1883. N°. 79. Zaterdag 7 Juli. Middelbaar Onderwijs. Bij dil Dommer behoort een bijvoegsel. j. g. de Witt hamer. Belasting op de Honden. 4> FEU I LLICTOiM TXit d© "Vexidé©. Na-inspectie van een verlofganger der Nalionaie Militie. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. o. - GOESCHE Be uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH "VAN D1TMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de OVERGAUTGS-EXAMEJiS der leerlingen aan de Hoogere Burgerschool voor jon gens van den loopenden cursus in het openbaar zullen gehouden worden op Donderdag en Vrijdag den 12 en 13 Juli, terwijl op Woensdag den 11 Juli, desnamid dags van twee tot drie uren, eene openbare les in de gymnastiek zal worden gegeven, waartoe alleen per sonen boven de 16 jaren toegang hebben. Het programma voor de overgangs-examens, zooals dit is vastgesteld, luidt als rolgt Donderdag 12 Juli. Voorbereidingsklasse, van 99 uren Fransch. 9 3A10% Aardrijkskunde, 10%11 Plantkunde. Eerste klasse, van 1112 uren Wiskunde. 11 Geschiedenis. 1%2 Nederlandsch. Tweede klasse, van 22% uren Nederlandsch. 2%3% Hoogdnitsch 3%4 Aardrijkskunde. Vrijdag 13 Juli. Derde klasse. van 9—9% uren Geschiedenis. 9 10 J4 Wiskunde. 1054—11 Engelsch. 1111 Staatsinrichting. Vierde klasse. van 1—1% uren Wiskunde. 1%—2 Scheikunde. 2—2% Fransch. 2%3 Staathuishoudkunde. 3—3% Natuurkunde. 3%—4 Engelsch. Burgemeester en Wethouders noodigen de ouders der leerlingen en audere belangstellenden dringend tot bij woning van een en ander uit. Goes, den 6 Juli 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat het eerste suppletoir kohier der belasting op de honden over 1883 op heden door hen voorloopig is vastgesteld, en dat dit kohier ter Secretarie voor een ieder ter inzage «al liggen van Dinsdag den 3Juli tot en met Dinsdag den 17 Juli 1883, op eiken werkdag van des voormildags 9 tot des namiddags 2 uren, alsmede dat ieder aangeslagene, gedurende dien tijd, tegen zijnen aanslag b zwaren, op ongezegeld papier, bij den gemeenteraad kan indienen. üoes, den 30 Juni 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, 3. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. (1794.) Vrij naar het Duitsch van Felix Dahn. Het slot Sombreuil lag ongeveer op kanonschots afstand van den linkeroever van den Clairon op een boschrijken heuvel. Het was gebouwd in den Gothi- schen stijl van de 12e eeuw met de eenvoudige, onop gesmukte versierselen van deze bouworde; de spits bogen waren aan alle vensters en deuren aangebracht en wel in den ouderen vorm met de eenigszins afge ronde puntenevenzoo werd de achthoekige vorm bij alle torens, kanteelen en uitstekende deelen weerge vonden. Alleen de bovenste vertrekken van den oos- telijken toren waren in bewoonbaren staat gehouden en hier en daar vernieuwd, omdat de grafelijke familie daarin altijd verblijf hield. De benedenvertrekken daar entegen, voor de bedienden en eertijds ook voor de bereden bezetting bestemd, hadden ongetwijfeld in al die eeuwen weinig of geen verandering ondergaan. In een ruim vertrek van deze benedenverdieping waren op den avond van ons verhaal eenige der voort vluchtige koningsgezinden vereenigd. Er brandde geen licht, om de aandacht van den vijand niet te trekken. Op eene verhooging achter in de zaal op een zoo- genaamden »dais", van waaruit de burggraaf gewoon was de banieren aan zijne leenmannen uittereiken, zat op een armstoel met hoogen, en rijk van snijwerk voorzienen rugeen eerbiedwaardig grijsaard wiens De BURGEMEESTER van GOES roept op, ingevolge aanschrijving van den heer Militie-commissaris in Zeeland van 4 dezer no. 115, Mattliens De Witte, plaatsvervanger van de lichting 1881 voor de gemeente Grijpskerke, doch in deze gemeente verblijf houdende, als op de laatste inspectie niet tegenwoordig geweest zijnde, om op Woensdag den 18 Juli a. s., des voormiddags om 11 uur, op de Koopmans beurs te Middelburg voor gezegden militie commissaris te verschijnen, voorzien van alle de door hem van het korps medegebrachte kleeding- en equi- pementstukken, zijn zakboekje en verlofpas zullende hij, bij niet verschijning op deze inspectie, aan zich zeiven te wijten hebben de gevolgen, die daaruit ontstaan. Goe9, den 5 Juli 1883. De Burgemeester voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. GOES, G Juli 1883. Gisteravond werd in »de Prins van Oranje" alhier eene bijeenkomst van kiezers en meerderjarige belang stellenden gehouden tot bespreking van de a. s. ver kiezing voor 5 leden van den gemeenteraad. Vijf-en-dertig personen waren tegenwoordig. Allereerst werden tot leden van het comité voor deze verkiezing benoemd de heeren J. Fransen Van de Putte, J. Do Vos en J. J. Ramondt. Door verschillende personen werden als candidaten genoemd en aanbevolen de heeren C. E. Massee, jhr. M. J. De Marees van Swinderenmr. J. W. G. De Jonge van Ellemeet, (aftredende leden), C. L. M. Lam- brechtsenW. J. Van GorkomL. M. Van Cam pen, J. De VosJ. Van Zandbergen Buwalda A. M. C. De Jonge Mulock Houwer en J. II. Hannink. Staande de vergadering verklaarde de heer J. De Vosafgescheiden van zijne niet benoembaarheid als gemeente-ambtenaar, geene candidatuur te kunnen aan nemen uithoofde van zijne drukke beroepsbezigheden. Na langdurig debat werd tot stemmen overgegaan en werden bij eerste stemming met bijna algeineene stemmen tot candidaten gekozen de drie aftredende leden, de heeren C. E. Massee, jhr. Van Swinderen, mr. De Jonge van Ellemeet, benevens de heer J. Van Zandbergen Buwalda, rijksontvanger. De overige stemmen waren nagenoeg gelijkmatig verdeeld over de heeren L. M. Van Campen, C. L. M. Larabrechtsen, W. J. Van Gorkom en J. II. Hannink, terwijl ook de heer Mulock Houwer eenige stemmen verkreeg. Bij herstemming werd de heer J. II. Hannink tot vijfden candidaat verkozen. De heer Massee verklaarde de candidatuur aan te nemen; aan de 4 overige candidaten zal dit schriftelijk gevraagd worden. De Zeeuwsche provinciale schiet wedstrijd der schutterijen, scherpschutters-korpsen en schietvereeni- gingen blijft op Maandag 9 Juli vastgesteld. Daaraan zal deelgenomen worden door de dienst doende schutterijen van Middelburg, Vlissingen en Zieriksee, terwijl ook enkele leden der Goesche schut terij zullen mededingenvoorts worden de scherp- grijze lokken zijn violetzijden mantel tot op de schou ders bedekte. Zijn linkerhand hing slap langs de zij leuning van zijn stoel, terwijl zijn rechter op het hoofd rustte eener schoone, jonge vrouw, in rouwgewaad ge huld, die voor hem lag nedergeknield en met diep weemoedigen blik hare groote, donkere oogen tot hem opsloeg; aan zijn rechterzijde stond een man, die door de tonsuur en het koord om zijn midden dadelijk den priester deed herkennen. Een man van ongeveer dertig jaren, in den officiersuniform van de Bourbonsclie garde, schreed met ongeduldige stappen door de zaal; zijn arm droeg hij in een doek. Geweren, pistolen, sabels en andere wapns lagen over den grond verspreid. In de nis van het groote boogvenster stonden verschil lende mannen in de groene jagerdracht der Cliouans. Zij waren allen meer of minder gewond en zij keken zwijgend naar den oever, waar de roode wachtvuren des vijands brandden. De grijsaard verbrak eindelijk de stilte. »Wat is er besloten vroeg hij aan den officier. «Spreek om Godswil, Alphonse, dat zwijgen is verschrikkelijker dan het ergste te moeten hooren." »Wij kunnen niets besluiten, graaf Bellaflor, vóór Martinet thuis is. Is het generaal Hoehe zelf, die daar aan de rivier is gelegerd, dan moeten wij naar Cadoudal in de moerassen vluchten. Is het slechts eene kleine afdeeling, dan moeten wij wachten tot zij weder vertrokken zijn en dan over de rivier naar Engeland trekken." Hij verzweeg de derde mogelijkheid, waarvoor bij maar al te zeer vreesde, dat die kleine afdeeling niet toevallig maar met opzet daarheen was gekomen, om schutters-vereenigingen van Yeere en Hontenisse en de sclnetvereenigingen uit Middelburg, Vlissingen en Zieriksee verwacht. In 't geheel ongeveer 120 deel nemers. Voor den wedstrijd zijn 4 vaandelprijzen beschik baar: 2 zilveren en 2 bronzen medailles, terwijl aan ieder der korpsschutters, die gezamenlijk een vaandel- prijs behalen, een zilveren draagmedaille zal worden aangeboden. Bovendien zijn nog een aantal voorwerpen als prijs beschikbaar. De minister van Staat, mr. A. E. J. Modderman, verkeert niet buiten gevaar. Hij lijdt aan een inge wandsziekte, welke een zeer bedenkelijk karakter heeft aangenomen. Waarschijnlijk zal een operatie plaats moeten hebben. De lijder is nog steeds te Wiesbaden. De onthulling van het monument op het graf der omgekomenen bij de ramp van de «Adder" had gisteren te ongeveer 2 uren te Helder plaats. Behalve de commissie waren daarbij tegenwoordig de Minister van marine, vlag-, hoofd- en verdere officieren van zee- en landmacht en de schutterij, burgemeester en wethouders en gedelegeerden van verschillende corpo- ratiëu te Helder gevestigd. Helders mannenkoor voerde eene toepasselijke feestcantate uit, de stafmuziek der marine treurmuziek, en de weeskinderen zongen liederen. Niets is doeltrellender tot het bezweren van den angst, die zich bij het naderen der cholera allicht van de gemoederen meester maakt, zegt de N. R. Ct. dan tijdig te herinneren hoe, zoo al de geneeskunst, dan toch niet de maatschappij-zelve machteloos staat tegenover deze ziekte. Ervaring heeft het reeds geieerd, dat men met reinheid, met reinheid in den meest al- gemeenen zin, de cholera op een afstand houden, althans haar bezoeking belangrijk temperen kan. Dit heilmiddel nu de burgerij zelve heeft het in haar hand: en niet alleen tegen cholera is het dienstig, maar tevens tegen liondeid andere kwalen, die het rnenschelijk leven ontijdig dreigen aftesnijden. De werkli-den-vereeniging te Groningen heeft het volgend schrijven van mr. S. Van Houten ontvangen: «MijneheerenOntvangt voor uwe Vereeniging en uzelven mijn dank voor uwe gelukwens chen hij mijn herkiezing en voor de belangstelling daarbij betoond Ofschoon waarschijnlijk geen lid uwer Verteniging stemrecht bezit, geloof ik, dat hare sympathieën voor menigeen als reden hebben gegolden om zijne stem bij voorkeur aan mij te geven. Ik hoop die sympathieën te behouden." De minister van financien heeft op eene vraag, tot hem gericht, te kennen gegeven, dat een briefkaart, niets anders inhoudende dan een bericht, met de on- derteekening bekrachtigd, luidende: «Ik heb uw post wissel ontvangen", niet aan het zegelrecht van vijf cent onderworpen is«vermits zulk een briefkaart geen quitantie is, en ze ook niet de erkenning inhoudt van het geheel of gedeeltelijk te niet gaan ecner geld schuld." Het gebouw van den Amsterdamschen Journa listenkring op het tentoonstellingsterrein is Woensdag avond geopend met een feest, aangeboden aan de con frères van elders benevens aan allendie tot de op richting van het gebouw hadden medegewerkt, en aan de leden van het tentoonstellingscoinité. hun den weg naar Engeland af te snijden, tot generaal Iloche hen op den linkeroever van den Clairon had achterhaald en vernietigd. Hij wilde dit laatste echter nog niet aannemen, omdat een expres tegen hen uit gezonden afdeeling wel rechtstreeks op het kasteel zou zijn opgerukt. Hij zette zijn onrustigen gang voort, tot eensklaps vl ïgge schreden op den straatweg aller opmerkzaamheid trokken. Eensklaps stormde eene knappe boerin in de nette kleederdracht der Yendée de zaal binnen de zware eikenhouten deuren op- n latende. «O, genadige heer", riep zij vol vreugde uit, «daar is hij! Hij is gezond weer terug, mijn lieve kleine man, mijn Martinet!" Zij werd op den voet gevolgd door den lang verbeiden spion, wien het water uit de kleederen liep. Het was een van die goedige, trouw hartige boerengezichten, die toch tevens een trek van ondeugende slimheid bezitten. «O monseigneur, o gravin, o mijn kleine vrouw Dat was de beste, maar tevens de gevaarlijkste grap van mijn gansehe leven Jeanneton, geef mij een slok wijn en een droog buis, wanneer de genadige heer het vergunt, want ik ben half dood van honger en koude. Maai' voor alles, het is niet genei aal Iloche, maar de overste Gray of Gracchus zooals zij hem noemen, met ongeveer 400 man «Bij Cadoudal kunnen wij ons dus niet meer aan sluiten" riep >n eenige der Chouaus. «Neen", zeide Martinet, «want t issclien hem en ons staat generaal iloche en hij rukt in versnelde marschen hierheen. Zij verkeeren namelijk in de mee ning, dat allen, die niet aan de Charente gebleven zijn, Blijkens een hij het departement van koloniën ontvangen telegram van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indiëheeft er een vijandelijke inval plaats gehad in Toba (Sumatra's Westkust) en zijn troepen derwaarts gezonden. Munkacsy's schilderij «Christus voor Pilatus", die in verscheidene hoofdsteden van liet buitenland weid tentoongesteld en overal door de kunstkenners ten hoogste werd geprezen, is thans op weg naar ons land. Zij zal te Amsterdam, en daar alleen, in Arti et Arni- citiae tentoongesteld worden. Misschien wordt reeds Zondag de tentoonstelling geopend. (N. R. Ct.) In liet afgeloopen jaar 1882 is aan de Utreclit- sche zendingsvereeniging bijgedragen eene son» van 839,87 door de volgende gemeenten van Zeeland: Middelburg, Vlissingen, Zieriksee,.Goes, Aagtekerke, Domburg, Koudekerke, St. Laurens, Ritliem, Seroos- kerke, Souburg, Walcliersche hulp-vereeniging, Kerk- werve, Oorterland, Oud-Vosmeer, Kortgene, Kamper land, Wissekerke, Biezelinge, 's Gravenpolder, Wemel- dinge, Wolfertsdijk, Sluis, Breskens, Oostburg en Ter- Neuzen. Bedankt voor het beroep naar de Chr. geref, gom. te Tolen door ds M. Dee te Ileerjansdam. Goes. Door verschillende omstandigheden was het aantal onderwijzers, die den cursus voor de hoofdakte volgen, verminderd. Daardoor was, als onvermijdelijk gevolg, de contributie zoo hoog geworden, dat vele anderen daarin aanleiding vonden om eveneens te bedanken. Teneinde nu de geheele opheffing der inrichting te voorkomen, hebben de leeraren besloten den tweejarigen cursus in een éenjarigen te veranderen, waardoor de contributie belangrijk minder kon weiden. Tegelijker tijd is besloten alleen bij hooge uitzondering leerlingen voor enkele vakken toetelaten. Met ingang van de volgende week zullen de lessen gegeven worden Woensdag en Zaterdag na den mid dag van 2 —7 uur. De uren zijn verdeeld als volgt: 2 uren wiskunde, 2 uren Ned. taal, 1% uur paedagogiek, 1 uur teekenen en 2 uren natuur- en scheikunde. 17 a 18 onderwijzers en onderwijzeressen zijn tot deze nieuwe regeling toegetreden. De contri butie zal bedragen per kwartaal 9 a ƒ10. Voor het te Middelburg te houden examen tot toelating als kweekeling op de rijkskweekschool voor onderwijzers hebben zich 45 candidaten aangemeld. Ons land telt in het geheel 378 bijzondere, zoogenaamd Christelijke, scholen. Daarvan "worden 171 door de vereeniging van Christelijk Nationaal onderwijs gesubsidieerd, terwijl 111 kerkelijke scholen zijn. Van die scholen telt Zeeland er 21. De Nederlandsche Openb. onderwijzers- en hoofd- ondervvijzersvereeniging zal den 28 Juli a s. haar negende algemeene vergadering te Amsterdam houden. Op de agenda komen o. a. de volgende punten ter behandeling voor: Hoe moet men op de openbare school geschiedenis onderwijzen? (naar aanleiding van hrt kon. besluit van 10 April in zake-Poppink); inge- zich hierheen hebben gespoed en zij weten niet, dat alles wat nog strijdvaardig was, onder Charette over de bergen naar Cadoudal is gegaan. Dat is ook de reden waarom zij het slot niet dadelijk durven aangrijpen". «En om onzentwille zijt gijlieden met ons den dood tegemoet getrokken, in plaats van u, zooals de anderen, in veiligheid te stellen." «O, monseigneur, wij konden u toch niet alleen laten met de gravin en den gewonden heer. Maar met dien dood is het nog zoo erg niet gesteld. Als Charette Cadoudal kan bereiken en hem van onzen gevaarlijken toestand verwittigt, zullen zij zeker alles in het werk stellen om ons te ontzetten." «Onmogelijk", zeide de oude graaf. «Iloche is drie maal sterker dan zij zijn." «Dan moeten wij naar Engeland", riep de kapelaan. «Zeker, zeker", sprak Martinet op verlegen toon. «Heeft de overste Gray zich goed gekantonneerd langs de rivier T' vroeg Alphonse eensklaps. «Ja, inderdaad" antwoordde Martinet. Alphonse beet zich op do lippen hij voorzag, wat hij gevreesd had, die afdeeling was opzettelijk tegen het slot Sombreuil afgezonden zij waren omsingeld. Niemand raadde zijne gedachte dan Martinet, [die huiten hem ook alleen hun toestand geheel overzag. «Maar daarom", riep deze met gemaakte vrooiijkheid, «den moed niet verloren Ik heb een kostelijk plan, waarmede ik Uwe Genade toch nog over de rivier naar de kust breng I" «Laat hooren", zeide Alphonse op een toon, d'e weinig hoop te kennen gaf. (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1883 | | pagina 1