Kunst, Wetenschap en Letteren. Rechtzaken. FIXiH,LETO.\. "CJit cie "Verrdé©. Overzicht van den stand der koersen. Weerkundige Waarnemingen. Correspondentie. Burgerlijke Stand Goes Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Te houden Aanbestedingen. Verkoopingen en Verpachtingen. ADVERTENTIEN. Door regenten en regentessen van het Doopsge zind weeshuis »De Oranje-appel," te Amsterdamis aan de commissie voor het gedenkteeken ter nage dachtenis van Betje Wolff en Aagje Deken eene be langrijke bijdrage geschonken ter oprichting van de monumentale fontein te Vlissingen. Aagje was in hare jeugd een pleegkind in de genoemde stichting. Een vindingrijk industrieel heeft een nieuwe be strating uitgevonden. De ervaring heeft geleerd, zegt hij, dat al 't geen wij tot bestrating en bevloering van den openbaren weg gebruiken, niet voldoet aan de redelijke eischen, die wij mogen stellen. De industrieel heeft daartoe een middel uitgevonden, waarop hij octrooi heeft aangevraagd. Zoodra hij de bedoelde bescherming der wet heeft verkregen, zal hij zich tot het gemeentebestuur van Berlijn en tot proef een gedeelte eener druk bereden straat met zijn nieuw middel plaveien. Weet men er nog niet alles van, toch is het geheim gedeeltelijk uitgelekt, 't Zal een papieren bestrating zijn. 't Klinkt schijnbaar vreemd, maar 't moet toch waar wezen. Mevr. Henry Gréville vestigt in »le XIX Siècle" de aandacht harer landgenooten op de groote bijzon derheid tener benoeming van de Nederlandsche regee ring, namelijk die van mejuffr. Thérèse Schwartze tot lid van de jury voor de internationale tentoonstelling van schilderijen te Amsterdam. Mevr. Gréville meent, dat dit de eerste maal is, dat in Europa eene vrouw zitting heeft in dergelijke commissie. Voor de eer van Frankrijk had zij gewild, dat haar land het voorbeeld hiertoe gegeven had. Zij spreekt verder met veel waardeering van het talent der schilderes, die, gelijk zij zegt, geen vreemdelinge is voor de Parijzenaars, want zij exposeert elk jaar op de tentoonstelling te Parijs. Kantongerecht te Goes. Heden 43 Juli zijn de volgende vonnissen uitge sproken tegen M. B., te Goes, beklaag van het beschadigen van het plantsoen te Goes, veroordeeld in eene geldboete van 3, subs. 3 dagen gev.straf. J. K., te Kattendijke, M. v. d. H en L. E. te Kapelle, beklaagd van het visschen in gesloten visch- tijd, ieder veroordeeld in eene geldboete van 3, subs. 3 dagen gev.straf. M. D., te Kattendijke, beklaagd van het laten van bouwstoffen op de straat, veroordeeld in eene geld boete van ƒ4, subs. 4 dag gev.straf. J. v. N., M. Z., en C. De J., te Kruininge, beklaagd van het zoeken van eieren van waterwild, vrijgesproken. H. v. E., te Biezelinge, beklaagd van het niet bij wonen van de oefeningen met de brandspuit, veroor deeld in eene geldboete van 4, subs. 4 dag gev.straf. M. v. G., en M. M., te Kolijnsplaat, beklaagd van het gaan over eens anders in den oogst staanden grond, ieder veroordeeld in eene geldboete van 3, subs. 4 dag gev.straf. Voorts wegens overtreding der drankwet C. W., te Wolfertsdijk, veroordeeld tot 3 dagen gev.straf. L. V., te Kwadendamme, (2 malen en recidive) veroordeeld in eene geldboete van ƒ45, subs. 47 da gen gev.straf plus 3 dagen gev.straf. N. L., te Ellewoudsdijk, veroordeeld in eene geld boete van ƒ45, subs. 7 dagen gev.straf. P. R., te 's Heer Arendskerke, veroordeeld in eene geldboete van ƒ40, subs. 3 dagen gev.straf. A. G., te Kruininge, J. B., te Baarland, K. S., te Wolfertsdijk, J. G. te St.-Maartensdijk, H. V. d. W. en A. v. d. B., beiden te Goes, en A. De P., te Hoe- dekenskerke, ieder veroordeeld in eene geldboete van subs. 4 dag gev.straf. In de Woensdag gehouden zitting van de va- cantiekamer van het gerechtshof te 's-Gravenhage stond (4794.) Vrij naar het Duitsch van Felix Daiin. Het middernachtelijk uur vond Hector niet meer op den rechter- maar op den linkeroever van den Clairon. Zijn paard was aan een boom van den heuvel met de braamstruiken vastgebonden en hij ging, in zijn mantel gewikkeld, met ontblooten degen in de vuist, voorzichtig om zich ziende, den begroeiden heuvel rond. »Nog niemand? Was het een droom Maar neen, ik ben wakker, ik heb de witte strik in mijn hand en zij verdwijnt niet bij mijne kussen Was Bertrand maar hier om hem nog eens te ondervragen. Hoe was het ook weer Hij stond op post, toen eensklaps een boer uit het water opdook en op hem toeliep; deze kende het parool, wenkte hem niet te roepen en fluisterde: »zeg uw' meester, den burggraaf van Chatillon, dat de witte roos van Vaucluse hem te middernacht aan de andere zijde van de rivier aan den heuvel met de braamstruiken wacht, leven of dood hangt er van af", en hij reikte hem de witte strik over en verdween weder in het water. En Bertrand bracht mij de boodschap en het pand, het lijdt geen twijfel, het is Hortense, het kan niemand anderszijn! Maar hoe komt zij hier uit het verwijderde Provence? Is het een strik, mij door de Chouans gespannen? Dan zullen zij weten met wien ze te doen hebben. Maar verraad en Hortense behooren evenmin bij el kander als de hemel en de hel. Maar stil, ik hoor iets! Wie daar?" Eene donkere gestalte trad uit de struiken langs den weg het was eene vrouw, een zwartzijden mantel met kap en sluier bedekte de verschijning zij sloeg den sluier op en Hector herkende Hortense. «Hortense gij hier welk een wederzien!" «Ja heer graaf, een treurig wederzienWij zijn veranderd, beiden veranderd sedert de dagen van Car cassonne." «"Veranderd? Gij misschien, Hortense maar ik terecht, ter zake van poging tot diefstal met inklim ming en eenvondigen diefstal, A. Z. uit 's-lleer Arends kerke. Hij bekendedoor armoede gedreven, op ze keren dag getracht te hebben in eene woning diefstal te plegenwaartoe hij zich reeds door een raampje toegang had verschaft, maar daarin door van zijn wil onafhankelijke omstandigheden te zijn verhinderd Een bezoek dat hij aan een vaartuig bracht was voor hem gunstiger. Hij kon zich toen van een jas, een broek en een paar laarzen meester maken. Adv. gen. mr. Bijleveld eischte 4 jaar celstraf en de verdediger, mr. Jentink, wees het Hof op verzach tende omstandigheden. Het gerechtshof veroordeelde hem Donderdag tot 1 jaar cellulaire gevangenisstraf. Voorts werd tot drie maanden celstraf veroordeeld L. De M. te Ilontenisse, wegens diefstal. Het vonnis der Haagsche rechtbank in zake R. is bevestigd en de beschuldigde wegens majesteits-schennis tot 4 jaar celstraf veroordeeld. De N. R. Ct. verneemt dat gisteren E. D. Con- senheim, medebeschuldigde in de zaak tegen .laantje Cornelia Struikin hooger beroep is gekomen tegen het vonnis, den 29n Juni jl. door de arrondissements rechtsbank te Rotterdam tegen hem gewezen. »'t Was weer het oude liedje"weinig of geen affaire 't Zou daarom weinig verwondering baren, indien enkele beursmannen beproefden door kunstmiddelen wat leven in de brouwerij te brengen. Hieraan dachten we, toen de laatste berichten uit Londen ons een en ander meedeelden omtrent de Geconfereerden, die ook wel onder den naam van 8 pets. Confédérés genoteerd worden in het niet officiëele koerslijstje. Gisteren was de noteering van 25 \i tot 26 pet. Daar we opgemerkt hebben dat ook onder onzen lezerskring bezitters zijn dier genoemde stukken, willen hierbij eenige oogenblikken stilstaan. De eige naars kunnen dan met meer grond beoordeelen wat hun te doen staat. Een vijf-en-twintigtal jaren geleden was in het Zuiden der Vereenigde Staten van Noord- Amerika eene machtige partij ontstaan van aanzienlijke grondbezitters, die ter instandhouding van hunne rijke koffie-, katoen-, tabak-, suiker-, rijst- en maïsplantages het behoud der slavernij noodig achttenin deze meening werden ze ondersteund door de demoraten (gematigden). Hunne tegenstanders, de republikeinen, daarentegen wa ren vóór de afschaffing der slavernij en hadden in 4861, als gevolg van hunne vele bemoeiingen, het genoegen een president (Lincoln) van hunne partij benoemd te zien. Nu scheidden zich elf der Zuidelijke Staten af van de overige Vereenigde Staten, sloten zich onder den naam van geconfedereerde Staten aaneen, en ves tigden hun congres te Richmond. Hierop brak de oorlog tusschen de Vereenigde Staten en de geconfedereerde Staten uit en men weet 't, de oorlogen gaan ge paard met geldleeningen. De stukken, uitge geven door de bedoelde Zuidelijke Staten (die later door de Noordelijke overwonnen zijn) om te voorzien in de oorlogskosten, zijn de thans nog verhandeld wor dende 8 pet. geconfedereerden. De rentebetaling werd reeds den 4 Januari 4865 gestaakt, waarom de coupons van dien datum af nog aan de stukken behooren. De bezitters van de 8 pet confédérés weten nu dat hun eigendom bestaat uit obligatiën, uitgegeven door rebellen tegen den Staat en gering is dus de kans dat die stukken door denzelfden Staat als wettig aangegaan erkend zullen worden en even weinig, ja nog minder, kans bestaat er o. i. dat de voormalig geconfedereerde Staten zelve zich ooit om de schuld gedurende den opstand aangegaan zullen bekommeren. Op deze gronden hechten we geen waarde aan de berichten waarvan we boven spraken en die vermelden, dat men (wie is men te Londen 4 0,000 bijeengebracht heeft waarmee men trachten zal om onder leiding van lord Pen zanceeen gedeeltelijke schadeloostelling te verkrijgen voor de houders van de Confédérés. Een Engelsen nietmijn hart klopt thans voor u nog evenals toen, als altijd. Ik vraag niet hoe of waarom gij hier voor mij verschijnt, want ik weetde engelen zijn alom tegenwoordig en ik heb u lief, waar ik u wedervind, Hortense 1" «Zwijg, heer graaf, ik mag die taal van u niet hooren «Niet hooren, omdat gij gravin gebleven zijt en ik officier der republiek geworden ben? O, Hoi tense, gij zijt onbillijk door mij te verachten. Het was geen dwang, geen vrees voor den dood, die mij onder deze vlag bracht: het was de vrije wil van mijn geestdrift; ik ben edeler dan toen ik van adel was, ik ben uwer meer waardig dan vroeger, Hortense, ik bid u, hoor mij aan »Ik mag niet Hector, ik ben getrouwd, ach neen, ik ben reeds weduwe en de geest van mijn vermoor den echtgenoot zweeft in deze ure toornig boven onze hoofden." «Gehuwd? Hoe kondt gij? maar ik heb geen recht om dat te vragen gij hebt mij nimmer lief gehad ik kon u niet verliezen, want ik heb u nimmer bezeten «Houd op, Hector! vermeerder toch de smart niet, die ik reeds zoo ruimschoots moet verdragen. Gij, trotschaard, denkt gij, dat Hortense vroeger uwe lief desbetuigingen zou hebben aangehoord, zonder boos te worden, indien zij ze in stilte niet had beantwoord? Zou zij thans hulp bij haren vijand zoeken, wanneer ze hem niet liefhad?" «Gij maakt mij gelukkig en diep ellendig tevens, Hortense. Gij hebt mij lief en toch hebt gij eer. ander toebehoord en zijt gij mijne vijandin «God, de kostbare oogenblikken gaan voorbij, waar van zoovele menschenlevens afhangen. Hoor mij aan: ik heb u lief gehad in het dal, waar wij onze jeugd doorbrachten gij gingt naar Parijs de revolutie brak uit wij hoorden weldra, dat burggraaf De Chatillon zich bij de vijanden van den troon had ge schaard o Hector, hoe kondt gij u zeiven en ach ook mij zoo vergetenGij kent de beginselen mijns vaders nimmer zou hij zijn kind aan een republikein hebben toevertrouwd daar kwam graaf Castor De Sornbveail uit deVendéehij was een der eerste hei blad raamt het bedrag dier schuld op D. 500 millioen dit bedrag, verdeeld over 43 Staten, zou voor eiken Staat circa D. 40 millioen zijn, doch vermits wel niet meer dan 40 pet. zal gegeven worden, zou het D. 4 millioen zijn. Om 5 pet. rente over dit tiende gedeelte te voldoen zou jaarlijks D. 200,000 vereischt worden. Het Engelsche blad vindt het voor de 43 Staten zaak om door die renteuitkeering hunne kredietwaardigheid te verhoogen. Met het blad zullen natuurlijk alle bezitters van confédérés instemmen maar en daarop komt 't aan of die Staten of de Unie der V. S. van N. A. eenig blijk gegeven hebben 't daarmee eens te zijn, wordt helaas met geen enkel woord vermeld. Wij vertrouwen het bericht in 't geheel niet en raden den eigenaars aan: verkoopen zoo spoedig mogelijk. Hopen we nu maar dat de stukken werkelijk tegen de genoteerde koersen verkocht kunnen worden, 't Gebeurt immers wel eens dat koersen van koop en verkoop genoteerd worden zonder dat er werkelijk affaire plaats heeft. De koopers en verkoopers hebben dan afspraak gemaakt en doen slechts schijnbaar zaken tot stijgende koersen; de rijzende noteering zal, hopen de samen zweerders, ten slotte werkelijk koopers uitlokken en dan zijn ze in de gelegenheid hun gezamelijk wellicht niets of weinig waardehebbend bezit tegen goeden prijs van de hand te doen. Hoe stout hé en toch gebeurt hetde booze wereld zegt zelfs dat de tegenwoordige noteering der Canadian-Pacific Spoorwegmaatschappij-aandeéien op bedrog berust. De bankiers, bij den verkoop betrok ken, handelen slechts onder elkander voor de leus. Past op uwe zakken! Vroeger toch reeds hebben we aangetoond dat deze Maatschappij geen vertrouwen verdient en zeker nie mand hare soliditeit verzekeren kan, omdat ze haren weg nog moet aanleggen en dus hare netto-ontvang sten nog slechts geraamd ja, slechts gegist kunnen worden. Bij de Egyptenaren heeft de grootste variatie plaats gehad; de 4pet. verbeterden van 69% tot 72 pet. De overige koersveranderingen zijn te weinig bedui dend om daarbij afzonderlijk stil te staan. De vorige week gaven we eene koersvergelijking der Russische Staatsfondsen, een volgenden keer zullen we de verschillende leeningen van Hongarije behan delen. GOES, Vrijdag 43 Juli 4883. De depressie bevindt zich zeer nabij en Zuidwaarts van ons. De barometerstand in het centrum dier depressie is 725 m M. Van een gebied van hoogen druk valt niets waar- tenemen. Barometerstand om half een 756 m M. Verwachting: Westewind, buiig weder. Aan inzenders van ingezonden stukken. Tijd en ruimte ontbraken ons om uwe stukken te plaatsen. Wij hopen Maandag aan uw verlangen te kunnen v ddoen. van 44 tot 43 Juli 4883. Overleden den 42, Margaretha Gijsberta Macque- lijn, 67 j., weduwe van mr. C. De Witt Hamer; Jan Janse Everaard, 80 j., ongehuwd. Verkooping E. Minnaard dd. 42 Juli 4883. 4ste perceel onverkocht gebleven. 2e perceel gekocht door Joost Ruissaard te Wemeldinge voor de som van f 344. 3e perceel gekocht door Daniël Pieterse te Wemeldinge voor de som van f240. 4e perceel den van het Koningschap hij vroeg mijne hand hij was twintig jaar ouder dan ik, maar mijn vader wt-nschte ons huwelijk gij, Hector had mij verge ten ik werd de zijne. In het eerste jaar van ons huwelijk werd hij gevangen genomen en de guillotine was zijn lot «Ongelukkige!" riep Hector. «Ik was hem met mijn vader hierheen gevolgd mijn zwager zette den jammervollen krijg voort daar werden zij onlangs aan de Charente geslagen, wij zijn thans ingesloten op het kasteel Sombreuil en ons allen wacht slechts de dood. Daar vernam ik door een toeval, dat gij in het vijandelijke leger waart en hier doe ik een beroep op uwe grootmoedig heidred mij." «Hortense, gij zijt gered, volg mij naar het leger en ik zal mijne bruid tegen de gansche wereld be schermen." «Niet aldus, Hector, nimmer kan ik de uwe worden, nimmer mijn lot van dat mijns vaders en mijner ge trouwen scheiden." «Spreek dan", riep hij opgewonden, «wat verlangt de afgezante der Ghouans «Laat morgen te middernacht den post aan deze doorwaardbare plaats onbezet, laat ons de rivier door waden en naar Engeland vluchten «Onmogelijk, Hortense, wat verlangt gij van mij Ik heb trouw gezworen aan de republiekzal ik mijn eed aan haar gedaan verbreken, zal ik, als officier tegen de Chouans uitgezonden, hun vlucht bevorderen?" «Ongevoelig hart, dat zich beroemt, eene vrouw lief te hebben, en dat uit eerzucht die zelfde vrouw aan wanhoop ten prooi kan laten stervenHector, geef mij de strik terug, gij zijt niet de ridder, aan wien zij behoortmoet ik u herinneren aan uwe be lofte, alles te doen en op te offeren voor uwe dame «Alles doen, Hortense, behalve de misdaad, alles opofferen, behalve de eer. Ik kan het leger des vij- ands niet laten ontkomen, ik kan niet redden, wat ik vernietigen moet." «Het leger der vijanden van de republiek! Dwaze uitvlucht, die gij zoekt in uw haatZijt ge werkelijk uitgezonden om twee vrouwen, éen grijsaard, éen pries- gekocht door {Cornells Dominicus te Wemeidinge, in zijn qualiteit van curator bver, en alzoo voor en ten behoeve van Pranke van Belois, voor de som van f345. Dinsdag is te Goes aanbesteed het metselen van keermuren en duikers en het maken van bevloe ring in een oesterput vóór den Molenpolder te Ierseke, ten behoeve van da Oester-maatschappij «Goes". Ingeschreven hebben de heerenD. Bolier te Rilland, voor 6500 JBruggeman te Hansweerd, voor 6020 J. Leijs te Nieuwdorp, voor 6850; J. Lindenbergh te Wemeldinge, voor 6566; 0. Romeijn te Delft, voor 6800, en C. De Wilde te Kattendijke, voor 5940. Aan den laatste is het werk voor de ingeschreven som gegund. De uitslag van de op Woensdag door notaris Karseboom gehouden veiling is geweest als volgt Perceel 4 tot en met 4 zijn gekocht door Anth. Koens te Heinkenszand en Jan De Jonge te Ovezand, voor f2784,20; perc. 5 door Marinus Koens te Hein kenszand, voor f 386,08perc. 6 en 7 door Corn. Koens te Heinkenszand, voor f725; perc. 8 door Corn. Koens, voor f773,82; perc. 9 door Marinus Koens, voor f699,84; perc. 40 en 44 door Marinus De Kleer maker te Ovezand, voor f 4095,86; perc. 42 door Hendrik Minnaard te 's Heer Arendskerke, voor f430,44 totaal f 6892,24, alles onverminderd de overnamesom men voor houtgewas. Datum. Plaats. Voorwerp. Information 20 Juli Middelburg, paalwerk kanaal door' Z.-Beveland, Ingenieurs. 20 Wilhelininadorp, grintweg, Hanuink. Datum. Plaats. Voorwerpen. Information. 14 Juli Goes, woonhuis, Pilatr cn Houwer. 16 's-Gravenpolder, veldvruchten, P. Overman. 16 u Ovezand, veldvruchten enz. Mulock Houwer. 18 Hoedekenskerke, veldvruchten, P. Overmau. 18 Hoedekenskerke, verp. grond, P. Overman. 18 Wissekerke, veldvruchten, Huvers. 18 Ellewoudsdijk, veldvruchten, Pelle en Rouscher. 18 's-Heerenhoek, woonhuis en erf, Karseboom. 19 Kloetiuge, veldvruchten, Mulock Houwer. 19 Ierseke, veldvruchten, Karseboom. 19 Nisse, veldvruchten, P. Overman. 20 Hoedekenskerke, veldvruchten, Pilaar. 20 Hoededensk., vruchten te velde, Pilaar. 21 Borsele, hout, De Vos. 23 Kapelle, veldvruchten, Gallis Merens. 24 Kolijnsplaat, veldvruchten, Huvers. 25 Goes, meubil. goederen, De Vos. 25 Kolijnsplaat, broodhakkerij enz., Huvers. 26 Wolfertsdijk, bouwland, P. Overman. 26 Kwadendamme, verpachting land, Liebert. 26 Kruininge, woonhuis en erf, Rembges. 26 Hoedekenskerke, hout, De Vos. 27 Heinkenszand, huizen, Liebert. 27 's-Heerenhoek, land, Pilaar. 28 Goes, woonhuis en erf, Pelle en Rouscher. 28 Waarde, hout, De Vos. 1 Aug. Wissekerke, inspan, Huvers. 6 Bergen.op-Zoom, verp. vischplaatsen en oesterbank, Van Goch. Wolfertsdijk, hofstede, Pilaar. Getrouwd L. STAMPERIUS met C. H. DE KATER, Wolfertsdijk, 42 Juli 4883. Heden overleed, in den ouderdom van 82 jaren en 44 maanden, de eerzame ANTHONY PIETERSE VAN KRUININ- GEN, rustend landbouwer te Kloetinge. Kloetinge, 9 Juli 4883. De Executeur-testamentair, W. PELLE. ter en een paar verminkte helden te vernietigen, vol eindig dan uw werk en doe uw eed aan de guillotine gestand." En zij keerde zich om en ging heen. «Blijf, Hortense, blijf. Is het dan niet het hoofd leger onder Charette, die met 3000 man aan de Cha rente ontkwam, dat ginder in het slot Sombreuil ligt en welker redding gij van mij eischt?" «Charette heeft zich reeds lang bij Cadoudal ge voegd; wij zijn slechts vier weerlooze mensehen met enkele dienaren." «En gij wilt niet de imjne worden, Hortense!" «Nooit, Hector! Ik koop zelfs mijn leven, ja, dat van mijn vader, niet voor een leugen. De weduwe van Castor, wiens hoofd onder de guillotine viel, wordj nimmer de vrouw van een republikein." n «Is dat uw laatste woord, Hortense?" «Mijn laatste." Hector drukte heide handen tegen het gelaat; zijn borst ging door den inwendigen strijd zwaar op en neder. Eindelijk riep hij «Welaan, gravin Sombreuil, wie morgen te midder nacht de rivier doorwaadt, vindt op deze plaats geen post, maar wel een beschermer." «Dank u, Hector", riep zij, «dank u." Zij scheidden zonder vaarwel. Hector steeg te paard en had weldra den anderen oever bereikt. De gravin ijlde naar het slot terug; eensklaps riep eene stem uit de struiken haar toe «Halt, gravin, niet zoo vlug! Neem mij mede!" Verschrikt keerde zij zich omhet was Martinet met zijn getrouwe buks. «Gij hier, Martinet? Ik verbood umij te volgen." «Ja gravin, ik ben u ook eigenlijk niet gevolgd, maar ik hen u voorgegaan en ik was voor u hier om te zien of alles veilig was. Vergeef mij mijne onbe scheidenheid, maar ik had den burggraaf doodgescho ten, als hij niet zoo beleefd was geweest toe te stem men." En een liedje neuriënde, geleidde hij haar naar het slot. (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1883 | | pagina 2