1883. N°. 81. Donderdag 12 Juli. Schoolgeld-verhooging. DELFT. Het gebouw voor de stu dentenfeesten, pas voltooid, is gister avond 11 uur door onbekende oorzaak totaal afgebrand. Decoraties, vaandels, alles is verloren. Volgens gerucht heb ben 2 studenten daarbij het leven ver loren. Zie laatste berichten.) wmm De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In. ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Sinds eenigen tijd verschijnt bij den uitgever Klem- kerk alhier een bladwaarin herhaaldelijk de verze kering gegeven wordt, dat men heusch geen politiek blad is, maar waarvan geen nummer verschijnt of het bevat, hetzij van de redactie, hetzij in den vorm van ingezonden stukken, bijna niets danpolitiek en (toevalliganti-revolutionaire politiek. Wij hebben daar natuurlijk niets tegen, mits men eerlijk kleur bekenne. En dat het blad eene bepaalde kleur heeft, wie betwijfelt het nog, die het tijdens de verkiezingen leest? Ook nu weder blijkt die kleur bij de aanst. verkie zing voor den gemeenteraad. In no. 26 van dat blad zegt X. (het blad werkt sterk met onbekenden), na eene treurige en laakbare personaliteit aan het adres van den heer Massee, het volgende «Krijgt de partij, waartoe ik behoor, eene meer- derheiddan zullen die mannen de schoolgelden «vooral van school le klasse (lager onderwijs) en de «beide Hoogere Burgerscholen aanmerkelijk moeten «verhoogen en bij de benoeming der leeraars letten «welke richting ze zijn toegedaan." Dit is dus de reden, waarom men de liberale raads leden wil laten vallen. Opmerkenswaardig stemt deze leuze overeen met wat door een paar anti-revolutio naire leden een en andermaal in den Raad is gezegd. Wij vertrouwen echter dat de kiezers wijzer zullen zijn en inzien, dat, wanneer het dien weg uitgaat, al het goede, waarop de gemeente bogen mag, vernietigd zal worden eenig en alleen ten nadeele van de kleinere burgers. Om iets te bewijzen is niets welsprekender dan namen en cijfers. Nu het kohier van den Hoofd, omslag publiek is gemaakt, zijn de gegevens ruim voorhanden om het bewijs te leveren van onze stel ling, dat men vooral den minderen burger niet meer zou kunnen benadeelen dan juist door het schoolgeld op de inrichtingen van onderwijs te verhoogen Namen zullen wij echter niet noemen; ieder weet in welke klasse hij is aangeslagen en hij kan dus zelf de gevolgtrekking maken. Wij bepalen ons dos tot de cijfers. Nemen wij eens aan, dat het schoolgeld op school le klasse werd verhoogd tot f 1 per kind en per maand. Dan krijgen wij daar eene vermeerderde opbrengst van 130 X 12 x 40 ets624. Stellen wij verder, dat het schoolgeld op de H. B. S. ver hoogd werd met b. v. 20 per leerling, dan verkreeg men over 110 leerlingen 2200 meer. Aannemende, dat bij verhoogd schoolgeld het aantal kinderen het zelfde blijft als nu en dat ook het rijk alsdan geen bezwaar zou maken om de subsidie van 13500 te blijven geven, dan zou dus eene vermeerdering van inkomsten verkregen worden van ƒ2824. Bepalen we haar op het ronde cijfer van 3000 en onder stellen wij, dat daarmee de hoofdelijke omslag kan verminderd worden, dan hebben wij alle factoren in het voordeel van de anft-Hoogere-burgerschool-mannen gebracht. Maar letten wij nu eens op de uitwerking, op de gevolgen van die vermindering. Het schijnt zoo aan lokkelijk, dat denkbeeld van vermindering van den H. O. Wie daarvan spreekt heeft onmiddellijk de onnadenkenden op zijne zijde. Maar wie zouden er het meest van profiteeren? De berekening is heel ge makkelijk. Men heeft slechts den regel van drieën toetepassen en de bekende aanslagen naar een kohier van ƒ26000 te berekenen naar een van 23000. Welnu De beide hoogst aangeslagenen in de 26e en 24e klasse, thans betalende f 9C0 en ƒ600, zouden dan betalende eerste 800, de tweede 530 en dus verminderen met 100 en 70. Geen van deze twee heeren heeft kinderen op de II. B. S. Toch zijn bei den loyale voorstanders van de inrichtingen van on derwijs. Wel een bewijs dat in dezen niet de liberalen op hun voordeel bedacht zijn. In de 23e klasse staat een aanzienlijk ingezetene, van wien 3 kinderen de H. B. S. bezoeken. Hij be taalt nu 520 II. O. en zou bij vermindering daarvan betalen f 460, dus juist zooveel minder als het ver hoogde schoolgeld zou bedragen. Gaat men verder het kohier na, dan hlijkt, dat van de 22e tot en met de 16e klasse een 22tul liberalen tegenover een Stal niet-liberalen tot de hoogst aange- slagenen behooren; dat voor eenigen hunner, die kin deren op de H. B. S. hebben, de vermindering van den H. O., naarmate van het aantal kinderen, öf zonder invloed zou blijven öf slechts eene geringe verhooging van lasten zou opleveren. Ongunstiger wordt echter de toestand, als men aan de in lagere klassen aangeslagenen komt. Zij, die b. v. in de 12e klasse staan en 75 betalen, zouden ver minderen met 9. In die klasse komt een persoon voor, die 2 kinderen op de H. B. S. heeft en dus, tegen eene vermindering van 9, veertig gulden meer voor het onderwijs zou moeten betalen. Zij, die in de 11e klasse aangeslagen zijn en kjn- deren op de H. B. S. hebben, zouden van 61 op 54 komen, maar 20 meer per kind op de H. B. S. betalende, ƒ13 schade lijden. In de 10e klasse vinden wij iemand, die een zoon op de H. B. S. heeft en die thans ƒ50 H. O. betaalt. Zijn aanslag zou met 6 verminderen, tegenover de ƒ20 verhoogd schoolgeld. In de 9e klasse treffen wij niet minder dan 5 aan geslagenen aan, die kinderen op de middelbare school hebben; een zelfs 2. Zij betalen nu 40 H. O. Voor hen zou de vermindering bedragen 5 en zij zouden dus voor ieder kind eene schade lijden van ƒ15; de persoon met 2 kinderen dus van ƒ30. In de 8e, 7e, 6e, 5e, 4e en 3e klasse komen op het kohier personen voor, die voor hunne kinderen van het middelb. onderwijs profiteeren. Die in de 8e klasse hetalen nu 31,41bij een kohier van ƒ23000 zou den zij ƒ4 minder betalen. In de 7e klasse zou de vermindering bedragen 2,75 6e 2,10 5e 1,40 4e 1, 3e 0,80 Tegenover deze onbeduidende verminderingen zouden al de hierbedoelde personen f 20 per kind meer moeten betalenbehalve misschien nog de verhooging op school A Als men nu de namen van deze personen op het kohier en de schoollijst nagaat, dan blijkt het, dat zij allen tot de burgers en zoogenaamde kleine bur gers behoorenen dan is daarmede het overtuigend bewijs geleverd, dat bij de tegenwoordige regeling van hoofdei.-omslag en schoolgeld juist het meest gebaat zijn de burger en de kleine burger, en dat het voor dezen een ramp zou zijr., wanneer ooit een maatregel in de» beoogden geest werd genomen. Immers, men gevoelt het, eerst dan zou de H. B. S. worden wat nu ter kwader trouw beweerd wordt dat zij iseene inrich ting voor de kinderen van meergegoeden. Want, men bedenke het wèlvele ouders zouden niet meer in staat zijn zulk een verhoogd schoolgeld te betalen en een aantal burgerjongens zou dientengevolge deze gelegenheid tot ontwikkeling missen. Hiervan zou weder het gevolg zijn, dat de opbrengst der school gelden minder werd naarmate het aantal leerlingen afnam en ten slotte zou de gansche beweging dit ge volg hebben dat slechts de meergegoeden van de in richting gebruik konden maken, terwijl de belastingen niet minder werden. Wij gelooven ons na deze uiteenzetting ontslagen te kunnen achten van de berekening der gevolgen van verhoogd schoolgeld op de lagere school le kl. Dit zou, tegen 40 ets. per kind en per maand, weder 4,80 in een jaar voor ieder kind meer zijn. Men stelle zich den invloed van een en ander voor in öurgergezinnen met veel kinderen 1 Terwijl nu de last der ouders, die veel kin leren hebben, wordt verlicht, zou hij dan enorm verzwaard worden. Of is het soms het doel der anti-hoogere-burger- schoolmannen om de kinderen uit de kleine burgerij tot onwetendheid te doemen en iedere ontwikkeling van de werkelijk schrandere geesten ook onder de minderen tegen te houden «Maar" zoo staat er verder, «men zou dan ook bij de benoeming van leeraars erop letten welke richting zij zijn toegedaan." Dit is eene meermalen gehoorde insinuatie tegen de leeraren. Zonderling 1 Het onderwijs aan de inrich tingen voor M. O. zou tot ongodsdienstigheid leiden en er wordt gebruik van gemaakt door ver klaarde orthodoxendoor autoriteiten in de hervormde en in de christelijk gereformeerde kerk Laten die ouders getuigen, en zoo daarvoor reden is openlijk verklaren, of er aan hunne kinderen ooit iets is geleerd, dat niet volkomen in overeenstem ming was met den eerbied, aan andersdenkenden ver schuldigd. Nimmer nog werd er een klacht van dien aard bij de bevoegde autoriteit ingediend 1 Wat blijkt uit een en ander lo. Dat men de voorstanders van het onderwijs, die grootendeels juist onder de hoogst aangeslagenen in den II. O. behooren en dus voor het onderwijs het meest betalen, schromelijk belastert als men zegt, dat zij zich door den minderen man laten bedeelen 2o. dat verscheidene ouders het onderwijs, hetwelk door hen of hunne geestverwanten als eene bedeeling en als zedenbedervend afgeschilderd wordt, door hunne eigene kinderen laten genieten. De gansche beweging in dezen is dan ook niets anders dan eene leuze om de persoonlijke eerzucht van eenigen te bevredigen, de raadzetels intenemen, en, daar gezeten, wellicht de zaken te laten zooals zij door de goede zorgen dei liberalen geworden zijn, gelijk in een vroeger tijdperk, toen de orthodoxen hier in den Raad de meerderheid hadden, het geval is geweest. Zullen wij nog opsommen de stoffelijke voordeelen, welke de H B. Scholen overigens opleveren Eene rijkssubsidie van f 13500 komt er jaarlijks door in de gemeente; de leeraren moeten hier leven; betalen hun behoorlijk quantum in den II O.leerlingen van buiten zijn een niet te versmaden inkomst voor velen, maar bovenal: juist de zonen en dochters van den burgerman kunnen er zich eene dosis kennis eigen maken, welke voor hun volgend leven zoo zeer noodzakelijk is, en die juist vele burgerlieden erken nen tot hun spijt te missen. Vergeten wij daarbij niet de Burger-Avondschool, waar een 30tal jongens ook uit den min gegoeden stand voor eene kleinigheid die kundigheden kunnen opdoen, welke zij bij hun vak zoo zeer behoeven en waai'door eene categorie van ontwikkelde handwerks lieden kan ontstaan, die een sieraad in de maatschappij zullen uitmaken. Wat blijft er, als men de zaken zoo eens op den keper beschouwt, over van het fraaie idéé om de schoolgelden te verhoogen; wat van den ondragelijken last, dien het onderwijs op den minderen man zou leggen Blijkt niet uit alles, dat het de meergegoeden zijn. die de lasten en zorgen der minderen helpendragen? Men zij gewaarschuwd! Op financiëele gronden is de leuze der anti-hoogere-burgerscliool-mannen niet voltehouden. De bedoeling is dus eene andere. Als de orthodoxe candidaten worden gekozen, dan kan de eerste stap gezet zijn op den weg van den totalen ondergang van deze kennis en welvaart verspreidende inrichtingen, waarop onze gemeente trotsch mag zijn; de mindere burger, die slechts moeielijk kan rondkomen en toch zoo gaarne zijne kinderen wat verder zou brengen, zal hen er niet meer kunnen heenzenden een tijdlang zullen de scholen alleen nog voor de rij keren kunnen bestaan en eindelijk zullen deze bronnen van inkomst voor de ingezetenen en van kennis voor hunne kinderen uit onze gemeente verdwijnen. Wij vertrouwen, dat het gezond verstand der kie zers het daartoe niet zal laten komendat zij niet om de persoonlijke eerzucht van enkelen te voeden de hand zullen leggen aan het edelste wat wij hebben. Maar dan ook behoort er gezorgd te worden, dat de werkelijke voorstanders van «uwkostbare ontwik keling in de meerderheid blijven en is in de eerste plaats herkiezing van de drie aftredende heeren C. E. Massee, mr. J. W. C. De Jonge van Ellemeet en jhr. M. J. De Marees van Swinderen dringend noodig. Den heer Den Boer, die zich, evenals de heer Quist, herhaaldelijk voor hooger schoolgeld heeft verklaard, kunnen wij om die reden niet steunen. Hij zelf zal moeten erkennen, dat hij voor zijne kinderen minder gemakkelijk de noodige ontwikkeling zou kunnen ver krijgen, als hij niet, zooals nu, voor hen van de niet zoo kostbare H. B. S. in deze gemeente kon gebruik maken. In het optreden van den heer De Wilde hebben wij nog geen aanleiding gevonden om omtrent hem van meening te veranderen. Door niets is ons gebleken, dat in hem de gemeente een bekwaam vertegenwoor diger zou verkregen hebben. Wij gelooven dan ook dat de burgers, die de dezer dagen gehouden kiesvergadering bijwoonden, wèl deden twee anderen in hunne plaats candidaat te stellen en wel de heeren J. Van Zandbergen Buwalda en C. L. M. Lambrechtsen. Over deze en de andere candidaten een woord in ons volgend nommer. -«?. HHil—M i 111 ii ii nu i iih—iiimMW ■uil—in iwiib—mui una wn»«i mi GOES, 11 Juli 1883. De uitslag der verkiezing van leden voor de Eerste Kamer der Staten-Generaal is als volgt Zuid-Holland. Herkozen de heeren Joost Van Vol lenhoven met 59 stemmen; jhr. F. G. E. Merkes van Gendt en Hendrik Muller Szn., ieder met 54 stemmen. Noord-Holland. Herkozen de heeren mr. G. Van Tienhoven en Insinger. Friesland. Herkozen de heer D. D. Breuning, met 36 van de 48 stemmen. Drente. Herkozen de heer mr. H. J. Carsten met 25 van de 30 stemmen. Overijsel. Herkozen de heer mr. A. Van Naamen van Eemnes, met 30 van de 45 stemmen. Gelderland. Herkozen de heer mr. J. Thooft met 37 van de 56 stemmen. Utrecht. Gekozen (ter vervanging van den heer Du Marchie van Voorthuysen, die bedankt had) de heer F. W. I. baron Van Aylva van Pallandt te Putten, bij loting tegen mr. W. H. De Beaufort te Leusden; (ieder hunner had 20 stemmen). Noord-Brabant. Herkozen de heer mr. J. B. Hengst; gekozen (ter vervanging van den heer Van Sasse van IJsselt, die verzocht had niet weder in aanmerking te komen) de heer mr. J. G. De Bruijn, lid van de Tweede Kamer, met 30 stemmen. Limburg. Herkozen de heer L. F. H. Beerenbroek. De heer G. Krol Van der lloek is heden te Leiden bevorderd tot apotheker. O.-Indie. Overgeplaatstin rang en anc.bij de milit. adm., de 2e luit. der inf. W. C. Van Campen. Bij kon. besluit van 6 Juli zijn, op verzoek, eervol ontslagen J. W. Van Nieuwenhuyzen, als dijkgraaf van den Bastiaan De Langepolder en van den Caland- polder en J. F. Almekinders, als plaatsvervangend dijkgraaf voor den Nieuwerhavenpolder. Voorts zijn benoemd: tot plaatsverv. dijkgr. van den Thomaes- polder P. J. G. Cortvriendt; tot lid van het bestuur der waterkeering van den calamiteusen Hoofdplaat polder C. J. Sturm; tot gezworene van den Willem Leopoldpolder P. Mabesoone; tot gezworene van den Zonnemairepolder C. F. Van den Bout Cz. Kruininge. Gisteren werd alhier eene vergadering gehouden der liberale kiesvereeniging«Gemeentebelang" tot het bespreken en stellen van drie candidaten voor den gemeenteraadwaarin tegenwoordig waren "29 ledende aftredende raadsleden M. Wondergem en P. Kole Mz.werden met bijna algemeene stemmen weder candidaat gesteld, terwijl voor de derde vacature (A. Krijger, overleden), de meeste stemmen bekwam de heer C. J. Van Sluijs, opzichter van den waterstaat te Hansweerd. Van den in ons vorig no. vermelden provincialen schietwedstrijd voor schutterijen, schutterkorpsen en schietvereenigingen, te Vlissingen op jl. Maandag ge houden, was de uitslag o. a. als volgtKorpswedstrijd salvo's. Iste prijs zilv. medaille dd. schutterij Zieriksee met 13 treffers, 25 punten; 2de prijs bron', medaille schietvereeniging «Vlissingen" met 12 treffers, 24 punten. Korpswedstrijd individueel, le prijs zilv. medaille schutterij Middelburg, 218 p.; 2e pr. bronz. medaille schietvereeniging Middelburg, 200 p. Personeele wedstrijd op 200 M afstand Bij dezën behaalde de 18e pr. P. Labrout te Goes (volgens de Midd. Ct. P Labrar.dt; beide zijn hier echter onbe kend;, met 37 punten. In den namiddag werd het feest opgeluisterd door de muziek der dd. schutterij van Vlissingen. Na afloop van den wedstrijd begaven de deelnemers zich met den stoomtram naar Middelburg, alwaar in het «Schut tershof" de feestelijkheid met een vriendschappelijken maaltijd werd besloten. Met ingang van 1 Augustus a. s. wordt van Zieriksee naar Hansweerd verplaatst de heer L. Krook, commies-verificateur 3e categorie. Naar het Vaderland verneemt, laat Z. K. H. Alexander der Nederlanden, Prins van Oranje, zich dagelijks telegraphisch inlichten aangaande den toestand van den oud-Minister mr. Modderman. Volgens een gistermiddag ontvangen telegram was de toestand van den heer Modderman bevredigend en nam hij wat in krachten toe. Blijkens een aan het Departement van koloniën ontvangen telegram van den Gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië is het zuidelijk marine-magazijn te Batavia, inhoudende artillerie-materieel en sloepge- schut, door brand vernield De granaten bleven onge deerd. De oorzaak van den brand is onbekend. Omtrent den omvang der schade is nader bericht toegezegd. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een brief van den Minister van Justitie, houdende intrekking van het wetsontwerp tegen overmatigen arbeid en verwaarloozing van kinderen. De Minister van Marine heeft f 100 geschonken aan de algemeene armen te Helder als blijk van erkentelijkheid voor hetgeen Helder's ingezetemn deden om de nagedachtenis te eeren van lien, die bij de Adder-ramp het leven verloren. Een groot internationaal concours van fanfare- en harmonie gezelschappen zal den 2n, 3n, 9n en lOn September a. s. te Amsterdam gehouden worden. Namens Z. M. den Koning heeft de Minister van Waterstaat den wensch kenbaar gemaakt, om van de Commissarissen des Konings in de provinciën eene opgaaf te ontvangen van de waarde per hectare van vlasland en van den gemiddelden prijs der opbrengst van het vlas in de provinciën. De mailbrieven en dagbladen, die Maandag aan kwamen, riekten sterk naar carboolzuur; 't blijkt dus dat ze met het oog op de cholera in Egypte reeds aan een desinfectiekuur onderworpen zijn. (R. NU.) Naar wij vernemenbestaat er kans, dat be halve de 20 vroeger voor den administratieven dienst in Iadië gevraagde ambtenaren (controleurs enz.) er dit jaar nog 10 in het geheel dus 30 geplaatst zullen worden. (Vad.)

Goessche Courant | 1883 | | pagina 1