T entoonstellings-kroniek. x. Buitenlandsch Overzicht. Gemengde Berichten. Laatste en teiegraphische berichten. Ingezonden Stukken. geheersrht hebbende schrale weder tot in Mei op stal houden. Het vee is in de weiden weinig gegroeid bij gebrek aan gras. De naweide zal veel moeten goed maken. Intusschen zal in den herfst veel jong vee ge slacht moeten worden, omdat er weinig gras gegroeid is. De berichten uit Engeland over de vooruitzichten van den oogst luiden over 't algemeen zeer gunstig. mammu— Amsterdam, 28 Juni '83. Hebt gij wel eens gehoord van zingende steenen 1 Wat blief?... hoor ik n zeggen, zingende steenen9 Wel zeker, pierrcs qui cliantent; singing stones; la musique avant le deluge, ziehier de aankondiging, die op het kaartje staat van H Baudre, in de Fransche afdeeling. Stel u voor een houten rek, waaraan een vier-en-twintigtal oude steenen zijn opgehangen. Ik kan ze niet beter vergelijken, wat het uitwendige be treft, dan bij leverworsten of talhouten, onregelmatig van vorm. Ze zijn opgedolven uit de krijtlagen van Picardië en dus zeker van respectabelen ouderdom. Ze bezitten de eigenschap, dat, wanneer men met een gewoon steentje er tegen tikt, ze een glashelderen toon doen hooren. Ziehier wat Baudre, de ontdekker van dit natuurgeheim, mij daaromtrent vertelde. Hij was als ouvrier werkzaam aan een spoorweg, een dertig jaar geleden. Op zekeren keer hoort hij dat een tegen de rails gewoipen steen een fraai geluid geeft. Toen was zijne aandacht wakker geschud; hij zocht en zocht of hij ook andere klanken kon opsporen en het is hem in den tijd van 30 jaren gelukt twee toonladders bij elkaar te krijgen, bestaande uit vorm- looze klompen steen. Op dit zonderlinge klavier tokkelt hij verschillende liederen, Het geluid is zeer melodieus. Opmerkelijk is het dat de zuivere klank in eiken steen zich tot een zeker plekje bepaalteen duim hooger of lager is de toon valsch. Baudre heelt zijne ontdekking meegedeeld aan het Institut de France, dat er zijne verbazing niet alleen over heeft uitgesprokenmaar zelfs neer geschreven. Het merkwaardigste is hierin gelegen dat schijnbaar eene natuurwet omvergeworpen wordt; immers, een toon wordt hooger of lager in verhouding tot de afmeting der lichamen deze verhouding is hier geheel verbroken een groote steen geeft een hoogen klank, een kleine steen een lagen of omgekeerd. Deze «muziek van vóór den zondvloed", zooals de heer Baudre ze noemt, kan men hooren tegen betaling van een kwartje. Omdat ik juist de zaal doormoest heb ik even bij deze zingende steenen stil gestaan. Met de beschrijving der afdeelingen gaan wij echter een volgenden keer voort. De glans onzer tentoonstelling, die nu reeds onze verwachting te boven gaat, straalt wijd en zijd in den vreemde en het aantal bezoekers neemt steeds toe. Toch zijn er vele stadgenocten, die zich bitter teleur gesteld gevoelen. Denk b.v. niet, goede lezer, dat hier in de verste verte quaestie is van woningnood. Het vreemdelingen-bureau deed het voorkomen, alsof tegen f2,25 tot f9 per dag ieder, die dit wenschte, van zijne kamers af kon komen. Dit is gansch anders uit gevallen. Men kan geen stap doen of men ziet een bordje, waarop staat «kamers te huur", en om een haverklap wordt u de vraag gedaan »weet u soms iemand voor mijne kamers?" 's Avonds wordt het op de tentoonstellingsterreinen een weinig gezelliger. De beroemde Maju heeft aan den overkant, op de schans naast het gebouw der vrije gemeente, eene andere toepassing der electri- citeit bedacht. Hij heeft er een paar reusachtige borden opgericht, waarop hij, door middel van eene electrische lamp, allerlei advertentien laat schijnen, die elkaar afwisselen. De voornaamste firma's der stad passeeren er de revue, geschakeerd door vermakelijke figuren. Men leest daar om zoo te zeggen de vierde blad zijde van het Handelsblad in schaduwbeelden en elec- trisch licht, 't Is alleraardigst, en het is zwart van de menschen, die naar deze giatis voorstelling staan te kijken. Er is eenige ontevredenheid ontstaan op de tentoon stelling onder de pachters der café's. Zij beklagen zich niet alleen, maar hebben de commissie zelfs met eene gerechtelijke actie bedreigd, wegens het niet op tijd doen gereed zijn der verlichting, die nu, in plaats van in 't begin van Mei, zooevtn dus eerst veel later werd ontstokenWelk eene schade sommigen hierdoor leden kan men afleiden uit het feit, dat de verhuurder van de stoelen (tegen een dubbeltje) twaalfduizend gulden pacht moet opbrengen. Voor een drietal restau rants beloopt dit cijfer circa een paar ton. De president der Fransche republiek heeft verleden week een brief ontvangen van den Paus, door dezen eigenhandig geschreven. Nadat in den ministerraad van den inhoud mededeeling was gedaan, is er be sloten aan het antwoord een even privaat karakter toetekennen als aan den pauselijken brief ten grond slag lag, zoodat derhalve de heer Grévy daarop eigen handig zal antwoorden. Hoewel dus deze briefwisse ling geheel particulier is, beweert de Parijsche cor respondent van »the Times" den inhoud van 's pausen brief te kennen en zou Leo XIII daarin een relaas geven van de godsdienstige vervolging in Frankrijk gedurende de laatste drie jaren. Hij spreekt van het besluit tot uiteendrijving der niet. erkende geestelijke orden en van de gewelddadige wijze waarop het is uitgevoerd. Niets in het concordaat wettigt dien maat regel, en de manier, waarop de regeering is te werk gegaan, heeft een slag toegebracht aan het verdrag (het concordaat), dat de betrekkingen tusschen Frankrijk en het Vaticaan regelt. Hierna herinnert de paus den heer Grévy, dat toen kardinaal Gonsalvi, die met Frankrijk heeft onderhandeld over het concordaat, gedreigd heeft met het afbreken dier zaak en te kennen gaf dat hij Frankrijk zou verlaten, Napoleon het con cordaat is gaan teekenen op de door den paus gpstelde voorwaarden, liever dan met het hof van Rome te breken. Maar toen het verdrag éénmaal geteekend was, hing Napoleon de zoogenaamde «organieke arti kelen" er aan, die juist datgene behelsden, wat de paus geweigerd had aantenemen. Leo XIII brengt dit in herinnering om het recht van den Heiligen Stoel te staven ter veroordeeling van boeken, wier inhoud indruischt tegen de katholieke leer. De legerwet, die de seminaristen den driejarigen dienstplicht wil opleggen, gelijk aan ieder ander, krijgt vervolgens eene beurt. Aan het slot wordt den heer Grévy dringend, maar beleefdelijk verzocht al wat hij vermag in 't werk te stellen, om Frankrijk en den Heiligen Stoel van de noodzakelijkheid eener vredebreuk te redden. De Fransche bladen vinden in het plotselinge uit breken van de cholera te Damiate eene gereede aan leiding om den Engelschen eenige hatelijkheden naar het hoofd te werpen. Had Frankrijk in Egypte nog zijn invloed van vroeger, dit gevaar zou natuurlijk voorkomen zijn. Omtrent de Fransch-Chineesche onderhandelingen wordt nog gemeld, dat China zijn suzereiniteitsrecht over Annam in geen geval zal laten varen, maar indien Frankrijk dat recht wil erkennen en op dien grond slag in onderhandeling treden, dan is China bereid voor Frankrijk alle redelijke voordeelen, commereiëele en industriëele, in Annam te begunstigen en daartoe zijne afdoende medewerking te verleenen. Het Engelsche ministerie heeft door de beschuldi gingen van Lord Churchill tegen den khedive van Egypte reeds menig onaangenaam uur doorgebracht. Toch wacht het van die zijde opnieuw een aanval, althans genoemde Lord heeft onlangs aangekondigd, dat hij stukken zal openbaarmaken, waaruit de mede plichtigheid van den khedive aan den moord en de brandstichting van verleden jaar in Alexandrië zonne klaar zal blijken. Broadley, de advocaat van Arabi-Pacha, is bezig met een boek over het proces van zijn cliënt te schrij ven en ook in dit werk wordt de khedive als de hoofd schuldige voorgesteld. Wat Lord Churchill en de heer Broadley zullen mededeelen, schijnt in elk geval over de geheimzinnige rol van Arabi eenig licht te zullen verspreiden. De cholera in Neder-Egypte bepaalt zich helaas niet tot Damiate, maar heeft zich ook reeds te Mansoerah vertoond en men spreekt ook van een paar gevallen te Port-Saïd. Dientengevolge is aan alle schepen, die het Suez-kanaal doorvaren, verboden met de stations aan het kanaal gemeenschap te hebben. De voornaamste oorzaak der ziekte schijnt gelegen te zijn in het verontreinigen van het kanaal-water, door het inwerpen van gestorven zieke beesten. Er worden krachtige maatregelen genomen om de besmet ting te beperken en te stuiten. Rondom Damiate is thans reeds «en drievoudig sanitair cordon getrokken. Alle van daar komende schepen zijn te Alexandrië onderworpen aan eene qua rantaine van 17 dagen. Er zijn maatregelen genomen om ook Mansurah te isoleeren. De sterftecijfers zijn aanzienlijk. Van de 129 sterfgevallen te Damiate in 24 uren voorgekomen, hadden 113 cholera tot oorzaak. De Europeanen verlaten Alexandrië en Cairo in grooten getale en ook voor de volgende week zijn alle plaatsen op de booten reeds bezet. Terwijl de vroegere khedive bij het naderen der laatste cholera-epidemie zoo spoedig mogelijk de vlucht nam, heeft Tewfik zijn voornemen te kennen gegeven om te blijven, een be sluit, dat van goeden wil en van moed getuigt eh hem wellicht een deel der verloren populariteit zal doen herwinnen. Kapelle. Dat misbruik van sterkedrank soms er gerlijke tooneelen kan voortbrengen werd gisteren in onze gemeente bewezen. De persoon van A. II., arbeider alhier, gisternamid dag in beschonken toestand tehuis komende, gaf zijn vrouw een duchtig pak slaag Uit wanhoop wilde die vrouw zich verdrinken er, liep daartoe in een nabij- zijnden waterput. Door dadelijk toegesnelde hulp werd zij echter op het droge gebracht. Een groote massa menschen was natuurlijk op de been. De bewuste A. H. trok zich van het voorval volstrekt niets aan. Middelburg. Onder begunstiging van heerlijk zomer weder had gisteravond een muziekuitvoering door de schutterij plaats in den Buitentuin op het Nuordbol- werk. Bij deze gelegenheid werd voor het eerst gebruik gemaakt van de nieuwgebouwde muziektent, die uit stekend voldeed, vooral wat de aeoustiek betreft. Eergisteren had volgens het »N.- en A. v. B. O. Z." te Bergen-op-Zoom bij de exercitiën der veld-artillerie weder een ongeluk plaats. Naar ons van andere zijde wordt gemeld, zou het ongeluk dit maal een milicien uit Wilhelminadorp zijn overkomen. Men verneemt, dat de Rector Magnificus der Utrechtsche Universiteit een schrijven heeft gericht aan het Utrechtsch Studentencorps, naar aanleiding van het bekende schandelijke voorval Het Studenten corps heeft daarop schriftelijk geantwoord en zijn leed wezen over het gebeurde uitgedrukt. Dat het gebeurde aldaar nog niet alle studenten heeft afgeschrikt van 't plegen van ergerlijke en gevaar lijke baldadigheden, bewezen er vier in den nacht van Zaterdag op Zondag te 's-Hage, waar zij door over- klimming een hotel van den eersten rang binnendrongen. Zij hebben daar verscheidene voorwerpen beschadigd en de brandbel iu beweging gebracht. Tegen de in dringers, waarvan er twee aangehouden werden door de nachtwachts, is proces-verbaal opgemaakt. Eui koopman in oudheden te Utrecht kocht onlangs op een publieke verkooping voor ƒ25 een klein porseleinen vaasje met koper gemonteerd, dat later bleek Fransch porselein te zijn (Sèvres). Eenige dagen daarna verkocht hij het weder voor eenige hon derden guldens. Het tjalkschip Vertrouwen, schipper H. De Bond, met steen van België naar Breda, voer eergisterennach t op een plaat en bekwam lekkage, zoodat huisraad en inventaris zooveel mogelijk tot redding in de roeiboot werden geladen. Later is het schip behouden door de passagiersboot Walsoorde-Vlake te Hansweerd in de haven gesleept. Voor bet huldeblijk, namens Noord-Brabants ingezetenen aan te bieden aan den oud-minister Klerck, naar aanleiding van de wet tot het verleggen van de uitmonding der Maas, is ontvangen 3392.76%, bij eengebracht in 88 gemeenten. De pokken zijn te Rotterdam aanmerkelijk aan het afnemenin de laatste 4 dagen, van 22 tot en met 25 Juni, kwamen er slechts enkele gevallen voor. Dezer dagen zijn op de Amsterdamsche ten toonstelling aan de bezoekers 3 gouden horloges met kettingen ontvreemd. In de zaak dermillioenen-juffrouwthans alleen juffrouw, zonder «millioenen" zijn 66 getuigen ge hoord. De gezamenlijke kosten hunner dagvaarding bedraagt ƒ685.36. In den jongst verloopen winter wilde iemand te Laren een appelboom vellen, die sedert 20 jaren onnut zijne plaats besloeg. Reeds was de bijl bij den wortel gelegd, toen hij den raad ontving den boom nog een jaar te sparen, en een eenvoudig, doch kras middel aantewenden. Dit middel bestond in niets meer of minder dan den boom, ter hoogte van ongeveer 5 decim. boven den grond, een gat, ter grootte van p. m. 25 m.M. diameter, dwars door het hart te boren. Dit geschiedde met het verrassendste gevolg, wijl de boom thans zoo vol geladen is, alsof een levenslang verzuim in korten tijd hersteld zal worden. Een verlofganger uit Leeuwarden, lichting i 880, is wegens het niet behoorlijk op tijd doen afleekenen van zijn verlofpas, voor den tijd van 3 maanden onder de wapenen geroepen. Opgelet dus De heer Chatwood, de fabrikant der bekende brandkasten, is voornemens binnenkort aan eenige genoodigden een lunch aantebieden in zijn reusachtige brandkast, die in de Engelsche afdeeling der machine galerij van de koloniale tentoonstelling te Amsterdam geplaatst is. De kast weegt niet minder dan 12,000 kilo en beslaat eene oppervlakte van negen vierkante meters. Er bestaan nog twee rechtstreeksche afstamme lingen van Maarten Luther, die men te Kloster-AUen- dorf, in Thuringen, ontdekt heeft. Het zijn een 32- jarige timmerman, Heinrich Luther, en diens broeder, Karl, die aan de hoogesehool te Jena in de godge leerdheid studeert. Deze tak der familie Luther ge niet van een fonds, dat ieder van hare leden een som van 50 th. verzekert bij hunne bevestiging, hun intrede van de leerjaren en hun huwelijk. Karl Luther wordt bij zijn studiën door dit fonds ondersteund. De vader van deze beide jonge mannen was met selaar te Berlijn, waar de dochter van een raadsheer voornamelijk uit vereering voor de nagedachtenis van den grooten hervormer, met hem in het huwelijk trad. Zij werd om dezen stap door hare familie verstooten en onterfd, en stierf in armoede. De commissaris van politie Tomasi te Parijs ontving deze week een bezoek van gravin Di Piana, eene beeldscboone Italiaansche, die een klacht tegen haar kamenier kwam indienen wegens diefstal van een paar juweelen knoppen. De commissaris spoedde zich naar het huis der edele dame en doorzocht kas ten en laden, maar vond geen knoppen. In den salon de komst der gravin wachtende, be keek de heer Tomasi de prachtige schilderijen toen hij zich een onlangs gepleegden diefstal van oude schilderijen herinnerde uit een collectie van den abt X. Daar hij nu in eenige der doeken de gesto- lene meende te herkennen, ging hij onmiddellijk naar den abt, dien hij vervolgens medenamnaar de gravin. Nauwelijks had de geestelijke haar gezien of hij riep uit: «dat is mijn dievegge, die mij [onder den naam van Bertha Gonzalves voor 50000 frs. aan schilderijen ontstolen heeft, door mijn vertrouwen te misbruiken." «Gravin Di Piana of Bertha Gonzalves," sprak hier op de commissaris, «in naam der wet neem ik u in hechtenis." De schoone gravin was niets anders dan een avon turierster, te Parijs in de achterbuurt geboren. Te Dervio, nabij Como, is brand ontstaan in eene groote herbergzaal, die ingericht was voor een marionettenspel. Er was daar namelijk bengaalsch vuur ontstoken, dat een brand moest voorstellen. Eenige vonken kwamen terecht op eene hoeveelheid stroo en hout in eene daaraangrenzende loods. De eigenaar van het marionettenspel riepbrandmaar niemand bewoog zich, daar het publiek in de meening was, dat de eigenaar op die wijze de voorstelling meer realistisch wilde maken. Er werd vervolgens ook van buiten de kreet van: brand! brand! aangeheven, doch de aan wezigen in de zaal sloegen er evenmin acht op, daar zij dachten dat een schrik zich van het volk had meester gemaakt. In plaats van te vluchten, werd zelfs de deur aan den ingang versperd door er eene groote tafel tegen te plaatsen. Toen nu de ongelukkigen tot het ware besef van hunnen toestand kwamen, was het voor velen reeds te Iaat. Zeven-en-veertig verkoolde lijken werden dicht bij de tafel gevonden, onder welke die van den eigenaar en zijne vrouw. Ook werden ver scheidene personen meer of minder zwaar gewond. In het geheel waren er een negentig personen in de zaal. Yoor het standbeeld van Gambetta is tot dusver in het geheel ingeschreven voor ruim 210.000 fr. Het «Leger des Heils" heeft weer een nieuwe kazerne doen bouwen, te Guildford. Het ruime gebouw, dat ruimte bevat voor 1100 personen, werd 11. Zondag door «generaal" Booth ingewijd. Het gezamenlijk cijfer der tot dit eigenaardige leger behoorende geloovigen zou in het Vereenigd Koninkrijk reeds meer dan drie millioen bedragen. Eenige dagen geleden liep te New-York een vrouw van 30 jaren, een klein kind in hare armen en een kind van twee of drie jaar bij de hand houdende, naar het einde van een pier aan de Oost-Rivier, en na enkele oogenblikken wierp zij het kleine kind in het water, stootte het andere kind achterna en sprong toen terstond zelve er in. Het was over dag, zoodat alle drie half verdronken gered werden. Zoodra moge lijk werd de vrouw ondervraagd en zij antwoordde dat zij geen te huis, geen eten, geen werk, geene hoop had en dat de dood haar eenige verlossing scheen. Zulk een treurspel in de groote, bedrijvige, rijke stad, zoo schrijft Harpers Weekly, kan niet van ons afge schoven worden met een uitroep van medelijden of van afschuw. Het is geen op zich zelf staand geval. Men behoeft zich slechts eenige weinige roeden van de schitterendste straten en van de fraaiste huizen af te wenden om een tweede wereld te ontmoeten, een wereld van behoefte en lijden en worsteling; en het geval der moeder, die tracht zich zelve en hare kin deren te verdrinken, herinnert iederen edelmoedigen geest de oudste vraag: «Waar is Abel, uw broeder Men schrijft ons uit Middelburg Gisteravond ontving de heer D. Kleijn Van Willi gen, stationschef te !s-Heer Arendskerke, zijne benoe ming als zoodanig aan het eerstdaags te openen station te Sneek. Door de rechtbank te Rotterdam zijn heden veroordeeld Jaantje Struik (de millioenen-juffrouw) tot 5 jaar gev.straf en 2 geldboeten ieder van flOO; Van Zut- phen tot 2 jaar gev.straf; Oonsenheim tot 1 jaar gev.strafGerrit Struik, Hoetink, Jools en Van der Heem zijn vrijgesproken. Jaantje Struik heeft appèl aangeteekend. M. d. R.! Naar aanleiding uwer inlichtingen, toegevoegd aan mijn schrijven van 23 Juni jl., heb ik mij gewend tot den kapitein-adjudant der dd. schutterij van een onzer grootste steden, waar ik wist dat de collecte voor den gewapenden dienst steeds door de schutterij wordt gehouden. Zwedg. deelt mij het volgende mede: «Voorheen, misschien 20 jaren geleden, werd de collecte voor den gewapenden dienst gehouden door de stadsboden met gesloten bussen. Toen werd door den heer kommandant der schutterij, tevens lid van het hoofdbestuur van het fonds v. d. gew. dienst in eene vergadering van hh. officieren voorgesteld die collecte voortaan door officieren der schutterij te doen plaatshebben en wel door de aebt jongsten (die bij verhindering door de opvolgende officieren worden ver vangen) en sedert dien tijd is het in onze stad zoo geschied, met een aanzienlijk verschil van meerder opbrengst. Er wordt gecollecteerd met open schalen en de tenue is bepaald in kleine of dagelijksche met fouragères. In gemeenten, waar veel garnizoen is, wordt de collecte dan ook door dit garnizoen gehouden, in vele andere steden door officieren der schutterij, o. a. ook in Utrecht. (2) De verandering der wijze van collecteeren in onze stad is gedaan om meerder te ontvangen en het is met succes geweest." Het doel, hetwelk ik in mijn schrijven van 3 Juni liet doorschemeren, wordt dus volkomen bereikt, wan neer de collecte door den gewapenden dienst wordt gehouden. Het moet de taak zijn van iedereen de commissie te steunen die het edele doel ontwierp aan de Neder- landsche krijgslieden hulp te verleenen, wanneer zij die door eervolle wonden in den strijd tegen den vijand zouden behoeven en haar verder te helpen in het ge trouw vervullen harer belofte, dat voor de ouders, voor de weduwen, voor de kinderen dier krijgslieden zou worden gezorgd, wanneer deze den dood voor het vaderland zouden gestorven zijn. Een ruime collecte moet het teeken wezen dat men die oude krijgers nog eert, zelfs na hun dood, en daarom moet alles worden aangewend om het fonds te steunen. Het collecteeren door manschappen van het leger in uniform schijnt daartoe bijtedragen en het is dan ook eene zedelijke verplichting, al is het fonds van burgerlijken oorsprong, niet langer de collecte door burgers maar, in onze stad, door leden van de schut terij te doen houden, 't Is schande voor een plaats als Goes, dat de jongste collecte slechts 30 heeft opgebracht. Hoopt X (Goesche Courant 28 Juni) dat ik, tenge volge uwer inlichtingen, van mijn denkbeeld genezen zal zijn, ik, integendeel krachtig daarin Versterkt, twijfel er niet aan of het schrijven van den kapt.-adj. hierboven genoemd zal X tot andere gedachten bren gen, en hem met mij doen ijveren, zoo niet wedijve ren, in het werk der liefde, 'k Wil toch niet hopen dat hij hiervan afkeerig is, of tot de schutterij behoo rende, het ontziet zijn uniform aantetrekken Uitzijn schrijven zou ik het haast afleiden. Aangaande het dragen van de uniform zegt da kapt.-adj. bovengenoemd: «officieren kunnen ten allen tijde uniform dragen, doch bij officiëele zaken niet dan zonder voorkennis van hun kommandant; onder officieren, korporaals en minderen niet, daar dit hun eigendom niet is, en al was dit wel zoo, wat de uniformkleeding betreft, dan nog is dit niet het geval voor het wapen of de wapenrusting dat 's Rijks eigen dom is, en zij dus altijd vergunning van hun komman dant hiervoor zouden behoeven." Schrijver noemt geen wet, waaruit dit is geput, doch wanneer nu in bovenbedoelde stad reeds een kleine 20 jaar de uniform bij de collecte wordt ge dragen, is er voor ons geen reden om te twisten over het al of niet geoorloofde daarvan. Het moet daar enboven, dunkt me, der commissie alleraangenaamst zijn haar edel doel zoo te zien gesteund, deze sym pathie te mogen ontmoeten. MARS. (i) Hoe navolgenswaardig voor den commandant te dezer stede, die lid is van de plaatselijke commissie. In Den Haag door het garnizoen. Mars zal het ons ten goede houden, als wij nu over dit punt in ons blad voorloopig de debatten sluiten. Hoe oorlogzuchtig ook zijn naam klinke, wij zijn over tuigd, dat hij de werken des vredes bedoelt; en mocht hij daarover zoo nu en dan wenschen te schrijven, wij zullen hem gaarne plaatsruimte verleenen. Red.

Goessche Courant | 1883 | | pagina 2