1883. N°. 77. Dinsdag 3 Juli. Belasting op de Honden. SCHUTTERIJ. '2> FEUILLETON. "CTit de Vendée. Inschrijving van leerlingen voor het Middelbaar Onderwijs. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. GOESCHE De uitgive dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. tn ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone adveitentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES maken bekend, dat de inschr.j zing van nieuwe leer lingen aan de inrichtingen van Middelbaar Onderwijs zal plaatshebben voor de inrichtingen voor jongens (Hoogere Burger- en Burgeravondschool) in bet lokaal dier school op Zaterdag 14 Juli a. s., des middags te 12 uren, en voor de inrichting voor Meisjes in het lokaal dier school op denzelfden dag en hetzelfde uur, moetende van de intesehrijven leerlingen een bewijs van vaccine of kinderziekie worden overgelegd. Goes, den 30 Juni 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITI' HAMER. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat het eerste suppletoir kohier der belasting o p d e h o n d e n over 1883 op heden door hen voorloopig is vastgesteld, en dat dit kohier ter Secretarie voor een ieder ter inzage zal liggen van Dinsdag den 3 J u 1 i tot en met Dinsdag den 7 Juli 1883, op eiken werkdag van des voormiddags 9 tot de9 namiddags 2 uren, alsmede dat ieder aangeslagene, gedurende dien tijd, tegen zijnen aanslag bezwaren, op ongezegeld papier, bij den gemeenteraad kan indienen. Goes, den 30 Juni 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMA N. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de Com missie, bedoeld in art. 15 der Schutterijwet, hare tweede zitting zal houden op Donderdag 12 Juli aanstaande, des namiddags te 12 urea, in een der zalen van het Raadhuis, tot onderzoek van hen, die in dit jaar aan de loting hebben deelgenomen en tneenen redenen van vrijstelling of uitsluiting te hebben, alsmede van hen, die bij nommerverwisseling voor anderen verlangen optetreden. Zij roepen mitsdien hen op, die redenen van vrijstelling willen indienen, zulks in die zitting te doeu, daar zij. die hierin nalatig blijven, geacht worden geene redenen van vrijstelling te hebben en zuilen worden ingelijfd. Goes, den 30 Juni 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 2 Juli 1883. »Het Zuiden" heeft in zijn no. van jl. Zaterdag geantwoord op onze vragen van 7 Juni. Eerlang hopen wij naar aanleiding van dat antwoord onze beschou wing over de zaak in quaestie te leveren. Mogelijk echter moeten ook wij daarmee wachten tot na de verkiezing. Hoewel ongaarne, achten wij ons ditmaal ver plicht medetedeelen, dat een bericht uit Goes in de Midd. Ct. van jl. Zaterdag, nopens het te houden schoolfeest vanwege het comité tot wering van school verzuim, geheel en al onjuist is. Noch de dag waarop, (1794.) Vrij naar het Duitsch van Felix Dahn. De colonne was in het dal aangekomende zes of zeven hutten, die anders door de boeren werden be woond, waren verlaten. Aan de overzijde der rivier, op ongeveer een kwartier afstands, lag het slot Som- breuü op een heuvel. De brug was afgebroken, de booten, waarmede anders de overtocht geschiedde, waren verwijderd en evenzoo de bakens, die de doorwaad bare plaatsen van de kleine, maar diepe en snelstroo- mende rivier aangaven. De manschappen verdeelden zich langs den oever en in het verlaten dorpje. Froissard kreeg de wacht; de overste en Hector na men kwartier in de best bewoonbare hut, die door een bloementuintje omgeven was en overal de sporen droeg van een nijveren bewoner, ja, de onmiskenbare sporen eener zorgvolle vrouwenhand. Hector liet het aan de zorg van Bertrand over, die overal in huis rondliep, om kwartier te maken en zette zich, in zijn mantel gewikkeld, op de eenvoudige houten trap neder, die van den tuin toegang tot de huisdeur verleende, en van waar hij het kleine dal overzien kon. De avond was gevallen, de eerste sterren werden zichtbaar, de dieren op het veld en de vogels in de hoornen zwegen en over het geheele landschap heerschte eene diepe stilte, die af en toe slechts afgebroken werd noch de plaats waar, noch de wijze waarop het feest zal plaatshebben, zijn tot dusverre bepaald. Ook is het jammer dat ondersteld dat dd genoemde weide ter sprake is-gekomen dit gepubliceerd wordt, al- t vorens eenig besluit daartoe genomen of mut den eige naar over de zaak gesproken is Wat het gedeelte van het bericht betreft, waarin gezegd wordt, dat nu ook burg. en weth. maatregelen nemen tegen het schoolverzuim, moeten w'j opmerken, dat ook dit geheel uit de lucht is gegrepen. Burg. en weth. appreciëeren ongetwijfeld te zeer de nuttige werking van het comité, dan dat zij het noodzakelijk zouden achten op zulk een wij'.e naast het comité optetreden of het de taak uit de handen te riemen. De opgaven, waarvan de berichtgever gewaagt, hebben eene geheel andere bedoeling. Zij strekken alleen om, in verband inet het beschikken over ledig komende plaatsen, te onderzoeken of de leerlingen iu quaestie al of niet voorgoed de school hebben verlaten. Deze maatregel is genomen op instigatie van de plaat selijke commissie van toezicht o. li. 1. o. Het ook door ons geplaatste bericht omtrent de quaestie of 30 van de kosten voor ververschingen bij vergelijkende examens aan de gemeentebesturen wordt vergoed, voorkomende in oris vorig nommer, was minder volledig, waarom wij het volgende mededeelen. In de gemeente Ambt-Delden had een vergelijkend examen ter benoeming van het hoofd eener lagere school plaats gehad. De kosten van ververschingen (niet aan de examinatoren alleen, zooals wij vermeldden) ad 28,05 werden in de rekening over 1880 opge nomen en door Ged. Staten goedgekeurd. De Min. van Binn. zaken schrapte echter bij zijn onderzoek van de Staten, ingeleverd ingevolge art. 5 van het K. B. van 12 Aug. 1880 (Stbl. no. 161), dit bedrag, waarop de gemeenteraad van Ambt-Delden in liooger beroep bij den Koning kwam. De Raad van State, ofschoon er kennende, dat aan een eigenlijk gezegd hooger beroep hier niet te denken valt, omdat zoodanig beroep op den Koning van eene handeling van den Minister in ons staatrecht niet bekend is", nam alleen in aan merking dat de gemeenteraad tot den Koning »de eerbiedige bede" had gerichtsdat de bewuste kor ting niet moge worden toegepast." De Raad advi seerde tot inwilliging van het verzoek. De Min. klemde zich echter in zijn rapport vast aan bovenomschreven gevoelen van den Raad van State, en bij K. B. van 15 Juni 1883 (Stbl. no. 91) werd de gemeenteraad niet-ontvankelijk verklaard in zijn beroep tegen de door den Min. v. Binn. zaken genomen beslissing in zake de rijksvergoi-ding voor de kosten van het onder wijs", opgrond »dat geenerlei wetsbepaling aan iemand liet recht toekent, orn van eenige beschikking dei- Ministers bij den Koning in hooger beroep te komen." De kerkeraad der Ned. hervormde gemeente te Middelburg heeft zich gewend tot den gemeenteraad met een adres tegen de kermis. De prins van Oranje heeft aan het Nederlandsch hospitaal te Smyrna f 100 geschonken. Te 's-Ileer Arendskerke is tot stationschef be noemd de heer Drubben, 3e klerk te Zwaluwe. Door het telegraafkantoor te Goes werden ge durende de maand Juni verzonden 701ontvangen 658 en overgenomen 115, samen 1474 telegrammen. door den roep van een schildwacht of door het ge kletter van wapens. Hector verzonk in een diep gepeins, wat aan zijn gelaat een droevigen trek verleende. Daar legde zich een hand vertrouwelijk op zijn schouder en een vrien delijke stem zeide tót hem Hector, ge droomt; waarover?" Hij keek op, de overste stond vóór hem. «O, Willem, waarover anders dan over haar?" «Over de vrijheid?" «Neen, over Hortense, de witte roos van Vaucluse. Gij weet niet, hoe deze groene heuvelen, deze dalen en deze bergpaden mij on ophoudelijk doen denken aan de landstreek, waar het slot mijner voorvaderen stond, aan het heerlijke Provence en aan haar, de roos uit dien hof, de bloem van mijn leven." «Dat zijn gevaarlijke herinneringen, Hector! Uwe beginselen zijn niet meer dezelfde nadat wij Parijs verlaten hebben en de Vendée zijn binnengerukt. Ik vrees, dat uw ontvankelijk gemoed niet diep genoeg onder het goud der vrijheid is bedolven: het drijft op de golven van nieuwe indrukken." Nieuwe indrukken? neen Willem. De herinneringen, die deze bosschen bij mij opwekken, zijn de oudste, die ik heb. Evenals thans dit oude slot, 'zoo heb ik alle avonden uit mijne jongelingsjaren liet grijze Cha- tillon zich tegen den sterrenhemel zien afteekenen, als ik terugkeerde van de jacht op de groene heuvels van Carcassonne. Bertrand reed dan naast mij en zong mij de oude liederen der Provencalen voor en vertelde mij van mijne voorvaderen, de ridderlijke Chatillons, die de standaarden met de witte valken De St. Ct. bevat de statuten van de naamlooze vennootschap: «De Zeeuwsche Oesterput" te Bergen- op Zoom. liet kapitaal der vennootschap, die zich ten doel stelt exploitatie van oesterbanktn, teelt van oesters en het verkoopen van gewonnen oesters, bestaat uit f250,000, waarvan f 120,000 geplaatst en gestoit. Vrijdag is de telephoon-verbinding van Middel burg naar Domburg geheel gereed gekomen en daar mede de langste lijn van dien aard, welke in ons land bestaat. De afstand der eindstations bedraagt bijna 15,000 meters. De officiëele opening der lijn wacht alleen op de van rijkswege te maken aansluiting met het telegraaf kantoor te Middelburg, en kan binnen korten tijd worden te geinoet gezien. (M. Ct Ylissingen. Gedurende de afgeloopen maand wer den op het Rijks-telegraafkantoor alhier 4884 tele grammen behandeld, waarvan 2580 aangeboden, 976 ontvangen en 1328 overgenomen en verder geseind. Door den gemeenteraad van Bergen-op-Zoom is in beginsel besloten tot het maken van een verbeterden en geregelden toevoer van zoutwater naar de oester putten. De kosten daarvan zijn begroot op f 25,000. De 34e algeineene vergadering van de Nederl. Maats, tot bevordeiing der Geneeskunst wordt dit jaar 8, 9 en 10 Juli te Amsterdam gehouden. In de eerste helft van Aug. e. k. zal ter be noeming van rijks opzichters van den waterstaat 4e kl. een vergelijkend onderzoek plaatshebben. Nadere bijzonderheden bevat de St.-Ct. De Min. van Binn. Zaken, overwegende dat in havens van Egypte de Aziatische cholera zich heeft vertoond, heeft alle havens van Egypte besmet verklaard. Naar aanleiding van het tragi-comische proces, dat thans voor het gerechtshof te Nyiivgyhaza wordt afgewikkeld, brengt de «Israëliet" een en ander in herinnering ov.-r het gebruik van menschenbloed als zoenoffer, dat werkelijk lezenswaardig mag lieeten. Na erop gewezen te hebben hoe oorspronkelijk het brengen van menschenoffers aan de goden over de geheele aarde een heidensch gebruik was; hoe later de vergevingskracht van menschenbloed als dogma, nog later als historisch symbool iu het Christendom overging, toont het blad aan hoe de letterlijke opvat ting van de beeldspraak van den Messias het Chris tendom, niet het Jodendomreeds ia de eerste eeuwen van zijn bestaan scherpe vervolging veroorzaakte bij de beschuldiging der Romeinen, dat het voor de viering van zijn Paschen (avondmaal) menschen-, liefst kinder bloed gebruikte, en hoe diezelfde beschuldiging eerst in de 13e eeuw tegen de Joden werd ingebracht. Het blaadje van aanklacht, oorspronkelijk tegen het Chris tendom gericht, werd door Christenen verhangen en doet in onbeseh tafde landen met veel ander onzinnigs nog ten huidigen dage dienst. De «Israëliet" besluit zijn artikel als volgt: «Met merkwaardigen klein verwerpt de Joodsche leer en nog krachtiger het Joodsche geweten elk vergieten van menschenbloed anders dan uit onafwijsbare zelf verdediging, als doodzonde. Zelfs is het nuttigen van dierenbloedhoe gering de hoeveelheid ook zij, streng verboden. Geen vleesch mag worden genuttigd, alvo rens de bloeddeeltjes door langdurig wasschen en in gedragen hebben in de veldslagen der Capets en der Valois. Deze met biezen begroeide oevers brengen mij de vlakte der Durance in herinnering, waar ik met Hortense de Bellaflor op den zwarten reiger joeg. Wat droeg zij den sperwer sierlijk op hare kleine hand Ik had haar nimmer van liefde gesproken, ik was te beschroomd, te meer daar zij een jaar ouder was dan ik, toen eens op een Meiavond, evenals nu Hortense was schooner en vriendelijker dan ooit en had juist eene Spaansche romance gezongen van den Cid Campeador ik voor haar op de knieën viel en haar bad, eenige heldendaad van mij te eischen, daar ik de eer wilde verdienen hare schoonheid te aan schouwen, hare liefelijke stern te hooren. Zij glim lachte, maakte een der witte strikken van mijn man tel los, stak die bij zich en sprak: «welaan, Hector, ik neem uwe ridderdiensten aan Volbreng van dit oogenblik af alles wat de dame van de witte strik van u vraagt". «Dweepende kinderen!" sprak de overste glimlachend. «Dat is nu vijf jaar geleden. Mijn vader zond mij naar de page-sehool te Parijs, daar leerde ik u kennen gij gaaft mij onderwijs in wijsbegeerte en geschiedenis; mijn meester weid weldra mijn vrienl. Gij legdet het zaad uwer groote beginselen, uwer vrijheidsidealen in mijn ziel, en opende voor mij een nieuw i wereld in de werken van Rousseau, den grooteu philosoof. Gij wektet in mij de liefde voor het inensehdom op, en ik gevoelde mij gedrongen geluk en vrijheid van Frank rijk uit over de gansche wereld te v u-breiden en allen menschen het natuurlijke recht van gdijklieil weder deelachtig te doen Worden. zouten zijn verwijderd en de bloedaderen uitgesneden. «Want het bloed is het leven". En dan zou bloed, menschen-, Christenhloed op het reina, heilige paasch- feest geoorloofd zijn? Och, kom! De denkende beschul diger;; weten wel beter. Zij hebben gansch iets anders op het oog." Beroepen te Ivortgene ds. J. W. H. Kalkman, te Nii u w-Lek kei-land. Ds. B. B. Van den Iloorn, predikant te Dussen (Noord Brabant), heeft bedankt voor het beroep naar de Chr. Oer. gemeente te Nieuwdorp. In de laatste te Middelburg gehouden synodale vergadering der Gereformeerde kerk werd als leeraar beroepen de lieer D. Janse, leerend-ouderling bij die gemeente te Middelburg. Waarde. Zaterdagavond was de geheele gemeente in spanningaangezien de gemeenteraad vergaderd was tot de benoeming van een hoofd der school. Het was aller verlangen dat da heer J. Oudshoorn, sedert ruim zes jaren als hulponderwijzer aan die school werkzaam, de opvolger van zijn patroon werd. Groote blijdschap heerschte er dan ook toen de blijmare tot de gemeente kwam, dat hij met zes stemmen en een in blanco als zoodanig was benoemd. Ook het hier bestaand zanggezelschap, waarvan de heer Oudshoorn oprichter en directeur is, gaven hem doorslaande blij ken van hunne vreugde over dezen uitslag. Bij het binnentreden van liet schoolgebouw werden hem toe passelijke dichtregelen toegezongen, (welke echter onze ruimte niet gedoogt optenemen.) Daaina sprak de vice- president mede in dichtmaat het nieuwbenoemde hoofd der school op hartelijke wijze toewelke toe- spiaak gevolgd werd door het toezingen eener heil bede door liet geheele gezelschap. Na nog eenige oogenblikken in liet schoolgebouw genot-ge!ijk saam geweest te ziju, werd het gezelschap ten huize van den heer Oudshoorn genoodigd, waar men onder onder een gul onthaal en vroolijken kout nog eenigen tijd genoegelijk doorbracht. Naar ons van welwillend» zijde wordt medegedeeld werden alle 5 onderwijzers, die aan het examen deel namen, op de voordracht geplaatst en wel in de vol gende rangorde: le N. Pols, hoofd der o. s. te Geers- dijk2e J Oudshoorn, onderwijzer te Waarde3e J. Kreukniet, onderwijzer te Giesendam 4e F. Hee roma, hoofd eener o. s te Tubbergen 5e J. Onnekes, ouderwijzer te Bruinisse. Voor het eindexamen aan de Polytechnische School te Delft hebben zich aangemeld 56, terugge trokken 5 candidaten. Geslaagd zijn o. a. voor C, art. 61 (civiel ingenieur) de heeren: J. Van der Hoek en J. J. Flohil. Z. M. heeft, krachtens art. 49 der schoolwet, boven de Rijksvergoeding van 30 pet., een subsidie van 500 verleend aan de gemeente Kapelle. De heeren mr. L. W. C. Keuchenius en rar. Th Heemskerk hebben hunne benoeming tot leden der hoofdcommissie van de Vereeniging van Chr. nat. schoolonderwijs aangenomen. Scltoondijke. Dhr. J. Hengeveld, hoofd der school te Sasput, is benoemd tot hulponderwijzer te War geningen. In den stroom uwer beginselen verzonk alles, wat mij vroeger heilig was geweest: mijn stand, het slot mijner voorvaderen, ja, zelfs mijne liefde. Toen ik uit de page-school kwam, was de strijd tegen de over- heersching begonnen en mijn vader gestorven. Ik zag de edelen in grooten getale naar Parijs stroomen om den wegzinkenden troon ter hulpe te snellen; maar ik was uw leerling geworden en het zwaard der Cha tillons werd tegen de Bourbons gekeerd. Mijn wa penschild werd vernield, alles werd mij ontnomen, tot zelfs mijn onteerd zwaard maar ik aarzelde nietblindelings volgde ik u en de vrijheid te midden van alle gevaren, ja, door stroomen bloeds. Uwe me- desleepende redeneeringen bouwden bruggen over eiken afgrond en ik begreep, dat slechts met het bloed der tyrannen de schuld der tyrannen kon worden geboet en dat de wortels der vrijheid slechts door dien bloed stroom konden worden gedrenkt. Eu in Parijs, waar iedere dag nieuw gevaar en nieuwe verbittering bracht, waar de republiek ieder oogenblik haar jeugdig leven tegen geweld en verraad moest beschermen daar ver droeg ik alles, zelfs de ruwheid van onze eigene par tij, zelfs de stompzinnige verdierlijking vaneen Frois sard. Maar hier in deze b issehen is het anders. Hier komt de gepijnigde geest tot rust, de ziel herneemt hare rechten, het verstand komt weder tot rede; het verleden, mijn verleden spreekt tot mij uit deze groene bergen. De geestdrift dezer jagers en visschers voor hun recht doet mij twijfelen aan ons recht en dikwijls komt de gedachte bij m:j op, dat deze Chouans helden en wij beulen zijn." (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1883 | | pagina 1