Provinciale Staten van Zeeland. Gemengde Beriehten. Laatste en telegraphische berichten. Weerkundige Waarnemingen. De heer Quist bedankt voor de inlichtingen. Het voorstel, in omvraag gebracht, wordt met al- gemeene stemmen aangenomen. VIII. Op verzoek van het bestuur van het Gast huis, tot inwilliging waarvan de fin. commissie ad viseert, wordt gemeld bestuur, overeenkomstig een voorstel van burg. en weth. gemachtigd, tot wijzi ging van en af- en overschrijving op de begrooting van ontvangsten en uitgaven der instelling over 1882. IX. Alsnu komt in behandeling een verzoek van de firma Wed. J. H. C. Kakebeeke Gz.. om haar in erfpacht af te staan een gedeelte openbare straat bij hare fabriek en wel dat gedeelte, hetwelk gelegen is tusschen die fabriek en het reeds in erfpacht bezeten terrein, alsmede een klein driehoekje bezijden dat terrein. Burg. en weth. stellen voor eene gunstige beschik king te nemen nadat de grond niet meer ten open baren dienst bestemd verklaard zal zijn, en dus den grond in erfpacht af te staan voor 99 jaren tegen een jaarlijksche som van 10 's jaars. X. Thans is aan de orde een voorstel van de raadsleden B. M. Den Boer en J. J. Ramondt omtrent een zweminrichting. Het is, volgens het voorgelezen rapport, aan ge noemde heeren gebleken, dat het gedeelte der haven, hetwelk thans tot zwemplaats voor het publiek dient, eigenaardige bezwaren oplevert, eensdeels omdat die plaats geheel openligt, anderdeels, omdat voor on- geoefenden bepaald gevaar aan het zwemmen en ba den verbonden is. Zij meenen eene geschikte plaats gevonden te hebben in »het Plaatje", zijnde een inham, die langs den Oost- bavendijk vóór het boerenbedrijf van Stoutjesdijk aan wezig is, welke plaats, als die op eenvoudige wijze omrasterd of afgebakend wordt, wel geen fraaie zwem inrichting, maar eene veilige proefzwemplaats voor de jeugd en voor andere onervarenen zou aanbieden. Zij stellen daarom voor, »dat de raad besluite een onderzoek te doen instellen naar de uitvoerbaarheid en de kosten van het aangegeven plan en, naar gelang van den uitslag van dat onderzoek, al of niet tot de verwezenlijking daarvan overtegaan." De Voorzitter geeft het woord aan den heer Ocht- man, die namens burg. en weth. een voorloopig on derzoek, in tegenwoordigheid van een der voorstellers, den heer Den Boer, heeft ingesteld. Ofschoon de grootte hem niet is medegevallen, gelooft hij dat het goed zal zijn, om burg. en weth. te machtigen, dat gedeelte van de haven op de meest geschikte wijze afterasteren. Deze meening wordt door burg. en weth. in een voorstel veranderd. De heer dr. Callenfels beveelt het voorstel zeer aan, op grond van het nut der beoefening van het zwem men, maar wil vooral het peil in aanmerking genomen hebben, en een goed toezicht, terwijl hij eenige wenken geeft voor een zweminrichting. (De heer mr. De Jonge van Ellemeet is ter verga dering gekomen.) De Voorzitter merkt op, dat alles wat dr, Callen fels zegt, berust op een misverstand. Er zal geen inrichting worden in het leven geroepen, maar een gedeelte der haven worden afgerasterd. De heer dr. Callenfels is van oordeel, dat als er iets aan den raad gevraagd wordt, de raad ook wenken kan en mag geven. De heer Den Boer licht het voorstel nog nader toe. De heer dr. Callenfels doet eenige aanhalingen uit het werk van dr. Ali Cohen over de hygiëne. Het voorstel, in omvraag gebracht, wordt met al- gemeene stemmen aangenomen. XI. Nog moeten twee leden worden aangewezen om zitting te hebben in het stembureau, ter verkiezing van 5 leden van den gemeenteraad op 17 Juli a s. De heeren mr. De Jonge van Ellemeet en De Wilde fungeeren als stemopnemers. Achtereenvolgens worden benoemd de heeren J. J. Ramondt en B. Quist, die zich deze benoeming laten welgevallen, terwijl, des noodig, al de andere leden als plaatsvervangers zullen fungeeren. De vergadering is daarna op de gebruikelijke wijze gesloten. Zitting van Vrijdag 6 Juli 1883. Tegenwoordig 37 leden, de Commissaris des Konings en de Griffier. De notulen der vorige bijeenkomst worden gelezen en goedgekeurd. De heer mr. J. P. Dronkers wordt binnengeleid, legt de door de wet gevorderde eeden af, hem wordt gelukgewenscht en hij neemt zitting. De Voorzitter deelt mede: een brief van den heer Buteux, dat hij de benoeming tot lid van Ged. Staten aanneemt dat door de le afd. zijn benoemd tot Voorzitter en ondervoorz. de hh. Mazure en Van Lijnden, door de 2e de hh. Van Berlekom en Pompe en door de 3e de hh. Moolenburgh en Walter; dat in de samenstelling van de afdeelingen van Ged. Staten geen verandering is gekomen. Als regel wordt op voorstel des voorzitters aange nomen de zaken onmiddellijk na de lezing der rappor ten te behandelen. Daarna komen in behandeling: lo. Adres van A. Nijssen te Kapelle tot het er langen van een subsidie uit de provinciale kas voor eene proefneming op het gebied der zuivelbereiding. Het hoofdbestuur der Zeeuwsche maats, tot bev. van landb. en veeteelt heeft door den heer Vorsterman Van Oijen een onderzoek doen instellen naar de voor den Zeeuw schen landbouwer voordeeligste wijze van zuivel bereiding. Genoemde heer heeft een belangrijk rapport uitgebracht; het hoofdbestuur meent dat het doel, hetwelk de heer Nijssen zich met zijne proefneming voorstelde, thans op even duidelijke als afdoende wijze bereikt is en dat alzoo de kostbare proef door het algemeen belang niet meer gevorderd wordt. Ged. Staten stellen daarom voor, afwijzend op het verzoek te beschikken, maar, zich vereenigende met het denk beeld van het hoofdbestuur, hebben zij den post voor landbouw lezingen op de begrooting voor 1884 van f 300 op f 600 gebracht, om door den heer V. v. O. practische en aanschouwelijke lezingen op dit gebied te doen houden. Voorstel Ged. St. zonder beraadslaging aangenomen met 33 stemmen tegen 2. 2o. Adres van het Zeeuwsch genootschap der We tenschappen te Middelburg om opnieuw, met ingang van 1884, een subsidie van f 400 'sjaars, gedurende 10 jaren, uit de provinciale kas te ontvangen. Ged. Staten adviseeren tot inwilliging. Zonder beraadslaging met algem. st. aangenomen. 3o. Verzoek van E. W. Mus, civiel-architect te Zieriksee, om provinciaal subsidie voor zijne inrichting tot opleiding van werkbazen en opzichters. Ged. Staten stellen voor, gedurende 5 jaren een subsidie tot een maximum van f 100 te verleenen. Zonder beraadslaging aangenomen met 26 tegen 9 stemmen. 4o. Verzoek van het comité voor de tram van Breskens naar Maldeghem om verlenging van den ter mijn voor het in exploitatie brengen. Voorstelver lengen van 15 Nov. 1883 tot 15 Nov. -1884. Zonder beraadslaging of hoofdei, stemming aange nomen. 5o. Verzoek van G. C. Aerts te Yzendijkeom subsidie voor een wagendienst tusschen Yzendijke en Breskens. Voorstelafwijzen. De heer Hammacher betoogt de wenschelijkheid om dezen wagendienst te subsidiëerenen stelt voor gedurende 5 jaren een jaarlijksch subsidie van hoogstens f 300 en minstens f 150 te verleenen Na discussiën, waaraan de heeren Hammacher, Heijse, De Lindt en Fransen Van de Putte deelnemen, wordt het voorstel van Ged. Staten verworpen met 18 tegen 17 stemmen. De heer Snijders stelt als sub-amendement voor den termijn van vijf jaren te doen vervallen en het subsidie te bepalen op een vast bedrag van f 150. Nadat op eene vraag van den heer Van Uije Pieterse is geblekendat de heer Snijders eene jaarlijksche aanvrage van den belanghebbende wenscht, wordt het sub-amendement Snijders aangenomen met 30 tegen 5 en het gewijzigd voorstel-Hammacher met 24 tegen 13 stemmen. 6o. Ingekomen aanvragen om rentelooze voorschot ten tot verbetering van wegen. Ged. Staten stellen voor intewilligen de aanvragen van onderstaande be sturen tot het achter elks naam genoemd bedrag. Gemeenteraad Burgh f 4300. Drijsehor f 6200. Gemeenteraden Zieriksee, Haamstede, Renesse, Noord- welle, Ellemeet, Elkersee, Duivendijke en Kerk- werve f 53000. Gemeenteraden Baarland en Oudelande f 5170. Gemeenteraad Kattendijke f4000. Kruininge f 500. Retranchoment f 7760. St. Kruis f 37000. Waterlandkerkje f 18000. Besturen van een zestal poldersom Zaamslag f8290. Ged. Staten stellen voor afwijzend te beschikken op adressen van de gemeenteraden van Zonnemaire, Scherpenisse en Sas van Gend, van ingelanden van den Anna Jacobapolder en van het bestuur van den Beu- kelspolder. Na discussie tusschen de hh. Snijders, Van de Putte en Heyse worden de verschillende punten van het besluit aangenomen. Het geheele besluit wordt met 36 stemmen tegen 1 aangenomen. 7o. Verzoek om kosteloozen afstand van 14 a 15 M3. puin, afkomstig uit den weg van Schoondijke naar Yzendijke, aan eenige ingezetenen van Yzendijke. Het voorstel luidtinwilligen. Zonder beraadslaging met algemeene stemmen aan genomen. 8o. Verzoek van ingelanden van den Sophiapolder (Noord-Beveland) om calamiteusverklaring. Voorstel aan het bestuur te kennen geven, dat het verzoek niet voor inwilliging vatbaar is. Na discussie, waarin de heeren Van de Putte en Bybau hunne stem tegen het voorstel van Ged. Staten motiveeren en de heer Heyse hen beantwoordt, wordt het voorstel aangenomen met 30 tegen 7 stemmen. 9o. Voorstel van Ged. Staten tot toevoeging van een duinregel met daarachter gelegen duingrondën thans behoorende tot den Westeren Ban van Schouwen, aan den Burgh en Westlandpolderaangezien laatst genoemde polder veel meer belang bij het onderhoud van dezen duinregel heeft dan eerstgenoemde. Zonder beraadslaging worden achtereenvolgens de verschillende punten van het voorstel en daarna het geheele voorstel aangenomen met 30 tegen 7 stemmen. 10°. Voorstel van Ged. Staten tot vaststelling der grenzen van de werken tot zeewering of oeververde diging van den calamiteusen Leendert Abrahampolder. Zonder beraadslaging worden de verschillende punten van het voorstel zonder hoofdelijke stemming en daarna het geheele voorstel met algem. stemmen aangenomen. Ho. Voorstel van Ged. Staten tot aanvulling Van eenige artikelen van het Algemeen reglement voorde polders en waterschappenstrekkende om het doen van metingen verplichtend te stellen, wanneer ont heffing wordt verleend van het voorschrift betreffende de peilingen der oevers voor de polders of water schappen. Als voren. 12o. Verzoek van J. Calus en anderen te Sluis om het reglement op de wegen en voetpaden te wij zigen. Ged. Staten stellen voor het verzoek aftewijzen; daartoe wordt zonder beraadslaging en zonder hoof delijke stemming besloten. 13o. De verantwoording van Ged. Staten wegens de enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uilgaven over het dienstjaar 1881. De rekening bedraagt in ontvang f 1,085,838,09 en in uitgaaf 1,034,868,16 en sluit alzoo met een voordeelig slot van f 50969,93 De verantwoording wordt zonder beraadslaging goed gekeurd met algemeene stemmen, waarbij de leden van Ged. Staten zich van medestemmen onthouden. 14o. Voorstel van Gedeputeerde Staten tot het aangaan eener leening tegen eene rente van hoogstens 4 pCt.om daaruit beschik baar te stellen de rentelooze voorschottentot het bedrag, dat niet uit de gewone middelen kan worden gevonden. Het bedrag wordt op een maximum, niet op een fixum gesteld, omdat een deel der voorschotten, in 1884 en 1885 uittebetalenwellicht uit de dan beschikbare gelden kan worden gevonden. De voorzitter deelt mede, dat het bedrag, tenge volge van straks genomen besluit (6e p.) op f74000 moet worden gesteld. De heer Van Waesberghe Janssens stelt voor, de rente te bepalen niet op hoogstens 4% pet., maar op een vast bedrag van 4 ten honderd. Na eene lang durige discussie, waarbij het amendement wordt be streden door dhrn. J. C. R. Van der Bilt Moolenburgh en Heijse, en verdedigd door den voorsteller en den heer Van Uije Pieterse, wordt het amendement aan genomen met 21 tegen 16 stemmen. Het le punt van het ontwerp-leeningsbesluit wordt daarop aangenomen met 34 tegen 3 stemmen. De vergadering wordt daarop voor een half uur geschorst. Na de heropening worden achtereenvolgens de ver schillende artikelen van het plan van geldleening en het geheele plan zonder hoofd, stemm. en het ge heele ontwerpbesluit met algemeene stemmen aan genomen. 15o. Voorstel van Ged. Staten tot wijziging der provinciale begrooting voor 1883 in verband met het subsidie voor den stoombootdienst Walzoorden-Vlake, de subsidiën aan ambachtsscholen en het besluit be treffende de rentelooze voorschotten. Het voorstel, door Ged. Staten gewijzigd met het oog op het straks genomen leeningsbesluit, wordt zonder beraadslaging met algemeene stemmen aan genomen. 16o. De begrooting der kosten van het provinciaal bestuur voor zooveel het rijksbestuur is, voor 1884, bedragende f 62799. Zonder beraadslaging worden achtereenvolgens de verschillende artikelen zonder hoofdelijke stemming en de begrooting in haar geheel met algemeene stem men aangenomen. 17o. De begrooting der enkel provinciale en huis houdelijke inkomsten en uitgaven voor 1884, bedra gende in ontvang en uitgaaf f 358,394,19%, met een voorstel tot heffing van 32 opcenten op de hoofdsom der grondbelasting op gebouwde en ongebouwde eigen dommen en 24 opcenten op de personeele belasting als tot dusver. Algemeene beraadslagingen worden niet gehouden, Achtereenvolgens worden de verschillende artikelen der uitgaven zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De heer Snouck Hurgronje geeft daarbij eenige inlich tingen nopens den stoombootdienst WalsoordenVlake, terwijl op voorstel van den heer Van der Bilt een nieuw artikel word uitgetrokken tengevolge van het onder 5o. hierboven gemeld besluit. De verschillende artikelen der inkomsten worden eveneens zonder stemming goedgekeurd en de be grooting in haar geheel met algemeene stemmen aangenomen. Eveneens wordt met algemeene stemmen aange nomen het ontwerp-besluit tot heffing van opcenten. Nadat de vergadering zich niet genegen toonde, den in de Prov. wet genoemden termijn van 14 dagen bijeen te blijven, en de uitvoering der besluiten en de resumtie der notulen aan Ged. Staten was opgedra gen, werd de zitting door den Voorzitter, in naam des Konings, gesloten. Wat niemand had vermoed, heeft plaats gehad. Een aantal voorwerpen, te gronde gegaan met de verongelukte boot Gimbria, zijn dezer dagen door Engelsche visschers van den bodera der zee opgehaald. Daaronder bevinden zich zakken van de brievenmail met gemeld stoomschip naar Amerika gezonden. Ver moedelijk zijn daardoor belangrijke sommen, die voor immer verloren werden geacht, voor de belanghebben den gered. De vinders hebben de mail ter hand ge steld aan de bevoegde autoriteit te Grimsby. Het Deensche ministerie heeft dr. Pingel, leeraar bij de openbare Latijnsche school te Kopenhagen, af gezet, omdat hij als kampioen voor het socialisme was opgetreden en op eene daaromtrent gedane vraag had geantwoord met de verklaring, dat hij in dit opzicht voornemens was, te blijven handelen gelijk hij tot nu toe gehandeld had. Een aantal sigarenmakers te Kopenhagen, 300 mannen en vrouwen, hebben het werk gestaakt. De nog werkende arbeiders moeten nu 2 kronen in de week tot hun onderhoud bijdragen. De arbeiders ver langen verhooging van loon. Den 27 Juni is de bekende stoomboot »Louise" van baron Knoop, kapt. E. Dallmann, van Bremer haven naar de Jenissei vertrokken. Te Hammerfest zullen de goederen worden opgenomen, die daar ver leden jaar (toen de verdere reis wegens de toestand van het ijs is mislukt) zijn geborgen. Uit alle berichten (van de «Willem Barents", uit Vadso en uit IJsland) schijnt te blijken, dat de noordkust van dat eiland vrij van ijs is. Vermoedelijk zal deze tocht van de Louise" de laatste zijn, die, van Bremen uit, ten behoeve van den handel naar N. Siberië door de gevaarlijke Carische zee werden ondernomen. De «Louise" zal van Hammerfest ook een groote postbezending voor de «Varna" en de «Dymphna" medenemen. De nLloyd" heeft berichten uit New-Foundland van 7 Juni ontvangen, waaruit blijkt, dat een noor- derstorm den 7 Juni al 24 uren woedde. Dertig schepen, die de walvischvangst uitoefenen, werden door een groote ijsbank aan de noordkust van de golf van St. Laurens tegengehouden. Het gerucht liep, dat de bemanning gebrek begon te lijden. Van den 12 Juni wordt bericht, dat zestien schepen toen door ijsschotsen werden tegengehouden. Het scheepsvolk stierf van honger. Twaalf man hadden zich aangeboden om een schip door het ijs te slepen naar den wal. Zij hadden een afstand van 20 mijlen af te leggen. Aan de kust gekomen, waren die mannen in hoogst erbarmelijken toestand. Miss H. B. Richardson, die door het gouverne ment van Canada aan het hoofd van het Female Immigration Department te Quebec geplaatst is, heeft met een aantal behoeftige vrouwen en meisjes, die in Canada voordeelige diensten hopen te krijgen, de landverhuizers-reis daarheen aanvaard. Deze maatschap pij belast zich niet enkel met het overbrengen van vrouwelijke landverhuizers, maar ook met het opzicht en de goede zorgen voor haar aan boord en bij de aankomst. Een andere Engelsche dame, Miss Rye, verliet dezer dagen Engeland met 54 arme kinderen, allen meisjes van 2% tot 14 jaar oud, die in Canada in dienstjes komen of als kind worden aangenomen. Sedert zij in 1869 met de eerste dergelijke bezending Londen verliet, heeft zij persoonlijk al 2000 kinderen vervoerd, terwijl in het geheel 10000 armlastige meisjes op die wijze werden «overgeplant", zooals zij het daar noemen. (Huisvrouw.) Weeneu, 6 Juli. De toestand van den graaf van Chambord, gisteren iets verbeterd, was heden weder minder gunstig. Londen, 6 Juli. De choleraberichten uit Egypte zijn ongunstiger; de sterfgevallen nemen toe. GOES, Vrijdag 6 Juli 1883. Waarneming van hedenochtend acht uur Een depressie, waarvan het centrum buiten het gebied onzer waarneming valt, doch waarin de laagst bekende barometerstand ongeveer 750 mM. bedraagt, bevindt zich ver van ons en Westwaarts. Van een gebied van hoogen druk valt weinig of niets te bespeuren. Het grootste barometerafwijkingsverschil was: Gisteravond acht uur: Maastricht 2.7 m.M. boven Vlissingen. Hedenochtend acht uur: Helder 1.7 m.M. boven Vlissingen. Hedenmiddag half een geen verandering. Barometerstand te Utrecht om halfeen: 758.6m.M. Sedert Woensdag is er heel weinig verandering in de atmospheer gekomen: geheel Europa bevindt zich nog onder een gebied van hoogen druk. Door de groote uitgestrektheid van dit gebied, bij de kleine barometer- verschillen, blijft het ontstaan van onweersbuien zeer waarschijnlijk. VerwachtingZuidwestelijke wind, goed weder, afgewisseld door regen of onweer. 312e Staatsloterij, 5e kl. Prijzen van ƒ100 en daarboven. Trekking van Donderdag 5 Juli, 15e lijst. No. 5954 f15000. Noa. 3483, 8519, 8918 en 19500, elk f1000. Nos. 5947, 6256, 15019, 15083 en J 5240, elk f400. Nos. 6621 en 16235, elk f200. Nos. 1430, 2008, 7766, 10882, 13538, 14845, 16338 en 20478, elk f100. Bij de opgave der 14e lijst in ons vorig no. stond met een prijs van f 1000 vermeld no. 17743 dit moest zijn no. 17773. Druk F. Kleeuwens Zoon Goes.

Goessche Courant | 1883 | | pagina 6