1883. N°. 80. Dinsdag 10 Juli. 70ste jaargang. Vergunning voor industriëele inrichtingen. Verkiezing voor den Gemeenteraad. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Rechtzaken. 1 1,1 11 111 Landbouw en Veeteelt. Kunst, Wetenschap en Letteren. GOËSW De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis.dat door PIETERFRBIS- BERG vergunning is verzocht, om in het perceel wijk C. no. 221 in de Lange Vosstraat te mogen oprichten eene BROODBAKKERIJvoorts dat dit verzoek met de bijlagen ter secretarie is ter visie gelegd en dat op Zaterdag den 21 Juli 1883, des namiddags te éen uur, ter hunner vergaderkamer in het Raadhuis gelegenheid zal worden gegeven tot het kenbaar maken en toelichten van eventuëele bezwaren tegen de inrichting. Goes, den 7 Juli 1883. Burgemeei ter en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat de verkiezing van vijf leden voor den gemeenteraad, tengevolge van de periodieke aftreding van de heeren: B. M. Den Boer, C. E. Musset-, Mr. J. W. C. De Jonge van Ellemeet, Jhr. M. J. De Marees van Swinderen en H. De Wilde, zal plaatshebben op Dinsdag den 17 Juli aanstaande, van des voormiddags 9 tot des namiddags 5 uren; dat de oproepingsbrieven den 6 Juli aan de kiezers zijn uitgereikt en dat de kiezer, die geen stembriefje ontvangen of dit verloren heeft, een ander kan bekomen ter secretarie der gemeente, mits zich daartoe in persoon aanmeldende tusschen des voormiddags 9 en des na. middags 2 uren van eiken werkdag. Goes, den 7 Juli 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 9 Juli 1883. In de Zaterdagavond gehouden bijeenkomst van kiezers werd mededeeling gedaan, dat de heer Buwalda de candidatuur voor het lidmaatschap van den Raad aangenomen, doch dat de heer Hannink daarvoor be dankt had. In de plaats van dezen laatste werden nieuwe namen genoemd en werd ten slotte, bij her stemming met den heer L. M. Van Campen, de heer C. L. M. Lambrechtsen, provinciaal ingenieur van den waterstaattot candidaat verkozen. Deze heeft de candidatuur aangenomenwat dus nu door al de candidaten is gedaan. Door den Majoor-Kommandant der dd. schut terij alhier is het volgende verzoek aan het gemeen tebestuur verzonden «Geeft met verschuldigden eerbied te kennen, de ondergeteekende, Majoor-Kommandant der dienstdoende schutterij alhier, Dat de gewone jaarlijksche oefeningen der schutterij zeer onvoldoende zijn, om de manschappen tot flinke, weerbare mannen op te leiden, Dat, wel is waar, die oefeningen onmisbaar zijn tot het vormen van eenen goed geordenden troep, maar toch slechts eene eenvoudige bijzaak uitmaken ten opzichte der weerbaarheid, 't welk ook het gevoelen is van Zijne Excellentie den Minister van Binnenlandsche Zaken dd. 16 Juni 1866, Dat de hoofdzaak, waarvoor de schutterij jaarlijks bijeenkomt, volgens genoemde rainisteriëele beschikking bestaat in het schieten naar de schijf, Dat, zonder deze oefening te betrachten, de schutterij te dezer stede hare ware roeping geheel en al mist, en daardoor eigenlijk doelloos is geworden, Dat, daar de manschappen voldoende op de hoogte zijn van de gewone oefeningen, uitmakende het onder deel der vereiscliten van een militair, het voor hem meer dan noodig wordt, zich te kunnen oefenen in het schieten naar de schijf, Dat ook, wegens het gemis eener schietbaan, steeds goede en geschikte krachten na afloop van den vijf jarigen actieven dienst dezen verlaten, terwijl zij an ders gaarne aanbleven, en daardoor de schutterij nog verder van haar waar doel wordt verwijderd, Redenen, waarom hij zich beleefdelijk tot uwe ver gadering wendt, haar verzoekende, aan de dientdoende schutterij van Goes eene schietbaan te willen geven, waardoor zij aan hare grondwettige roeping kan be- antwoorden, u dringend uitnoodigende tot de oprichting dier baan, binnen een kort tijdsbestek te willen me dewerken." Ierseke. Heden vernamen wij dat eenige ingezete nen dezer gemeente het plan hebben een verzoek- of bezwaarschrift bij gemeenteraad of gemeentebestuur intedienen naar aanleiding van hetgeen onlangs hier is voorgevallen. Ten gerieve van hen, die op dit re quest mochten willen teekenen en verder van allen die belang in de zaak stellen, diene het volgende: Dinsdag 25 Juni 11. meldde zich in den voormiddag schooltijd bij de hoofden der beide scholen alhier een zekere mijnheer Levi, die zich kunstenaar noemde, aan met zeer beleefd verzoek des namiddags tot vermaak der schooljeugd, die hier zeker zelden iets buitenge woons te zien kreeg, zijne toeren te vertoonen. Hij rekende daarbij op eene kleine belooning, doch eischte geen bepaalde som per hoofd. Verder vertoonde hij een boek met eene menigte onderteekende verklaringen van hoofden van scholen uit verscheidene plaatsen, o. a. Goes, welke verklaringen behelsden, dat de heer Levi de schooljeugd zeer aangenaam had bezig gehou den. Dit verstrekte den hoofden der scholen alhier tot waarborg, dat de man niets onzedelijks of liwet- sends te zien gaf, maar natuurlijk verwezen zij hem naar heeren burgemeester en wethouders. Deze vonden evenwel bezwaar, vooral ook met het oog op mogelijke klachten, om de schoolgebouwen en den schooltijd voor zulke dingen aftestaan en wezen, hoewel niet eenparig, het verzoek van de hand. Nu gaf iemand den kunstenaar den raad, ten einde geen vergeefsche reis te doen, zijne toeren op de pu blieke straat te vertoonen, maar hij verklaarde dit niet te willen en ook niet gewoon te zijn. Eindelijk besloot hij met blijkbaren tegenzin, het te doen op het speelplein van de school no. 2 (bij den dam) des namiddags 4 uren, dus na schooltijd, omdat hij de kinderen, die op het vermaak waren voorbereid, niet geheel te leur wilde stellen. Hiertoe bekwam hij verlof. Het weder was dien geheelen dag tamelijk nattig en nu wilde het ongeluk dat juist om 4 uren, toen de kinderen der beide scholen en de heer Levi op het plein aanwezig waren een hevige regenbui zich ont lastte. Wat nu te doen Wachten tot de bui over was, en de kinderen te laten natregenen was toch wat ergonverrichter zake te vertrekken voor allen vrij hard, en dus veroorloofde zich het hoofd der school no. 2 een ongebruikt en ledig lokaal zijner school voor kunstenaar en schooljeugd open te stellen. De vertooning, bestaande uit eenige toeren van kracht en behendigheid, had plaats, geen enkel kind werd een bepaalde toelatingsprijs voorgeschreven en verscheide- den betaalden zelfs niets. Dit is alles wat er gebeurd is Toch schijnen som migen aan dit na schooltijd en bij toeval gebruik maken van een ledigstaand schoollokaal tot zulke ver schrikkelijke dingen ten gerieve der schooljeugd zich geërgerd te hebben, 't Is ook mogelijk dat zij de rechte toedracht der zaak tot heden niet gekend heb ben. Mochten zij na lezing van dit getrouw en waar verslag van het gebeurde hun plan toch willen door zetten, dan dient tot hun inlichting, als zij het niet weten mochten, dat zij zich tot burgemeester en wethouders moeten wenden, en dan zij hun er op gewezen, dat blijkens bedoeld verslag, deze heeren niet de minste schuld aan het gebeurde hebben, zoo er van schuld sprake mag zijn, maar dat deze geheel komt ten laste van het hoofd der school waarin de vertooning heeft plaats gehad. Deze meende evenwel zich nog erger jegens ouders en kinderen te bezon digen door den Jaatsten een nat pak te bezorgen, dan jegens het onnoozele schoolgebouw, door een gedeelte daarvan zonder iemands nadeel voor een uur te ge bruiken tot een onschuldig genoegen van de jeugd. Er loopen weer geruchten van een diefstal van na- tuuroesters ten nadeele van den heer K. Deze oesters zouden opgekord en op een ander perceel overgebracht zijn. Het verdwijnen der oesters is gemakkelijk te constateeren,'maar waar zij gebleven zijn minder gemak kelijk, en meent men ze gevonden te hebben, dan moet nog bewezen worden dat zij gestolen zijn en door wie. Dit zijn de redenen waarom de diaven moeilijk te treffen zijn, als men ze niet op heeterdaad betrapt. Er moeten hier dit jaar 3 gemeenteraadsleden af treden, nl. de heeren W. De Jonge, M. Yan Stee en A. Hartoog. De eerste heeft wegens vergevorderden leeftijd verzocht niet meer in aanmerking te komen. Van candidaten in zijn plaats en tegenover de beide andere aftredenden hoort men weinig. Als men zoo- danigen nog stellen wil, wat voor de vacature zeer wenschelijk was, dan wordt het hoog tijd. De beide af tredenden zullen hoogstwaarschijnlijk herkozen worden. Voor eenigen tijd is een besluit van den gemeente raad, waarbij aan den heer P. Sandee, vergunning was verleend tot het oprichten van een kalkblusscherij, op verzoek van den heer J. J. Van den Bi oeke door den Koning vernietigd, omdat de aanvrage van den heer Sandee niet in den vereischten vorm was geschied. Nu deze opnieuw vergunning van den raad heeft ver kregen heeft weder een ander daartegen geprotesteerd. De vorige week zijn de werken ter vergrooting der haven alhier voltooid, opgenomen en goedgekeurd. Op 't einde dezer week worden zij opgeleverd, zoodat mogelijke tusschentijds komende schaden nog ten laste van den aannemer zijn. Volgens sommige deskundigen (schippers) kon de plaats van den ingang met het oog op tij en wind gunstiger gekozen zijn. Haivsweerd. Met ingang van 1 Aug. a. s. wordt ver plaatst van Hansweerd naar Brouwershaven de heer W. C. Erfmancommies-verificateur 3e categorie, en zulks ter vervanging van dhr. W. F. Rovers aldaar, die met gelijken datum naar Lobith wordt verplaatst. De oud-minister, de heer Modderman, is te Wiesbaden tweemaal met goed gevolg geopereerd. Voor het oogenblik was er geen gevaar, doch de toe stand uiterst zwak. De proeftocht der mailboot «Willem, prins var. Oranje", voor de maatschappij «Zeeland" gebouwd, is Zaterdag uitstekend geslaagd. Bij 36 omwenteliugen in de minuut werd een vaart geioopen van 18 knoopen. Het schip stuurde uitstekend en voldeed in alle op zichten. Aan de gasten werd aan boord een lunch aangeboden, waar een dronk op de gezondheid van Z. K. H. Alexander, prins van Oranje, ingesteld en voorts op den bloei en het succes der Maatschappij «Zeeland" gedronken werd. Bevorderdte Leiden tot doctor in de rechts wetenschap, met proefschr. «Artikel 1503 B. W." de heer L. J. A. Schuurbeque Boeije, geboren te Mid delburg tot id.na verdediging van «Stellingen", de heer J. F. Van der Lek de Clercqgeboren te Zieriksee. De vorige week is het standbeeld van graaf Jan Van Nassau, vervaardigd in de fabriek der flma Mer- kelbach Van Enkhuizen Co. te Breda, van daar naar Utrecht overgebracht. Maandag 2 Juli jl., den sterfdag van «De Génestet", werd op het kerkhof te Rozendaa), bij Velp, waar de dichter begraven ligtdoor eene deputatie van de Utrechtsche rederijkerskamer De Genestet" een schoone krans, gesloten in blikken trommel met glas en eene inscriptie tusschen de bloemenop den grafsteen ne- dergelegd. De directeur der weesinrichting te Neerbosch ontving dezer dagen van den heer B. uit Brummen eene som van f 5000. De termijn voor de inzending van adressen om toelating tot het examen voor adspirant-adrainistrateur wordt verlengd tot 25 Juli a. s. Worden de bouw- en metselsteenen, de straat- steenen en tegels voornamelijk verweerd onder den invloed van een wisselende temperatuur, door vochtig heid en droogte, of zijn daarvoor andere oorzaken? Parize heeft zich met proeven beziggehouden om dit uit te maken. Door zijn onderzoekingen is aan het licht gebracht, dat microscopische diertjes de eigenlijke aanleiding tot het hierbedoelde bederf zijn. Dit is vooral bij verweerde tegels optemerken. Parize onder zocht het stof of het poeder van verweerde tegels met een sterk .vergrootenden microscoop, en zag dat dit uit een aantal levende wezens bestond. Deze proef men vergete niet het erbij te voegen zou intusschen van weinig waarde zijn geweest, wanneer Parize niet door de genomen maatr egelen zekerheid had bekomen, dat de tegenwoordigheid van die laag bewerktuigde diertjes niet aan toevallige omstandigheden moest worden toegeschreven. In het gebouw te Konstanz, waar de Boheemsche hervormer Hieronymus van Praag met zijn lotgenooten gevangen gezeten heeft (141516), is thans door Boheemsche Ilussiten een gedenksteen geplaatst. Ds. J. Post alhier heeft een beroep ontvangen naar de Ned, Herv. gemeente te Baambrugge. Dhr. D. Wijting, tot dusverre voorganger bij de oud-gereformeerde gemeente te Goes, heeft het op hem uitgebrachte beroep als predikant bij die gemeente aangenomen. Beroepen te Nisse dhr. J. M. Conradi, pred. te Hontenisse. Beroepen te Oudvosmeer ds. W. C. Barbas, te Dubbeldam. Schoolspaarbank Juni 1883. ingelegd. teruggevr. School C. 26,73 ƒ10,66 School D. - 4,42 - 3,78 ƒ31,15% ƒ14,44% Ds. D. De Pree te Goes maakt deel uit van de Commissie, belast met het afnemen van de Litterarische en Theologische examens aan de Theol. school te Kampen, op 10 Juli a. s. en volgende dagen. De algemeene vergadering van het Ondeiwijzers- gezelschap in bet arrondissement Middelburg zal aldaar gehouden worden op Vrijdag den 20n Juli. Benoemd tot onderwijzeres aan de openbare school te Oudvosmeer nuj. A. J. Giljsmse van Ouwerkerk. Het toelatings-examen voor den cursus in kunst naaldwerk aan de Rijksschool voor Kunstnijverheid te Amsterdam is o. a. met goed gevolg afgelegd door mej. J. Knol, van Middelburg. Vrijdag en Zaterdag werd aan het Middelburgseh gymnasium het eindexamen gehouden. De twee leer lingen der zesde klasse C. E Breeman en L. M. Van Leeuwen, die zich voor het examen hadden aangemeld, zijn beiden geslaagd. In de armenbuurt Whitechapel is thans de grootste school van Londen bezig te verrijzen. Zij is bestemd voor Joodsche kinderen (het aantal Joden is, tengevolge van de woelingen in Rusland, te Londen niet onbelangrijk toegenomen) en moet niet minder dan 3300 scholieren kunnen bevatten. Het onderwijs kost er, voor hen die iets betalen kunnen, éen stuiver 's weeks: voor de armeren niets. Deze school zal ook de grootste rijkstoelage genieten: 2305. Het gebouw bevat, behalve eene groote hal, 51 schoollokalen. Het Gerechtshof te Arnhem heeft het vonnis der rechtbank in de zaak der Venendaalsche fabriekarbei ders bevestigd. Op de algemeene vergadering van de le afdee- ling der «Friesclie Maatschappij van Landbouw" had Donderdag de uitreiking plaats van de diploma's en prijzen aan de bekroonden bij de in Februari jl. te Leeuwarden door de afd. gehouden tentoonstelling van zaaigranen. Onder de bekroonden was ook de heer E. Van den Bosch, te Goes, voor groene erwten. In Overijsel en Gelderland verkeert de veehandel in zeer gedrukte stemming. Het buitenland koopt weinig en het binnenland wil, wegens groot gebrek aan voeder en uit vrees voor lagere prijzen tegen den herfst, gaarne verkoopen. Behalve het vette vee, zijn bijna alle soorten ruim '/i in waarde verminderd se dert het voorjaar. Onder begunstiging van zeer schoon weder had Vrijdagavond te Middelburg het aangekondigde concert van het muziekkorps der grenadiers en jagers plaats. Men zal van ons zeker geene beschrijving verwachten van deze uitvoering. De ademlooze stilte, welke onder de meer dan 1000 aanwezigen heerschte, is bewijs dat hier iets voortreffelijks, iets heerlijk schoons werd gehoord, dat ver boven ons oordeel gaat. Inderdaad staat men verbaasd over zulk een ensemble, waarbij ook de kleinste partij tot haar recht komt; over de volkomen zuiverheid van toon, en de eenstemmigheid bij de meer dan 50 instrumenten, waardoor eene vol maakte harmonie ontstaat; over de maatvastheid en het onberispelijk juist invallen van ieder lid van het korps, welke van een uitstekende leiding, van een onovertrefbaar samenstel getuigen. Wat moet zulk eene muziek den soldaat bezielen, als zij hem ten strijde voert voor de eer van zijn vaderland Maar ook, hoe gelukkig en hoe goed gedacht is het, om zulke heer lijke muziek tot de werken des vredes te doen dienen en in stille zomeravonden, terwijl alles kalmte en vrede ademt, daarmede den mensch gevoel voor het edele en schoone in te boezemen of te doen behoudenWij zouden wel wensclien, dat zij onder ieders bereik kon worden gebracht en dat pogingen werden aangewend om ze ook in onze gemeente te doen booren. Zou dit onmogelijk zijn? Tal van Goesenaars, die zeer ingenomen waren met de vrijgevige regeling der commissie om bij de bepaling hunner entrée rekening te houden met hunne reiskosten, had zich naar Middelburg be geren. Voor velen was het eene teleurstelling niet tot het einde der uitvoering te kunnen blijvenmaar de trein vertrok te 11,10 en men moest weg. En niet gering was de schrik toen men op eenigen af stand bemerkte, dat de klok van het station reeds 11,15 aanwees, terwijl onze uurwerken en ook de klok ken te Middelburg op 11.5 stonden Bovendien hoorde men reeds het snuiven van den locomotief. Geen wonder dus, dat wij Goesenaars het op een loopen zetten en die draf, ofschoon tot eenige vermakelijke scènes aanleiding gevende, voor ons geen zeer aangenaam slotnummer was. Had men met opzet de stationsklok vóór gezet! Zeker is het, dat volgens haar de trein wat later ging dan het gestelde uur, waardoor het dan ook, naar wij meenen, ieder gelukt is thuis te komen. Voor het vervolg zou het overweging verdienen den tijd van vertrek van den extra trein iets later te stellen of eene regeling te maken zoodanig, dat het concert b. v. uiterlijk te kwart voor elven was afgeloopen. Ge lukkig zij, die na zulk een heerlijken avond, kalm en vervuld van het gesmaakte genot, huiswaarts konden wandelen. Mogen we dat eerlang ook hier doenl

Goessche Courant | 1883 | | pagina 1