BIJVOEGSEL GOESOHE 00 IJ BANT. ZATERDAG 7 JULI 1883. No 79. OPENBARE VERGADERING van den Baad der gemeente Goes, op VRIJDAG den 6 JULI 1883, des namiddags te half twee uren. Voorzitter de heer mr. J. G. De "Witt Hamer, b urgemeester. Tegenwoordig 11 leden en de secretaris. Afwezig, met kennisgeving, de heeren J. Steketee en mr. J. W. C. De Jonge van Ellemeet. I. De Notulen der vergadering van den 6 Junijl. worden gelezen. De heer dr. Callenfels wenscht in de notulen dezer vergadering te relateeren, dat hij bij zijne beschouwingen over het verzoek van C. Schrijver Pz. in de vorige vergadering gezegd heeft, dat hij met burg. en weth. in zienswijze verschilde. De heer Massee wenscht nog opgenomen te zien, dat de wethouder Ochtman heeft verklaardde heer Massee zal toch wel kunnen lezenwant hij had het gesprokene vóór zich. De notulen worden alzoo goedgekeurd. II. De Voorzitter doet de volgende mededeelingen, die alle, zooveel noodig met goedkeuring, voor noti ficatie worden aangenomen: a. dat van den heer J. J. Quist als geschenk voor de gemeente is ontvangen eene photographie van het Raadhuis, die in de vergaderkamer van burg. en weth. eene plaats heeft erlangd, en waarvoor den gever een brief van dankbetuiging gezonden is b. dat de verslagen der gemeenten Amsterdam, Dordrecht, Leiden en Rotterdam, alsmede van de Maat schappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen ontvan gen en in de boekerij geplaatst zijn c. dat aan M. Van der Reit eenig oud lood is verkocht tot een bedrag van 4,56 d. dat tot onderboekhouder in de bank van leening is benoemd P. De Jonge Jz. alhier; e. dat op 27 Juni jl. de driemaandelijksche opne ming van de boeken en kas bij den gemeente-ontvanger heeft plaatsgehad en dat toen in kas was, zooals behoorde, 11660,59%, zijnde een afschrift van het opgemaakte proces-verbaal aan heeren Ged. Staten van Zeeland gezonden f. dat op Donderdag en Vrijdag 12 en 13 Juli de overgangs-examens aan de Hoogere Burgerschool zullen plaatshebben, voorafgegaan op Woensdag 11 Juli des namiddags van twee tot drie uren door een openbare les in de gymnastiek, tot bijwoning waarvan de leden van den Raad worden uitgenoodigd. III. Als ingekomen stukken worden ter tafel ge bracht missives van Ged. Staten, houdende berichten hunner goedkeuring van de raadsbesluiten a. tot af- en overschrijving op de begrooting van uitgaven der gemeente over 1882; b. tot verkoop van openbaren gemeentegrond aan Joh. Van Liere; c. tot afstand van grond in erfpacht aan D. Klemkerk Alle voor notificatie aangenomen. Aan de orde is het verzoek van het dep. Goes der Maatsch. tot Nut van 't Algemeen, dat de raad gebruik make van de hem bij art. 82 van de wet op het lager onderwijs toegekende bevoegdheid, om zulke maatre gelen te nemen, als strekken kunnen, om binnen deze gemeente aan het verrichten van veldarbeid door kin deren beneden de twaalf jaren een einde te maken". Dit adres wordt gelezen, alsmede het ingewonnen rapport van het comité tot wering van schoolverzuim, waaruit blijkt, dat op de lijst van al de kinderen be- KOERS DER AMSTERDAMSCHE BEURS van Donderdag 5 Juli 1883. NB. Het tusschen haakjes achter enkele soorten ge plaatste cijfer duidt het aantal onbetaald ge bleven coupons aan, bij die stukken behoorende. SXAArSJLJK WRUNMS. EUROPA. Hongarije, ObL Leening 1867 dito, Goudleening Italië, 1881. Nederland, Cert. N. W. S. dito, dito dito dito, dito dito Oostenrijk, Obl. in papier Mei-Nov. PCt. 5 5 5 2% 3 4 5 5 4 3 5 dito, dito zilver Jan.-Juli dito, dito goud Portugal, Obl. Btl. 53/80 dito, dito 1881 Rusland, Obl. Hope Co. 1798/1815 5 Cert. Inschrijv. 5e serie '54 5 dito dito 6e '55 5 Obl. 1864 f 1000 5 dito 1866 £100 5 dito 1872 gecons. 5 dito 1873 dito 5 dito 1877 dito 5 dito Oostersche leening le serie 5 dito 1850 le Leening 4% dito 1860 2e dito 4% dito 1875 gecons. 4% dito 1880 gecons. 4 dito Leen. 1867/69 (Nicolaï) 4 dito dito 1859 3 Spanje, dito Btl. 1867/75 1% dito dito dito 1876 2 dito dito perp. Schuld 4 dito Leening Binnenland Pes. 1M0/«««o 1 Turkije, dito Alg. Schuld 1865 geregistr. dito dito 1863/1865 (12) 6 dito dito 1869 geregistr. AFRIKA. Egypte, Obl. leening 1876 4 dito Spoorwegleening 1876 5 PCt. 97 83 86% 6634 78% 100% 65% 66% 83% 53*4 9074 98% 5534 78% 96% 92% 86% 851% 92% 531% 90% 783% 68% 763% 65% 27 44% 60% 25% 20 11% 183% 69% 93% neden de 12 jaren, die gedurende de maanden April tot en met September 1882 meer dan 10 verzuimen 's maands gemaakt hebben, voorkwamen 51 kinderen waarvan na nauwgezet onderzoek de verzuitn-oorzaken bleken te zijn: bij 4 op broertjes en zusjes passen, 13 moedwil (achter de haag loopen), 5 niet aan de on derwijzers opgegeven ziekte, 3 op reis met hunne ouders die kermisreizigers zijn, 4 leeftijd boven de 12 jaren, 15 rapen, 2 arbeid in den tuin hunner ouders, 2 veldarbeid. Vervolgens wordt gelezen een voorstel van burg. en weth. luidende: Aan den Raad der gemeente Goes. Naar aanleiding van een door het departement Goes der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen aan den gemeenteraad gericht request, houdende verzoek om zulke maatregelen »te nemen als strekken kun- »nen om binnen deze gemeente aan het verrichten »van veldarbeid door kinderen beneden de twaalf «jaren een einde te maken", hebben wij ons gewend tot het comité tot wering van schoolverzuim, met ver zoek om ons zoo mogelijk te willen opgeven of, en zoo ja hoeveel kinderen beneden 12 jaar om boven genoemde reden de school gedurende korter of langer tijd verzuimden. Vóór wij uwen raad van prse-advies dienen, meenden wij een onderzoek naar den onvang der door het Nuts-Departement aangegeven kwaal te moeten instellen. Het rapport van bedoeld Comité, dat wij de eer hebben hierbij over te leggen, zal u doen zien dat met groote zorg en nauwkeurigheid een onderzoek door persoonlijk bezoek is ingesteld ge worden en dat als resultaat daarvan is geconstateerd dat door twee kinderen beneden 12 jaar met verzuim der school veld-arbeid is verricht tusschen April en October 1882. Blijkt het dat, waar in dezer gemeente 1000 kinderen beneden 12 jaar op de school zijn, de mee ning van het Departement minder juist is alsof veld arbeid aanleiding tot schoolverzuim geeft, dan rijst het vermoeden dat ook de kinderen die in den oogst tijd gaan rapen" door het Departement onder den veld arbeid zijn gerangschikt. Toepassing van art. 82 der onderwijswet, dat den Raad bevoegd maakt verbods-bepalingen omtrent kin derarbeid in het leven te roepen, zou echter tegen dat «rapen" niets uitwerken geen werkgever neemt daartoe kinderen in zijn dienst, alleen de ouders eige nen zich met toestemming der landbouwers door middel hunner kinderen den afval van den oogst toe en nu moge het te betreuren zijn, dat de ouders van 15 kinderen daartoe hier hunne kinderen misbruiken, maar verbods bepalingen daartegen kunnen krachtens bedoeld artikel niet worden vastgesteld. Zoolang door de wet geen «leerplicht" wordt verordend, meenen wij dat in deze enkel van overreding heil is te wach ten. In geen plaats van ons land hebben dank de onvermoeide en niet genoeg te waardeeren pogingen van het comité tot wering van schoolverzuim zede lijke middelen zulke gunstige resultaten opgeleverd als in onze gemeente; het ons in bijgaand rapport medegedeeld lijstje is daarvan het welsprekend bewijs juist die gunstige werking moet 0. i. reden zijn om ook in deze niet eerder tot dwang de toevlucht te nemen vóór de noodzakelijkheid daartoe voldoende is geblekenen dat zulks in casu het geval niet is, zal na het gehouden onderzoek ook door het Departement ongetwijfeld worden toegestemd. Op grond van bovenstaande stellen wij den Raad voor aan het Departement te antwoorden, dat geen NOORD-AMERIKA. Ver. Staten, Obl. 1876 ZUID-AMKRIKA. Brazilië, Obl. 1865 100 dito dito 1875 100 Columbia, dito (13) Peru, dito leen. 1870 (15) ÏMÖÜSTR. KM ffM. QBTOB1 N.-Afrik. Handelsv. aand. Gemeente Crediet Obl. Maats. Fijenoord Aandeelen. Rott. Hypotheekbank, Pandbr. Stoomvaart Zeeland Aand. dito dito Obl. Rusland, Pandb. Hyp. Bank Sff©©aWB<£->LBB38r. Nederl., Holl. IJzer. sp. Obl. 1871 Maats. Expl. Staatsspw. dito 1873/81 Ned. Centraal spw. gast. dito Hongarije, Theisspw. dito Italië, Zuid Ital. spw. dito Polen, Wars. Bromb. aand. dito, Warschau-Weenen aand. Rusland, groote spw.maatsch. aand. dito hypoth. Obligatiën dito dito dito Baltische spoorwegaandeelen Charkow Azow. Oblig. Jelez Griasi dito Jelez Orel dito f 1000 dito dito 100 Morschansk-Sysran Aand. Mosk.-Jaroslaw Oblig. Orel Vitebsk dito Poti-Tiflis dito ƒ1000 dito dito 100 Zuid-Westelijke Spoorw. maatsch. aand. AMERIKA. Centr. Pac. Obl. dito Californië-Oregon Obl. Chicago N. W. Cert. Aand. Prefer: dito Mad. Extension Obl.. PCt. PCt 4% 111 5 100% 5 100% 4% 30% 6 16% t. 145 4% 101 53 4% 100% 94 5 101 5 79 5 101 5 103% 6934 5 86% 3 5214 4 46 34 64 94 5 12134 4% 89% 4 83 3 5% 5 87 5 83% 5 88 5 81 5 62 5 99% 5 86134 5 88% 5 85% 5 56 6 111% 6 102 34 155 7 120% termen zijn gevonden om aan het verzoek gevolg te geven. Goes, den 23 Juni 1883. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. De WITT HAMER De Secretaris, HARTMAN. De Voorzitter brengt deze zaak in behandeling. De heer Van der Hoek kan niet medegaan met burg. en weth. Dat er zoo weinigen zijn, die zich aan veldarbeid overgeven, kan geen term zijn, om overtegaan tot het nemen van maatregelen, al ware het alleen, om de opvolgers den pas aftesnijden en een voorbeeld aan andere gemeenten te geven. De heer Hen Boer betreurt de uitdrukking in het voorstel van burg. en weth. dat de ouders der kin deren, die rapen, misbruik maken. Hij kan overigens geheel met burg. en weth. medegaan en vindt, dat de opbrengst van het rapen bij velen ten goede komt voor de huisgezinnen. De heer dr. Callenfels meent, dat aangezien er zulk een klein getal is, het niet noodig is eene ver ordening in het leven te roepen. En wat het rapen aanbelangt, hij kan daarin zulk een kwaad niet vin den, daar het strekt, om in het onderhoud der ouders te voorzien. Doch als hij zijn medelid Van der Hoek goed begrijpt, dan wenscht deze een beginsel uitge maakt te zien, doch daarvoor kan eene verordering niet noodig wezen. De heer Massee vereenigt zich met het gevoelen van den heer Van der Hoek. Juist omdat er zoo weinig zijn, die aan veldarbeid doen, zal er minder opspraak wezen en de verordening zal in het vervolg goed werken. Bovendien vraagt hij, of het rapport van het comité tot wering van schoolverzuim wel officiëel mag heeten? Liever zou hij de rapporten der schoolopzieners en der commissie van toezicht inwinnen, temeer daar er niet altijd eenstemmigheid heerscht tusschen de statistiek van het comité en de opgaven der hoofden van de scholen. De heer jhr. De Marees van Swinderen gelooft ook, almede op grond der verordening voor de com missie van toezicht, dat inlichtingen bij die commissie gevraagd worden, vooral daar de schoolopzieners hare vergadering bijwonen. Daarbij heeft het comité in lichtingen van de ouders ingewonnen en bij de ouders heerscht het denkbeeld, dat veldarbeid verboden is. Bovendien blijft de vraag of de ouders wel den leeftijd juist hebben opgegeven De heer Ochtman releveert, dat burg. en weth. als het ware door een hunner leden in staat van be schuldiging worden gesteld, omdat zij de commissie van toezicht niet gehoord hebben. "Volgens spr, op vatting moet de commissie alleen gehoord wordea over pedagogische zaken. De heer Bamondt licht toe, dat de eenige ver gissing van het comité deze is, dat twee kinderen zijn opgegeven 12 jaar oud te zijn, terwijl dat niet het geval was. Een was geboren 5 Juni 1871 en een later. Overigens kan hij wel medegaan om meerdere inlichtingen intewinnenwant wellicht dat intusschen omtrent het ontwerp Modderman eene beslissing is genomen, en dan zal het in het leven roepen van bepalingen door den gemeenteraad onnoodig zijn. De heer Massee dringt nog nader aan op inlichtingen van officieele personen, te meer, daarblijkens eene kant- teekening op het stuk verschil van meening in den boezem van het comité was, hetgeen nu bevestigd wordt. De heer jhr. De Marees van Swinderen werpt de beschuldiging van zijn collega verre van zichwant PCt. Chicago Menomonee Obl. 7 dito N. W. Union dito 7 dito "Winona St. Peter dito 7 Chicago South-Westh. dito 7 Illinois Cert. van Aand. Illinois Springfield Obl. 6 Louisv. en Nashville (le hyp.). Obl. 6 dito dito (2e dito 3 Milwaukee (in goud) dito 7 Missouri-Pac. South dito 6 St. Paul Minn, en Manitoba dito 7 dito dito (2e hyp.) dito 6 Southern Pacific dito 6 Un. Pac. Hoofdlijn dito 6 Un. Pac. Coll. Trust Bonds dito 6 vBjjnraHUJkTsoBuupnjxa. Amst. Omnib.-Maatsch. Obl. Arnh. Tramwegm. Aand. Gooische dito dito Nedèrl. dito dito Rotterd. dito dito niHIK«UQUmNKM. Nederland, stad Amsterdam a 1000 dito a 100 Stad Rotterdam Gemeente-crediet België, Antwerpen 1874 dito Brussel 1879 Hongarije, Theiss Regul. loten Oostenrijk, Staatsleening 1860 Stad Weenen 1874 Rusland, dito 1864 Spanje, St. Madrid '68 (gest.) Turkije, spoorwegleen. (15) 6 PCt. 120% 117% 119% 119 144% 110% 104 52% 119% 102% 107 3% 1073% 103% 111 101 94 105% 73% •115 107% 113% 99% 95% 953/, 96% 92% H3% 103 ij IG 130% 45% 4154 C6VPOB3. Oost. papier zilver Diverse in Fransche Belgische ƒ21,12 -21,12s -11,57s - 47,65 - 47,55 Pruisische ƒ58,75 Russen in Z. R - 1,15s Spaansche Buit. - 47,65 Binn. - 2,32 Amerika in doll. - 2,46 als het eene beschuldiging isdan draagt hij er een derde gedeelte van. De kantteekeningdoor spr. gesteld, is geen blijk van verschil in den boezem van het comité, maar wel, dat men een advies gegeven heeft, waartoe niet besloten werd. De Voorzitter gelooft uit de debatten te mogen opmaken, dat er misverstand heerscht en releveert de omstandigheden zooals uit het rapport en voorstel van burg. en weth. blijkten toont aan dat het schoolverzuim uit oorzaak van veldarbeid niet bestaat. En nu zou hij het absurd noemen de commissie of de schoolopzieners lastig te vallen met het bericht: »er is gezegd, dat er schoolverzuim wegens veldar beid is, maar er werd geconstateerd, dat zulks er niet is; wat denkt gij ervan?" En verder deelt hij mede, dat de twee, die van veldarbeid beschuldigd worden, dit doen in andere gemeenten, zoodat deze buiten de verordening van Goes zouden blijven. Bovendien is naar zijn oordeel het grijpen naar dwang niet gerecht vaardigd, waar zedelijke middelen en de kracht der overtuiging door het comité zulk een schitterende uitkomst hebben gehad, als het comité bereikt heeft. De heer Van der Hoek zegt nog, dat hij jaren lang lid van het comité is geweest en dus maatre gelen wil genomen zien, om kwaadwilligen te troffen. De Voorzitter antwoordt nog, dat de meesten, zoo niet allen, van de kwaadwilligen buiten de verordening zullen blijven. Hij zal echter het voorstel van de heeren Van Swinderen en Massee, om nog nadere inlichtingen van. de commissie van toezicht intewinnen, in omvraag brengen. De heer Massee dringt hierop nog nader aan, op grond der kantteekening en de vergissingen van het comité, die nu door een lid zelf geconstateerd worden. De heer Ramondt moet het roepen over vergissin gen refuteeren. Bij het groot getal onderzoekingen zijn er sleehts 2 vergissingen voorgekomen. Hij acht dit, bij den omvang van het werk van het comité in dezen, onbeduidend. Wel zijn nog andere namen opgegeven, doch het is gebleken, dat die jongens 13 en 14 jaren oud waren. Het voorstel om inlichtingen hij de commissie in tewinnen wordt verworpen met 7 stemmen. Voor de heeren Van Swinderen, Ramondt, Van der Hoek en Massee. Het voorstel van burg. en weth. wordt in omvraag' gebracht en aangenomen met 7 stemmen. Tegen de bovengenoemde heeren. V. Thans komt in behandeling een verzoek van S. Van der Peijl en A. Foudraine om hun in gebruik al'testaan a. den grond bij den karremansmestput b. eeo driehoekje grond aan den Westsingel, vóór de huizen, bewoond door Weezepoel en Dodmondtc. de vest tusschen de voormalige Koebarrière en den West singel. Nadat dit adres gelezen is, stellen burg. en weth. voor: a. Afwijzend te beschikken op het verzoek, voor zooveel het driehoekje betreft, omdat de inwilliging daarvan te belemmerend zou zijn, zoowel voor het publiek verkeer als voor de gebruikers der achter liggende landerijen b. Niet meer ten openharen dienst bestemd te ver klaren lo. 5 A. 80 G. grond bij den karremans mestput en 44 A. water in de vest, beginnende op 13.50 M. uit den frontmuur van het riool aan de voormalige Koe-barrière tot op 2.50 M. ten oosten van den frontmuur van het afwateringsriool naar den Poel c. De bedoelde oppervlakte grond en water aan de verzoekers aftestaan in gebruik tot wederopzeg- gens toe (welk gebruik gerekend wordt den 1 Ja nuari 1883 te zijn ingegaan) tegen betaling van ƒ33,60 'sjaars. De fmanciëele commissie adviseert, na een onderzoek in loco en nadere bespreking met burg. en weth. en een der verzoekers, tot aanneming van het voorstel. De heer dr. Callenfels zal voor het voorstel stem men, maar wenschte nog te vernemen, of het niet mogelijk zou zijn dan het driehoekje ook aftestaan, daar het zagen en leggen van boomen alleen hij reserve zal geschieden en of het water zoo niet bedorven wordt, dat de aangelegen melkboeren schade hebben in het verkrijgen van water. De heer Ochtman geeft de vereischte inlichtingen, die strekken tot confirmatie van het rapport van burg. en weth., met bijvoeging dat ook de verzoeker overtuigd is van de billijkheid der afwijzing. En dat het water niet zoo zeer bedorven wordt door de boo men, wordt door de ondervinding bewezen. De heer dr. Callenfels bedankt voor de inlichtingen, doch blijft de vree s koesteren dat het water te veel bedorven zal worden, en beveelt zeer in de aandacht van het dag. bestuur om hierop te letten. De Voorzitter wijst er nog op, dat het gebruik slechts tot wedecopzeggens wordt verleend. Het voorstel wordt zonder beraadslaging en zonder hoofdei, stemming goedgekeurd. "VI. Wordt gelezen een voorstel van burg. en weth. tot wijziging der begrootiug van uitgaven voor 1883, door daaraan toetevoegen een art. Toelagen en bij dragen tot opleiding van onderwijzersteneinde daar uit te voldoen de belooning van de onlangs toegelaten kweekelinge aan school A, welke belooning niet meer uit den post jaarwedden kan gekweten worden, dewijl de toelating na 1 Jan. 1883 heeft plaats gehad. Na eenige toelichting aan den heer Ramondt wordt het voorstel zonder hoofdelijke stemming aangenomen. VIL Nog wordt gelezen een voorstel van burg. en weth., om een drietal uitgaven, die niet meer in de rekening over i 881 konden geleden worden, te ver antwoorden op den post voor onvoorziene uitgaven op de begrooting voor 1883, met het gunstig advies der fin. commissie. De heer Quist vraagt, of er ook een grens bestaat voor de uitgaven. De Voorzitter antwoordt, dat de behoefte de natuur lijke grens is.

Goessche Courant | 1883 | | pagina 5