadden aangedaan. Vervolgens schilderde hij het karakter der Joden bij den een ontdekt men eene groote onverschilligheid, en bij den andere eene sterke mate van eigengerechtigheid De naam van Christus is hem een ergenis in het oor. Daarom is de zending onder Israël zoo moeielijk, ook vooral omdat de Chris ten zich veelal door niets onderscheidt van den Jood. De Jood ziet bovendien zooveel ongeloof en zooveel zonde onder de Christenen. Er zijn zoovele professoren en dominee's die niet gelooven in een opgewekten Christus, hoe zullen wij ze dan tot dien Christus brengen? Doch de Christelijke liefde moet al die bezwaren overwinnen, en ons bewegen het Evangelie te brengen aan de zonen en de dochteren Abrahams. Het verbond met God kan toch niet verbroken worden en dat verbond wil de verkiezing van Israël. In 1808 werd de eerste vereeniging voor de zen ding onder Israël opgericht. De Moravische broeders zijn de voorloopers dier zending geweest. Vele oor- deelen over Israël zijn vervuld, maar er zijn ook vele beloften, die nog niet zijn vervuld, o. a. Jeremia 32. En dat moet de prikkel zijn om het Evangelie te brengen aan de Joden. Thans zijn overal vereenigin- gen, om den Huize Israels bekend te maken met.de woorden der genade. Enkele trekken uit hetgeen de vereenigingen gedaan hebben werden medegedeeld, Eene krachtdadige ondersteuning verdienden de vereenigingen. Ook in ons Vaderland is de arbeid niet te vergeefsch. Zal Spr. de namen noemen van Da Costa en een Capadose Een jongeling is voor een paar jaren gedoopt en predikt thans het Evangelie in Afrika ënz. Met een krachtig woord van opwekking tot deel neming besloot hij zijne rede. Te 4 uren 30 min. sprak ds. J. G. Verhoeff, vroe ger te Wissekerke, thans te Bodegrave, over de Zeeuw- sche wapenspreuk. Hij moest kort zijn, dewijl de tijd daartoe drong. Eene krankheid van een zijner kin deren dreigde dat hij niet zou komen, maar zij is ten goede gekeerd. De liefde tot Zeeland werd bij hem opgewekt door den omgang met wijlen ds. Creutz- berg te Vlissingen en door den grondtrek van het Zeeuwsch karakter, duidelijk in het spreekwoord goed rondgoed Zeeuwsch. Hij heeft het onderwerp niet gekozen, om er veel van te zeggen, want hij kan er niet veel van zeggen. Een beschrijving van het wapen is niet noodig, maar het is wellicht iets wat zijne hoorders niet weten: dat het wapen afkomstig is uit den tijd der Noormannen. Met herinnering aan de rede van wijlen ds. Cohen Stuart op het 2e Zuider-Zendingsfeest, sprak hij vervol gens over wat de wapenspreuk leert. Ons Vaderland is groot geworden door het Evangelie en zal door het Evangelie blijven bestaan. Doch vooral op de kerk is de spreuk toepasselijk, want hoe meer golven tegen de kerk aanslaan, hoe meer die kerk te worstelen heeft, te zekerder is het, dat zij zal blijven. Gelijk Zeeland, hoe fel bestreden, telkens schooner en schooner wordt, zoo zal het ook met de kerk zijn. De geest der wereld is eeuwen lang tegen den geest der kerk in verzet geweest, maar de geest der kerk zal overwinnen. Evenzoo is het met het geestesleven des Christens. Hoe meer de vurige pijlen des Satans op hem worden afgeschoten, te sterker zal dat leven worden. Als het bij ons sterven maar mag wezen Luctor et Emergo, dan is het goed. Het was de wensch van spr. dat wij zouden drijven op Gods genade, dan zullen wij ontkomen. Te 4.30 uur hield ds. P. J. Romeijn, uit Zieriksee de eerste afscheidsrede. Na een koi t gebed, waarin de hoop werd uitgedrukt dat er van de aanwezigen een liefelijke geur, een geur van het zendingsfeest mocht uilgaan, wees spr. alle ware vrienden en vriendinnen der zending op de ge wichtige beteekenis van dezen dagwaarvan zij een maal rekenschap zullen moeten geven. Het is niet genoeg te erkennen, dat men dankbaar is voor het schoone weder, of verheugd is, weder vele vrienden en kennissen te hebben gesproken. Neen, een ieder die waar- gelijk Christen wil zijn, moet prediker zijn van het evan- lie. Vooral in deze dagen, waarin het ongeloof zoo onver droten het hoofd opsteekt, was dit noodig. Als een voorbeeld van het hedendaagsch ongeloof vertelde spr. van iemand, die gezegd had »Als Jezus bij zijn am bacht was gebleven, dan zou het beter zijn in de wereld." Wanneer het evangelie reeds voor ons is een kracht, het éen en alwaarin wij gaan leeren gelooven en waarop wij het durven wagen de reis naar de eeuwig heid te aanvaarden dan rijst nog de vraag of dooi de kracht van het evangelie de geloofsovertuiging en de oprechten geloofswandel geboren is, die God van ons eischt. Niets brengt de feesten meer in discrediet, dan dat over dag wordt geluisterdgezongen en ge beden, doch de avond aan lust en genot wordt gewijd. Zij, die zoo doen, zijn niet beter dan de ongeloovigen. Keerén wij daarom in ons eigen hart en bidden wij God om verlichte oogen des verstands om ons zeiven te zien. Dan eerst kunnen wij met oprechtheid zin gen: ïlk heb lust den Heer te vreezen," en al kennen wij dan de toekomst niet, dan is het ons toch goed. Daarom vaartwel, broeders en zusters in Jezus Christus, dat God ons geleide en in onze harten den rijkdom zijner vertroosting uitstorte! Maar daarom ooktot weerziens, zij het niet op aarde, dan, God geve het, éénmaal daarboven vóór den troon van het Lam, voor het aangezicht Gods! De slotrede werd te 5 uren uitgesproken door ds. C. C. A. L. John van Zwartewaalnaar aanleiding van het woord van Paulus: »Hebt ge den Heiligen Geest ontvangen, als ge geloofd hebt?" En hiermede was het 10e zuider-zendingsfeest af- geloopen, dat door ruim 3000 personen de opgaven loopen uiteen werd bezocht, en door goed weder werd begunstigd. Een hevige stortbui kwam juist na den afloop. GOES, 13 Juli 1883. lerseke. Wat meermalen bij geruchte is vernomen is officieel waar gewordende heer M. Van Stee al hier heeft, evenals de heer W. De Jonge, aangeplakt, dat hij verzoekt bij de verkiezing voor den gemeente raad op aanst. Dinsdag niet meer in aanmerking te komen. Wij krijgen dus nieuw bloed in den raad, waarvan wij hopen, dat het spreekwoord voor hen niet gelde: Er zijn weinig jongen, die het den ouden verbeteren. Borsele. Ter vervulling der vacaturen van voorzit ter en lid van het dijksbestuur, tengevolge van pe riodieke aftreding, zijn in de vergadering van den dijkraad voor de waterkeering van Ellewoudsdijk en Borsele op jl. Donderdag gehouden, achtereenvolgens aanbevolen en voorgedragen t.w. voor voorzitter de heeren L. Rottier Jz. (aftr.), J. Rottier Lz. en A. Polderdijk; voor bestuurslid de heeren H. A. Hagen (aftr.), C. Mol Az. en G. Minderhoud. Biervliet. Aan onze raadsleden is het volgende verzoekschrift aangeboden. »De ondergeteekenden, allen gemeenteraadskiezers, hebben de eer zich tot te wenden, met vriendelijk verzoek den strijd tegen de Regeering te eindigen, door de geloofsbrieven bij den Raad in te dienen. Waar de helft der kiezers geen ingenomenheid meer betuigden met het verzet, waar de eenstemmigheid dus blijkbaar verbroken is en alleen door eensgezindheid met succes volhard kon worden, daar raeenen de onder geteekenden, dat nu het oogenblik gekomen is om het verzet te staken, opdat de klove tusschen burgers en burgers niet grooter worden moge. Ouder hartelijke dankzegging voor hetgeen de raads leden, op verlangen der kiezers, in het belang der gemeente verricht hebben, ten einde een burgemeester in de gemeente te bekomen, hebben wij de eer te zijn. Hoogachtend enz." Onze 7 raadsleden kwamen Woensdagavond bijeen en ze deden natuurlijk wat de kiezers verlangdenze hebben hunne geloofsbrieven ingediend. Wel hadden ze liever voortgegaan met de demon stratie, doch de toestand der gemeente laat dit moeie lijk toe. Trouweloosheid en verraad deden zich bij verkiezingen voor. Daarom hebben nu kiezers, die ijverige voorstanders van 't verzet waren, geteekend op het verzoekschrift. Dat alle raadsleden met den burgemeester (dezen gold de strijd niet) vriendschap pelijk omgingen, en dat de Regeering nimmer tusschen beiden moest treden om de zaken der gemeente te behandelen of te behartigen, verzoent ons met den mislukten afloop onzer demonstratie, die meer dan 2% jaar duurde. Zou 't nu zoo onbillijk zijn ons verlangen, dat onze burgemeester te Biervliet moest komen wonen? Het houten Feestgebouw bij Delft, dat zooals we meldden een prooi der vlammen werd, is verzekerd door een Amsterdamsche firma ad 5 mille, en de in boedel ad 12 mille bij de Ned. Lloyd, gevestigd te Rotterdam. Niettegenstaande dit lijdt de eigenaar veel schade, daar zijn geheele recette, die natuurlijk niet verzekerd was, verloren ging. Ook de bekende cellist Verhey, die aan het muziekfeest zou deelnemen, verloor zijn cello. Gelukkig was dit instrument geassureerd. Twee heeren hebben per velocipede de reis van Brussel over AntwerpenMoerdijk langs Dordrecht naar Rotterdam gemaakt, om vervolgens op dezelfde wijze over Delft naar den Haag en Scheveningen te reizen. In het bekende faillissement der kassiers firma Louis Wolters te Venloo had Woensdag de eerste verificatie te Roermond plaats, waarbij niet minder dan ruim 1400 schuldeischers hunne vorderingen moesten overleggen. In het laast dezer maand zal Arsens Blondin te Amsterdam eenige voorstellingen op den Amstel geven en bij Schollenburg langs zijn koord de rivier oversteken Te Amsterdam is een loodgieter, werkzaam op het dak eener woning aldaar, zijn evenwicht verliezende, op straat doodgevallen. »Ik heb een treffend schouwspel bijgewoond", verhaalt de Passant van Le Rappel. «Een zwaluw was met zijn pootjes in den strik van een touwtje blijven vastzitten, dat men weet niet hoe en door wie aan den goot van een in aanbouw zijnd huis vastgemaakt was. «Op haar angstkreten kwamen duizenden zwaluwen aangevlogen, die een wolk vormden, luid schreeuwende. Weldra schoolden zij op het naburig dak bijeen en hielden raad een rumoerigen raaddaarna gingen allen, de een na de ander, altijd op dezelfde plek, in het touwtje bijten. Na verloop van een half uur was het touwtje doorgesneden en de gevangene in vrijheid." Een roerende scène had in een der politiebu- reaux van Parijs plaats. Een dame kwam haar zoon terughalen, die eenige dagen geleden in hechtenis was genomen wegens landlooperij. De ontroering der arme vrouw, toen zij haar zoon terugzag, was zoo sterk, dat zij eensklaps op den grond dood neerviel. De «Etoile beige," die in 't algemeen telkens ge toond heeft op de hoogte te zijn der zaak tegen den ex- kanunnik Bernard, meldt thans weder dat dit proces, hoewel de verwijzing van den beklaagde wegens mis bruik van vertrouwen naar de correctioneele terecht zitting reeds van 20 Juni dagteekent, eerst in October, ja zelfs misschien eerst in Januari 1884 in behandeling komt. Te Newmarket (Londen) werd den 4 Juli publiek verkocht de stoeterij van den onlangs overleden vorst Batthyany. Voor de 19 paarden werd ontvangen de som van 18,430 guinjes. Door Gedeputeerde Staten van Zeeland is be noemd tot adjunct-commies le klasse dhr. D. Stigter te Goes. 's-Gravenpolder. Heden werd alhier de jaarl. algem. vergadering der Z.-Bevel, onderw. vereeniging gehouden onder presidium van den heer A. R. Breetvelt, daar de heer mr. C. De Witt Hamer door familie-omstan digheden niet aanwezig was. De president heette de aanwezigen welkom, doch betreurde het dat de heer Hamer de leiding der vergadering niet op zich kon nemen. Er waren 37 leden aanwezig, en als gasten de heeren W. J. Van Gorkom, distr. schoolopziener en Z. D. Van der Bilt La Motthe, burg. van 's-Heer Abtskerke en lid der pl. schoolcommissie te Goes. De vergadering besloot een adres van rouwbeklag aan den heer Hamer te zenden, terwijl de heer mr. De Kanter, oud-schoolopziener, schriftelijk zijn leed wezen had te kennen gegeven door ongesteldheid ver hinderd te zijn de vergadering bijtewonen. Per tele graaf werd den heer De Kanter een deelnemende groet door de vergadering gezonden. De heer C. Snijder werd bij acclamatie tot lid der permanente commissie gekozen. De heêr J. Swart van 's-Gravenpolder hield een le zing; waarmee het volgende jaar zich belast heeft dhr. Sauer van Wemeldinge. (In ons volgend no. geven we een meer uitvoerig verslag.) Rotterdam. Heden teekende het O. M, appèl aan tegen het geheele vonnis in zake Jaantje Struik c. s. Londen, 13 Juli. Volgens telegram aan Daily News is de oorzaak der afzetting van dhr. Jorissen als staats procureur van Transvaal, dat hij geen meester in de rechten is. Het verzet tegen het regeeringsplan omtrent het Suez-kanaal neemt toe. Northcote kondigde aan, dat hij de verwerping zal voorstellen. De uitslag der gehouden overgangs-examens aan de H. B. School voor jongens alhier is als volgt Van de voorbereiditgs- tot de eerste klasse. Met den eersten graad H. Van Pienbroek. Met den tweeden graad J. Van Liere. J. Pilaar. M. Snijder. J. C. M. Visser. A. A. De Wilde. A. Van Altena. L. J. G. Pompe Van Meer- J. J. Vei met. dervoort. J. Schipoers. G. Th. C. Callenfels. Met den derden graad J. Molhoek. W. N. F. L. Stokmans. J. M. Augustijn. H. Moezelaar. A. Van der Werff. J. Jongepier Van de eerste tot de tweede klasse. Met den tweeden graad J. J. Warnsinck. H. Schouwenburg A. C. Stokmans. H. Janssen. E. C. Wierts Van Coehoorn. I. J. S. C. Bartelse. Ph. J. Ketner. J. C. Kakebeeke. Met den derden graad A. J. C. Grenu. J. P. Dentz. F. E. H. Callenfels. H. C. P. Steenhoven J. Bannet. J. Wessel. Van de tweede tot de derde klasse. Met den eersten graad H. Van Iwaarden. W. Wolff. Met den tweeden graad W. F. Van Campen. J. A. Ramondt. L. G. Van Asperen. J. Post. E. Van der Hoek. C. J. E. Laban. L. Boshoff. A. Geill. J. A. Koert. Met den derden graad J. Kolff Van Oosterwijk. J. G. J. Van den Bosch. A. E. Van Dishoeck. P. Den Boer. Van de derde tot Voorwaardelijk C. Oranje, de vierde klasse. P. Van Paassen. J. W. Met den tweeden graad I. G. J. Kakebeeke. Van Aken. Met den derden graad F. E. H. C. Borel. I G. P. Janssen. L. M. Van Kogelenberg. De leerlingen voor enkele vakken H. Boshoff. I S. A. Ramondt. J. Van der Werff. Van de vierde tot de vijfde klasse. Met den derden graad P. W. Schipper. P. J. J o harnassen F. Kolff Van Oosterwijk. A. W. A. Ross. G. Hoogcsteger. A. Ossewaarde. De leerlingen voor enkele vakken S. A. Ramondt. J. Wingender. L. M. Van Campen. MIDDELBURG, 12 Juli 1883. De aanroer van heden, alleen uit Walcheren, was klein. Tarwe was er 't voornaamste gedeelte van. Bij geringen handel is de prijsnoteering als volgtGoede Tarwe f8,75 a f9. Mindere f8,30 a f8,40. Zomergerst f 5,75 a f 5,80 gehouden. Witte boonen f13 a f 14. Paardenboonen f 7,50 a f 7,75 nominaal. Kanariezaad fi5 aangeboden. Rogge, Wintergerst en groene Kook- erwten niet te veel. Van nieuw Karweizaad waren een paar partijtjes ter markt, voldoende van qualiteit, waarvan een tot geheim gehouden prijs is verkocht. Raapolie f40,60. Patentolie f42,50. Lijnolie f27 per vat op 6 w., contant fl korting. Lijnkoeken zachte f 13. Dito harde fll per 104 stuks. Boter fl,36 a fl,40 per kilo. Eieren f3,60 de 100 stuks. KRUISING E, 11 Juli 1883. Hoogste laagste Tarwef 8,25 f 7,25 Rogge6,40 6,25 W.Gerst6,50 5,10 Z.Gerst 5,25 5,— Haver4,3, Voererwten8,75 8,— Boonen8,7,60 Snelpersdruk van F. Kleeuwens Zoon. Goes.

Goessche Courant | 1883 | | pagina 6