Rechtzaken. Kunst, Wetenschap en Letteren. Scheepvaartberichten. Landbouw en Veeteelt. Buitenlandsch Overzicht. Gemengde Berichten. Laatste en teiegraphische berichten. Ingezonden Stukken. Weerkundige Waarnemingen. Oostburg. Niettegenstaande de drukkende hitte 1 waren gisteren op onze 2e vergadering weer bijna alle onderwijzers en onderwijzeressen present. De schoolopziener, dhr. Gerritsen, hield een kleine maar hartelijke aanspraak tot den heer A. Hubregtse, hoofdonderwijzer te Retranchement, die op 12 Juni jl. zijn 40jarig jubilé vierde. Even hartelijk was de dank zegging van dhr. H. Als blijk van waardeering heeft hij uit bijdragen den onderwijzers een netten zetel ontvangen. De feestvergadering te Sluis zal plaatshebben op Woensdag 25 Juli. Dhr. P. Barentsen te Schoondijke en dhr. S. Weis- feld te St, Kruis werden als bestuursleden herkozen met bijna algemeene stemmen. Ierseke. In de spaaroank op school no. 1 (dorp) is het vorige kwartaal ingebracht f75,63 en uitge nomen f 31,53. [In 't geheel is sedert de oprichting op 20 Nov. 1882 ingebracht f 283,51 en teruggevraagd f 40,17. Op school no. 2 is het vorige kwartaal inge legd f35,81 en uitgenomen f 14,12, terwijl sedert de oprichting der spaarbank op 29 Aug. 1882 totaal is ingelegd f138,23% en uitgenomen f 37,59%. De gemeenteraad van Turin heeft voor het open baar onderwijs op de begrooting voor 1883 eene som gebracht van 2,176,243 franken, en dit voor een be volking van 260,000 inwonerswaarlijk in Neder land heeft men zooveel rumoer niet te maken over onderwijskosten. (De Wekker.) Ook de veroordeelde H. De Koning te Gorinchem zie ons vorig no. heeft tegen zijn vonnis appèl aangeteekend. In de zaak der gefailleeide kassiersfirma Louis Wolters, te Venloo, is Zaterdag door het Gerechtshof te 's-Hertogenbosch uitspraak gedaan. De eene fir mant Jean Wolters is veroordeeld tot twee jaren cel straf met boeten van 500, 600 en 5000, en de andere Jacques Wolters tot éen jaar celstraf, benevens geldboete van ƒ5000. Wij herinneren belanghebbenden, dat de lijst tot inteekening voor het concert der grenadiers en jagers, te Middelburg op 6 Juli te houden, tegen een entree van 99 ct., alhier op Woensdag a. s. te 11 uren 's voormiddags wordt gesloten. Aanmelding vóór dat tijdstip bij den heer Van der Bilt la Motthe is dus noodzakelijk. Volgens de M. Ct. zal onder meer, behalve eene symphonie van Schumann of Beethoven, worden uit gevoerd Wagner's Vorspiel zum Bühnenweih f est spiel Parsifal en Mendelssohn's vioolconcert op 64, door Dunkier bewerkt voor harmoniemuziek. Verderde Rhap- sodie Hongroise van Listz, die ook in 1881 de alge meene toejuiching mocht wegdragen; een marsch op motieven van Gounod's nieuwste opera Le trihut de Zamora, de ouverture der opera Mignoneen concert polka voor pistonsolo enz. Met het oog op het ongunstig weder bij het concert der Guides ten vorigen jare, is de schuttershofzaal over hare gebeele lengte in den tuin voorzien van linnen schermen, waardoor tal van overdekte zitplaat sen zijn gewonnen. Voor het geval, dat het weder Vrijdag zoo ongunstig mocht zijn, dat eene uitvoering in de open lucht on mogelijk blijkt, zal de kapel zich kunnen bedienen van het vergroot orkest in de zaal, onlangs gebruikt voor de uitvoering der zangvéreeniging, en met het oog op dit concert nog niet weggeruimd. Het gedenkteeken dat te Vlissingen ter eere van Betje Wolff en Aagje Deken, schrijfsters van Sara Burgerhartwordt opgericht, zal bestaan uit eene mo numentale fontein, waaropde beeltenissen der schrijfsters in medaillons zullen prijken. Het zal uit wit marmer bestaan en wordt door den heer Collinet vervaardigd. Bath. Het tjalkschip «Twee gebroeders", schipper De Wit, met klampsteen van Boom naar Bergen op- Zoom, is gistermorgen vroeg, over de eb ter hoogte van het nauw van Batli komende, eensklaps zóo lek geworden, dat het, teneinde zinken te voorkomen, slechts met de noodige hulp nog op de reede alhier kon worden gebracht om het zoo hoog mogelijk te zetten. Met het opkomend water liep het echter geheel onder. Tengevolge daarvan is men te 6 uren 's avonds met het noodige werkvolk begonnen om de steen over boord te werpen, het water uit te scheppen en te pompen, zoodat met alle krachtsinspanning het schip met den vloed vlot kwam en alstoen verder op de slikken is gebracht, waar het thans behouden ligt. Het stoomschip «Batavia", dat Zaterdag een proefreis maakte van Vlissingen tot in zee en terug, heeft uitmuntend voldaan. Het schip is dadelijk naar Rotterdam gestoomd en zal 21 Juli de eerste reis naar Indië aanvaarden. Volgens Veritas zijn in Mei verongelukt 100 zeilschepen en 19 stoombooten waaronder 5 Neder- landsche zeilschepen. Op het 36e Nederl. Landhuishoudk. congres te Veendarn is bij acclamatie besloten zich tot de Re geering te wenden, teneinde een tweede proefstation te Groningen te vestigen. Onder de vraagpunten behoorden ook de volgende Zouden de kusten van Groningen en Friesland met hare wadden ook niet geschikt zijn voor oesterteelt on zou het niet wenschelijk zijn, dat dit eens ernstig werd onderzocht? (Op verklaring van den heer Kakebeeke te Goes verzonden naar de Maatschappij van N'jverheid.) Moeten strijk- en bodgelden (inzet en hooggelden) bij openbare verkoopingen en vei huringen behouden blijven, of afgeschaft worden Kan het congres tot het verkrijgen van een beteren toestand iets bijbrengen De vergadering vereenigde zich met het advies oin met alle mogelijke middelen de vcrhooggelden af te schaffen en bij de Regeering maatregelen daartoe te verwerven. Welke waarde heeft turfstrooisel in vergelijking met stroo voor vee- en paardenstallen en varkenshok ken Welke waarde heeft turfstrooisel voor com- postbereiding Uit de discussie hierover gevoerd bleek, dat turf strooisel van hoogveen, niet te fijn gemaakt, gunstige uitkomsten in paardenstallen en varkenshokken heeft opgeleverd en daarvoor aanbeveling verdient, maar minder goed bevalt in rundvee- en schapenstallen, waar ze als te onrein vrij algemeen niet voldeed. Men was van meening, dat ze voor compostbereiding goede diensten zou kunnen bewijzen. Bij acclamatie vereenigde de vergadering zich met eene conclusie van den heer Jongkindt Coninck, luidende: »Het congres, van oordeel zijnde dat de opgaven der gemeentebesturen, waaruit het verslag over den landbouw in Nederland opgemaakt wordt, niet in alle opzichten betrouwbaar zijn, verzoekt den Minister van waterstaat, handel en nijverheid, de gemeentebesturen bij circulaire te wijzen op het belang van mededeeling van juiste cijfers, waartoe o. a. het benoemen van deskundige commissien in iedere gemeente in aanmer king zou kunnen komen." Gelijk men zich herinneren zal, is deze conclusie een gevolg van een door den heer G. J. Van den Bosch te Wilhelminadorp in een vergadering van burg. en secretarissen op Z. en N. Beveland genomen ini tiatief. In het Pruisische Heerenhuis heeft het ontwerp van de kanalen-wet geen gunstig onthaal gevonden. De discussiën, die over dit ontwerp gevoerd zijn, zijn niet zeer belangrijk en zelfs de regeering was zwak in hare verdediging De minister van openbare wer ken en Bismarck waren beiden om gezondheidsredenen afwezig en de minister Bötticher bepaalde zich ertoe het gerucht tegentespreken, als zou het ministerie zelf omtrent de meerdere of mindere noodzakelijkheid van het ontworpen kanaal-stelsel niet eenstemmig denken. Tenslotte werd de eerste paragraaf met 70 tegen 65 stemmen verworpen. Nadat de minister von Böt ticher verklaard had, dat de Regeering er niettemin prijs op stelde, dat het ontwerp verder zou behandeld worden, is een resolutie aangenomen van prins Hatz- feldt-Trackenbergwaarbij der regeering verzocht wordt voorstellen te doen omtrent een kanalen-wet van het Oosten naar het Westen, omdat het algemeen belang meer eischt den wederzijdschen ruil van binnen- landsche producten te bevorderen dan exportwegen voor de schepen in het leven te roepen. De verhooging van de belasting op het gedistilleerd is in België in de centrale sectie, belast met het onderzoek, met 4 tegen 3 stemmen verworpen. De minister van financien was in de vergadering tegenwoordig en heeft zijn ontwerp tegen alle beden kingen verdedigd, doch het mocht niet baten. In de centrale sectie voor de kiesrechthervorming werd het regeeringsontwerp goedgekeurd met 3 tegen 2 stemmen, terwijl een lid zich van stemming onthield en éen lid afwezig was. Waarschijnlijk zal de behandeling van het kieswet- ontwerp aan die der nieuwe belastingen voorafgaan. De rapporteur omtrent de nieuwe kieswet, de heer Paternoster, zal reeds in de volgende week het rapport bij de Kamer indienen. De Fransche Kamer heeft de wet op de recidivisten met 344 tegen 87 stemmen aangenomen. Alvorens tot de eindstemming werd overgegaan heeft de heer Sorand, van de rechterzijde, ook uit naam van eenige andere 1-den, gezegd, dat hoezeer zij ook het nut in zagen van een wet op de recidivisten, deze wet voor hen onaannemelijk was Zij is een terugkeer tot de wet van 1810, zij is de loochening van allen vooruit gang, van alle veizachting, sedert dien tijd in de strafwetten gebracht. Zij veroordeelt tot eene even zware en even lange straf de groote en kleine misda digers. Na deze wet is er weinig meer noodig om te komen tot eene wet op de algemeene veiligheid. De wet heet eene proefneming te zijn, en eene proef kan niet toegelaten worden ten koste van het mensche- lijk leven. Onmiddellijk, nadat de geruchten omtrent de cholera in Egypte bevestigd werden, heeft de minister van koophandel aan de prefecten in de kustplaatsen gelast, dat er strenge voorzorgsmaatregelen moeten genomen worden, ten opzichte van personen, goederen en schepen, komende van Egypte, Cyprus en Malta. De gezondheidsraad te Marseille heeft voor die schepen, personen en goederen eene quarantaine be volen van vijf, zeven of tien dagen, naar gelang van den duur der reis, zoodat er altijd veertien dagen ver- loopen moeten sedert den dag der afvaart. Het Engelsche Hoogerhuis heeft de derde lezing uitgesteld van het wetsontwerp, waarbij het huwelijk van een man met de zuster van zijn overleden vrouw wordt toegestaan. Al is het ontwerp hiermede fei telijk nog niet verworpen, toch is de totstandkoming zeer vertraagd. De prins van Wales (Kroonprins) en de hertog van Albany zijn zeer voor het ontwerp. Er is sprake van een huwelijk van prinses Alice met den groothertog van Hessen. Daar evenwel de eerste vrouw van den groothertog eene zuster van prinses Alice was, moet eerst de bovenbedoelde wet zijn aangenomen, alvorens dit huwelijk kan doorgaan. Ook de Koninklijke familie ondervindt dus al het on aangename van het conservatisme van het Hoogerhuis. Uit Egypte komen nog steeds treurige berichten omtrent de verwoesting, door de cholera aangericht. Het blijkt werkelijk, dat de Engelsche overheid in Egypte op schromelijke wijze liet belang der gezond heid heeft verwaarloosd. Overal worden maatregelen genomen om de uitbreiding der ziekte tegentegaan en in de Europeesche havens worden krachtige qua rantaine maatregelen genomen. Naar wij vernemen is het lijk van het dochtertje van R. alhier, dat op Januari jl. te Dordrecht is verdronken, ongeveer op de plaats waar het verdronk, teruggevonden. Aan de jl. Zaterdag gehouden koningschieting door de vereeniging »de Pauw" van Biezelinge namen 41 der leden deel. Een der oudste en beste schutters, de heer M. Schipper te Kapelle schoot den hoofd vogel van zijn verheven standplaats, waardoor hij voor het ingaande jaar den titel van koning der vereeniging dragen zal. Genoemde vereeniging mag zich in den laatsten tijd op eenigen bloei beroemen, daar toch 4 leden tot de vereeniging toetraden en er slechts éen door vertrek naar elders zijn lidmaatschap opzegde. Kortgene. Zaterdagavond gaf ons Fanfaren-gezel- schap «Eendracht maakt macht" alhier een muziek uitvoering in de open lucht, zooveel mogelijk midden in de gemeente, daar deze opvoering hoofdzakelijk strekte om de minder gegoeden een genoegelijken avond te verschaffen. Onder heerlijk schoon wéér klonken dan ook de tonen der muziek en werden alle stukken flink afgespeeld, tot genoegen van een behoorlijk publiek dat na afloop tevreden huiswaarts keerde. Moge ons muziekgezelschap ons meer zulke avonden vers chaffen De Burgemeester van Rotterdam heeft officieel bericht dat, zoo lang de pokken epidemisch lieerschen, geen kermis zal worden gehouden. De miliciens-verlofgangers zijn vrijgesteld van op komst. In de afgeloopen week werden daar door de pokken aangetast 28 personen; het aantal sterfgevallen was 12. De Delfsche gemeenteraad is teruggekomen op zijn vroeger door ons gemeld besluit om wegens het epidemisch heerschen der pokken in die omstreken de kermis niet te laten doorgaan, en wel op grond, dat de pokken zeer aan 't afnemen zijn. Een nu en dan aan waanzin lijdende vrouw verpleegd in het armhuis te Engwierum, dronk een vol fleschje eau-de-cologne geheel ledig. Na veel lijden overleed zij dezer dagen aan de gevolgen. Een werkman te Leiden, die vóór eenige dagen uit een kruik met loog, denkende dat de kruik water bevatte, heeft gedronken, is na een smartelijk lijden overleden. Een Winterswijkervoor 15 jaar met zijne ouders naar Amerika vertrokken, was nog dienstplichtig en werd in Juni 1869 wegens mankeeren bij de in spectie der verlofgangers door den Militie-Commissaris met 4 dagen provoost gestraft. Ingevolge zijne toen gebleken verdwijning werd hij als deserteur afgevoerd. Onlangs terugkomende en om de gansche zaak niet meer denkende, wilde hij trouwen, om daarna weder naar Amerika te vertrekken. Het kwam nu echter uit en reeds zit hij achter slot en grendel, om later voor den krijgsraad terecht te staan. Eigenaardig is de wijze, waarop de eerste Hol- landsche haring dat «kostelijke zeebanket" aan den Koning wordt verzonden, wat Donderdagmorgen weer uit Vlaardingen plaats had. Men gebruikt nl. daarvoor een fraai geschilderde Noord-Hollandsche «sjees," bespannen met twee flinke paarden, en ver sierd met een Hollandsche vlag, waarop met zwarte letters de woorden «voor den Koning". Onderaan de sjees hangt een mand, waarin de vaatjes met de fijnste haring gepakt worden. In vliegende vaart rijdt men met deze sjees naar de residentie om de vaatjes te bezorgen. Als een werkzaam middel tegen overgroote warmte in gesloten vertrekken wordt aanbevolen, met ijs gevulde blikken emmers (liefst ongeverfde) zoo dicht mogelijk onder de zoldering van het vertrek te hangen. In betrekkelijk korten tijd zal hierdoor de verlangde verkoeling worden verkregen. De aan de ijsemmers afgekoelde lucht wordt nl. zwaarder dan de warme luchtzij daalt derhalve en nieuwe luchtlagen naderen de emmers om insgelijks afgekoeld te worden en weder te dalen. Zoo gaat het onophoudelijk voort en door de levendige circulatie is het vertrek spoedig voldoende bekoeld. Het plaatsen van ijsemmers ter hoogte van een tafel helpt daarentegen zoo goed als niets. (D.) Te Bovenkarspel kregen twee jongens op school twist over een raap. Terwijl de onderwijzer met an dere leerlingen bezig was, gaf de eene knaap den an deren zulk een schop, dat de laatste kort daarna stierf. De vrouw, die dezer dagen getroffen werd bij den val van een dienstmeid te Groningen, is aan de gevolgen overleden. Het ook door ons gemelde bericht, dat een aan nemer, na te Steenbergen in een herberg de deur uit geworpen te zijn, een portefeuille met f1700 miste, was onjuist. Hij is de deur niet uitgeworpen en heeft zijn portefeuille niet gemist, naar des anderen daags meende hij f1700 kwijt te zijn. Te Waddinxveen heeft een vastloopende kip ge durende een-en-tachtig dagen eiken dag geregeld een ei gelegd. Vrijdagmiddag tusschen 12 en 1 uur werd een brutale diefstal gepleegd met poging tot brandstichting in het kantoor der handweverij van Gebrs. Van Heek te Enschede. Door het inslaan van ruiten heeft men zich tot het kantoor toegang verschaft en door uitzagen van het slot den lessenaar geopend, waaruit ongeveer ƒ130 is ontvreemd. Daarop schijnt men door mid del van petroleum brand te hebben doen ontstaan, die echter gelukkig geen voortgang had. De vermoe delijke dader is in hechtenis. Men schrijft uit Friesland's Zuid-Westhoek Een Duitsch predikant, hier rondreizend om voor de maaiers te preeken, logeert in een hotel op de markt in een onzer steden, 's Nachts denkt de eigenaar: wat riekt het overal naar gas, ik zal eens rondkijken. Zoo komt hij op de slaapkamer van den dominee, waar een stiklucht van gas is; hij zet alles open en de predikant, eerst bedwelmd, wordt wakker en antwoordt op de vraag wat hij met het gas gedaan heeft: «Ja, mijnheer, gas liaben wij by uns niet, ik wist niet en heb het uitgeblazen!" Dit is zeker, dat deze er wel geen van »'t nieuwe licht" zal wezen, markt het N. v. d. D. op. De klacht van de Britsche reeders, dat het Suez- kanaal niet diep genoeg is voor de behoeften van het verkeer, heeft op 't onverwachtst van de Fransche zijde, dus van de oppositie, bevestiging ontvangen. Het Fransche gepantserde fregat «Bayard", onder weg naar Tonkin, stiet herhaalde malen tegen den grond, niettegenstaande men de kanonnen en een deel der ammunitie, vóór het Kanaal integaan, op lichters had overgeladen. Aan de schroef werd zelfs belangrijke schade toegebracht. De «Bayard" is niet eens een groot pantserschip. Er is te Parijs een commissie gevormd onder leiding van Moigno om op den bodem van de Roode Zee en van de Bittere Meren te laten zoeken naar de wagens en de schatten van Pharao's leger. Er is 750,000 frs. tot dat doel bijeengebracht. De expeditie zal binnenkort van Marseille vertrekken. Een ontzettende brand is Vrijdag te Aken uit gebroken in een magazijn van drogerijen. In weinige uren stonden de wijken Biichel, Antoniusstrasse, Klein- Kölnstrasse en het raadhuis in vlammen. Tegen 5 uur waren de beide torens van laatstgenoemd beroemd ge bouw vernield. Per telegraaf werd hulp uit Keulen ontboden, vanwaar per sneltrein twee spuiten naar Aken gingen. De keizerzaal in het raadhuis is gered, eveneens de kostbare verzamelingen, de hoeken en papieren. Een groote twintig huizen zijn afgebrand. Vijf Brazilianen, studenten van de Universiteit te Brussel, die de vacantie doorbrachten te Floreffe (prov. Namen), gingen in de Sambre zwemmen. Drie hunner verdronken. Te Warschau zijn Poolsche manifesten, geteekend door het Centraal Comité, in beslag genomen, waarin de Czaar en de Russische regeering hevig worden aan gevallen en waarin tot een algemeene revolutie in verbinding met de Russische nihilisten wordt aange spoord. De gezamenlijke kosten van de kroning te Moskau beloopen 54 millioen roebels, dat is 20 mil- lioen meer dan geraamd was. Naar aanleiding van het gebeurde te Dervio, aan het Como-meer, waar nagenoeg vijftig personen hun leven bij een brand in een herberg verloren zie ons vorig no. is de gemeenteraad van die plaats geschorst. Nu de overstrooming in Amerika tot staan is gekomen, zelfs voor een deel weder is geweken, blijkt het dat zij voor millioenen schade heeft toegebracht langs de oevers van de Missisippi en Missouri. Met name het water der laatste rivier heeft ontzaglijke verliezen berokkend. Men berekent, dat de spoorweg maatschappij te Atchison alleen voor 500,000 dollars schade heeft geleden. De St. Joseph- en Western spoorweg is over eene lengte van 60 mijlen bijna ge heel vernield. Een goedkoope telephoon. Een Amerikaansch land bouwkundig blad bevat de volgende handleiding tot goedkoope vervaardiging van een telephoon, die tot gemeenschapsmiddel tusschen twee pachthoeven kan dienen. Men behoeft daartoe niets anders dan een voldoende hoeveelheid draad en twee aan elkander gelijke sigarenkistjes, in het midden van welker bodem een gat van ongeveer een halve duim middellijn ge boord wordt, terwijl in elk der huizen, die men ver binden wil, een der kistjes geplaatst wordt. Vervolgens neemt men 5 pond gewoon ijzerdraad, trekke het eene einde daarvan door het gat in een der kistjes, bevestige het daar met een spijker en spanne dan den draad tot het kistje in het andere huis, hem zoo noodig met een sterken strik steunende. Ter betere isoleering kan men den draad door een daartoe in het venster glas geboord gat leiden. De kistjes zelf worden ge plaatst op dwars onder het venster gespijkerde richels en de telephoon is gereed. De schrijver van bovenstaande mededeeling zegt, zulk een telephoon te bezitten, die 200 yards lang is, niet meer dan 45 Amerikaansche centen kost en de tonen overbrengt van een orgel, dat op 30 voet afstand van het kistje in het belen dende huis bespeeld wordt. De officier van justitie te Rotterdam gaat in appèl tegen de vrijspraak van de mede-beschuldigden in zake Jaantje Struik. IIeinkenszand, 2 Juli 1883v. M. d. R.! Ofschoon in uw nummer van Zaterdag 11. geadver teerd stond, dat bij C. v. Damme geen gelegenheid tot afspanning van paarden gegeven zal worden met de a. s. kermis, met het oog op den hier en daar heerschenden kwaden droes onder de paarden, kan ik u de verzekering geven van den Provincialen veearts vernomen te hebben, dat in zijn kanton geen sprake is van kwaadaardigen droes onder de paarden. Onder dankzegging voor uwe gegeven plaatsruimte, Hoogachtend, ST. GOES, Maandag 2 Juli 1883. Uur. Barometer stand. Wind richting. Toestand van de lucht. Thermom. stand Celsius Regen in mM. (hoogte) sedert gisterm. 8 uur. 's morgens 8 765.5 Oost. Helder. +19 's midd. 12% 764.5 N.Oost. Bijna Held. +25 's avonds 5 764 N.Oost. Bewolkt. +26 Waarneming van hedenochtend acht uur Een depressie, waarvan het centrum buiten het gebied onzer waarneming valt, doch waarin de laagst bekende barometerstand ongeveer 755 mM. bedraagt, bevindt zich ver van ons en Westwaarts. Een centrum van hoogen druk bevindt zich ver van ons en Oostwaarts.

Goessche Courant | 1883 | | pagina 2