Laatste en telegraphische berichten. Ingezonden Stukken. gelukkig bleek later, dat dit zoo niet Was, ja dat zelfs geen zijner leden gebroken was. Wel is hij door den schok, die zijn lichaam onderging, erg pijnlijk, maar kan hij zich nu nog slecht bewegen, de gegronde hoop bestaat, dat S. binnen eenige dagen zijn werk wéér zal kunnen verrichten. Heinkenszand. De jaarlijksche collecte ten behoeve van het fonds tot ondersteuning van den gewapenden dienst heeft hier opgebracht f 11,60 en in de ge meente 's-Heer Arendskerke f 10,75. Driewegen. Verleden week ondervond de arbeider P. d. B. de treurige ervaring dat zijne vrouw dood in haar bed lag. lerseke. Vrijdag had hier een droevig ongeluk plaats. Een driejarig meisje was met een broertje van 16 a 17 maanden naar het dorp gegaan. Toen zij «enigen tijd later zonder dit thuis kwam, en de moeder haar opheldering vroeg, kreeg zij op al haar vragen geen enkel voldoend antwoord. Er bleef dus niets anders over, dan op het dorp te gaan zoeken. Toen zij hier vrij lang te vergeefs had rondgekeken en ge vraagd, keerde zij naar huis terug en vond haar kind eindelijk in een nabijgelegen put. Terstond ging een man aan het werk om de ademhaling op te wekken, doch zijn pogingen evenals die van den onmiddellijk toegesnelden geneesheer bleven ijdel. Het kind bleek reeds gestorven. Middelburg. Zaterdag tegen den avond verliet het prachtige stoomschip «Batavia", gebouwd op de kon. maatschappij de Schelde te Vlissingen, het droogdok alhier. Deze waterreus, naar wij meenen 110 meter lang, dus vrij wat langer dan de «lange Jan" hoog is, is bestemd voor de geregelde vaart op onze Oost- Indische bezitting -n, Honderden menschen bewogen zich langs het kanaal om getuigen te zijn van het niet alledaagsche schouwspel zulk een vaartuig, met eigen stoom, zich een weg te zien banen door zijn element, besloten tussclien twee dijken. Te half tien ruim schoot het vaartuig statig en met weinig beweging door de kanaalbrug. Op dat oogenblik werd het door eene man- nenzangvereeniging, die in een bovenlokaal in de na bijheid repetitie hield, met een heilwensch begroet. Honderden toeschouwers waren langs het kanaal aan wezig. Middelburg. De vereeniging tot wering van school verzuim zal op Dinsdag 26 en op Donderdag 28 dezer, telkens des namiddags te 2 uren, de uitreiking doen plaats hebben van de belooningen voor getrouw school bezoek in 1882. De uitreiking betreft de scholen C. en A. (die voor min- en onvermogenden) en zal gehouden worden op de bovenzaal van de sociëteit op de Groote markt. Te Vlissingen zal ter eere van Betje Wolf en Aagje Deken, schrijfsters van Sara Burgerhart, een gedenkteeken worden opgericht, in den vorm van een monumentale fontein, waarop de beeltenissen van beiden in twee door den heer Collinet beweikte medaljons zullen prijken. (A.J Hoofdplaat. De landbouwer dhr. C. T., Zaterdag middag van de IJzendijksche graanmarkt huiswaarts keerende, sloeg met paard en gerij van de steile helling van den dijk in den Helenapolder. Het snelloopende paard schrikte van een hondenkar. Dhr. T. en zijn buurman V. kwamen er goed af, doch de herbergier G. brak zijn arm. Een zware brand onder Wouw, nabij Bergen-op- Zoom, heeft een woning met geheel den inboedel ver nield, zonder dat het mogelijk was iets te redden. Oorzaak onbekend. - De wollengoederenfabriek te Tilburg van gebrs. Swagemakers is geheel afgebrand. De oorzaak van het onheil is onbekend. (N. R. Ct) Voor de nagelaten betrekkingen van de ver ongelukte visschers van Paesens en Moddergat was tot Donderdagnamiddag aan giften enz. ontvangen 123.589.31%. Gedurende een hevig onweder zijn Woensdag onder 's Graveland vier koeien door den bliksem dood geslagen. Donderdag werd een landbouwer te Maasheeze doodelijk door den bliksem getroffen, terwijl hij bezig was een boom te vellen. Het bestuur van den Volksbond heeft groote voldoening van zijn pogen om een goed glas Ilollandsch bier voor 5 centen verkrijgbaar te stellen. In de drie kiosken te Amsterdam, daartoe door da vereeniging opgericht, werden op sommige dagen ruim twee duizend glazen bier verkocht. Te Papendrecht is een kuiken met vier pooten door een kip uitgebroed. Het kuiken leeft. De vorige week zijn te Rotterdam aangegeven 19 pokkenlijders, waarvan 8 overleden. Als een bewijs van rustelooze beweging van het zand op den bodem der zee langs onze stranden, deelt men uit Tessel het volgende mede. In den herfst van 1882 leed het schip «Daystar" ten Westen van dit eiland schipbreuk en was spoedig geheel verbrijzeld. De lading bestond uit spoorrails, ter waarde van on geveer f25,000. Toen de bergers eenige dagen na de stranding beproefden de rails te bergen, ontdekten zij dat alles onder het zand was bedolven. Dezer dagen onderzocht men andermaal op de strandings- plaats en bevond nu, dat al het :jzer, nog stevig op elkaar gestapeld, boven op den bodem der zee stond. De bovenste rails liggen 10 voet onder den waterspie gel. Een boei is op de ijzermassa gelegd. Men zal nu met behulp van helmduikers beproeven alles te bergen. (N. v. d. D.) Een antiquaar te Amsterdam heeft te Arnhem gekocht een berg-kristallen glaasje, gemonteerd met een gouden randje en deksel op het glaasje waren gegra veerd figuren en ornamenten anno 1815voor den pvijs van f12000 Naar men zegt moet het wel tweemaal zooveel waard zijn. Ongelukkig wie dit glaasje breekt Ook in het spoorwegstation te Deventer is des nachts ingebroken. De dieven hebben in het vertrek waar de plaatskaarten worden afgegeven uit een ge sloten lade een som gelds weggenomen. De beambte, die met de wacht belast was, heeft niets bemerkt. Te Groningen werd door twee achter een brood - kar loopende kinderen een portemonnaie met f 90 aan bankpapier gevonden. De moeder eene weduwe heeft oogenblikkelijk aangifte gedaan. Donderdag had aan den spoorweg onder het nabij Groningen gelegen "Vries eene werkstaking plaats van een honderdtal werklieden, die daar sedert eenigen tijd bezig zijn met het graven van zand ten behoeve van de spoorbaan Groningen Delfzijl. De aannemer, die niet wenschte te voldoen aan de eischen der hoo- ger loon vragende arbeiders, heeft den arbeid doen hervatten door andere arbeiders, van elders aange bracht. De politie houdt toezicht op het terrein. Te Ilarlingen is een zuiver witte raaf gevangen. Een flinke som is den eigenaar dan ook reeds aange boden, om het af te staan. Als tegenhanger is door een ingezetene van Den Ilaag een geheel zwarte zwaluw gevangen. Het aantal omgekomen kinderen bij de ramp te Sunderland is, volgens de officiëele opgave, 182. De teraardebestellingen zijn nu afgtloopen. Koningin Vic toria, die zeer veel deelneming toont, had een groote publieke begrafenis gewenscht, en zou dan een der leden van het koninklijk huis daarheen afgevaardigd hebben. Zulk een begrafenis was echter onmogelijk gebleken. Onder de talrijke betuigingen van deelneming, die bij den burgemeester inkomen, is er ook een namens den «President der Iersche republiek." De inschrijvingen voor het fonds ter ondersteuning van de nagelaten betrekkingen bedragen ongeveer 1000. De burgemeester zal op eigen kosten in een der parken een gedenkteeken van de ramp laten op richten, als deze gelden voor een liefdadige instelling worden besteed. Te Parijs wordt verzekerd, dat de koningin van Madagascar, Ranavalona II, reeds 6 maanden geleden is gestorven en dat de militaire partij haar dood al dien tijd geheimhield. In Duitschland zijn eenige gevallen voorgekomen van bloedvergiftiging door vliegensteken, meestal door den dood gevolgd. Men beveelt daartegen aan het be vochtigen van het gestoken deel met geest van salmiak. Omtrent de overstroomingen in Duitschland meldt men nog het volgendeIn het Silezische gebergte bij Schweidnitz heeft den 19 dezer een wolkbreuk plaats gehad, die verscheiden dalen overstroomd en groote verwoestingen aangericht heeft. De Bober heelt de stad Hirschberg overstroomd. De spoorwegverbinding tus- schen Hirschberg en Breslau is verbroken. De post- gemeenschap is ook afgesneden. Verscheiden straten van Schweidnitz staan onder water, alsmede vele fabrieksterreinen. In Leutmannsdorf zijn de bruggen en twee groote huizen ingestort. Ook Glatz, Frankenstein, Reichenbach en verschil lende dorpen staan geheel of gedeeltelijk onder water. Hier en daar zijn menschen omgekomen, en veel vee is verdronken. Uit Weenen wordt gemeld, dat men bang is voor overstrooming van den Donau. De ter dood veroordeelde medeplichtige van Oberdank, Sabadini, is door de rechtbank aan den Keizer van Oostenrijk voor gratie aanbevolen; men verwacht thans dat Sabadini er met gevangenisstrïf zal afkomen. De in ons vorig no gemelde hevige beweging te St. Gallen had plaats naar aanleiding van een laster lijk artikel iegen de tentoonstelling te Zurich. De menigte overrompelde den winkel van den man, die voor den schrijver wordt gehouden, Bamberger gehee- ten, plunderde zijn magazijn, wierp zijne meubelen uit het huis, verkocht zijne waren bij afslag. De auto riteiten konden er niets aan doen. De politie werd met steenworpen begroet. Vervolgens werden de glazen van het raadhuis ingesmeten en de invrijdheidsstelling der gevangen genomen personen geëischt. Een bataljon militie kwam tusschenbeide om de orde te herstellen. Van de 17 leden van de Zwarte Hand zijn te Xeres 7 ter dood en 8 tot levenslange tuchthuisstraf veroordeeld wegens het vermoorden van Blanco. De twee anderen zijn in vrijheid gesteld. Als bewijs van de ongehoorde populariteit, welke Spurgeon in Amerika geniet, kan strekken dat de «Press", een der grootste bladen van Philadelphia, een overeenkomst heeft gesloten, om zich de preek, door Spurgeon Zondagsmorgens uitgesproken, eiken nacht van Zondag op Maandag (op den Zondag zelf is er geen gelegenheid) te doen overseinen, teneinde haar 's Maandagsmorgens aan haar lezers te bieden. In eenige dagbladen van de Vereenigde Staten baarde dezer dagen een annonce groot opzien. In lroogdravenden reclame-stijl werd de «goedkoopste naaimachine als voor cadeau" aangeboden voor den ongelooflijken prijs van f 0,60. Menige eerzame boe renvrouw liet zich inpakken en ontving van den fa brikant een «naainaald." Ook in Amerika wekt de hooge waterstand in de Missisippi en de Missouri weder bekommering. Al de laaglanden langs de Opper-Missouri waren verle den Dinsdag reeds ondergeloopen en het spoorwegver keer overal gestremd. Kansas City was geheel van water omringd en Maandag 11. zijn daar twee per sonen verdronken. Te Seneca, in Kansas, verdronken er zeven. Te Dakota meldde zich onlangs bij een expres postdienst een stevige vrouw als koetsier aan «Kunt ge met muilezels omgaan vroeg de posthouder on- geloovig. Een half trotsche, half verachtelijke lach krulde haar volle lippen, toen zij antwoordde«Bah! Als men zuoals ik reeds driemaal getrouwd is ge weest De posthouder liet haar niet uitspreken, maar nam ze dadelijk in dienst. Volgens tijdingen uit Vera Cruz richt de gele koorts er verschrikkelijke verwoestingen aan onder de Europeanen en Amerikanen. Er waren gedurende de twee laatste maanden duizend personen aan de ziekte gestorven. Een eigenaardig schoonheidsmiddel is onlangs in een Tolteken-graf in Mewieo ontdekt. Men. vond het gebit van een hoofdman versierd met diamanten, die in de snijtanden waren bevestigd. Het bericht van den moord van de twee Duitsche zendelingen in het Zulu-land wordt bevestigd. Er wordt thans door eene firma te Hankow geperste thee in den handel gebracht, die het voordeel heeft dat zij veel goedkooper is, ook doordien de kos ten van vervoer zooveel minder zijn. De op de gewone wijze bereide en gedroogde bladeren van den theeboom worden tot briquetten geperst en in dezen vorm ver zonden. Voor het gebruik heeft men slechts een stukje af te snijden en dit op de gewone wijze met kokend water te zetten. (Huisvrouw.) Borsele. Het dijkgescliot voor 1883/84 is door ingelanden van den calamiteusen Borselepolder bepaald op 30,50 per hectare belastbaren grond en op ƒ10,16% per hectare van vronen of vrijlanden. De aarden weg in den koningspolder, loopende van den Borselschen binnendijk tot dien van den Zuid- Kraaijertpolder, zal uit de kas van den Koningspolder bezand worden. Londen, 25 Juni. De Markies Tseng weerspreekt nadrukkelijk, dat het Fransch-Chineesch geschil vriend schappelijk zou geschikt zijn. Integendeel worden aan de grenzen der Zuidelijke China-provinciën massas troepen bijeengetrokken. Tseng acht het zeer wen schelijk dat Engeland in deze zaak tusschenkomst verleene, Berlijn, 25 Juni. De Landdag nam heden met 224 tegen 107 stemmen definitief de kerkwet aan. M. d. R. Woensdagmorgen een paar vrije uren doorbrengende met wandelen, zag ik, de voorstad doorgaande, dat er collecte werd gehouden door personen in burgerge waad, waaruit ik opmaakte dat de fondsen der armenkas dringend aanvulling vereischten, wat me wel eenigs- zins verwonderde, in een tijd van het jaar dat zoo veel werkkrachten noodig zijn. Maar hoe verbaasd was ik een der assisteerende weesjongens te hooren roepen «Collecte voor den gewapenden dienst" Hoe, dacht ik, gaat dat hier zoo, door stadsbe- ambten, door burgerlijke personen 't Gebeurt zeker niet zonder grondige redenen, maar toch veroorloof ik mij de vraag, waarom die collecte, voor den gewapenden dienst bestemd, niet door den ge wapenden dienst wordt gehouden Waarom roept het hoofd der dd. schutterij niet enkele zijner manschappen op om, in groot uniform de collecte voor hun oude wapenbroeders te houden Hebben de luitenants geen gelegenheid, dan zijn er onder het voltallige kader, zooals dit tegenwoordig is samengesteld, beslist 2 a 3 onderofficieren te vinden, die bijgestaan, zoo noodig, elk door een korporaal of schutter, de collecte willen houden. Waarom wordt van de krachten der schutterij, ter wijl zulks kan, niet beter geprofiteerd Als het in an dere plaatsen kan, dan toch ook wel te Goes. In plaats van deze zaak als een burgerlijke te beschouwen, zou het veel meer conform zijn en meer indruk maken als de collecte voor den gewapenden dienst voortaan ook te Goes gehouden werd door manschappen van het leger, in groot uniformhierdoor zou tevens het bespottelijke karakter vervallen, dat de zaak nu door het burgerlijk aanzien verkrijgt. 23 Juni 1883. MARS. In antwoord op bovenstaande vraag geven wij hier eenige inlichtingen omtrent het fonds. Onder dagteekening van !5 April 1815 werd door eenige Amsterdammers, met L. Grave Van Limburg Stirum aan het hoofd, eene proclamatie «aan de Nederlandsche krijgslieden" uitgevaardigd, waarin tot het voeren van den strijd tegen den vijand werd aan gespoord, met aanbieding van hulp, «wanneer zij door eervolle wonden hulp zouden behoeven" en met belofte, dat «voor hunne ouders, voor hunne weduwen, voor hunne kinderen zou worden gezorgd, wanneer zij den dood voor het vaderland zouden gestorven zijn." Door vrijwillige giften en bijdragen werd de commissie in staat gesteld hare beloften te volbrengen. De uitbrei ding en de deelneming, die de zaak ondervond, deden het noodzakelijk voorkomen, den Koning te verzoeken «eenige algemeene regelen vasttestellen en te bekrach tigen, naar welke het beheer en het gebruik der reeds aanwezige zoowel als der nog nader bijtedragen pen ningen voortaan op een eenparigen voet zouden kunnen plaats vinden". Aan dit verzoek werd bij besluit van 9 Nov. 1815 (Staatscour. no. 282) voldaan en het fonds op goede grondslagen gevestigd. De regelen, bij bedoeld K. B. gesteld, werden vervolgens nedergelegd in een Algemeen reglement van bestuur en admini stratie, dat onder dagteekening van 20/21 Maart 1816 in het Bijv. tot het Staatsblad (blz. 25) verscheen, en waarbij het bestuur werd opgedragen aan eene algemeene vergadering, een hoofdbestuur, districts- commissiën en plaatselijke commissiën. De leden der beide laatste commissiën moeten benoemd worden door «de regeering van hare plaats". De gelden tot aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst werden gedurende een vijftal jaren gevonden uit vrijwillige bijdragen en contributiën. In de algemeene vergadering van 27 Juli 1820 werd echter op voorstel van jhr. mr. Jan De la Bassecour Caan namens eene commissie ad hoe besloten, «dat aan den Koning eerbiedig zal worden voorgedragen en verzocht, Hoogstderzelver besluit van 9 Nov. 1815, no. 96, in zooverre te ampliëeren, dat aan bestuur- deren van dit fonds steeds de vrijheid gelaten worde om, jaarlijks eens, eene collecte langs de huizen van alle ingezetenen binnen het rijk te mogen doen" en «dat de plaatselijke machten zullen gehouden zijn de voornoemde bestuurderen daarin steeds zooveel mogelijk de behulpzame hand te bieden". Het verzoek werd bij besluit van 16 Nov. 1820 ingewilligd en tevens bepaald, dat de collecte op 18 Juni (den verjaardag van den slag bij Waterloo) zou plaatshebben. Om den op dien dag te houden dank- en bedestond werd de collecte steeds op een volgenden dag gehouden. De collecte geschiedt door de leden der districts- en der plaatselijke commissiën, terwijl het gemeente bestuur van Goes de boden ter beschikking van de commissie stelt. Men ziet dus, dat het eene geheel burgerlijke zaak is, buiten eenige bemoeiing van de militaire of schutterlijke autoriteiten. De regeling is aan de commissie overgelaten. Indien de Goesche commissie het wenschelijk achtte, dat de collecte door schutters geschiedde, dan zou dit voorzeker plaats hebben, daar de majoor-commandant der schutterij zelf lid der commissie is. Ofschoon wij erkennen, dat in sommige plaatsen leger en schutterij worden uit- genoodigd om de bedoelde collecte te houden, is het wel wat twijfelachtig of leden der schutterij in uniform voor de collecte kunnen gerequireerd, of zelfs, daartoe uitgenoodigd, gebezigd mogen worden. In de schutterijwet komt geene bepaling voor, die dezen twijfel kan weg nemen. Integendeel zou men uit art. 11 van het K. B. van 25 Mei 1829 (Stbl. no. 38) afleiden, dat het dragen van de uniform alleen bij het dienstdoen of ia functie zijn geoorloofd is. Red. Mijnheer de Redacteur Naar aanleiding van het ingezonden artikel «Onooge- lijk en overdadig" ben ik zoo vrij den heer J. te verzoeken mij de drie urinoirs te willen wijzen, die, volgens hem, in den gang naast mijne school «aan gebracht" zijn. Als ik mij niet vergis, is er in dien gang éen privaat met urinoir «aangebracht" ten dienste van een der schoollokalen, natuurlijk voor de leerlingen der school en niet voor «den gaanden en komenden man". De ingang van dit «toestel" is dan ook zeer natuurlijk in het lokaal. Zou de heer J. nu willen, dat dit «toestel" dat zeer zeker van de straat niet te zien is voor het publiek beschikbaar gesteld werd? Ik kan hem dan verzekeren, dat dit in niet mindere mate «kwetsend voor het gevoel" zou zijn van haar, die in dat lokaal werkzaam is. De heer J. schijnt eene bijzondere antipathie tegen urinoirs te hebbenreeds meermalen wees hij op het «onoogelijkeen overdadige" dezer «toestellen". Ik meen- evenwel verplicht te zijn het publiek medetedeelen, dat er in den gang naast mijne school geen enkel urinoir aanwezig is. Men zou anders allicht meenen, dat er in dien gang gelegenheid bestaat om in massa daarheen te komen, en, geen urinoir vindende, een voudig het den muur laten «ontgelden"waartegen ik zeer zeker de hulp der politie zou inroepen. A. Van SCHELVEN. M. d. R. Dankbaar voor de mededeeling der opmerking van den heer v. S., vervat in zijn hierbovenstaand schrijven, deel ik ter opheldering mede, dat ik het plaatsen van urinoirs in den gang naast zijne school aanvoerde, om daardoor te bewijzen, dat de urinoir buiten ZEds. school, daar indertijd alléén ten behoeve der schoolgaande kinderen geplaatst, nu overdadig is. Mij dunkt, dat thans ook de Vlasmarkt niet spoedig genoeg gezuiverd kan worden van dit onwelvoegelijk toestel en dit althans zeker kan gemaskeerd worden, zoo het noodig is, het zelve voor buiten de schooluren te behouden. Dat er in den zijgang van bedoelde school slechts éen in plaats van drie der genoemde toestellen staan, doet aan de zaak der reinheid en gezondheid niets af, en het is verre van mij na de bekomen inlichting te verlangen, dat het toestel in de school publiek terrein worde gemaakthet eene euvel zou dan het andere slechts vervangen. Ten slotte merk ik nog op, dat het mij niet lust bijzaken te behandelende hoofdzaak is bevordering van het sanitaire, en, waar maar eenigszins mogelijk, de stad het aanzien te geven van beschaving en net heid. J. Het concours, door de handboogschutterij«Het doel naar hooger", op jl. Zaterdag alhier gehouden, is, bij eene gunstige weersgesteldheid, tot algemeen genoegen afgeloopen. Aan de daartoe gedane uitnoo- diging zag men zich uit 10 naburige gemeenten met de opkomst van 53 schutters, als leden van elf schut terijen, vereerd, zoodat met 9 leden van hier, een 62tal aan den wedstrijd deelnam, nl 7 leden van «St.- Sebastiaan" uit lerseke, 8 van «De Pauw" uit Bieze- linge, 6 van «De Kroonprins" uit Kats; 4 van »Ja- coba Van Beieren" uit Goes, 5 van «Concordia" en 2 van »St.-Sebastiaan", te gader uit 's-Heerenhoek, 4 van «De drie Korenbloemkens" uit Kruininge, 6 van «Soranus" uit Heinkenszand, 3 van »St.-Andries" uit Wemeldinge, 5 van «De edele Handboog" uit Oude- lande, en 3 van «Willem Teil" uit Ovezand. De prijzen werden behaald door P. Geus met den hoofdvogel, en door J. Westdorp en J. Paree met de beide zijvogels, alle drie leden van «Concordia" uit 's-Heerenhoek, terwijl de premie van 5 gld. werd toegewezen aan «De Pauw" uit Biezelinge, als met het grootste getal leden vertegenwoordigd. In opgeruimde stemming ver trokken op het bepaalde uur allen huiswaarts, na het genot van eene uitspanning, welke Neêrlands zonen uit onderscheidene gemeenten vereenigt onder de banier van Vrede en Broederschap, waarin de slagboom van rang, stand en leeftijd is opgeheven. Trouwens, In vroeger tijd was in den strijd De boog aan moord en wraak gewijd; En nog bij wilde volk'ren geldt De boog op 't oorlogsveld Maar thans is in ons Vaderland De boog, met recht, in veler hand Een speeltuig, dat tot vreugde wekt En tot genoegen strekt. Voor stad en land, voor eiken stand, De boog is 't spel, dat best ontspant Beweging is voor 't lichaam goed En geeft een blij gemoed. Er wordt ook nimmer bij getwist, Daar hier alleen de kunst beslist, Zoodat er niemand over kniest, Als hij het spel verliest! Wodfertsdijk, 25 Juni 1883. V. d. B.

Goessche Courant | 1883 | | pagina 2