Landbouw en Veeteelt. Rechtzaken. T entoonstellings-kroniek. Overzicht van den stand der koersen. Buitenlandsch Overzicht. Gemengde Berichten. zonden door de afd. Amsterdam; en zal Je vereeniging bij eventueele grondwetsherziening er al of niet op aandringen, art. 194 te behouden? Voor het verkrijgen der hoofdakte, art. 566 der wet op het lager onderwijs, hebben zich bij de examen commissie te Utrecht aangemeld 154 mannelijke en 36 vrouwelijke candidaten. Beroepen te 's-Heerenhoek dhr. A. Tap, cand. bij het prov. kerkbestuur in Zeeland, te Ressen (prov. Gelderland). Ovezand. Dhr. Van Puijenbroeksedert Sept. 11. des vorigen jaars alhier woonachtig en gedurende lan- geren tijd te EUewoudsdijk als evangelist werkzaam, is van hier naar elders vertrokken. Zijn arbeidsveld, hem vroeger als zeer vruchtbaar toegeschenen, zal hem hebben geleerd, dat aan zijne bemoeiingen geen behoefte bestaat. Zelfs dhr. A. Punt uit Goes ondervond dezer dagen nog, dat de ringpredikanten voldoende in het gemis aan een eigen leeraar voorzien en zijne evange lisatie niet op prijs wordt gesteld. Dhr. Punt had aangeboden in de kerk te EUewoudsdijk eene godsdienstoefening te leiden, hetwelk is afgewezen. Sint-Annaland. Treurig is het ook in onze gemeente met de uienteelt gesteld. Overal op de uienvelden vindt men ledige ruimten, die door het gevorderde seizoen niet meer kunnen worden beplant of bezaaid. De oorzaak dat de uien zoo weggaan is gelegen in den »worm", zegt men. Om te weten te komen tot welk soort van insect deze worm behoort, wikkelde de heer O. Bergers eenige uien met »wormpjes" erin in een papier, die door den heer Slager, hoofd der school alhier, tot onderzoek naar Wageningen werden gezonden. De heer S. Lako, leeraar aan de landbouw school, meldde kort daarop, dat de heer Ritzema Bos reeds uien onderzocht had, die hem uit St.-Maartens- dijk waren toegezonden. Uit dit schrijven blijkt, dat de wormpjes de larven zijn van een vliegAnthomyix antiquedie tegenwoordig op de Zeeuwsche en Zuid- Hollandsche eilanden veel kwaad doet. Een afdoend middel daartegen is tot heden niet bekend. Genoemde heer bestudeert nu de ontwikkelingsge schiedenis dezer schadelijke vlieg en zal er later den kelijk wel een of ander over- publiceeren. Kantongerecht te Goes. Heden werden de navolgende vonnissen gewezen tegen X. De V., te 's-Heer Arendskerke, beklaagd van het herstellen van een wildstrik, veroordeeld in eene geld boete van ƒ20, subs. 3 dagen gev. straf. L. De W., te Heinkenszand, beklaagd van het in gesloten jachttijd bejagen van eens anders jachtveld zonder machtiging of vergunning, veroordeeld in twee geldboeten van 1 elk, subs. 1 dag gev.straf voor elke boete. A. V. d. P., te 's Gravenpolder, beklaagd van dief stal van te velde staand gras, 3 malen gepleegd, ver oordeeld in 6 dagen gev.straf. J. B. V., te 's-Heerenhoek, beklaagd van het gaan over eens anders bezaaiden grond, veroordeeld in eene geldboete van X, subs. X dag gev.straf. P. V. d. B., te Vlake, beklaagd van het niet blijven bij zijn voertuig, bij de hand en in staat om het te besturen, veroordeeld in eene geldboete van 3, subs. X dag gev.straf. S. Den H. en J. A., te Goes, beklaagd van het rapen van kreukels op een zeedijk, ieder veroordeeld in eene geldboete van X, subs. X dag gev.straf. M. B., M. P. L., E. M. en M. Th. A., allen te Goes, beklaagd van als voren, ieder veroordeeld in eene geld boete van X, subs. X dag gev straf. J. J. K. en A. P. K., te Kolijnsplaat, beklaagd van het overtreden van een besluit, door het bestuur der visscherijen in het belang van de visscherij genomen, ieder veroordeeld in eene geldboete van X0, subs. X dag gev.straf. M. E., te Iloedekenskerke, beklaagd van het als herbergier openhouden van zijne herberg des avonds na tien uren, veroordeeld in eene geldboete van 5, subs. X dag gev.straf. A. De M., te Rilland-Bath, beklaagd van het in gesloten vischtijd bevisschen van eens anders visch- water, zonder schriftelijke vergunning van den recht hebbende, onder opgave van een valschen naam tijdens de bekeuring, veroordeeld in twee geldboeten van f 40 elk, subs. 5 dagen gev.str. voor elke boete. M. B., te Goes, beklaagd als voren, veroordeeld als voren. A. R., en M. G., te Goes, beklaagd van het gaan over eens anders in den oogst staanden grond, ieder veroordeeld in eene geldboete van ƒ3, subs. 1 dag gev.straf. Jetse Van den Berg, die te Amsterdam een zoo genaamd generaal-correspondentie-kantoor had opge richt tot het aanwerven van werklieden voor Amerika, is bij vonnis van den 5en Juli veroordeeld tot eene gevangenisstraf van drie jaren en eene boete van f25. Naar gemeld wordt, is door het openbaar mi nisterie en door de gebr. Wolters appèl aangeteekend tegen het vonnis van het gerechtshof te's-Hertogenboscl). Ook Vredegoor, die door het Hof is veroordeeld wegens moord op den veldwachter van Steenderen, moet appèl hebben aangeteekend. XI. Amsterdam, X Juli '83. Zetten wij onze wandeling in de Nederlandsche af- deeling voort, dan zien wij menige uitstalling, die om hare pracht eene beschrijving zou verdienen, eene enkele, die slechts voor zaakkundigen aantrekkelijk kan zijn, andere weer, die getuigen van gebrek aan smaak en degelijkheid. Laten wij op het fraaie het oog vallen, dan zien wij o. a. zeer kunstig haarwerk van de kappers Dufersne in Arnhem. Geheele landschappen zijn in haar «ver vaardigd", natuurlijk heeft liet penseel een weinig meegeholpen, maar de uitkomst is verrassend. Ver beeld u het kasteel Rozendaal bij Arnhem, half in 't groen verscholen, en dit alles van haar! Ook V. d. Pavoordt in Gouda heeft zich met succes op deze kunst toegelegd. De firma Bispinck Kuindert heeft een zeer prozaïsche zuil van klosjes garen laten neer zetten. De garen-industrie biedt dan ook weinig af wisseling voor eene tentoonstelling. De firma Goedewaagen te Gouda brengt ons in eene interessante etalage achter het geheim van pijpen-fabri- cage hoogst belangrijk ongetwijfeld voor hen, die zich op dezen tak van nijverheid wenschen toeteleggen. Liever zien wij het prachtig lakwerk van Nooijen te Rotterdam, een der voornaamste kunstenaars in dit vak. Prachtig is o. a. de groote kerk te Breda, met het bekende grafgesteente, dat toegeschreven wordt aan Michel Angelo. De firma Kortenoever te Gouda doet in touw en vischwant, en heeft die voorwerpen of liever artikelen niet onbehaaglijk, ja zelfs vernuftig uitgestaldop een soort van schild of bord hangt een puntige hoed, die, van nabij gezien, niets anders dan een opgerold eind kabeltouw blijkt te zijn. Van touw gesproken, op dit gebied spant de firma V. d. Lelij te Maassluis, opgericht in 1824, de kroon. Zij hebben een klos touw geëxposeerd in den vorm van een tunnel! Verbeeld u, het touw is een vinger dik en netjes opgerold. Langs een trap met een leu ning beklimt men het binnenste gedeelte en wandelt daar heel bedaard, over een looper zelfs, binnen door de klos! Het denkbeeld is zeer origineel. Tilburg's laken- en flanel-industrie is flink vertegen woordigd. Een geheel magazijn zou men zeggen, ruim en breed, is tot dit doel ingericht. Negen Tilburgsche firma's, met de heeren Strater, Eras, Swaagmakers, V. d. Berg e. a. aan het hoofd, hebben hiervoor op uitstekende wijze gezorgd, en in 't geheel exposeeren hier dertig firma's. Al voortwandelende zien wij de kostbare etalage van de Utrechtsche zilver-fabriek. Onder tal van fraaie voorwerpen prijkt in de vitrine een geciseleerd verguld ridderharnas met helm, ingelegd met kostbare gekleurde steenen. De achtergrond van den rechtervleugel, waarin wij ons thans bevinden, wordt gevormd door nood- deuren, waarvoor echter allerlei voorwerpen staan, die in geval van nood groote belemmering zouden opleve ren. Maar die »nooddeuren" wegdenkende, merken wij daar op o. a. de inzending van de firma Beaumont, de bekende wapensmeden te Maastricht. Een mitrail leuse kijkt den toeschouwer onheilspellend aan. Nog verschrikkelijker vertooning maakt echter, als men 't goed beseft, de uitstalling van dien wapensmid uit Luik, die, heel «vreedzaam", in eene lijst, achter glas, allerlei tirelantijntjes en letters heeft gelegd vangeladen patronen. Stel u voor dat dat boeltje eens omviel, of op andere wijze werd «geschokt"! Ik geloof, dat er dan eene verschrikkelijke verwoesting zou worden aangericht. Werpen wij liever een blik op de werken des vredes, dan kan ik u wijzen op een paar hoogst merkwaar dige inzendingen, die paarlen aan onze tentoonstelling genoemd kunnen worden. Vooreerst de collectie ge sneden ivoor van de firma Overes te 's-Hertogenbosch en hier. Wat men in deze kast ziet, is in waarheid kunst te noemen. Terstond trekt daar de aandacht een spiegel- of portret-lijstje, bestaande uit een aantal kinder-figuurtjes, van voren, van achter, van ter zijde gezien, in 't kort in alle houdingen. Het kleine volkje geeft elkaar de hand en vormt, ook uit het oogpunt van aestetiek, eene meesterlijke groep. Het is dan ook eene copie naar een Italiaansch meesterstuk. Wijlen Z. K. H. Prins Hendrik kocht het eerste exem plaar voor 400. Vorstelijk is ook de pendule met kandelabres, alles van ivoor en voor 3400 te koop. Vruchten, maar vooral rozen, zijn bewonderenswaardig fraai bewerkt. Het ivoor het is mij gebleken dat deze wetenschap niet algemeen verspreid is wordt aeel, wanneer het ia donker blijft liggen; het bleekt daarentegen op en wordt wit, witter zelfs dan den kunstenaar aangenaam is, wanneer het aan de zon blootgesteld wordt. Het versch gesneden ivoor ziet botergeel. De volgende inzending van belang is van onzen stadgenoot, den goud- en zilversmid Kruis. Deze be scheiden man is een der weinigen, zoo niet de éenige in den lande, die de kunst van boetseeren in was en drijven in goud en zilver grondig verstaat. Herhaalde lijk werd hij dan ook bekroond. Hij heeft hier ten toongesteld vooreerst de grondstof, was, vervolgens boetseerstokjes, en bovendien een viertal proeven van zijn praktisch talent. Drie paneelen geven ons, maar vooral den zaakkundige, een denkbeeld van de hoogte, waarop deze kunstenaar staat. De in zilver gedreven buste van Prins Hendrik heeft reeds vermaardheid bij kunstkenners, evenzoo de op dezelfde wijze bewerkte «Stier van Potter". Het derde paneel stelt een bloem stuk voor in huid relief-, eindelijk staat daar de Am- sterdamsche stedemaagd met het schild en den leeuw, zuiver en scherp in was geboetseerd. Aan de voeten van deze maagd ligt zeer eigenaardig de aarde, waar uit zij is ontstaan, de onaanzienlijke grondstof, die waarde en beteekenis krijgt wanneer de kunstenaar haar aanraakt en bewerkt. Spreekt men in de landbouwwereld slechts van éen oogstmaand, in de samenleving der couponknippers mag men minstens van twee oogstmaanden gewagen. De Januari- en Julimaanden zijn voorde gelukkige mannen van de schaar de beide vruchtbaarste. De eerste dagen dier maanden vooral verdringt zich op het gevestigde kantoor van den commissionair de cli- enteele om den lialfjaarlijkschen interest te incasseeren. Met duizenden guldens wordt de kas van het effecten kantoor gedund en die der klanten gevuld. Een aangename drukte maakt 't onder de verzengende Juli- zon den couponmannen schier onuitstaanbaar en ze snakken dan ook om na berekenen, sorteeren en kas- opmaken 's avonds onder het lommerrijk geboomte wat uit te blazen. Dubbel aangenaam evenwel zijn die oogstmaanden wanneer de bloei van landbouw, handel en nijverheid de couponwisselaars in de gelegenheid stelt een ge deelte van de couponopbrengst voor den aankoop van stukken te bestemmen. Maar zie, deze schoone, de schoonste zijde van de halfjaavlijksehe drukte vertoont zich minder ja, afgaande op beursverslagen, in 't geheel niet. Eiken dag hooren we dat de beurs het middelpunt der transactiën in de effectenwereld een akelige stilte vertoont. Gisteren nog zegt be doeld verslag toen het openingsuur sloeg, was er nog geen sprake van affaire, en lang duurde het al vorens de eerste koopen afgesloten werden. Er was dan ook heden wederom zeer weinig handel en de omzettingen bleven van weinig beteekenis. De lus teloosheid werd bovendien bevorderd door de flauwere koersen van Londen en Parijs, welke markten weer beheerscht werden door teruggaande beweging in Egyptenaren. Vergelijkt men evenwel de noteeringen der laatstgenoemde soort met die van de vorige week, dan zien we dat de 4pcts. slechts van 69% tot 68 verloren en de 5pcts. Egyptenaren daarentegen van 92 tot 93% avanceeren mochten. Peruanen, de vorige week 14% pet. genoteerd, staan thans 17% pet. geprijsd. Om na te gaan of de koers werkelijk ge rezen is, moeten we in aanmerking nemen, dat sedert X Juli bij aankoop van Peruanen niet meer een half jaar interest bijberekend wordt en waarvoor de be trekkelijke coupon sinds dien datum het aantal on betaald geblevene met een heeft vermeerderd. De vorige week gaf men tegen 14% pet. voor een 6 pets. Peru X870 ƒ171,— berekend als volgt pd st. 100, Peru 6pcts. a f4-X7X, Interest circa 6 maanden-36,— Samen ƒ207,— Blijkens den huidigen koers van X 7 betaalt men voor een bedoeld stuk nog een gelijk bedrag, daar nu geen of een onbeduidend bedragje interest in rekening gebracht wordtimmers pd st. 100 Peru 6 pet. 1870 a 17% 207, Interest 3 dagen- 0,20 Samen ƒ207,20 Men ziet dus dat de koers feitelijk niet gerezen is en dat de noteering slechts 3 pet. hooger moest ge steld worden na den vervaldag van de coupon om gelijke koopsom aan te wijzen. Venezuélanenietwat opgeflikkerd, retireerden weer tot 36% pet. Wat tot die «opflikkering" aanleiding kan gegeven hebben 's Lands eer eischt gebiedend, dat de in 1881 aangegane verplichting stiptelijk worden nagekomen, had de president in 's lands vergaderzaal verkondigd. Daarom heeft hij voorgesteld op de be grooting voor de jaarlijksche rente zooveel uittetrek- ken dat voortaan niet 3 pet. maar 4 pet. interest zoo als men overeengekomen is uitbetaald worde en bovendien het achterstallige op de Februari-coupon, waarop slechts 3 pet. voldaan is, nog af te doen. Een loffelijk voorstelWijs doet men echter zoo men de aanneming en daarna de handhaving van het aan genomen voorstel afwacht. Bussen veranderden weinig, evenals schier alle hoofd en bijsoorten. Om de lezers in de gelegenheid te stellen na koersvergelijking hun voordeel te bevorderen en wie wil dat niet merken we op, dat de volgende Russische Staatsfondsen moeten geprijsd staan om gelijken interest af te werpen, als volgt huidige prijzen. Obligatiën 1798/1816 94,68 98Ve te hoog ca. 4 1862 90,91 85% te laag 5 1864 95,47 96% te hoog 1% 1866 95,17 96% 1% 1877 93.89 92% te laag 1 1872 91,65 864% 1873 91,63 86% 4% 1850 92,22 90% 2 I860 88,08 85% 3 1875 83,30 78% 4% X867/9 75,67 76% te hoog Uit deze opgave blijkt, dat van de genoemde soorten thans het duurst zijn de oblig. 1798/16 (oude Russen), daaina die van 1864, 1866 en 1867/9 (Nicolaïs) en dat het goedkoopst en die dus de meeste rente af werpen zijn: de oblig. 1862; daarna volgen respec tievelijk 1872. 1875, 1873, 1860, 1850 en 1877. De kans van aflossing a pari is in de berekening op genomen. Houders van stukken van 1864 en 1866, groot 1000, moeten we bovendien opmerken, dat deze zonder eenig motief thans weer circa 5 pet. hooger staan dan de pondenstukken dier leeningen. Van de Loten-koersen kunnen we constateeren dat die der Madridsche, ondanks de belofte, den vorigen keer medegedeeld, ietwat zijn verminderd en dat de noteering der loten Weenen 1874 laag moet genoemd worden. RENTEBETALINGEN. Stoomv.-Maatsch. «Zeeland". Dividend-bewijs no. 1 betaalbaar met 27,per geheel en 13,50 half aandeel. Rusland. (5pets. cert. adm. Stadnitski c s.) De coupon per 1 Maart 1883 thans betaalb. met 14,90. Rusland. (Iwangorod-Dombrowa Spoorweg-Maat schappij.) De coupon per 1 Juli 1883 betaalbaar met 26,55 van stukken ad R. 625, 5,31 125, 6pcts. Hongaarsche goudleening. De coupons per 1 Juli 1883 betaalb. met ƒ36,43 voor O. W. fl. 30. «18,21% 15. 3,64 3. 4 pets. Hongaarsche goudleening. De coupon per X Juli 1883 betr. met 24,28% voor O. W. fl. 20. 12,14% 10. 2,42% 2. Italië 1881. De coupons zijn betaalbaar met het daarop vermelde bedrag na aftrek van 13Vo pet. be lasting. Brazilië 1875. De coupons 1 Juli '83 betaalbaar met 30,37%. Warschau-Weenen. Dividend-bewijs over 1882 be taalbaar met R. 2 2,36. In Januari in R. 1 betaald. Nederl.-Indische Handelsbank. Dividendbewijs no. 18 betaalbaar met 16,75. Scherp ging het Dinsdag toe in de Belgische Kamer bij de behandeling van het voorstel tot grondwets herziening (hoofdzakelijk van art. 47, regelende het kiesrecht) van de heeren Janson c. s., allen afgevaar digden van de hoofdstad. De heer Janson zelf sprak zeer gematigd, toen hij het voorstel der zes" nader toelichtte. Maar toen de afgevaardigde Robert den minister van Financiën verweet, dat hij zijne vroegere beginselen had verzaakt, trad de minister-president, de heer Frère-Orban, in het strijdperk en hield eene krachtige rede tegen de radicalen. Hij beyveerde, dat men zich geenszins aan den census behoefde te houden, wanneer het bleek, dat deze als maatstaf van kiesbevoegdheid afkeuring verdiende. Maar het is niet om den census afteschaf- fendat de zes heeren de grondwetsherziening voor stellen, neen, achter dit voorstel schuilt de eisch van het algemeen stemrecht. De minister wees erop, hoe de schoonste bladzijden uit de parlementaire geschie denis der Vereenigde Staten te vinden zijn in de tijden, toen het census-stelsel daar nog bestond, en hoe men in Engeland sedert veertig jaren bezig is zich te beveiligen tegen het algemeen stemrecht dat de League der Chartisten daar wil. Hij verweet den radicalen, dat zij zich liever aan sloten bij de rechterzijde, dan den trapsgewijzen voor uitgang van de gematigd-liberalen te steunen, die toch al zij het ook langs een langeren weg tot het zelfde doel leidde, dat zij beoogden. De minister zeide, dat men zelf niet wist, wat men eigenlijk wilde, want de eene wil de capaciteit-kiezers, de ander wil het algemeen stemrecht, dat hem de Republiek kan brengen. Hij eindigde met het advies aan de kamer om niet over te gaan tot de behandeling van het her- zienings-voorstel. Met deze rede heeft de heer Frère-Orban de weinige kans van slagen, die de aanhangige voorstellen betref fende gemeentelijke- en provinciale kiesrechthervor mingen, den leerplicht en het belastingstelsel, nog haddenvermoedelijk geheel te niet gedaan. Maar toch kan hij de voldoening smaken zijne ultra-liberale tegenstanders krachtig hunne ellendige tactiek te hebben verweten en erop te hebben gewezen, hoe zij hun eigen graf delven. Door den liberalen haren steun te onthouden, zal de rechterzijde de macht in handen krijgen maar deze zal, eenmaal aan het bewind zijnde, hun geen wederdienst bewijzen, en dan zullen de ra dicalen alleen staan. Of de linkerzijde hen dan weer in haar midden zal opnemen blijft de vraag. De berichten uit Tongkin zijn voor de Franschen niet zeer gunstig. Hunne totale sterkte bedraagt circa 3000 man en tot voor weinige dagen was de bezetting van Hanoi te zwak, om zich van de stad meester te maken, zoodat de citadel feitelijk van alle gemeenschap was afgesloten. Thans is de vijand uit de stad ver dreven en hebben de Fransche troepen de huizen verbrand. Zij hebben echter een goed bewapend leger van minstens 16,000 man tegenover zich en het is te verwachten, dat de vijand aanvallender wijs zal te werk gaan, vóór de onlangs uit Frankrijk gezonden versterkingen aangekomen zijn. In Denemarken heeft zich de volkswil krachtig geuit tegen de handelingen van het ministerie. De Denen staan op de politieke ontwikkelingsladder der Euro- peesche volkeren vermoedelijk wel het hoogst, althans in geen der landen laat «het volk" zich zoo gelden als daar. De laatste handelingen van het ministerie waren geenszins in den geest van het volk en men had daarom besloten eenige personen bij gelegenheid van een landbouwfeest, dat de vorst zou openen, af tevaardigen naar den koning om dien hunne bezwaren kenbaar te maken. De vorst beweerde echter geene gelegenheid te hebben hen te ontvangen en toen zij den koniDg aan de trappen van het stadhuis opwacht ten, heeft deze hen vrij onheusch toegesproken. De regeeringsgezinden juichten deze handelwijze des konings ten zeerste toe. In hun vreugde besloten zij eene meeting te houden en kozen daartoe eene plaats waar zij steeds de meerderheid hadden, nl. het stadje Hilleröd. Doch nauwelijks hadden de liberalen dit ver nomen of zij belegden op denzelfden dag en terzelfder plaatse eene vergadering. Eene botsing der partijen werd hierdoor onvermijdelijk en de politie, die krach tig optrad, was niet altijd even onpartijdig, waarom dan ook tegen haar een aanklacht is ingediend wegens misbruik van gezag. Te New-York hebben de dynamiet-Ieren eene plechtige bijeenkomst gehouden teneinde gelden intezamelen voor het nmartelaarsfonds" van de Irish World. Sheridan presideerde en hield eene geweldig bloeddorstige rede. Sullivan stelde zich van de voortzetting der dynamiet- politiek veel heil voor en verzekerde zelfs, dat Enge land binnen het jaar voor het verdrukte en vertrapte Ierland op de knieën zou liggen. Ten slotte werden eenige motiën aangenomen, o. a. dezeIeder persoon, die den bodem van Ierland betreedt met eene ofliciëele opdracht van de Engelsche regeering, stelt zich aan levensgevaar blootelke Ier, die uit de handen dezer regeering eene betrekking aanvaardt, is een verrader van z'jn land en zijn ras, en zal als zoodanig be handeld worden. Omtrent de cholera in Egypte luiden de laatste berichten eenigszins gunstiger. De paniek neemt af en de Engelsche regeering neemt krachtige maat regelen. Het bericht, dat zich te Malta een geval der gevreesde ziekte zou hebben voorgedaan, wordt gelukkig niet bevestigd. Ook uit Antwerpen werd van een cholerageval mel ding gemaakt, doch de geneesheeren daar ter plaatse hebben medegedeeld, dat dit niets verontrustends is, daar iedere zomer, en vooral bij de onlangs heerschende hitte, in de groote steden sporadische gevallen der ziekte voorkomen. Wel kunnen ook die gevallen hevig en gevaarlijk zijn, maar ze verspreiden zich niet verder. Kwadendamine. Verleden Maandag, laatsten dag der kermis, gaf de Handboogsociëteit Victoria alhier een concours met den handboog naar den lossen vogel, waaraan door 42 schutters werd deelgenomen, ver-

Goessche Courant | 1883 | | pagina 2