1883. N°. 82. Zaterdag 14 Juli. De candidaten voor de a. s. verkiezing. Middelbaar Onderwijs. Bij (lil nommer behoort een bijvoegsel. C. I jir. I J. 1 e» mr. J. ff. t. C. E. Massee. Jhr. M. J. De Marees van Swinderen. Mr. J. W. C. De Jonge van Ellemeet. J. Van Zandbergen Buwalda. C. L. M. Lambrechtsen. Oproeping van Verlofgangers. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Landbouw en Veeteelt. De uitgave dezer Courant geschiedt Ma.a.nda.6, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Hebben wij in ons vorig nommer uiteengezet de heillooze gevolgen, die het drijven der antirevolutio nairen voor den kleinen burger zou kunnen hebben, wanneer zij meerderheid werden in onzen Raad en het denkbeeld van verhoogd schoolgeld toepasten, wij willen nu even zien of de liberalen het na 1874, toen zij weder meerderheid weiden, het zoo zouden gemaakt hebben, dat er redenen bestaan hen door mannen van de tegenovergestelde richting te vervangen. Zuinigheid is het tooverwoord, waarmee de tegen partij schermt. Welnu, sinds dien tijd zijn alle gemeente-inrichtingen en gebouwen in den besten staat onderhouden, is de rioleering op onderscheidene punten in de gemeente, in het belang van den gezondheidstoestand, zoowel als het straatplaveisel aanzienlijk verbeterd en is de overgangsperiode van de nieuwe wet op het lager onderwijs, welke ieder gemeentebestuur verplicht is uittevoeren, voorbij, terwijl de Hoofdelijke Omslag met 3000 is verminderd! In deze weinige woorden is het afdoend bewijs te vinden, dat niet alleen niet weelderig is huisgehouden, maar dat de grootst mogelijke zuinigheid is betracht. Wie is daarvan trouwens niet overtuigd, als hij nauw lettend de begrooting van de opvolgende jaren heeft nagegaan Met zorg ontworpen, beijverden zich zeker niet het minst de liberale raadsleden om eiken post der begrooting nog eens aan een nauwkeurig onderzoek te onderwerpen, terwijl ook de antirevol. raadsleden steeds hebben moeten erkennen, dat niets meer te bezuinigen viel. Aan dit alles hebben de drie aftredende leden de heeren C. E. Massee, jhr. M. J. De Marees van Swin- deren en mr. J. W. C. De Jonge van Ellemeet trouw meegewerkt en wij kunnen dus omtrent hen kort zijn. Men kent deze heeren uit hunne daden. Jhr. Van Swinderen geniet bovendien blijkbaar het vertrouwen zijner medeleden, aangezien hij herhaaldelijk tot wet houder verkozen werd. Zijne meer dan gewone kennis op het gebied der gemeente-wetgeving en gemeente administratie wordt door ieder erkend. Er kan dan ook voor hen, die hem vroeger tot lid van den raad verkozen, geen enkele reden zijn om zijn mandaat niet te vernieuwen, een mandaat, dat hij met den grootsten ijver en de meeste toewijding voor de goede zaak vol voerde. Hetzelfde geldt van mr. De Jonge van Ellemeet, tevens het eenig rechtskundig element onder de raads leden. Sinds onze gemeente hare rechtbank verloor, is het aantal benoembare rechtsgeleerden hier zeer afgenomen. Wanneer men nu iemand als mr. Van Ellemeet in zijn midden heeft, een man van erkende beginselen, eerlijkheid en bekwaamheid, dan valt het niet te betwijfelen of de kiezers zullen ook nu weder gaarne hunne stem op hem uitbrengen en het rechts geleerd element trachten te behouden. En wat den heer C. E. Massee betreft, wie onzer, zoowel vóór- als tegenstander, zal niet moeten erkennen, dat hij altijd een open oog had voor de belangen der burgerij en deze steeds met eene volharding verde digde, die zijn bekend rond en eerlijk karakter eer f aandoet De heer Massee, die zich, door eigen energie en helder oordeel, een eervol standpunt heeft weten te verwerven op het gebied van handel en nijverheid, is volkomen op zijne plaats in den gemeenteraad en claar een der meest bevoegde beoordeelaars van tal rijke vraagpunten, die zich op dat gebied voordoen. Hij is, wat men noemt, een man uit éen stuk, die zich door geene persoonlijke consideratiën laat leiden bij het uiten zijner meening. En waarlijkwij leven in een tijd, dat men dergelijke mannen dubbel in eere moet houden en wij bevelen hem dan ook met volle overtuiging aan. De 4e candidaat is de heer J. Van Zandbergen Bu walda, een man omtrent wiens beginselen wij zeker zijn en wiens opleiding en ervaring ons waarborgen opleveren, dat wij in hem een flink raadslid zullen vinden. In zijne betrekking van rijks-ontvanger, welke hij zonder aanzien des persoons, doch met genoegzame humaniteit vervult, is de heer Buwalda met de in gezetenen van Goes nauw bekend geworden. Gaarne zal hij zich ook op gemeentelijk gebied aan hunne belangen wijden, en wij kunnen verzekeren dat zijn ..eldere blik, zijne flnanciëele kennis daarbij van groot nut kunnen zijn. - vDe 5de candidaat, de heer C. L M. Lambrechtsen, heeft, hoewel nog niet zoo lang in ons midden, reeds bij meer dan eene gelegenheid verklaard niet alleen dat hij een warm hart heeft voor de publieke zaak en de vooruitstrevende richtingmaar ook dat hij genegen is die op werkdadig terrein te steunen. Reeds gaf hij daarvan een bewijs bij de tentoonstelling, hie" verleden jaar gehouden. Zijne wetenschappelijke op leiding en zijne betrekking van ingenieur hij den pro vincialen waterstaat zijn er ons buitendien borg voor, dat wij hier te doen hebben met een in alle opzichter, ontwikkeld man, die tevens om zijne bekwaamheid op het gebied van waterstaat en bouwkunde een uitste kend thans niet vertegenwoordigd element in den Raad zijn zou. In zaken als het Sas en onze Haven zouden zijne adviezen ongetwijfeld van groot nut kunnen zijn, en dat hieraan behoefte bestaat, zal wel niemand betwijfelen, die eenigszins met den eigen- aardigen toestand van ons San bekend is. Meermalen toch moesten B. en W. bij voorkomende rampen de adviezen inwinnen van deskundigen op het gebied van waterbouwkunde. Om te voorkomen, dat ons met Sas en Haven ooit onheilen treffen, kan zeker het lidmaatschap van een deskundige in den Raad in de eerste plaats van ge wicht geacht worden. Omtrent al de candidaten kunnen wij de verzeke ring geven, dat zij de beginselen van ontwikkeling en vooruitgang zijn toegedaan. Aan hen zijn onze belangrijke instellingen in de gemeente veilig toevertrouwd, niet alleen omdat de 5 genoemde heeren ontwikkeling voorstaan, maar ook omdat zij niet de hand zullen slaan aan datgene, wat in het voordeel van nijverheid, handel en eerlijk bedrijf strekken kan. En nu is het duidelijk dat, hoe meer men de instel lingen in onze gemeente, die tevens bronnen van in komst voor de ingezetenen zijn, zou bemoeielijken, hoe minder welvaart er onder die ingezetenen zou overblijven. De tijden zijn niet best. Goes is eene gemeente, die veel van den landbouwer leven moet. De slechte tijden voor dezen werken terug op onze gemeente. Laten wij daarom alles aanwenden om te behouden wat wij hebben. Niet zij, die u eene geringe vermindering van belasting voorspiegelen, terwijl zij u langs andere zijde zwaarder zouden treffen en de bronnen van wel vaart en ontwikkeling ondermijnen, maar zij, die het betalen van belasting trachten te vergemakkelijken door de hand te houden aan instellingen, waarmee de welvaart eener gemeente nauw verbonden is, zijn de ware volksvrienden. In ons vorig artikel hebben wij gewezen op het gevaar dat dreigt, wanneer de anti-revolutionaire can didaten worden gekozen. Zuinigheid in het algemeen kan niet de beweegreden zijn om aan het roer te komen, want zuiniger dan nu de gemeente beheerd wordt, is het onmogelijk. Rest dus alleen de door X. geopperde quaestie van hoogere schoolgelden. Dat gevaar dreigt ons. Laten wij het met vereende krachten tegenhouden en daarom in de eerste plaats HERKIEZEN: Verliezen wij een van dezen, dan is de meerderheid in den raad verplaatst en dan zal onze gemeente eene zorgwekkende toekomst tegemoet gaan. Daarom vra gen wij aan allen, die het wèl meenen met de ge meente, in de eerste plaats met alle gepaste en eer lijke middelen de herkiezing dier 3 heeren te helpen bevorderen. En teneinde onze meerderheid te versterken en niet afhankelijk te zijn van het toeval, bevelen wij tevens ten dringendste aan de verkiezing van de beide andere genoemde heeren. Zoo wij met vereende kracht opkomen en alle per soonlijke consideratiën ter zijde stellen, dan is de kans niet ongunstig. Laten wij daarom eenparig en in het welbegrepen belang onze gemeente op Dinsdag 17 Juli onze biljetten inleveren met de namen Vooral op de voornamen van den heer Massee C. E. dient gelet te worden, om verwarring met zijn broeder en daardoor van onwaarde-verkla ring der biljetten te voorkomen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat de OVR HU A Hf OS-EX A. MEW S voor de leerlingen der Meisjesschool van middelbaar onderwijs zullen gehouden worden op Vrijdag en Zater dag den 20 en 21 Juli a. s., in het gebouw dier school en wel naar het onderstaand programma: Vrijdag 20 Juli. Eerste klasse. van 9-9% uven Nederlandsch. 9%—10 Fransch. 10—10% Wiskunde. Tweede klasse. van 10%—11 uren Iloogdoitsch. y> 11—11% Geschiedenis. 11%—12 i) Aardrijkskunde. 1—1 Wiskunde. Derde klasse. van 1%—2 uren Nederlandsch. 2-2% Natuurkunde. 2%3 Fransch. CO 1 co Engelsch. Vierde klasse. van 3%4 uren Geschiedenis. Zaterdag 21 Juli. 99 uren Iloogduitsch 9%—10 Engelsch. 10—10% Natuurkunde. 10%—11 Fransch. Burgemeester en Wethouders noodigen de ouders, voogden of verzorgers der leerlingen uit tot bijwoning dezer examens, met mededeeling, dat geene andere personen zullen worden toegelaten. Goes, den 13 Juli 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. De BURUEMEESTER van GOES, gezien hebbende de circulaire van den heer Commis saris des Konings van den 17 Mei 1S83, A no. 82U 1 3e at'deeling (Prov. blad no. 43) volgens welke, tenge volge van de door Z. M. gegeveue bevelen, de navol gende miliciens-verlofganger der lichting 1880 en 1881, behoorende tot het 3e regiment Infanterie en het korps Genietroepen, om respectievelijk van den 13 Augustus tot den 11 September en van den 21 Augustus tot den 28 September 1883 ONDER DE WAPENEN MOETEN KOMEN geelt daarvan aan de belanghebbenden kennis en roept op voor liet 3e regiment Infanterie: Cornelis Van Zweden, Isaac Kooman, Lauras Willeboer, Pieter Remijii, Johannes Ortelee, Jolian Hendrik Enters, Johannes Victor Troupée, Judocns Koptitels, Christian!! Van Fraassen, Gillis Van der lteit, Pieter Cornelis Visser, Authonle Bruel, Johannes Pieter Rijke, Jacobus Roggeband; voor Suet korps Genietroepen Petrus Adrlanus Hootsmans, om tegenwoordig te zijn bij het 3e regiment Infanterie op Maandag den 13 Augustus en bij het korps Genie troepen op Dinsdag den 21 Augustus a. salles dps namiddags voor 4 uren, zullende z j zich rechtstreeks derwaarts moeten begeven. Wordende den verlofganger indachtig gemaakt, dat hij, die niet aan de oproeping voldoet, als deserteur wordt behandeld, en dat hij, die niet op den bestem den tijd onder de wapenen komt, ot' niet voortdurend aan de oefening deelneemt, of wel achterlijk blijft in het aauleeren van den wapenhandel, zooveel langer onder de wapenen zal gehouden worden als de kom- mandant noodig acht. Goes, den 13 Juli 1883. De Burgemeester voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. GOES, 13 Juli 1883. Het eerste natuurkundig examen is gisteren te Amsterdam met goed gevolg afgelegd door dhr. J. C. M. Hartman uit Goes. Bij kon. besluit is J. Schuijleman, ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Diever c a., benoemd tot ontvanger derzelfde middelen te Dom burg c. a. Bij Kon. besluit zijn bij bet wapen der infanterie benoemd tot 2en luitenantbij het 3e reg. de cad. H. Van Breen en A. Van Sliedregtbij het 5e reg de cad, C. II. T. Kruythoff. Benoemd tot 2den luitenant bij bet wapen der infanterie van het leger in Ned. Indië de cadets A. 11. Overman cn J II. A. P. Overman. Het voornemen bestond om hedenmorgen den telephoondienst MiddelburgDomburg voor het publiek te openen. Een gisteren uit Wiesbaden ontvangen bericht omtrent den toestand van den heer Modderman luidt als volgt »De zieke is nog uiterst zwak de wond moet open blijven, om te zien of er nog vochten kornen houdt dat op, dan kati tot de genezing worden overgegaan. Zoolang dat niet geschiedt, blijft de toestand zorg wekkend". (Vad.) Naar men verneemt doet de heer mr. J. Heems kerk Az. van zijn kant al het mogelijke om den arbeid der commissie voor grondwetsherziening te bespoedigen. Het moet zelfs in zijne bedoeling liggen, reeds in het eerstvolgende zittingjaar bij de Tweede kamer voor stellen tot grondwetsherziening in te dienen. De verkiezing van den heer Van Aylva van Pal- landt tot lid der Eerste Kamer door de Staten van Utrecht zal waarschijnlijk worden vernietigd, daar ge constateerd is en in de notulen der Staten vergadering opgenomen dat een zwager van een der personen waarover gestemd werd, aan de stemming heeft deel genomen. Terwijl vroeger aan de inleggers in de Rijks postspaarbank door den directeur dier spaarbank te Amsterdam eene kennisgeving werd gezonden telkens wanneer zij 10 gulden of meer hadden ingelegd (en wel binnen vijf dagen na zoodanigen inleg) geschieden die kennisgevingen, sedert 1 Juli jl.ingevolge Kon. besluit van 15 Mei jl. Staatsbl. no. 45 slechts voor bedragen van 25 gulden en daarboven, binnen veertien dagen na den inleg. Bij gemeld Kon. besluit is alzoo èn liet bedrag der inlagen waarvoor kennisgevingen geschieden èn de termijn voor die kennisgevingen uitgebreid. In eene deze week gehouden vergadering der Maatschappij tot bevordering der geneeskunde kwam o. a. in behandeling een voorstel van de afdee- ling Zeeland»De maatschappij noodige de Staats- commissie, belast met de voorbereiding van de her ziening van het Burgerlijk Wetboek, uit, voortestellen »datbij de aangifte bij den burgerlijken stand van levenloos aangegevenenonderscheid gemaakt worde »tusschen kinderen: lo. dood ter wereld gekomen en »2o. levendgeboren, maar vóór de aangifte overleden." Het hoofdbestuur bestreed dit voorstel, op grond dat verleden jaar pas een wijziging in de bedoelde sta tistiek verkregen is, nl.een aanteekening omtrent de levensvatbaarheid, en het wensclielijk was, eerst de uitkomsten van deze bijvoeging af te wachten. Na verdediging door de afd. Zeeland en verdere discussie, werd het voorstel met 44 tegen 25 stemmen aange- "nomen. Bedankt voor het beroep naar Baarland door den heer J. Steenbeek, cand. bij het prov. kerkbestuur van Zeeland. Ds. Van Selms uit Leerdam zal aanstaanden Zondag, des namiddags te 5 uren, te Nisse, en ds. Hengeveld dien dag, des middags te 2 uren, te Sehore optreden. Aangenomen het beroep naar de Doopsgezinde gemeente te Aardenburg door ds C. P. Van Eeghen, te Medeinblik. De Staatscourant van Woensdag jl. bevat de gewijzigde statuten der verceniging »de Ambachts school" te Goes. Bij de overgangsexamens a./d. Rijkslandbouw school is van de le klasse der afd A tot de 2e be vorderd: dhr. P. C. W. Swemer te Kolijnsplaat. Voor het verkrijgen der hoofdakte, art 50b der wet op het lager onderwijs, hebben zich bij de zes commissiën te zamen 803 candidaten aangemeld. Naar de Landb. Ct. verneemt, heeft de regeering aan de Alg. Vereeniging voor bloembollen-cultuur te Haarlem een rijkssubsidie van f 600 toegestaan als bijdrage voor het door haar intestellen onderzoek naar de ziekte in de hyaeinthen en andere bolgewassen. Het rapport van het ministerie van landbouw (Vereen. Staten) wijst voor de maand Juni een alge- meene verbetering aan in den stand van het katoen, waarvan de gemiddelde vooruitgang 80 a 90 bedraagt. Ook in den stand van bet winterkoren is eenige ver betering gekomen. Het algemeen gemiddelde ging vooruit tot 79. liet gemiddelde voor voorjaarskoren steeg tot 400. Volgens de voor Juli gemaakte schat tingen kan men den oogst van winterkoren stellen op 300 millioen bushel, en dien van voorjaatskoren op 125 millioen. De inet koorn bebouwde uitgestrektheid nam toe tot gemiddeld 150 millioen hectaren; bet gemiddeld van den oogst bedraagt voor maïs 86, voor haver 89 en voor gerst 97.

Goessche Courant | 1883 | | pagina 1