1883. N°. 76. Zaterdag 30 Juni. 70ste jaargang. FEUILLETON. TJit de Yendée. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Rechtzaken. Landbouw en Veeteelt. -CS^CSjCS^CïsCÏ*- GOESCHE De uitg ivo dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zöo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. GOES, 29 Juni 1883. De geneeskundige inspecteur voor Zeeland heeft de mazelen te Oostburg en te Cadzand epidemisch verklaard. Den hoofdingenieur van den provincialen water staat is het noodzakelijk voorgekomen dat voor den calamiteusen Leendert-Abrahampolder worden vastge steld de in art. 69 van het reglement voor decalami- teuse polders of waterschappen bedoelde grenzen der werken tot zeewering of oeververdediging. Ged. Staten van Zeeland doen daarom het voorstel om die grenzen vasttestellen als volgt: 1 o. tusschen de bedoelde werken en die van den aangrenzenden Katspolder: De grenslijn gaat door het snijpunt van let midden der kruinen van den zeedijk van den Leendert-Abra- hampolder en van den dijk tusschen dezen en den Katspolder. Zij maakt met den zeedijk van den eerst- genoemden polder een hoek van 90° 2o. tusschen de bedoelde' werken en die van den aangrenzenden Altekleinpolder De grenslijn gaat door het snijpunt van het midden der kruinen van den zeedijk van den Leendert-Abra- hampolder en van den dijk tusschen dezen en den Altekleinpolder. Zij maakt met den zeedijk van den eerstgenoemden polder een hoek van 90". Ged. staten stellen, naar aanleiding van het ver zoek van het uitvoerend bestuur van het «Zeeuwsch genootschap der wetenschappen" om weder voor den tijd van tien jaren, aan te vangen met 1884, in het genot te worden gesteld van een jaarlijksch subsidie van 400, voor om dat verzoek intewilligen. Z. M. heeft met ingang van 1 Juli 1883 aan A. De Vulder van Noorden, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Heinkenszand. Benoemd tot raadsheer in het gerechtshof te 's-Gravenhage mr. ridder Van Rappard, vice-president in de rechtbank te Assen. Bij den Raad van State, afd geschillen van be stuur, is de vraag aanhangig geweestof de kosten van ververschingen, verstrekt aan de examinatoren bij de vergelijkende examens belmoren tot die uitgaven voor lager onderwijs waarvan het rijk 30 pCt. aan de gemeenten vergoedt. In strijd met het toestemmend advies, door de afdeeling uitgebracht, heeft de minister Heemskerk een besluit gecontrasigneerd, waarbij voor het hangende geval feitelijk in tegengestelden zin is beslist, maar de quaestie in beginsel niet is opgelost. Naar de N. R. Ct. verneemt zou het wetsont werp tot aanvulling der wet op den kinderarbeid waarover verleden week het voorloopig verslag ver- (1794.) Vrij naar het Duitsch van Felix Dahn. Het was een heerlijke voorjaarsavond in de groene, boschrijke Vendée-, de zon dook langzaam weg achter de heuvelrij, die het uitzicht op het Engelsche kanaal belette en de Loii e als een laatste hinderpaal omvatte, vóór zij zich in den Oceaan uitstort. De Clairon door snijdt als een zilveren lint het nauwe dal, dat door de uitloopers van het kustgebergte wordt begrensd, liet weder was dien dag vochtig geweest, het had af en toe geregend en de avondzon, die eerst bij haar ondergang door de wolken kon heendringen, lokte uit de duizenden woudbloemen dien maagdelijken, zoeten geur, die slechts in de Meimaand des avonds tot ons komt. Daar daalde van de Zuidoostelijke bergen in de passen de voorhoede neder van het overwinnende leger dat twee dagen tevoren eene afdeeling der moedige Chouans verslagen en verstrooid had, die, aangevoerd door George Cadoudal, den kundigsten en machtigsten partijganger' van het koningschap, ter bescherming van de passen naar de Vendée, was opgesteld. Het was een wilde, onge ordende bende, die evenveel geleek op een gediscipli neerd leger als de uit edellieden, priesters boeren en jagers samengestelde troepen der Chouans, die hun idyl- lischen geboortegrond en hunne aartsvaderlijke zeden en gewoonten tegen de alles gelijkmakende decreten der éene en ondeelbare republiek trachtten te beschermen. De colonne, ongeveer vierhonderd man sterk, werd geopend door eene voorhoede van scherpschutters, die een voorsprong hadden op de hoofdmacht, om rechts en links de begroeide hoogten, die het smalle pad begrensden, te doorzoeken, teneinde iedere hinderlaag van den listigen vijand op te sporen, opdat de hoofd macht, die zich op het smalle terrein niet kon uitbreiden, niet plotseling op eenig gevaar zou stuiten. Zonder hinderpalen bereikte de troep den top van den heuvel en daalde zonder tegenstand te ontmoeten scheendoor de tegenwoordige regeering worden in getrokken. De Tweede Kamer heeft vanwege Z. M, den Koning een gelijkluidende dankbetuiging als de Eerste Kamer ontvangenals antwoord op haar adres van rouwbeklag bij het overlijden van prinses Marianne. Met wijziging van art. 5 van het Kon. besluit dd. II Jan. jl. is bepaald, dat, om voor bevordering- tot onderofficier in aanmerking te kunnen komen, de milicien die niet voor het blijvend gedeelte is aan gewezen, zich moet verbinden, krachtens art. 126 der Militiewetminstens zes maanden onder dé wapenen te blijven na het tijdstip waarop hij anders in het genot van onbepaald verlof zou worden gesteld. liet stoomschip «Batavia," voor rekening van den Rotterdamschen Lloyd op de werf der Maatschappij »de Schelde" te Vlissingen gebouwd, zal a s. Zaterdag te 10 uren een proefreis in de Noordzee maken, en daarna voodra mogelijk naar Rottevdam vertrekken, ten einde ten spoedigste te worden in dienst gesteld. De proeftocht met de «Willem, Prins van Oranje," de nieuwe boot voor den maildienst VlissingenQueen- boro', eerst bepaald op 28 Juni, is uitgesteld tot 30 dezer (dus morgen). De directeur der maatschappij «Zeeland", benevens de president en eenige leden van den raad van commissarissen, zullen daarbij tegen woordig zijn. De boot kan in de volgende week te Vlissingen worden verwacht. De Great Eastern-spoorwegmaatschappij zal eerst daags booten in de vaart brengen voor een geregelden stoombootdienst tusschen Parkestone (Harwich) en Vlissingen. (Dagbl.) I.n de Amsterdammer wordt een krachtig woord gezegd tegen de wijze, waarop het centraal comité, belast met de verdeeling der liefdegiften voor de be hoeftige betrekkingen der Adderbemanning, zich van haar taak kwijt. Zonder de gevers te raadplegen is van het bijeengebracht bedrag f 20,000 vastgezet tot een fonds voor volgende ongelukken. Schoot er geld overdan zou niemand daartegen wat hebben in te brengenmaar het schijnt dat vele weduwen slechts een zeer sobere uitdeeling hebben gekregen, niet vol doende om zich en de haren zelfs op bescheiden wijze te onderhouden Het hospitaal te Berlijn is door een patiënt verlaten, die twee levensgevaarlijke operatiën onder gaan had. De man had, wanende dat het bier was, een slok uit een flesch loog genomen. Zijn slokdarm was daardoor verzengd en hij zou den hongerdood moeten sterven. In het hospitaal we.rd zijne maag geopend, waarin voedsel werd gebracht, terwijl latei- in het groene dal van den Clairon neder, dat in de avondschemering vóór hen lag. De hoofdmacht volgde en de colonne werd gesloten door een troep «Sanscu lottes" en «maraudeurs", die aan de militaire eer van het vaandel der republiek weinig toebracht. Drie officieren reden langzaam vóór de hoofdmacht. De oudste en hoogste in rang, een overste, droeg de toen in zwang zijnde zwarte burgerkleeding van den mid delstand en een zwarte jachtpet. Alleen de degen aan den driekleurigen breeden band deed hem als militair, als officier kennen. Zijne trekken, waarin meer berekening en nadenken dan hartstocht lag, waren in overeenstemming met zijne kleeding. Ilaar en baard droeg hij naar de mode der toenmalige vrij heidsbegrippen kort gesneden, evenals ten tijde der Romeinscho republiek, maar zijne blauwe oogen ge tuigden niet van roma.insche afkomst. De officier, die aan zijne linkerzijde reedwas van middelbare grootte, maar krachtig en gespierd. Hij droeg een verschoten blauwen soldatenrok, een lederen broek tot aan de knieën, terwijl zijne beenen, zonder kousen of schoenen, ter weerszijden van zijn paard bengelden: het paardentuig bestond slechts uit een wollen dek kleed en een halster met een touw, dat in plaats van teugel dienst deed. Over zijn borst droeg hij een versleten driekleurige sjerp, waaraan een lang roes hing. Zijn hoofd en een deel van zijn gezicht waren gedekt met eene roode mutsmaar deze liet toch een nog versche wond zichtbaar, die van zijn linkeroog over zijn neus naar de rechterwang liepZijn geheele gelaat en houding teekende schaamteloosheid. De derde ruiter verschilde veel van zijne makkers. Hij bereed een edelen Arabier, een ras dat zich door slanken bouw en fijn gebogen hals kenmerkt, en als het ware de aristocratie onder de paarden vormt. Hij droeg de volle uniform van de troepen der revolutie, maar hij had aan den driekanten steek de vederbos van het «ancien régime" behouden, en de fijne ridderdegen met het gouden gevest verwonderde zich ongetwijfeld, dat de kleuren der driekleurige zijden sjerp hem zoo vriendschappelijk aanraaktemaar me°r nog dan deze kleedij verried het schoon besneden profiel en de blanke tint van zijn gelaat eene adellijke afkomst Het kleine de slokdarm kunstmatig werd geopend. De man herstelde geheel. Dat deze operatiën met goed gevolg kunnen verricht worden, is te danken aan de vivisectie op dieren toegepast. Deze uitkomst, zegt de Arnh. Ct., is krachtiger argument voor de vivisectie dan al de declamation, die er thans tpgen aangeheven worden, ook door hen, die, waar het hun diner geldt, op verre na zoo con sciëntieus niet zijn als waar het de belangen der wetenschap betreft. i vi m nin miifi inrn tnirrn"—min—i—tti De candidaat K. A. Nijenhuis te Eist heeft voor het beroep naar Waarde bedankt. De heer A. Brummelkamp, predikant te Gronin gen, heeft eene roeping als hoogleeraar aan de tlieol. school der Chr. Ger. kerk te Grand-Raplds in Noord- Amerika ontvangen. Te Rotterdam zijn benoemd: tot onderwijzer aan de kostelooze school no. 3 de heer C. J. Cornells te Groede; tot onderwijzeres aan de kostelooze school no. 3 mej. J. E. Van de Visse te Capelle a. d. IJsel. Benoemd tot 3e onderwijzeres aan de openbare lagere school le klasse no. 35 te Amsterdam mej. D. Van Strien te Wolfertsdijk en aan idem no 37 mej. J. J. D. Van den Bussche te Amsterdam. Kantongerecht te Goes. Heden werden de navolgende vonnissen gewezen tegen M. De J te 's Heer Arendskerke, oeklaagd van het in gesloten jachttijd: le bejagen van eens anders jachtveld zonder machtiging of vergunning, 2e het zich met geladen schietgeweer bevinden in het veld zonder machtiging, veroordeeld in 3 geldboeten elk van 20, subs. 5 dagen gev.straf voor elke boete. J. De W., J. V., M. V., en C. Ste Driewegen, W. D., J. De N., en J. W., te Bath, beklaagd van het gaan over eens anders in den oogst staanden grond zonder daartoe eenig recht te hebben, ieder veroordeeld in eene geidboete van ƒ3, subs. 1 dag gev.straf. H. B., G. B en P. B.. te Iloedekenskerke, beklaagd van het maken van nachtelijk burengerucht, allen vrijgesproken. No. 1 nog beklaagd van openbare dronkenschap, veroordeeld in eene geldboete van ƒ1. subs. 1 dag gev.stiaf. C. De N., en K. B te Goes, M. De J., en J. De J., te Wemeldinge, beklaagd van het rapen van voor werpen van een zeedijk, ieder veroordeeld in eene geldboete van 1, subs. 1 dag gev. straf. kneveltje, dat vroeger vermoedelijk de dunne lippen had bedekt, was als een otfer van de mode der re publiek gevallen, maar het schoone, kort krullende, kastanjebruine haar omgaf nog altijd zijn ovaal gelaat. Van de netheid der geheele kleedij was ongetwijfeld de oude dienaar oorzaak, die dicht achter den ruiter liep en dikwijls met vaderlijke liefde en met een ze keren trots op de slanke, voorname gestalte het oog liet rusten. Toen de helling hij het nederdalen bijzon der steil en moeielijk werd, trad hij naar voren, duwde het paard van den sans-cu lotte zonder plicht pleging opzijde, greep den Arabier bij den toom en geleidde z;jn jongen meester op het meest begaanbaar gedeelte van den weg. «Laat het maar, Bertrandgij weet, Oriel loopt zoo voorzichtig als eene gems en gij hindert den burger Froissard". «Maar, mijnheer de graaf mijnheer Hector, wil ik zeggen" verbeterde de dienaar niet een verlegen blik op den overste. «Geef je maar gee.) moeite, Bertrand", lachte deze. «Gij spreekt dat «burger Chatillon" toch niet met uw hart, spreek het dus ook maar niet met de lippen. Vergeef het hem, Gracchus" zeide Hector tot zijn vriend, «hij is te grijs geworden in de oude vormen, om zich gemakkelijk aan de nieuwe te gewennen. Trouw is zijn hoofdeigenschap trouw aan menschen en vormen". «Ja, trouw", riep Froissard op spottenden toon, «dat is een mooi ding, burger Papillon. Bewaar haar voor de republiek maar beter dan gij voor het koningschap hebt gedaan". «Froissard" riep Hector driftig, «menschen als gij zjuden het mij moeielijk doen vallen die trouw te bewaren, wanneer gij iets anders dan verachting bij mij kondt opwekken". «Hoho, jeugdige ridder, dat zou bloed eischen, wanneer ik een adellijk heertje was, zooals gij. Maar wacht maar! Het «canaille" heeft ook zijne wapms; wij zijn voor u eene soort van guillotine, gij veracht ons. maar toch zijt gij bang voor ons". «Kalm, vrienden!" sprak de overste. Twist tusschen de officieren zou ons bepaald i het verderf storten W. Den D., te Rilland-Bath, beklaagd van het zoe ken van eieren van waterwild in de maand April zonder vergunning van den rechthebbende en buiten diens gezelschap, veroordeeld in eene geldboete van ƒ1, subs. 1 dag gev.straf. P. v. W., N. v W., E. V., en B., te Boucliante, L. IJ., J. B., en P. B., te Zandvliet, J. v. d. V., te Bendregt, beklaagd van het bevisschen der Schelde zonder consent, de le, 4e, 5e, 6e, 7e en 8e ieder ver oordeeld in eene geldboete van ƒ10, de 2e en 3e ieder in eene geldboete van 4,50, subs. 1 dag gev. straf, A». V d. M P. S., en D. G., te Goes, beklaagd van het beschadigen van het plantsoen, ieder veroor deeld in eene geldboete van 3, subs. 3 dagen gev. straf. Het gerechtshof te 's-Gravenhage veroordeelde lieden 11. De Konihg te Gorinchem, wegens moed- willigen manslag, gevolgd door eenvoudigen diefstal tot 20 jaar tuchthuisstraf. Gisteren veroordeelde hetzelfde hof C. V. D. dienstbode te Tolen, wegens diefstal tot 6 maanden celstraf. Biervliet. Hoewel de landbouwgewassen een gunstig uiterlijk vertoonen, hoort men toch in deze en alle overige gemeenten de algemeene klacht, dat de graan gewassen wat dun staan. Erwten en boonen staan daarentegen uitmuntend. Bijna alle partijen vlas hebben ongelijke lengte, ten gevolge van den ongelijken opgang van het zaad. Zulke partijen bezitten weinig handelswaarde. Daarom bleven de meeste partijen, op Sint Jans beraad ver pacht voor rekening van den landbouwer. Enkele goede partijen brachten evenwel enorme prijzen op. Een onzer landbouwers ontving voor slechts 4 gemeten vlas duizend gulden. Met het koolzaadsnijden is begonnen. Dit prachtig gewas wordt luttel aangetroffen en door de suiker bietenteelt wel vijfentwintigvoudig overtroffen. Allerweelderigst blijft het onkruid voortwoekeren, t.w. bij de boeren, die geregeld te weinig werkvolk bezitten, want ook de arbeiders helpen boete doen voor de te hooge pachtprijzen en ongunstige weersge steldheid der laatste jaren. Gelukkig staan de aard appelen, vroege en late, veelbelovend. Men schrijft uit Overijsel aan het Dbl: Naar 't zich laat aanzien, zullen dit jaar de vetwei ders veel geld verliezen. Zij hebben de guste koeien in het voorjaar tot voor 70 ct. bet kilogr. aangekocht, en moesten ze nog bovendien wegens het zoo lang op een tijdstip, waarop slechts eene volmaakte samenwer king ons tegen een alomtegenwoordigen vijand kan be schermen. Gij weet, hoe moeiebjk onze opdracht is. Na onze overwinning aan de Charente zijn de overgebleven Chouans, ten getale van ongeveer 3000 man, onder bevel van Charette en andere voorname aanvoerders gevlucht en hebben zich vermoedelijk in het slot van Sombreuil in het dal van den Clairon teruggetrokken. Wij weten niet, of zij zich van daar in liet gebergte zullen begeven en zich met Cadoudal vereenigen, of dat zij naar de kust zullen trekken om naar Engeland te vluchten. Beide moet hun worden belet. Slechts door eene stelselmatige vernieling van ieder takje kan de verderfelijke boom vernietigd worden, die zijne taaie wortels naar alle provinciën van Frankrijk uitbreidt. Generaal Hoche zal met het hoofdleger den vluchtelingen de verbinding met Cadoudal beletten en naar den lin keroever van den Clairon, waar het slot van Sombreuil ligt, oprukken, terwijl wij eene omtrekking bewerk stelligen en langs den rechteroever voortgaan om hun den weg naar de kust afti snijden. Wij moeten hun verhinderen naar den rechteroever over te steken en hen op den linker vasthouden, tot generaal Hoche hen kan bereiken en vernietigen." «Dat is waarachtig moeielijk genoeg", riep Frois sard, «om den vos in zijn eigen nest te vangen. Zij kennen ieder struikje in liet woud, iedere rots in het gebergte Maar het zal mij toch aangenaam zijn den graaf Alphonse De Sombreuil op de tinne van zij a eigen slot optehaugen." «Gij kunt hem dat litteeken van de Charente niet vergeven", sprak Bertrand. Maar u geschiedde recht, gij hebt zijn prachtig ros gedood en dat maakte hein woedend. Het speet mij van het mooie beest." «God betere hot de paarden van die groote heeren zijn even hooghartig a's hunne ruiters. Het is mij juist, alsof die beesten mij verachten. Toen ik dat beest met zijn trotschen gang zag rotidgalop- pecren, had ik het met zijn berijder naar de guillo tine kunnen doemen. Ik sprong op en stootte den knol mijn bajonet in den buik on de schurk gaf mij een bouw over mijn gezicht. Maar hier zijn wij aan het (loei van ou/.en tocht." (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1883 | | pagina 1