1883. N°. 78. Donderdag 5 Juli. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. mmw. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd on feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zicli: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. C0L1KAIMT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. OPENBARE VERGADERING van den It a it d «Ier gemeente Goes, op VRIJDAG den 6 JULI 1883, des namiddags te half twee uren. De Secretaris, HARTMAN. Punten van behandeling 1. Mededeelingeningekomen stukken. 2. Verzoek van het Nutsdepartement omtrent eene verordening tegen veldarbeid door kinderen, met voorstel van B. en W. 3. Verzoek van S. Van der Peijl c. s., om afstand van grond en water in gebruik. 4. Voorstel van B. en W. tot wijziging der begroo ting van uitgaven «oor 1883. 5. Voorstel als boven tot het brengen van eenige posten op onvoorziene uitgaven van 1883. 0. Verzoek van het bestuur van het gasthuis om wijziging zijner begrooting voor 1882. 7. Aanvrage van de firma de wed. J. H. C. Kake- beeke Gz. om afstand van grond in erfpacht. 8. Voorstel van twee raadsleden omtrent eene zwem inrichting. 9 Benoeming van twee leden van het stembureau voor de verkiezing van vijf raadsleden. aa - eag1t-sggggssgg; tsssgsssst&ssssssssstssast GOES, 4 Juli 1883. In verband met het in de jongst gehouden algem. verg. geuite gevoelen om niet langer het St -Nicolaas- feest als het feest der vereeniging te beschouwen maar ook of in de plaats daarvan, een zomerfeest te geven, is thans door het bestuur van de «Vereeniging voor Volksvermaken" alhier besloten op Dinsdag den 17 Juli a. s. den leden een feest aantebieden, nader omschreven in de hierachterstaande advertentie. Gewoonlijk neemt het ledental toe, wanneer een leest in aantocht is. Mocht dit ook nu het geval zijn, nu er werkelijk een zeer aangename avond op til is, dan is het niet onmogelijk, dat in Dec. ook het St.-Nicolaastëest kan gehouden worden. Hiervoor zal echter het bestuur rekening moeten houden met den stand der kas en het St.-Nicolaasfeest zal alleen mogelijk zijn, als door een ruime toetreding van leden bij het nu te houden zomerfeest die kaswaarin het laatste eene groote bres zal schieten, flink gestijfd wordt. Het is te hopen dat velen het pogen der vereeni ging die slechts gepaste en veredelende vermaken beoogt, steunen mogen. Met zekerheid kunnen wij melden, dat het plan tot het laten loopen van een extra-trein ter gelegenheid van het concert der grenadiers en jagers doorgaat. Het uur van vertrek uit Middelburg is bepaald op 11.10; aankomst te Goes 11.38. Hnnsvveerd. In de afgeloopen maand Juni werden aan het rijks-telegraafkantoor alhier verzonden 341; ontvangen 165; totaal 506 telegrammen. jSt.-Maartensdijk. In de maand Juni zijn vanhier verzonden 38ontvangen 50opgenomen en verder geseind 97totaal 185 tegrammen. Eervol ontslag is verleend aan den heer A. De Vulder van Noorden, gewezen controleur 2e kl. bij het binnenlandsch bestuur op Java en Madura, laatstelijk met verlof hier te lande, op verzoek, met toekenning van pensioen. De kolonel van de artillerie Simon, gouverneur der K. M. academiethans voor herstel van gezond heid buitenslands, heeft, naar wij vernemen, aangevraagd om op non-activiteit gesteld te worden. (N. R. Ct 3> FEUILLETON. TJi"t de "V"endée. (1794.) Vrij naar het Duitsch van Felix Dahn. Bewogen vatte de overste de hand van den jon gen man. «Neen, Hector, word niet twijfelmoedig, dwaal niet weder af van het rechte padhet zou mijn ongeluk, het zou meer, het zou de val mijner beginselen zijn gij weet niet, wat ge voor mij zijt. Ik strijd om uwe ziel met den geest van het verleden en de uitslag van dien strijd is voor mij een oordeel Gods. Gij weet, hoe ik geworden ben, wat ik ben. Mijn vader was koop man in Straatsburg, ik zou de zaak overnemen ik onderwierp mij en over dag heb ik kasboeken aange houden, doch des nachts heb ik gestudeerd, en toen mijn vader bankroet ging en zich het leven benam, heb ik op mijn twintigste jaar den kost voor de mijnen verdiend als professor aan de page-school. Ik ben nimmer jong geweest, ik heb nooit bemind, de leer van Rousseau was mijn spel, de vrijheid mijn ver- Naar men met leedwezen verneemt, zou de ge zondheidstoestand van den Minister van Staat mr. Modderman, die zich in eene buitenlandsche badplaat;» bevindt, te wenschen overlaten. Het voorloopig verslag der Tweede Hamer over het voorstel van den heer Vermeulentot wijziging van de artt. 56, 61 en 65 der wet op het lager on derwijs, is verschenen. Van meer dan éene zijde werden bezwaren geopperd tegen de opportuniteit van dit voorstel. De wet van 1878 werkte nog niet lang ge noeg, om nu reeds ingrijpende wijzigingen daarin aan te brengen. Het is ook niet wenschelijk, dat zij stuks gewijze door de leden der Kamer worden voorgesteld. Anderen gaven toe dat het de voorkeur verdiende, wanneer de Regeering noodzakelijk gebleken wijzigin gen voorstelde. Alvorens tot ontijdige wijzigingen der wet van 1878 over te gaan, wenschen velen dat ook het resultaat der kweekscholen, die eerst kort in werking zijnwerd afgewacht. De voorgestelde ver anderingen ondervonden veel bezwaarmaar enkelen konden met het voorstel wel eenigszins medegaan. Voor een talrijk en belangstellend gehoor droeg prof. Ilubrecht van de Utreclitsche hoogeschool 11. Zaterdag op het Londsche Visscherij-Congves zijn ver handeling over de «oestercultuur in Nederland" voor. Het doel zijner voordracht was vooral om te doen uitkomen welke resultaten nu reeds gezien worden van de systematische cultuur van de oester op de kust van Holland. Er volgde een debat op de voor dracht, waaraan ook deelnam de bekende Engelsche geleerde Huxley, die warm aanprees het stelsel om gedurende het tijdvak van 't kuitschieten het visschen streng te verbieden. Prof. dr. A. P. Fokker te Groningen is aldaar candidaat gesteld voor den gemeenteraad door de kies- vereeniging «Groningen". In Juni zijn er 35 jongens bij de Kweekschool voor zeevaart te Leiden bijgekomen. Hun aantal be draagt thans 201. In Augustus zal waarschijnlijk te Amsterdam de vergadering gehouden worden van de «Vereeniging tegen de kwakzalverij." Het aantal leden dier ver eeniging bedraagt 771. In Amerika, waar men zich zeer toelegt op de oestercultuur, worden de leege oesterschelpen, waarvan men gewoonlijk weinig of geen nut trektweder in zee geworpenom nieuwe oesterbedden te vormen. Men laat geheele scheepsladingen dier schelpen zinken en op dezelfde plaats wordtn dan eenige flinke levende oesters in 't water gedaan. De ondervinding heeft geleerd dat binnen een paar jaar de oude schelpen bezet zijn met een aantal jonge oesters. William Lake, een Engelschman, heeft een in teressante toepassing der electriciteit op het gebied van het zeewezen tot stand gebracht. Een door hem geconstrueerde toestel maakt het mogelijk een vaartuig van den oever uit even gemakkelijk en zeker te be sturen, als wanneer het een talrijke bemanning had. Bij schipbreuken was het tot nogtoe meestal met de grootste bezwaren verbonden om een reddingskabel naar het in gevaar verkeerend schip te brengen. Met behulp van de reddingsboot van Lake is zulk een verbinding zeer licht te maken zonder een menschenleven in gevaar te brengen. Zij bestaat uit een sloepdie door een of anderen motor voortbewogen wordt. Door middel van een electrischen geleiddraad kan de stuurman zonder zijn post te verlaten de machine in werking brengenze doen stoppenaan het gestrande schip een touw toewerpen en signalen geven naar den vasten wal. Natuurlijk is een dergelijke inrichting ook te gebruiken tot het besturen van torpedo's. .gHkrtvxrmM! ■nmii imm-u loofde; ik was tot de overtuiging gekomen, dat het menschdom zeventien eeuwen lang had gedwaald, dat wij het verleden met wortel en tak moesten uitroeien, dat de maatschappij opnieuw moest beginnen, wanneer zij niet in kommer en dwingelandij wilde tenonder- gaan. Ik heb in mijzelven gezien, wat de wil vermag: met beginselen kan men eene wereld beheersehen; waarom zou men er niet eene geheel nieuwe wereld mede kunnen scheppen? Het verleden of de schim van het verleden is voor onze republiek een gevaarlijker vijand dan een verbond van alle vorsten van Europa. Maar ieder mensch kan zijn verleden verloochenen, als hij wil. Mijne tegenstanders in de philosophie, de Engelschen en de Duitschers, ontkennen dit, maar het is niet slechts een levensvraag voor mij, maar voor geheel Frankrijk. Daar ontmoette ik n uw opoffe rende, edele, vrije geest bracht mij in verrukking; in u wil ik den vereerders van het verleden een levend tegenbewijs aanbieden; gij, de geboren edelman, zult door de allesomverwerpende kracht van uw wil de vurigste republikein worden. In zelf heb daarvan een voorbeeld in 't klein geleverdmijne natuur eigent zich tot meer theoretischen werkkring, tot de wetenschap - maar ik zag, dat het vaderland overvloed had van De heer B. II. De Waal, consul der Nederlanden te Durban, heeft bericht gezonden omtrent de land verhuizing van Nederlanders naar Transvaal. Aan dit bericht, in de Staats-Ct. in zijn geheel geplaatst, ont- leenen wij het volgende «Zooals thans een en ander ingericht is, stelt men de emigranten bloot aan groote schade en bittere teleurstellingen. Het is mij nimmer voorgekomen, dat emigranten van Nederland, hier aangekomen, niet ten hoogste verbaasd waren te hooren, dat de reis van hier naar Pretoria ongeveer vier weken vereischt. Een geval is mij bekend van een huisgezin, bestaande uit man, vrouw en twee kindereu, die in Holland een goed burgerlijk bestaan hadden en, door de sclioone voor spiegelingen verblind, al hun goed verkochten en naar Transvaal trokken, doch, hier aangekomen, geen geld hadden om de reis voort te zetten. Zij hadden het aan de liefdadigheid te danken dat zij niet van" honger zijn omgekomen, en na reeds maanden hier geweest te zijn, verdienen zij te nauwernood genoeg voor hun dagelijksch brood. Teneinde een en ander te vermijden en betere waarborgen te verkrijgen voor de toekomst der Neder landers, die naar Transvaal komen, zou ik in beden king geven: lo. dat de commissie, die zich in Nederland met die emigratie bezig houdt, betere gegevens omtrent Transvaal en Zuid-Afrika verzamele, of, indien z:j die bezit, dat die gegevens meer binnen het bereik worden gebracht der emigranten; 2o. dat overeenkom sten worden gemaakt met Stoombootmaatschappijen, opdat de emigranten in staat worden gesteld tot billijker, prijzen hierheen te komen; 3o. dat een per soon hier aangesteld worde, die door de commissie te Pretoria op de hoogte is gebracht van de behoef ten van het bind, opdat bij wete, waarheen bij voorbeeld een geschikt timmerman, een metselaar of eenig ander persoon te zenden, terwijl hij te gelijker tijd door de commissie in Nederland gewaarschuwd wordt, wanneer en welke emigranten hier verwacht kunnen worden, opdat hij persoonlijk, of iemand van zijnentwege, de emigranten hier bij aankomst kan afwachten, hen behulpzaam kan zijn met het inklaren hunner goederen, desnoods met het wisselen van hun geld, hun een onderkomen kan aanwijzen en hun verder met wat meer zekerheid kan raden omtrent de plaats hunner bestemming." - De heeren W. Van Strien Cz., J. Kallemein en D. \V. Den Herder zijn Zaterdag jl. als leden van het burgerlijk armbestuur te Wolfertsdijk geïnstalleerd, en hebben toen uit hun midden den eerstgemelde tot voorzitter benoemd, waarna ook de heer J. Van der Baan als secretaris-penningmeester in functie is getreden. Bedankt voor het beroep naar 's-IIeer Ahts- en Sinoutskerke door den candidaat C. J. Leenmans te Sloten bij Amsterdam. Een vijftal jeugdige personen te Leiden, die be lijdenis hadden afgelegd en bevestigd waren geworden, zijn daarna als lidmaten geschrapt, omdat ze niet in de lichamelijke opstanding geloofden. Het classicaal bestuur, waarbij zij zich hadden beklaagd, verklaarde zich in deze zaak incompetent. De zaak is thans iu handen der synodale commissie. (N. R. Ct.) Het laa'ste bericht van den correspondent uit Goes aan de Midd. Ct. van heden is waar en daar mede de onjuistheid van het eerste bewezen. Eerst Maandag is dan ook bepaald, dat het schoolfeest van philosophen maar gebrek aan soldaten; ik dwong de natuur en werd in strijd met het verleden soldaat, officier." «En een duchtig officier", riep Ilector. «Het grootere, meer sprekende bewijs, moet gij le veren, Ilector; beschaam mijne verwachtingen niet." «Neen, Willem, waarachtig niet. Voer mij aan tegen tnijne uitgewekene verwanten, die verraders des vader lands, die zich door Pruisische bajonnetten willen laten teruggeleiden het bloed mijner neven, mijner broe ders zou ik in zulk een krijg willen vergieten. Maar het stuit mij tegen de borst, deze boeren en jagers hier met overmacht te vangen en dood te schieten, hen, die in hunne bergen en bosschen voor hun ouden God, voor hun koning en voor hunne landheeren met aangrijpende trouw en gehechtheid strijden en sterven." Gelooft gij, Hector, dat mij dit zoo licht valt? Ik ben geen FroissardMaar voor het heil van het menschdom moeten deze offers vallen Deze dalen In b- ben eeuwen lang het geluk gehal door een wel wil lenden en toch Hinken adel geregeerd te word m geen belastingen hebben hen uitgeput, geen verdorven hof heeft hun zedelijk gedoo l. Zij hebbm niet geleerd den vloek der dwingelandij te haten, wiurom zouten wege het Comité tot wering van schoolverzuim alhier op 18 Juli zal plaatshebben. Omtrent de aangevraagde weide is men de vergunning van den eigenaar nog wachtende. Waarde. Jl. Maandag trad de heer II. Stoutjesdijk voor het laatst op als hoofd der openbare lagere school alhier. Het bestuur en de raad dezer gemeente meen den dezen dag niet onopgem srkt te moeten laten voor bijgaan, maar hem, tot aandenken en als een bewijs van hunne hooge achting en vriendschap, een meer sprekend blijk te vereeren. Nadat de gemeenteraad de school had bezien en het onderwijs geëindigd was, ging men op verzoek van den heer Stoutjesdijk naar zijn huis. Hier had op eenvoudige bijna onopgemerkte wijze de overreiking van het cadeau plaats. Eene prachtige pendule met een inscriptie in zilver (waarvoor den gra veur alle lof toekomt) van den volgenden inhoud «Aan den heer 11. Stoutjesdijk, als blijs van hoog- «achting en erkentelijkheid voor getrouwe plichtsver- «vulling als hoofd der school te Waarde, van Fe- «bruari 1859 tot zijne aftreding, na verkregen e,rvol «ontslag op 1 Juli 1883, van het bestuur en den «raad der gemeente" werd hem door den burgeme's- ter overhandigd. Z.E.A. wees erop, hoe hij ruim 24 jaren onder hem aan het hoofd der school had gestaan, hoe hij steeds met onverdroten ijver de belangen van de jeugd en het onderwijs had behartigd, dat geen enkele klacht gedurende al dien tijd was ingekomen en dat het hem ten zeerste had gespeten, genoemden heer Stoutjesdijk op grond van lichaamsgebreken, na gedaan verzoek, eervol te hebben moeten ontslaan. Hij wenschte hem vervolgens nog vele jaren levens toe, om te zamen met zijne vrouw, de vruchten te smaken van een welbesteed en nuttig leven. Zichtbaar getroffen bedankte de heer Stoutjesdijk voor het geschenk zoowel als voor de hartelijke woor den, hem toegesproken. Het speet hem de school te moeten vaarwel zeggen, nog gaarne bad hij zijn ove rigen tijd in den dienst der gemeente aan het onder wijs willen wijdenhij bedankte allen voor hunne medewerking en de belanglooze welwillenheid, die hij steeds zoo ruimschoots had ondervonden, hoopte dat die goede geest steeds in hun midden zoude heerschen en wenschte hun nog vele jaren toe, om voort te gaan met het behartigen van de belangen der gemeente, inzonderheid die van het onderwijs. Hiermede was de plechtigheid afgeloopen. De tafel was spoedig gedekt en onder het gebruik van een en ander werd de tijd onder gezelligen kout verder ge sleten. Middelburg. Reikte de Vereeniging tot wering van schoolverzuim dezer dagen bekroningen uit voor ge trouw schoolbezoek in het afgeloopen jaar, wederom bestaat het plan om Donderdag den 12 dezer niet minder dan ruim anderhalf honderd leerlingen van de scholen voor on- en minvermogenden aan een rijtoer te doen deelnemen. Naar wij vernemen zal het bestuur der Godshuizen alhier ook een rijtoer organiseeren voor de jeugdige verpleegden Wij vernemen, dat het vergelijkend examen tot toelating op de rijkskweekscholen voor het lager onder wijs te Middelburg zal worden gehouden op 23 Juli a.s. Kolijnsplaat. Door de leerlingen der lagere school alhier is in de rijks-postspaarbank belegd gedurende de maand April 9,17 in Mei - 8,09 in Juni - 7,25 Samen 24,51 In liet eerste kwartaal van dit jaar hebben zij be legd ƒ33,56. zij dan de vrijheid liefhebben? Zij strijden voor een patriarchaal geluk, het eenige, wat zij kennen. Wij evenwel brengen hun een hooger, een politiek geluk geest, beschaving, vrijheid, zij het dan ook desnoods met geweld, want evenals wij allen menschen zijn, dus éen begrip, zoo moet ook het gansche mensch dom slechts een geluk hebbende vrijheid". «Flink overste", riep Froissard, die. zich ongemerkt bij hen had gevoegd. «Ja, wij brengen de vrijheid Wij zullen lnm aflee.ren onderscheid te maken, dat de natuur niet kent. Komt de eene als boer, de ander als edelman ter wereld, deze rijk, gene arm Neen voor den duivel, als mensch wordt ieder geboren, en slechts merschen moeten wij allen zijn, niets meer. De natuur heeft een gelijke maat gesteld, gelijk voor allen wie slechts een hoofd daarboven wil uitsteken, moet juist dat hoofd klein >r gemaakt worden. Maar, a propos, inijn wachttijd is om, thans is het ifwe beurt, burger Chatillon, want burger Gracchus is overste en doet geen dienst mede, dat onderscheid ino ;t ér zijn. liet wachtwoord is: Frankrijk en de broederschap. ilector stond zwijgen! op en ging met Beltrand op zijn post naar den oever, waar de wachtvuren bran 1 den. (Wordt vervolgd)

Goessche Courant | 1883 | | pagina 1